HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 17 srp 2019, 20:59. Pogledaj neodgovorene postove
Astronomija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 21:14
PostNaslov : Astronomija
Citiraj i odgovori

Ima li meĆ°u forumaÅ”ima ljubitelja svemira i svega onoga Å”to se krije iza pojma astronomije? Wink Å to vas posebno privlaĆØi ovoj tematici, Å”to vas posebno fascinira, navodi na razmiÅ”ljanje, potiĆØe na istraživanje itd.? Smile

Bog je zaista Kreativac No.1 jako sretan

I imam kratku obavijest za veĆØeras Wink
Citat:
U ĆØetvrtak, 21. veljaĆØe 2008. rano ujutro, oĆØekuje nas pomrĆØina Mjeseca. Mjesec u sjenu poĆØinje ulaziti u 02:42h, a iz sjene izlazi u 06:09h.
SrediÅ”nji dio pomrĆØine, prolazak Mjeseca kroz sjenu, trajati Ʀe 58 minuta. Cijelu pomrĆØinu Mjeseca moƦi Ʀe otpratiti stanovnici Europe, Afrike, Sjeverne i Južne Amerike.

Nakon ove, slijedeƦa Ʀe pomrĆØina Mjeseca biti vidljiva iz Hrvatske 16. kolovoza 2008, no Mjesec Ʀe te noƦi samo djelomiĆØno uƦi u Zemljinu sjenu, tj. neƦe biti potpuna veƦ djelomiĆØna pomrĆØina Mjeseca.

Mjesec poĆØinje ulaziti u Zemljinu sjenu (U1), u 02:42h, a u 04:00h veƦ je cijeli Mjesec u zemljinoj sjeni (U2). ZnaĆØajnije zatamnjenje Ʀe se moƦi primijetiti tek neposredno pred prvi kontakt Mjeseca sa sjenom (U1), kada Ʀe dio Mjeseca koji ulazi u sjenu postati znaĆØajno tamniji od ostatka Mjeseca.
Mjesec je najdublje u sjeni u 04:26h (maksimum), a iz sjene poĆØinje izlaziti u 04:51h (U3). U 06:09h Mjesec Ʀe potpuno izaƦi iz sjene (U4).

izvor: Splitski astronomi

Za sve noƦne ptice hehehe Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 23:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kewl! Moram naviti alarm da me probudi u te sitne ure... Nadam se samo da neƦe biti oblaka tuzan

InaĆØe, mene kod svemirskih prostranstava fascinira upravo taj OGROMAN prostor i teÅ”ko mi je pojmiti ono "niÅ”ta" o ĆØemu se puno raspravljalo na nekoj od tema kada smo spominjali moguƦnost da ĆØitav naÅ” svemir egzistira "ni u ĆØemu"... ALi ovo nije znanstvena tema nego jedna lijepa lirska... Dakle, nema mjesta (pretjeranoj) znanosti i filozofiji opƦenito Smile

SljedeƦa stvar koja mi budi maÅ”tu su drugi svjetovi, je li život na bazi ugljika, postoji li možda neki drugi "periodni sustav elemenata", neÅ”to Å”to nismo otkrili? Je li DNA univerzalna molekula za ĆØitav svemir ili je negdje evolucija saĆØuvala genetsku uputu u kakvom (možda i kvalitetnijem) obliku...? Uglavnom, moja su sva pitanja (opet samo) znanstvena jer se time i bavim (tj. pokuÅ”avam)...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da se neƦu ustati da to gledam...
Jel se netko sjeƦa kometa halle koji je prolazio prije desetak godina! Ono je bilo spektakularno!

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Yeah, gledao sam ga sa svog balkona doma u Dbk... Bio je tako ogroman i imao dva repa, ako se ne varam (jel to bio taj?) U svakom sluĆØaju, bilo mi je žao Å”to nisam imao teleskop da ga mogu vidjeti bolje i slikati... A niÅ”ta, priĆØekat Ʀu kojih 70 godina Smile Smile

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jest, taj je. Prolazio je pored zemlje desetak dana. Tada je neka sekta u USA poĆØinila kolektivno samoubojstvo jer su vjerovali da ih iza kometa ĆØeka svemirski brod koji Ʀe ih povesti.... bože saĆØuvaj...

Korny

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I, jel gledao tko na kraju?

Ja sam htjela, al ipak mi je vrijeme bilo malo nemoguƦe obzirom na to da sam imala ispit danas Neutral

A Ŕteta, takve stvari uvijek budu u tako neko ludo vrijeme!

Otvori sva ĆØula - istinu traži,
da vjerujeŔ u dobro - to svijetu pokaži!
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prespavao sam tuzan tuzan tuzan

Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Galeriju fotografija kako je to izgledalo pogledajte ovdje Wink

Ima li tko od vas teleskop ili neÅ”to sliĆØno za promatranje zvijezda?
Jeste bili kad u zvjezdarnici? Ja nikad Shocked a baÅ” bi htio razmislja

(Iv 13, 35)
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Teleskop želim otkad sam skužio da je znanost moja ljubav... a zaljubili smo se negdje u 7. razredu... TAda sam htio studirati kemiju... BOGU HVALA i majci Božjoj pa sam odustao od te zamisli... sada studiram biologiju : Ali nemam ga kod kuƦe (to Ʀu popraviti ĆØim se osamostalim malo). U zvjezdarnici nisam bio ali bio sam u planetariju u TehniĆØkom muzeju i ostao bez daha dok sam gledao sve te projekcije... Isuse, koliko zvijezda, koliko planeta! Koliko smo mi samo mali naspram svega toga!

Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BTW, jeste li se ikada malo dublje zagledali u tu eng. rijeĆØ "eclipse"? Sad sam pratio ovaj link kojeg je Žan stavio pa zato pitam... Pretpostavljam da dolazi iz latinskog, kao i 90% engleskog, ali nekako mi je ta rijeĆØ toliko mistiĆØna... Pomalo opasna ali opet intrigantna... Zna li itko etimologiju rijeĆØi?

Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 04 ožu 2008, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
BTW, jeste li se ikada malo dublje zagledali u tu eng. rijeĆØ "eclipse"? Sad sam pratio ovaj link kojeg je Žan stavio pa zato pitam... Pretpostavljam da dolazi iz latinskog, kao i 90% engleskog, ali nekako mi je ta rijeĆØ toliko mistiĆØna... Pomalo opasna ali opet intrigantna... Zna li itko etimologiju rijeĆØi?

NaĆ°oh na netu ovo:
    From Latin eclīpsis
    From Greek ekleipsis
    From ekleipein - to fail to appear

Å to mislite, Å”to to tjera ĆØovjeka u istraživanje svemirskih prostranstava, tolikih zvijezda, planeta, maglica i ĆØega sve ne...?

(Iv 13, 35)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 04 ožu 2008, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

he he mene Stra trek tjera na istraživanje "the final frontier" jako sretan

MARIJA

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 05 ožu 2008, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bih u svemir Very Happy veseo

http://www.youtube.com/watch?v=B7kcKczSrDo&feature=related
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Lux

PostanoPostano: čet 06 ožu 2008, 10:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VeƦina katedrala je u srednjem vijeku imala opservatorije. Jeste znali to?

Ja sam svjedok Isusa Krista u duhu Don Bosca
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 18:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za sve ljubitelje zvijezda jako sretan NaĆ°oh na netu ultra-kul programĆØiƦ Stellarium Laughing

net.hr napisa:
Stellarium je besplatni planetarij za vaÅ”e raĆØunalo. PomoƦu njega možete promatrati realistiĆØno nebo u 3D. Zvijezde Ʀe izgledati baÅ” kao da ih promatrate teleskopom.
Kad programu date svoje koordinate, na ekranu Ʀete vidjeti istu stvar koju biste vidjeli kad pogledate u nebo. Program ima osnovni katalog od preko 600.000 zvijezda, a u dodatnim katalozima se nalazi preko 210 milijuna nebeskih tijela.
Možete promatrati zvijeÅ¾Ć°a kako su predstavljena u 10 razliĆØitih kultura na svijetu. Po nebu možete zumirati, tražiti objekte, promatrati ih kao svjetlucave toĆØke ili kao ilustracije.

Možete ga preuzeti na stellarium.org, instalacija ima 37 MB Wink

Kad zumirate planete možete vidjeti toĆØno kak izgledaju, njihove mjesece, i sve to skupa je u pokretu, real-time veseo Možete i ubrzati vrijeme pa vidjeti kak Ʀe to izgledati u buduƦnosti, ili vratiti nebo u proÅ”lost Smile Mene je programĆØiƦ oduÅ”evio pardon

Geografske koordinate za Zagreb: 45Ā°8' N, 16Ā° E, nadmorska visina: 131m.

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ivoo, angelous
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 25 ožu 2008, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fora jako sretan

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: čet 27 ožu 2008, 0:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pljesak pljesak pljesak thank you
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 11 srp 2008, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MARIJA napisa:
ja bih u svemir Very Happy veseo

Pa u svemiru si cijelo vrijeme belji se Wink

Lux napisa:
VeƦina katedrala je u srednjem vijeku imala opservatorije. Jeste znali to?

BaÅ” je to zanimljivo Smile Istraživanje svemirskih prostranstava, iako zapravo nikakve prevelike koristi od toga za život, ali stvara svijest o nedokuĆØivom i nenadmaÅ”nom umijeƦu Kreatora i Upravitelja svega toga jako sretan Možda je to razlog postojanja svemira Wink - da se možemo diviti Stvoritelju jako sretan Vjerojatno su zato i u katedralama bili opservatoriji, zar ne? Wink Ako je tako, sad je samo pitanje zaÅ”to se to promijenilo razmislja Mislim da se danaÅ”nji ĆØovjek viÅ”e ne divi baÅ” Stvoritelju... Neutral

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: sub 12 srp 2008, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan pa nije da nema koristi od istraživanja svemira. Pa zahvaljujuƦi istraživanju svemira medicina je jako puno napredovala, zatim istraživanje energija i konaĆØno u buduƦnosti naseljavanje planeta, da ne priĆØamo o industriji i ostalom, a svakako treba znati da ne može se u moderrnoj znanosti gledati odvojeno svaki dio jer svi smo u istom svemiru, biologija, kemija fizika sve je to povezano. A ono Å”to pokreƦe ĆØovjeka na istraživanje su pitanja odakle smo i kako je sve stvoreno i i Å”to nas oĆØekuje u buduƦnosti, razmiÅ”ljanje i promiÅ”ljanje, a to ĆØovjek radi od svog nastanka i to je jedna od stvari koja nas ĆØini ljudima, inteligentnim biƦima sa duÅ”om ( stvoreni smo na sliku Božju) i možemo samostalno razmiÅ”ljati i to nas razlikuje od životinja.
Ali si potpuno u pravu kad zakljuĆØujeÅ” da se danaÅ”nji ĆØovjek viÅ”e ne divi Stvoritelju. ƈovjek se ĆØesto divi stvorenom. Prekrasan je ovaj svemir, ispunjen veliĆØinom, snagom, ljepotom, a znanost je otkrila postojanje i ā€œnevidljive ljepoteā€, ljepote i mudrosti skrivene naÅ”im oĆØima ali koje znanost otkriva koristeƦi svoje instrumente i metode. Jedan od naĆØina prepoznavanja i upoznavanja Boga je gledanje njegovih djela, njegovih VIDLJIVIH djela. Evo Å”to o tome piÅ”e u Svetom Pismu
Mudr 13, 1-5
Po naravi su glupi svi ljudi koji ne upoznaÅ”e Boga, oni koji iz vidljivih ljepota ne mogu spoznati onoga koji jest - nisu kadri prepoznati umjetnika po djelima njegovim; 2nego smatraju bogovima koji svijetom vladaju oganj ili vjetar ili hitri zrak, zvjezdan krug ili silnu vodu ili svjetlila nebeska. 3Jer ako su ih, opĆØinjeni njihovom ljepotom, uzeli smatrati bogovima, morali su spoznati koliko ih tek nadmaÅ”uje njihov gospodar jer ih je stvorio sam Tvorac ljepote. 4Ako ih je i zadivila njihova sila i snaga, morali su iz toga zakljuĆØiti koliko je tek silniji njihov stvoritelj. 5Jer prema veliĆØini i ljepoti stvorova možemo, po sliĆØnosti, razmiÅ”ljati o njihovu Tvorcu.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan, Gita
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 12 srp 2008, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Žan pa nije da nema koristi od istraživanja svemira. Pa zahvaljujuƦi istraživanju svemira medicina je jako puno napredovala, zatim istraživanje energija i konaĆØno u buduƦnosti naseljavanje planeta, da ne priĆØamo o industriji i ostalom, a svakako treba znati da ne može se u moderrnoj znanosti gledati odvojeno svaki dio jer svi smo u istom svemiru, biologija, kemija fizika sve je to povezano. A ono Å”to pokreƦe ĆØovjeka na istraživanje su pitanja odakle smo i kako je sve stvoreno i i Å”to nas oĆØekuje u buduƦnosti, razmiÅ”ljanje i promiÅ”ljanje, a to ĆØovjek radi od svog nastanka i to je jedna od stvari koja nas ĆØini ljudima, inteligentnim biƦima sa duÅ”om ( stvoreni smo na sliku Božju) i možemo samostalno razmiÅ”ljati i to nas razlikuje od životinja.

PoÅ”to nisam neÅ”to upuƦen, može ukratko o tome kako su zahvaljujuƦi istraživanju svemira napredovale druge znanosti, medicina itd? Wink

Kad sam rekao da nema neke prevelike koristi od istraživanja svemira za život, onda sam mislio na neÅ”to neophodno, nužno potrebno ili veoma olakÅ”avajuƦe za život... ƈovjek je živio puninu života i onda kad nije znao da svemir kao takav postoji Wink IstražujuƦi svemir možemo shvatiti neke fizikalne zakone, dio povijesti, na koji naĆØin nastaju planeti i zvijezde, od kojeg su materijala itd. i sve je to divno i krasno, ali mislim da je to otprilike to - istraživanje svemira je upoznavanje okoline, isto kao kad dijete izaĆ°e u prirodu i otkriva Å”to se nalazi oko njega, ali teÅ”ko da Ʀe znati neÅ”to iskoristiti, osim da gleda i da se divi Wink

A Å”to se tiĆØe naseljavanja drugih planeta, ja si mislim ovako: da je dragi Bog htio da nas ima na viÅ”e planeta, dao bi odreĆ°ene preduvjete za to, a ovako - nit ima planeta pogodnih za život, nit su eventualni takvi planeti dovoljno blizu da se napravi eventualna seoba, nit mislim da Ʀe se tehnologija stiƦi razviti do takve razine... Tak da sve ovo ostaje Star Trek Laughing Wink

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa evo jedan primjer. Astronomija i istraživanje svemira je oduvijek bilo zanimljivo. Tako je npr Friedrich Wilhelm Herschel bio astronom krajem 18 i poĆØetkom 19 st. Prijelomni trenutak u njegovom životu bio je otkriƦe planeta Urana, 13. ožujka 1781. godine. Ovo ga je otkriƦe uĆØinilo poznatim te mu omoguĆØilo da se potpuno posveti astronomiji. Herschel je tijekom svoje karijere konstruirao viÅ”e od 100 teleskopa. Herschel je radio na detaljnom katalogu nebeskih maglica, rezultat ĆØega je Herschelov katalog. Herschelu se pripisuje otkriƦe infracrvenog zraĆØenja (oko 1800. godine).
Herschel je infracrveno zraĆØenje otkrio puÅ”tajuƦi sunĆØevu svjetlost kroz prizmu i držeƦi termometar neposredno iza crvenog kraja vidljivog spektra. Termometar je pokazao porast temperature Å”to je Herschela navelo na zakljuĆØak da postoji i nevidljiva svjetlost. Infracrveno zraĆØenje ima Å”iroku primjenu. Vojska ga koristi za aktivno otkrivanje ciljeva u mraku. Termalno infracrveno zraĆØenje koje emitiraju sva tijela ovisno o svojoj temperaturi koristi se za pasivni nadzor prostora (alarmni ureĆ°aji), otkrivanje požara i u medicini. Blisko se infracrveno zraĆØenje koristi u slobodnom prostoru za daljinsko upravljanje i komunikacije malog dometa, a kada ga se usmjeri pomoƦu svjetlovoda omoguƦuje vrlo brzi prijenos podataka i na veƦe udaljenosti. U astronomiji se koristi za otkrivanje objekata koji ne emitiraju vidljivu svjetlost ili je ona blokirana oblacima plina i praÅ”ine.
Al tako se može pronaƦi mnoÅ”tvo primjera koji nam olakÅ”avaju život, ali
istina je ono Å”to si napisao. ƈovjek je živio puninu života i onda kad nije znao da svemir kao takav postoji

Zato je dobro Å”to si spomenuo malo dijete koje istrazuje svoju okolinu. Jer dijete otkriva i iskoristi, npr otkrije da kad zaplaĆØe dode mama i smiri ga, i onda on to primijeni. Tako on gleda i uĆØi svijet oko sebe. Tako i mi. Jer koja je razlika izmeĆ°u svemira i Zemlje koju dijete istrazuje, ili mora koje znanstvenici istrazuju. Sam si odgovorio Mariji da smo u svemiru Wink
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 23:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Tako je npr Friedrich Wilhelm Herschel bio astronom krajem 18 i poĆØetkom 19 st. Prijelomni trenutak u njegovom životu bio je otkriƦe planeta Urana, 13. ožujka 1781. godine. Ovo ga je otkriƦe uĆØinilo poznatim te mu omoguĆØilo da se potpuno posveti astronomiji. Herschel je tijekom svoje karijere konstruirao viÅ”e od 100 teleskopa. Herschel je radio na detaljnom katalogu nebeskih maglica, rezultat ĆØega je Herschelov katalog. Herschelu se pripisuje otkriƦe infracrvenog zraĆØenja (oko 1800. godine).
Herschel je infracrveno zraĆØenje otkrio puÅ”tajuƦi sunĆØevu svjetlost kroz prizmu i držeƦi termometar neposredno iza crvenog kraja vidljivog spektra.

Iz navedenoga, to Å”to je Herschel otkrio infracrveno zraĆØenje puÅ”tajuƦi sunĆØevu svjetlost kroz prizmu i nije neka direktna poveznica s istraživanjem svemira - nije to otkrio istražujuƦi svemir, nego igrajuƦi se s prizmom Laughing, i to je eventualno iskoristio ZA istraživanje svemira Wink

Ak nije problem, ja bih neke druge primjere o tome kako su zahvaljujuƦi istraživanju svemira napredovale druge znanosti Wink

ivoo napisa:
Zato je dobro Å”to si spomenuo malo dijete koje istrazuje svoju okolinu. Jer dijete otkriva i iskoristi, npr otkrije da kad zaplaĆØe dode mama i smiri ga, i onda on to primijeni. Tako on gleda i uĆØi svijet oko sebe. Tako i mi. Jer koja je razlika izmeĆ°u svemira i Zemlje koju dijete istrazuje, ili mora koje znanstvenici istrazuju. Sam si odgovorio Mariji da smo u svemiru Wink

E, al vidiÅ”, dijete se može u prihvatljivom vremenu kretati unutar tog prostora (na Zemlji), prouĆØavati stvari, iskoristiti plaĆØ za zvanje mame Laughing i mnoge druge stvari - to mu je sve dohvatljivo i pristupaĆØno. Ja sam u svom primjeru zapravo ciljao na samu prirodu, (ne)živa stvorenja koja dijete može samo promatrati, ne i dohvatiti Wink Svemir možemo u globalu samo promatrati. Zvijezde, druge galaksije i udaljeni planeti nisu nam dohvatljivi, ne možemo se kretati svemirom u prihvatljivom vremenu, skoknuti do nekog drugog planeta itd. Slanje bezpilotnih letjelica i prouĆØavanje uzoraka s povrÅ”ina planeta i nije od neke koristi osim znanja sastava povrÅ”ine i eventualne povijesti nastajanja - opet niÅ”ta tako neophodno korisno za život Wink Tako da Å”to se tiĆØe istraživanja svemira, sve je u zapravo u promatranju, da vidimo i da se divimo Wink Ako postoje argumenti i ĆØinjenice koji pokazuju da istraživanje svemira nije "samo" promatranje, stvarno bih to volio ĆØuti Smile

Trenutno mi pada na pamet Rƶmerov pokuÅ”aj mjerenja brzine svjetlosti promatrajuƦi pomrĆØine Jupiterovog satelita, ali - pomoƦu zupĆØanika i, u novije vrijeme, pomoƦu lasera doÅ”lo se do puno veƦe preciznosti u odreĆ°ivanju brzine svjetlosti, tak da ono Wink A i ovakvo definiranje nekih fizikalnih zakona ili drugih spoznaja zahvaljujuƦi istraživanju svemira (zapravo nit ne znam koje bi to bile Wink) je opet na temelju promatranja Wink Kao i u sluĆØaju brzine svjetlosti, vjerojatno se i takvi zakoni mogu dobiti bez direktne povezanosti s istraživanjem svemira zeleni Ah pardon Kako sam rekao prije: Å”to se tiĆØe istraživanja svemira, sve je zapravo u promatranju, da vidimo i da se divimo Wink Nek me netko razuvjeri Cool

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:

Iz navedenoga, to Å”to je Herschel otkrio infracrveno zraĆØenje puÅ”tajuƦi sunĆØevu svjetlost kroz prizmu i nije neka direktna poveznica s istraživanjem svemira - nije to otkrio istražujuƦi svemir, nego igrajuƦi se s prizmom Laughing, i to je eventualno iskoristio ZA istraživanje svemira Wink

Ne, varaÅ” se, nije se on igrao prizmom veƦ promatranjem svemira, on je bio astronom i gledao nebo, te je shvatio da svjetlost igra znaĆØajnu ulogu. On je zapazio kako svijetlo koje prolazi kroz razliĆØito obojene filtere razliĆØito zagrijava stvari, pa je odluĆØio napraviti eksperiment kako bi testirao svoje zapažanje. Upotrijebio je prizmu da razluĆØi bijelu svijetlost u boje spektra. MožeÅ” reƦi da to nije istraživanje svemira al nama najveƦa svjetlost dolazi sa Sunca, a on je dio istraživanja svemira i promatranja isto kao i svjetlost sa zvijezda, a to je astronomija. I to je sve otkriveno promatranjem i naravno da je do toga doÅ”lo promatranjem, i to te nema tko zaÅ”to razuvjeravati, ali iz ĆØinjenica otkrivenih promatranjem mi se možemo samo diviti kako ti predlažeÅ” ili zakljuĆØiti i primijeniti u praktiĆØnom životu kako se i radi, pa sam veƦ spomenuo gdje se sve infracrveno zraĆØenje konkretno primjenjuje u životu. Tako da ti dalje ne nabrajam mnoÅ”tvo je stvari iskoriÅ”teno u praktiĆØnom životu od spoznaja otkrivenih istraživanjem svemira. Pa npr zbog istraživanja svemira stvaraju se mnogi proizvodi koji dobijaju svoju primjenu u praktiĆØnjom životu. Tako su npr znanstvenici u NASA-i konstruirali ĆØip otporan na izuzetno visoke temperature. ƈip je izdržao preko 1700 sati rada na temperaturi od ĆØak 500 C. NASA tvrdi da nova tehnologija pruža sto puta veƦu otpornost na ekstremne temperature u usporedbi sa trenutno dostupnim rjeÅ”enjima. Novi silikon karbidni ĆØipovi bi se trebali koristiti u avioindustriji, naftnoj industriji i istraživanju svemira. DugoroĆØno gledano, korist od nove tehnologije bi mogla imati i informatiĆØka industrija. Možda ne razumijete Å”to hoƦu reƦi ali bit moga posta je da je ĆØovjek biƦe stvoreno da istražuje i otkriva svijet oko sebe, zato je primjer djeteta najbolji primjer, on ne može dohvatiti ali želi znati, sve Ʀe pitati i istraživati i primijenjivati. Mi smo dio svemira, dakle istražujemo sve. Treba gledati dugoroĆØno ne samo kratko, istina neki predviĆ°aju kraj svijeta 2016, neki 2012 neki su fulali kad su predvidjeli 2000 godine, ali u svakom sluĆØaju za nas kao pojedince to Ʀe se dogoditi u trenutku naÅ”e smrti, recimo maksimalno u sljedeƦih stotinjak godina, ali mi kao druÅ”tvo moramo gledati u buduƦnost i ĆØinjenica je da na zemlji postaju uvjeti sve teži zbog zagaĆ°enja a i prenapuĆØenosti ( te se probleme može rijeÅ”iti kako se npr primjenjuje u npr Kini zabranom roditeljima da imaju viÅ”e od jednog djeteta ili stvaranjem novih prostora i iskoriÅ”tavanjem prirode koju nam je dragi Bog udijelio) U prirodu spada i svemir. DugoroĆØno je cilj naseliti i druge planete tomu je najbliži Mars. VidiÅ” prije 2020 sigurno neƦe ĆØovjek neƦe stupiti na Mars, a vjerojatno ni tada jer se ozbiljno kasni u tom projektu ( njega je najviÅ”e zbog promidžbe inicirao George Bush), ali hoƦe jednog dana, i zato su potrebna prethodna istraživanja i otkrivanja. Postoje neki planovi kako pripitomiti taj planet ili kako bi to u zvjezdanim stazama nazvali teraformirati. Prema nekim procjenama to bi se moglo uĆØiniti u roku 900 do 1000 godina ( U Star Trek to urade u pola dana Wink ) a valjda Ʀe mo do onda pronaƦi i naĆØin za brži i sigurniji prijevoz do Marsa. U joÅ” daljoj buduƦnosti mi znamo iz istraživanja svemira da Ʀe Sunce pojaĆØati grijanje i da Ʀe u nekom vremenom sve na Zemlji izgoriti, a na Marsu Ʀe postati toplije Å”to s obzirom na sad vrlo hladni planet za nas ljude ( možda najsliĆØniji Aljasci) stvara novu zemlju Wink
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ne, varaÅ” se, nije se on igrao prizmom veƦ promatranjem svemira, on je bio astronom i gledao nebo, te je shvatio da svjetlost igra znaĆØajnu ulogu. On je zapazio kako svijetlo koje prolazi kroz razliĆØito obojene filtere razliĆØito zagrijava stvari, pa je odluĆØio napraviti eksperiment kako bi testirao svoje zapažanje. Upotrijebio je prizmu da razluĆØi bijelu svijetlost u boje spektra. MožeÅ” reƦi da to nije istraživanje svemira al nama najveƦa svjetlost dolazi sa Sunca, a on je dio istraživanja svemira i promatranja isto kao i svjetlost sa zvijezda, a to je astronomija.

Meni je to nekako nategnuta priĆØa, al dobro pardon Wink Iako smo svi mi skupa sa Zemljom u svemiru, ja nekako u globalu pojmim svemir kao prostor izvan Zemlje. SunĆØeva svjetlost kao takva je nama dostupna jer se promatra na Zemlji.

ivoo napisa:
I to je sve otkriveno promatranjem i naravno da je do toga doÅ”lo promatranjem, i to te nema tko zaÅ”to razuvjeravati, ali iz ĆØinjenica otkrivenih promatranjem mi se možemo samo diviti kako ti predlažeÅ” ili zakljuĆØiti i primijeniti u praktiĆØnom životu kako se i radi

Svakako da treba iskoristiti ako u promatranome vidimo neku primjenu, nemam ja niÅ”ta protiv istraživanja svemira, dapaĆØe, al ono Å”to se meni ipak ĆØini je da iz promatranja svemira ne možemo ne znam Å”to tako korisnoga otkriti da bi se moglo iskoristiti za dobrobit i korist ljudi Wink Možda mi se krivo ĆØini, al eto Wink

ivoo napisa:
pa sam veƦ spomenuo gdje se sve infracrveno zraĆØenje konkretno primjenjuje u životu. Tako da ti dalje ne nabrajam mnoÅ”tvo je stvari iskoriÅ”teno u praktiĆØnom životu od spoznaja otkrivenih istraživanjem svemira. Pa npr zbog istraživanja svemira stvaraju se mnogi proizvodi koji dobijaju svoju primjenu u praktiĆØnjom životu.

Ono Å”to je stvoreno ZBOG istraživanja svemira, tj. da bi olakÅ”alo sĆ¢mo istraživanje svemira, nije stvoreno primjenom neĆØega otkrivenog u svemiru, meni se to ĆØini bitnom natuknicom u priĆØi o Herschelu i infracrvenom zraĆØenju Wink

ivoo napisa:
Možda ne razumijete Å”to hoƦu reƦi ali bit moga posta je da je ĆØovjek biƦe stvoreno da istražuje i otkriva svijet oko sebe, zato je primjer djeteta najbolji primjer, on ne može dohvatiti ali želi znati, sve Ʀe pitati i istraživati i primijenjivati. Mi smo dio svemira, dakle istražujemo sve.

Apsolutno Smile

(Iv 13, 35)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NaĆ°oh joÅ” jedan programĆØiƦ za sve ljubitelje astronomije: WorldWide Telescope Wink

Izgleda mi puno naprednije (i po moguƦnostima i vizualno) od Stellariuma, pa isprobajte jako sretan U programu postoje i video-vodiĆØi, audio-vizualna objaÅ”njenja odreĆ°enih fenomena i pojava u svemiru Wink Kolko sam skužio, prilikom izvoĆ°enja programa potrebna je veza na internet da bi se dohvatili podaci i informacije o tome Å”to vas zanima jako sretan

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel, gogo6ak, spocky
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.