HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 18 kol 2019, 15:40. Pogledaj neodgovorene postove
Služenje bližnjima
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
sike

Spol: muko
PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 14:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zahvaljujem jednoj forumašici koja je danas spremno prihvatila poziv da pomogne drugima u potrebi.
Koliko smo god pozvani pomagati toliko smo i pozvaniji pozivati druge da nama pomognu u služenju drugima jer više nas puno može uèiniti a i time im omoguæimo da upoznaju istinsku sreæu na ovoj zemlji - uèiniti ljepšim bar trenutak ovog života drugima

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veæ nekoliko dana obilazimo potrebite osobe i obitelji na podruèju grada,kako bi dobili uvid u njihove potrebe(hrana,lijekovi,odjeæa,školski pribor..)a onda im mjeseèno konkretno mogli pomagati.
Ukoliko s enetko od vas želi ukljuèiti,neka se slobodno javi jer posla ima za sve! jako sretan

sike

PostanoPostano: et 02 ou 2006, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da bi èovjek istinski mogao služiti bližnjima u potrebi,mora pobjediti samog sebe!
Tu mislim na primjer sv.Franje koji je,kad je nakon susreta s gubavcem(a to je bio sam Krist),poèeo pobjeðivatis ebe i zavolio sve ono što mu je do tada bilo mrsko.Poznato je kako je jeo razne splaèine što prije kao bogataš nij mogao smisliti.

A pobjeðivati sebe znaèi èiniti sve iz ljubavi prema Bogu.Kad neke stvari èinimo samo zato da bi ispunili neki kršæanski zakon,èini mi se kao da više èinimo iz straha prema Bogu,a ne iz ljubavi prema Njemu,koja nas onda vodi u istinsku ljubav prema braæi

Eto,susreæem se i na svom primjeru s time kako je teško zakoraèiti u neke smrdljive prostorije,primiti rukama neke stvari ali nastojim to èiniti upravo zato jer mi je stalo do te osobe i u toj osobi,prljavoj,odbaèenoj..želim ljubiti Krista

sike

PostanoPostano: pet 03 ou 2006, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet ja al ne mogu si pomoæi nakon što sam danas vidio jednu staricu sa sinom u stanu:
Nema struje,hladno,pokriveni nekim dekama,ne kuhaju ništa,a preko noæi vrište oboje jer ih grizu štakori.Nema kanalizacije pa sve obavljaju u nekim zdjelama i onda to starica koja s ejedva kreæe povremeno nosi van a ostalo se taloži na podu..

Jel dovoljno?

Koje smo ono mi stoljeæe?

I imamo li mi kakvih problema u životu?

klara

Spol: ensko
PostanoPostano: ned 12 ou 2006, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upuæeni smo jedni na druge. Nitko nije otok. Ne možemo sami po sebi doæi na svijet, niti možemo jedni bez drugih razumjeti vlastito postojanje. Èovjek je stvoren kao biæe koje ima svoj poziv: biti za druge. Èovjek je biæe koje može ljubiti i koje osjeæa silnu potrebu da bude ljubljen. Bez toga bio bi kao riba na suhom.

Zato su najveæe ljudske tragedije upravo razoèaranja u drugima, samoæa i napuštenost, iz kojih nastaju strahovi i frustracije. U èasovima kad se èovjek osjeæa usamljenim proživljava svoje najdublje muke. No dovoljno je da osjeti neèiju blizinu pa da nestane svega njegova straha. Dovoljno je, i dragocjeno, èuti neèiji glas pa da se razbije sva samoæa i osjeæaj napuštenosti. Zato su divni izumi ljudske tehnike kao što su to telefon ili druga sredstva komunikacije, jer nam omoguæuju da jedni drugima budemo bliže.

No èesto nam se dogaða da zaboravimo telefonirati, ili da nam je teško nekome napisati pismo. Time pokazujemo sve dublju krizu vlastite prisutnosti za drugoga. Sve smo manje jedni za druge, èinimo sve više propusta koji mogu izazvati patnje naših bližnjih. One ne mimoilaze niti nas; i mi smo pogoðeni kada sliène stvari doživimo od onih za koje smo mislili da su nam jako blizu.

Važno je da si uvijek iznova postavljamo pitanja. Koliko znamo i koliko želimo biti prisutni jedni drugima? Koliko imamo vremena jedni za druge? Da li vrijeme koje darujemo bližnjemu smatramo dobivenim ili izgubljenim?

fra Zvjezdan Liniæ

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 13 ou 2006, 1:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vrijedi proèitat..

prostorduha.blog.hr//arhiva-2005-12.html

klara

PostanoPostano: pon 13 ou 2006, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

link je ovaj:

http://prostorduha.blog.hr/arhiva-2005-12.html

Wink

èitala sam tu prièu ... davno ... no vrijedi ju opet proèitati ...

nego, kad razmišljam o služenju bližnjima, ne mogu a ne zapitati se
zašto gotovo svi uvijek imamo potrebu èiniti dobro samo onima
koji su "na marginama" ... treba, naravno da treba, no zna se dogoditi
da èineæi dobro istovremeno zaboravljamo na one koji su svakodnevo s nama ...
pa æemo se otresti na nekoga tko to najmanje zaslužuje,
jer eto - imamo loš dan ili taj netko nije onakav kakav bi mi željeli da bude,
zato što nije napravio ono što mi mislimo da je trebao napraviti ...
neæemo biti tu kad nas netko "od naših" treba
jer eto, baš sad nemamo vremena i nekamo nam se žuri ili nam je naporan ...
a možda baš netko kraj nas èeka malo naše topline, brige i nježnosti...

nekako ispada da jednostavnije dati hranu, novac, nešto materijalno,
odvojiti vrijeme za sudjelovanje u "akcijama",
nego samo dati dio sebe za drugoga i biti tu ...

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
sike

PostanoPostano: pon 13 ou 2006, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tema se i zove služenje bližnjima pa tko nam je najbliži nego èlanovi naše obitelji,prijatelji..Njima smo prvenstveno dani ali ne smijemo ostati samo na tome.
Kad se govori o misijama onda æe ljudi reæi da misijsko podruèje imamo i u svojoj obitelji,susjedstvu,gradu..ali po toj logici nitko onda ne bi trebao iæi k gladnima u Afriku,nikad onda ne bi imali jednu Majku Terezu..
Ako smo pozvani na služenje,onda je taj poziv svakome na drugi naèin poslan:nekome za svoju obitelj,nekome i za svoj grad uz njih,a nekome za Afriku..

Bitno je da se odazovemo tom pozivu jer u potrebi ima sve više ljudi!

little_angel

PostanoPostano: pon 13 ou 2006, 17:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, pozvani smo da služimo bližnjima. Baš tako, sike, Bog æe izabrati hoæe li to biti gladni u Africi, naši ukuæani ili netko treæi. Bitno je da mi znamo prepoznati taj poziv i iskoristiti ga na najbolji moguæi naèin. Pa ima li veæe milosti od dati gladnom koricu kruha? Brinuti se za bolesnog? Reæi lijepu rijeè tužnome? Ili izmijeniti par rijeèi ili darovati zagrljaj usamljenome? Poseban je to osjeæaj, koji istovremeno sadržava napor i trud, ali plod toga svega je radost, blagoslov koji su puno veæi od onog napora. Svi mi možemo darivati, i zasluženo primati darove, samo trebamo prepoznati gdje su oni potrebni.
Nemojmo ih baš uvijek tražiti predaleko jer teško æemo ih tako uspjeti naæi. Možda je to baš tvoj brat koji sjedi pored tebe ili majka koja uvijek nešto radi u kuhinji. Možda je to onaj bezobrazni susjed, ili ona bakica koju stalno viðaš u susjedstvu. Nije bitno tko je, bitno je da je pomoæ potrebna, i da trebamo dati sve od sebe da onoliko koliko možemo, da to darujemo otvorena srca i nasmiješena lica. Iako nam se to èesto èini teško, predivno je znati da nas u takvim situacijama Bog drži za ruku i vodi naprijed.

I zato križat rane neæu ja
jer postat one niz æe zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: uto 14 ou 2006, 22:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda je dovoljna samo topla rijeè,dodir ili zagrljaj,ali neki traže više. Prvenstveno mislim na obitelj gdje treba imati najviše srca,ljubavi,a i strpljenja,katkada je to teško.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: uto 21 ou 2006, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad dok radim,na radiu se vrti "Imagine" od Lennona..
Utopija? NIJE!!!
Da je utopija,svijeta veæ sad ne bi bilo ali dok god ima bar jednog od nas koji vjerujemo da svijet može biti prelijep!
Odakle poèet?
Bog nam pokazuje put - a to je naš bližnji
Hitajmo mu u pomoæ, pustimo svoje užitke, ostavimo se rasprava, filozofiranja, gubljenja vremena i krenimo.. Bit æe nas više na tom putu,neæemo bit sami!

NE BOJTE SE!

Uèitelj nas zove!

Daniel

PostanoPostano: uto 21 ou 2006, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki zanaju reèi i da je kršæanstvo utopija, na mi znamo da ono to nije, da i tekako može biti živo i djelotvorno, samo trebamo zasukati rukave, osvrnuti se oko tebe i veæ æemo vidjeti koliko ima potrebitih.

Bog moj i sve moje.
sike

PostanoPostano: sri 22 ou 2006, 13:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prekrasno je kad želiš pomoæi nekoj osobi da rješi krucijalne probleme u svom životu,ali svjestan si da sam ne možeš,no,u svom životu imaš anðele koji mogu pomoæ tebi u pomaganju drugima i toj nekoj osobi kojoj želiš pomoæi.
Tako stvaramo lanac anðela i dobrih djela!

sike

PostanoPostano: sub 01 tra 2006, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iduæe subote idemo u posjet domu za napuštenu djecu u Selcu,ali ne samo kao zajednica veæ u pratnji uèenike dvije osnovne škole s ovog našeg podruèja koje smo potaknuli da kroz korizmu skupljaju školski pribor i igraèke za tu djecu..
Koliko mi se èini važnim taj posjet zbog te djece kojoj idemo,još više mi je znaèajno to što æe djeca iz škole možda po prvi put u životu neki upoznati djecu koja nemaju roditelje,novaca,ni sve što si mogu zaželiti..Na taj naèin uvidjet æe školarci da u ovom svijetu bajke u kojoj žive postoje i njihovi vršnjaci koji su u potrebi i možda ih ovo potakne da više razmišljaju i èine nešto po tom pitanju da od svog primjera poènu razbijati granice takvog svijeta bajke i približavati se onima koji "nisu imali sreæe" veæ od roðenja i ranog djetinjstva

sike

PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima ovakvih sluèajeva i oko nas? Hoæe nas bar ovo malo pomaknuti iz mrtvila?

Posudivši novac, Ibrima i Šefko Hodžiæ iz sela Brdariæ u blizini Goražda došli su u Sarajevo sa svojim sinom tražiti pomoæ. Ova troèlana obitelj živi u trošnoj kuæi sa samo 64 kune mjeseèno. Šefko, star 49 godina, razvojaèeni je nezaposleni borac bez pola želuca, a žena Ibrima pati od ošteæenja pršljena kralježnice.
- Preživljavamo od 16 konvertibilnih marka (64 kune) djeèjeg doplatka - izjavili su za Avaz supružnici èiji sedmogošnji sin pješaèi èetiri sata u školu.
Kuæa u kojoj žive zimi je zatrpana snijegom, a po ljeti im se zmije zavlaèe u nju.
- Strah nas je zmija zbog djeteta koje noæu ne može spavati - prièa zabrinuta majka. Da bi stvar bila još gora, Ibrima je prije 20 dana slomila potkoljenicu, vid joj je oslabio zbog neprestanog plakanja, a sin Amel je zbog neljudskih uvjeta èesto boležljiv. Najviše ga muèi bronhitis.
Otac Šefko je poèetkom ožujka podnio molbu za braniteljsku mirovinu, no odgovora od nadležnih još nema. Sve kada bi je i dobio, ne bi riješio egzistencijalno pitanje jer mora vratiti mnoštvo dugova

Srki

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas su neki bili svjedoci neizmjerne Isusove ljubavi prema svim ljudima,a naroèito siromašnima.
Tako smo se lijepo povezali i uljepšali radost sutrašnjeg blagdana potrebitima.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koja je milost samo biti tamo i moæi drugima pružiti ruku,osmjeh,podariti malo hrane,lijepe želje za Uskrs..
Èesto nismo ni svjesni koliko puno time èinimo,ali pozvani smo uvijek još više pružati ako možemo!
A uvijek ima rezerve u nama! jako sretan

Uglavnom,da ljudi znaju o èemu je rijeè:9.godinu za redom djelili smo siromašnima,usamljenima..besplatni uskrsni doruèak za oko 300 ljudi,pa je tako svatko dobio sok,šunku,jaja,luk,slatki kruh,obièni kruh..a djeca krafne i èokolade!

sike

PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 10:47
PostNaslov : Re: Mladi u potrebi
Citiraj i odgovori

Ljuda Baba napisa:
Znate ljudi, imam jedan san...gledam ovo naše vrijeme, ljude...a osobito mlade za koje život Kristu želim dati!!
Danas je rijetko tko zaštiæen u svojoj obitelji, tolike traume, problemi, ovisnosti...izgubljenost... i srce me boli kad vidim mladog èovjeka bez nade bez smisla, a pogotovo kad èujem ili vidim da si je netko mlad život oduzeo.
Takvi mladi neæe doæi sami u Crkvu, duh.obnovu, neku zajednicu veæ MI SMO oni apostoli preko kojih Krist ide k njima.
Nemojmo zatvarati oèi veæ pružimo ruku.
Ukoliko je moguæe ajmo ljudi i konkretno - ukoliko znate da nekom mladom èovjeku treba pomoæ (alkohol, droga, problemi u obitelji, slabo uèenje....), a vi ne znate kako i što uèiniti pišite pa æemo zajedno pokušati nešto.
Pozdrav i blagoslov
didi

Ljudi,ovo je tako korisna i dobra tema pa je ne zapustajmo!
Ima li netko mlad u potrebi oko vas da mu mozemo pomoci?
Imam recept kako mu ubaciti bubu u uho,al zajedno moramo djelovati!

sike

PostanoPostano: sub 06 svi 2006, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda,hoæemo li nekome promiskuitetnom pomoæi? Wink

sike

PostanoPostano: et 11 svi 2006, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel vam kad proðe kroz glavu misao što æu staviti pred Boga kad doðem pred Njega?
Je li to moj krsni list, broj misa na kojima sam bio, koliko sma puta rekao Hvaljen isus i marija?

U biti,jel s epitamo koliko imamo u sebi ljubavi za bližnje?sasvim dovoljno da možemo svakom bratu ili sestri u potrebi darovati.A kad je poènemo darovati,Bog æe u naše srce stvaiti još više ljubavi nego smo imali prije..Dok ne krenemo,neæemo nikad ni saznati kako je predivno kad bezuvjerno imamo milost ljubiti bližnjega,jer u njemu ljubimo samog Krista koji je UMRO iz ljubavi prema nama..

Pa zašto još èekamo?

banana

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, sada ne znam da li je ovo tema za to al' eto jedan primjeriæ...

U razredu smo imali jednog deèka koji je radio po prilagoðenom programu. Mama mu je pravoslavkinja, pa ni sama ne znam zašto je on krenuo s nama na vjeronauk...
U školi su ga dosta tukli i vrijeðali. U sedmom razredu profesor je pitao tko æe u ministrante i on se jedini javio. I hvala Bogu na tome !!! Jer su ga u crkvi suuper prihvatili. Gotovo i dan danas svakoga dana odlazi ministrirati. Postao je i èlan Frame pa ga vjerojatno neki iz Rijeke znaju.
Prije nego je poèeo iæi na mise bio je veliki problem. Strašno je psovao, kada god bi netko prošao kraj njega poslao bi ga ''k'vragu''. Nije ništa uèio. volio se potuæi.Sve je to vjerojatno bilo jer nije bio prihvaæen . Roditelji su nekako više voljeli njegovu seku koja je bila normalna, heh...sada im ona radi više problema od njega!!!
Njega sretnem gotovo svaki dan kada idem u školu. Heh, bilo je situacija kada bi mi bilo neugodno kada bi me netko vidio da se sa njim vraæam sa mise. Heh, ljudovi toliko stvari namjerno krivo shvaæaju !!! Danas mi voli i zna o svaæemu prièati...moram priznati da mi se nekada i neda slušati neke njegove nerazumljive dogaðaje. Ali kada ti takav netko kaže da si mu jedan od najboljih priajtelja i da je samo sa tobom od bivšeg razreda ostao prijatelj...lijepo !!!
Mogu reæi da je njega crkva spasila jer tko zna da li bi danas uopèe išao u srednju školu da nije i od tamo osjetio guranje!. Tamo se pronašao !!!

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko je bananice Gospodin velik u tebi kad nisi i ti poput ostalih pobjegla i digla ruke od njega veæ si i dalje ostala s njim povezana a on te smatra najboljom prijateljicom..Veliko si oruðe u Božjim rukama za njega i ovaj svijet koji ima toliko takvih duša kojima trebamo pomoæi!

I zato kažem da zajedno možemo puno uèiniti,pa i ovim putem,približiti nekoga Bogu i pravim prijateljima..

Evo,ako netko pozna nekog kome na taj naèin možemo pomoæi,možemos e dogovoriti i zajedno nešto poduzeti da ga dovedemo u zajednicu i sl. A taj netko neæe ni znati da se mi zunamo..

Kažem,imam plan! jako sretan

sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 6:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hajde vi mladi u gradovima uèinite nešto protiv tuluma koji se pretvaraju u seksi orgije pokrenite javno mnijenje, pokrenite pokret meðu studentima, mlaðarijom ima puno brucoša, a posebno brucošica koje stradaju i vjerski i psihièki. Posla za poludit. Pljunbite u šake uèinite nešto vrijedno!" kad mi stari to pokreæemo mladi ne prihvaæaju kažu da smo vam zavidni. A ja ne bih dao pola sata mojih mladenaèkih zabava za sve tulume!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je uèinio?
Èašu spasenja uzet æu i Ime Gospodnje prizvat æu.
sike

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad si me podsjetio sneni na jednu inicijativu kapucina ovdje u Rijeci koja je održana prije koji dan..
naime,kapucinska crkva je u centru Rijeke i svi misle da je to katedrala jer je ogromna i ima prekrasnu veliku terasu.I kad se poène spuštat mrak i crkva zakljuèa,na toj se terasi poènu skupljat mladi sa svih strana a rezultat njihovih druženja budu što cjele što razbijene boce,brdo opušaka cigara i sl.
Kako bi se nekako približili tim mladima,i mlade približili Crkvi,ptihvatili su jedan prijedlog D.J.-a da organiziraju na terasi tihi party.Tako je svatko tko je došao dobio slušalice i puštala se glazba.
Ne znam koliko su kapucini imali razgovora s tim mladima al to je veæ prvi korak u približavanju njima i stjecanja povjerenja

tinka

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 18:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svatko je upoznat s èinjenicom: Milijuni ljudi trpe glad.
Svaki dan. Juèer, danas, sutra.
Ne mogu raditi jer nemaju što jesti.
Bolesni su jer nemaju što jesti.
Umiru mladi jer nemaju što jesti.
Milijunima ljudi upisana je smrt u lice i u tijelo -
jedan od najveæih skandala našeg vremena.
Bez života leže ljudi polumrtvi od gladi na istoj zemlji na kojoj se mi kreæemo dobro ishranjeni. Što èinimo mi, ljudi s bogato prostrtim stolom, lijepim stanom i mekanim krevetom? Kako reagiramo kad se suoèimo s ovom tragedijom svijeta? Ne želimo više ništa o tome znati?
Podijeli svoj kruh i bolje æe ti prijati.
Podijeli svoju sreæu i postat æe veæa.
Oni su siromašni. Mi smo bogati.
Živjeti znaèi: davati i uzimati.
Mi uzimamo previše. Moramo dijeliti!
Mnogi od nas misle: »Ostavi me na miru s tim milijunima mrtvih od gladi, s tom iscrpljenom djecom, oèajnim majkama.« Znam da postoji glad, strašna glad; da postoji neznanje, bolest, siromaštvo, bijeda, nevolja, potreba. Znam da ima ljudi koji bi još mogli živjeti da imaju malo mojeg blagostanja. Ali ja to više ne mogu slušati, ne mogu to više gledati, ne mogu o tome više èitati.
Ali dokle god ljudi umiru od gladi, dotle ostaje otvorena rana èovjeèanstva. Imali bismo - kažu struènjaci - moguænosti prognati glad iz svijeta. Ali to æe nam uspjeti tek onoga dana kada ljudi bogatih zemalja toliko razviju srce da se više brinemo za život siromašnih nego za izlete i svemirski prostor i za još savršenije sustave naoružanja.
Jedni tako a drugi tako?
Svi moraju živjeti!
Ne toliko govoriti: Nešto treba uèiniti!
Jedan postotak pomoæi više je
od sto posto sažaljenja.
Ne skrivaj se
kad te netko treba.

On je moj Bog, moja nada, moje sve! Isuse volim te!!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.