HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 16:57. Pogledaj neodgovorene postove
Liturgijska glazba
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
logica

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 17:16
PostNaslov : Liturgijska glazba
Citiraj i odgovori

Kad smo osnovali zbor mladih i još uveli i bongose, žene su se sablažnjavale da "šta će bubnjevi u crkvi?"
Nekad se pjevanje na Misi pretvori u koncert.
Ljudi sjede i slušaju, ili dolaze zbog toga.
Nekidan sam bila na Misi gdje su u goste došli jedan klavirist i tri cure. Onako, neke zanimljive obrade klasičnih pjesama (Krist na žalu, Idi kaži ...).
Prije Mise i za vrijeme Mise pokušavali su animirat ljude da pjevaju na način: sad samo cure, sad samo dečki i sad zajedno!
Znam da je važno pripremit se za pjevanje, lijepo bi bilo pripremit zajednicu na pjevanje. Ali ovako?

Naš bivši župnik nam nije dao da pjevamo bilo koje pjesme pod Misom, dok kod novog nemamo problema.
Što je to liturgijska glazba? Koje pjesme za mlade mogu tu proć?
Postoje pjesme koje se pjevaju na susretima za mlade ali nisu prikladne za Misu. Samo ne znam koje su to.
Koji je kriterij? Ili to ne postoji tj. još nije regulirano?

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 17:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoje sigurno kriteriji, a mislim da postoje i neka uputstva, samo ne znam točno gdje, probat ću pitat.
Mala Truba

Spol: muško
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 20:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije svega moram priznati zanimljiva tema, jedna od najzanimljivijih (meni barem) u poslijednje vrijeme.

Trenutno kod nas u Hrvatskoj postoji službena liturgijska pjesmarica. Istini za volju ona je stara svojih 20-ak godina te se u njoj ne nalazi mnoštvo prekrasnih pjesama koje su nastale kasnije ili tada nisu bile uvrštene. U njoj se naravno preferira koralno pjevanje te naša kulturna baština i nasljeđe, tj. pjesme nastale u pučkoj pobožnosti i prepjevi nekih latinskih komanada.

Ono što ona ne sadrži je nemali dio novijih pjesama koje su nastale prepjevima nekih stranih djela, obradama nekih stranih dijelom naših, dijelom protestantskih pjesama, duhovnih šansona, negro spirituala, gospela,... (Najpoznatiji kod nas po izvođenju takve glazbe su FIDESI) te naravno ne sadrži velik dio stvaralaštva domaćih autora koji su stvarali poslije njezina izlaska. (npr. Danijela Sisgoreo Morsan... Luka,... Hosana,... Davor Terzić,...)

Duhovna glazba vs. liturgijska glazba

Odmah treba razjasniti da svaka duhovna pjesma nije i liturgijska pjesma. Naime (za one koji su bili na prošlom Uskrs festu ili su ga preslušali, kao i većinu domaćih smotri, revija, fetivala duhovne glazbe) odmah moram reći da su to sve duhovne pjesme, no velika većina njih nije i prigodna za liturgiju. S prošlog UF-a po meni tek pjesma Davora Terzića - Posljednja večera - pričesna te Brune Krajcara - Svetom Leopoldu - na dan sv. Leopola izlazna (po meni). Ostale su ok za sastanke, molitvene skupove, koncerte duhovne glazbe, no ne i za liturgijsko pjevanje!!!! Liturgijska pjesma mora biti kao i sve ostalo podređena samoj liturgiji. Raditi na misi koncert po principu (ajmo ruke gore,... ) nikako nije dobro. Litrugijska pjesma mora pratit liturgijsku godinu, te dio mise za koje je predviđena. Ono što je vrlo važno je sam tekst pjesme (koji mora biti naravno duhonog karaktera, pratiti misu) pjesma mora biti lako pjevna (tu je prednost koralne glazbe, koja se javlja gotovo isključivo u liturgiji, a i za tu namjenu je i nastala).

Instrumenti: pa sad reći da je neki instrument manje ili više liturgijski,... ovisi tko ga i kako svira, no prije svega orgulje, kraljica instrumenata i liturgijske glazbe bez konkurencije. Uz orgulje kombinirati flautu, akustučnu, elektro - akustičnu gitaru, harmoniku (znam da čudno zvuči no fenomenalan spoj), pa i razne vrste ritmičkih udaraljki nije grijeh i sve ovisi o tome kako se koristi tj. kako je aranžirano. Naime ukoliko se pjesmom slavi Gospodina nema problema, no neki to očito ne znaju ili ne shvaćaju pa onda rade ono o čemu smo u prethodnom postu čitali - koncert duhovne glazbe pod misom što nije moguće. Jednostavno pjesma mora biti podređena liturgiji i sve dok je tako sve je o.k., tu nije važno da li se svira ili ne, koji su instrumeniti,...

Sretno je rješenje raditi ujutro misu za stariji puk s pučkim pjesmama te misu za mlade (nedjeljom u podne - kad se naspavaju Laughing ) i tu uvrstiti duhovne šansone novijeg glazbenog izričaja ali opet ukusno. Važno je da onaj tko ima imalo sluha i glasa može pjevati. Vezano za to bio sam u varaždinskoj katedrali prije 2 godine i bila je misa no kojoj je pjevao katedralni zbor. Pjevanje je bilo naravno koralno, dio na latinskom ne nitko osim zbora nije znao, niti mogao pjevati.

Eto nadam se da će se još netko stručniji uključiti, a ako ne odoh ja po pomoć, imam par aseva u rukavu. Ugl. bravo za temu! jako sretan jako sretan jako sretan

Mala Truba svira dalje...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E da, jako dobra tema. Truba je dobro objasnio postojeće stanje i vidi se da je najveći problem upravo to što su u posljednjih dvadesetak godina se počele u crkvama pjevat razne vrste pjesama (pa čak iznimno i neke white rock pjesme) a službeno nije izdano nikakvo pravilo kaj se smije a kaj ne. Tak da je tu sad raspašoj.

Ima krajnosti da neki stavljaju kaj im god padne pod ruku a neki liturgičari se zalažu za to da se samo na druge načine uglazbljuju već postojeće riječi tokom obreda. Kaj god bilo, treba biti oprezan kod toga i stvarno pazit da se ne pretjera da ne bi ispalo da se sad na misu dolazi samo kao na neki tulum.

Po pitanju instrumenata inače se koristi klasika: gitare, klavijature, tambure a najčešće čujem da se dižu polemike oko bongosa i bubnjeva za vrijeme mise. Osobno nemam ništa protiv, ali slažem se kad predlažu da se bubnjeve, bongose i neke "agresivnije" udaraljke ipak ne koristi u nekim djelovima mise, primjerice dok se svira mir ili Jaganjče.

Već više puta je Bozaniću postavljeno pitanje upravo o toj problematici, da se to razradi i da se donese nekakav pravilnik. Dosad kolko vidim nije još bilo ničega po tom pitanju, al nadam se da će tokom Sinode obratit pažnju i na to.

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ha, ha - evo vam malo povijesti.
U godini 1968. ( možda 69., ali još nije 70.), Split, sv. Dominik, ansambl mladih svira na misi mladih - svira set bubnjeva i jedan prekrasan Jaganjče. Bio je dubok, poticajan, nadahnut. I neka to bude zahvala jednom od dvojice ljudi koji su me vratili u Crkvu, dominikancu pok. Miji Horvatu

Ljubi i čini što hoćeš
logica

PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 17:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mala Truba napisa:

Sretno je rješenje raditi ujutro misu za stariji puk s pučkim pjesmama te misu za mlade (nedjeljom u podne - kad se naspavaju Laughing ) i tu uvrstiti duhovne šansone novijeg glazbenog izričaja ali opet ukusno. Važno je da onaj tko ima imalo sluha i glasa može pjevati.

Šta to znači ukusno?
Ne moraju pjesme imati puno teksta, ali što znači liturgijsko pjevanje?
Kao zbor mladih nećemo sve pjevat koralno iako se i tog ubaci.
Problemi s tekstom se mogu rješit grafoskopom ili projektorom.
Il kad ljudi nauče pjesmu nije ona zato liturgijska.
Znam da su bila nastojanja da se te stvari dogovore,
bio je neki sastanak u Zagrebu, davno...
i nisam ništa čula o tome.
Osobno nisam protiv bubnjeva (al da ne budu oni u središtu, pa pokriju i pjesmu i odvlače pažnju) ni protiv pljeskanja.
Mnogi znaju kako izgledaju framaška obećanja Wink pljesak pljesak

sike

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Liturgijsko zborno pjevanje treba očuvati od nestajanja jer zborovi su sve stariji,sve je manje mlađih koji pjevaju u njima.Jasno da je nama mlađima sklonija modernija duhovna glazba,tzv.šansone ali koliko god ih neki put ne moguu slušati,bez orgulja mise,i razni duhovni događaji u crkvi ne bi imali onaj puni sjaj.
Zato sam da s ei ubuduće sve to nekako kombinira,ništa od toga izbacuje već se i mlađe generacije uči liturgijskom pjevanju a šansone će već ionako negdje čuti i naučiti.

A bubnjevi mi baš i nisu za crkvu,pogotovo ne u sklopu mise jer su prejaki,dominiraju nad ostalim instrumentima i pjevanjem. Više sam za def ili neke ritmove na sintu

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
mathe

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pohvale temi jako sretan jako sretan jako sretan

Mene isto interesira kako bi bilo najpoželjnije da izgleda misa animirana mladima, pogotovo ovaj dio oko izbora pjesama... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Bitno je pažnju posvetiti na Gospodine,Slava, Ps, Aleluja, Svet i Jaganjče... tu bi trebalo pravit minimalna odstupanja što se teksta tiče, a i načina izvođenja npr. nije dobro za "gospodine smiluj se" ono rasturat s nekom pjesmom,pljeskat i tako to.... mislim ne spada baš u kontekst... tu bi trebala većinom biti neka ak ne molska bar lagana pjesma...
Najveći problem kod nas je "slava"...bar ja još neznam neku idealnu pjesmu da je zamjeni recitiranje...
Ps je dobro da se poklapa s predviđeni za taj dan... (bar njih imamo puno uglazbljenih pa valjda će se nać koji... Rolling Eyes Rolling Eyes )
Jaganjče bi trebao svakako bit...a sad ako se pjeva Mir onda se valjda jadanjče recitira...mada kod nas u župi to nije tako Embarassed Embarassed Embarassed

Od ostalih dobro se je još držat tematike kod darovne i pričesne pjesme kako bi se usmjeravalo na ono što se događa tijekom njihova pjevanja (nije baš najspretnije rečeno)...
Ulazna i izlazna su nekako najslobodnije i tu se može ja mislim svega pjevat...i uvijek se nađe neka prigodna za taj dan...ak ne marijanska za kraj je rješenje...a nakon nje ak se pjeva više pjesama udri sa nekim slavljeničkim... Wink Wink Wink Wink

Što se tiče instrumenata uvijek u živo... ne volim stavljanje pratnje preko sinta, ili puštanje kazete ili bilo kojih matrica...
Violina i flauta su zakon.... samo kod mene to nitko nezna svirat... Gitara mislim da nebi trebala nikom smetat... sint isto bilo da se stavlja zvukove klavira ili kao što je kod mene slučaj da zamjenjuje flautu... od šuškavaca jaje je zakon, def je uvijek i ama baš uvijek prejak, a bongosi dobro dođu...s tim da ih se u nekim meditativnim pjesmama ne treba koristit...lako stoje tamo i da nitko ne lupa belji se belji se belji se belji se

Tako nekako ja to shvaćam....

Al kad bi netko dao neke službenije podatke ili činjenice ne bi bilo na odmet....

Cool Cool

O Ljubavi ja pjevam, o Isusu mom kralju i za njega čuvam najljepše riječi - ISUSE VOLIM TE!!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zita

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 10:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A tek sad skužih ovu temu Rolling Eyes
To pitanje liturgijske glazbe me jako zanima, jer mi u našoj župi pokušavamo osnovati zbor mladih Rolling Eyes koji bi pjevao na večernjoj nedjeljnoj misi i to pjesme koje su bliže mladima.
A problem je što se ne zna koje su od svih tih duhovnih šansona, pjesama prikladne za liturgiju i nigdje se do takve informacije ne može doći.
Ima ona pjesmarica za mlade Dođi Gospodine Isuse (zajednice mladih varaždinske katedrale), na kraju koje postoji tematski sadržaj s popisom pjesama koje odgovaraju određenom dijelu mise. Pretpostavljam da je ok držati se tih uputa, ali opet mislim da bi trebao postojati neki pravilnik kojim bi se odredilo koje pjesme jesu, a koje nisu za misu baš što se tiče tih zborova i misa mladih. A što je bitnije od samog postojanja takvog pravilnika je i educiranje mladih, pogotovo voditelja zborova o tome. Premda sam i čula da se ponešto po tom pitanju i pokrenulo u Zg nadbiskupiji, ako se ne varam. Rolling Eyes

A što se tiče prikladnosti instrumenata, to pitanje me trenutno ne muči, jer mi ne možemo naći jednu osobu koja svira gitaru. Laughing
Pa je u biti ono što me muči činjenica kako naći takvu osobu. Laughing Wink
Ako netko ima kakvu ideju, slobodno nek se javi! Wink
sneni
isključen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 15:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam pročitao cijelu temu pa se neću još osvrtati ali evo jednog primjera.
Prošlog Božića snimili smo cijelu Polnoćku. No to nije klasična Polnoćka nego ima i prije polnoćke Služba čitanja, ali ni to nije ova nova služba čitanja nego preuređenja stara Božićna Jutarnja sa uklopljenim "Lucenarijem" Služba svjetla. Jasno svo pjevanje je tradicionalno pučko. Smijem reći nešto originalno što na hrvatskom tržištu još ne postoji. Dva DVD u lijepom omotu, obilata dva sata božićnog raspoloženja. Možda nekom posluži za inspiraciju.
Ako netko želi može dobiti po cijeni od 100 kn na moj i-mail. Možda se ovim nisam ogriješio o pravila ovo ne smatram reklamom.
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zita napisa:
A što se tiče prikladnosti instrumenata, to pitanje me trenutno ne muči, jer mi ne možemo naći jednu osobu koja svira gitaru. Laughing

buhahahaha Ja imam problem upravo u tom kaj nas u mojoj župi ima previše. Počnem si u glavi zbrajat ljude za nekakav crkveni bend i našao sam si svega klavijaturista i jedno četri - pet gitarista!

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
logica

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mathe napisa:

Bitno je pažnju posvetiti na Gospodine,Slava, Ps, Aleluja, Svet i Jaganjče... tu bi trebalo pravit minimalna odstupanja što se teksta tiče, a i načina izvođenja npr. nije dobro za "gospodine smiluj se" ono rasturat s nekom pjesmom,pljeskat i tako to.... mislim ne spada baš u kontekst... tu bi trebala većinom biti neka ak ne molska bar lagana pjesma...
Najveći problem kod nas je "slava"...bar ja još neznam neku idealnu pjesmu da je zamjeni recitiranje...

Jaganjče bi trebao svakako bit...a sad ako se pjeva Mir onda se valjda jadanjče recitira...mada kod nas u župi to nije tako Embarassed Embarassed Embarassed

Mi imamo jednu ženu u zboru koja sklada pjesme i napisala je više ovih misnih pjesama (Gospodine, Slava...). Rado ih izvodimo. Ali vidim da se ona boji izać iz nekih korica što se teksta tiče. Tako je i s drugim pjesmama, uglavnom su to bili psalmi. Koliko se tu može "šarati"?
Jaganjče ne recitiramo ako smo pjevali Mir.

Citat:
Violina i flauta su zakon.... samo kod mene to nitko nezna svirat... Gitara mislim da nebi trebala nikom smetat... sint isto bilo da se stavlja zvukove klavira ili kao što je kod mene slučaj da zamjenjuje flautu... od šuškavaca jaje je zakon, def je uvijek i ama baš uvijek prejak, a bongosi dobro dođu...s tim da ih se u nekim meditativnim pjesmama ne treba koristit...lako stoje tamo i da nitko ne lupa belji se belji se belji se belji se

Slažem se. Nekad treba bit strpljiv a i neki ljudi prođu i odu... Kod nas je prošlo nekoliko gitarista a ovaj zadnji nam odlazi na kraće školovanje. Imamo bongose, a odnedavno i violu, klavijature podrazumijevam. Imamo i prejaki def zeleni pa smo razmišljali o nekom dječjem, onaj koji ne smeta jako. Ovisi i o pjesmi tko će svirat. Ne sviraju uvijek svi.

Daniel

PostanoPostano: čet 16 vel 2006, 10:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Što je to liturgijska glazba? Koje pjesme za mlade mogu tu proć?
Postoje pjesme koje se pjevaju na susretima za mlade ali nisu prikladne za Misu. Samo ne znam koje su to.
Koji je kriterij? Ili to ne postoji tj. još nije regulirano?

Koliko znam, liturgijsko pjevanje je strogo regulirano. S druge strane koliko sam upoznat nije precizirano koji e instrumenti trebaju koristiti ali svaki dio mise ima svoju pjesmu, to znam da je strogo regulirano.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Smib

PostanoPostano: ned 19 ožu 2006, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nešto sam načuo da će možda uskoro biti dopušteno samo koralno pjevanje. Nemojte me shvatiti ozbiljno jer to je doslovno rekla-kazala. Pitam ako netko slučajno zna nešto o tome.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 06 tra 2006, 9:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smib napisa:
Nešto sam načuo da će možda uskoro biti dopušteno samo koralno pjevanje. Nemojte me shvatiti ozbiljno jer to je doslovno rekla-kazala. Pitam ako netko slučajno zna nešto o tome.

Ne znam, sumnjam da će doć do toga. Zato jer se po raznim krajevima svijeta drugačije slavi, evo primjer - Afrika Laughing Njima je tamo normalno plesati, pljeskati za vrijeme Mise jako sretan Istina, Misa je spomen-čin Isusove žrtve na križu, ali je to ujedno i čas slavljenja i veličanja Boga pjesmom, pa i plesom Laughing Kod nas u Hrvatskoj trebaju Mise gdje se mogu čut šansone, pjesme malo veselijeg karaktera, da se osjeti ta mladost Crkve jako sretan Ali, sigurno da mora sve biti na visokoj razini dostojanstva.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Lara

PostanoPostano: pet 05 svi 2006, 0:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mi smo na misi isto svirali sa klasicnom rock postavom: ritam, lead gitara, bass, bubnjevi. fratar nas je pustija, cak i bake su gustale, no jedna nasa prija koja studira teologiju se zgrozila i rekla da bubnjevi nisu liturgijski inst, da podrijetlo vucu iz poganskih rituala i opcenito, uznemiruju duhove dok je smisao liturgijske glazbe smiriti se, uci u dublje razmisljanje i tu biti s Bogom, a ne biti rastresen. opcenito da bi idealno bilo koristiti instrumente karaktreristicne za pojedino podneblje, kulturu i sl, s kojima se ljudi bolje identificiraju.
zvuci polu-kontradiktorno u biti, no davno je bilo, zaboravjeh.. al to bit tog izlaganja biješe Rolling Eyes
Maki

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 1:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da nastavim o liturgijskoj glazbi. Mene najviše smeta kada zborovi na misama prave svoje koncerte. Slažem se treba pjevati i nove pjesme, povećavati repertuar pjesama, ali da na jednoj misi od recimo sedam - osam pjesama ja znam dvije (a koji dolazim svake nedjelje na misu, a ponekad i radnim danom) mislim da to ipak ne valja. Da se s vremena na vrijeme ubaci i poneki stari koralni napjev, a ima ih prekrasnih narod bi znao ih pjevati i ne bi se događalo da kada dođe, kao što je netko napisao, vazmeno bdijenje da se zna samo dvije pjesme.[/quote]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 10:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Potpisujem ovo što si napisao Maki.
Ako zbor od mise napravi koncert, to znači da je više od 90% vjernika koji prisustvuju bogoslužju isključeno iz pjevanja pod misom. A sami dobro znamo koliko je pjevanje važno u liturgiji i kod sudjelovanja vjernika u cijelom bogoslužju.

Bog moj i sve moje.
Maki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo još jedna stvar što me je zasmetala sad u subotu. Slažem se da treba uvoditi nove pjesme, a dali početi misno slavlje s novom pjesmom. Po meni ne. Najbolje za izvođenje novih pjesama je pričest, dobro ne mogu se sve pjesme izvoditi za vrijeme pričesti (mislim po prvi puta svirati, npr. darovne i tako neke, ali neke se i mogu).
Maki

PostanoPostano: pon 03 srp 2006, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo u četvrtak sam bio u Đakovu na ređenju novih svećenika. Bilo je fenomenalno. Bio sam oduševljen pjevanjem bogoslova. Meni osobno je najljepše liturgijsko pjevanje kada pjevaju bogoslovi. Stvarno su prekrasno pjevali.
bodul

PostanoPostano: čet 03 kol 2006, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pjesme koje su smještene u red mise nije dozvoljeno zamjeniti drugim pjesmama -OPĆA UREDBA RIMSKOG MISALA 366. Uredu je da se organiziraju "Mise za mlade" (što je meni odvratan izraz jer je svaka misa ista i nije ništa u biti posebnija ona misa na koju dolaze više mladi i ona na koju dolaze odrasli -svaka misa je za svakoga-A OVIM SE OBRAĆAM POSEBNO NEOKATEKUMENIMA- NA SVAKU MISU TREBA DA BUDE OMOGUĆEN DOLAZAK SVIH LJUDI A NE SE ZAKLJUČAVATI NJIH DVADESETAK U CRKVE ODNOSNO ŽUPNE DVORANE ) sve trba biti na razini dostojanstva pjesma služi da nas zanese u meditaciju i da mislimo samo na Boga odnosno da nam duša "leti" a ne da se zabavimo nepotrebnim pljeskanjem , rasturanjem po bubnjevima i pjesmama koje se neki put po melodiji ne razlikuju od onih što se puštaju po kafićima i koncertima osim po tekstu. Od instrumenata orgulje su definitivno na prvom mjestu iako se mogu kombinirati i ostali instrumenti koji pomažu zanošenju duše:harfa,violina, flauta ali ne i električna gitara i bubnjevi! Kome se ide na misu radi Boga, oš tija ići će i na onu kojoj pjeva uštirkani zbor pod ravnanjem maestra i na onu pučku stoljećima staru koju pivaju (jorgolu) babe posebno kod nas na otocima(jedna piva u sridu a druga u četvrtak jer je dotična malo gluha pa žuri ili kasni Rolling Eyes ) i na onu koju pjevaju mladi i dica !
merkat

PostanoPostano: čet 03 kol 2006, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul, ajd priznaj da si zvonar ! Cool

vidim da se kužiš dosta u povijest i sadašnjost liturgije... Cool

baš sam bio s nekim neokatekumenima na kavi i zanimljivo je bilo slušat dva dobra frenda, jedan sadašnji zadrti i jedan bivši neokatekumen koji je sve govorio protiv, to je bila komedija za slušat Laughing
zanimljivo je kod njih da jedni vele kako nije istina to za zaključavanje "odabranih sinova izraela" na misu i da ne vrijedi da se ne mole i da subotom zamjenjuju nedjelju a drugi tvrde da je tako i sad ti znaj.... Rolling Eyes
magivek

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 11:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hehe... biti zvonar je casno... Znas, kako kod nas pjevaju: "Da nas bodul mjesto zvona visi, i babe bi dolazile k misi..." belji se buhahahaha

Mislim, da i tu vrijedi vec pomenuto pravilo: nije bitno, tko pomocu kojeg glazbala nesto pjeva, bitno da on a) time i sam zeli slaviti Gospodina i pod b, sto je jos bitnije: da svojim slavljenjem Gospodina i druge potice da mu se pridruze!
Bodul, malo mi djelujes tako, kao da si previse vezan za vanjske oblike. Oni su bitni, jer su vidljivi za druge. Ali bi oni ustvari trebali biti samo ogledala naseg nutarnjeg stava. Znam, da to precesto nije tako, pa se ne vidi nista drugo osim vanjstine. Ipak bismo svi trebali pripaziti na bitne stvari (nutrinu), a to bez Boga ne ide. Zato molimo Duha Svetog, da nas sve prosvjetli i povede k Bogu (ako idem k Bogu, onda nije bitno, koji Papa je sto zasto kad o cemu rekao...)
merkat

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

edit na žanovu preporuku !
stop spamovima ! Cool

šta se tiće liturgijske glazbe, moram priznat da me je to dok sam bio mlađi plašilo, ono kao da te netko plaši iz bunara a sad mi je čist ok...nije baš ono ko klape al se da ufurat...još da znam bolje latinski... Rolling Eyes

Zadnja promjena: merkat; pet 04 kol 2006, 18:38; ukupno mijenjano 1 put.
Daniel

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 19:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi moji ja sam vam se u samostanu glazbeno preporodio, počeo sam pjevati, najbolje mi idu korali, a najviše mi leže pučke liturgijske pjesme, a ako Bog da možda počnem i svirati. Laughing Laughing

Bog moj i sve moje.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.