HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 07 lip 2020, 10:27. Pogledaj neodgovorene postove
Vojni rok
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Coje

Spol: muško
PostanoPostano: ned 29 sij 2006, 1:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Civilka je pokuÅ”aj spaÅ”avanja ĆØasti - iliti izbjegavanja vojne discipline... ili nužno zlo... Barem, dok se ne ukine obavezno služenje vojnog roka.
Nekad je to bio važan dio identiteta svakog muÅ”karca. Å to Ʀe danas nadomjestiti taj dio??? NE želim reƦi da mi je žao Å”to se ukida vojska. Kamo sreƦe da nam to nikada nije ni trebalo! Ali, Å”to Ʀe muÅ”karcima sada davati onaj specifiĆØni peĆØat ĆØvrstoƦe, izdržljivosti, hrabrosti - sve skupa reĆØeno - muÅ”kosti?
Å to se mene tiĆØe - ja sam odslužio redovnu vojsku i spadam u red onih koji su proÅ”li dribling... ƈak i na viÅ”e naĆØina... Ali, Å”to s novim generacijama? Cool Shocked jako sretan

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 29 sij 2006, 9:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je Coje, nije vojska bila samo da se mi tam valjamo po blatu i provodimo besane noƦiu na straži nego baÅ” da se malo oĆØvrsne i da se nauĆØi discipline i posluÅ”nosti. Jer ima puno "tatinih sinova" koji to ovak nikad neƦe nauĆØit ili Ʀe nauĆØit na puno teži naĆØin. A uz to nije ni loÅ”e, dobiÅ” besplatnu teretanu i vlastitog trenera! Mr. Green

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
ToNkIƦ

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 29 sij 2006, 12:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Ali, Å”to Ʀe muÅ”karcima sada davati onaj specifiĆØni peĆØat ĆØvrstoƦe, izdržljivosti, hrabrosti - sve skupa reĆØeno - muÅ”kosti?

Hehehehe, a jadni! Sad ste gotovi! Sad ste ko' i cure! buhahahaha buhahahaha buhahahaha buhahahaha buhahahaha

"...ON je moj Bog, moj Bog
moja nada moje sve..."

"...ponekad neizgovorene rijechi kazu vishe nego izgovorene...."

Coje

PostanoPostano: ned 29 sij 2006, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To možeÅ” žaliti mlaĆ°u generaciju,... Mi, neÅ”to stariji odslužili smo svoje domovini - na klasiĆØan naĆØin...

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 13 stu 2006, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JoÅ” prije godinu dana je trebao bit ukinut vojni rok... Odustalo se od toga ili, zna netko? razmislja

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 13 stu 2006, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gotovo sam zaboravio na ovu temu da je Žan nije osvježio a osjeƦam se dužnim napisat izvjeÅ”taj s moje civilne..
Dakle,odgulio sam 8 mjeseci(svakodnevno!!!)u Salezijanskoj klasiĆØnoj gimnaziji u Rijeci radeƦi u i oko Å”kole sve Å”to možete zamisliti:mijenjao profesore na satu,kosio travu,gulio i pekao kestene,dijelio Å”kolske marende..
Sve to skupa i nije tako besmisleno kako mis eĆØinilo prije nego sam krenuo odslužiti to a da nema veze s pravom vojskom,istina!
No,ponata je Å”to znaĆØi prava vojska
Možda i dalje prevladava miŔljenje kako nisi muŔko ako ne odeŔ u takvu vojsku
Ali i civilka nosi brojne prednosti pa tako itekako u 8 mjescei možeÅ” steƦi neke radne navike
A ako,ne daj Bože bude rata,puÅ”ku svatko nauĆØi koristiti..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: uto 14 stu 2006, 7:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde Sike hvaliŔ se s tom civilkom kao da sit je jedini odslužio.
Ja sam svoje odslužio na TrgovaĆØkom susu u Zagrebu.
Bilo mi je odliĆØno, radno vrijeme za sanjati, a Å”to je najbolje stekao sam joÅ” jedno iskustvo viÅ”e.
U jednoj mjeri sam nauĆØio neÅ”to o pravu...
Sve u svemu nezaboravnih 7 mjeseci, i joŔ 5 tjedana slobodnog Ŕto zasluženog, Ŕto nagradnog. Cool

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Coje

PostanoPostano: uto 14 stu 2006, 8:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ukidanje obaveze služenja vojnog roka tema je u vojarnama joÅ” od vremena kad sam služio vojni rok 98 godine. ƈini se da te promjene ne idu tako lako - a mi živimo na priliĆØno opasnom podruĆØju svijeta gdje je oružje ljudima bilo ĆØeÅ”Ć¦e u ruci nego oruĆ°e za obraĆ°ivanje zemlje.

Ipak, nadam se da Ʀe ukinuti ovakvo služenje vojske jer mi se ĆØini besmislenim. Profesionalizacija vojske znaĆØi da Ʀemo imati odreĆ°en broj uĆØinkovitih vojnika, a ne mnoÅ”tvo nesposobne "vojske". DoduÅ”e, kad bi doÅ”lo do stani-pani vjerujem da bismo se brzo postrojili i uozbiljili, ali danaÅ”nje služenje vojnog roka ima viÅ”e mana nego koristi. Stoga, Å”to prije doĆ°e profesionalizacija to bolje. Vjerojatno Ʀemo uƦi u tu fazu ulaskom u NATO.

Mara

PostanoPostano: uto 14 stu 2006, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma je u Domovinskom ratu i te kako dobro doÅ”lo ljudima ono snalaženje koje su stekli u JNA. Jasno danas je vojska tolikim dijelom sprdaĆØina da bi je trebalo malo pooÅ”triti i uvesti reda.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 14 stu 2006, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni nisu dali da idem u vojsku jer sam daltonist a na desno oko imam jedan rijedak fenomen;pola oĆØne jabuĆØice mi je plus a druga polovica minus.Kod 99,9% ljudi jedno oko ima ili plus ili minus.Pa mi zato ne mogu pomoƦ ni leƦe ni naoĆØale tuzan .A civilnu nisam htio služiti pa sam malo netoĆØno odgovorio na veƦinu pitanja iz psiho testa i testa inteligencije. Embarassed ViÅ”e me nisu zvali nakon toga buhahahaha buhahahaha buhahahaha
yochanan

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 04 sij 2007, 22:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vjerujem da Ʀe se ukinuti vojni rok, baÅ” suprotno vjerojatnije Ʀe ga produžiti sa Å”est na devet mjeseci ponovo.. (NATO standard za Hrvatsku)

tutio fidei et obsequium pauperum
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 16 vel 2007, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

yochanan napisa:
Ne vjerujem da Ʀe se ukinuti vojni rok, baÅ” suprotno vjerojatnije Ʀe ga produžiti sa Å”est na devet mjeseci ponovo.. (NATO standard za Hrvatsku)

Opet se priĆØa ovih dana da Ʀe se obavezni vojni rok ipak ukinuti. Kao, ostat Ʀe samo profesionalna vojska + dobrovoljci koji žele iƦi u vojsku.

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pet 16 vel 2007, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma kakve priĆØe o muÅ”kosti i disciplini do koje se dolazi iz vojske te da dobro dode da tatini sinovi dobiju dril.
Osnovni smisao vojske je ubijanje drugih ljudi.
Ja bih parafrizirao coju i rekao da je priĆØanje o vojnoj disciplini i muskosti koju muskarac dokazuje time da sluzi u vojsci samo mazanje oĆØiju, dok bih samu vojsku i potrebu za njom nazvao nužnim zlom.
Zar vi mislite da tatini sinovi nemaju "veze" i u vojsci, pa da nece dobiti da tako recem malu poÅ”tedu u nekim vjezbama i nekim situacijama. Vojska i nije zamiÅ”ljena kao odgojna ustanova. Obitelj je temelj druÅ”tva i u obitelji ljudi trebaju nauĆØiti osnove života, obitelj bi trebala biti osnovna stanica nekog biƦa kojeg nazivamo druÅ”tvo, a u krajnjem sluĆØaju država.
A za život bi trebala Crkva i druÅ”tvo preko Å”kole da priprema djecu, da ih nauĆØi disciplini, poÅ”tovanju autoriteta itd. Za pojedinca vojska nema neke koristi osim Å”to mu može naÅ”tetiti da ga uspori u zaposlenju napretku itd, a da ne govorimo o odredenom pa mozemo reci kazni koju on prima jer on je praktiĆØki u zatvoru zapravo lakse je biti u zatvoru nego u vojsci. Nad ljudima se izivljavaju pojedinci a ima i zlostavljanja. Stvar je Å”to vojsku i zatvor pojedinac ne bira vec mu je odredeno. Zatvor kao kazna ili pokora zbog krsenja pravila druÅ”tva, a vojska kao, e sad ja ne znam koji razlog ovdje staviti. Mnogi ce reci sluzenje domovini. Ali se postavlja pitanje kakve koristi ima domovina od toga i odgovor koji dolazi nikakve dodatno postavlja pitanje smisla obveznog vojnog roka. Zaista drzava nema nikakve koristi pogotovo sad u novije doba, joÅ” u stara vremena se moglo reci da ima jer se iÅ”lo se u boj masovnoÅ”Ć¦u pa ako je u bitki jedna strana imala tisusƦu kopljanika a druga 100 obicno bi ova sa tisuƦu pobijedila ma koliko ovi bili hrabri.
Ali da dodemo u malo modernija doba bivÅ”a JNA je bila 4 vojna sila u Europi i imala je strogu vojsku i dril, neki su znali i po dvije godine ne doƦi doma iz vojske itd. ƈak su imali ĆØini mi se i odgojnu funkciju satove marksizma itd da jaĆØa moral svih naroda i narodnosti bivÅ”e države. Ipak se ta država koju je ona Å”titila i branila raspala poput kule od karata a ta vojska takoder se raspala unatoĆØ silnih sati moralnog uzdizanja i izgubila je rat od naroda koji je bio razoružan uoĆØi toga rata. Pa kako je to moguƦe, pitat Ʀe te se vi. NiÅ”ta nije pomoglo toj državi, a s druge strane ljudi koji su iÅ”li u rat ĆØesto nisu ni znali rukovati puÅ”kom iako su proÅ”li tu vojsku ( naime prode vrijeme od kad je se bilo u vojsci, isto tako ni mi ne mozemo sve znati sto nauĆØimo u Å”koli, za 5 do 6 godina ako se s necim ne baviÅ” jednostavno izades iz toga, to je normalna pojava evo podi u Englesku 5 godina nemoj reci nijednu rijeĆØ hrvatskog jezika i neke rijeĆØi ƦeÅ” zaboraviti itd), a da ne govorim o sklekovima i drugim stvarima koje su radili u vojsci.
Ali u nevolji ljudi su se brzo snaÅ”li, mnogi nisu ni svjesni koliko ĆØovjek moze pretrpjeti, Å”to sve može izdržati u nevolji itd, ĆØovjek nauĆØi sve Wink
Uostalom, nije za svakoga sve, ne moze svatko svirati klavir, isto tako ne može svatko se tuƦi i ubijati. Potrebno je da svatko radi ono u ĆØemu je najbolji, da radi ono u ĆØemu moze dati najviÅ”e i tako najbolje služi domovini. Vidite istina je da je muÅ”karcima prirodnije da se tuku a ženama da pjevaju, ali ne valja generalizirati, sigurno ima nekih žena koje su puno bolji borci od nekih muÅ”karaca itd. Možda niste znali ali u državi Izrael je vojni rok obvezan i on traje dvije godine od 20 do 22 ali je obvezan i za cure i za mladiƦe.
Ljudi mogu svoju muÅ”kost i hrabrost iskazati ako bas zele tako da se jave u vojsku i sluze je ali onda njima treba pravi dril isto kao sto za policiju ljudi se javljaju jer je to njihov izbor, a ne zato jer im je obveza, inaĆØe mladiƦ koji ide za policajca ne mora iƦi u vojsku, ali ako ideÅ” za kuhara onda moraÅ” u vojsku. Jel to fer, a znamo da je i vojsci u sluĆØaju rata potreban kuhar. Vojnik biti moze i treba biti jedno vrlo ĆØasno zanimanje, oni moraju imati beneficirani radni staž, stroga pravila i uĆØinkovitost. I naravno moraju biti dobro plaƦeni. Tako da ne moze svatko biti vojnik. Sami vidite da je ovo sad Å”to imamo sprdaĆØina od vojske. Takvom profesionalizacijom bio se dobilo na uĆØinkovitosti. Time država dobija puno.
A s druge strane oni koji zagovaraju da trebaju mladiƦi da se nauĆØe disciplini i drilu, mislim da isto mogu nauĆØiti i ako se jave u neki sportski kolektiv da se bave s necim, nogomet, koÅ”arka, rukomet, vaterpolo, odbojka. I mogu se baviti rekreativno i sportovima za pojedinca i tako odrzava formu i bit ce u puno boljoj formi nego da sluze vojsku godinu dana uz dril i sklekove trbuÅ”njake itd, a poslije toga to zamrze i prebacu se na pivo, kokice i gledanje sporta preko tv, te priĆØanja o svojoj muÅ”kosti jer su jednom davno radili trbuÅ”njake i sklekove svakodnevno i to u vojsci. Trebalo bi da država radi na popularizaciji sporta i bavljenja istim, da se grade igralista, otvaraju dvorane, organiziraju maratoni i amaterska natjecanja, recimo amatersko prvenstvo grada u tenisu, pa amatersko prvenstvo te turniri u nogometu, basketu itd itd. Ne samo da bi ljudi bili fiziĆØki spremniji za sluĆØaj rata, veƦ je to potrebno radi zdravlja druÅ”tva i jaĆØanja zdrastvene kulture ( ja bih recimo volio da se uvede obvezni godiÅ”nji sistematski pregled za sve ljude, interesantno je da auto moramo svake godine po zakonu registrirati tj izvrÅ”iti mu tehniĆØki pregled a naÅ”e tijelo tj zdravlje ne treba nikako) i na taj naĆØin bi se mladi odvojili od kafiƦa jer takav je trend da je odlazak u kafiƦ danas postao ono sto je prije bilo zaigrati na ulici nogometa. U takvoj situaciji se lakse postaje ovisnikom od onim sitnih stvari pa sve do alkohola i droga. ƈovjek koji se bavi sportom Ʀe teÅ”ko postati alkoholiĆØar ili konzument raznih opojnih sredstava.
Ja sam sad malo otiÅ”ao iz teme i otiÅ”ao u Å”iroko ali me malo ponijelo oprostite probat cu se vratiti u pitanje vojske. Vojske koja bi trebala biti profesionalna poput policije i dobro plaƦena, znate i za Legiju stranaca, to su zapravo jedinica Francuske vojske bolje reci jedinica koja služi Francuskoj a ĆØine je strani državljani koje Francuska plaƦa. To je jedan vid profesionalne vojske.
Ali bi ja uveo obvezu i za cure i za mladiƦe jednog teĆØaja civilne zaÅ”tite u kojem bi se nauĆØili osnovni zadaci u trenucima nesrece i obveze u slucaju neke katastrofe ( npr, požar, poplava, potres, saobracajna nesreca, rusenje aviona, neka havarija itd) Taj bi teĆØaj trajao mjesec dana a poslije bi ljudi imali obvezu da budu na usluzi i takve stvari to bi sluzba civilne zastite organizirala i po potrebi informirala ljude. Svakome bi nesto prema njegovu zanimanju i preferencijama bilo odredeno u slucaju nesrece da obavlja.
InaĆØe žan i ja sam ĆØuo da od Nove godine se ukida vojni rok i to mi je drago, a Å”to se tiĆØe NATO-a to je najveƦa glupost koja nas može zadesiti. Nama NATO uopƦe ne treba ima stotine razloga zaÅ”to bi nam Å”tetio a ja ne vidim niti jednu korist od njega.
1991 je bilo zabranjeno prodavati oružje Hrvatskoj, Hrvatska legalno nije mogla kupiti oružje a borila se protiv 4 vojne sile u Europi a uz to smo bili razoiružani tj oružje od teritorijalne obrane Hrvatske koje je pripadalo Hrvatskoj je prije rata prebaceno u Beograd. Hrvatska je ipak dobila rat i sada ulaskom u NATO mi ce mo morati kupovati oružje koje je po standardima NATO-a. To je naŔa obveza koju uzimamo uz ostale obveze ulaskom u NATO. Naravno da je sve biznis i da se sve vrti oko love. NATO je potreban zbog vojne industrije, isto tako su potrebni ratovi vojnoj industriji, kad bi stali ratovi u svijetu, vlada SAD bi pala u roku mjesec dana zbog socijalnih nemira koji bi nastali zbog ogromnih gubitaka radnih mjesta ljudi i njihovih obitelji koji rade u vojnoj industriji.
Å to se naÅ”e zaÅ”tite tiĆØe ja vas uvjeravam da smo mi danas cak i bez NATO-a vojno puno jaĆØi od naÅ”ih istoĆØnih susjeda nego 1991, s tim da smo tada rat dobili iako smo bili puno slabiji nego danas a oni jaĆØi nego danas. Å to se zapadnih susjeda tiĆØe, zar je ulazak u NATO zaÅ”tita od njih. To su nebuloze. Ako mi neƦemo vrÅ”iti agresiju na druge države jedino tko može na nas izvrÅ”iti tu agresiju su NATO i SAD. Al kakva nam tada vajda Å”to smo u NATO-u. Zar npr mislite da Ʀe Amerikanci nama prodavati bolje a sebi ostavljati loÅ”ije oružje?
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 20 vel 2007, 20:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
pola oĆØne jabuĆØice mi je plus a druga polovica minus

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
za ovo joÅ” nisam ĆØula... .... .... ....
Shocked Shocked Shocked Shocked
s obzirom da mi je dr. na zadnjoj kontroli reko "sad možeÅ” diplomirat oftamologiju", trebala bih znat dosta... (skromno reĆØe Leli)
idem krajem mj. opet na kontrolu pa Ʀu ga baÅ” pitat!!

a za daltonizam, ja baŔ nisam sigurna da je neki razlog za odgodu - moj Ŕogor je daltonist, i njegov brat, i obojica su odslužili redovnu vojku

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
fat drummer

PostanoPostano: uto 27 vel 2007, 22:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vojska je za luzere... i ljude koji imaju malene..jel...

sve pare koje sad troÅ”imo na ovu luzersku roĆØniĆØku vojsku bi trebali dati znanosti i obrazovanju

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Ivan25

PostanoPostano: pon 19 ožu 2007, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav,

ƈitam malo ovu temu i vidim da ima svakakvih razmiÅ”ljanja o vojsci. Pretežno negativnih, ali Ok... svatko ima pravo na svoje miÅ”ljenje.
Ja sam jedan od onih "staromodnih" djeĆØaka koji je iÅ”ao u redovnu vojsku. UspjeÅ”no sam odradio tih 6 mjeseci i sada kada promatram to iskustvo sa jedne distance, uvidio sam da vojska ipak ima viÅ”e koristi nego se ĆØini. Naime, sve Å”to ste dosad istakli kao prednost vojske stoji- muÅ”karci oĆØvrsnu, nauĆØe se redu, disciplini, samostalnosti... no to i nije toliko bitno. Nitko nije spomenuo ono najbitnije ĆØemu nas vojska uĆØi. A to je TOLERANCIJI. Dobro ste proĆØitali, vojska nas uĆØi toleranciji! U stvarnom životu sami si možete birati prijatelje- prema zajedniĆØkim interesima, mjestu boravka, osobnim preferencijama itd. No u vojsci to nemožete. U vojsci ste stavljeni u isti "koÅ”" sa ljudima koje izvan vojske ne bi ni pogledali. Ljudima koji su toliko razliĆØiti od vas u svemu... No usprkos tome, vi se u vojsci družite, upoznajete, i na kraju shvatite da se ljude nesmije dijelit na one koju nose Pradu ili odjeĆØu s placa... na ljude koji su fakultetski obrazovani i one koji to nisu... Jednostavno shvatite da ljudi samo mogu biti dobri ili loÅ”i. Nema izmeĆ°u. Nema drugih kriterija. Izvan vojske vi jednostavno odete iz okružja ili druÅ”tva gdje vas netko živcira. PovuĆØete se u osamu kada želite biti sami. SluÅ”ate glazbu kada vam se sluÅ”a... U vojsci to nemožete. Tu morate tolerirat tuĆ°e slabosti, prihvaĆØat drugaĆØija miÅ”ljenja, žrtvovat sebe radi drugoga.
Zbog svega spomenutog, meni je vojska bila lijepo iskustvo. Bilo je teÅ”kih trenutaka, bilo je slabosti ali u konaĆØnici sam iz vojske izaÅ”ao živ i zdrav, razbijenih predrasuda o ljudima i moram reƦi- ojaĆØan u vjeri. Jer kome se drugome možeÅ” obrati kada ti je teÅ”ko u vojsci? Samo dragome Bogu...
Metalac

PostanoPostano: čet 22 ožu 2007, 22:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, ma sve te dobre stvari o vojsci stoje ali isto tako stoji i joÅ” jedna stvar: vojska viÅ”e nije ono Å”to je bila. PriĆØao mi je bratiƦ koji je bio pred 2 godine. Rekao je da ima korisnih stvari koje se mogu nauĆØiti ali da je sve u raspaÅ”oju. Vojni kompleks se napuÅ”ta kada se želi, nadreĆ°eni ti niÅ”ta ni ne govori Å”ta biÅ” trebao raditi u tekuƦem danu, ... To je bilo pred 2 godine, a kao je tek SAD? Ma ne bi u vojsku ni za živu glavu! ƈuo sam da ti tamo doĆ°e nadreĆ°eni i PITA TE Å”ta bi danas radio!!! Shocked Pa ne moÅ” to tako! U vojsci je oduvijek postojao nekakav red i disciplina no izgleda da je to proÅ”lo u Hrvata i bolje je da se ukine vojni rok nego da se služi TAKAV vojni rok.

metal^n!
Otkrivenje

PostanoPostano: uto 17 srp 2007, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da treba ukinuti vojni rok! Vojska ne može donjeti ĆØovjeku niÅ”ta dobra. Vojska je zapravo obuka za ubijanje drugih ljudi i kosi se sa 5 Božjom zapovjedi. Sramota je da ljudi u 21. stoljeƦu joÅ” ratuju i da postoji toliko mržnje meĆ°u ljudima. Koliko su samo novaca potroÅ”ili Amerikanci na rat u Iraku. S tim novcima bi se 100 godina svi gladni u svijetu mogli obilno prehranjivati. Da se toliko novaca uložilo u medicinu, lijek za HIV bi bio otkriven joÅ” prije 20 godina. Moje je miÅ”ljenje da treba uniÅ”titi svo oružje na ovoj planeti. Treba ostaviti jedino odreĆ°enu koliĆØinu nuklearnih i hidrogenskih bombi za sluĆØaj da ne daj Bože zaprijeti opasnost od udara asteroida, kometa ili meteora u Zemlju. Ostalo oružje treba uniÅ”titi. Nadam se da Ʀe se u buduƦnosti osnovati svjetska vlada i da Ʀe to biti definitivan kraj sukoba na ovoj planeti. Ako mislite da je ovo nemoguƦe pogledajte samo EU. Prije samo 100 godina ideja ujedinjene Europe sa zajedniĆØkom valutom je bila nezamisliva. U to doba bjesnili su ratovi izmeĆ°u NjemaĆØke i Francuske, NjemaĆØke i Britanije, Britanije i Francuske... ZahvaljujuƦi EU u zapadnoj Europi veƦ 60 godina nije bilo ratnih sukoba Å”to je apsolutni rekord za to podruĆØje. Vjerojatno Ʀe se za nekih 100-200 godina sve zemlje svijeta ujediniti u zajedniĆØku državu i time bi trebalo nastati blagostanje.
Pink Panther

PostanoPostano: ned 22 srp 2007, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otkrivenje napisa:
Naravno da treba ukinuti vojni rok! Vojska ne može donjeti ĆØovjeku niÅ”ta dobra. Vojska je zapravo obuka za ubijanje drugih ljudi i kosi se sa 5 Božjom zapovjedi.

Valja, meĆ°utim, biti svjestan da postoji i pravedni rat - takav rat koji je u skladu s Božjim normama. Npr. obrambeni rat je pravedni rat.

Kad govorimo o 5. zapovijedi Božjoj:
- uobiĆØajilo se da se ona iskazuje kao "ne ubij"
- ali kažu poznavatelji jezika da bi bolji prijevod bio "ne poĆØini umorstva".

(Pod "umorstvom" ne smatramo ama baÅ” svako oduzimanje života, nego.. mislim da je jasno Å”to rijeĆØ znaĆØi)

Ovakvu interpretaciju potkrepljuje i sama Biblija; dovoljno je proĆØitati tek nekoliko stranica iza famozne zapovijedi "ne ubij" da bi se vidjelo da postoje neke nesretne situacije u kojima i tako straÅ”an ĆØin može postati opravdan i da sam Bog nema niÅ”ta protiv (dapaĆØe, zapovijeda to). A da i ne govorim o Knjizi o JoÅ”ui koju neki prozvaÅ”e "krvava Knjiga JoÅ”uina" (engl. bloody book of Joshua).

Iz Katekizma:

"Ljubav prema samome sebi ostaje temeljnim nacelom cudoredja. Stoga je zakonito traziti postivanje vlastitoga prava na zivot. Tko brani svoj zivot ne postaje krivac ubojstva, cak i kad je prisiljen nanijeti napadacu smrtonosan udarac: Ako netko braneci svoj zivot primijeni vise nasilja nego je potrebno, njegov je cin nedopusten. Ako pak na napad odgovori odmjereno, obrana je dopustena (...) I nije za spas duse nuzno odreci se zakonite obrane da ne bismo druge ubili. Covjek je, naime, duzan skrbiti za svoj zivot vise nego za tudji.

Zakonita obrana moze biti ne samo pravo nego i teska obveza onomu tko je odgovoran za zivote drugih, za opce dobro obitelji ili gradjanske zajednice." (KKC 2264-2265)

Kad sve to znamo, vrijedi joÅ” ponoviti i staru mudru izreku:

"Si vis pacem, para bellum" - "Ako želiŔ mir, spremaj se za rat".
davorseljan

PostanoPostano: pon 23 srp 2007, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Trebalo bi ga stavit na 10 godina.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Otkrivenje

PostanoPostano: uto 24 srp 2007, 16:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I po vama je normalno ratovati? Pogledajte samo u vijestima koliko patnje uzrokuju Amerikanci u Iraku zbog nafte. Najbolje bi bilo da se na Zemlju spuste vanzemaljci, okupiraju je, uniÅ”te svo oružje i uvedu svjetski mir. Kad veƦ sami sebe ne možemo dovesti u normalu onda nam treba netko izvana. Nijedna zemaljska institucija ne može sprijeĆØiti rat. Koliko je sukoba sprijeĆØio UN? Skoro niÅ”ta.
Pink Panther

PostanoPostano: sub 28 srp 2007, 10:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otkrivenje napisa:
I po vama je normalno ratovati?

Ne kažem da je "normalno" nego da postoje situacije kad je nužno.

Uosalom, Å”to uopƦe znaĆØi "normalno"?

Ako se radi o samoobrani i zaŔtiti pravde, onda je i ratovanje "normalno".

Dakle sve ovisi o situaciji.

Ne vrijedi se zanositi idealizmom. Treba poƦi od ĆØinjenica. Ljudi imaju palu narav i zbog toga su skloni zlu. Zato uvijek postoji moguƦnost agresije. A u tom sluĆØaju obrana postaje nužnost.
logica

PostanoPostano: sub 11 kol 2007, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

piŔe u Jutarnjem neŔto o ukidanju vojnog roka

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema