HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 1:52. Pogledaj neodgovorene postove
Odricanje i post
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Postim

Nikada 
0%
 0%  [ 0 ]
par puta godišnje 
71%
 71%  [ 20 ]
petkom 
10%
 10%  [ 3 ]
vrlo često 
17%
 17%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo i starog seoskog kurata (popa) Nije ovo stranica za njega ali ne može odoljeti napasti nešto mladima reći.

Odveli ste korizmu u krivom smjeru. Korizma je liturgijsko vrijeme pripravljanja na slavljenje (doživljavanje!) Uskrsa. I to je jedini smisao korizme.
Da bi se moglo pravilno slaviti (doživiti) potrebno je obraćenje. Obraćenje je ovo (oprostite što je dugačko!)

Obratiti se

Obratiti se
okrenuti sebe od svega
što se protivi Bogu
ponovno staviti pred oči Boga i njegovu volju.

Obratite se!
nikakva prijetnja
prije molba i hitna želja
u kojoj je sadržana cijela
Božja briga za nas ljude.

Obratiti se –
ne dovoditi sebe u zabludu i pustiti da te zavedu
zbog onoga u prvom planu ili prvih podražaja
da sebe samog nađeš i ono
što je položeno vrlo vrijedno u nama
i što nas za trajno činio sretnima

Obratiti se –
postati čovjek
zaručiti se s ljubavlju
nadu i povjerenje nikad izgubiti
razviti odvažnost i snagu za sve dobro, lijepo i plemenito.
Ne zadovoljavati se onim ne činiti zlo,
nego s još više energije, napora, boli,
donijeti sve dobro na put,
ne plašiti se napora,
u traženju i pitanju za još boljim.

Obratiti se-
ne sa pola srca,
izmučen, potišten, izmoren
pritisnut bilo kojom nevoljom.

Obratiti se –
slobodno, svjesno,
punog srca, svim osjetilima i razumom
zbog radosti u Bogu i s Bogom,
zbog radosti zbog vlastitog rasta
u traženju za dragocjenim biserom,
i »zakopanim blagom » u polju

Obratiti se –
nije stvar zabludjelih i grješnih
nego temeljno držanje svakog vjernika
iz težine i nastojanja
sebe razviti i oblikovati
i vlastito biće prožimati Isusovim primjerom

Klemens Nodewald: Wenn die Freude Weitsprung übt

Tako nekako zamišljam obraćenje.
Pokora je svijest da moram popraviti zle posljedice krivog ponašanja, a to nam pada teško i zato je pokora.

treći element korizme je molitva, pokušati stupiti u osobni susret s Bogom, susresti se s njime u zajednici na nedjeljnoj Misi i pokušati je doživjeti kao svoj put na Kalvariju (pri tom će pomoći omiljena pobožnost
križnog puta naročito ako se gleda vlastiti put posrtaja i pada)

A kad spoznaš svoje stanje lijepa skrušena i iskrena ispovjed (ne brbljanje: "protiv prve jesam, protiv druge nisam, tukao sam se i to je to."

onda ćeš doista moći slaviti (doživjeti) ne samo isusovo uskrsnuće nego i tvoje.
I budite mi dobri lijepo vas pozdravlja stari seoski kurat.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni legenda ! jako sretan

Korizma je prilika za novi početak a ne prilika da stešemo liniju ili da malo trpimo, ostavimo se pušenja i sl.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 8:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo dokaza da sam star:

zaboravio sam napisati i djela ljubavi, ali ona jasno izlaze iz one pjesmice a nikako da netko pomisli da tome pridajem manje važnosti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Evo i starog seoskog kurata (popa) Nije ovo stranica za njega ali ne može odoljeti napasti nešto mladima reći.

Odveli ste korizmu u krivom smjeru.

heeeeej, dragi naš sneni, dobro nam došao i u ove vode ... Wink

nego, uz dužno poštovanje, moram reći da nismo odveli Korizmu u
krivom smijeru ... tako samo na blic-pogled izgleda ...
o Korizmi, na način kako o njoj progovara tvoj post, pisali smo
na prve tri stranice ove teme ...
tek pred kraj smo se dotakli posta, i to posta ne samo u vrijeme Korizme ...
ipak, vrijedi iznova podsjećati na smisao, sadržaj, bit Korizme ...
i hvala na poticaju ...

eto, tako, samo mala napomena ...
mislim da vrijedi pročitati te prethodne stranice ...
i vjerujem da ćeš se ugodno iznenaditi sadržajem i načinom na koji
forumaši hbk razmišljaju i promišljaju ...
ako smo pak negdje "zabrijali ukrivo" - naravno da očekujemo pouku ...
i ... dođi nam što češće ... Wink

P.S. evo, i isprika na ovome TI ... nije zbog nedostatka kućnog odgoja,
već iz razloga jer je nepisano pravilo da su forumaši uvijek na "ti" ... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 12:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam svojim natpisom htio nikako nijekati ono lijepo napisano, ali upravo čitajući od početka stekao sam dojam (možda i neki drugačiji govor kojeg mi starci polako ne razumijemo) htio sam pokazati da diskusija skreće u strannu , tko je mislio da se korizma može odvesti u krive vode... Razz

A ono TI ma meni je najdraže kad mi moji ministranti 15-16 godina priđu i onako prijateljski me tapšu po ramenu i kažeu "Ej di si stari" onda vidim tu njihovu silnu ljubav i povjerenje jasno i poštovanje. A puno puta to ne osjetim kod onih koji mi kažu "Faljen Isus" (ovim nisam rekao da sam protiv pozdrava Faljen Isus) - dapače.
Natty

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene za Korizmu veže ono "obratite se i vjerujte Evanđelju". I nekako mi uvijek promakne ta korizma, prođe a da ja nisam ni zastala i dođe Uskrs, a da nisam ni shvatila. Nadam se da ove godine neće biti tako. Mislim zaglibiti u molitvi. Smile Mislim da je najvažnije, ne odricanje zbog same korizme već novi početak, odbacivanje lošega i pokušaj da živim s Isusom i da postanem bolja osoba.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Mara

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ha, Natty to se i meni događa. Ali sam sad postala skromnija. Ako uspijem malo više moliti i biti malo "pitomija", može proć. Ako još k tome nešto malo napredujem u brušenju svojih "rogova", ma fantastično. Shvatih, s godinama da za više nisam sposobna

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a ja (najstariji ministrant mi stavi pepela na glavu) pa govori: Obratite se i vjerujte evanđelju. I pokušavam taj pepeo što dulje zadržati.
sike

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korizma nam malo po malo stiže..
Kakva su vaša očkivanja u oči ovog toliko važnog vremena u liturgijskoj godini ali za vas same,za vaš život?
Vjerujem da može svatko od nas sastavit listu stvari koje mora poraditi/promjeniti na sebi i u sebi pa kao uvod u to nek bude zajednička molitva da što spremnije i odlučnije kročimo u ovo vrijeme..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Srki

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kojeg datuma točno počinje?

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
Kojeg datuma točno počinje?

Pepelnica je 1. ožujka.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pon 13 vel 2006, 22:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pripremate li se na korizmu? Treba li se posebno pripremati za to?

sike

PostanoPostano: uto 14 vel 2006, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iako je korizma na neki način vrijeme priprave za uskrs, mislim da je potrebno i za nju se pripremiti jer ako s neba pa u rebra 1.3.donesemo odluku čega s eodreći ili još bolje,kakve propuste ispraviti u svom životu u korizmi,teško ćemos e onda toga i pridržavati bez da se u par dana prije na neki način duhovno ne pripremimo da to počinje,dobro razmislimo..

Eto,molitva je uvijek najbolje rješenje a možda i neka priprema u obliku devetnice ne bi bilo loše..

sike

PostanoPostano: pet 17 vel 2006, 14:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što kažete da po uzoru na Molitveni lanac,ovdje napravo korizmenu listu po danima pa da se kao na lancu i tu upisujemo za određeni datum a onda kraj svog imena stavimo nešto čega bi se konkretno odrekli ili još bolje,koje bi dobro djelo taj dan učinili

Mislim,da nitko od nas ne bi shvatio kao nekakvo hvalisanje već zapravo nešto što bi nam svima bilo poticaj,neka nova ideja i obveza da s etoga pridržavamo.

Što kažete? jako sretan

sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 14:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nioste baš za izazov,ha? tuzan

sneni
isključen

PostanoPostano: pet 24 vel 2006, 14:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"A ti kad postiš namaži glavu svoju i umij lice da ne vide ljudi kako postiš, nego tvoj otac nebeski koji je u tajnosti, naplatit će teb...." Isus

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 24 vel 2006, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Četrdeset dana
Četrdeset godina išao je Izraelski narod kroz pustinju
Četrdeset dana Isus je molio i postio u osami.
Četrdeset dana su sada pred nama.
Nakon pustinjskog hoda ušli su u obećanu zemlju.
nakon četrdeset dana pustinje započe Isus svoj javni život.
kakvi ćemo mi biti nakon ovih četrdeset dana.
Gdje ćemo mi biti?
Četrdeset dana mogu- mi možemo -
iznova promisliti, o onom što život donosi
što mene čini kršćaninom.
Ovih četrdeset dana su šansa
u kojoj možemo sebe ponovno osmisliti.
Svaki i svaka od nas je pozvan
svaki i svaka od nas ima svoje zvanje, karizme i talente.
I sve ono, što imamo, imamo da bi mogli koristiti drugima
bližnjima.
Daljnjima.
Opterećenima.
Žalosnima.
Bolesnima.
Samima.
Progonjenima-
Onima....
da koristimo životu.
Kroz ovih četrdeset dana idemo ususret Uskrsu
danu kada je smrt pobijeđena
i nama omogućen novi život.
Četrdeset dana - ovih četrdeset dana leže pred nama.
(nepoznati pisac)

Obrati se
Obrati se,
inače sve ostaje po starom.
Obrati se,
inače ništa se neće promijeniti.
Obrati se,
inače ćeš se udaljiti
od samog sebe.
Obrati se,
inače ćeš sve gledati
sa krive strane.
Obrati se,
inače ništa nećeš vidjeti
od cjeline.
Obrati se,
inače će ti Bog ostati
sakriven,
Obrati se
inače sve će se odigrati
iza tvojih leđa.
Martin Gutl

Daniel

PostanoPostano: sub 25 vel 2006, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jutros sam s molitvenom zajednicom "Kraljca mira" iz Rijeke bio u posjetu jednoj psihjatrijskoj ustanovi u Rijeci. Ustanova je poluptvorenog tipa, znači lakši slučajevi. U ustanovi je 86 štičenika o kojima brigu vodi 7 sestara plus nekoliko osoba od osoblja,ne više od 10 ljudi, s time da je jedan veliki dio štičenika nepokretan ili polupokretan. Ali ostao sam zadivljen time koliko ljubavi i voje postoji kod tih ljudi za skrb o štičenicima doma. Sami štičenici pokazuju koliko ih vole. Osjećala se jedna jako topla i prisna atmosfera. Možda mi je upravo to trebalo kao poticaj pred korizmu. Odlučio sam se ovu korizmu posvetiti potrebitima i onima s margina društva, ako se nečega trebam odreči onda će to biti moje slobodno vrijeme koje sam posvećivao svojim sitnim guštima i posvetiti akcijama kojima mogu pomoći takvim ljudima, bilo posredno bilo neposredno.
klara

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PEPELNICA

"Dome Izraelov, ja ću suditi svakome po njegovim putovima - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i povratite od svih svojih nedjela, i grijeh vam vaš neće biti na propast! 31Odbacite od sebe sva nedjela koja ste činili i načinite sebi novo srce i nov duh! Zašto da umirete, dome Izraelov? 32Ja ne želim smrti nikoga koji umre - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i živite!"
Ez. 18, 30-32

Počinje korizmeno vrijeme. Vrijeme u kojem sam s Tobom na poseban način; vrijeme molitve, posta, vrijeme u kojem ću Te pratiti na Tvom putu u Jeruzalem, na Golgotu, i do konačne pobjede nad smrću.

Još uvijek sam tako razdijeljen u sebi. Uistinu Te želim slijediti, ali također želim slijediti svoje osobne želje i slušati glas koji mi govori o ugledu, uspjehu, ljudskom obziru, užitku, moći i utjecaju. Pomozi mi da budem gluh na ove glasove i pažljiv na Tvoj glas koji me poziva trnovitim putem u život.

Znam da će Korizma biti vrlo teško vrijeme za mene. Svakog trenutka svog života morat ću si posvješćivati Tvoj put. Moram birati misli koje su tvoje misli, usklađivati svoje riječi s tvojima, činiti kako bi ti činio. Nema vremena ni mjesta gdje nije potrebno uvijek iznova za Tebe se odlučivati. A svjestan sam kako se duboko u sebi opirem izabrati Tebe.

Molim te, Bože, budi sa mnom svakog trenutka i na svakom mjestu. Daruj mi snage i hrabrosti da živim ovu Korizmu vjernički, pa kada dođe Uskrs, da budem sposoban uživati radost novog života koji si mi pripravio. Amen.

Božje milosrđe je veće od naših grijeha. Postoji spoznaja grijeha koja nas ne vodi Bogu već čini da se zabavimo sobom. Napast je da nas svijest vlastitih grijeha i osjećaji tako zaokupe i da nas prevlada malodušnost pa da budemo paralizirani krivnjom. Krivo je rečeno: “Previše sam griješan da bih zavrijedio Božje milosrđe.” Krivnja je to koja nas vodi u neprestano preispitivanje umjesto da usmjerimo svoje oči prema Bogu. Krivnja je to koja polako postaje idolom, pa prema tome i oholost. Korizma je vrijeme da prekinemo taj s tim idolom i usmjerimo svoju pažnju prema dragom Bogu. Pitanje je: “Jesmo li poput Jude, koji je bio tako nadvladan svojim grijehom da nije mogao više vjerovati u Božje milosrđe pa se objesio, ili smo poput Petra koji se pokajnički vratio svom Gospodinu i gorko oplakivao svoje grijehe?” Vrijeme Korizme u kojem se zima i proljeće bore za prevlast, pomaže nam na poseban način da zazivamo Božje milosrđe.

Henri J.M. Nouwen

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 10:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

..."Za nas ovdje počima evanđelje. Niti Biblija niti ova propovijed ne žele biti niti vodilje za depresiju. Ono je mnogo više, ono je putokaz k jednoj životnoj stvarnosti. Sveto Pismo gleda svijet onakav kakav jest u svoj njegovoj stvarnosti – i odatle se obraća k meni: Put kroz pustinju vodi k meni, mojoj osobnoj stvarnosti. Isus ide ovim putem stvarnosti i neprestano propovijeda «obratite se» «metanoiete» promijenite vaše misli, vaš pravac, vaš pogled na svijet.
Si vis pacem para te ipsum – ako želiš mir pripravi sebe. Ako se želiš suprotstaviti svijetu, kakav jest onda ni jedan put ne vodi mimo pustinje gdje ćeš se suprotstaviti vlastitom demonu, kolektivnim i privatnim životnim lažima i prihvatiti ih a to je preduvjet svakog novog početka.
Evanđelje je radosna vijest, jer ono povlači liniju između jednoga koji je otišao u pustinju, preko milijuna koji su ga slijedili, sve do nas, danas na početku korizme. Ovo vrijeme može biti vježbanje u stvarnosti i biti stvaran. I cijelo odricanje bi moglo poticati osjetila da spazimo da cjelina svijeta ima dva lica, ne jednoznačna, veća nego naš mali svijet. Pravi naziv ovog vremena je «Vazmeno pokorničko vrijeme» Pokorničko vrijeme: jer na sebe puštamo ovu bolnu stvarnost. Vazmeno vrijeme je jer se pripravljamo za slavlje Uskrsa, jer je po Uskrsu u naš svijet ušla svečanost, slavlje, radost. Svijet gledati u lice znači vidjeti i ono što mijenja stvarnost. A mi sami smo dio toga.

Martin Lövenstein

sike

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Započela nam je i Korizma..
Nek nas,dragi moji,Bog nadahne i podari nam dovoljno sbage da se zagledamo u svoju nutrinu, zasučemop rukave i krenemo u akciju mijenjanja.

Kako bi rekao Aki:
Mijenjam se,mijenjam se
nije da ne boli..

sike

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 13:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oko 2,6 milijuna Hrvata u srijedu će početi četrdesetodnevni ciklus pripreme za Uskrs odricanjem od neke omiljene namirnice, alkohola, cigareta, psovki ili druge loše navike. Za neporočnu svakodnevicu u korizmi tek nešto više od četvrtine građana, ispitanih u istraživanju agencije TIC Markot.tel, odlučilo se vođeno čistim vjerskim razlozima.

Prosjek dižu Dalmatinci, kod kojih su vjerski osjećaji najsnažnije izraženi; 40 posto odluku o korizmenom odricanju donosi jer “tako vjera nalaže”. Slijede ih građani središnje Hrvatske, dok su vjerski motivi ponajmanje prisutni kod građana u istočnoj Hrvatskoj (19 posto) i u zagrebačkoj regiji (23,4 posto). Dominacija odgovora, “to je trenutak kad se mogu okrenuti sebi”, “tradicija” ili “to rade i drugi”, u telefonskoj anketi među 400 ispitanika, sociologa religije Ivana Markešića ne iznenađuje.

Na zadnjem popisu stanovništva, oko 90 posto naših građana izjasnilo se vjernicima, a i u vašem istraživanju vidimo da je zapravo tek četvrtina uvjerenih, praktičnih vjernika. Nije to neuobičajeno, slični omjeri vrijede i u drugim katoličkim zemljama. Pravih vjernika je, inače, kod nas danas otprilike koliko i prije dvadesetak godina. U bivšem je društvu Crkva bila marginalizirana, ali podjednako je ljudi na osobnoj razini prakticiralo vjeru.

Večernji list

Srki

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Preispitajmo sebe i svoje mogućnosti. Učinimo nešto na dobrobit drugih. Neka nam cijeli život time bude ispunjen.

heartsong

PostanoPostano: čet 02 ožu 2006, 14:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neka mi netko pokaže veću žrtvu i veće odricanje od konkretnih djela ljubavi... Neka nam upravo Ljubav bude smjernica i najveća zapovjed kroz ovu korizmu, a ne tradicija, ne mi sami, ne čak ni post, osobito nemrs, jer to ništa nije bez ljubavi Bogu milo...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: čet 02 ožu 2006, 23:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cilj nam mora biti promijeniti se nabolje,a to je vrlo teško,budući da griješimo svaki dan,pa makar i u sitnicama.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.