HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 14 pro 2019, 19:52. Pogledaj neodgovorene postove
Odricanje i post
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Postim

Nikada 
0%
 0%  [ 0 ]
par puta godiÅ”nje 
71%
 71%  [ 20 ]
petkom 
10%
 10%  [ 3 ]
vrlo ĆØesto 
17%
 17%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
Ana1

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 31 ožu 2004, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam se u Korizmi odrekla,sexa,alkohola i mesa...tri dana sam izdrzala Cool
mozda mi do godine to uspije Wink
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 31 ožu 2004, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo za ta tri dana...ali ti možeÅ” dalje nastaviti iako nisi izdržala duže - korizma joÅ” traje 11 dana...i ja znam neÅ”to odluĆØiti pa ne izdržim i padnem i onda opet unatoĆØ tome Å”to nisam izdržala nastavim dalje i trudim se. I malo po malo vidim da sam svaki put sve izdržljivija.
Samo nemoj odustati od odluke i truda - ljudi smo i padamo, ali se i dižemo.

Pozdrav
Didi
maja-zagreb

PostanoPostano: sri 31 ožu 2004, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U tome i je stvar-ne smijes odustat kad padnes.fora je u tome da se uvijek ponovno dizes, tu pomaze Njegova prisutnost,uvijek te pogurne.
a s vremenom sve manje padas, i sve se lakse i ustrajnije dizes... probaj, jos ima vremena! Wink
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: ned 04 tra 2004, 16:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove godine mi je korizma po prvi puta proÅ”la bez nekog posebnog odricanja od cigareta, mesa, slatkoga i tome sliĆØno, ali sam se zato malo angažirao oko pomoƦi svojim bližnjima i po prvi puta sam u svome životu osjetio Å”to je to pravo odricanje, za mene je to bio doživljaj kada sam vrijeme koje sam inaƦe posveƦivao sebi tj. najĆØeÅ”Ć¦e uĆØenju, izradi znanstvenih radova i ĆØitanju posvetio onima koji su potrebiti. A Å”to se tiƦe odricanja od mesa, cigareta i sl. to takoĆ°er podržavam, ali meni osobno to sada viÅ”e predstavlja neku vrstu samodiscipline nego odricanja, jer gledam ako ne zapalim cigaretu nikome niÅ”ta mogu izdržati neko vrijeme i bez nje, takoĆ°er mogu dugo izdržati i bez mesa i slatkoga, ali stvarno doživiti korizmu meni znaƦi odreƦi se neĆØega Å”to mi je u ovoj fazi moga života primarno i ĆØemu pridajem najviÅ”e svoga slobodnog vremena. Nikako ne želim povrijediti nekoga tko se za korizmu odrekao cigareta, mesa, slatkoga ili sl., ja osobno mogu posvjedoƦiti koliko mi je teÅ”ko ranijih godina bilo odreƦi se cigareta kroz korizmu, dapaƦe ove godine ih se nisam niti odrekao Embarassed
sike

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

daniel je pogodio sto sam htio reci,a to je da sad cujemo kako je svima prosla Korizma.
Ja sebe ocjenjujem s -4,sto je bolje nego ranije,mada je moglo puno bolje.Puno mi je Medjugorje pomoglo u tome,a ove godine bilo je vise molitve(casoslov,krunica..)i pomaganja bliznjima,pa ako tako nastavim,mozda iduce godine iz korizme dobijem vrlo odobar.
Svidja mi se izraz samodisciplina za meso,slatko..pa sam tako ja "izdrzao" bez ijedne uplate sportske kladionice!Da ne mislite,nisam ovisnik o tome,ali volim neki put zaigrat,onako iz gusta..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jo

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije nekoliko godina zeljela sam dozivjeti korizmu na malo drugaciji nacin, tj. ne samo kao odricanje neceg hranjivog ili manje hranjivog, nego da poradim na sebi! Ta korizma bila mi je najduza u zivotu! Pocela sam primjecivat stvari koje cinim, a kojih uopce nisam bila svjesna! Pocela sam moliti i raditi na sebi! To mi je zaista bila najveca pokora! To nije trajalo samo tu korizmu, tad sam shvatila da iz dana u dan moras raditi na sebi kroz molitvu, ljubav prema bliznjemu, sluzenje...

No ove korizme odlucila sam se odreci slatkog! Naime, jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakooooooooooooooo volim jesti slatko i bilo mi je tesko dan zamisliti bez neceg takvog! Nisam se htjela tog nikad odreci jer imam niski tlak, i ovo, i ono pa slatko uvijek pali! No isla sam probat jedan tjedan, drugi i eto! No ono sto mi je tu najzanimljivije bilo je to da kad sam se pokusala odreci slatkog kako bi imala lijepu liniju nikad nisam uspjevala, ni jedanput!!!! A kad mi je prvi put doslo sad u korizmi da jedem slatko, mislim da me nitko nije mogao natjerat! Mislim da je to snaga odricanja za nesto vece od sebicne zelje za lijepom linijom ili tako nesto! Dala sam nakanu i nekako kao da imam vecu snagu volje zbog toga sto to nije za mene!

Lav je u zraku
Jo

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jos sam htjela samo reci da mi je liturgija Velikog tjedna bas JAKA, BOGATA... Ovo je tjedan duhovne obnove...

Lav je u zraku
jelena

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 0:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Potpisujem to sto je rekla Jo! Da samo znate kako je teÅ”ko odreƦi se ovisnosti o slatkom. Kad je zbog linije to nikako ne ide, ali kad je na nakanu za obraƦenje mojih bližnjih i mene, nekako je iÅ”lo. Bilo je teÅ”ko, ali nije bilo Å”anse da odustanem. JoÅ” sam se odrekla nekih stvari, no kad-kad bih pala, ali nisam htjela odustati. I molila sam puuuuuuno viÅ”e nego inaĆØe, i sve opet na nakanu obraƦenja. A kad ĆØovjek viŔŔe moli, sve drugo nekako doĆ°e na svoje mjesto. Kao i Sike, dat Ʀu si ocjenu -4, jer može to biti i bolje!
Ariadne

PostanoPostano: uto 20 tra 2004, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

definitivno kasnim, ali htjela sam samo pridodati da danas jednom prosjecnom hrv. graĆ°aninu koji se deklarira katolikom( vise ili cesce manje revnim) pojam korizma oznacava 40 dana pokusavanja ne-jedenja cokolade. moj zakljucak se temelji da uzorku od 500-njak ispitanika.

strasno.

jedna od ispitanica sam jednom davno bila i ja dok se prije jedno 5 god. nisam zaista zapitala zbog koga ili cega to radim. pritom treba napomenuti da pojedem najmanje 100 cokoladnih grama dnevno. znaci volim je, ali sam si imala hrabrosti priznati zasto bi se ja toga htjela odreci.

zato mi para usi kad svake korizme cujem: "cega si se odrekla? cokolade! hm, i ja isto! hi,hi,hi! bas super, znaci, skupa smo na dijeti,hi,hi,hi!" a ono, cure, kad si bila prosli put na misi? mozda proslog uskrsa.

tili bi,tili bi mo-ru...
Srki

PostanoPostano: čet 22 tra 2004, 21:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je definitivno ova korizma propala Å”to se tiĆØe slatkog i sl. Naime, odrekao sam se gaziranog,ali sam,eto,igrom sluĆØaja,prekrÅ”io to.Nisam htio,ali se dogodilo. No ipak se slažem sa svima vama da korizma nije to,veƦ neÅ”to dublje,ali mislim da sam joÅ” uvijek u traženju toga.
klara

PostanoPostano: čet 17 vel 2005, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KROZ KORIZMU POSTIMO OVAKO ...

UMOM
"Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svom duŔom svojom i svom pameti svojom" (Mt 22,37)
NJEGUJ
...Božju misao i njegovu dobrotu... Neka Gospodin bude u tvojim mislima i u tvojim svagdanjim planovima... uvijek sve planiraj i radi u druŔtvu s Njim...
ODBACUJ
... ružne misli prema dogaĆ°ajima svoga života i svome bližnjemu...

OƈIMA
"Ako je tvoje oko zdravo, cijelo tijelo Ʀe ti biti u svjetlu." (Mt 6,22)
GLEDAJ
... svijet, stvari i osobe dobrim i ĆØistim okom... sa zahvalnoÅ”Ć¦u Bogu Å”to su stvorene i Njegovom krvlju otkupljene...
IZBJEGAVAJ
... nedobronamjerne poglede i filmove koji ne izgraĆ°uju...

UÅ IMA
"O kad bi me posluŔao Izraele!" (Pl. 81,9)
SLUÅ AJ
... rijeĆØ Božju i sasluÅ”aj brata koji te neÅ”to traži ili se želi samo rasteretiti...
NE SLUÅ AJ
... isprazne govore, ogovaranja i zlonamjerne insinuacije...

USTIMA
"Effata, otvori se..." (Mk 7,34)
OTVORI SE
... slavljenju Boga u osobnoj molitvi, zajedniĆØkoj molitvi u obitelji i župnoj zajednici
ODBACI
... govoriti zlo o onome tko ti je priuÅ”tio patnju... pokuÅ”aj moliti za takvu osobu, ali oslanjajuƦi se na Boga da Ʀe ti On pomoƦi da možeÅ” za nju moliti...

GRLOM
"Kako su slatke rijeĆØi Tvoje, o Gospodine!" (Ps 118)
GUSTIRAJ
...Božju rijeĆØ, uzimaj hranu sa zahvalnoÅ”Ć¦u Bogu i onome tko ju je pripravio
SVLADAVAJ SE
... u puÅ”enju, piƦu, nekonstruktivnim filmovima ... u televiziji...

RUKAMA
"Ne ljubimo rijeĆØju i jezikom, nego djelom i iskreno" (1 Iv 3,1Cool
POMOZI
...kada te tko traži neku uslugu, ozbiljno vrÅ”i svoje dužnosti, prema svojim moguƦnostima pomozi siromaÅ”nima, bolesnima, osamljenima...
ODBACI
... ljenĆØarenje, gubljenje vremena na beskorisna brbljanja...

SRCEM
"Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem, a bližnjega kao samoga sebe." (Mt 22,37)
POKAŽI
... ljubav prema bližnjemu, zapoĆØinjuƦi od svoje obitelji... najprije voli i pokazuj ljubav osobi koja je pokraj tebe...

priredila: s. K. Miljak

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sike

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 11:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo Klara, odmah sam si to isprintao i probat Ʀu iskoristiti za susret!

NaÅ” duhovni asistent kaže kako nema smisla postiti hranom i piƦem ako to ima samo svrhu za sebe a ne vodi k nekim dobrim djelima.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Annabel

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 14:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je fakat odliĆØno Klara! jako sretan

Htjela sam vas pitati...
Postite li ikada? Postite li tjekom korizme? kako postite?

BaÅ” smo na FRAMA-i imali predavanje o tome... i shvatila sam da prakticiram neku svoju vrstu posta svakog petka u korizmi, odnosno to prakticiraju moji roditelji, bake, djedovi, sva rodbina, i sve moja pra rodbina. U biti, nemrs-bi za nas znaĆØilo ne jesti meso, a post-kada ne jedeÅ” niÅ”ta životinjskog porijekla (osim ribe, moram reƦi da je riba-za mene životinja), znaĆØi: jaja, mlijeko, sir, jogurt, vrhnje... a na FRAMA-i su nam rekli da je post: imati jedan obrok dnevno (najesti se do sitosti) ili jesti cijeli dan kruh i vodu.

Kako vi postite?
sike

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na poticaj Gospinih poruka iz meĆ°ugorja,u zadnje vrijeme prakticiram post o kruhu i vodi srijedom i petkom. Ne mogu vam opisati koliko vas takva jedna duza praksa otvara duh za molitvu. U pocetku je tesko,ali onda covjek kasnije ni ne osjeti.
Ali tko ne može,i ja sam za post od ogovaranja,prljavog jezika,tv-a..za viÅ”e molitve,ĆØitanja Božje rijeĆØi..sve ono Å”to je Klara napisala!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Annabel

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 16:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike... Jel tako postiÅ” kroz cijelu godinu ili samo kroz korizmu Question
klara

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 16:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto, ja postim sve petke u godini... InaĆØe, proĆØitah jednu krasnu knjigu s. Emanuele "Ozdravljenje kroz molitvu i post" i u njoj je recept za pripremanje posnog kruha (za one koji poste o kruhu i vodi). Ako je netko zainteresiran - napiÅ”em recept... i objaÅ”njenje zaÅ”to baÅ” takav kruh... Smile

Annabel

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 16:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde Klara napiŔi taj recept pod Ankete-->Kužina... please... jako sretan
Mash

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klaro, super ti je ono gore i ja sam si isprintala za župu ,
baÅ” ti hvala hm hm jako sretan

Sike, bravo Å”to se tako odriĆØeÅ”...

na žalost ja se baŔ time ne mogu pohvaliti... place
uvijek neŔto zbrljam... Embarassed Embarassed
i sad sam nekako u zadnje vrijeme shvatila da neke stvari nisu tako
"non-Å”alantne" kako sam si ja to nekako predstavljala- tj. ĆØesto sam zaboravila koliko je Gospodin živ i kada neÅ”to ĆØiniÅ” ili obeƦajeÅ”, onda to
ne obeƦajeÅ” zraku ili susjedu , nego Bogu.. ĆØesto sam nekako smetnula sa uma i srca veliĆØinu svega i odgovornost...
nadam se da me razumijete Å”to sam zapravo htjela reƦi..

no, USTAJ I KRENI DALJE Exclamation Exclamation jako sretan

BVB

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

klara

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Napisah recept za kruh namijenjen za post pod Ankete---Kužina.
InaĆØe, recept je iz knjige "Ozdravljenje kroz post" u kojoj se prekrasno objaÅ”njava svrha posta, zaÅ”to baÅ” srijedom i petkom, zaÅ”to o kruhu i vodi... Ako nekoga zanima, vrlo rado Ʀu napisati... ZaÅ”to baÅ” ovaj posebno pripravljen kruh,a ne onaj iz trgovine (pekare)? Razumljivo, zbog kojekakvih aditiva u kruhu kojeg kupujemo i koji je raĆ°en od dosta rafiniranog braÅ”na. Ukoliko vam se ne da peƦi (a i to je jedna žrtva) - može poslužiti integralni kruh.
Smile

Annabel

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 21:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
...objaÅ”njava svrha posta, zaÅ”to baÅ” srijedom i petkom, zaÅ”to o kruhu i vodi... Ako nekoga zanima, vrlo rado Ʀu napisati... ZaÅ”to baÅ” ovaj posebno pripravljen kruh...?

Ajde nam malo objasni... jako sretan
klara

PostanoPostano: pet 18 vel 2005, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaŔto baŔ srijedom i petkom? ZaŔto na kruhu?
Svi pobožni Židovi onog vremena postili su dva dana u tjednu. U starom crkvenom dokumentu znanom Didache (Upute apostolske) koji potjeĆØe iz približno 90. g. nalazi se zabiljeÅ”ka kako "hipokriti (farizeji) poste utorkom i ĆØetvrtkom, dok mi postimo srijedom i petkom". Drugi razlog je ĆØetvrtak kao podsjednik na dar Euharistije i sveƦeniÅ”tva. Srijeda (post srijedom) služi kao priprema kako bismo uÅ”li u okus KRUHA: te tvari koja Ʀe postati Tijelo samog Isusa, poÅ”to je Isus izabrao upravo kruh da ga pretvori u svoje Tijelo. Pripremat Ʀemo se kao Židovi u pustinji tijekom Izlaska. Bog im je dao kruh koji je silazio s neba, manu, te tako pripremao narod koji Ʀe prvi doživjeti otajstvo Euharistije. ƈetvrtkom živimo ovaj sveĆØani spomenĆØin ustanovljenja Kruha Života. A petkom - zato da ostanemo s okusom kruha kako bismo Å”to duže ostali u povezanosti s ovim otajstvom. Nikada ne zaboraviti da je Isus srediÅ”te svega. PosteƦi o kruhu i vodi, rast Ʀemo u tom poimanju Kruha Života koji nas otvara za Život VjeĆØni.

Post nas približava Isusu. PromatrajuƦi pÅ”eniĆØno zrno koje ĆØini kruh, imamo pred sobom cijelu Kristovu povijest, povijest Otkupljenja. Kad Isus u EvanĆ°elju govori o pÅ”eniĆØnom zrnu, vidimo sijaĆØa koji sije i pÅ”eniĆØno zrno koje treba umrijeti i po toj smrti izniknuti i donijeti obilan plod. Da bi pÅ”eniĆØno zrno postalo kruhom, treba ga samljeti kako bi se dobilo braÅ”no od kojega se onda mijesi kruh. Isus je bio samljeven u svojem tijelu, u svom srcu, u duÅ”i, u cijeloj svojoj osobi. U pÅ”eniĆØnom zrnu imamo ĆØitavu povijest Isusove ljubavi za nas: Njega, koji se dao samljeti kako bismo mi bili nahranjeni Njime. S povijeÅ”Ć¦u naÅ”eg Otkupljenja - uroniti u to iskustvo, ne samo duÅ”om, nego i tijelom kroz post.

sike

PostanoPostano: ned 20 vel 2005, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nakon ovog Klarinog ne znam Ŕto bih dodao..
Annabel,trudim se postiti veƦ duže petkom a od nedavno sam krenuo i srijedom.Nakon ovog Klarinog objaÅ”njenja,sve to ima nekako viÅ”e smisla jer priznajem,nisam se baÅ” previÅ”e pitao npr.ĆØemu post srijedom,osim Å”to sam znao da je to stara krÅ”Ć¦anska praksa.
kažem,najvažnije je da taj naŔ post ima svrhu djelotvornu ljubav prema Bogu i ljudima,a ne da se trapimo bez veze i samo mislimo na hranu..

klara

PostanoPostano: ned 20 vel 2005, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nego, da ne idem sad na temu Knjige (ili pod kojim je veƦ naslovom), vrijedi proĆØitati Anselma Gruna KuÅ”ati ukrsnu radost. Od prvog Vazmenog tjedna do Duhova, izabrano je jedno uskrsno EvanĆ°elje. Iz njega se za svaki dan izdvaja jedan simbol ili lik i pokuÅ”ava se smjestiti u naÅ”u životnu situaciju. Svaka slika omoguƦuje da se tajna uskrsnuƦa uvijek pojavi u drugom svjetlu. Nakon izlaganja, uvijek su navedene vježbe koje ĆØitatelju trebaju pomoƦi da život uskrsnuƦa prosturji njegovom ranjenom psihom i ozdravi je. Ili su postavljena pitanja na koja trebamo odgovoriti konkretnim životom. Simboli i likovi iz EvanĆ°elja dopunjeni su priĆØama iz Djela apostolskih. Vrijedi proĆØitati... jako sretan

sike

PostanoPostano: čet 24 vel 2005, 14:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kaže naŔ Rozo da nam svima u Korizmi najviŔe treba tiŔine jer kao da svi bježimo od tiŔine i ne možemo bez buke.
U tome sam se prepoznao jer Boga se najbolje može doživjeti u tiÅ”ini i sluÅ”ati ga Å”to Ʀe nam reƦi.

Annabel

PostanoPostano: čet 24 vel 2005, 15:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam u životu ĆØula neku mlaĆ°u osobu koja posti (ili se trudi )2 puta tjedno kroz godinu (ne samo korizmu) o kruhu i vodi!

Svaka ti ĆØast Sike... suobliĆØujeÅ” se sa sv.Franjom sve viÅ”e a time i Isusom! Ti si primjer pravog framaÅ”a!!! pljesak
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.