HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 15 pro 2019, 6:25. Pogledaj neodgovorene postove
Ponos, povrijeĆ°enost, konflikti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 7:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uskranuƦe Ʀe biti po drugom dolasku kristovom.

ipak vjerujem da ima slobode unutar rimokatoliĆØke crkve ,za razgovor o bibliji i vjeri , te pokazivanju ljubavi prema drugim vjerama i slobode miÅ”ljenja ,
ili da pitam nekog malo, viŔeg po tom pitanju Question
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 9:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

rijeĆØ, sreƦo, opet si potpuno off topic ... Wink
da nemamo i tolerancije i ljubavi,
nakon svih hereza i Ŕizmi koje si ovdje napisao
(uĆØestala krÅ”enja pravila ponaÅ”anja da ni ne spominjem)
- odavno bi veƦ bio u banani ... Cool

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajmo se, malo za promjenu, vratiti na temu ... Wink

kako se vi nosite s povrijeĆ°noÅ”Ć¦u
i kako reagirate u konfliktnim situacijama?

rijeĆØ
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 16:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vidiÅ” ja osobno izbjegavam takve situacije ,i nedozvolim da mi to okupira misli, i uvjek reagiram mirno puÅ”tajuĆØi osobu da sama shvati , jer ako je tako reagirala njoj je zapravo potrebna ljubav . znam da Ʀe na kraju pobjediti istina Wink
Happy

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 9:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok ekipo!
Sorry, ali tek sada sam se mogla ukljuĆØiti na ovu temu.
Slažem se sa svime Å”to je Klara napisala u jednom od prijaÅ”njih postova, a vezano uz oholost, osim uz ovu njenu reĆØenicu:
Citat:
ne, nisam ohol(a) - samo držim do sebe i svojih stavova, imam samopoŔtovanje ...

Ne mislim da je to oholo. Mislim da je jako važno da osoba drži do sebe i svojih stavova te da ima dozu samopoŔtovanja, ali ne se toga držati kao pijan plota i ne imati previsoko miŔljenje o sebi, jer tada to dovodi do oholosti.
Treba biti i fleksibilan na naĆØin da možeÅ” prihvatiti tuĆ°e savjete i dobronamjernost kako bi mogao bolje izgraĆ°ivati svoje stavove.
Imati svoj stav, barem po meni, znaĆØi da znaÅ” Å”to hoƦeÅ” u svojem životu, a ne okretati se kako vjetar puÅ”e, tj. povoditi se za drugima.
Imati samopoÅ”tovanja, znaĆØi da sebe voliÅ” i cijeniÅ”, jer koliko sam sebe cijeniÅ”, toliko Ʀe te i drugi cijeniti, a to se jako osjeti.
Držati do sebe, po meni znaĆØi, biti dostojanstven i ne dozvoliti da te drugi pljuju kako bi te ponižavali. Ne dozvoliti da te drugi gaze i iskoriÅ”tavaju kako bi sebe uzdizali.
Treba se boriti za sebe kao za OSOBU, tj. pokuÅ”ati sebe gledati onako kako me gleda Bog i na taj naĆØin sebe ljubiti. Mislim da je to onda i put ka poniznosti!

BVB

Bog moj i sve moje... Wink
klara

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Happy napisa:
ali ne se toga držati kao pijan plota i ne imati previsoko miŔljenje o sebi, jer tada to dovodi do oholosti.

onom reĆØenicom upravo sam na to ciljala ...
koliko puta samo tvrdoglavo ustrajavamo na svojem ...
pa kad vidimo da "bitka" ide u naŔu korist,
osjeƦamo neku vrstu nadmoƦi - kako je slatko biti u pravu ...
ali, skloni smo upotrijebiti kao (samo)opravdanje
upravo onu reĆØenicu koju sam napisala ...
možda jer ne vidimo, možda jer ne želimo vidjeti ...

vidim da ipak moram pojasniti ...
oholost sadrži:
* prekomjerno poŔtivanje samoga sebe
* uživanje u vlastitoj superiornosti
- intelektualna
- fiziĆØka
- u vlasti
- u autoritetu (prema djeci, uĆØenicima itd.)
- materijalna
- duhovna
* nadmoƦ nad drugima

i nužno je znati razlikovati
ponos - kao samopoŔtovanje, dostojanstvo
bahatost ā€“ prekomjeran ponos, biti iznad svoje stvarne vrijednosti

posebno je skliska oholost duha:
* uvijek imam pravo, jer sam "u vjeri"
* samopravednost - misliti ja sam bolji, jaĆØi u vjeri jer ĆØinim ono Å”to onaj drugi ne ĆØini ā€“ drže slovo Zakona, ali ne i duh Zakona
* radost zbog svojeg duhovnog rasta u "ja" licu, umjesto radosti u Bogu...

Happy

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, fala na pojaŔnjenju!
To je sada to!
Slažem se.
Pozdrav,
jako sretan

Bog moj i sve moje... Wink
Natty

PostanoPostano: pet 30 lip 2006, 6:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je jako ostala zapeĆØaĆØena u umu ona, iz poslanice GalaƦanima, reĆØenica "Bože saĆØuvaj da bih se iĆØim ponosio osim križem Gospodina naÅ”ega Isusa Krista".

I vodim se time u životu. Rijetko ĆØime se ponosim, ima viÅ”e stvari kojih se sramim i te sramotne zasjenjuju ove druge. Kada me netko povrijedi ili ostavi uglavnom mislim kako sam si sama kriva za to. Držim do svojih stavova, pogotovo ako izviru iz sv. Pisma, ako ih spoznajem srcem i umom, tada ih i ustima ispovijedam. To ne znaĆØi da neƦu razmilsliti o onome Å”to netko drugi govori. Dajem ljudima pravo na razliĆØitost, na individualnost jer mi svi i jesmo lice Božje koje ima nespoznatljivo mnogo osobina. A u nama je naseljena svaka od njih, neka manje, neka viÅ”e izražena.

SamopoÅ”tovanje se manifestira samo onoliko koliko je potrebno da ne dozvoljavamo ljudima da nas gaze, vrijeĆ°aju i pljuvaju.

Ono Å”to nas ĆØuva od bahatosti i oholosti je preispitivanje vlastite savjesti, neki unutarnji osjeƦaj koji govori jesmo li neÅ”to krivo napravili, pružanje ruke pomirenja ĆØak i kada nismo krivi.

I ovo je tema o kojoj se može vrlo naŔiroko pisati i biti koristan poticaj drugima...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
banana

PostanoPostano: ned 02 srp 2006, 15:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekako i sama katkad ostanem zbunjena pred onim ''okrenuti drugi obraz''ā€¦
ZnaƦi li to, kao Å”to je veƦ negdje napisano, pustiti da ljudi od tebe naprave budalu, iskoriÅ”tavaju te.ā€¦ ili to znaƦi na loÅ”e ne odgovoriti loÅ”im veƦ dati odgovor ljubavlju, a to katkad nije ( bar meni ) ni malo lako. Nekako se uvijek raĆ°a ona želja za osvetom, želja da uvijek budem u pravu, da moja bude zadnja, znate ono Å”to ljudi nerijetko citiraju ''oko za oko, zub za zub''ā€¦

Nerijetko sluÅ”am priĆØe o tzv. dobrim ljudima koji su sa svojom popustljivoÅ”Ć¦u te dopuÅ”tanjem da drugi gaze po njima loÅ”e zavrÅ”ili. Pitam se postoji li ta neka granica do koje možemo iƦi , a da od sebe ne napravimo budalu tj. žrtvu ''vlastite dobrote'' ?!? Treba li taj ''drugi obraz'' okrenuti baÅ” uvijek ili ( Å”to bi nam katkad odgovaralo i bilo lakÅ”e ) raditi neke kompromise, sami prosuĆ°ivati koliko smo povrijeĆ°eni te odluĆØivati o tome hoƦemo li okreĆØuƦi ''drugi obraz'' u odreĆ°enoj situaciji ispasti budale ?!?

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 03 srp 2006, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je rekao "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe". Mislim da govorivÅ”i to nije mislio na oholice koji sebe iznad svega ljube, veƦ je mislio kako mi sami moramo sebe ljubiti. E sad, kako možeÅ” sebe ljubiti ako dozvoljavaÅ” drugima da te gaze i uniÅ”tavaju. ZnaĆØi, graniica postoji. Okrenuti drugi obraz znaĆØi ne uzvratiti udarac. Bar ja tako mislim.

ZnaĆØi preduvjet za ljubav prema bližnjemu je ljubav prema samom sebi. A sebe možemo ljubiti kada u samom sebi prepoznamo Krista. ZnaĆØi, ljubeƦi Krista u sebi, ljubimo sebe, a samim tim Krist iz nas ljubi druge i mi ljubimo druge.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
little_angel

PostanoPostano: sub 08 srp 2006, 16:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da okrenuti obraz ne znaĆØi uzvratiti udarac. Svi mi imamo tu neku granicu tolerancije, samo bi mi vjernici morali tu toleranciju podiƦi na jednu viÅ”u razinu.
Ako nas netko dobrano Å”amara cijelo vrijeme, ne bi trebali stajati i tolerirati to. Ali ne bi trebali uĆØiniti ni ono Å”to bi veƦina ljudi uĆØinila, uzvratiti udarac i otiƦi. Jer to sigurno nije to okretanje obraza.
NaÅ”a vjera i dragi Bog mogu nam pomoƦi da prosudimo Å”to je najbolje u nekoj situaciji. Moramo pokazati i razumijevanje, toleranciju, ljubav...Nije ponos jedino Å”to se treba ĆØuvati i držati pod staklenim zvonom. Ima stvari koje su puno vrijednije u ovom životu - najviÅ”e ljubav prema bližnjemu. Makar sruÅ”ila naÅ” ponos, nekome može pomoƦi.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 09 sij 2007, 0:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajme, kak ljudi mogu biti ljubomorni i sebiĆØni.. I joÅ” kad ti je takav netko susjed koji po cijele dane smiÅ”lja kak nahuÅ”kati ostale stanare protiv tebe.. Rolling Eyes Ma ja luda kada mi napadne mamu koja i nije baÅ” vijeÅ”ta u razgovoru ili mi bez poziva ulijeƦe u stan Mad ..
Hehe, sad mi moji kažu da je ta žena i prijetila da Ʀe u ime cijele zgrade sastaviti tekst i poslati ga u Novil list (hehe, Sike pazi ona da tvojoj firmi napravi malo prometa Wink )..
Ma tak je u svim prepirkama pa i onim susjedskim teŔko ostati hladne glave,pravilno razmiŔljati, ne dopustiti ljutnji da pobjedi.. Rolling Eyes
Al opet, treba katkad pokazati i zube.. Wink Eh, ta glupa ljubomora, zavist na Ŕto sve tjera ljudove..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
yochanan

PostanoPostano: uto 09 sij 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da treba uvijek kada doĆ°e do konflikata razmiÅ”ljati trezveno i pritom se ponjeti krÅ”Ć¦anski. Ovo drugo, krÅ”Ć¦anski se ponjeti je doista teÅ”ko jer ponekad ĆØak podrazumjeva i žrtvu. Npr. kao Å”to je veƦ netko rekao može znaĆØiti i "pružiti ruku pomirenja drugome, iako nismo krivi". NaÅ”a poniznost prema drugim ljudima može kod njih samih pobuditi neke osjeƦaje. To joÅ” uvijek vrijedi kod veƦine ljudi. Rekao sam joÅ” uvijek, jer je ovo nažalost vrijeme kada se promovira seboljublje i egoizam, pa je teÅ”ko biti ponizan. No, to predstavlja izazov, biti ponizan, skroman, pa ĆØak i kada smo u prednosti pred drugima.

tutio fidei et obsequium pauperum
banana

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 14:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogi konflikti se mogu izbjeƦi sa toleriranjem, razumijevanjem..
Danas se ĆØuje ĆØesto "ja toleriram" i zvuĆØi da smo fer i tolerantni.
Neki toleriraju mnogo, a neki imaju manji prag jer su možda na neki naƦin okruženi "morskim psima".

Je li ljubav isto sto i tolerancija!?! Kako vi procjenjujete Ŕto trebate, a Ŕto ne tolerirati Wink !?

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TeÅ”ko je tolerirati, a ne ljubiti. Zapravo ne procjenjujem, ali pokuÅ”avam imati viÅ”u razinu tolerancije. NajviÅ”e zbog toga Å”to smo svi samo ljudi, grijeÅ”imo, i neke stvari se moraju tolerirati samo zato da uspijeÅ” živjeti u ovome svijetu. Bez tolerancije je to na neki naĆØin i nemoguƦe.
Ali ne mogu tolerirati npr. kad netko pljuje po mojoj vjeri, Bogu itd. (npr. psovke na Boga...). To ne toleriram. Ne toleriram nepravednost, to je neŔto Ŕto me najviŔe može razljutiti, i to bi mi recimo bilo najteže tolerirati.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
MARIJA

PostanoPostano: sub 17 ožu 2007, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:

Ali ne mogu tolerirati npr. kad netko pljuje po mojoj vjeri, Bogu itd. (npr. psovke na Boga...)

slažem se l.a.,to se definitivno ne bi smijelo tolerirati! puno puta nam je nezgodno nekoga opomenuti Embarassed ,ali nam bude žao Å”to to ne uĆØinimo...treba pronaƦi pravu rijeĆØ,vrijeme i naĆØin da se osobi kaže kako je u krivu i zaÅ”to... ne smijemo se postavljati kao suci ili napadaĆØi,najprije svojim životom trebamo biti primjer...
jedino Å”to možemo je ljubiti OSOBE koje ĆØine stvari koje mi ne možemo tolerirati,treba odvojiti djelo/grijeh od same osobe,mislim da je to evanĆ°eoski...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 07 tra 2007, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobih od Little Angel jednu lijepu prezentaciju ĆØiji je naslov "NiÅ”ta nije izustio".

I baÅ” si razmiÅ”ljam o tome. BiĆØevali su ga, pljuvali, Å”amarali, vezali, skinuli, natovarili križ..
Nisu li to sinonimi za neke stvari koje se nama svakodnevno dogaĆ°aju. Toliko smo puta od nekoga popljuvani, iznevjereni, povrijeĆ°eni..
I kako mi reagiramo!? Osbno toliko puta po onoj - napad je najbolja obrana. Bez razmiÅ”ljanja znam reƦi, napraviti neku glupost, izokrenuti stvari u svoju korist..
A ne bi li - ljubav trebala biti ona glavna?!
Ono Å”to bi olobaĆ°alo naÅ”e srce od ljutnje, prezira, mržnje i osvajalo ga za mir.. Wink

Bog moj i sve moje!
klara

PostanoPostano: uto 01 svi 2007, 7:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PrezireÅ” nekog? RazoĆØarao te je svojim djelima, rijeĆØima, ponaÅ”anjem...?
Ili joÅ” gore - povrijedio te? Nanosi bol ljudima oko sebe, i kao takav ti je omrzao?

Kad si ranjen, nastojiÅ” se zaÅ”titi na naĆØin da obezvrijediÅ” osobu koja te povrijedila?
ƈiniÅ” sve kako bi ga udaljio od sebe... kako te viÅ”e ne bi mogao raniti...
kako ne bi imao nikakve moƦi na tobom...
rane su duboke, sporo zacjeljuju i osjetljivije su na bol od ostatka tijela i duŔe...
a ti nikako ne možeÅ” sebi dozvoliti da se ponovno izlažeÅ” moguƦoj povredi...

I kao da je malo taj strah,
onda te joÅ” k tome žuljaju rijeĆØi tvoga uskrslog uĆØitelja:
Ljubi neprijatelja svoga!

Isus nam nije zabranio da nekog vidimo kao neprijatelja,
da zatvorimo oĆØi pred opasnoÅ”Ć¦u, skrÅ”imo ruke pred nadolazeƦom prijetnjom.

On nas je pozvao u akciju: posvijesti si da imaÅ” neprijatelja, uoĆØi kakav je,
kako napada, vidi gdje te najlakŔe može raniti, zaŔtiti se i ljubi ga...
Malo zbunjuje taj krajnji naputak, ali ima smisla ...

Voljeti sunce ne znaĆØi izložiti mu se u onoj mjeri u kojoj Ʀe nas opeƦi, niti doƦi mu tako blizu da te može spržiti...
A opet, iako znaÅ” da te može opeƦi, sunĆØaÅ” se i koristiÅ” njegove blagodati...

Ljubiti neprijatelja ne znaĆØi da mu moraÅ” blizu biti.
Kao Ŕto programe na TV-u možeŔ mijenjati bez da mu se približiŔ, tako možeŔ neprijatelja ljubiti ...
tvoj "daljinski" je Duh sveti, TjeŔitelj kojeg ti je Isus ostavio...
Tvoj Branitelj, ne samo Å”to te Å”titi i ĆØuva, On i tvoga neprijatelja ljubi i Å”titi...

Aktivan stav ljubavi ne mora nužno ukljuĆØivati bliskost i druženje, jer najvažnije je da smo u Duhu jedno.
Rekao nam je da budemo mudri poput zmija, a bezazleni poput golubova...
Smijemo se ukloniti neprijatelju, kako ne bismo srce okaljali osuĆ°ivanjem, gorĆØinom, prezirom.

Al nikada u srcu se od njega odmaknuti, niti odreƦi, a kamoli zamrziti.
Ne možeŔ nikog pa ni sebe ljubiti ukoliko nekog mrziŔ.
Mržnja razara ljudsko biƦe, baÅ” kao voda kamen kada se kroz pukotine u njeg zavuĆØe i smrzne.
Zato ljubi ... i pokaži to svojim životom!

robert

Spol: muško
PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ako ste nekog povrijedili, a to vam nije bila namjera...
Niti bi poĆØinjeno dijelo okarakterizirali kao loÅ”e...

Ako si postao taj neko omražen iako i ti i drugi oko tebe smatraju da nisi takav i da nema razloga za to...

I ako si bez obzira na sve pružio ruku pomirenja i ispriku, a nije prihvaƦena...
I ako moliÅ” za njega i nisi promijenio stav prema njemu...

Question Question Question

I to te tiŔti jer znaŔ da i ona nosi težak Križ kroz svoj život...

TeÅ”ko je kad povrijeĆ°eni podignu zid i ne dozvoljavaju pristup svom tužnom carstvu...kad osiromaÅ”eni duhom , samo traže joÅ” manju rupu u koju se zavuƦi...kad se u strahu svojih mana, boje pustiti traĆØak svijetla u svoju tamu...
tuzan

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:

TeÅ”ko je kad povrijeĆ°eni podignu zid i ne dozvoljavaju pristup svom tužnom carstvu...kad osiromaÅ”eni duhom , samo traže joÅ” manju rupu u koju se zavuƦi...kad se u strahu svojih mana, boje pustiti traĆØak svijetla u svoju tamu...
tuzan

A teÅ”ko je i kad povrijeĆ°eni spuste zid i dozvole pristup,
a onda se razoĆØaraju, i njihovo tužno carstvo postane joÅ” tužnije...

Ljudi se boje joÅ” razoĆØaranja,
zato podižu zidove... bedeme...
Nekima treba vremena kako bi skupili hrabrosti
ponovno doƦi tamo gdje su bili povrijeưeni.

Ali treba uvijek ponovno kucati,
jer ako znamo da je netko u tami,
toj tami je potrebno svjetlo,
kao žednom voda, iako to ne priznaje...

A ako netko ne priznaje, ne mora se raditi samo o ponosu,
možda ta rana joÅ” uvijek previÅ”e peĆØe,
pa se viÅ”e radi o strahu u neko novo razoĆØaranje.

prvi znaci su pobjedi
robert

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Potpuno razumljivo kad se radi o situacijama...o ljubavi... u odrastanju...

No u životu neke stvari jednostavno nije moguƦe i nije potrebo razumijeti, nego ih samo prihvatiti kakve jesu... i ne odustati definitivno.

Sve u životu ima svoju svrhu u izvrÅ”avanju Volje, pa tako i takve situacije mogu biti korisne kad se naĆ°ete s duge strane jednakosti.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: ned 03 lip 2007, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ljudi obiĆØno bježe od osoba koje su ih povrijedile, jer se boje da ih ponovno ne povrijede. Ali ljubav praÅ”ta, i ljubav prihvaƦa sve... Ide takvim osobama ponovno ususret, prihvaƦa rizik da ponovno bude povrijeĆ°ena. Ali da li to preĆØesto ispada samo gaženje vlastitog ponosa? tuzan

prvi znaci su pobjedi
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 11:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna maxima u koju vjeruju ljudi koji se vode kapitalom i politikom...
"Imam svoje miŔljenje i ne slažem se s njim"

Very Happy Rolling Eyes

ZnaĆØi oni gaze preko svoje volje i ponosa samo da bi ostvarili veƦi profit, vlast...
ZnaĆØi da imaju jaku vjeru Shocked u ono Å”to rade nažalost tuzan

A pitam se gdje smo mi sa onim Ŕto Klara spomenu "treba da se ponosimo samo Križem Gospodina Isusa Krista"
Jel moguƦe da netko viÅ”e spreman raditi i odricati se radi novca i vlasti nego mi za Isusa! Shocked . Da je spreman posvetiti život i viÅ”e vremena uložiti u materijalno nego mi za Isusa?
ƈime se mi ponosimo i diĆØimo?
Ako se ponosimo Križem onda smo na pravom putu!

moram priznati da mi je ovo jako teÅ”ko primjeniti iako mi je potpuno jasno Å”to treba ĆØiniti. Embarassed

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
klara

PostanoPostano: pet 19 pro 2008, 16:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ĆØesto puta nam je povrijeĆ°en ponos ukoliko nam netko ukazuje na pogreÅ”ke,
ĆØesto puta smo povrijeĆ°eni istinom o sebi koju nam netko
(dobronamjerno ili manje dobronamjerno) "servira",
ljuti smo, shvaƦamo to kao napad, nedostatak razumijevanja,
pogotovo ukoliko se to odvija pred "publikom" ...

proĆØitah maloĆØas i odluĆØih podijeliti s vama ovo Å”to slijedi...
mene je potaklo na promiŔljanje ...

Ukazivanje na greÅ”ke u ponizna ĆØovjeka ne izaziva ljutnju!

Bratska opomena nije samo lijep obiĆØaj zrele zajednice, nego i dužnost svakog krÅ”Ć¦anina.

Sam Isus traži: "PogrijeŔi li tvoj brat, idi i pokaraj ga nasamo." (Mt 18,15).
NaÅ”a iskustva o ovoj vrlo osjetljivoj temi su razliĆØita.
MožeÅ” se tako opeƦi da jednom zauvijek izgubiÅ” svaku volju da bilo koga upozoravaÅ” na njegove pogreÅ”ke.
Dužnost duhovne pomoƦi drugome pak ostaje.

Jesam li spreman prihvatiti upozorenja od drugih, od sviju?
To je ta takoĆ°er stvar vjerodostojne poniznosti, odnosno istinskog traganja za istinom.
Ponizan ĆØovjek u stanju je smireno sasluÅ”ati upozorenja, pa ĆØak i onda kada su ona oĆØito pretjerana.
Kao Å”to kopaĆØ zlata prekopa veliku koliĆØinu zemlje da bi pronaÅ”ao relativno malo blaga,
tako i ponizna osoba smireno sasluŔa sve Ŕto se o njoj govori i za Ŕto se je kritizira
kako bi u svemu tome pronaŔla zlatno zrnce istine.
Zahvalnost za malu koliĆØinu istine prevagnut Ʀe nad nelagodom pretjerivanja i kritike.

OtkrivÅ”i vrijednost opomene, ponizan uĆØenik ne ĆØeka da se netko smiluje, nego poĆØinje od sebe,
premda može moliti druge da mu pomognu u traženju istine.
Å to iskrenije traži, to ĆØeÅ”Ć¦e pita one koji su spremni (i u stanju) reƦi istinu
ā€“ ĆØak i kad boli.
To je jako važno za odabir duhovnog voĆ°e ili ispovjednika.
Tko iskreno traži i izabire, daje prednost onome tko možda nije ugodan, ali govori i traži istinu.

Tražim li iskreno istinu? Ili volim zavaravati samoga sebe?

Winfried Wermter, CPPS

klara

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedan od najnepodnoŔljivijih vidova rane
je osjeƦaj da jedini na svijetu nosiÅ” taj teret...
i da ga nosiÅ” potpuno sam...

stoga je dobro podijeliti svoju patnju s nekim tko zna sluŔati, a da ne sudi,
da ne moralizira i da ne dijeli savjete...
na taj naĆØin ĆØovjek viÅ”e nije sam,
postoji netko tko dijeli ne samo tvoju tajnu
nego i teret tvoje patnje...
osim toga, ĆØin da se otvoriÅ” nekome uĆØinit Ʀe da s viÅ”e mirnoƦe
ponovno živiÅ” dogaĆ°aj koji ranjava...
ponovno ƦeÅ” živjeti svoju dramu, ali ovaj put u skroz drugaĆØijem ambijentu,
u veƦoj sigurnosti, zahvaljujuƦi povjerenju u svog pouzdanika...
tvoj pogled na tu uvredu promijenit Ʀe se...
ona Ʀe izgledati manje prijeteƦa i podnoÅ”ljivija...

postoji i joŔ jedna prednost "olakŔanja duŔe"
s osobom koja se s tobom suživljava:
njezino bezuvjetno prihvaƦanje poĆØet Ʀe malo-pomalo i tebe zahvaƦati...
zbog toga Å”to te ta osoba prima sa suosjeƦanjem,
i ti ƦeÅ” biti raspoloživiji sebe prihvatiti sa blagoÅ”Ć¦u...
prihvaƦanje samog sebe pak donosi mir i unutarnju smirenost,
toliko potrebne za izljeĆØenje i zacjeljenje...

a imaÅ” li nekoga s kim ƦeÅ” proƦi ovaj put
ili u konaĆØnici opet ostajeÅ” sam sa svojim teretom i boli
- to je neka druga priĆØa ...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Mara, Jopica
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.