HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 08 pro 2019, 1:27. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zaŔto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Srki

Spol: muško
PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja nikad nisam imao neke duge ispovijedi,nego uvijek vrlo kratke,a nikad nisam iÅ”ao onako na razgovor sa sveƦenikom.
ViÅ”e se volim ispovijedati prijateljima,a evo dva prijatelja osjetila Božji poziv pa možda ispovijedanje ubuduƦe bude malo duže. Wink Laughing

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i meni su gotovo sve ispovijedi kratke...
Nekako i ne mojom voljom sve se to svede na neku 'predstavicu'... tuzan Rolling Eyes
Ja možda i nesvijesno naucim napamet i nekim redom ono Å”to namjeravam reƦi ispovijedniku. Od grijeha pa do onih 'formalnosti'.
Onda kao da ja izrecitiram svoj dio 'recitacije', sveƦenik promrmlja svoj... Rolling Eyes
Normalno da bih možda koji put voljela i koje pitanjce postaviti ili savjetiƦ zatražiti jer ni meni neke stvari, a i one Å”to se pojedinih grijehica ticu nisu jasne... Rolling Eyes
Al' mislim da sam za to sama kriva jer mi je nekako neugodno pitati.

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Å”to je s pokorom koju ste dobili?Jel dobio netko neÅ”to drugaĆØije od par OĆØenaÅ”a i sl.Mislim da je pokora koja se tiĆØe nekih djela puno djelotvornija,jasno,u kombinaciji s molitvom jer ĆØovjeka doista onda podsjeti na to Å”to je uĆØinio i tako se osjeƦa nekako da kažem "korisniji" pred Bogom,jer time Å”to je povrijedio Boga, skruÅ”enom molitvom i djelom je pokazao da mu je žao i da Ʀe se truditi viÅ”e ne grijeÅ”iti a i biti koristan braƦi ljudima protiv kojih je možda i sagrijeÅ”io

Zadnja promjena: sike; čet 07 ruj 2006, 13:20; ukupno mijenjano 1 put.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O, da! Imam stalnog ispovjednika i ponekad si sama odreĆ°ujem pokoru.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
banana

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo jednom i to baÅ” ove godine naletjeh na takvoga ispovijednika koji umijesto OĆØenaÅ”a i Zdravo Marija daje neki konkretniji 'zadacic' ( ne bum o tome mome zadacicu Rolling Eyes ). Nije iz moga grada, Ʀak ni iz moje države pa i da hoƦu ne mogu baÅ” do njega skoknti na ispovijed.
Iako mi se na prvi mah uĆØinilo jaaakoo Ʀudnim ( Shocked ) poslije se osijeƦah kao 'na nekom zadatku' tj. bilo je mnogo zanimljivije, a i viÅ”e trudiƦa je iziskivalo nego izmoliti zadane molitve... Wink
BaÅ” mi je simpa bio taj fratar, a i par priĆØica mi zanimljivih ispricao... jako sretan
Isto tako Ʀudno, a i malkice zbunjujuƦe mi bijaÅ”e kada naletjeh kod jednoga ispovijednika koji ne daje niÅ” za pokoru Shocked Rolling Eyes ...
Nekako, lakŔe mi je kad mi netko drugi odredi pa onda lako ja ako osijetim potrebicu joŔ neŔto nadodam... Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Coje

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vrlo je mudro razlikovati duhovni razgovor i ispovijed.

Duhovni razgovor može zavrÅ”iti s ispovijedi; ali sama ispovijed nije predviĆ°ena kao duhovni razgovor.

Kad je ĆØovjek u dilemi s nekim stvarima, kad je u duhovnoj krizi tad je pametnije zamoliti sveƦenika za jedan duhovni razgovor. Ne treba se plaÅ”iti da Ʀete time opteretiti sveƦenika, jer su duhovni razgovori bitni dio sveƦeniĆØke službe (vrlo malo ljudi to koristi). Na taj naĆØin možete - neoptereƦeni vremenom i onima koji stoje u redu iza vas potražiti duhovnu pomoƦ i savjet, te uz to i kvalitetno se ispovijediti.

Dodajem - za duhovni razgovor - kao i za ispovijed - sveƦenik je dužan ĆØuvati ispovijednu tajnu tako da nema straha da Ʀe neÅ”to "procuriti"... Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara pokoru vjerujem nadodajeÅ” ?

Ja nejĆØeÅ”Ć¦e idem kod istog ispovjednika jer je uvijek u isto vrijeme "dežuran" a to je ujutro jer ne volim biti u velikom redu.
ƈuo sam da ljudi koji rijetko se ispovijedaju, pogotovo oni koji godinama se nisu ispovijedili da idu na životnu ispovijed od pola sata ili viÅ”e.
To mi se ĆØini ok.
Mara

PostanoPostano: pet 08 ruj 2006, 7:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to nadodajem i zaÅ”to bi nadodavala? UopƦe ne kužim pitanje.

merkat

PostanoPostano: sub 09 ruj 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda proĆØitaj i svoj prethodni post Wink
Rekla si da si sama nekad dajeŔ pokoru pa je moje pitanjce bilo da li nadodajeŔ na to Ŕto ispovjednik odredi ili umjesto toga ?
Mara

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po odredbi ispovjednika. Na pamet mi ne pda na ono Å”to ispovjednik kaže ja joÅ” neÅ”to pametujem. Dakle, ispovjednik mi kaže da si sama odredim pokoru i ja onda to i ĆØinim, niÅ”ta drugo.

merkat

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e to je super.
makar je meni lakŔe kad on odredi.
prije mjesec, dva sam ispovijedio jedan stari veliki grijeh za koji nisam siguran da li sam ga ispovijedio pa za svaki sluĆØaj.
tada mi je dao sveƦenik kao pokoru da uĆØinim dobro djelo pa nikako se odluĆØiti Å”to bi bilo najbolje i pravo dobro djelo jer mala takva djela ionako svaki krÅ”Ć¦anin ĆØesto ĆØini.
tak da sad i nisam siguran jesam li pravo ispunio to.
andjela

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, merkat, pa nije Bog sitniĆØav...ako si napravio neko dobro djelo i namjenio ga na tu nakanu, nemas sto razmisljati. Ucinio si pokoru...
Znam da mi to uobicajeno zovemo pokorom, ali nekad mi se cini cudnim kad mi svecenik za pokoru da da procitam ulomak iz sv. pisma, ili da ucinim nesto dobro...zar bi to trebala za nas vjernike biti pokora?!
Zar nam to ne bi trebalo predstavljati radost, nesto sto nikada ne bismo smatrali pokorom?!

Gospodin je hrid života moga
Natty

PostanoPostano: pon 11 ruj 2006, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa u tom razmiÅ”ljanju možemo isto reƦi i za molitvu zar ne? Ona bi nam isto trebala biti radost. Poanta je služenje i izmirenje s Bogom, u bilo kojem obliku koji je Njemu mio. Jer ako je drugaĆØije onda se vraƦamo na Å”ibanje kao pokoru, a mislim da to nije baÅ” ono Å”to Bog želi...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Coje

PostanoPostano: čet 19 lis 2006, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

prije mjesec, dva sam ispovijedio jedan stari veliki grijeh za koji nisam siguran da li sam ga ispovijedio pa za svaki sluĆØaj.

Kod svake ispovijedi briÅ”u se svi grijesi (reĆØeni i neizreĆØeni) - osim kad netko namjerno preÅ”uti neki veliki grijeh. Stoga, nije potrebno ispovijedati grijehe koje smo veƦ ispovijedili i koji su nam veƦ oproÅ”teni. ObiĆØnim rijeĆØima govoreƦi: Bog za taj grijeh viÅ”e i ne zna. On ga je veƦ izbrisao.

Å to se prikladnosti pokore tiĆØe: ona bi uvijek trebala biti usmjerena popravku nastale Å”tete prouzroĆØene grijesima i propustima.

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 22 stu 2006, 23:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednom je nama 'klincima u osmom razredu koje su roditelji tjerali u crkvu' za vrijeme mise pred crkvom pala na pamet jedna igra..
Igrali smo tzv. bocu izazova, a onaj naj(ne)sretiniji se morao otiƦi ispovijediti Embarassed Rolling Eyes
I da, da ĆØepiƦ je izabrao jednu curu i mene..
I možete zamisliti tu situaciju, onak svi te guraju u crkvu prema ispovjedavaonici, zezaju se, smiŔljaju raazne Ŕale...

E da, to je bil najgora ispovijed na kojoj sam ikad bila. Onak sam unutra uletjela sva u strahu, sa vrata joÅ” frendovima neÅ”to dobacila i kao izrecitirala neÅ” Å”to mi je palo na pamet. Naravno, skužio sveƦenik da sam skrozz ne pripremljena pa mi malu bukvicu oĆØitao. Eh, kada bi samo znao da je sve to joÅ” bilo radi igre... Embarassed

A eto, naravno da mi je sada žao zbog toga.. da sam mogu reci kak sam bila gluupa... Rolling Eyes
Al bit Ʀe da nisam baÅ” ni malo kužila taj sakrament, bio je on ''ono na Å”to te mama i tata 'tjeraju' za BožiƦ i Uskrs''.. Rolling Eyes
Heh, a koje li lijepote moci tak doƦi pred Isusa, zamoliti za oprost i iskusiti veeeliku ljubav, praÅ”tanje.. jako sretan

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: čet 23 stu 2006, 21:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i ja sam kad sam bila manja svetu ispovijed shvaƦala puno neozbiljnije nego sad. Zapravo nije da sam ju uopƦe shvaƦala... Rolling Eyes Wink Ali prije sam znala bez problema otiƦi na ispovijed, ispovijedit se, izaƦ nekak boljeg raspoloženja, i to je to. A sad se nekak duže i teže odluĆØujem za ispovijed. Mislim da je to jer se bojim da ne bi to preÅ”lo u naviku. Stalno ĆØiniti iste grijehe, a onda otiƦi u ispovjedaonicu, ionako Ʀe sve biti kao prije. Pa i Aki pjeva Samo ne daj, ne daj nikada, da nam ljubav bude navika... Wink Mislim da je to bitno i kod ispovijedi, ne dopustiti da nam preĆ°e u naviku neÅ”to Å”to svaki put moramo gledati kao toliko vrijedan dar od Nekoga koga ljubimo i Tko ljubi nas.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 23 sij 2007, 17:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki dan sam trebala otiƦi na ispovijed, lijepo doÅ”la u crkvu prije mise sa tom nakanom al' tak mi se nije dalo zakoraĆØiti u ''kuƦicu''. Nisam baÅ” bila raspoložena da neÅ” kažem, priznam pred sveƦenikom pa na kraju ipak odluĆØila ne otiƦi se ispovijediti ni priĆØestiti.. Embarassed
I onda ko za inat svojoj lijenosti i neraspoloženosti srĆØeka na kraju mise srela frendicu sa prijateljem joj kojeg je baÅ” taj dan puklo da se nakon 5,6 godina ispovijedi..
I tak me bilo sram sebe.. Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
bicikl

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 8:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pitanje vezano uz ispovijed

smije li osoba koja zna da ce u nekom trenutku u skoroj buducnosti uciniti teski grijeh i u taj grijeh ulazi svjesno i bez prisile, ici na ispovijed i na pricest?
Mara

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osoba koja zna da Ʀe uĆØiniti teÅ”ki grijeh??? Daj, molim te pojasni.
Naime, teÅ”ki je grijeh: svjesno, hotimiĆØno uĆØiniti veliko zlo i tako odbaciti Božju ljubav. TeÅ”ki grijeh prekida vezu s Bogom. Ne može se uĆØiniti nehotice.
ZaÅ”to bi netko tko odbacuje Boga iÅ”ao na ispovijed i priĆØest? Doista, ne uspijevam razumjeti.

ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nikad se ne može prekinit veza s Bogom jer je Bog uvijek u ĆØovjeku bez obzira Å”to ĆØinio.Grijeh samo zamagljuje ogledalo srca (da se pjesniĆØki izrazim) pa ĆØovjek ne može osjetit Božju ljubav.Normalno,Å”to je viÅ”e prljavÅ”tine grijeha ĆØovjek u svojoj nutrini u manjoj mjeri može doživit Boga kao i druge pozitivne osjeƦaje a Å”to je ĆØovjek "ĆØiÅ”Ć¦i", njegova su iskustva Boga dublja.
Mara

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 17:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije istina. ƈovjek može svjesno i svojevoljno odbaciti Boga i okrenuti mu leĆ°a. Ako u toj odluci ustraje, za vjeĆØnost je izabrao pakao tj. vjeĆØnu odijeljenost od Boga.
Pa i Å”to se doživljaja Boga tiĆØe nije uvijek baÅ” tako jednostavno. UmiruƦi, sv. Mala Terezija je imala straÅ”an osjeƦaj napuÅ”tenosti, sumnji, ali je ustrajala u vjeri. Vjerovati nije nužno vezano uz osjeƦati.

ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 18:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OK,prihvaƦam! Wink
angelous

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Nije istina. ƈovjek može svjesno i svojevoljno odbaciti Boga i okrenuti mu leĆ°a. Ako u toj odluci ustraje, za vjeĆØnost je izabrao pakao tj. vjeĆØnu odijeljenost od Boga.

samo da pitam....znaĆØi li to da su ateisti na neki naĆØin izabrali pakao? Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Mara

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 20:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, dosta dugo sam na svijetu, ali zapravo pravog ateistu nisam upoznala. Kako reĆØe jedan moj prijatelj: "Na ratiÅ”tu kad je bilo gusto, nitko nije bio ateist."
Ipak, mislim da tako ne možemo zakljuĆØiti. Možda da onaj tko je praktiĆØni ateist pa u moralnom smislu živi kao da Boga nema (tj. kao da je on sam bog) i u tome ustraje.

bicikl

PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Osoba koja zna da Ʀe uĆØiniti teÅ”ki grijeh??? Daj, molim te pojasni.
Naime, teÅ”ki je grijeh: svjesno, hotimiĆØno uĆØiniti veliko zlo i tako odbaciti Božju ljubav. TeÅ”ki grijeh prekida vezu s Bogom. Ne može se uĆØiniti nehotice.
ZaÅ”to bi netko tko odbacuje Boga iÅ”ao na ispovijed i priĆØest? Doista, ne uspijevam razumjeti.

ak se ne varam tezak grijeh podrazumijeva da ga ucinis svjesno, bez prisile i sa zlom nakanom.
svaki grijeh narusava nasu vezu s Bogom, a ispovijed tu vezu izgarĆ°uje. prekid veze s Bogom nije vezan uz grijeh (kojega ispovijedamo u sakramentu ispovijedi) nego uz slobodu da Bogu kazemo NE i izaberemo nesto ili nekoga drugoga. ne svida mi se kad velis da kroz grijeh odbacujes Božju ljubav. slabi smo i koliko god se mi borili u nekom trenutku cemo pasti, al to ne znaci da odbacujemo Boga, Njegovu ljubav ili Njegovu zrtvu. Ili ti mislis da smo svi mi odbacili Bozju ljubav obzirom da smo gresni i da grijesimo. Ne znam za tebe ali mislim da mnoge grijehe cinimo i svjesno i bez prisile.

npr. Bludnost ā€“ vjencati ce se ali ipak su sagrijesili bludno i segrijesiti ce ponovo, svjesni da je to grijeh i bez prisile.
to je teski grijeh, grijeh koji moze biti oprosten samo na ispovijedi. No to ipak ne znaci da su manje vjernici, da odbacuju Bozju ljubav.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.