HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 17 ruj 2019, 1:03. Pogledaj neodgovorene postove
Å ah
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 14:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
1. e4 - f6
2. d4 - e5
3. Sf3 - d6
4. Sc3 - Sc6
5. Lc4 - Se7
6. 00 - Lg4
7. h3 - Lf3
8. gf3 - Sg6
9. d5 - Se7
10. Le3 - c6

Ajmo dalje Po! jako sretan

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: ned 12 ožu 2006, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zaboravila me Po.. place

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 21 ožu 2006, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Zaboravila me Po.. place

Po se ne može spojit na net u posljednje vrijeme, pa Ʀemo bit strpljivi Smile Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
pocahontas

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 21 tra 2006, 8:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1. e4 - f6
2. d4 - e5
3. Sf3 - d6
4. Sc3 - Sc6
5. Lc4 - Se7
6. 00 - Lg4
7. h3 - Lf3
8. gf3 - Sg6
9. d5 - Se7
10. Le3 - c6
11. Kh1-
napokon....!!!! ja se ispriĆØavam sike, evo, baÅ” mi je neugodno! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Ali Žan Ʀe mi biti svjedok da sam veƦ juĆØer htjela odigrati potez i nije mi htio poslati post! Rolling Eyes Rolling Eyes
tko ĆØeka...doĆØeka!! hvala na strpljenju!!!! Wink Wink Wink
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 21 tra 2006, 8:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pocahontas napisa:
Ali Žan Ʀe mi biti svjedok da sam veƦ juĆØer htjela odigrati potez i nije mi htio poslati post! Rolling Eyes Rolling Eyes
tko ĆØeka...doĆØeka!! hvala na strpljenju!!!! Wink Wink Wink

Pa bilo je i vrijeme, Po Wink ne moram niŔta objaŔnjavati
Nego, sad Ʀemo mi morat bit strpljivi dok se opet Sike ne vrati Rolling Eyes Laughing Laughing

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 06 svi 2006, 11:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Partija je na svom prijelomnom dijelu jer ĆØim ovako vrhunski Å”ahisti dugo razmiÅ”ljaju.. Wink

1. e4 - f6
2. d4 - e5
3. Sf3 - d6
4. Sc3 - Sc6
5. Lc4 - Se7
6. 00 - Lg4
7. h3 - Lf3
8. gf3 - Sg6
9. d5 - Se7
10. Le3 - c6
11. Kh1- b6

pocahontas

PostanoPostano: sub 06 svi 2006, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1. e4 - f6
2. d4 - e5
3. Sf3 - d6
4. Sc3 - Sc6
5. Lc4 - Se7
6. 00 - Lg4
7. h3 - Lf3
8. gf3 - Sg6
9. d5 - Se7
10. Le3 - c6
11. Kh1- b6
12. b4 -
sike

PostanoPostano: sri 17 svi 2006, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1. e4 - f6
2. d4 - e5
3. Sf3 - d6
4. Sc3 - Sc6
5. Lc4 - Se7
6. 00 - Lg4
7. h3 - Lf3
8. gf3 - Sg6
9. d5 - Se7
10. Le3 - c6
11. Kh1- b6
12. b4 - c5

ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 21 stu 2006, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan odliĆØan site - QUEEN ALICE za sve one koji vole dopisni Å”ah Cool

http://www.queenalice.com/
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 21 stu 2006, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Essent Chess Tournament
---------------------------------

10 izdanje Essentova Ŕahovskog turnira održano je od 20 do 28 listopada.
Shakhriyar Mamedyarov osvojio je turnir s jednakim brojem bodova kao
i Judit Polgar (4.5/6) ali je pobijedio zbog boljeg dodatnog kriterija.
Veselin Topalov izgubio je u zadnjem kolu od Polgarice i
time zavrÅ”io na razoĆØaravajuƦem treƦem mjestu sa 2 pobjede,3 poraza i
samo jednim remijem.Slab rezultat za ĆØovjeka koji se ove godine borio
za titulu svjetskog prvaka.
KonaĆØni poredak : 1.Mamedyarov, Shakhriyar g AZE 2728 4.5;
2.Polgar, Judit g HUN 2710 4.5; 3.Topalov, Veselin g BUL 2813 2.5;
4.Sokolov, Ivan g NED 2670 0.5;

Slika pobjednika:

ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ej ljudi,juĆØer sam igrao online turnir na FICS chess serveru.Tempo igre je bio 20 min za cijelu partiju plus 5 sekunda dodatka za svaki odigrani potez.Igrale su se 4 partije.Ja sam osvojio prvo mjesto sa 3.5 boda u konkurenciji od 20 igraĆØa! jako sretan BaÅ” sam sretan,juupi! Laughing navijacica navijacica woohoo woohoo juhuu miiir cvjetic juhuu pljesak
Puno su mi pomogle pdf Å”ahovske knjige koje sam skinuo od pirata Laughing Embarassed ,toliko sam napredovao zahvaljujuƦi njima!Jedva ĆØekam neki live turnir da sve oderem i pokupim novce. buhahahaha
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 23:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Corus Wijk aan Zee
--------------------------
Corusov turnir u Wijk aan Zee-u Nizozemska (ĆØitaj vajk an ze)
održan je od 12-og do 28-og sijeĆØnja godine gospodnje 2007-e. Laughing
Manifestacija je zavrÅ”ena tako Å”to su trojica igraĆØa podijelila prvo
mjesto sa osvojenih 8.5 bodova iz 13 partija.
KonaĆØni poredak:
----------------------
1. Aronian, Levon g ARM 2744 8.5; 2. Topalov, Veselin g BUL 2783 8.5; 3. Radjabov, Teimour g AZE 2729 8.5; 4. Kramnik, Vladimir g RUS 2766 8.0; 5. Anand, Viswanathan g IND 2779 7.5; 6. Svidler, Peter g RUS 2728 7.0; 7. Navara, David g CZE 2719 6.5; 8. Karjakin, Sergey g UKR 2678 6.5; 9. Ponomariov, Ruslan g UKR 2723 6.0; 10. Motylev, Alexander g RUS 2647 5.0; 11. Tiviakov, Sergei g NED 2667 5.0; 12. Van Wely, Loek g NED 2683 5.0; 13. Carlsen, Magnus g NOR 2690 4.5; 14. Shirov, Alexei g ESP 2715 4.5;

Veselin Topalov imao je crne figure u zadnjem,13.kolu protiv Teimoura Radjabova
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 14 vel 2007, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

volim igrat Ŕah! jako sretan
Daisy Adaire

PostanoPostano: sri 14 vel 2007, 22:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
volim igrat Ŕah! jako sretan

ĆØokolado, nema mjenjanja postova!!! ja sam sad htjela komentirat i složit se s tobom da je to igra za penziƦe, a sad nije fora kad si izbrisao...

ugl, penziƦi... sike i po! Razz

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 14 vel 2007, 23:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma zezao sam se! jako sretan Stvarno mi se zgadio Å”ah i ne želim viÅ”e troÅ”it svoju mladost na igri za penziƦe.
Daisy Adaire

PostanoPostano: sri 14 vel 2007, 23:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tako je! zato bolje idi tražit svoju princezu nego da igraŔ Ŕah!

Live. Love. Laugh.
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 14 vel 2007, 23:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daisy Adaire napisa:
tako je! zato bolje idi tražit svoju princezu nego da igraŔ Ŕah!

Slažem se! Wink Pa pa Ŕah! pozdrav
pocahontas

PostanoPostano: čet 15 vel 2007, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ej! pa nije Å”ah za penziƦe! Å”ta je vama doÅ”lo? ja sam svoje djetinjstvo provela uz Å”ah, natjecajna, turnire... i bilo mi je super! Wink pljesak plesi plesi
Daisy Adaire

PostanoPostano: čet 15 vel 2007, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

draga, ti si imala penziƦku duÅ”u joÅ” od ranih dana jako sretan

Live. Love. Laugh.
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 16 vel 2007, 22:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od danas umjesto Å”aha poĆØeo sam igrati poker. jako sretan
ivoo

PostanoPostano: pet 16 vel 2007, 23:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
Od danas umjesto Å”aha poĆØeo sam igrati poker. jako sretan

A zaÅ”to nitko neƦe da igra ĆØlovek ne ježi se jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 23 ožu 2007, 23:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada je ponovo poĆØeo igrati Å”ah! jako sretan
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 23 ožu 2007, 23:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gari Kasparov

Gari Kasparov roĆ°en je kao Harry Weinstein. Otac mu je bio židov, a
majka Armenka, djevojaĆØkog prezimena Kasparjan. Roditelji su mu se rano razveli i majka je svoje prezime promijenila u rusku varijantu Kasparov. Sa 12 godina Harry je uzeo majĆØino prezime i "rusificirao" ime.Rano je skrenuo pažnju na sebe izuzetnim talentom. Od 1974. uĆØi u Å”ahovskoj Å”koli koju je vodio bivÅ”i svjetski prvak Mihail Botvinik. Godine 1976, kao trinaestogodiÅ”njak, osvojio je prvenstvo SSSR za igraĆØe do 18 godina.Svjetska Å”ahovska javnost ga je upoznala godine 1979. kada je uvjerljivo pobijedio na turniru u Banja Luci. SlijedeƦe godine priznat mu je naslov velemajstora. Brzo je napredovao. Godine 1982. na prvenstvu SSSR podijelio je prvo mjesto s Lavom Psahisom.Uz profesionalno igranje Å”aha, bio je odliĆØan student anglistike. Rado ĆØita poeziju i napamet zna mnoge pjesme Jesenjina, Ljermontova i JevtuÅ”enka. FiziĆØki je snažan, igra nogomet i vozi bicikl.U meĆØevima kandidata 1983. g. postiže uvjerljive pobjede. U ĆØetvrtfinalu pobjeĆ°uje Beljavskog 6-3, u polufinalu KorĆØnoja 7-4, te u finalu Smislova 8,5-4,5. (Smislov je tada imao 62 godine. Bio je svjetski prvak 1957-1958, pet godina prije Kasparovljevog roĆ°enja!)Kasparov je sa 21 godinom bio najmlaĆ°i igraĆØ koji je igrao meĆØ za prvenstvo svijeta. Nasuprot njega bio je Anatolij Karpov, svjetski prvak od 1974, s 33 godine na vrhuncu snaga.NeobiĆØnim spletom okolnosti, u toku Å”est godina Kasparov i Karpov odigrat Ʀe ĆØak pet meĆØeva za svjetsko prvenstvo. Obojica u to doba daleko nadmaÅ”uju sve ostale svjetske Å”ahiste. U tim su meĆØevima odigrali ukupno 144 partije.Ovo je najdulji meĆØ u povijesti Å”aha, i to Ʀe sigurno zadugo i ostati. Imao je izrazito neobiĆØan tijek i joÅ” neobiĆØniji zavrÅ”etak.Igralo se po pravilima usvojenim 1974: igra se dok jedan igraĆØ ne postigne Å”est pobjeda, bez ograniĆØenja trajanja meĆØa. U sluĆØaju poraza, bivÅ”i svjetski prvak ima pravo na revanÅ”-meĆØ u roku od godinu dana. MeĆØ je zapoĆØeo u Moskvi, u jesen 1984. Kasparov je zapoĆØeo samouvjereno, agresivnom igrom koja mu je do tada donosila uspjeh. To je meĆ°utim bilo lakoumno protiv izvrsno pripremljenog Karpova, vrhunskog majstora obrane i duboke strategije. Hladnokrvno je odbijao napade i postizao pozicijsku prednost. Nakon devet partija rezultat je bio 4:0 za Karpova i izgledalo je da je sve gotovo.Tada Kasparov naglo mijenja taktiku. PoĆØinje igrati solidno, bez rizika, izazivajuƦi protivnika da napada kako bi postigao joÅ” dvije pobjede. Karpov meĆ°utim ne želi preuzeti veƦi rizik, vjerojatno u nadi da Ʀe posve poniziti mladog suparnika pobjedom od 6:0. Rezultat je bila serija od 17 remija! Zatim je Karpov dobio 27. partiju i poveo 5:0. KonaĆØno, meĆ°utim, Kasparov dolazi do pobjede u 32. partiji. Slijedi nova serija od 14 remija! Kasparov je nevjerovatno hladnokrvno sputavao svoj temperament, Karpov je bio jednako nevjerovatno neprodoran.Igralo se veƦ peti mjesec i oba igraĆØa su bila isrcpljena. Onda Kasparov dobiva dvije partije zaredom, 47. i 48, i smanjuje na 3-5. MeĆØ najednom opet postaje napet; godine 1978. Karpov je protiv KorĆØnoja vodio 5:2, zatim je KorĆØnoj izjednaĆØio, da bi Karpov ipak dobio 32. partiju i tako pobijedio sa 6:5.Sovjetska se Å”ahovska federacija tada odluĆØila ne neobiĆØan potez: zatražili su od predsjednika FIDE Florencia Campomanesa da meĆØ prekine, jer su oba igraĆØa potpuno iscrpljena. Predloženo je da se meĆØ poniÅ”ti, te da se nakon Å”est mjeseci igra novi. Oba su igraĆØa to prihvatila; obojica su kasnije tvrdila da su bili izmanipulirani. Karpov je svakako bio u krizi, a Kasparov je ipak joÅ” uvijek trebao dobiti tri partije, a da ne izgubi nijednu.Odluka o prekidu izazvala je lavinu polemika u Å”ahovskom svijetu, ali bila je definitivna. Tako, nakon pauze od Å”est mjeseci, akteri su se ponovo susreli u Moskvi. Pravila su u meĆ°uvremenu bila promijenjena: dužina meĆØa ograniĆØena je na maksimalno 24 partije, s tim da se meĆØ prekida ako neko postigne Å”est pobjeda. U sluĆØaju da je nakon 24 partije rezultat neodluĆØan, svjetski prvak zadržava titulu. Ostalo je i pravo prvaka na revanÅ”.Borba je bila vrlo napeta i izjednaĆØena. Nakon 23 partije, Kasparov je vodio 12-11. Posljednju partiju Karpov igra na sve ili niÅ”ta, ali gubi; tako Kasparov, star 22 godine, postaje 13. prvak svijeta, najmlaĆ°i u povijesti! Velemajstor Dražen MaroviƦ pisao je tada u Å ahovskom glasniku da je Kasparov zasluženo pobijedio. Bio je energiĆØan i dosjetljiv, s teorijskim novinama i zbunjujuƦim žrtvama. Bijelima je uspijevao zahvatiti inicijativu, crnima se odliĆØno branio u daminom gambitu i sheveninÅ”koj varijajanti sicilijanke. Karpov je imao pravo na revanÅ”, i tako je nepunih godinu dana nakon prethodnog igran i treƦi meĆØ. Kasparov pobjeĆ°uje 12,5-11,5. Ne prolazi ni godinu dana, a veliki se protivnici ponovo susreƦu. Karpov je pobjedom u meĆØu kandidata ostvario pravo na novi meĆØ. Ovoga puta Kasparov je bio pred porazom. Pri rezultatu 11-11, grubim prijevidom gubi 23. partiju. Karpov vodi 12-11 i treba mu remi u posljednjoj partiji, dok Kasparov mora igrati na pobjedu. Za razliku od Karpova u drugom meĆØu, on uspijeva pobjediti. Tu je partiju, najvažniju u svojoj karijeri, dobio u Karpovljevom stilu: dugoroĆØnom igrom na sitne prednosti uspio je dovesti do pobjede malo bolju konaĆØnicu. NerijeÅ”enim rezultatom u meĆØu saĆØuvao je naslov.U to je doba Kasparov optužio FIDE za pristranost prema bivÅ”em prvaku. Dražen MaroviƦ je u Å ahovskom glasniku izrazio miÅ”ljenje da ima pravo: Kasparov je dvaput branio titulu u dvije godine, koliko Karpov u 10 godina.O toku meĆØa MaroviƦ je komentirao da Kasparov po svojoj naravi podsjeƦa na Aljehina i Talja: kreativan, nagao, impulsivan, ĆØesto i nepromiÅ”ljen. Te su slabosti Aljehinu donijele poraze u prvom meĆØu s Euweom, a Talju u drugom meĆØu s Botvinnikom. Ova su dvojica, kao i Karpov, bili metodiĆØni, disciplinirani profesionalci.Tri godine kasnije, Karpov je ponovo izazivaĆØ, pobjedivÅ”i konkurente u meĆØevima kandidata. MeĆØ je opet bio neizvjestan do kraja. Kasparov pobjeĆ°uje 12,5-11,5.Doba gigantomahije Kasparova i Karpova ujedno je i doba velikih promjena u SSSR, konaĆØno i njegovog raspada i ruÅ”enja komunizma. Dva velika protivnika naÅ”la su se i politiĆØki na suprotnim stranama.Karpov, koji je dva puta odbranio sovjetsku domovinu od nasrtaja emigranta Viktora KorĆØnoja bio je miljenik starog sistema. Imao je nekoliko politiĆØkih funkcija, bio je i podpredsjednik sovjetske (a zatim ruske) Å”ahovske organizacije.Nasuprot tome, Kasparov od poĆØetka perestrojke javno djeluje, pružajuƦi oduÅ”evljenu potporu GorbaĆØovljevim reformama, a zatim i Jeljcinu. Kasnije se meĆ°utim razoĆØarao u obojici.Njihovo je suparniÅ”tvo 1990-ih godina dovelo i do borbe za vlast u Ruskoj Å”ahovskoj organizaciji, a i FIDE je u tu borbu bila upletena.Ovo se suparniÅ”tvo drastiĆØno manifestiralo u odnosu prema ratu na podruĆØju bivÅ”e Jugoslavije.Karpov je u prvoj polovici 1990-ih godina viÅ”e puta posjeƦivao Srbiju i Crnu Goru. Igrao je na meĆ°unarodnim takmiĆØenjima za momĆØad Agrouniverzala iz Zemuna. Vrhunac podrÅ”ke Srbiji bilo je odigravanje simultanke u okupiranom Vukovaru 1995. g.Nasuprot tome, Kasparov je izražavao snažnu podrÅ”ku Hrvatskoj. ViÅ”e puta je dolazio na odmor i pripreme za meĆØeve na Crveni otok kraj Rovinja. Igrao je za momĆØad Borovo Vukovar.Godine 1993. dolazi do velike krize u takmiĆØenjima za svjetsko prvenstvo, koja do danas nije razrijeÅ”ena. FIDE je po uobiĆØajenom sistemu organizirala meĆØeve kandidata. Pobjednik je bio Englez Nigel Short, koji je u polufinalu pobijedio Karpova, a u finalu Jana Timmana.Do sukoba je doÅ”lo kada je Kasparov odbio igrati meĆØ u gradu koji je izabrala FIDE, nezadovoljan ponuĆ°enim nagradnim fondom; sklopio je ugovor o igranju meĆØa u Londonu, uz dvostruko veƦi nagradni fond. Short se s time složio.Administracija FIDE, ljutita zbog naruÅ”avanja njenog autoriteta, povukla je drastiĆØan i besmislen potez: objavila je da Kasparovu oduzima titulu prvaka, a Shortu pravo izazivaĆØa, te da Ʀe meĆØ za ispražnjeno mjesto prvaka u Amsterdamu igrati Karpov i Timman.Kasparav i Short, te joÅ” nekoliko vrhunskih igraĆØa, osnovali su novu organizaciju, Professional Chess Players Association (PCA), koja je bila formalni organizator njihovog dvoboja. Tako su godine 1993. odigrana dva meĆØa. Kasparov je pobijedio Shorta 12,5:7,5 i obranio titulu, a Karpov Timmana 12,5:8,5. Tako je doÅ”lo do situacije kao u profesionalnom boksu, s dva prvaka u razliĆØitim verzijama. No Å”ahovski svijet je titulu priznavao samo Kasparovu.Administracija FIDE ostaje tvrdoglava. FIDE i PCA organiziraju svaka svoj kandidatski ciklus. U organizaciji PCA odigran je krajem 1995. meĆØ Kasparov-Anand. Igralo se na bolji rezultat iz 16 partija. Prvih osam partija zavrÅ”eno je remijem. Devetu partiju dobiva Anand. U desetoj, Kasparov igrajuƦi bijelima, nalazi teorijsku novost sa žrtvom skakaĆØa u 11. potezu u otvorenoj varijanti Å”panjolke. Kasnije žrtvuje i topa i pobjeĆ°uje.OdluĆØujuƦom se pokazala slijedeƦa, 11. partija: Kasparov crnima igra zmajevu varijantu sicilijanke. U posve jednakoj poziciji, Anand odbija ponudu remija; forsirajuƦi, upada u jednostavnu zamku i gubi. Nakon toga Kasparov je dobio joÅ” dvije partije i ostvario pobjedu 8-5.NeÅ”to kasnije u organizaciji FIDE odigran je meĆØ Karpov-Kamsky, koji je Karpov uvjerljivo dobio. FIDE je imala velikih problema u nalaženju organizatora tog meĆØa, kojeg Å”ahovska javnost ne priznaje.Zanimljivo je da su Kamsky i Anand odigrali dva meĆØa kandidata: u verziji FIDE u ĆØetvrtfinalu pobijedio je Kamski sa 6:4, a u verziji PCA u finalu pobijedio je Anand sa 6,5:4,5.FIDE, koja ima financijske probleme, naglo je izmijenila sistem takmiĆØenja; titula "prvak svijeta FIDE" izgubila je dosadaÅ”nji smisao.PCA je takoĆ°er zapala u probleme zbog meĆ°usobnog suparniÅ”tva vrhunskih igraĆØa, razliĆØitih interesa sponzora i pritiska FIDE. Kasparov, karizmatiĆØna osoba i odliĆØan u odnosima s medijima i sponzorima, praktiĆØki sam donosi odluke, kao Å”to je to ĆØinili svjetski prvaci u razdoblju 1886-1946. g.PoĆØetkom 1998. bilo je objavljeno da Ʀe Anand i Kramnik, drugi i treƦi na rating listi, igrati meĆØ kandidata, nakon ĆØega Ʀe pobjednik igrati meĆØ protiv Kasparova. Pod pritiskom predsjednika FIDE KirÅ”ana Iljužminova, meĆ°utim, Anand je odustao od meĆØa.U PCA dolazi do raskola. Kasparov hitro raspuÅ”ta tu organizaciju i uz pomoƦ Å”panjolskog bogataÅ”a i Å”ahovskog mecene Luisa Rentera osniva novu organizaciju World Chess Council (WCC). Za Anandovog zamjenika imenovan je Aleksej Å irov; vrhunski igraĆØ, koji je dobio Å”panjolsko državljanstvo, Å”to je svakako utjecalo na odluku.U organizaciji WCC odigran je sredinom 1998. meĆØ Å irov-Kramnik; Å irov pobjeĆ°uje 5,5:3,5. MeĆØ Kasparov-Å irov bio je najavljen za listopad 1998, meĆ°utim biva odgoĆ°en jer dolazi do sukoba Kasparova i Rentera. Na kraju meĆØ nije ni odigran. WCC je nestala sa scene.Tek pet godina nakon prethodne obrane titule, organiziran je meĆØ u kojem je Kasparov branio titulu. IzazivaĆØ je ovoga puta Kramnik. Sponzor i organizator bio je BrainGames Network (BGN). Igralo se opet 16 partija.Kramnik je razradio savrÅ”enu taktiku: od poĆØetka igra na "umrtvljenje" pozicije, izbjegava komplikacije u kojima Kasparov uživa i ĆØeka da se protivnik "istrĆØi". To je bila taktika koju je primjenjivao Karpov, ali Kramnik je imao viÅ”e uspjeha.Kasparova je iznevjerila kreativnost: u 15 odigranih partija nije dobio nijednu! Kramnik je dobio dvije, 13 je bilo remi, i tako Kramnik postaje svjetski prvak. Kroz sve te godine, a i nakon gubitka titule, Kasparov, uz rijetke padove, bilježi izvrsne turnirske rezultate. To se nastavilo i nakon gubitka titule u meĆØu. Drži prvo mjesto na svjetskoj rating listi neprekidno od 1983. Na listi od srpnja 2005. ima 2812 bodova, dok drugoplasirani Anand ima 2788. Srpnja 1999. imao je rating 2851, Å”to je najviÅ”i domet u povijesti. Kramnik je jedini koji je, osim Kasparova, preÅ”ao 2800 bodova (u razdoblju od srpnja 2001. do travnja 2003.).Kasparov je odigrao nekoliko znaĆØajnih meĆØeva protiv raĆØunalskih programa, koji su poĆØetkom prvog desetljeƦa postali toliko jaki da dobivaju veƦinu partija i protiv vodeƦih velemajstora.U veljaĆØi 1996. igrao je meĆØ u Å”est partija protiv IBM-ovog raĆØunala Deep Blue. Izgubio je prvu partiju, ali zatim dobiva tri partije uz dva remija. Svibnja 1997. gubi meĆØ protiv poboljÅ”anje verzije Deep Blua. Pri rezultatu 1-1 uz tri remija, izgubio je posljednju partiju nakon grube grjeÅ”ke u otvorenju. Dugo vremena nakon tog meĆØa Kasparov, a i drugi velemajstori, izražavali su sumnju da je IBM varao, tako Å”to je neki velemajstor u tajnosti provjeravao poteze koje je raĆØunalo izabralo. Programi, naime, raĆØunaju varijante stotinu milijuna puta brže od ĆØovjeka, ali ponekad se izgube u pozicijama gdje je potrebna dalekosežna strategija, pa ljudska intuicija nadvladava.Deep Blue je bio posebno raĆØunalo sastavljeno od 50 PC-a, spojenih u cjelinu samo za ovu namjenu. Nakon toga takva se raĆØunala viÅ”e ne pojavljuju. Golemim napretkom snage PC-a, vrhunski Å”ah sada igraju i programi koji rada na standardnim raĆØunalima. Studenog 2003. igrao je meĆØ u ĆØetiri partije protiv programa X3D Fritz, koji je na osnovu prethodnih rezultata imao rating 2807. U meĆØu su koriÅ”teni virtualna ploĆØa, 3D naoĆØale i sistem za prepoznavanje glasa. MeĆØ je zavrÅ”en nerijeÅ”eno, 1:1 uz dva remija.Ovaj program raĆØuna sto milijuna poteza u sekundi, dok ĆØak i svjetski prvak ne može raĆØunati viÅ”e od dva poteza u sekundi. Nakon Å”to su programeri unaprijedili igru Å”ahovskih programa puno viÅ”e nego Å”to je to joÅ” 1980-ih izgledalo moguƦe, možemo reƦi i da je Kasparov obranio ĆØast homo sapiensa i demonstrirao zadivljujuƦu moĆØ ljudske intuicije! U ožujku 2005. g, nakon pobjede na velikom turniru u Linaresu, Kasparov je objavio da napuÅ”ta Å”ah, te da Ʀe se posvetiti politiĆØkoj karijeri, jer smatra potrebnim "uĆØiniti sve u mojoj moƦi za otpor diktaturi Vladimira Putina". VodeƦi je ĆØlan grupe liberalne opozicije Komitet 2008.Kada je Kasparov osvojio naslov svjetskog prvaka, Dražen MaroviƦ je zapisao:"Od velike je važnosti da se u monotoniji i praznini osamdesetih godina pojavio igraĆØ Å”ampionskog kova u tradicionalnom smislu rijeĆØi, natjecatelj, pisac i istraživaĆØ, koji vrijednost kraljevske igre vidi i s onu stranu natjecanja i efemernog rezultata. U ovom sumornom Å”ahovskom razdoblju praznih simbola, lažnih brojĆØanih pokazatelja i Å”und-literature Gari Kasparov vraƦa nas tradicionalnim vrijednostima Å”ahovnice svojim stavom prema Å”ahu, svojim analizatorskim radom i svojom briljantnom praksom i mislim da je prvenstveno u tom temeljni znaĆØaj njegove pojave."
Chico

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ja bi igrao Ŕah jel ima zainteresiranih????

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 01 lis 2007, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1.d4 Smile
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema