HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:17. Pogledaj neodgovorene postove
Odricanje i post
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Postim

Nikada 
0%
 0%  [ 0 ]
par puta godišnje 
71%
 71%  [ 20 ]
petkom 
10%
 10%  [ 3 ]
vrlo često 
17%
 17%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: čet 26 vel 2004, 12:48
PostNaslov : Odricanje i post
Citiraj i odgovori

Da osvjezimo malo forum i budemo aktualni,evo jedne teme o kojoj se svi mi sigurno zapitamo,pa narode:
Sto mi znaci Korizma?
Kako je shvacam? Da li je to samo odricanje od cokolade do uskrsa pa se onda cim otkuca ponoc bacim na cokoladu i tako nadokandim svaki dan u Korizmi?
Kakva su do sad vasa vjernicka iskustva?

Navali narode!!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
i.v.a.n.a.

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 26 vel 2004, 13:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što mi korizma znači? Pa da iskreno kažem nisam ni sama sigurna koliko sam svjesna njene vrijednosti. Nekako, mislim da smo zaobisli njezin pravi, duboki smisao. Korizma je vrijeme bliže prisutnosti BOga u mom životu. Ona je vrijeme kada bi mi Gospodin i njegovo Djelo trebalo biti prisutnije u mislima, i jače u molitvama. Stoga bi i odreknuće od nečeg trebalo biti na tu nakanu. Da me oslobodi od suvišnog kako bi mi ostalo više mjesta za Njega. KOrizma nebi trebala biti poligon na kraju kojeg ću, na Usrks moći reči "uspjela sam Bože, kako sam sada super". NIje cilj gorificiranje sebe, već usmjeravanje prema BOgu. Ja osobno nisam sklona odricanju nečeg za 40 dana. Više mi se čini vrijednijim odricanje nečeg za-uvijek. Nastojanje odricanje od nečega. A iznad svega_LJUBAV. Ona je mjera mog odreknuća. Po njoj ćemo biti mjereni. Po djelima iz ljubavi. Ne žrtvama.
Ta naš Gospodin ne traži moje "žrtvovanje". Mislim da bi se trebali žrtvovati od samih sebe. U smislu "žrtvovanja" od nekih navika. Pa ću se u trenutku grijeha žrtvoavati za tu ugodu, i neću učiniti grijeh. tako nekako. u tom smislu...
oprostite na mogućim pogreškama, malo sam umorna, imala sam ispit jutros, i položila ga. pa pišem poluzatvorenih očiju. Wink

neka nam je svima Korizma plodna!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 26 vel 2004, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivana,hvala na probijanju leda i cestitam na polozenom ispitu!
Bas su me se dojmile tvoje rijeci,s kojima se u potpunosti slazem.
Mislim da bi se u Korizmi trebao vise naglasak stavit na pridavanju vaznosti necem POZITIVNOM sto bi mogli uciniti,nego da se samo istice nesto negativno cega bi se mi odrekli,sto ne znaci da jedno i drugo ne idu skupa.Mislim da ako samo ostane na trapljenju sebe i fokusiranju na sebe,proci ce nam Korizma a da nismo ucinili mozda koje dobro dijelo za nase bliznje, a na taj nacin i za Boga.
Super je rekla jedna gospodja oko posta i odricanja:Ako odlucim se odreci npr.cokolade u tih 40 dana,onda nije dovoljno stavit cokoladu na stranu,nego novac utrosen za cokoladu ili samu cokoladu dati onima koji nemaju.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 26 vel 2004, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se - cini mi se da se kod vecine ljudi svodi na trenutno odricanje od nekakvih, uglavnom 'slatkih' zadovoljstava, da bi se ista kasnije po zavrsetku korizme, nastavila 'upraznjavati' (cokolada, cigarete, kruh i sl.).

Koja korist od toga? Valjda bismo trebali nastaviti zivjeti bez poroka, a korizma je mozda vrijeme koje bi nas moglo potaknuti da pocnemo. Ona jest svakako vrijeme kad bi trebali malo stati i razmisliti o svojoj vjeri, zapitati se tko smo i kako zivimo, sto nama znaci vjera i Krist. Ako tad dodjemo do nekih spoznaja i odlucimo nastaviti drukcije, to je u redu.
Ali ne samo na 40 dana.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Jo

PostanoPostano: čet 26 vel 2004, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da sam prvi put zapravo shvatila znacenje korizme na trecoj godini faksa, koja mi je ujedno bila i najkriznija godina po svemu! Dozivjela sam ju u potpunosti, ali ne zbog nekog materijalnog odricanja, jer se materijalno nisam niceg odrekla, nego sam obecala da cu radit na sebi i vise moliti! Posto sam se od srednje kroz faks jako mijenjala (od jedne potpuno zatvorene osobe, s malo povjerenja u ljude, pokusala sam se otvarat!) uz Bozju pomoc! Mislim da me je to mijenjanje najvise boljelo jer sam sebi morala priznati neke stvari koje nisu bile dobre i raditi i moliti da se promijene! To je bila kriza mog identiteta u kojem sam na kraju u najgoroj situaciji osjetila Bozju prisutnost! Tesko je to sada opisati, ali tada sam dozivjela korizmu u potpunosti! Bog me nije opteretio vise nego sto sam mogla podnijeti i kad sam si to posvijstila bilo je neizmjerno lakse!
Mislim da stalno trebamo raditi na sebi ali u svemu postoji odredjeno razdolje kad intenzivnije nesto radimo tako mislim da je i korizma vrijeme za to. Mada ne iskljucujem ni materijalno odricanje ali u smislu da ne robujem tome nego da me to oslobadja i cini jacom! Ako sam se odrekla slatkog, to ne znaci da ako mi prijatelj ima rodjendan i pozove me kolace necu jesti, nego mozda da cu iz postovanja pojesti jedan a ostale staviti kao zrtvicu za nesto sto sam rekla! Ali isto tako da samo ja to znam a ne da vicem na sva usta kako postim! To je moje misljenje! Hvala sto ste imali strpljenja citati ovoliko puno! Wink

Lav je u zraku
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
zole

PostanoPostano: pet 27 vel 2004, 0:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim kako treba biti izuzetno oprezan pri prezentiranju korizme u javnosti! Ne znam jeste li primjetili, ali kojekakvi "dobrocinitelji" (pretezito sa istoka) nude kojekakva "dobronamjerna" rjesenja... pa se tako na Pepelnicu slavi dan nepusenja (ili nesto slicno). Ovo je samo jedan od mnogih primjera. "Stranci" pokusavaju na sve nacine prodrijeti u nasu vjeru i razoriti ju inutra! Naravno da nema nista lose u danu nepusenja, ali sto to govori jednom nasem prosjecnom gradjanu? Na kraju se sve svodi na to kako se treba odreci pusenja, jela itd. a sve u cilju iskljucivo vlastitog dobra! A nije li korizma upravo vrijem kada vise mislimo na druge? Ne odricemo li se necega da bi to isto darovali nekome tko je u potrebi? Nije li to pravi smisao Korizme? ne u zadrzavanju na samome sebi, nego u pomoci durgima.
A kakve su te istocnjacke ideje? Pa dolaze nam fino i lijepo zapakirane, a poanta svih (a pogotovo hinduistickih) je u pomoci samome sebi. I njihova meditacija i postizanje nirvane sluzi samo da bi sebi cinili dobro. A nas je Isus poslao da budemo tu jedni za druge! Eh, kad bi svatko od nas nicega se ne odrekao za ovu korizmu, nego samo odlucio biti tu za drugoga - KAKAV BI TAD REZULTAT BIO?

Oprostite na malo poduzem (i posirem) postu... ali... morao sam! Wink

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Jo

PostanoPostano: pet 27 vel 2004, 8:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole, malo sam prosirila tvoje, ako se ne slazes, a niš, bumo raspravljali! Wink
Citat:
Eh, kad bi svatko od nas nicega se ne odrekao za ovu korizmu, nego samo odlucio biti tu za drugoga - KAKAV BI TAD REZULTAT BIO?

U ovome se u potpunosti slazem s tobom, ali ima tu jedna kvaka! Da bi bio tu za drugoga potrebno je da si bar malo izgradjen u sebi, ali da bi bio izgradjen moras raditi na sebi. A kad se najbolje radi na sebi? Po meni, 1. kad radis za drugoga. U tom radu za drugoga ucis se biti strpljiv, vidis svoj karakter, mijenjas se, ako nesto nevalja... 2. Ali uz sve to potrebno je vrijeme samo za sebe, za osobnu molitvu i osobno izgradnju.
Mislim da bi se bez te dvije dimenzije dogodilo ono iz Novog zavjeta: Sto ti vrijedi ako zadobijes sav svijet a izgubis sebe!
Mislim da ne treba u svemu gledati zlo nego da trebamo mi znati tko smo i sto je korizma, pepelnica,a iz svega izvuci ono najbolje! Sto kazes?

Lav je u zraku
Gogi

PostanoPostano: pet 27 vel 2004, 17:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo je to što pišete, a evo i moj stav. Isus je prije nego je počeo javno djelovati 40 dana postio u pustinji. Bio je sam i izgrađivao svoju vjeru. I još je jedna bitna stvar kod svakog odricanja, a to su kušnje. Kušnje su za mene izuzetna prilika da postanem jači. I Isusa je sotona iskušavao, i tek kad je pobijedio sve kušnje znao je da je spreman za sve sto ga je čekalo. Mislim da bi korizma trebala biti vrijeme osobnog rasta i jačanja u vjeri, da bi se kasnije mogli s vecom ljubavlju i predanjem posvetiti drugima. I ja bi žarko želio pomagati drugima, i neke male osobne zrtve mi samo govore koliko sam to doista i spreman.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: pet 27 vel 2004, 22:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ocekivao sam "zesce" komentare, ali ni ovako nije lose!

Ma Jo, slazem se ja s tobom! Ali danas je prevelik naglasak na samome sebi. Polako se u drugi red stavlja ono - "biti uz druge, biti s drugima". Danas je covjek brz, sad je vamo, sad je tamo! Zaposlen je, nista ne stigne! Nema vremenena ni za sebe, a kamoli za druge! Je li to Isusova skola?! Naravno da covjek mora izgraditi sebe da bi mogao biti uz druge. No ionako smo (pod ogromnim utjecajem svijeta) okupirani samim sobom!

Jo, sto se zadnje tvoje recenice tice, slazem se pod pretpostavkom da znas razluciti nesto dobro od neceg loseg, ali sto se dogadja ako nemas tako izgradjenu prosdbu (kao sto ju npr. ti imas)? Sto sa onima koji ne studiraju teologiju? Koji su izlozeni kojekakvim pricama (pa i lazima)??? Kako ce oni izvuci dobro iz hrpe svega sto je ponudjeno u danasnjem svijetu??? Zato je potrebno biti jasan i transparentan!

Gogi, polako! Ako ti u svome zivotu nikada nisi otisao u osamu da bi si sredio misli (npr. klanjanje, adoracije, duhovne vjezbe), tada razumijem takvo razmisljanje!
Sto je Isus rekao svojim ucenicima (apostolima)? Je li njima rekao da se odu 40 dana pripremiti pa onda propovjedati? Oni su se pripremali sa njim! Tako i mi! Cijelu se godinu propremamo i izgradjujemo (na sv. misama, razlicitim predavanjima, vjerunacima i sl.) Ako nije tako, onda mi nismo u potpunosti katolici!

No da se ne raspravljamo bez veze! Postoje razliciti redovi u Crkvi! Neki su konteplativni i vecinom se sve svodi na molitvu, a neki su opet totalno u svijetu i "radnici" su! (Ovo je vrlo gruba podjela, ali se nadam da se razumije kako svi imaju sve, ali ovisi sto dominira)! Razlicitost je nastala iz nase razlicitnosti! Svatko se od nas u necemu moze bolje pronaci! Ja - u pomaganju drugima! Kada sam tu za druge, onda sam ispunio ono sto u ovom trenutku Bog postavlja pred mene! Pred tebe mozda postavlja nesto drugo! Isto tako to ne znaci da ja nisam ohoho vremena proveo u samoizgradnji...
Kako se kaze: "O okusima se ne raspravlaj", tako bi i ja povukao paralelu i rekao da se ni o takvim razlicitostima ne moze raspravlajti, jer nas Bog sve treba na pojedinom podrucju! Bitno da smo svi skupa u sluzbi nasega Oca!

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: sub 28 vel 2004, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole napisa:

Sto je Isus rekao svojim ucenicima (apostolima)? Je li njima rekao da se odu 40 dana pripremiti pa onda propovjedati?

Upravo tako! Wink Rekao im je da čekaju Duha Svetoga.
Dj 1,
4I dok je jednom s njima blagovao, zapovjedi im da ne napuštaju Jeruzalema, nego neka čekaju Obećanje Očevo "koje čuste od mene: 5Ivan je krstio vodom, a vi ćete naskoro nakon ovih dana biti kršteni Duhom Svetim."
zole

PostanoPostano: ned 29 vel 2004, 3:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OK! A koliko si ti cekao tog Duha Sv??? Mozda nekih 14,15 godina? nije li tako? (mislim na krizmu)! Ti si ga dobio sakramentom krizme!

ps. ne mjesaj korizmu i ocekivanje silaska Duha Svetoga!!!

Jo

PostanoPostano: ned 29 vel 2004, 20:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj, Embarassed

Citat:
ali sto se dogadja ako nemas tako izgradjenu prosdbu? Sto sa onima koji ne studiraju teologiju? Koji su izlozeni kojekakvim pricama (pa i lazima)??? Kako ce oni izvuci dobro iz hrpe svega sto je ponudjeno u danasnjem svijetu???

Mislim da se prosudba ne izgradjuje na teologiji jer bi onda bila katastrofa (sala Laughing )! Nisu svi ljudi koji sturdiraju teologiju vjernici! Ima nas svakakvih! No zelim reci prosudba se izgradjuje u molitvi, citajuci Sv. pismo, na misi (Euharistiji)... te onoj literaturi koja nas izgradjuje! Nisu za dobru prosudbu privilegirani samo teolozi!
Onaj koji brine za sebe, brinut ce i za ono sto utjece na njega kao cijelu osobu i izgradjivat ce svoju savjest! Zato se opet vracamo na isto, a to je biti svjetlo i sol ove zemlje! Biti primjer ili kako si ti, Zole, reko biti jasan i transparentan.

Mislim da se Gogi i Zole nisu skuzili!!! Confused
Mislim da Gogi nije pomijesao korizmu i ocekivanje silaska Duha Svetoga vec da je htio staviti naglasak na to kako se prije svakog djelovanja u javnosti Isus povlacio u osamu i molio! Isto tako je s time porucio nama da ne srljamo, nego da nase djelovanje bude plod molitve, plod osobne izgranje! Potrebno je povuci se u osamu, ali trebamo biti tu za druge!
Mogla bi to sazeti ovako: osobni rast u izgaranju za drugog!
Pogledajte primjer majke Terezije, ona je toliko molila, a opet je i toliko puno bila s ljudima koji su ju trebalo! Molitva (osobni susret s Bogom u kutku tisine) je ta koja te izgradjuje i daje ti snagu za "biti" s ljudima. Ne znam jesam li pogodila ali tak sam ja to svatila!

Lav je u zraku
zole

PostanoPostano: uto 02 ožu 2004, 2:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uf...
Jo, uopce nisam rekao kako je teologija uvijet za rasudjivanje dobra i zla! To je jedan od faktora! (Ne bi li taj fax bio besmislen kada nakon diplomiranja ne bi mogla na osnovi znanja stecenog iz kojekakvih "strucnih" predmeta, uciniti kvalitetnu prosodbu (u vecini slucajeva)?! Isto tako nisam rekao ni da su teolozi dobri vjernici zato sto su teolozi! Nemoj mi stavljati rijeci u usta!

I opet Jo, nigdje nisam rekao kako djelovanje prema drugima i rad sa drugima iskljucuje molitvu! opet mi stavljas rijeci u usta...

Valjda vise necu morati reagirati... dovoljno sam napisao!

Helena

PostanoPostano: uto 02 ožu 2004, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korizma....
Istina, ne jedem meso cijelu korizmu, ali ne zbog kojekakvoga dokazivanja, nego podjećanja na dane što dolaze.... Odricanje mi ne pada teško, a samo vrijeme doživljavam prilično intenzivno. Siniša je upoznat s nekim Križnim put.koje pišem i svi su nastali u vrijeme korizme. Ovo je vrijeme i moje, osobne, duhovne obnove.

Helena
Jo

PostanoPostano: uto 02 ožu 2004, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole, ne stavljam ti rijeci u usta, samo sam htjela nesto naglasit. Htjela sam reci da mozes studirati 5 godina teologiju a da ne steknes osjecaj za prosudbu jer ne molis uz studij! Studirala sam s ljudima koji nakon pet godina teologije nisu htjeli odustati od npr. apsolventskog putovanja u Grcku na koje nije moglo ici vise od polovice zbog materijalne situacije, ali oni su mogli pa bas ih briga, zar se potom glupom primjeru ne vidi ono sto sam rekla da samo studiraju a ne mole!? To sam htjela naglasit!
Oni koji zaista studiraju teologiju kroz molitvu, naravno da im je lakse jer znaju neke stvari i primjenjuju ih, al i na njima je duznost da upute druge!!!

Citat:
I opet Jo, nigdje nisam rekao kako djelovanje prema drugima i rad sa drugima iskljucuje molitvu! opet mi stavljas rijeci u usta...

Pa nisam ni ja, sam si ti naglasio jenu stvar, Gogi drugu, al se vidjelo da oboje mislite na isto pa sam htjela to spojiti!

SORRY!! Embarassed place

Lav je u zraku
zole

PostanoPostano: sri 03 ožu 2004, 0:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemoj mi sad tu plakat... Wink

Uostalom, u potpunostise slazem s tobom sto se teologa tice! Poznam ih nekoliko, tako da lako mogu zakljucit da znanje o vjeri i vjera nisu nuzno ovisni jedno o drugom! Znanje je potrebno da bi i ta vjera imala smisla, ali ako se zna, ne znaci i da se vjeruje!

Sanders

PostanoPostano: uto 09 ožu 2004, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korizma? Ja bih se takodjer slozio da nije sve u odricanju necega samo zato da dokazemo da mozemo bez toga, treba i nakon Uskrsa tako zivjet..
Korizma je najdivnije vrijeme u godini jer spoznajemo zivotne vrijednosti na koje cesto zaboravljamo..meni se desilo evo prije par dana u ispovijedi da sam shvatio posve nenadano onu pravu istinsku korizmu..dakle odreci se necega sto puno obecaje, malo daje, a sve oduzima = grijeha..stvarno se zelim trudit unatoc padovima da i nakon korizme ustrajem u tome..to je nas zivotni poziv..poziv je da zivimo sveto!
i unatoc nasim nesavrsenostima mi smo svi Njegova stvorenja..

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Jo

PostanoPostano: sri 10 ožu 2004, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se Sanders, korizma je upravo to, odricanje od grijeha i unatoc padovima ici dalje, ali to i i cijeli zivot. Mislim da ako se i odreknemo necega matrijalnog sto nije zdravo za nas da onda to ne prakticiramo ni nakon korizme, jer onda nema smisla, a ako se odreknemo i neceg cisto simbolicnog, kao npr. slatkog neka to bude samo nase da ne trubimo na sva vrata kako smo se toga odrekli nego da to bude kao neka sitnica! Nasi stari su se kroz korizmu odricali neke hrane. Ima u tome smisla samo ga treba naci. Ne se odricat radi odricanja niti dobre linije nego za nekoga, neka to bude kao molitva!

Lav je u zraku
maja-zagreb

PostanoPostano: sri 10 ožu 2004, 20:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A jel vam se cini da u korizmi imate dodatnu motivaciju za mijenjanje sebe? ja imam dojam da u ovo vrijeme imam posebne senzore za svaki svoj grijeh, kao da me On u meni tjera da se borim za to da se popravim,a opet me i nosi dalje kad posrnem zbog svojih pogresaka.
mislim da smo u korizmi posebno pozvani na to da se ucimo svetosti i naravno,da to nastavimo zivjeti i nakon Uskrsa. a onaj osjecaj,kad znas da si zbog Njega pobijedio sebe i svoje slabosti..neopisivo...
zole

PostanoPostano: pet 12 ožu 2004, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ISTINA!

To je jedan od najljepsih "produkata" korizme! Mjenjanje sebe, mjenjanje svijeta... super... svatko od nas zna gdje grijesi, a u ovom je razdoblju svakome dana mnogo veca milost za mjenjanje sebe, a time i mjenjanje slike cijeloga svijeta

Jo

PostanoPostano: pet 12 ožu 2004, 15:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

maja-zagreb napisa:
a onaj osjecaj,kad znas da si zbog Njega pobijedio sebe i svoje slabosti..neopisivo...

SLAZEM SE, samo bih jos nadodala, s Njim pobijedimo svoje slabosti! Mozes se truditi do maksimuma promijeniti nesto od svojih loših navika ali kad zamolis Gospodina da on to promijeni i tad se pocnes truditi uspjeh je osiguran!

Lav je u zraku
dodododoprecjednik

PostanoPostano: ned 14 ožu 2004, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja mislim da vecina ljudi krivo shvaca Korizmu.Vecina misli da je to dio godine kad se odrekne cigareta,COKOLADE(mi framasi smo ovisni o slatkom) jako sretan , ali za mene to nije smisao. Ja mislim da je Korizma vrijeme kad se mozemo posvetiti BAS SEBI. Kroz korizmu bi svi trebali upravo promisljati o sebi, svojim slabostima i nastojati kroz duboku i iskrenu molitvu to nastojati pobijediti.Naravno da cemo posrnut u tim nekim slabostima, al mi ljudi smo takvi. Bas kao jedan citat koji sam negdje cuo:Duh je jak, al tijelo je slabo.
Uglavnom, ja cak mislim da i nema smisla odricati se necega. Nego, jednostavno se TRUDITI da budemo sto bolji, bas kao sto Evandelje kaze:Tko zeli biti prvi, neka bude svima posluzitelj. I to je ono na sto smo svi mi pozvani. Kroz Korizmu bi trebali upravo na tom poradit, na izgradnju sebe, i automatski s tim ide i izgradnja zajednice. I vecina misli da kad dode Uskrs, to je to. Ali upravo tada, to nije to. Jer cemu inace smisao 40 dana odricanja, trpljenja zrtve, ako poslije nastavimo po starom. KORIZMA JE SAMO JOS JEDAN DODATNI POTICAJ da postanemo bolji i da se sto vise suoblicujemo s Kristom. I tako da upravo u svoj toj poniznosti,cistoci i siromastvu i mi dozivimo Uskrsnuce
Laughing
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uspijeh u zivotu podrazumijeva odricanje.
I za mene je korizma kao svojevrsni "trening"
u kojem se odricemo kojekakvih materijalnih "gluposti" kao bi duhovno ojacali i bili
spremni na svakodnevna zivotna odricanja.
jelena

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 23:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

100% se slažem s Gogijem! Ako meni post (ili bilo kakvo drugo odricanje)jača vjeru i volju, onda je to moja Korizma i ima smisla. Ne tog smisla da ću smršaviti, nego da ću "treningom" dobiti "kondiciju" u vjeri, dakle u životu!
sike

PostanoPostano: sri 24 ožu 2004, 11:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo je rekao fra Mario Knezovic na propovijedi u Medjugorju o starijem i mladjem sinu:"Ma,jedite i pijte koliko hocete!Otac vam sve to pripravlja kad mu se vratite!Ali mu se vratite!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.