HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 06 pro 2019, 11:39. Pogledaj neodgovorene postove
Sveæenièko reðenje žena
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu sveæenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
sike

Spol: muko
PostanoPostano: pet 19 svi 2006, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razmišljajuæi o ovom pitanju i opæenito o ulozi žene u Crkvi, zanima me prvenstveno što forumašice misle: Jesmo li mi muškarci u Crkvi predominantni, odnosno da li su žene u podreðenom položaju?

Pustimo to što misle mediji,razne stranaèke babetine i tzv.ženske mreže,B.A.B.E...

Što vi drage dame mislite? jako sretan

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 0:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja sam protiv žena sveæenica. Da ne nabrajam razloge, slažem se s vama.

Spomenuo bih da se u Anglikanskoj Crkvi mogu rediti žene, i to je prepreka ekumenizmu (vidi ovdje). Mnogi anglikancu su upravo zbog toga prešli na katolièanstvo. Kako to komentirate?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Maki

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 0:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivac napisa:
I ja sam protiv žena sveæenica. Da ne nabrajam razloge, slažem se s vama.

I ja sam također protiv ređenja žena.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogi kažu da u katolièkoj crkvi dominiraju muškarci, ali mislim da je slièna situacija i u drugim kršèanskim zajednicama kao i u islamu, budizmu, hinduizmi itd.
Apsolutno sam protiv reðenja žena za sveæenike, to mi je nešto nezamislivo, ali sam za dobro propitivanje uloge žene u Crkvi. Dapaèe mislim da žena u Crkvi zaslužuje puno veæi prostor nego ga sada ima, s druge strane i Crkva mora napokon uvidjeti da je položaj žene u društvu i samim time u obitelji drugaèiji nego prije 20 godina, a da ne govorim o položaju žene prije 50 i više godina. Èinjenica je da je emancipacija žena uèinila svoje i ostavila iznimno velikog traga, zato treba promisliti koja je nova uloga žene u Crkvu. Reðenje žena je nešto što Katolièka crkva ne poznaje, a oni koji otvaraju takva pitanja po mome osobnom mišljenju nisu dovoljno upoznati s tradicijom i praksom Crkve a s druge strane pod velikim su utjecajem protestantizma, pogotovo ako uzmemo u obzir da su takvi pokreti u Crkvi najjaèi u zemljama s mješanim katolièko-protestantskim stanovništvom (Njemaèka, Nizozemska i sl.) ili u zemljama koje su jako sekularizirane i u kojima je utjecaj Crkve slab (Francuska, Belgija i sl.). Mislim da je pravi odgovor na to da se ženama da veæi prostor u Crkvi, pogotovo laikinjama, a i mnoge redovnice veæ danas mogu predavati na teološkim fakultetima, iako sam osobno više pristaša redovnica koje svoje poslanje žive unutar reda, tu sam dosta tradicionalan u shvaèanjima.

Bog moj i sve moje.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Mara

Spol: ensko
PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ja bih da mi netko nabroji razloge protiv reðenja žena. Onako, logièno i argumentirano.

Ljubi i èini što hoæeš
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isusov odabir apostola nije dovoljan razlog? Wink

ucenik

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U petak je u kontraplanu to Relota to lijepo objasnio.
Na posljednoj veèeri je Isus oko sebe okupio apostole (barem se nigdje u Novom zavjetu ne spominje da su bile i žene sa njima) i tamo im je predao sveæenièku službu:"Ovo èinite meni na spomen".

"Neæete biti dostojni imena otaca vaših,
ako budete dopustili da vas tko otrgne
od peæine na kojoj je Krist sazidao svoju Crkvu"

bl. Alojzije Stepinac
ivanèica

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Razmišljajuæi o ovom pitanju i opæenito o ulozi žene u Crkvi, zanima me prvenstveno što forumašice misle: Jesmo li mi muškarci u Crkvi predominantni, odnosno da li su žene u podreðenom položaju?

Pustimo to što misle mediji,razne stranaèke babetine i tzv.ženske mreže,B.A.B.E...

Što vi drage dame mislite? jako sretan

meni je reðenje žena nezamislivo! Ali da sam odgojena u drugaèijoj tradiciji, vjerojatno mi to ne bi bilo èudno, kao što mi nije èudno što postoje muški i ženski samostani. No, Isus je hodajuæi zemljom svakom namijenio njegovu ulogu, ako je odluèio da žene ne budu apostoli, ja se ne bum miješala! Laughing Ali, bi žene mogle i trebale dobiti ipak nešto više prostora u Crkvi. Sadašnjem je stanju sigurno doprinio i naš traèarski (bapski Cool )mentalitet, pa se odmah zakljuèi ako se neka žena više aktivira u crkvi da nešto mulja sa sveæenikom dal da udarim glavom u zid

Ljubav je kao pet kruhova i dvije ribice- uvijek premalo dok ne poèneš davati... Smile
sike

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E to me zanima što je ivanèica rekla o davanju ženama više mjesta u Crkvi.
Koja su to mjesta gdje uloga žene nije dovoljno izražena?

Meni je super kad vidim na misama da uz deèke i cure ministriraju, no, što je kod ostalih uzrasta u naših vjernica? Gdje njima pronaæi mjesto?

Daniel

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da bi na to pitanje mogu odgovoriti samo žene, one najbolje mogu dati u uvid koje mjesto u crkvi žele. Laughing

Bog moj i sve moje.
Dara

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni osobno je to nezamislivo.....malo mi je cudno bilo kad sam u Danskoj na misi vidjela zenu koja je predvodila misno slavlje,umjesto svecenika bila je svecenica,a i jos mi nikako nije jasno kako curice mogu ministrirat,uvijek su bili djeèaci....mislim da je t6esko odogovoriti na postavljeno pitanje,ali slazem se s ivancicom u svemu sta je rekla previse je tracarskog mentaliteta danas a i drugih stvari....

....Gospodin je moja snaga,moj mir....
sike

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dara napisa:
malo mi je cudno bilo kad sam u Danskoj na misi vidjela zenu koja je predvodila misno slavlje,umjesto svecenika bila je svecenica,a i jos mi nikako nije jasno kako curice mogu ministrirat,uvijek su bili djeèaci....

Onda to nije bila katolièka misa veæ neki protestantski obred.daro,ne brkat èokoladu i jako sretan marmeladu!

Pa što je loše u tome da cure ministriraju? Možda su na Trsatu uvijek bili deèki ali u nekim crkvama cure ministriraju jako dugoooooooo

Daniel

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je to ok, zašto ne. Ja nisam niti primjetio kada su uveli tu praksu, što znaèi da sam to prihvatio kao nešto normalno.

Bog moj i sve moje.
Srki

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 22:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa šta protestanti nemaju mise? Shocked

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Daniel

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne, oni imaju obrede ili službu, jedino Anglikanci imaju nešto slièno našoj misi, ali drugi protestanti nemaju mise, njihovi obredi su drugaèiji, veæinom razmatranje Biblije i propovijedanje.

Bog moj i sve moje.
Srki

PostanoPostano: ned 21 svi 2006, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svatko ima svoje pravo odabira i mi tu ništa ne možemo.

I volio bih vidjeti jedan protestantski obred.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Mara

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 7:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Protestanti (barem oni koje ja poznajem) imaju službu rijeèi, možda malko drugaèiju, ali tu negdje. Nemaju pretvorbe, dakle ni euharistije u našem smislu. Imaju povremeno veèeru Gospodnju koja je spomenèin dakle, ne realno uprisutnjnjenje. Ali treba napomenuti da evangelici vjeruju u realnu Isusovu prisutnost u hostiji ako onaj tko je prima ima vjere. Vrlo lijepo se to nauèi u Taizeu gdje se živi i slavi zajedno, a opet pazi da se ne povrijedi bilo èija vjera.
Ovo za sveæenice mi je zapravo nevažno pitanje. Osim tradicijskog razloga, nema ni jednog drugog (teološkog, biblijskog), dapaèe. Ali to bi donijelo samo nove probleme, vjerojatno i razdore pa ne bi imalo nikakovog smisla. Nešto je dobro po plodovima koje donosi.

Ljubi i èini što hoæeš
heartsong

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
Svatko ima svoje pravo odabira i mi tu ništa ne možemo.

I volio bih vidjeti jedan protestantski obred.

Zapravo je lijep, katolici èesto imaju nešto slièno npr. na seminarima. Samo nema same euharistije kao takve.
Puno se pjeva, moli i prièa. protestantske zajednice, bar kod nas su veæinom dosta male, pa je zato i intimnija atmosfera što mnogima odgovara da se usredotoèe na propovjedanje i molitvu.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trèi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utoèište.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
vasha

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 8:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E ovako, digla mi se kosa od nekih komentara na ovoj temi - o tome kako je ženama namijenjeno majèinstvo i odgoj, kako ne bi mogle gradit crkvu, itd...
Da, ženama je namijenjeno majèinstvo i odgoj, ali bogme i muškarcima, i to isto koliko i ženama! I da, mislim da žene trebaju puno veæu ulogu u crkvi, jer se uloga èasnih sestara uglavnom svodi na kuhanje, pranje, šivanje, održavanje èistoæe i sl. Nemam ništa protiv ministrantica, to mi je super.
E sad, kako poveæati ulogu èasnih sestara? Prije svega mislim da bi se trebalo pobrinuti i za njihovo obrazovanje - sveæenièki poziv zahtjeva najmanje jedan fakultet - teološki, a mislim da se to treba tražiti i od èasnih sestara. Mislim da bi se trebale više ukljuèiti u rad s mladima, djecom, opæenito ljudima (npr. na teèajevima za brak - mislim da bi one kao žene imale tu mnogo toga za reæi)... Nadam se da ste shvatili što hoæu reæi Wink

P.S. JEDNA PRIMJEDBA! Kod nas u Hercegovini kad se moli kajanje, odnosno kad se javno ispovijeda lijepo se kaže "braæo I SESTRE", a ovdje u Zg i opæenito u Hrvatskoj samo "braæo" Shocked Di su vam "sestre"?? Ja uvijek u sebi dometnem i "sestre", ne mogu bez toga Laughing
Koja diskriminacija!
Dara

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 14:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma nije nista lose u tome,naravno dapace ali mi je cudno,mozda zato jer sam navikla da djecaci ministriraju,a ono je da bio obred ond,ne kuzim kako to ide kod njih,ali opet zaista cudno

....Gospodin je moja snaga,moj mir....
Maki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 15:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dara napisa:
ma nije nista lose u tome,naravno dapace ali mi je cudno,mozda zato jer sam navikla da djecaci ministriraju

U mojoj župi u Brodu žene do prije četiri godine nisu imale praktički nikakvu ulogu osim pjevanja u zboru i imali smo sestre koje su bile sakristanke i imale vjeronauk. Što se ostalog tiče, žene nisu smjele čitati čitanja, nisu mogle biti ministrantice, sjedilo se odvojeno (lijeva ženska, a desna muška strana), na Veliki Petak su prvo muški ljubili križ, a nakon obreda i žene i tako da sad ne nabrajam... Uglavnom u jednu ruku su žene bile ugrožene.

Ja sam protiv ministrantica, možda zato što sam tako odrastao i već sam deset godina ministrant. U župi imamo sasvim dosta ministranata, negdje preko 40 njih, a za ministrantice sam u onim sredinama, većinom na selima gdje nema dovoljno ministranata da obavljaju službu.
vasha

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:

Ja sam protiv ministrantica, možda zato što sam tako odrastao i veæ sam deset godina ministrant. U župi imamo sasvim dosta ministranata, negdje preko 40 njih, a za ministrantice sam u onim sredinama, veæinom na selima gdje nema dovoljno ministranata da obavljaju službu.

Ajde mi reci zašto, konkretan i smislen razlog?
Maki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 19:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da ti pravo kažem nemam neki konkretan razlog. Nego tako sam odrastao i naučio i navikao se. Ako je i prije bilo tako i sve funkcioniralo kako treba i sada kod nas jako dobro funkcionira, nema potrebe za promjenama. To je moje mišljenje.
vasha

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 19:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:
Da ti pravo kažem nemam neki konkretan razlog. Nego tako sam odrastao i nauèio i navikao se. Ako je i prije bilo tako i sve funkcioniralo kako treba i sada kod nas jako dobro funkcionira, nema potrebe za promjenama. To je moje mišljenje.

Pa to ti baš i nije dobro, nekad su promjene jako dobre i poželjne Wink
klara

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 20:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

maki, bi li isto tako o ministriranju razmišljao i da si djevojèica? Wink

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.