HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 10:36. Pogledaj neodgovorene postove
Liturgijska glazba
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 11:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ova "darove kruha i vina" može sa ritam sekcijom... svirajte ritam isti kao "everybody hurts" od REM-a Wink
vrlo lijepo zvuči. Wink probajte jako sretan

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
ne znam svirate li al meni je pjesma "prinosimo kruh" odlična.
takođe nije loša pučka "darove kruha i vina"
u nekim prigodama (ne uvijek) može proći i neki instrumental.

imam ti ja jednu super četvaroglasnu obradu za Prinosimo kruh,novu...
malo za promjenu Smile

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Pancho

PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ova "darove kruha i vina" može sa ritam sekcijom... svirajte ritam isti kao "everybody hurts" od REM-a ;)
vrlo lijepo zvuči. ;) probajte :D

hahah vrtim si u glavi obje pjesme i fino sam se nasmijao :D
znači stavili bi neki 6/8 ritam... hmhm... pa može, al nekak mi ne ide po karakteru, ovo mi je baš neka koračnica :-)
davorseljan

PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 18:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko je za da pokušamo svi zajedno izdat pjesmaricu sa svih festivala duhovne glazbe u nazad 10 godina?
Što bi trebalo.
Stupit u kontakte sa orgarnizatorima i pokusaš ih zamolit da ustupe barem nosaće zvuka ili čak pisane materijale svih večeri u nazad 10 godina.
Nakon toga oni koji znaju note trebaju to stavit na papir ili u kompjutor i tsko svima predstavit.
Siguran sam da bi se tu našlo puno toga novoga za liturgiju.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 18:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ideja je dobra, ali nije to samo tak...
pouzdano znam da se na ovoj plavoj pjesmarici dosta dugo radilo,a
potrebni su nam i "stručni" suradnici,koji bi provjeravali točnost,netko tko bi za to odgovarao,itd...

Pancho

PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
ideja je dobra, ali nije to samo tak...
pouzdano znam da se na ovoj plavoj pjesmarici dosta dugo radilo,a
potrebni su nam i "stručni" suradnici,koji bi provjeravali točnost,netko tko bi za to odgovarao,itd...

da, to je ozbiljan posao... mnogo posla. ne znam ima li netko u našoj Crkvi zadužen za takve stvari. institut za crkvenu glazbu se vjerojatno ne bavi ovim "neozbiljnim" pjesmama. :-]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 11:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ideja dobra! al kako rekoše 5rich i pancho vrlo teško je ostvarivo.
na festivalima je preko 50% neozbiljnih i "šund" pjesama.
Po meni bilo bi najbolje kada bi se animirali glazbenici i sastavili pjesmaricu najdražih pjesama (i najizvođenijih).. te da se pjesmarica podijeli "po liturgiji"da bi bila funkcionalnija. e to bi bila odlična pjesmarica.

al kako reče 5rich tu treba velika logistika i pola godine posla(najmanje)... to znači da treba nekog stručnjaka (vrhunskog)+ suradnici koje treba platit...
ako ne postoji jaka stručna i financijska pozadina, neostvariva je.
Uvijek podržavam ove incijative al to treba pokrenuti ured za mlade ili neka biskupija... onako privatno je neostvarivo.

Magali
mod team

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 13:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A bitna je stvar, da sve pjesme trebaju proci odobrenje, što za sad u RH ima samo pjesmarica Pjevajmo pjesmu novu! (tak nekaj) znaci da je u skladu s liturgijskom glazbom...
Čak i plava pjesmarica u biti nije "zakonita".
Problem je što se svakakve pjesme koriste u liturgiji, a to je totalno krivo...jer se zna točno što pripada liturgiji...i na kojem mjestu...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 13:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:
A bitna je stvar, da sve pjesme trebaju proci odobrenje, što za sad u RH ima samo pjesmarica Pjevajmo pjesmu novu! (tak nekaj) znaci da je u skladu s liturgijskom glazbom...
Problem je što se svakakve pjesme koriste u liturgiji, a to je totalno krivo...jer se zna točno što pripada liturgiji...i na kojem mjestu...

istina..
za tu pjesmaricu odgovara naš predstavnik ureda za mlade,dok u predgovoru piše da ova pjesmarica ne želi zamjeniti našu hrvatsku liturgijsku pjesmaricu(pjevajte gospodinu pjesmu novu) odbrenu od HBK..

Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 17:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U zadnje vrijeme dosta idem na nedjeljnu Misu u 9.15h kod Sv. Antuna na zagrebačkom Svetom Duhu. Na toj misi pjevaju i sviraju grupa Novo Svitanje + zborić Sv. Antuna. Misa je prekrasna, nema bubnjava, ali tu su klavijature, akustična i bass gitara, te udaraljke (nekad).

Kao košuta što za vodom žudi,
žudim za Tobom ja...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: ned 08 ožu 2009, 1:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja odem na misu u Goricu na kojoj pjeva Navještenje i svaki puta me oduševe.
Inaće to je moj bivši zbor.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 14 svi 2009, 8:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:

u biti to je pjesmarica za mlade. Nije ona liturgijska pjesmarica.
U plavoj pjesmarici više od pola pjesama je itekako iskoristivo za misu ili klanjanje....

Pancho, Vidio sam ono što je ona napisala na FC u vezi U2 i ja se slažem s njom.

Pancho

PostanoPostano: čet 14 svi 2009, 11:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

wagnerova koračnica koja se svira na 90% vjenčanja nema nikakve veze s kršćanstvom i nitko se ne buni, ali kada se to zamijeni pjesmom U2a (rock alert!) onda je to svetogrđe. to me smeta.

When someone ignores you, sing louder.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 14 svi 2009, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pancho napisa:
wagnerova koračnica koja se svira na 90% vjenčanja nema nikakve veze s kršćanstvom i nitko se ne buni, ali kada se to zamijeni pjesmom U2a (rock alert!) onda je to svetogrđe. to me smeta.

i sa tobom se slažem. To jesu dvostruka mjerila. svejedno trebamo da se držimo ovih pravila. Za wagnerovu stvar do neki dan sam mislio da je samo jedna klasična instrumentalna skladba... Od sada ju neću svirati.
Radije ću nešto od Bacha . Bach ima sjajnih instrumentala koje su prikladne jer je (rekao bi) većina njegovih djela crkvena glazba.

Pancho

PostanoPostano: čet 14 svi 2009, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bachek <3

When someone ignores you, sing louder.
hilarije

PostanoPostano: sub 16 svi 2009, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pancho napisa:

Tako ti je to kad se ne slusa sto Crkva kaze, nego se radi po svome. Onda je tko jaci taj kvaci. Mozda da probas sa nekom jos "zescom" muzikom, pa kad se budu bunili vratis se natrag na U2 i kazes im da je to kompromis. Naravno uvijek mozes reci onima koji se protive da mogu ici na neku drugu misu ako im se ne svidja, tako su meni rekli kad sam ih upozorio da ne smiju mijenjati tekstove pjevanih molitava (slava, svet, jaganjce...)
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 16 svi 2009, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hilarije napisa:

Naravno uvijek mozes reci onima koji se protive da mogu ici na neku drugu misu ako im se ne svidja, tako su meni rekli kad sam ih upozorio da ne smiju mijenjati tekstove pjevanih molitava (slava, svet, jaganjce...)

al i to je neka reakcija..

dok sam ja to rekla svojima,imala sam filing da govorim zidu..
i zapravo,vjerojatno bi me zid prije shvatil i poslušal nego oni..
jer njima,kroz jedno uho nutra,kroz drugo van..i deri po svom Rolling Eyes Rolling Eyes

a kaj se U2-tiče...
a instrumental je, to možeš nekaj i u hodu smišljat,
pr.dok je klanjanje,ili dok čitamo neke meditacije,dečko na klavijaturama često u hodu nekaj smišlja za pratnju..
tak da mislim da tu ne bi bil problem..
ali da ste pjevali,onda bi bil problem,bar po meni

Newform1

PostanoPostano: pon 13 srp 2009, 18:46
PostNaslov : Liturgijska glazba
Citiraj i odgovori

Imam malo više godina od velike većine vas na forumu, ali nadam se da ćete uvažiti i moje mišljenje.
Užasno me smetalo prije puno godina, dok sam išao na Misu, što se stalno govorilo o slavljenju Boga i Isusa, o slavljenju sv. Mise, a pjesme, uvijek su bile liturgijske, bile su kao na sprovodu: dosadno, sporo, nema veze sa slavljenjem bilo čega. Osim, naravno, riječima.
Zato sada postavljam pitanje: što je liturgijska glazba?
Ono što naši liturgičari kažu da je "ozakonjeno" i "pravo", je na izričaju 19 stoljeća. Zato je, po mom mišljenju, bitno razlučiti liturgiju i izričaj kao dvije bitne kategorije. Znam toliko "duhovnih šansona" koje više pripadaju liturgiji nego mnoge koje su "ozakonjene", a liturgičari ih ne prihvaćaju i zovu ih smećem ili slično. Samo zato što nisu pisane za orgulje, nego za gitaru ili slično. Bitno je da se prati liturgijska godina, da zborovođa prati nedjelje kroz godinu, a izričaj može biti noviji, moderniji...Nemojmo zaboraviti kada su orgulje ušle u liturgiju, a isto tako moramo biti svjesni da ni Mozart i ekipa nisu baš bili rado viđeni gosti u crkvama u to doba. A danas su klasika...Liturgija se kroz i kroz glazbu mora približiti mladima, i to je jedan od najlakših način da ih se privuče u crkvu.
Prije tri godine, kada se u mojoj župi počelo slaviti i pjesmom, na "misi za mlade", nedjeljom navečer, crkva je bila poluprazna. Dolazili su oni koji nisu stigli ujutro. Danas je to naša najjača misa, a 60% vjernika su mladi.
BVB!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
hilarije

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 6:01
PostNaslov : Re: Liturgijska glazba
Citiraj i odgovori

Newform1 napisa:
Imam malo više godina od velike većine vas na forumu, ali nadam se da ćete uvažiti i moje mišljenje.
Užasno me smetalo prije puno godina, dok sam išao na Misu, što se stalno govorilo o slavljenju Boga i Isusa, o slavljenju sv. Mise, a pjesme, uvijek su bile liturgijske, bile su kao na sprovodu: dosadno, sporo, nema veze sa slavljenjem bilo čega. Osim, naravno, riječima.
Zato sada postavljam pitanje: što je liturgijska glazba?
Ono što naši liturgičari kažu da je "ozakonjeno" i "pravo", je na izričaju 19 stoljeća. Zato je, po mom mišljenju, bitno razlučiti liturgiju i izričaj kao dvije bitne kategorije. Znam toliko "duhovnih šansona" koje više pripadaju liturgiji nego mnoge koje su "ozakonjene", a liturgičari ih ne prihvaćaju i zovu ih smećem ili slično. Samo zato što nisu pisane za orgulje, nego za gitaru ili slično. Bitno je da se prati liturgijska godina, da zborovođa prati nedjelje kroz godinu, a izričaj može biti noviji, moderniji...Nemojmo zaboraviti kada su orgulje ušle u liturgiju, a isto tako moramo biti svjesni da ni Mozart i ekipa nisu baš bili rado viđeni gosti u crkvama u to doba. A danas su klasika...Liturgija se kroz i kroz glazbu mora približiti mladima, i to je jedan od najlakših način da ih se privuče u crkvu.
Prije tri godine, kada se u mojoj župi počelo slaviti i pjesmom, na "misi za mlade", nedjeljom navečer, crkva je bila poluprazna. Dolazili su oni koji nisu stigli ujutro. Danas je to naša najjača misa, a 60% vjernika su mladi.
BVB!

Uzor katoličke glazbe u liturgiji je gregorijansko pjevanje. Ne samo u 19. st., nego i u srednjem vjeku kad se izvodilo dosta drugacije. Prema tom uzoru treba prosudjivati i vrednovati ostalu glazbu koja dolazi na misi.

To sto netko zeli opravdati svoj neposluh uvodjenjem kojekakvih stvari kojima na misi nije mjesto, ne mjenja na stvari nista, a ako cemo se pozivati na to koliko ce mladih dolaziti, najbolje da kao neki protestanti umjesto mise napravimo koncert popularne glazbe, pa ce ih onda doci jos vise. Pogotovo jer se ne naplacuje ulaznica.

Upravo takvo razvodnjavanje liturgije i potpuno prelijevanje svjetovnog u sakralno, dovest ce i kod nas do onoga do cega je dovelo i vani: mladi ce se zapitati sto je to na misi tako posebno kad se na sve nacine sugerira da je to jos samo jedno druzenje (od glazbe preko "nastupa" svecenika do nedostatka ikakve vertikalne usmjerenosti liturgije) i izgubit ce iz vida sto sv. misa zapravo jest. Ostat ce nam duhovna pustos i mise za mlade poput gloria.tv/?media=16608 koju je slavio kardinal Schoenborn (da i ne navodim gore primjere) - potpuna protestantizacija.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ant_zg
Newform1

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 6:25
PostNaslov : glazba
Citiraj i odgovori

Tko je govorio o neposluhu. Kažem, ima toliko novih duhovnih pjesama koje su bliže liturgiji od nekih koje su službeno odobrene. Kod mene u župi nema koncerta, niti će ga biti, držimo se liturgijske godine i čitanja, a opet pjevamo novije pjesme, bez orgulja. I svi koji dođu na Misu, znaju zašto su tu. Ono što me smeta je da se odmah ide na nož, pjesma se proglašava smećem ili kako si napisao "razvodnjavanje liturgije". I tvrdim odgovorno da se veće zajedništvo i župljana i svećenika osjeti kod nas, nego na većini misa na kojima se pjeva prema uzoru. Uostalom, svijet je prepun danas krivih uzora, a budućnost će pokazati da li i ovakav uzor možda treba korigirati.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

teško je razgovarat ako dijelimo glazbu na modernu ili klasičnu...
možemo jedino razgovarat ako ćemo dati primjere. ima sasvim dovoljno prikladne moderne glazbe... ali i neprikladne.
Ja bi rekao da se istina može naći u sredini ako se ima znanja i osjećaja za liturgiju

hilarije

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:18
PostNaslov : Re: glazba
Citiraj i odgovori

Newform1 napisa:
Tko je govorio o neposluhu. Kažem, ima toliko novih duhovnih pjesama koje su bliže liturgiji od nekih koje su službeno odobrene. Kod mene u župi nema koncerta, niti će ga biti, držimo se liturgijske godine i čitanja, a opet pjevamo novije pjesme, bez orgulja. I svi koji dođu na Misu, znaju zašto su tu. Ono što me smeta je da se odmah ide na nož, pjesma se proglašava smećem ili kako si napisao "razvodnjavanje liturgije". I tvrdim odgovorno da se veće zajedništvo i župljana i svećenika osjeti kod nas, nego na većini misa na kojima se pjeva prema uzoru. Uostalom, svijet je prepun danas krivih uzora, a budućnost će pokazati da li i ovakav uzor možda treba korigirati.

Molim te reci mi jednu zupu u Zagrebu gdje se pjeva prema uzoru (a uzor je gregorijansko pjevanje)? Ja sam bio u mnogima gdje se ne samo ne pjeva prema uzoru, nego se direktno krse propisi.
Zalosna je cinjenica da se od tog "smeca" ne moze lako pobjeci (nadam se da ovo nije previse na noz).
hilarije

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

možemo jedino razgovarat ako ćemo dati primjere. ima sasvim dovoljno prikladne moderne glazbe... ali i neprikladne.
Ja bi rekao da se istina može naći u sredini ako se ima znanja i osjećaja za liturgiju

Problem i je u tome sto svatko postupa prema svojim osjecajima, pa bira ono za sto osjeca da mu odgovara, a ne gleda sto crkva u svojim dokumentima preporucuje. Ljudi se ponasaju kao da ne znaju da je glazba za svaku nedjelju i blagdan vec dana u Gradualu. Ne kazem da bi svuda trebalo pjevati tako (ali bas nigdje?), ali bi nam to trebalo biti uzor.
Newform1

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:29
PostNaslov : smeće
Citiraj i odgovori

Dakle, kršenje propisa ovisi o zborovođi, ja nisam pisao o tome. A sad te direktno molim da definiraš "smeće"?
Newform1

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma naravno, zato sam govorio o izričaju. Ima danas prekrasnih stvari iz klasike obrađenih moderno i obrnuto. Po meni, znači to je moje mišljenje, liturgija se može pratiti i samo bubnjevima ako je u svrhu i duhu liturgije, a ne sebi same.
Uostalom i "uzori" su postavljeni kao preporuka, a ne propis, ako sam dobro shvatio...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.