HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 19 ruj 2018, 13:27. Pogledaj neodgovorene postove
Odricanje i post
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Postim

Nikada 
0%
 0%  [ 0 ]
par puta godišnje 
71%
 71%  [ 20 ]
petkom 
10%
 10%  [ 3 ]
vrlo često 
17%
 17%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: čet 24 vel 2005, 19:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imamo i mi Rozu na Trsatu - Brkića! Inače su si Palić i Brkić bratići! Nje slučajno dva roza pa da su fratri..
Hvala Annabel,ali kasnije sam požalio što sma to napisao da ne ispadne hvaljenje ali nastojim na taj način Bogu dati jednu malu žrtvu,kako bi me to vodilo ka ljubljenju Njega i činjenju dobrih djela. Rekao sam već,post sam po sebi nije ništa ako ne vodi k tome!
Želim vam svima plodonosnu Korizmu,da nakon uskrsa svi budemo bar mrvicu bolji i imamo više ljubavi za druge!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pet 25 vel 2005, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala ti sike što si nam to rekao, evo ima koristi u tome, sad si mene inspirirao da počnem nekaj slično, možda ne tak često, i mislim da ću bit na kruhu i mlijeku zasad, al i to je početak...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 25 vel 2005, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike pratim te cesto i vidim da si odlican uzor mnogima.
Svaka cast onome tko posti cijelu godinu i to dva puta tjedno o kruhu i vodi. Ja to naravno neradim ni priblizno toliko. Petkom ne jedem meso al to i nije neki post jel bi tako mogao i vecinu tjedna a post nije post ako je lagano. Na cistu srijedu i veliki petak pijem samo vodu al kak je to inace zdravo ne smatram nekom zrtvom. Dva puta tjedno mi je malo previse zbog tempa zivota. Na cistu srijedu sam fizicki radio pa sam jeo voce sto je opet zdravo. Prosli veliki petak nisam nista jeo a imao utakmicu pa mi je oko 23 sata bilo jako lose posto inace jedem svaka 3 sata. Mislim da je strogi post ok za ljude koji taj dan mogu provesti u relativnom miru dok je za ljude koji dinamicno zive i rade malo i opasno. Baka mi je znala pricati kako post ne vrijedi za putnike, goste, djecu i bolesnike. Ako se vec nemoze postiti milim da je dobra zamjena duga molitva ili kakav tezi rad.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se merkat s ovim što si napisao o postu. Ma,svima je preporučljivo,vrijedi probat ali ispravno je da se odviknu od te prakse oni kojima bi to ugrozilo zdravlje.
Sve mi to ne bi imalo smisla i meni samom bi izgledalo previse cudno da za to nemamo utemeljenje u Isusovom hodu kroz pustinju prije njegovog ocitovanja ljudima.Jednostavno,postom i molitvom punimo svoje duhovne akumulatore,istovremeno se i praznimo od nečeg što u to duhovno ne spada kako bi čista srca i tijela pripremili put da Gospodin obuzme naše srce i ispunjeni s Njim krenemo u ovaj svijet,svjedočeći svojim životom Boga.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još u Izaiji proroku Bog nam poručuje kakav post Mu je po Volji. To je baza od koje treba početi.
"Ovo je post koji mi je po volji...: Kidati okove nepravedne, razvezivat' spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove; podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov svoj beskućnike, odjenuti onog koga vidiš gola i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi."
Tko osim toga želi pokazati i veću ljubav prema Bogu a uz to prekoračiti "minimum" koji propisuje Crkva - dapače (ako mu ne škodi).
Postiti o kruhu i vodi petkom, ali samo kada osjećamo da to možemo s ljubavlju. Kada posteći osjećamo više Božju blizinu i više molimo. Pojedinac (kao naš Sike jako sretan ), ukoliko dobro funkcionira na području dobrih djela i ljubavi prema drugima – može poduzeti i te zahtjevnije postove.

S malo poštene refleksije lako se uoči što je ono uz što smo vezani, ili ima tendenciju da nas izneredi – i toga se treba odreći. Kao što je fra Slavko (Barbarić) rekao: Post otkriva naše navezanosti. K tome ima i drugih načina postova kao što su: post od televizije, post od prevelikog pričanja, post od oholosti, od psovke (ha, ha, post od foruma?! Confused )... i još milijun takvih postova. Možda je nekom lakše postiti o kruhu i vodi nego pola sata navečer moliti, ili postiti, a ne probati odreći se psovke.... Post počinje prvenstveno u našem srcu: osjećam li mržnju prema nekome, sudim li sve oko sebe negativno, jesam li zatvorila vrata srca za bližnje, jesam li ljubomorna, ima li u meni gorčine, kružim li samo oko svog ja ...Na nama samima je da odlučimo koji nam je post najpotrebniji. U kojem dijelu smo najdublje pali, o čemu smo najviše ovisni, te da to nastojimo ispraviti. Ali tko može postiti i o kruhu i vodi (bez da ugrožava zdravlje, jer zdravlje nam je ipak Božji dar kojeg besplatno primismo) uz sve ono ostalo - samo naprijed. Osobno, ustrajnost na postu o kruhu i vodi doživljavam kao dar, milost...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
zole

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joj, ljudi moji, sad vas malo citam... wwoowww! pa ima na ovom forumu i pokoja kvalitetna tema koja nije pretvorena u chat! Bogu dragom hvala na tome!!!

nisam citao sve od samog pocetka, no vidim da se u zadnjih par postova doticete hrane tj. posta! Samo bih htio reci da uopce nije poanta odreci se hrane, a onda zbog toga cijeli dan biti loseg raspolozenja... onda to nema smisla... to nije to! a ako uspijemo cijeli dan postiti i biti radosni zbog toga, tako da drugi primjete da smo neobicno dobre volje, e to je pravi post! To je onda prava zrtva, Bogu mila! Ovo ostalo se manje-vise svodi na tradiciju. Ono, postim reda radi - Crkva mi zapovijeda...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I radost bi morala pratiti sve što činimo za Njega...pa i samo Evanđelje znači "Radosna vijest". A ja sam od onih koji vjeruju da nam lice treba biti crtež srca. Toliko puta sam se susrela s ljudima koji misle da uokolo moraju hodati kisela i smrknuta lica poput kakvih starih, čangrizavih monaha kako bi drugi ljudi vidjeli njihovu pobožnost... Confused

zole

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e pa da... ali ipak je najgore (tome sam bio glavni akter koliko mnogo puta) kad postis i onako sav gladan i zivcan napravis glupost unutar svoje obitelji! To mi je najgore...
Kud su svi napeti zivaca zbog stanja u zemlji (koje je stvarno prilicno lose), kud te pritiscu razni problemi... i puknes!

A vidis... jedan je pater govorio nesto o postu... pa kaze otprilike ovako:
covjek kad ostari ide cesce u crkvu, okrece se vise Bogu... zasto? zato sto se vise ne moze 100% pouzdati u svoje tijelo jer je oslabilo pa se pouzdaje u Boga... e zato je potrebno mrtvenje i u mladjoj dobi (i post naravno)... samo da shvatimo kako je tijelo slabo... ne bi li se "na vrijeme" pouzdali u Boga...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm... da... ali za neke korake na svom duhovnom putu jednostavno moramo biti dovoljno spremni... Jesi li možda razmišljao da možda post nije ono što On trenutno želi od tebe? (a možda ja sad previše filozofiram i pretvaram temu u chat... Wink )

Ycteris

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kak je Miro jednom rekao na jednom susretu u Sigetu: "Evanđelje je radosna vijest, stoga živjeti Evanđelje znači živjeti radosno." I mislim da je sv. Franjo bio savršeni primjer, unatoč siromaštvu i svakakvim nedaćama, on se uvijek toga držao...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Annabel

PostanoPostano: pon 28 vel 2005, 22:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
...sv. Franjo bio savršeni primjer, unatoč siromaštvu i svakakvim nedaćama...

Možda sam te krivo shvatila... oprosti ako jesam... ali baš spremam svoje izlaganje u grupi koje ću sutra imati-na temu siromaštvo... pa mi je malo zapelo za oko.. naime, sv.Franjo nije siromaštvo gledao kao nekakvu nedaću... on je želio biti najsiromašniji čovjek na svijetu (znam da to znaš), kada bi ugledao nekog jadnićka kao na cesti prosi i izgleda siromašnije od njega, on bi sebe korio i grdio i pokušavao se onda ugledati na njega...
Možda sam te krivo shavtila... ispravi me...

Kad smo već kod toga, ne mogu izdržati a da vam ne navedem jedan citat o sv.Franji:
''Nitko nikada nije bio toliko pohlepan za zlatom koliko je Franjo bio za siromaštvom.'' Toma Čelanski
zole

PostanoPostano: uto 01 ožu 2005, 0:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa da... to vam i pricam... heheh... nisam htio spominjati sv. franju, zanimalo me hoce li to netko povezati, jer je hrpa framasa na ovom forumu...

upravo mi je to fascinantno kod franje sto je toliko ljubio siromastvo! Sto je tako zelio slijediti ono sto Isus kaze, sto nije taktizirao sa svojim krizem, nego ga stavio na rame i nasmjesen (sa Kristom) reko - evo idem i ja pokusat ciniti novo!

U cetvrtak nakon pepelnice animirali smo ('ja sam' i ja smo animatorski par na nasoj frami) susret na temu - korizma!
Kao jedan bitan dio razrade teme posluzio nam je jedan tekstic koji sam nasao u jednim novinama iz 1945. hehe, ne pitajte kako i otkud! Uglavnom govori o Franji i bratu Meseju koji su nekuda isli i sjeli blagovati pa je franjo zaplakao, a Mesej ga pita: "pa zasto places", a on ce "Kako da ne plačem, iz ljubavi i zahvalnosti prema dragom Bogu, koji nam je ovako izvrstan objed pripravio..." A jeli su suhi kruh... i onda dalje franjo objasnjava kako je zahvaan Bogu sto je upravo na tome mjestu i prije nego su se rodili ucinio da drvo ispod kojega su sjeli bas tu izraste i tako napravi hlada za mnoge prolaznike. Zatim kako je zahvalan Bogu sto je upravo tu ucinio da ima vode u studencu tako da svi prolaznici mogu piti...
ima toga jos, no sad vise necu o tome... u korizmi bi se trebali sjetiti biti zahvalni na tako "malim" stvarima (a o tome franjo puno govori - ne toliko rijecima koliko djelima)...

arkandeo

PostanoPostano: uto 01 ožu 2005, 6:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole slazam se s tobom jednostavno smo zaboravili za kolike stvari i ljude moramo zahvaljivati Bogu. Jednom sam na ispovijedi dobio za pokoru da pet minuta zahvaljujem Bogu za ono sto mi padne napamet. Mislio sam tko ce pet minuta zahvaljivati ali kad sam krenuo bilo je sigurno preko pet minuta, a imao sam jos dosta toga na cemu bi mogao zahvaliti. Mozda da probamo u Korizmi malo vise Bogu zahvaljivati na svemu sto je ucinio za nas.

Tko je kao Bog?
Ycteris

PostanoPostano: uto 01 ožu 2005, 23:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Annabel napisa:
Možda sam te krivo shvatila... oprosti ako jesam... ali baš spremam svoje izlaganje u grupi koje ću sutra imati-na temu siromaštvo... pa mi je malo zapelo za oko.. naime, sv.Franjo nije siromaštvo gledao kao nekakvu nedaću... on je želio biti najsiromašniji čovjek na svijetu (znam da to znaš), kada bi ugledao nekog jadnićka kao na cesti prosi i izgleda siromašnije od njega, on bi sebe korio i grdio i pokušavao se onda ugledati na njega...
Možda sam te krivo shavtila... ispravi me...

Nisam tako mislio. Istina da za nas to sve izgleda strašno, al za Franju je to bila radost, njega je to ispunjavalo, on je uvidio da je to za njega najbolji način življenja, najdoslovnije sljeđenje Evanđelja. Ali unatoč svemu tome, iako je on bio i sretan i duhovno ispunjen, siromaštvo je jako teško. Nije lako živjeti takvim životom čak ni kad se ti u potpunosti za to opredjeliš i kad ti to stvarno želiš. U tom sam smislu mislio, on je to želio, to ga je ispunjavalo, ali svejedno to je jako težak način života. Ali on je uvijek ustrajao u svojim uvjerenjima, u svojoj vjeri i nije se vratio lagodnom životu kad je postajalo teško, nego je nastavio živjeti onako kako on vjeruje da je najbolje, unatoč svemu.

logica

PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 9:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bas mi je drago vidjeti ovu temu. Prijatelj mi je nekidan rekao kako je, kad je postio, izasao natječaj za posao (a on trazi posao), i drugi put kad je postio pozvali su ga na razgovor. Sad je poceo radit.

Naravno taj post treba zaliti molitvom da cujes sto ti Bog govori (inace je to "skidanje kila").

Htjela sam vas pitat: Kad postis i molis, da li se mozes zatvorit Duhu, da vjerujes da je ono sto si ti zamislio - Božja volja?
zole

PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 21:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm... vidis jako zanimljivo! znam ponekad otvoriti novi zavijet i traziti odgovore pa onda nikad ne znam jel to Bozja poruka ili kusnja... hehe... onda se pomolim prije pa izmedju ostalog kazem i ovo: "pa eto Boze, ako ja sad krivo protumacim tvoje rijeci, onda si ti kriv, a ne ja... jer sam te lijepo zamolio da mi pokazes pravi put!"
reci ces - ucjenjujes Boga! Ma ne! Pa on je moj otac... A ovako ga malo nasmijem i onda mi on pomogne! I sto je jos bitnije - do sada sam sve protumacio dobro! heheh

A covjek se u svojim mislima cesto zna zapetljat pa vise ne zna tko mu sto govori i zasto! No i tu postoji jedna mala definicijica: "Koristi stvari oko sebe onoliko koliko ti pomazu da dodjes u Kraljevstvo Bozje, a odreci ih se ukoliko te u tome prijece!" No, onda dodje pitanje je li mi to koristi ili ne... opet - na to pitanje je lakse odgovorit ili naci odgovor - u razgovorima sa prijateljima, duhovnikom i sl. Bog cesto govori i kroz druge... Wink

logica

PostanoPostano: pet 11 ožu 2005, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali i ti razgovori znaju zbunit. Prvo cujes jedno, pa onda cujes drugo, pa vise ne znas gdje si i sta ti je cinit a vrijeme ode...
Mozda je stvar u nestrpljivosti nas ljudi?

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
zole

PostanoPostano: pet 11 ožu 2005, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa zato sluzi ona molitva prije... da ti Bog podari dovoljno mudrosti i otvori ti oci da razumijes sto ti porucuje! Ali nestrpljivost je defnitvno problem!

Zante ono: "Daj mi Boze da budem strpljiv, AL DAAAJ POZURRRIII!!!"

hehe

logica

PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, korizma je iza nas, al nešto mi je zapelo za uho pa moram pitat. Kad se čitala Muka: Židovi su rekli da po njihovom zakonu Isus mora umrijeti, ali da oni ne smiju nikoga pogubiti. Malo mi to nije jasno. Question
Ycteris

PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 14:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa kolko sam ja to shvatio, po njihovom zakonu Isus je zbog toga morao umrijeti, ali budući su Rimljani bili na vlasti nisu im dozvoljavali da sami nikoga ubijaju.

logica

PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jadni ti Židovi koliko su zakona imali....

klara

PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad su Isusa doveli pred Kajfu i starješine, konačna optužba protiv njega je glasila: "hula". Kazna za pogrđivanje Božjega imena zapisana je u Levitskom zakoniku (24,16): smrt kamenovanjem. Taj je zakon napisan u Mojsijevo vrijeme kada su se neki Izraelci klanjali zlatnom teletu umjesto da priznaju pravoga Boga koji ih je čudesno izveo iz egipatskog ropstva.

Radi rimske opkupacije židovskim vlastima nije bilo dopušteno izvršavati smrtnu kaznu. Radi toga je Isus odveden Pilatu. A zanimljivo je primijetiti kako je Kajfa bio odlučan ishoditi odobrenje naloga za raspeće, a ne za kamenovanje, što upućuje na činjenicu i da mu nije toliko bilo stalo da Isus bude osuđen prema Zakonu, koliko da ga se na bilo koji način riješi.

logica

PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 14:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A kako se uvela kazna razapinjanjem? Dosadilo im kamenovanje?

arkandeo

PostanoPostano: sub 09 tra 2005, 19:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razapinjanje je bila najgora i najsramotnija smrt u doba Rimljana. Time su Ga htjeli poniziti. Razapinjanje na križ je Rimski "izum" pa kako su ga Rimljani osudili tako je bio smaknut po njihovim običajima.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

srki je otvorio zasebnu temu Kršćanski post,
no o postu smo dosta pisali na ovoj temi ...
a počeli smo ovdje - klikni Srki na to ... Wink
imaš i na ovoj, trećoj, stranici teme ...

stoga postove napisane na temi Kršćanski post prebacujem ovdje:

Srki:
Može li mi netko pojasniti što to zapravo znači.
Je li to da se petkom meso ne jede.
Treba li se toga strogo pridržavati?

------------------------------------------------------------------

sike:
Kršćanski post je ponuda nama kršćanima da svoj duhovni život malo "pojačamo". On ima smisla samo ako nas vodi k dobrim djelima a ne k mrtvljenju našeg tijela i stalnom kukanju kako umiremo od gladi.On ne znači ne jesti ništa već bar da se na kruhu i vodi taj dan zadržimo ili kako su neki znali reći,od ranog jutra do zalaska sunca
Ne jesti meso je nemrs,a post je dakle o kruhu i vodi.Neki su za to da se pojede i ujutro nešto pa da se posti ostatak dana

Crkva zapovijeda post o Čistu srijedu ili Pepelnicu i na Veliki petak

-------------------------------------------------------------------

Mara:
Sike, ne ljuti se, ali moram malo dopuniti. Post nije nužno o kruhu i vodi. Post je: jednom se do sita najesti ili dva puta jesti malo. Redovito je vezan uz nemrs, ali nije nužno. Doista ga Crkva propisuje za Pepelnicu i Veliki petak, a nemrs petkom. S time što se nemrs petkom može zamijeniti nekim dobrim djelom osim u korizmi kada je nemrs petkom obvezan.

------------------------------------------------------------------

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.