HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 26 lip 2019, 4:29. Pogledaj neodgovorene postove
Nositi se sa smrƦu
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 18 vel 2006, 18:06
PostNaslov : Nositi se sa smrƦu
Citiraj i odgovori

Eto, približava se korizma, a onda i veliko trodnevlje. Veliki petak ima svoju posebitost u suĆØavanju s jednom jezivom, ali i blagoslovljenom smrti. A kako mi gledamo na smrt? Danas su je prepune novine i TV, ali je prognana iz obitelji. Smrt bližnjih se ne dogaĆ°a u okružju obitelji, nego uglavnom u bolnici. Osim toga, postale su ĆØeste nasilne smrti.
Imamo li snage biti uz umiruƦeg, jesmo li kada bili u takvoj situaciji? Kako se nositi s odlaskom nekoga tko nam je drag?
Ja sam osobno ostala bez sestre prije 8 godina, ali mi vrlo ĆØesto nedostaje. No, s tom sam boli nauĆØila živjet.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zlatousta

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 18 vel 2006, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imamo snage. Meni i mojoj sestri je naÅ” tata umro na rukama.
Zahvaljujem Bogu na tome, jer ne znam kako bih imala snage živjeti da je kojim sluĆØajem umro u bolnici sam i bez naÅ”e ljubavi koja ga je ispratila Ocu.

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
nata

PostanoPostano: čet 02 ožu 2006, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, imamo snage, jer onda kad ga najviÅ”e trebamo, Isus je tu. to nisu samo prazne rijeĆØi.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Coje

Spol: muško
PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 17:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje se god pojavi križ možemo biti sigurni da je Isus u blizini. Ipak, treba imati vrlo jaku vjeru da u trenutku smrti najbližih ostanemo prisebni. Bio sam na dosta sprovoda i rijetko sam se kad osjeƦao smireno ili radosno.

Nisam doživio da mi je itko blizak umro pred oĆØima ili na rukama. Nemam tog iskustva. Zato imam iskustvo razgovora s ljudima koji su u svirepim životnim situacijama izgubili djecu. Tu rijeĆØi ne pomažu - da su ne znam koliko jake. Djelotvorna je samo blizina, toplina suosjeƦanja.

Upravo takve situacije nas dovode najbliže Bogu - jer on jedini ima prave rijeĆØi - On jedini može dati snagu ĆØovjeku koja mu je potrebna u takvim trenucima. Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 19:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Premda imam priliĆØno blisko iskustvo smrti, uvijek ostajem bez rijeĆØi kada treba tjeÅ”iti. Ja sama ne doživljavam smrt suviÅ”e traumatiĆØno, premda manjak osobe može biti straÅ”an, ali znam da to nije kod drugih tako. Eto, suoĆØit Ʀu se s uĆØenicama koje su izgubile mamu. Iako sam to veƦ dosta puta proÅ”la, ponovo sam bezt rijeĆØi. I Å”to sam starija to je bezglasnost dublja.

morales

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uhhh...moram priznati da sam se rastuzio citajuci vase misli.tesko je to,bez obzira koliko ja bio siguran u svoju vjeru,u zivot vjecni,u milost bozju...bio sam na x sprovoda i niti ja nisam osjetio neki spokoj,mir,samo tugu i nemir.to ne treba cuditi,niti opravdavati--mi smo ipak samo ljudi...

ljudi koji su izgubili nekog bliznjeg,nekog voljenog,zive dalje noseci uspomene preko kojih pokojnici zive...nema tu patetike,nema stereotipa,to je jednostavno tako.

o smrti ne razmisljam cesto,prepustam se zivotu,lakse je tako.puno lakse
Mara

PostanoPostano: sub 04 ožu 2006, 7:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, provela sam zadnje mjesece sa umiruƦom sestrom - umirala je od tumora na mozgu i gledala kao polagano nestaje. Muž mi je umro na rukama nakon Å”to sam ga pokuÅ”ala reanimirati do dolaska hitne pomoƦi. Umrlo mi je 4 roĆ°aka u zadnjih 5 godina. Prije dosta godina mi je kƦi 4 dana visila izmeĆ°u života i smrti. Umrla mi je vrlo draga prijateljica, Å”ogor...
Jasno da sam o smrti imala prigode i potrebe i razmiŔljati i moliti.

Natty

PostanoPostano: pet 17 ožu 2006, 9:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada se iz takvih situacija crpi snaga, tada je ta snaga nepobjediva. Isus je pobijedio smrt i uĆØinio smrt dijelom života. PretproÅ”le godine umro je meni drag prijatelj. Isplakala sam se na sprovodu kao kiÅ”na godina, to je rastanak (plakala sam i kad mi je sestriĆØna otputovala u Australiju), ali to nije nestanak. Poslije sam osjetila mir. Imamo pravo plakati za naÅ”im dragima, na kraju krajeva, mislim da je bolesno reƦi da moramo osjeƦati radost na sprovodima. I Isus je plakao za Lazarom, zar ne?

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 17 ožu 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne bih se složila. Jer osjetiti radost da je zavrŔena muka nekog tko umire od raka a ti ga voliŔ...

sike

PostanoPostano: pet 17 ožu 2006, 14:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Natty da je sprovod viÅ”e prilika da oplakujemo pokojnika ali ne na naĆØin da ga viÅ”e nema, veƦ ta tuga koja je pomijeÅ”ana s nadom, radoÅ”Ć¦u u Uskrs..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko sam si ja puta tom rekao, koju mislost imamo mi krÅ”Ć¦ani Å”to vjerujemo u uskrsnuƦe. SjeƦam se kada mi je umrla nona s kojom sam bio jako blizak, bila mi je kao druga mama, izmeĆ°u ostalog me i odgojila, njenom smrƦu sam jako puno izgubio ali niti u jednom trenutku se nisam zapitao "zaÅ”to baÅ” ona Bože" ili "zaÅ”to sada Bože", vjerovao sam onda kao i sada da Ʀemo se ponovno vidjeti, a da mi je sada potrebno moliti za nju jer znam da Ʀe ona sigurno mliti za mene.

Bog moj i sve moje.
Natty

PostanoPostano: pet 05 svi 2006, 6:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ljudi moji, ja moram neÅ”to podijeliti s vama. Ja sam juĆØer po prvi puta doživjela misao na smrt kao radosnu misao.

Mislim, žalosna bi bila zbog onih koje moram ostaviti, ali niÅ”ta to nije naspram radosti koju susreƦem u trenutku smrti.

Možda sad izgledam luda, možda i jesam, al to je moje trenutno stanje duha. jako sretan

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Mara

PostanoPostano: pet 05 svi 2006, 7:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne, draga moja, to mi je vrlo normalno, barem za onoga tko doista vjeruje svojim biƦem. Jer normalno se radovati potpunom ulasku u radost koja je blizina OĆØeva i konaĆØno dovrÅ”enje puta, dolazak kuƦi.

dodododoprecjednik

PostanoPostano: pet 05 svi 2006, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja osobno nisam imao previse doticaja sa smrcu...
"najblizi" doticaj sam imao prosle godine na marsu kada je poginuo svima nam poznati dado...
tad me to jako,jako potreslo (toliko da sam jedno vrijeme morao bit vani na zraku jer u busu nisam mogao bit), ali sam opet na neki cudan nacin bio radostan jer znam da je par dana prije njegove smrti primio potpuni oprost u porcijunkuli i da je on sad sigurno uz Isusa, Franju, Klaru i sve ostale... i da negdje gore moli za nas i cuva nas...
puno puta ga se sjetim...cesto nevezano uz bilo sta, samo mi dode neka lijepa uspomena o njemu...
isto tako, kad smo se s tog marsa vratili u zg jedan bus je isao do njegovih izrazit sucut...susret s njegovom mamom je jedan susret koji ce mi zauvijek ostat zapisan u srcu... ulazili smo jedan po jedan i kad sam ja njegovoj mami izrazavao sucut, lagano sam ju zagrlio a ona me jako stisla i samo kroz suze i plac govorila moj dado, moj dado... nevjerojatno je to bol izgubit nekog dragog, a kako tek mora bit majci izgubit sina kojeg je 9 mjeseci nosila pod svojim srcem...
kad sam izasao iz njene kuce zaplakao sam kao kisna godina... istovremeno i zbog tuge i suosjecanja prema njegovoj obitelji ali i zbog radosti...
a kasnije na Misi, poslije pricesti kad sam sjeo u klupu isto sam jako zaplakao jer mi je do glave doslo:covjece,pa on vise nikad nece stajat sa mnom u redu za primit Pricest... a opet, na drugi nacin mu zavidim...jer isti onaj Isus kojeg ja primam u Euharistiji, on ga gleda oci u oci...

to mi je bio najblizi susret sa smrcu i duboko me potresao...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
ivana-vt

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 15:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni je baka umrla prije Uskrsa i to mi je bio veliki Å”ok, jer koliko god smo to oĆØekivali jer se veƦ duže vrijeme borila s boleÅ”Ć¦u, ne umanjuje ĆØinjenicu da Ʀe mi nedostajati. i upravo je to ono zbog ĆØega sam ja bila tužna i joÅ” dandanas znam zaplakati kad je se sjetim. Ali takoĆ°er znam da je ona sada kod Isusa i da ju viÅ”e ne boli...to mi je najveƦa utjeha jer bilo je teÅ”ko gledati ju u bolovima a ne moƦi joj pomoƦi...zato joj je Dragi Bog pomogao i HVALA Mu i SLAVA na tome.

K meni doưite svi koji ste umorni, i odmor dat Ʀu vam.
sike

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 13:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je 13 godina da je Gospodin uzeo mog oca..Nekako sam miran,ne samo sada nego i zadnjih godina..kad nekako dublje doživljama vjeru,a time i smisao života pa i smrti,shvaƦam da mi Bog viÅ”e daje razloga za zahvalnost nego tugu

Po tom ĆØovjeku me je Bog dao ovome svijetu,po njemu me nauĆØio nebrojenim vrijednostima,iako ne kao vjernik veƦ kao dobar ĆØovjek..
Kako mi ga je darovao tako ga je odluĆØio i uzeti k sebi,jer jedino njemu pripada..
Siguran sam da Bog uzme nekoga kad shvati da je misija te osobe na zemlji zavrÅ”ila makar se ĆØesto nama tako ne ĆØini,misleƦi uvijek da joÅ” nije doÅ”ao naÅ” ĆØas ili ĆØas naÅ”ih bližnjih..

100% sam siguran da je od '93.zapoĆØela njegova misija kod Boga,misija da nas zagovara..

Znam da je sad kod Njega..
osjeƦam da smo povezani i dalje,baÅ” kako smo bili do tada na ovom putu prema Ocu..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 31 lis 2006, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjetih se sada jedne meni drage bakice...
Meni i seki je bila zamjenska baka. Kako je dok smo bile male mama radila, tata 'lutao' svim djelovima Lijepe naÅ”e, jedna baka bila u NjemaĆØkoj, a druga isto tak radila ona se ponudila da nas ĆØuva jedno vrijeme dok naÅ”i ne nabave novce da nas mogu slati u vrtiƦ..
Sa toliko ljubavi nam je pomagala. Igrala se samnom i sekom, radila nam kolaĆØe, hranila nas, uspavljivala...
Uvijek mami uskakivala u pomoc...
Ali jednog danĆØeka morali smo otiƦi iz stana do njezinoga, premjestiti se u drugi dio toga djela grada.ƈesto smo ih posjecivali, radovali se sa njima, a seka i ja rado sluÅ”ale njezine priĆØe...Kada smo i taj stan bili prisiljeni napustiti te otiÅ”li u drugi dio grada sve manje smo svracali kod njih...Uvijek im u svemu bili zahvalni, zvali se za BožiƦe, Uskrse, roĆ°endane...

Prolazile su godine da baku AnĆ°elu nisam vidjela, da se nisam ĆØula sa njom. Bila se dosta teÅ”ko razboljela...
I jednoga ljetnoga dana dok sam bila u posjeti baki u drugoj državi stiže hitni poziv. Na telefon se javlja mama...
NaÅ”a dragu baku AnĆ°elu bolest sve viÅ”e troÅ”i te ima osjecaj da se bliži svome kraju, a jedna od posljednjih želja joj je da nakon toliko godina vidi mene i seku..
Slijedeceg dana sjeli smo u auto te dojurili do moga grada...
Užassno me bilo strah uƦi kroz vrata kroz koja sam prije rado utrĆØavala. Nisam znala Å”to da oĆØekujem. Govorili su mi mnogi da ju je leukemija izmuĆØila, da je ostala bez kose, da leži u krevetu...
SkupivÅ”i snage sa mamom i sekom zakoraĆØila sam u taj staniƦ prisjeĆØajuƦi se igara sa vrtnim patuljcima i nasmijeÅ”enog lica bake AnĆ°ele..
U maloj sobici u krevetu ležala je ispaĆØena. Vjerojatno je primjetila da me je užasno strah te me pozvala k sebi i uhvatila za ruku. Ali nije to viÅ”e bio onaj snažni stisak moje treƦe bake...
Jednostavno nisam znala Å”to reci, gutala sam knedle i sjedila trudeƦi nabaciti koji osmijeh. Kada mi je uzvratila shvatila sam da je to joÅ” ona ista baka AnĆ°ela.. Na njezin upit priĆØala samo joj o Å”koli, prijateljima, sestri..
Za par dana sasvim neoĆØekivano listajuƦi po Novome Listu ugledala sam poznato lice ali na neželjenom mjestu ā€“ u osmrtnicama. Duugo sam buljila u njega i onda sa nevjericom pozvala mamu...
Baka AnĆ°ela nas je napustila...

Bilo je to moj prvi susreti sa smrƦu poznate mi osobe. Iako sam bila par godina mlaĆ°a pogodila me ĆØinjenica da je viÅ”e nikada neƦu vidjeti, a i ona da je tako jakoo željela vidjeti seku i mene...
A i suze dede Paje mi je bilo teŔko gledati..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 02 stu 2006, 13:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel vas potiĆØu na razmiÅ”ljanje o ovoj temi juĆØeraÅ”nji i danaÅ”nji blagdan?

JuĆØer smo opet pjevali i molili na groblju..unatoĆØ jakoj kiÅ”i,buri i hladnoƦi..to mi je jedan od najljepÅ”ih dogaĆ°aja u godini..

Ne znam,groblje me tako smiruje..lijepo si je posvjestiti da smo mi doista PUTUJUƆA Crkva koja je juĆØer vapila za pomoƦ NEBESKOJ Crkvi(svecima)a danas Ʀe moliti za TRPEƆU Crkvu(duÅ”e u ĆØistiliÅ”tu).
Kad si samo posvjestimo tu povezanost izmeĆ°u nas onih koji su veƦ u slavi i koji trebaju naÅ”u pomoƦ..

bodul

PostanoPostano: sub 04 stu 2006, 20:38
PostNaslov : Smrt
Citiraj i odgovori

Bojite li se vi umriti? I jeste li ikad razmiŔljali kako je to umirati? utapa se

A isto ƦeÅ” umriti!
Zvijezda

PostanoPostano: ned 05 stu 2006, 9:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad sam bila mlaĆ°a Wink sama pomisao na smrt me tjerala u strah jer mi je u glavi bila misao: A Å”to ako se nakon Å”to me pokopaju probudim u grobu?! Shocked
Danas se moje razmiÅ”ljanje ipak razlikuje od toga jer imam viÅ”e pouzdanja u Boga i kad si u mislima približim trenutak smrti poĆØinjem ozbiljnije promiÅ”ljati o svom životu.
Mislim da kad bih, tj. kad bismo se ĆØeÅ”Ć¦e sjetili smrti da bismo kvalitetnije živjeli, ne iz straha nego iz ljubavi prema Onome koji nam je život i podario i koji nas ĆØeka u vjeĆØnosti! anĆ°eo

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Mara

PostanoPostano: ned 05 stu 2006, 14:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne ne bojim se. Kao dijete sam dva puta bila blizu smrti od bolesti. Za mene je smrt odlazak kuƦi, Ocu. Možda se malo bojim umiranja, vezanosti uz neke cijevi, bolnici, ali same smrti ne.

logica

PostanoPostano: ned 05 stu 2006, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jutros u 5 sati me probudio veliki DUM!
Ispred moje kuƦe se dogodila prometna nesreƦa.
Iz sobe sam mogla vidjeti oba auta te
osobu kako se trese ležeƦi na cesti.
Sjurila sam niz stepenice u potrazi za telefonom
kako bih nazvala hitnu. Nastojala sam se pribrati
i objasniti Ŕto se dogodilo iako nisam znala neŔto puno.
Sjatilo se puno policije, stigla je hitna, kasnije i vuĆØna služba
i trajalo je to dugo. Naravno da viŔe nisam mogla zaspati.

Nije prvi put da sam pozvala hitnu, nije prvi put da se
prometna nesreƦa dogodila u mojoj ulici, blizu moje kuƦe.
U zadnja 2 tjedna bile su joŔ dvije lakŔe.
Jutros su sve bili mladi ljudi.
Nije sudjelovao nitko meni poznat ali me priliĆØno potresla.
Ne znam Ŕto se dogodilo s osobom koja je ležala na cesti.
Bila je pri svjesti i vikala da niŔta ne vidi...
Tako lako možemo izgubiti život.

Koliko je ĆØovjek ohol!
ƈujem vozaĆØa kako govori kako je vozio oko 80-90km/h
(a ograniĆØenje je 40!) i da je ženska luda, pojavila se niotkud!
ƈekaj malo, ako je noƦ i nije gust promet, kako sad vrijede
druga pravila i ograniĆØenja?

Vjerujem da može biti guŔt brzo vozit,
i ja sam se znala spuŔtati biciklom niz nizbrdicu
naravno, bez Ŕtitnika, ali to nije razborito.
Dovoljan je kamenĆØiƦ ili malo ulja na cesti da izgubim ravnotežu.

Kaže jedna izreka:
Tvoj anĆ°eo ĆØuvar ti neƦe držati volan
ako budeÅ” vozio kao vrag!

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
Jole

PostanoPostano: ned 05 stu 2006, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

smrt i nije tako strasna koliko svi govore da je...da li se ja bojim? mislim da ne, jer znam da je to kraj na ovozemaljskom svijetu, ali zivot se nastavlja u zajednici s Bogom i ostalim dusama koje su nas napustile prije...upravo iz tog razloga ne smijemo bit tuzni kad netko umre, jer ako smo tuzni, tada smo sebicni, jer nama ta osoba fali! trabali bi biti sretni znajuci da ce ta osoba imati tu cast biti uz Boga, biti u vjecnosti i da cemo se opet jednom s njom sresti, a kada to bude, biti ce to zauvijek!

"Gdje ti je blago, ondje Ʀe ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 07 stu 2006, 18:45
PostNaslov : Re: Smrt
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Bojite li se vi umriti? I jeste li ikad razmiŔljali kako je to umirati? utapa se

Ja baŔ ne razmiŔljam previŔe o smrti...
Eh, ali bi voljela kada bih kao vi ovdje mogla reƦi da je se nikako ne bojim Embarassed Wink . Ali toliko puta sumnjam u stvarĆØice milijun puta jednostavnije od smrti.. a isto toliko je i onih stvari sa kojima se ne bi ''gore'' baÅ” mogla pohvaliti... Embarassed Rolling Eyes
Nekak, sama pomisao na smrt mi pobuĆ°uje neki ĆØudan feeling, dolazi milijun pitanja, javlja se velika znatiželja... Nije to neki veliki strah jer kad umrem nema nekog povratka Laughing , možda neka tuga Å”to Ʀe i lutanju ovom zemljicom doƦi kraj...
Istina, trebala bi se možda radovati tome trenutku, trenutku istine, susreta sa Gospodinom..
Ma nije da se ja ne bi radovala ali nekak bi Ga radije malo povukla za rukav i zamolila za 'joÅ” malo ostajanja na zemlji' Rolling Eyes Laughing
Ne bojim se smrti kao kraja ovozemaljskog života veƦ njenog tako ĆØesto 'nenajavljenog' dolaska, ne imanja nekog pravila...
Umiranje !? Bojim se da ono ne bude u veelikim bolovima ili da ne budem u komi, vezana za aparate i tak... Rolling Eyes
Znam da moja baka gotovo svakodnevno moli za ono Ŕto ona podrazumijeva pod 'lakom smrti'... Wink

Nekak, jooÅ” veƦi strah mi ulijeva pomisao na smrt, umiranje bližnjih.. place

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: uto 07 stu 2006, 22:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se bojim. Mislim da je to ljudski.
Nekako ĆØesto razmiÅ”ljam o tome,mada ne bih trebao.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.