HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 24 srp 2019, 5:19. Pogledaj neodgovorene postove
[ostale teme] Sudbina
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : VjerujeÅ” li u sudbinu!?

Da, sve je unaprijed odreĆ°eno 
0%
 0%  [ 0 ]
Ne, sam(a) sam kovaĆØ svoje sreƦe 
20%
 20%  [ 2 ]
Ima neÅ”to, neka tajanstvena ruka koja vodi... 
80%
 80%  [ 8 ]

Ukupno glasova : 10

Autor Poruka
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 07 ožu 2007, 15:04
PostNaslov : [ostale teme] Sudbina
Citiraj i odgovori

William Jennings Bryan
"Sudbina nije stvar sluĆØajnosti, veƦ je stvar izbora; to nije neÅ”to Å”to treba ĆØekati, veƦ neÅ”to Å”to treba postiƦi."

Kakvo je vaŔe poimanje sudbine Wink ?

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 07 ožu 2007, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Potpuno se slažem. Istina da ne možemo birati svaku stvar koja nam se dogodi, ali uvijek možemo birati svoje reakcije na dogaĆ°aje, a time bitno odreĆ°ujemo svoju sudbinu.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
fratar

Spol: muško
PostanoPostano: sri 07 ožu 2007, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne vjerujem u sudbinu, ali slažem se da se radi o izborima, ta nije li nam sam Bog dao izbor života ili smrti, iƦi za Njim ili ne, ... Mislim da sudbina kao neÅ”to Å”to je negdje zapisano i odreĆ°uje cijeli tok neĆØijeg života ne postoji.
Vjerujem u Boga i Njegovu volju, no i to mi je dao na izbor želim li iƦi tim putem ili ne

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: čet 08 ožu 2007, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je sve to joÅ” malo zbrkano u glavi pa.. Rolling Eyes
Sve Ŕto se u životu dogodi, dogodi se sa Njegovim "odobrenjem", Njegovom voljom al'..
Ako postoji sudbina, ako nam je sve veƦ odreưeno onda u biti ne postoji slobodna volja jer Ʀe i onako biti kako nam je zapisano.
A onda, ako nam je Bog odredio put, naÅ”e postupke, hoƦemo li biti dobri ili loÅ”i, ne bi nas trebao pozivati tada na odgovornost Confused .
Ili pak Bog "samo" zna unaprijed Å”to Ʀemo odluĆØiti, a izbor je potpuno naÅ” Wink !?

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
ivoo

Spol: muško
PostanoPostano: uto 13 ožu 2007, 21:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji na ovom forumu tema kvantna fizika. Tamo sam se nadao da ce mo doƦi do ovoga pitanja ali je tamo živac viÅ”e usmjerio raspravu na definiranje klasiĆØne i kvantne fizike. Ne shvacajuci da zapravo je kvantna samo jedan stup na kojem moderna znanost stoji. Ne videƦi razliku izmedu teorije relativnosti kao drugoga stupa moderne fizike i klasiĆØne Newtnove fizike. Da o tome sad ni ovdje ne bi raspravljali živac samo potvrdujem da sam shvatio tvoju podjelu.

Možda da pojednostavimo, kad se ude dublje u tajne naÅ”eg svemira i same kvantne teorije jer nam je ona potrebna za razumijevanje jako malog ( za razliku od teorije relativnosti koja djeluje na VELIKOM) vidimo da postoji dubok red i zakonitosti koje upravljaju ovim svemirom, ali na najdubljoj razini ipak postoji sloboda izbora. Bog je taj koji odluĆØuje kada i kako Ʀe doƦi do redukcije valnog paketa (to bi bila Volja Božja a u istom trenutku ako to stavimo na naÅ” mozak i pitanje svijesti ( time se bavi Penrose) ja bih rekao to je ta naÅ”a slobodna volja) i na taj naĆØin upravlja ovim svemirom na najdubljoj, kvantnoj razini.
Ne odluĆØuje elektron, ne odluĆØuje svemir nego odluĆØujemo mi ljudi, kojima je dana slobodna volja, i odluĆØuje Bog, na ĆØiju smo sliku stvoreni. Kvantna fizika ne samo da ā€œdozvoljavaā€ djelovanje Boga, veƦ naprosto vapi za sveprisutnim Tvorcem koji vodi ovaj svemir vodeƦi istovremeno brigu da pri tom ne ograniĆØava naÅ”u slobodnu volju. Einstein je jednom rekao da ne vjeruje u kvantnu fiziku jer se Bog ne igra kockom. To je toĆØno. Bog koristeƦi statistiĆØke kvantne zakone bira najbolja rjeÅ”enja za nas i nudi nam mnoÅ”tvo ā€œsluĆØajnostiā€ u životu kojima nas želi približiti sebi. Pri tome radi nenametljivo, na kvantnoj razini.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.