HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 17 ruj 2019, 8:57. Pogledaj neodgovorene postove
Povijesnost Isusa Krista
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
ivanxxiiii

Spol: muško
PostanoPostano: sri 29 stu 2006, 18:42
PostNaslov : Povijesnost Isusa Krista
Citiraj i odgovori

Upravo zavrŔih debatu sa kolegama na poslu o povijesnosti Isusa Krista.

ĆØovjek tradicionalni vjernik , oženio ženu mr. psihologije koja ne vjeruje , ali je mr. tj znanstveni autoritet i uvjerila je svog muža kako znanstveno Isus ne postoji, on je prihvatio , vjeru 'ne da' ali znansveno je kako žena kaže, jer ipak je ona mr.

nemožeŔ ga razuvjerit !

potaknut navedenim pitam Vas argumente , znanstvene - povijesne, o osobi Isusa Krista

p.s. ukoliko vidite preklapanje sa temom o povijesti Crkve prebacite je tamo

HIiM
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 29 stu 2006, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nalazimo se pred dva pitanja: da li je Isus iz Nazareta povijesna osoba i je li on Krist?
Na prvo pitanje je odgovor apsolutno da, naime postoji niz nekrÅ”Ć¦anskih autora koji spominju Isusa kao povijesnu osobu, npr. Kornelije Tacit, Svetonije, Plinije MlaĆ°i i Celzo.
Drugo je stvar vjere i to se ne može dokazati. Židovi i danas ĆØekaju Mesiju (Krista), mi krÅ”Ć¦ani prihvaƦamo da je Isus iz Nazareta Krist, utjelovljeni sin Božji.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
ivanxxiiii

PostanoPostano: čet 30 stu 2006, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
naime postoji niz nekrÅ”Ć¦anskih autora koji spominju Isusa kao povijesnu osobu, npr. Kornelije Tacit, Svetonije, Plinije MlaĆ°i i Celzo.

ako nije previŔe , gdje i u kojem kontekstu navedeni pisci spominju Isusa Krista
Zvijezda

PostanoPostano: čet 30 stu 2006, 18:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima u Teoviziji knjiga Tomislava IvanĆØiƦa: Isus iz Nazareta povijesna osoba. Autor obraĆ°uje temu Isusa Krista iz Nazareta kao povijesne osobe crpeƦi povijesne podatke iz grĆØkih, rimskih i židovskih izvora.

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 9:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima dovoljno dokaza. Osim toga, nitko ne sumnja u povijesnost Cezarova osvajanja Galije, iako je o tome saĆØuvan jedan jedini primjerak njegove knjige "O galskom ratu". Mnogi sumnjaju u autentiĆØnost EvanĆ°elja, iako je njih saĆØuvan neusporedivo veƦi broj nego Cezarove knjige.
Ja obiĆØno ateistima odgovaram ovako: mislite li da bi se rani krÅ”Ć¦ani dobrovoljno dali jesti lavovima u rimskim arenama zbog poÅ”tovanja prema nekom tko nikad nije postojao? Ili zato Å”to je bio obiĆØan ĆØovjek?

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Gogi

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernarde znas li ti da se danas svi povijesnicari slazu da dovoĆ°enje lavova u arenu gotovo da nije imalo predviĆ°eni pogubni efekt na osuĆ°ene žrtve. Lavovi bi se u areni ponasali uglavnom ustraseno. I on njih se ubrzo odustalo jer su bili neefikasni.
TakoĆ°er povijesno je netocna cinjenica da su se krscani skrivali po katakombama. U katakombe su pokapali svoje mrtve, i cesto sluzili mise.

A da nebudem of topic, svi se ozbiljni povijesnicari danas takoĆ°er slazu i da je Isus povijesna liĆØnost.

Probajte prepisat (ili mozda jos bolje prevest) stranicu teksta i zbrojite koliko ste gresaka napravil.
Do prije 50tak godina najstariji primjerci novog zavjeta su bli iz 12tog stoljeca. I mnogi povijesnicari su zbog navedenog razloga smatrali da je nemoguce da su identicni izvornima. A onda su odjednom naĆ°eni 600 godina stariji primjerci koji se uopce nisu razlikovali Exclamation
Te najstarije primjerke izradili su Eseni, Drevni zidovski svecenici koji su zivjeli maksimalno asketskim zivotom. Npr. kad bi kod prepisivanja dosli do rijeci Bog, otisli bi se prvo okupati kupa se . A u ono je doba cista voda bila kilometrima daleko od samostana.

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: sub 02 pro 2006, 20:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimljivo je to s lavovima, nisam znao. Ali, nema veze, naÅ”i muĆØenici iz tih vremena dovoljno govore.
Zar su eseni prepisivali Novi zavjet? Nije li to bio Stari zavjet, i joÅ” k tome rukopisi otkriveni u Kumranu?

Mara

PostanoPostano: sub 02 pro 2006, 20:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko znam Kumran je na obali Mrtvog mora. I eseni su bili židovska sekta, neŔto se spekuliralo da im je pripadao Ivan Krstitelj.
Ovo o lavovima mi je ĆØudno, naime u zapisniku o suĆ°enju Perpetui i Feliciti se spominju divlje zvijeri. To nije priĆØa.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Bernard

PostanoPostano: ned 03 pro 2006, 10:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, a poznate su i rimske pravne izreke koje su suci priopƦivali osuĆ°enicima: "Ad bestiam!" (pred zvijeri) ili "Ad metalla" (u rudnike-raditi u rimskim rudnicima bilo je gore od najgore danaÅ”nje robije, tamo se jako brzo umiralo)

ivanxxiiii

PostanoPostano: pon 04 pro 2006, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro i koji je najstariji spis EvanĆ°elja koji danas imamo ?
Gogi

PostanoPostano: sri 06 pro 2006, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sori ljudi nijeme bilo par dana, ima san brdo obaveza.

U google sa upisa KUMRAN i za 0,15 sek prvi na listi je bio iduci dokument:
http://www.fer.hr/_download/repository/BiblijaFER_00.doc

Eseni nisu prepisivali novi zavjet nego stari. No to meni osobno i nije tolio bitno koliko to da su posao obavili besprijekorno. Na navedenom linku ima sve o najstarijim svicima starog zavjeta.

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Coje

PostanoPostano: sri 06 pro 2006, 23:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam koji to povjesniĆØari žele osporiti ĆØinjenicu da su se krÅ”Ć¦ani do pune slobode ĆØesto skrivali u katakombama (govorim o krÅ”Ć¦anima u gradu Rimu)??? To je povijesna ĆØinjenica opisana kod toliko kako krÅ”Ć¦anskih tako i nekrÅ”Ć¦anskih pisaca da se u to ne može dvojiti. Osim toga, kad jednom doĆ°ete u katakombe - u njima osjetite neÅ”to posebno. Meni su katakombe mjesto mnogo snažnijeg doživljaja vjere nego same bazilike u vjeĆØnome gradu.

Å to se lavova tiĆØe to se lako provjeri. Uzmite nekog gladnog lava i stavite pred njega goloruke ljude u punoj dvorani pa Ʀete vidjeti Å”to Ʀe se dogoditi. ƈini mi se da gladni lavovi ne mare za Å”iroku publiku - oni žele preživjeti - a to mogu samo ako jedu (Å”to god im je ponuĆ°eno - dobro doÅ”lo). Nisu Rimljani bili glupi da dovode site lavove pred punu arenu. A gladni lavovi uvijek su svojski odradili posao - na opƦe veselje publike.
Ponavljam, ovaj projekt dade se lako testirati (ne nužno s ljudima).

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.