HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 14:53. Pogledaj neodgovorene postove
Harry Potter
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pet 15 vel 2008, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijane, tvoj zadnji post me baš iznenadio. Moram ti reći da si površno sve to shvatio. doista bi trebali bar razmisliti o onom što reče rimski exorcista. Očito tu ima nešto dublje...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: pet 15 vel 2008, 22:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razmišljam... Ali isto tako mislim (pri tom ne mislim na dotičnog egzorcista) da smo mi katolici skloni vidjeti prijetnju u svemu jer smo postali paranoični... Ne vidim po čemu je to đavolje djelo. To je fikcija, ta magija, pričice... To je knjiga, to je nešto za uzeti kada dođeš iz škole da se odmoriš od gramatike i matematike. Pročitaš, pomisliš: "Kuul, oni samo mahnu štapićem i pospreme cijelu sobu, ja moram rintat!". No svejedno ustaneš i pospremiš sobu na old fashion way... Zaboraviš na tu magiju jer je fantasy štivo, izmišljeno i nestvarno. Žena samo ima bujnu maštu. I točka. A svi oni koji su toliko maloumni (ne mislim pogrdno nego jednostavno... maloumni) da padaju pod TAKVE utjecaje će pasti pod bilo kakav utjecaj... Znači da nema kapacitet da razmišlja svojom glavom... I kako onda znati da taj isti čovjek RAZUMIJE kad mu govoriš o Isusu ako tako lako pada pod utjecaj biločega? Da slijepo slijedi ili jedno ili drugo, bez mogućnosti da SHVATI što radi! Mislim, ne mogu se do kraja izraziti i nemoj krivo shvatiti ove zadnje rečenice, umoran sam i pišem karakteristične reakcije organskih spojeva dok ovo tipkam...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
angelous

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 11:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Shocked Shocked
slažem se s Kristijanom...
Pa nije Harry Potter DaVincijev kod ili nešto slično Shocked

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Shocked Shocked

nisam baš shvatio smisao, šta si htio reći...
Citat:

Ali isto tako mislim (pri tom ne mislim na dotičnog egzorcista) da smo mi katolici skloni vidjeti prijetnju u svemu jer smo postali paranoični... Ne vidim po čemu je to đavolje djelo. To je fikcija, ta magija, pričice... To je knjiga, to je nešto za uzeti kada dođeš iz škole da se odmoriš od gramatike i matematike. Pročitaš, pomisliš: "Kuul, oni samo mahnu štapićem i pospreme cijelu sobu, ja moram rintat!". No svejedno ustaneš i pospremiš sobu na old fashion way... Zaboraviš na tu magiju jer je fantasy štivo, izmišljeno i nestvarno. Žena samo ima bujnu maštu. I točka. A svi oni koji su toliko maloumni (ne mislim pogrdno nego jednostavno... maloumni) da padaju pod TAKVE utjecaje će pasti pod bilo kakav utjecaj... Znači da nema kapacitet da razmišlja svojom glavom... I kako onda znati da taj isti čovjek RAZUMIJE kad mu govoriš o Isusu ako tako lako pada pod utjecaj biločega? Da slijepo slijedi ili jedno ili drugo, bez mogućnosti da SHVATI što radi!

da... imaš pravo. i u potpunosti se slažem s tim..

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
angelous

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 20:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

M-o-S napisa:
angelous napisa:
Shocked Shocked

sjeti se buke oko DaVincijevog koda Wink ...
Harry Potter je izmišljena priča, mislim da oko nje nije potrebno raditi buku... Wink ...
isto tako i LOTR.... Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Luka7

PostanoPostano: pon 18 vel 2008, 7:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma daj ljudi šta vam je? Pa nitko ne kaže da ćete propast ako čitate harry-ja, ali ja sam lijepo naveo da je sam papa progovorio protiv HP-a, ali u smislu kako je štetan za one najmlađe jer im sugerira da je magija ok. I lijepo sam naveo činjenicu kako su same udruge i organizacije koje se bave okultnim i magijom rekle da su zbog HP-a doživili navalu u njihove redove. Vi i dalje odmahujte rukom i ismijavajte papine stavove, a magija nek cvjeta!

Rimski egzorcist se svaki dan oči u oči susreće sa vragom i vidi bolje od nas kako sve počinje od bezazlenih stvari kojima se osmjehujemo, a vodi ka nečemu gorem.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Milost

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 01 ožu 2008, 15:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel postoji neki dokument u kojem je papa (sadašnji ili bivši) izričito rekao kako knjige o Harryju Potteru nisu dobre? I odakle vam to o rimskom egzorcistu?
Ja sam se oduševila tim knjigama (filmovima baš ne) i da nisam sa strane to čula, nikada ne bih pomislila na ništa vezano uz sotonizam i vraga!
ivoo

PostanoPostano: ned 02 ožu 2008, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
M-o-S napisa:
angelous napisa:
Shocked Shocked

sjeti se buke oko DaVincijevog koda Wink ...
Harry Potter je izmišljena priča, mislim da oko nje nije potrebno raditi buku... Wink ...
isto tako i LOTR.... Wink

Hm, i Da Vincijev kod je izmišljena priča, ista je stvar.
Milost neke je linkove dao Luka pa ako ti se da čitati na engleskom Wink
Uostalom Luka je napisao ono bitno. Nitko neće propasti ni ako pročita Da Vincijev kod ili Kuran, ali ove preporuke ipak nešto znače.
vicky

PostanoPostano: pon 03 ožu 2008, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam čitala postove od samog početka, pa se unaprijed ispričavam ako ću ponavljati nečije riječi.
što se tiče harry pottera - osobno baš i nisam neki ljubitelj, ali ko voli neka izvoli. kao što je kristijan napisao, svatko tko je imalo realan shavatit će da je to sve fikcija.
kad smo kod magije - imam frenda kojeg zanima bijela magija, nadnaravne moći i sl ali taj njegov interes nema veze s harry potterom (jer ga nije ni pročitao). ako se neko želi baviti time taj će to učiniti s harry potterom ili bez njega.

kad smo već kod knjiga na koje je bila povika - isto je tako bila frka kada je izišla pipi duga čarapa (mislim da smo je svi čitali u osnovnoj). uglavnom komentari su bili u stilu da će djeca početi markirati iz škole, da će im pipi biti glavni idol u nepodopštinama, itd. itd, itd. mislim budimo realni - ta knjiga je još dan danas na popisu lektire (znači propale su u vodu sve prognoze o kvarenju djece), a to što su mladi danas sve gori i gori (pogotovo u odnosu na vrijeme kada je izdana ta knjiga) nema veze sa pipi dugom čarapom, nego nekim drugim stvarima.

a što se tiče da vincijevog koda -pročitala sam ga i mislim da je to zanimljiva knjiga, ali zbog radnje a ne zbog činjenica. s obzirom da sam bila svjesna da se u toj knjizi nalaze neke neistine ili poluistine za vrijeme čitanja sam provjeravala stvari koje su tamo napisane (a one koje nisam provjerila nisam ih uzela zdravo za gotovo).

ok je pročitati službeni stav crkve oko knjiga i drugih stvari kako bi se znali postaviti prema tome i formirati mišljenje, ali potpuno je krivo izbjegavati to. ne mislim sad da se trebamo početi baviti kriminalom, magijom ili sličnim. ali informirati se o nečemu je ok.

Zgrćite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rđa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce. (Matej 6:20-21)
Cordelia

PostanoPostano: čet 06 ožu 2008, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

maja-zagreb napisa:
joj, Srki, da te cuju kaptolski ovisnici o Gospodaru prstenova, ne bi ti bas veselo bilo...
al definitivno se slazem:HARRY RULES!!! pljesak

Da, to je zanimljivo... i u Gospodaru Prstenova ima dosta magije, i neki od najpozitivnijih likova u njemu posjeduju magijske moći i služe se (bijelom) magijom, ali za njega, izgleda, vrijede neki drugi kriteriji nego za Harryja Pottera Laughing Rolling Eyes

Osobno mi je Gospodar Prstenova i umjetnički i pripovjedački kvalitetniji od Harryja Pottera, ali uvijek me iznova zbunjuju dvostruka mjerila "pravovjernosti" molitva koja se (barem u katoličkim krugovima) primjenjuju na te dvije sage Confused

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
Luka7

PostanoPostano: uto 18 ožu 2008, 14:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mah, ima milijun knjiga i filmova koje popunjavaju lepezu od najgorih do najboljih filmova po ovom pitanju. I di sad povuć liniju? Odmah na početku ili nigdje? U tome i je problem, malo po malo sve nam je postalo normalno. Još koje desetljeće drila i pranja mozga putem tv-a pa će i pedofilski filmovi biti ok s vremenom.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 18 ožu 2008, 15:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Već je postalo normalno...
jesi vidio onu reklamu na htv sa bebom koja se navodono bori protiv pedofilije....
Strašno!!!!!!!!!!!!
došlo mi da više ne gledam tv program.... Tako iskoristiti malo dijete i još snimit kako ruka prelazi preko... Prestrašno!
i sad da vjerujem da se tim bore protiv pedofilije!!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Kristijan

PostanoPostano: sri 02 tra 2008, 22:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Mah, ima milijun knjiga i filmova koje popunjavaju lepezu od najgorih do najboljih filmova po ovom pitanju. I di sad povuć liniju? Odmah na početku ili nigdje? U tome i je problem, malo po malo sve nam je postalo normalno. Još koje desetljeće drila i pranja mozga putem tv-a pa će i pedofilski filmovi biti ok s vremenom.

Mislim da je ovo sada malo pregrubo bilo... Pedofilija i fantasy štivo, pa da se izjednačavaju? Maleni dečko koji maše komadom drva i pretvara žabu u dalekozor, izmišljen od strane žene s bujnom maštom te odrasli čovjek koji zlostavlja djecu??? Hmmm...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Cordelia

PostanoPostano: čet 03 tra 2008, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je bolesna uopće sama ideja da se djeca koriste u takvim reklamama da bi odglumila žrtve, makar takve reklame i zagovarale nešto ispravno i pozitivno (borba protiv pedofilije). Pa valjda je svakoj odrasloj osobi jasno što znači riječ pedofilija. Kome zapravo trebaju još i odglumljeni prikazi takvih grozota (s djecom!)? Zar u ime educiranja javnosti treba tjerati djecu da glume u pedofilskim scenama?

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 08 srp 2008, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel gledao tko film Harry Potter i Red feniksa? Ja jesam prije par dana...
(nastavak teksta je spoiler, tj. prepričavanje kraja filma, pa to ne želi saznati prije gledanja, neka preskoči)

Harry se cijelo vrijeme bori u sebi protiv napasti "mračnog gospodara" Voldemorta, koji je očito u ovoj priči oličenje samog zla... Tijekom cijelog filma taj Voldemort opsjeda u mislima Harryja, pokušava ga izbezumiti, preplašiti i uvjeriti da je slab i sâm, da nema nikoga - tipično oružje sotone. Harryjeva prijateljica Luna je rekla Harryju: "Da sam ja Znaš Već Tko (Voldemort), željela bih da se osjećaš kao da si odsječen od svih. Zato jer ako si sam, i nisi neka prijetnja.". I zato H. ide zajedno s prijateljima u borbu protiv njega. I na kraju, kad se H. susreo s Voldemortom jedan na jedan, ovaj ga je opet pokušao zavesti, da mu se preda (da ga može ubiti), a H. je uspio skupiti snage, prisjetio se pozitivnih trenutaka iz života, tj. ljubavi i blizine svojih prijatelja i rekao mu: "Ti si onaj koji je slab. I nikada nećeš upoznati ljubav. Niti prijateljstvo. Žalim te." Na taj način ga je maknuo od sebe. Ne pomoću magije, svog štapića ili čega, nego snagom svog srca. Zadnja rečenica u filmu, H. govori svojim prijateljima: "Iako nam predstoji borba, mi imamo jednu stvar koju Voldermort nema - nešto za što se vrijedi boriti."

U cijelom filmu se naglašava borba protiv zla, vrijednost zajedništva, prijateljstva, obitelji - sve u čemu zapravo magija nije ni bitna niti potrebna. Po mom mišljenju, magija u priči predstavlja čovjekovu sposobnost da nešto napravi, i ovdje se koristi da to prikaže na vizualan, zanimljiv, kreativan način...
I sad se ja pitam: "sâm vrag stoji iza Harryja Pottera"? Nakon ovog filma baš se i ne mogu složiti s tom tvrdnjom.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, Kristijan, Gita
Drosera

PostanoPostano: sri 09 srp 2008, 11:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

činjenica je da crkva svojim protivljenjem određenim književnim djelima obično napravi odličnu reklamu i još više popularizira djelo. a moram priznati da me komentari od strane crkve na knjige tipa harry potter uvijek nasmiju. mislim, pa to su knjige za djecu. imaju zločestog lika voldemorta i mladog čarobnjaka harija koji se sa svojim prijateljima bori protiv zla. ono, to je okosnica svih priča i književnih djela na svijetu. i na kraju harry pobjedi i svi žive sretno. i sad se crkveni oci nađu komentirati tako nešto, kao da nemaju pametnijeg posla nego čitati knjige za djecu Laughing slažem se sa onim što reče Žan, možda te knjige djeluju pomalo mračno, ali u stvari su pune pozitivnog naboja. (koliko to može imati neko djelo tog ranga) Wink

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Gita

PostanoPostano: sri 09 srp 2008, 19:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
slažem se sa onim što reče Žan, možda te knjige djeluju pomalo mračno, ali u stvari su pune pozitivnog naboja. (koliko to može imati neko djelo tog ranga)

meni je tu previše smrti i boli. one prve su još bile ok, al red feniksa i nadalje mi baš nisu pozitivne. al svejedno ih volim. zanimljive su, bez puno opisa, uvijek se nešt događa.

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: čet 10 srp 2008, 12:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gita napisa:
Drosera napisa:
slažem se sa onim što reče Žan, možda te knjige djeluju pomalo mračno, ali u stvari su pune pozitivnog naboja. (koliko to može imati neko djelo tog ranga)

meni je tu previše smrti i boli. one prve su još bile ok, al red feniksa i nadalje mi baš nisu pozitivne. al svejedno ih volim. zanimljive su, bez puno opisa, uvijek se nešt događa.

pa dobro, nije da je Harry Potter književno djelo u kojem ćemo ozbiljno shvatit likove i njihove živote i smrti i što već. hoću reći da je to preplitko da bi se ozbiljno uživjeli u taj serijal Wink ne kažem da nije zabavno, ono uzet knjigu i pročitat ju za jedno, dva ljetna popodneva kad se nema kaj pametnije raditi. ali ipak je to namjenjeno prvenstveno klincima u osnovnjaku Smile

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Gita

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 15:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
Gita napisa:
Drosera napisa:

pa dobro, nije da je Harry Potter književno djelo u kojem ćemo ozbiljno shvatit likove i njihove živote i smrti i što već. hoću reći da je to preplitko da bi se ozbiljno uživjeli u taj serijal Wink ne kažem da nije zabavno, ono uzet knjigu i pročitat ju za jedno, dva ljetna popodneva kad se nema kaj pametnije raditi. ali ipak je to namjenjeno prvenstveno klincima u osnovnjaku Smile

pa očito je da je spisateljica te knjige počela pisat za malu djecu, al se daleko odmaknula od tog. ne znam baš kak bi mala djeca trebala shvatit te knjige ak se i ja tu i tamo izgubim. jako je zapetljala radnju. koristi i dosta izraza koje mala djeca ne mogu nikako razumjeti.

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 13:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

djeca u 6,7,8 razredu nisu uopće mala. sjećam se kakve sam ja knjige čitala u osnovnoj školi (neke od njih najbolje su mi koje sam ikad pročitala, i pročitala sam ih više puta, a sve ih je sebi posudila moja mama) ne potcjenjujte djecu, ona ponekad razumiju puno više nego odrasli, bez obzira radilo se o knjigama ili nekim drugim životnim situacijama Wink

ako je Potter kompliciran, kaj bi onda trebalo reći za ciklus Pjesma leda i vatre od R. R. Martina Laughing

miki

PostanoPostano: pon 28 ruj 2009, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidim da već dugo tu nije ništa napisao pa ću onda ja Smile .

Prilično je neozbiljno napisati nešto ovakvo:

Citat:
a moram priznati da me komentari od strane crkve na knjige tipa harry potter uvijek nasmiju.

Ja samo želim reći da nijedan komentar službene crkve ne treba uzimati zdravo za gotovo. Zar ne mislite da crkveni oci ozbiljno i dugo ne razmisle prije nego što nešto službeno objave. Ja vjerujem da "komentare od strane crkve" treba ozbiljno razmotriti i o njima razmisliti pa valjda u Crkvi postoje ljudi koji su pametniji od nas.

Ja knjige o čarobnom dječaku nisam čitao pa ne bih ulazio u dublje komentare, ali kao što su neki već napisali priča je prlično plitka i očekivana. Nekako mi se čini da je cijela priča prepuna klišea koje publika očekuje i uživa kad se dogode.

Samo bih rekao da Crkva nije rekla ništa protiv fantasy žanra nego ove konkretne knjige. Neki su spominjali LOTR i uspoređivali, Tolkien u svojim pričama koristi brojne kršćanske motive (imena, poruka, priča), a nikad se ne spominje čaranje. Gandalf je "wizard", ali temelj njegove snage nije sila ili magija nego mudrost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Lalaith
Lalaith

PostanoPostano: sri 30 ruj 2009, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Knjiga Rat za duše naše djece, Michaela O'Birena se bavi upravo tematikom dječje literature osobito Harryjem Potterom.
Nažalost nisam ju još pročitala u cijelosti (samo fragmente), ali mislim da može biti jako korisna u rasvjetljavanju nekih od pitanja koja su postavljena u ovoj raspravi.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
Dubravko

PostanoPostano: pet 02 lis 2009, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Harry Potter - bajka k'o bajka, zlih vila i mračnih sila ima i u Trnoružici, i u Pepeljuzi, previše energije i vremena troši se na ovu temu.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Korny
Gladijator

PostanoPostano: sri 28 lis 2009, 14:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Harry Potter - bajka k'o bajka, zlih vila i mračnih sila ima i u Trnoružici, i u Pepeljuzi, previše energije i vremena troši se na ovu temu.
Nama odraslima može Harry biti samo bajka,a znamo li što se odvija u diječijim glavama???Nama može biti bezazleno,ali kako oni na to gledaju???Nismo mi bitni,već djeca kojima je sve lako nametnuti i uvući se pod kožu,pa ćak i u karakter,da s vremenom prihvate magiju i bajanja i čaranj pod normalno,jer u dijetinjstvu im je to servirano kao nešto pozitivno i što pomaže.
angelous

PostanoPostano: sri 28 lis 2009, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i nama su i babaroge, i čarolije iz bajki pružane...
pa nas se ispravljalo s vremenom..što u školi, što doma, što smo sami shvaćali

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.