HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 08 pro 2019, 19:39. Pogledaj neodgovorene postove
AnĆ°eli
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 20:21
PostNaslov : AnĆ°eli
Citiraj i odgovori

Bog Å”alje svoje anĆ°ele da ĆØuvaju ljude.
Molitva AnĆ°elu ĆØuvaru poznata nam je joÅ” od djetinjstva, no mnogi ĆØesto zaboravljaju na anĆ°ele. Ja vjerujem da su anĆ°eli ti koji nad nama bdiju, koji su uz nas, pratioci na naÅ”em putu. I mislim da nije sad toliko važno pomaže li nam u odreĆ°enim situacijama sam Bog ili anĆ°eo kojeg nam je posalo.
Vjerujem da nam anĆ°eli ĆØesto pokazuju put, kao Å”to je nekad anĆ°eo Rafael mladog Tobiju sigurno vodio k cilju. Bog Å”alje anĆ°ela da osobodi Petra iz zatvora, da ohrabri Isusa na Maslinskoj gori. NavijeÅ”ta Mariji. Javlja se Josipu u snu...

Kakvu ulogu, koje mjesto imaju anĆ°eli u vaÅ”em životu?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Gost

Spol: neodrešen

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo mogu reći da anđeli imaju dosta važnu ulogu u mom životu. I ja vjerujem da nam/mi oni puno pomažu. Često tražim anđele za pomoć u nekim svakodnevnim situacijama, jednostavno kažem anđeli pomozite i uvijek pomognu! Vjerujem da su uvijek uz nas, paze na nas i onda kada mi na njih zaboravimo!
[Vrh]
fratar

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AnĆ°eli su divna stvorenja, pogotovo kad se osjeƦaÅ” usamljeno, tada baÅ” pomaže lijep razgovor s anĆ°elom ĆØuvarom! jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moram priznati da nisam bas cesto razmisljao o andjelima, volio bih znati neko teolosko objasnjenje...Coje di si sad sunac ti kad te trebam ? Cool

Kad malo pogledam zivot unatrag zaista je neki lik trebao bit uz mene da danas tu piskaram....sad mislih uvijek Bog me cuvao, Isus, Marija a mozda je i andjela netko poslao.....
Bilo mi je fora kad mi je jedan kompic rekao kak mu cijeli dan nista neide pa me pitao jel moguce da mu je andjeo cuvar na godisnjem ? Laughing

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Moram priznati da nisam bas cesto razmisljao o andjelima, volio bih znati neko teolosko objasnjenje...Coje di si sad sunac ti kad te trebam ? Cool

Reci Merkate, Å”to te muĆØi? jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa to , kako se gleda na postojanje i prisutnost anjdela, kolika je njihova uloga, moliti se njima ili ne, ima li svatko svoga anjdela, i neznam sto bih jos pitao kad sam ogranicen saznanjem o njima, mozda tko su ustvari, odakle dolaze, jel jedu dorinu s ljesnjacima poznatiju kao "mother of chocolate " ??? Wink

Sike di ti je avatar ?

fratar

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TeoloÅ”ki govoriti o anĆ°elima je straÅ”no komplicirano, ĆØitao sam jednu knjigu i nakon Å”to sam nekih 5 puta proĆØitao joÅ” mi nije bilo sve je jasno ali evo ono malo Å”to se moglo skontati:
Postoji devet korova anĆ°ela
1. serafi
2. kerubi
3. (nemogu se sjetiti)
4. sile ili 4. moĆØi
5. moĆØi 5. sile
6. knezovi
7. arkanĆ°eli
8. anĆ°eli
9. anĆ°eli ĆØuvari
nemogu se toĆØno svega sjetiti ali tako nekako
svaki anĆ°eo iz bilo kojeg kora može biti anĆ°eo ĆØuvar, ali samo jednom i za vrijeme te službe je na toj razini bez obzira na to iz kojeg je kora!

InaĆØe po predaji anĆ°eli nose konstrukciju neba ili tako neÅ”to, uglavnim sve je to straÅ”no komplicirano, imam jednog prijatelja koji se totalno kuži u sve to pa Ʀu se malo bolje raspitati pa ĆØu vam napisati sve o anĆ°elima, ovo onoliko koliko je moj mali mozak uspio shvatiti, a tada me samo toliko i zanimalo, ako netko možda bolje o anĆ°elima slobodno napiÅ”ite, i mene slobofno ispravite ako sam, a sigurno jesam negdje pogrijeÅ”io! jako sretan

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkva priznaje anĆ°ele kao ĆØuvare ljudi i preporuĆØa da se ljudi mole njima,zato svaki anĆ°eo ima svoju ulogu..Da nije tako,ne bi ni postojala svima nama mila molitva AnĆ°ele ĆØuvaru..
Svatko od nas ima nekog svog zaÅ”titnika "gore",koji nas ĆØuva kad to i nismo svjesni,veƦ Ʀemo za mnogo sluĆØajeva reƦi - sreƦom smo preživjeli i sl.a nitko se neƦe sjetiti svog anĆ°elĆØiƦa..
A Bog i nas treba da budemo jedni drugima anĆ°eli ĆØuvari!
Tako ja mislim a i sliĆØno ti je u teologiji.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fratar zanimljivo pa di sam bio na vjeronauku da sam sve to propustio ili pak zaboravio....zanimljivo stvarno....
Sike meni su osim jedne slike na zidu andjeli ostali u uspomeni kad sam bio kikic i kad bi se svi clanovi familije redali s molitvom andjelu cuvaru, trebali su se mijenjat svake veceri drugi, al deda i baka kad su bili zaboravni cu cesto oboje dosli pa svako svoju molitvu molio, to mi je bilo tak simpa...

fratar

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 22:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa to je zato Å”to to se to i ne uĆØi na vjeronauku, bar nije kad sam ja iÅ”ao u Å”kolu, ali postoje literature o anĆ°elima i cijeloj njihovoj strukturi koje stvarno teÅ”ke za razumjeti, pitat Ʀu tog prijatelja, on to sve lijepo na ljudski naĆØin objasni, pa Ʀu poslat!

Usput evo jedna zanimljivost, probajte zamoliti anĆ°ela ĆØuvara da vas ujutro probudi neko odreĆ°eno doba i vidjet Ʀete da Ʀe te se zaista probuditi u pravi trenutak! Wink

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 4:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

puno, puno i joÅ” viÅ”e o anĆ°elima:

http://www.veritas.com.hr/duhovnost/tekstovi_o_andelima.php

klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 5:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

noƦas je fratar poĆØeo o korovima (zborovima) anĆ°ela, a ja sam brbljala pa nisam stigla odmah napisat (a i da jesam, ne bi baÅ” bilo detaljno) ... Wink

AnĆ°eli su podijeljeni u tri hijerarhije sa po tri kora (zbora):

1. hijerarhija (najbliže Božjem tronu)
SERAFINI : podsjeƦaju na tajne poslužitelje, puni milosrĆ°a, oni prosvjetljuju anĆ°ele niže od sebe
KERUBINI : zbog punine znanja i najviÅ”eg svjetla razuma sliĆØni su savjetnicima
PRIJESTOLJA : osobni tajnici Božji

2. hijerarhija
GOSPODSTVA: predstavljaju vlast najviÅ”eg Vladara. nareĆ°uju drugim nižim anĆ°elima i usmjeravaju
SILE: svojom moƦi i vrlinama predstavljaju neograniĆØenu moƦ Gospodinovu, izvrÅ”avaju najteže stvari
VLASTI: sliĆØni sucima, predstavljaju autoritet i moƦ jedinog Suca, imaju za službu ukloniti od ljudi sve Å”to bi ih moglo prijeĆØiti u slijeĆ°enju pravoga puta

3. hijerarhija
POGLAVARSTVA: odreĆ°eni od Boga da izvrÅ”avaju njegova nareĆ°enja u vezi stvorenja i da vladaju odreĆ°enim krajevima
ARKANƐELI i ANƐELI: izaslanici i vjesnici, poslani od Boga u svijet zbog razliĆØitih razloga, kao izaslanici koji ĆØuvaju razliĆØita mjesta i osobe. Nema velike razlike izmeĆ°u ova dva zbora, osim Å”to su ArkanĆ°eli poslani zbog važnijih poslova, a AnĆ°eli zbog manje važnih.

Evo, to bi bilo ukratko, nadam se da je razumljivo...

Natty

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 7:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prekrasna tema Klara pljesak

Neko vrijeme, a pomalo me je i moja kƦer na to ponukala sam dosta ĆØitala o anĆ°elima. NaruĆØila sam i 2 knjige sa Amazona koje nisam stigla zbog faksa proĆØitati, no ĆØekaju na kupiƦu za ljetno Å”tivo.

Postoje svjedoĆØanstva Å”irom svijeta koja opisuju susrete s anĆ°elima i koja svjedoĆØe o pomoƦi anĆ°ela.

Kao Å”to je Fratar rekao, teoloÅ”ke knjige o anĆ°elima su doista dosta teÅ”ko razumljive, no kada tako gledamo koje nisu Smile

AnĆ°eli ĆØuvari nisu red u hijerarhiji anĆ°ela, kaže se da je to poziv. Svaki anĆ°eo u hijerarhiji postaje anĆ°eo ĆØuvar i tada bez obzira gdje se nalazio, on gubi sve moĆØi koje ima jer anĆ°eli ĆØuvari su najniže u koru, oni mogu puno, ali opet u odnosu na ostale redove vrlo malo. Zapisano je kako anĆ°eli postaju ĆØuvari kako bi slijedili Isusov put, kako bi se i oni sa najviÅ”ih prijestolja spustili. Kako bi upoznali ljude koje Otac toliko ljubi...

Mnogi misle (ĆØak i vjernici) kako su anĆ°eli ĆØuvari plod praznovjerja u kojeg samo djeca vjeruju. Na to im je jedan teolog odgovorio.
"Dok ste djeca, anĆ°eli kroz vas gledaju Božje lice, kada postanete ljudi, vi Ʀete kroz anĆ°ele gledati Boga".

NaÅ”i anĆ°eli ĆØuvari, naÅ”i su prijatelji. Najbolji prijatelji. ƈitala sam kako je jedna žena razgovarala sa anĆ°elima, svojim i anĆ°elima svojih bližnjih. SvjedoĆØila je o tome koliko su tužni kada ih ljudi zaboravljaju i koliko su sretni kada mogu pomoƦi. I oni slijede Božji naum i cijene ljudsku slobodu i nikada se neƦe mjeÅ”ati u naÅ”e živote. Poželjno je mise prikazivati za anĆ°ele, to im je najveƦa ĆØast.
Zanimljivo je kako ĆØak i oni koji su duboko ogrezli u zlu da tako kažem takoĆ°er imaju stalno uz sebe anĆ°ela ĆØuvara, jako tužnog... Ono Å”to mi možemo je zamoliti naÅ”eg anĆ°ela, da "razgovara" sa anĆ°elom ĆØuvarom druge osobe koji može utjecati na njega. Sa anĆ°elima možemo mijenjati svijet !

Netko je rekao kako nastaje veliko slavlje u nebu i za pravednika, a i za njegova anĆ°ela kada dolaze u Dom Gospodnji.

Moja kƦer je imala jako ružne snove dugo vremena, poĆØeli smo moliti anĆ°ela ĆØuvara pred san i otada moje djete spava mirno. Ružni snovi su posati iznimka, a ne pravilo.

AnĆ°ele ĆØuvaru moj,
noƦas i uvijek uza me stoj,
krili me u snu,
pokrij me ti,
ti me od zala oĆØuvaj svih.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Natty

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ah da. Merkat je pitao otkuda anĆ°eli dolaze. Bog je stvorio anĆ°ele prije svega. "Bog stvori nebo i zemlju". Nebo nije nebeski svod nego duhovni svijet. U tom trenutku su nastali i pali anĆ°eli, predvoĆ°eni Luciferom koji je bio najbliži do Boga, (SvjetlonoÅ”a) koji se uzoholio i želio da se i njemu klanjaju kao i Stvoritelju. Zbog toga je oholost izvor svega grijeha i ako malo razmislimo shvatit Ʀemo da je doista tako.

Sada dolazi ono komplicirano. S obzirom da su anĆ°eli bili ti koji su stalno i izravno gledali Boga, koji su Ga poznavali najbolje od svih, kazna za pale anĆ°ele je straÅ”na. NemoguƦe je da im Bog oprosti jer je Bog prije svega pravedan.

AnĆ°eli koji su ostali uz Stvoritelja, pjevaju mu vjeĆØnu slavu. Cijelo nebo odjekuje "Svet, svet, svet...". Uz sav naÅ” trud ne možemo si predoĆØiti koliko je to lijepo. Nadajmo se da Ʀemo jednog dana sami vidjeti...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Gost

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 8:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ludi ovo je prekrasno! Makar vjerujem u anĆ°ele i ĆØesto im se utjeĆØem i zahvaljujem im na pomoƦi, zapravo nisam znala toliko o njima. Klara baÅ” mi je drago Å”to si otvorila ovu temu, sada ih uz vaÅ”u pomoƦ sve bolje upoznajem. Hvala vam! jako sretan
[Vrh]
Gost

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi ovo je prekrasno! Makar se često utječem anđelima i zahvaljujem im na njihovoj pomoći nisam toliko znala o njima. Klara baÅ” mi je drago da si otvorila ovu temu! Sada ih uz vaÅ”u pomoć mogu bolje upoznati! Hvala vam! jako sretan
[Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 9:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad se osjecam kao da am zivio na drugoj planeti.
Imam doma jednu sliku dva andjela, onak ko neka debeljuskasta djeca. Poceo sam i razmiljat o skidanju te slike jel su mi svi govorili da mi je soba ko kapelica !!! Laughing
A kad mi je deda ( pazi-deda) rekao da mi je to kiceraj i kao na seoskom imanju i da mi samo jos goblen fali ozbiljno sam se zamislio. Najbolje kaj on ima slicne slike doma. Al kao moj stan je moderniji pa to ne pase. No sad sigurno necu skidati tu sliku.

Eh sad bum jos i anjdleima se molio....nekak sad vise neznam kome sve da se molim, prvo Bogu, Isusu, Mariji, Svecima, Blazenicima, andjelima, mislim da bih trebao napravit spisak pa prije spavanja kao djeca kad nazovu tv pa pozdravljaju rodbinu, prijatelje, 7b i razrednicu... Rolling Eyes

Sad ce se moj andjeo naljutit a kad iskreno pogledam radi ko crnac !
Sam da mi ne ode na godisnji, onda sam vriti.
Pitanje, da li svaki covjek ima svog andjela koji je stalno uz njega, jel jedan andjeo je zaduzen za jednog covjeka ili je istovremeno na vise mjesta ? Sta kad covijek dozivi nesrecu sta je onda, Bog mu nije dozvolio da intervenira ili ?
Sta ako je mojemu dosadilo me izvlaciti iz neprilika, mislim ozbiljno, zaista sam mnogo puta imao srecu, veliku. A kao da je neka korist od mene, mlitav sam i mlak, sam filozofiram i nis ne radim, sta ak mi veli " nis stari od tebe, ja se mucim a ti glumis " ?

klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 11:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"AnĆ°eli su svjetla zapaljena na Svjetlu Å”to nema poĆØetka" - piÅ”e o njima sv. Ivan DamaÅ”Ć¦anin. "Svjetlo bez poĆØetka" sam je beskonaĆØni Bog. A svaki anĆ°eo, pa tako i anĆ°eo ĆØuvar, svijetlo je duhovno, nebesko biƦe koje stalno gleda Božje lice uživajuƦi u praiskonskoj Božjoj blizini i prisutnosti. I nije to samo neko pobožno razmiÅ”ljanje o anĆ°elima, veƦ ozbiljan nauk koji se temelji na ugledu Svetoga pisma. Isus, govoreƦi o navoĆ°enju na grijeh, kaže: "Pazite da ne prezrete ni jednoga od ovih malenih, jer anĆ°eli njihovi, kažem vam, na nebesima neprestano gledaju lice Oca moga nebeskog" (Mt 18,10)

AnĆ°eli su prvijenci Božjega stvaralaĆØkog djela, obdareni pobjedonosnom snagom protiv svakoga zla u svijetu, a puni jedinstvene ljubavi prema nama ljudima. Oni nas mogu Å”tititi, voditi, braniti od svakoga zla po duÅ”u i tijelo, naÅ”oj duÅ”i davati spasonosne poticaje. Svakom ĆØovjeku je dodijeljen njegov anĆ°eo ĆØuvar. NaÅ” anĆ°eo ĆØuvar može nam biti vjeran životni prijatelj. To dokazuju toliki primjeri iz života svetaca i pobožnih krÅ”Ć¦ana. A na nama je hoƦemo li taj dar, Å”to ga nebo pruža, prihvatiti ili ne. Vjerujemo li u svog anĆ°ela ĆØuvara, pouzdajemo li se u njega? O njemu je pisano: "Bog anĆ°elima svojim - dakle i mome anĆ°elu ĆØuvaru - zapovjedi da te ĆØuvaju na svim putima tvojim" (Ps 91,11). Bog nas ne sili na vjeru u anĆ°ela ĆØuvara, na pouzdanje u njegovu pomoƦ. On poÅ”tiva naÅ”u slobodnu volju. Mi možemo u njega vjerovati, zazivati ga ili ne. Mi možemo s njim prijateljevati kao Å”to se prijateljuje s drugim prijateljem ili ga jednostavno zaobilaziti, ne znati za njega, kao da uopƦe ne postoji. Kao Å”to bi s radoÅ”Ć¦u i zahvalnoÅ”Ć¦u trebali prihvaƦati sve Božje darove, tako bi trebali prihvaƦati i dar anĆ°ela ĆØuvara.

Papa Pio IX. rado je i ĆØesto pripovijedao o doživljaju Å”to ga je kao djeĆØak doživio, a koji dokazuje ĆØudesnu pomoƦ njegova anĆ°ela ĆØuvara. On je u oĆØinskoj kuƦnoj kapelici kao djeĆØak svaki dan imao dužnost posluživati kod svete mise. Dok je tako jednoga dana ministrirao, osjetio je u srcu neku neobiĆØnu tjeskobu i strah. Nije znao zbog ĆØega je to. ƈak je osjetio kako mu srce u grudima snažno lupa. Stoga je i nehotice okrenuo pogled na drugu stranu oltara, kao da traži neĆØiju pomoƦ. Tamo je ugledao lijepa mladiƦa koji ga je pogledom k sebi zvao. Zbunjen tim viĆ°enjem, nije se usudio maƦi s mjesta. No ta ga je svijetla prilika zvala k sebi joÅ” jaĆØe i izrazitije. DjeĆØak je tada skoĆØio i preÅ”ao na drugu stranu. Prikaze nestade. No u isti ĆØas pade s oltara teÅ”ki svetaĆØki kip i to upravo na ono mjesto na kojem je mali ministrant netom kleĆØao. DjeĆØak, kasnije sveƦenik, biskup i papa, ĆØesto je pripovijedao o tom nezaboravnom doživljaju svoga djetinjstva, slaveƦi ga kao zaÅ”titu i vodstvo svoga anĆ°ela ĆØuvara.

I s pravom, jer je jedno od nepojmljivih Božjih velikih djela to Å”to je ĆØovjeku dao vlastitog anĆ°ela da mu bude zaÅ”titnik duÅ”e i tijela. Samo Sveto pismo kaže "da postoje službujuƦi duhovi, poslani na službu onima koji žele postiƦi spasenje".

AnĆ°eo je uz Isusa na Maslinskoj gori. On Ʀe kao konaĆØni pobjednik opet doƦi s neba "sa svojim anĆ°elima" (Mt 5,31). Prema tome, iz Božje objave jasno doznajemo o stvarnosti svetih anĆ°ela. S tom stvarnoÅ”Ć¦u ozbiljno raĆØunajmo u svome životu!

anĆ°eo

klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e, merkat, toliko si pitanja odjednom postavio... a znaÅ” da ja ne znam ukratko... Wink ... ajmo sad dalje....

Svi smo se barem jednom u životu zapitali: ā€Pa tko su ti anĆ°eli i kako li samo izgledaju?ā€ ƈuli smo za anĆ°ele ĆØuvare, pa i za arkanĆ°ele, ali tko su zapravo oni? Naime, anĆ°eli su duhovna biƦa i kako oni nemaju tijelo, teÅ”ko je govoriti o njihovom izgledu, no ipak ta biƦa su oduvijek bila u umjetnosti predstavljana kao ljudi s krilima. Spoj zemaljskoga (ĆØovjekolikost) i nebeskoga (krila)!

Evo Å”to o anĆ°elima kaže Katekizam KatoliĆØke Crkve:

ā€Postojanje duhovnih, netjelesnih biƦa koje Sveto pismo obiĆØno naziva anĆ°elima, vjerska je istina.ā€ (KKC 328)

ā€Sveti Augustin u vezi s njima kaže: 'RijeĆØ anĆ°eo oznaĆØuje službu a ne narav. PitaÅ” kako se zove ta narav? ā€“ Duh. PitaÅ” za službu? ā€“ AnĆ°eo. Duh je po onome Å”to jest, anĆ°eo po onome Å”to ĆØini.' U cijelom svome biƦu anĆ°eli su sluge i vjesnici Božji. BuduƦi da 'neprestano gledaju lice Oca mojega koji je na nebesima' (Mt 18,10), oni su moƦni 'izvrÅ”itelji njegovih naredaba, posluÅ”ni rijeĆØi njegovoj' (Ps 103,20).ā€ (KKC 329)

ā€Kao ĆØisto duhovni stvorovi anĆ°eli imaju razum i volju: oni su osobna i besmrtna stvorenja. Po savrÅ”enstvu nadilaze sva vidljiva stvorenja. O tome svjedoĆØi sjaj njihove slave.ā€ (KKC 330)

ā€Od djetinjstva do smrti ljudski je život okružen njihovom zaÅ”titom i zagovorom. 'Svaki vjernik ima uza se anĆ°ela kao ĆØuvara i pastira da ga vodi u život.' VeƦ na zemlji krÅ”Ć¦anski život po vjeri sudjeluje u blaženom druÅ”tvu s anĆ°elima i ljudima koji su sjedinjeni u Bogu.ā€ (KKC 336)

I Sotona je isto bio dobar anĆ°eo dok se nije odmetnuo od Boga. Taj ā€pad anĆ°elaā€ sastoji se u slobodnom izboru anĆ°ela koji su ā€iz dna biƦa i neopozivo otklonili od Boga i njegovo kraljevstvoā€ (KKC 392).

ā€Ono Å”to ĆØini da grijeh anĆ°ela ne može biti oproÅ”ten jest NEOPOZIV ZNAƈAJ anĆ°eoskog izbora, a ne manjak beskonaĆØnog Božjeg milosrĆ°a. ā€“ Nema kajanja za njih nakon pada kao Å”to nema kajanja za ljude nakon smrtiā€. (KKC 393)

a o onom pitanju - je li nas anĆ°eo napustio kad nam se neÅ”to dogodi - ipak malo kasnije... Wink
anĆ°eo

fratar

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 11:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wow, ljudi vi ste stvarno potrudili, ja sam ono samo kratko napamet napisao i nabrzinu, ali ovo svaka ĆØast! AnĆ°eli su doista veliĆØanstveni, zamislite samo kad jednog dana budemo s njima zapjevali "Svet, svet, svet..."! jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

znam na Å”to si mislio kad si spomenuo pjevanje s anĆ°elima...al, pa pjevamo mi s anĆ°elima, veƦ na ovom svijetu... svaki put kad molimo, kad pjevamo, pogotovo psalme ... Sv. Benedikt je uvjeren da kad to ĆØinimo, nismo sami. Oko nas su anĆ°eli i nose naÅ”u molitvu i pjesmu pred Boga. Oni nam daju nadu i pouzdanje da naÅ”a molitva nije uzaludna. Dok molimo - anĆ°eli koji su oko nas povezuju nebo i zemlju, s nama su zato da ne budemo sami u svojim nastojanjima da iskusimo Boga u molitvi.

pingi

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara, bravo za ovu temu! pljesak
Å to se anĆ°ela tiĆØe, ta tema mi nije nepoznata. Naime, ja doista vjerujem da ih je Gospodin poslao da im se utjeĆØemo i da nam budu "ĆØuvari" koji su nam svima toliko potrebni, posebno danas. Posljednjih nekoliko godina skupljam figurice anĆ°ela, gdje god odem kupim si barem jedan, a onda mi i frendovi znaju donijeti sa svojih putovanja i hodoĆØaÅ”Ć¦a. Smile
fratar

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednom na frami kad sam bio u kontemplacijskoj grupi, dok smo pjevali (bilo nas je ĆØetvero) imali smo osjeƦaj kao da s nama pjeva bar joÅ” 10 ljudi, uvjereni smo da su nas tada anĆ°eli okružili i zapjevali s nama!

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

InaĆØe nemam obiĆØaj na forumu pisat o svojim konkretnim doživljajima vezanim uz pojedine teme (pa onda ispadne da samo teoretiziram Wink ), al danas mi je u sjeƦanje doÅ”ao jedan dogaĆ°aj iz ranog djetinjstva (inaĆØe, ne mogu se baÅ” pohvalit da iz djetinjstva puno pamtim):

Jedno ljeto bila sam s roditeljima i njihovim druÅ”tvom na kupanju na Å”oderici. Nije bila gužva i oko nas u neposrednoj blizini nije bilo gotovo nikoga. Imala sam 5 godina, nisam joÅ” znala dobro plivati, a u to vrijeme nije bilo "narukvica" za plivanje, veƦ oni gumeni Å”laufi oko pasa. DruÅ”tvo je na obali kartalo, a ja sam se otputila u vodu dok me nitko nije gledao. Uglavnom, joÅ” i danas pamtim sliku koju sam ja tada vidjela iz zraka: sebe, kako mi duga kosa pluta po povrÅ”ini jezera, lice uronjeno u vodu, a ritica u zraku. Koliko sam dugo tako bila - ni dan danas nitko ne zna. Uglavnom, kad je netko skužio da se dijete (tj. ja) utaplja, na obali je nastala panika, netko me izvukao van i zaĆØas je nastala gužva. Uglavno, dok su me izvukli na obalu, viÅ”e nisam disala. Nastala je panika, probali su reanimaciju, al bez uspjeha. Odjednom se iz gužve koja je nastala pojavio neki ĆØovjek, bez rijeĆØi priÅ”ao, uhvatio me za noge, digao visoko koliko je mogao i s glavom okrenutom prema zemlji naglo tresnuo sa mnom prema tlu. Svi su zanijemili i valjda mislili da nije normalan. Tada sam poĆØela izgrcavati vodu, prodisala. Spustio me na tlo i dok su se starci i svi ostali pribrali - njega viÅ”e nije bilo. Nigdje u blizini.

Jednom sam priĆØala frendovima tu priĆØu, al svi su mislili da sam spaljena. No, ja i dan danas ĆØvrsto vjerujem da su se tada, u tu priĆØu, itekako umijeÅ”ali anĆ°eli...

pingi

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara, sad kad sam proĆØitala ovu tvoju priĆØu, i ja vjerujem da je tako. Smile
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum: