HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 21 srp 2019, 15:25. Pogledaj neodgovorene postove
Ekumenizam i dijalog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Amistad

Spol: muško
PostanoPostano: pet 27 lis 2006, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:
Vidim da si malo krivo obavijeŔten:

25. 10. bio je susret u Tribinama grada Zagreba
26. 10. svaka vjerska zajednica moli u svojoj bogomolji, a

27. 10. u 19,30

- MeĆ°ureligijski molitveni susret u crkvi sv. Franje, Kaptol 9, u Zagrebu. Tu bi predstavnik svake vjerske zajednice izreko svoju molitvu, nakon ĆØega bi bila izvedena kratka glazbena toĆØka iz vlastite tradicije.

Ljudi, pratite pažljivo dogaĆ°anja i nemojte krivo optuživati! DoĆ°ite moliti!

BTB! pozdrav

Crvenom sam oznaĆØio ono o ĆØemu sam govorio u prethodnom postu.
A ovo Å”to si napisala, sve to znam. I proĆØitaj moj post joÅ” jednom. Nikog nisam krivo optužio nego samo iznio ĆØinjenice. Na žalost!

ps. možda bi se ipak trebala joŔ malo bolje informirati.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 27 lis 2006, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:
JuĆØer je i u Zagrebu održana molitva za mir, ali na viÅ”e mjesta. Na viÅ”e mjesta zato Å”to je papa Benedikt XVI zabranio zajedniĆØku molitvu. Tako je svaka zajednica molila u svojim prostorima. Kao da se molimo razliĆØitom Bogu. A ja sam mislio da baptisti, pravoslavci, Evangelici,katolici,... vjeruju u istog Boga. I to je ekumenizam!!!???

Zadnjih 19 godina u Asizu se 27.10. okupljaju predstavnici razliĆØitih religija i zajedniĆØki mole za mir. Danas Ʀe tamo biti samo katolici. Žalosno! Ovime smo se vratili 20 godina u nazad po pitanju ekumenizma.

Ok, shvatila sam ono crveno. Wink Možda nisam, kako ti kažeÅ”, dobro obavijeÅ”tena jer nisam ĆØula da je Papa zabranio zajedniĆØku molitvu. Htjela bih znati gdje to piÅ”e.

Mislim da su dogaĆ°anja u Zagrebu stvar organizatora jer je u Rijeci sve to malo drukĆØije organizirano. Oni nemaju onu "posebnu" molitvu nego samo zajedniĆØku, dok je u Zagrebu PRVI dan bila tribina sa svim vjerskim predstavnicima, DRUGI dan molitva za mir posebno u svakoj bogomolji, ali s istom nakanom i TREƆI dan Ʀe biti ta zajedniĆØka molitva za mir o kojoj ovdje govorimo.

Mislim da je to, kao Å”to rekoh stvar organizacije i da je to dobro da je molitva u pojedinim zajednicama i da se ta molitva onda na kraju ujedini, a to Ʀe se dogoditi danas u 19,30.

Ako sam opet neÅ”to "fulala" slobodno mi to razjasniÅ” jer Ʀe tako i ostatak naroda biti obavijeÅ”ten!

BTB! jako sretan

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pet 27 lis 2006, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko ja znam Benedikt XV. nije baÅ” oduÅ”evljen zajedniĆØkom molitvom sa istoĆØnjaĆØkim religijama jednostavno zato Å”to oni prema svojem poimanju transcedencije ne mole Boga, nego rade neÅ”to drugo. Zato on i nije dolazio na te molitve svih religija u Asizu. Ekumenizam da, ali mislim da ne možemo spajati nespojivo.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
magivek

PostanoPostano: pet 27 lis 2006, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sumnjam da je Benedikt XV bio za ekumenizam, u njegovo vrijeme su svi krscani osim katolika bili heretici Smile Smile . Zivac medutim sigurno misli na Benedikta XVI...
A slazem se, da ne mozemo jednostavno sve potrpati u jedno.
Dijalog ili ekumenizam stoga mora uciti najprije sudionike medusobnom postivanju i upoznavanju. No takav dijalog je svakako potreban!
Živac

PostanoPostano: pet 27 lis 2006, 18:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Embarassed
Da, da, Benedikt XVI., sorry Smile

Glede heretika, heretici su tada bili oni isti koju su sada, ralika je u naŔem miŔljenju. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Amistad

PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda mi je dala do znanja da mozda nisam bio dovoljno jasan sto sam onime mislio. Pa evo...

Kako to meni izgleda, svatko se moli prvo "svom" Bogu (iako je On zapravo isti, jer uopce nije bitno dal se zove Jahve, Alah,... ili kako vec) a onda se svi skupe pa svatko ponovno jedan po jedan moli opet "svom" Bogu. Niti u jednom trenutku to nije (vise) zajednicka molitva.

Zato mislim da se napravilo par koraka unazad po pitanju ekumenizma time sto su zabranjene zajednicke molitve.
Živac

PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:
Kako to meni izgleda, svatko se moli prvo "svom" Bogu (iako je On zapravo isti, jer uopce nije bitno dal se zove Jahve, Alah,... ili kako vec)

To da. Ali Budisti se recimo ne mogu moliti svome Bogu, kad za njih Bog ne postoji. Oni mogu samo meditirat.

Zvijezda

PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
To da. Ali Budisti se recimo ne mogu moliti svome Bogu, kad za njih Bog ne postoji. Oni mogu samo meditirat.

Pa dobro, znamo Å”to je Amistad htio reƦi. Wink
Da, stvarno, kako budisti u svemu tome funkcioniraju? Oni valjda moraju doƦi do nekog prosvjetljanja iz kojega onda nastaje taj mir?! razmislja
Mislim da je, tj. trebala bi biti, Neutral želja svakog ĆØovjeka, negdje u dubini njegova biƦa, da bude u miru i dobrim odnosima s ostatkom ljudi i onda svi oni koji to žele doprinose na neki naĆØin tom nekom dijalogu.

SvaÅ”ta sam sad spetljala. Embarassed Valjda je razumljivo. Wink To je dio mog miÅ”ljenja - naravno, treba to doraditi. jako sretan A to Ʀe netko nastaviti. Wink

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Bernard

PostanoPostano: sri 01 stu 2006, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ha...bit Ʀe da su se u Asizu i na sliĆØnim mjestima ipak molili samo istodobno, a ne zajedno. Dakle, u isto vrijeme se molili svatko svome, a ne svi jednom istom.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Natty

PostanoPostano: čet 02 stu 2006, 7:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NE! Svi su se molili istom Bogu. Pa Å”ta ako Ga netko zove Alah ili Jahve ili kako god. ZnaĆØi ako ja Boga zovem tata, ili Gospodin ili Otac ili SveviÅ”nji ili kako god hoƦu to znaĆØi da se ne molim Bogu ? Ili da se ne moli Presvetom Trojstvu? Ili Å”to? Ne slažem se s vama.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
heartsong

PostanoPostano: čet 02 stu 2006, 8:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
NE! Svi su se molili istom Bogu. Pa Å”ta ako Ga netko zove Alah ili Jahve ili kako god. ZnaĆØi ako ja Boga zovem tata, ili Gospodin ili Otac ili SveviÅ”nji ili kako god hoƦu to znaĆØi da se ne molim Bogu ? Ili da se ne moli Presvetom Trojstvu? Ili Å”to? Ne slažem se s vama.

ljudi, ali kod vas uopƦe nije jasno koja je razlika ekumenizma i meưureligijskog dijaloga. a razlika je velika.

uostalom, nije se htjelo reci da su to razliĆØiti bogovi, osobito kaj se tiĆØe ekumenizma, veƦ da se zabranila zajedniĆØka molitva krÅ”Ć¦ana! a ako se misli da molitve drugih (protestanata, pravoslavaca) nisu dovoljno dobre da se mole s "naÅ”im" tj. katoliĆØkima, onda to doista izgleda ko da se molimo razliĆØitim bogovima, a naÅ” Bog je bolji od "njihovog"...

Ima li veƦeg apsurda od ovog? meni nema... Bila sam na molitvi ususret duhu asiza i to mi se ĆØinilo tako praznim. Ne zato jer molitva nije bila lijepa ili na blagoslov, veƦ zato Å”to mi nije imalo smisla da svatko moli kod sebe.

Kod Duha Asiza falio mi je taj Duh koji je bio baÅ” prisutan kad smo molili svi zajedno... dok god bi trajala ta molitva, preplavljivao bi me mir da za jedinstvo krÅ”Ć¦ana ima Å”anse, da za mir u svijetu ima Å”anse. da je 10 dana dok je trajala ta molitva bio raj na zemlji, da je sve bilo onako kako treba biti. Ove godine je to izostalo. Jer nije isto dok mole zajedno ili dok mole svak za sebe. To nitko ne može reƦi.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 0:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam prisustvovao tribini o dijalogu meĆ°u rijeĆØkim gimnazijalcima..Doista,premalo znamo o islamu a sliku o toj religiji stvaramo na temelju vjerskih fanatika,terorista..

A imamo zajedniĆØkog praoca - Abrahama

A i najvažnija kategorija džihada je borba protiv samog sebe, svojih greŔnih navika..
Da malo od njihove moralnosti uzmemo,ne bi nam Ŕkodilo..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 9:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:

Kakvom istom Bogu, o ĆØemu ti to priĆØaÅ”? Pa tamo su bili i afriĆØki animisti koji se mole duhovima. NajveƦi sveƦenik woodoa predložio je u Assisiju svoje rjeÅ”enje svjetskih problema-molitvu da nam oproste duhovi zemalja ugroženih nasiljem i prinoÅ”enje žrtava pomirnica i žrtava za ĆØiÅ”Ć¦enje.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Natty

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Govorim o monoteistiĆØnim religijama.

nata

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne mole se ni sve monoteistiĆØke religije istom bogu. NaÅ” Bog je jasno rekao kako se zove: 'ja sam koji jesam', 'Jahve'. Nikako se ne spominje Alah.

Vjerujem da je molitva jaĆØa ukoliko smo svi na istom mjestu, ali u ĆØemu je problem da se i svatko u svojoj 'bogomolji' pomoli za ekumenizam i jedinstvo? ZnaĆØi da moja molitva u mojoj sobi niÅ”ta ne vrijedi?

I nikako da netko odgovori kad i gdje je to papa zabranio zajedniĆØku molitvu?

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
sike

PostanoPostano: pet 01 pro 2006, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dovoljno smo zatvoreni po svojim sobama i sakristijama kao pojedinci i zajednice pa kad se jednom godiÅ”nje potakne jedan takav zajedniĆØki susret,rekao bih,grijeh je ne odazvati se!
neka se svatko moli kome hoƦe ali ako mi imamo otvoreni stav i težimo onoj Isusovoj želji da SVI budu JEDNO onda nam je i moralna i vjerska dužnost kao katolika-krÅ”Ć¦ana poticati na dijalog,zajedniĆØku molitvu..

zato je bilo silnih raskola i predrasuda prema drugima jer je svatko od nas u miŔjoj rupi i upija ono Ŕto mediji serviraju o drugima a to je uglavnom - loŔe

Zadnja promjena: sike; ned 03 pro 2006, 21:47; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nata

PostanoPostano: ned 03 pro 2006, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike slažem se. Samo hoƦu reƦi da i onaj kome možda nije dostupno biti na takvom mjestu može moliti i u duhu biti sa svom braƦom u Kristu.

sike

PostanoPostano: ned 03 pro 2006, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Sike slažem se. Samo hoƦu reƦi da i onaj kome možda nije dostupno biti na takvom mjestu može moliti i u duhu biti sa svom braƦom u Kristu.

Potpisujem

Samo želim reƦi ako nam Gospodin omoguƦi susret s nekim druge vjere, trebamo to iskoristiti i posvjedoĆØiti na tim susretima svojim primjerom!
Jedino tako možemo graditi mir meĆ°u ljudima,dijalog s onima koji su po neĆØemu drugaĆØiji od nas..

Natty

PostanoPostano: pon 04 pro 2006, 12:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Ne mole se ni sve monoteistiĆØke religije istom bogu.

Koliko Bogova postoji? Sori, ali ne razumijem Ŕto mi govoriŔ. Ja vjerujem da postoji samo jedan Bog. Pa ako se oni, tko god bili mole Jednome Bogu, mole se samo Jednome jer ih viŔe nema ili ako nije tako, onda se oni ne mole nikome Shocked

nata

PostanoPostano: uto 05 pro 2006, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji jedan, ali za mene je to Jahve a za npr. muslimane Alah. Dakle, ne molimo se istome, jer oni Alaha smatraju bogom. ZnaĆØi, ako se on obraƦa Alahu, za mene krivo vjeruje.

Coje

PostanoPostano: uto 05 pro 2006, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Postoji jedan, ali za mene je to Jahve a za npr. muslimane Alah. Dakle, ne molimo se istome, jer oni Alaha smatraju bogom. ZnaĆØi, ako se on obraƦa Alahu, za mene krivo vjeruje.

Ipak se mi molimo istome Bogu. Evo, kako je to moguƦe.
Ime "Jahve" nije ime u punom smislu te rijeĆØi. Bog nije Židovima objavio svoje pravo ime. Jedanko Ga se može zvati "SvemoguƦi" kao Å”to ga se zove "Jahve" ("Bog s nama" - "Bog za nas").

RijeĆØ "Allah" na arapskom nije ime za Boga. To je jednostavno imenica koju Ʀe vjernici pisati "Bog" ili nevjernici "bog". RijeĆØ "Allah" nije osobno ime muslimanskog Boga. Ime Boga u kojeg muslimani vjeruju je jedinstveno i neizrecivo (oni vjeruju da ima 199 imena za Boga - a ono dvjestoto je pravo - ali njega nitko ne zna).

Dakle - kad se krÅ”Ć¦anin moli Presvetom Trojstvu (Bogu), musliman Allahu (Bogu) i Židov Jahwi (Bogu) - onda se mole jednom te istom Bogu.
Ako se samo prisjetite da je Kuran ƈasni (sveta knjiga muslimana) u biti prepisana i malo preinaĆØena Biblija (najveƦim dijelom iz Starog Zavjeta) onda nema nikakvog mjesta sumnji da se mi molimo istome Bogu.

Jedini realan problem jest u tome Å”to su naÅ”e slike o Bogu razliĆØite. No9, to ne mjenja samog Boga. On je - neovisno o naÅ”im slikama - Jedan, unikatan - upravo takav kakav jest. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Amistad

PostanoPostano: uto 05 pro 2006, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Dakle - kad se krÅ”Ć¦anin moli Presvetom Trojstvu (Bogu), musliman Allahu (Bogu) i Židov Jahwi (Bogu) - onda se mole jednom te istom Bogu.

Apsolutno se slazem. Jos bi samo nadodao....
Muslimani a pogotovo Zidovi nemaju osobno ime za Boga. Bas ono, imaju ih 199, a bas to 200. je pravo. Zato sto je On neizreciv a time je Njegovo ime neizrecivo. Zato ga i zovu Jahve. Kolko ja znam, to znaci: Onaj koji jest!

Kako god mi (muslimani, Zidovi, krscani) zvali svog Boga, On je isti! Zato bi mi se i trebali moci zajedno moliti!
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 06 pro 2006, 9:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:

MONOTEIZAM: postoji jedan bog i to je ovaj naÅ” Bog /NZ, krÅ”Ć¦anstvo/
MONOLATRIJA: postoji osim, mog boga joÅ” njih, ali moj/naÅ” bog je pravi Bog (i najjaĆØi od svih drugih) /najveƦi dio SZ/
DANAÅ NJE KRÅ Ć†ANSTVO*: Postoji jedan jedini bog i on je Bog, a druge vjere vjeruju u istog tog boga ali oni toga nisu svjesni (mi jesmo). Karakteristike njihovog boga ili bogova, su karakteristike naÅ”eg Boga. Razlika je, najviÅ”e, u imenu. Svi se "drugi" bogovi mogu ne sakriti nego pronaƦi u Bogu!!!

Zadnja promjena: teta Jeja; sri 06 pro 2006, 12:47; ukupno mijenjano 1 put.

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 06 pro 2006, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:
...
Zato sto je On neizreciv a time je Njegovo ime neizrecivo. Zato ga i zovu Jahve. Kolko ja znam, to znaci: Onaj koji jest!

To bi bilo skraƦeno znaĆØenje imena (tj. tetragrama). U toj jednoj jedinoj rijeĆØi je osim gl. biti (jest) izreĆØena i djelatna prisutnost, tj. bio sam i tu sam i bit Ʀu. Tako da bi najtoĆØniji prijevod bio: "Ja sam onaj koji je bio tu (tu = svugdje) i koji sam sada tu i koji Ʀe uvijek biti tu"

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
nata

PostanoPostano: čet 07 pro 2006, 16:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo malo.
Vjeruju li pripadnici drugih religija, dakle ti koji vjeruju u 'istog' boga, da taj isti Bog ima sina Isusa Krista? Da ga je poslao da se utjelovi, ode na križ i otkupi naŔe grijehe, da uskrsne? Ne bih rekla. Muslimani ga priznaju i poŔtuju samo kao proroka.
Da, svi vjeruju u istog boga, samo 'malo' drukĆØijeg.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.