HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 23 kol 2019, 11:43. Pogledaj neodgovorene postove
Ekumenizam i dijalog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 11:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, razliĆØite stvari. Ekumenizam podrazumijeva krÅ”Ć¦anske denominacije a meĆ°ureligijski dijalog sve monoteistiĆØke religije a možda i one druge.
U Zagrebu je bilo i dosta ateista i mislim da su svi dobrodoÅ”li jer taj duh jedinstva mladih je jedina nada za ovaj svijet koliko god zvuĆØalo patetiĆØno.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 12:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima tu propusta, dok se vjernici pri vrÅ”enju ekumenizma pozivaju na zajedniĆØku molitvu u pitanju dialoga, se zajedniĆØka molitva ne traži jer se ne mora raditi o istom Bogu.
Mislim da Teze to brka pa uz to neinformiranost mladi pa ispadne svaŔta.

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe,na Taizeu se istiĆØe prvenstveno ekumenizam,dakle jedinstvo meĆ°u krÅ”Ć¦anima pa bit Ʀe da si neupuƦen...

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
El Pepe,na Taizeu se istiĆØe prvenstveno ekumenizam,dakle jedinstvo meĆ°u krÅ”Ć¦anima pa bit Ʀe da si neupuƦen...

Pa neƦe biti.
Ak se seƦaÅ” v Agramu je bila TEZE molitva i v džamiji je to ekumenizem? Ni.

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
sike napisa:

Pa neƦe biti.

RijeĆØ je o radionicama unutar Taize susreta i susreta s predstavnicima drugih religija ali kad je rijeĆØ o molitvi onda je iskljuĆØivo - krÅ”Ć¦anska

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
sike napisa:

Pa neƦe biti.

Evo, u Ženevi je brat Alois jasno rekao Å”to je u srediÅ”tu poslanja njihove zajednice iz TaizĆ©a: pomirenje meĆ°u krÅ”Ć¦anima kako bismo bili kvasac mira u ĆØovjeĆØanstvu Wink Tih dana u Ženevi ta zajednica je, iako privremeno, ostvarila svoje poslanje Smile Rekao je Alois i ovo: "U proÅ”losti su krÅ”Ć¦ani, u ime evanĆ°eoske istine, krenuli odvojenim putovima. Danas, u ime evanĆ°eoske istine, želimo biti pomireni. Kako možemo vjerodostojno govoriti o Bogu ljubavi ako ostanemo razjedinjeni? Nemojmo viÅ”e gubiti energiju na prepreke meĆ°u krÅ”Ć¦anima, ponekad ĆØak i unutar naÅ”ih vjeroispovijesti." Posebno je pozvao mlade da organiziraju u svojim zemljama, u svojim župama, "bdijenja pomirenja" Smile
Ako poruka i poslanje zajednice iz TaizĆ©a nije ekumensko, ne znam onda ĆØije jest... Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 14:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa jesu naravno ekumenske su. Ipak ima tu dosta lutanja. Nije to niÅ”ta loÅ”e ali razlika izmeĆ°u dijaloga i ekumenizma je velika. Uostalom niti na sve krÅ”Ć¦anske crkve se ne primjenjuje ekumenizam, zar ne?

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Uostalom niti na sve krÅ”Ć¦anske crkve se ne primjenjuje ekumenizam, zar ne?

Prije bi bilo obrnuto: da krÅ”Ć¦anske crkve sve ne podržavaju ekumenizam jer nisu prvenstvenoovome o ĆØemu je žan napisao - pomirenju meĆ°u krÅ”Ć¦anskom braƦom, Å”to po meni onda od crkve u sebi nemaju ni "c" ma koliko svoju crkvenost drugima nabijali na nos!

Ekumenizam je ponuda svim crkvama, a Å”to je najvažnije shvatiti, svakom krÅ”Ć¦aninu! Ekumenizam polazi od mene-tebe-nas, jer svi smo mi Kristova Crkva, pa ako krenem viÅ”e ljubiti=prihvaƦati brata krÅ”Ć¦anina, ekumenizam ima smisla i buduƦnost!

sike

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 0:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nadam se da ste ĆØuli da sutra (18.1.) zapoĆØinje svjetska molitvena osmina za jedinstvo krÅ”Ć¦ana u sklopu Ʀe se u svim (nad)biskupijama okupljati krÅ”Ć¦ani na zajedniĆØku molitvu na ovu nakanu.
Nekada je u Rijeci stvoren snažan temelj za razvoj ekumenskog pokreta, organiziran je i ekumenski odbor grada Rijeke u koji su uÅ”li predstavnici nekih krÅ”Ć¦anskih crkava,ne svih koje djeluju,veƦ onih koje podržavaju ekumenizam.

JuĆØer sam pozvan na sastanak kod predsjednika Ekumenskog odbora. DoÅ”li su sami katolici. BaptistiĆØki pastor navodno nije upitan da Ʀe se odazvat ekumenskoj molitvi 18.1. i zavrÅ”noj 24.1. (iako službeno traje osmina do 25.1.), ali niti Ʀe doƦi predstavnici srpske i makedonske pravoslavne crkve (politiĆØki razlozi), niti evangeliĆØka pastorica ĆØija se zajednica raspala, a ona rodila i otiÅ”la za novim poslom u Zagreb.
Dakle,spala knjiga na 2 slova - katolici i baptisti. Onda to i nije ekumenski pokret kad nema predstavnika istoĆØne pravoslave crkve.

Å to nam je ĆØiniti? Odazvati se sada svakoj inicijativi, pa makar nas bilo malo, a on da poĆØet tijekom cijele godine gradit mostove prema drugim krÅ”Ć¦anima. Iako sami veƦ vidimo razlike i netrpeljivosti u naÅ”oj Crkvi, pa kako da onda idemo ususret pravoslavcima, protestantima?

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je, Sike; trebamo se odazvati pozivima na molitvu. ƈini mi se da je nama lako priĆØati o ujedinjenju a kada treba moliti onda nam ne ide. Tu se vidi dali smo spremni na ujedninjenje. Mislim da prije svega rtebamo biti spremni na ujedninjenu molitvu. Ako to ne ide onda ne vidim ni smisao formalnog ujedinjenja.

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Bernard

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda je najveƦi problem s kojim se ekumenizam suoĆØava pitanje prijelaza vjernika iz jedne Crkve u drugu.
TeÅ”ko je katoliku gledati kako drugi katolik, primjerice, ode u kakvu protestantsku zajednicu. Za protestante je to pak "dokaz" da Bog blagoslivlja njihova nastojanja i potvrĆ°uje njihova uvjerenja.
Koliko vidim, tu kiselu jabuku joÅ” nitko nije zagrizao. Jer, ako bi ekumenizam dao zeleno svjetlo prijelazima iz crkve u crkvu u smislu "svi smo mi jednako virjedni", tad bi moglo biti svaĆØega.
Å to vi ostali mislite o tom?

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je ne bih usporedio protestante sa pravoslavnima. Nije to isto. Meni nimalo ne smeta i ne boli ako katolik preĆ°e na pravoslavnu... Ali ako ode u protestante da.

Pink Panther

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 14:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Taize susret mi je pokazao da je jedinstvo Crkve moguƦe i da ono živi u mnogim zemljama,kod mnogih mladih..ali tu ne mislim da formalno jedinstvo Crkve, veƦ o susretu katolika,pravoslavca i protestanta koji zajedno mole, zajedno razgovaraju, zajedno pomažu potrebitima.. Ako poĆØnemo vjerovati a onda i graditi takvo zajedniÅ”tvo oko nas, onda je sve moguƦe!

Sad me razapnite, ali osobno sam skeptiĆØan prema Taizeu, kao uostalom i prema veƦini onoga Å”to se danas prodaje pod "ekumenizmom" (i "meĆ°ureligijskim dijalogom").

Taize funkcionira na principu zataÅ”kavanja razlika. Ja razumijem da naivnom promatraĆØu efekti takvog postupanja mogu izgledati divno i krasno, ali problem je Å”to su razlike koje se zataÅ”kavaju - bitne! Na ovaj naĆØin, sve ako se u teoriji i ne odriĆØemo poklada vjere - u praksi ĆØinimo upravo to. A to je gradnja "zajedniÅ”tva" na nezdravim i trulim temeljima.

Jedini naĆØin gradnje zajedniÅ”tva na zdravim temeljima bio bi inzistirati na povratku zabludjelih ovaca u krilo svete Crkve. Jedne i jedine - KatoliĆØke.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bi ovo rekao za Taize. Bar se meni tako ĆØini...
On nije zamjena za ono Å”to imamo veƦ samo služi jaĆØanju povjerenja i razbijanja predrasuda.
Dakle, Taize nije ponudio niÅ”ta novo veƦ je samo digao ovaj dijalog i druženje na viÅ”u razinu. To je po meni velika stvar.

sike

PostanoPostano: sri 23 sij 2008, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na inicijativu vjerouĆØitelja Marina MiletiƦa u Prvoj suÅ”aĆØkoj hrvatskoj gimnaziji osnovan je Ekumenski klub gimnazijalaca koji bi, kako je reĆØeno, trebao biti vježbaliÅ”te krÅ”Ć¦anstva mladih ljudi prvenstveno kroz zajedniĆØke aktivnosti poput mjeseĆØnih susreta, molitava i projekata poput izdavanja ĆØasopisa.
NajveƦi dobitak ovog skupa jest okupljanje predstavnika gotovo svih krÅ”Ć¦anskih crkava koje djeluju na rijeĆØkom podruĆØju osim izaslanstva Srpske pravoslavne crkve. Tako su podrÅ”ku ovoj inicijativi dali EvangeliĆØka, EvanĆ°eosko-pentekostna, BaptistiĆØka, Makedonska pravoslavna i KatoliĆØka crkva.
- Ako su krÅ”Ć¦ani u svaĆ°i onda ni grad, domovina i svijet ne mogu napredovati. Kako možemo nekrÅ”Ć¦ane pozivati na mir i zajedniÅ”tvo, dok mi krÅ”Ć¦ani imamo meĆ°usobne razmirice. Stoga, dok u Å”koli pokazujete osobni rad, zajedniĆØkim ekumenski djelujte na boljitak svih nas, istaknuo je predsjednik Ekumenskog odbora grada Rijeke i povjerenik za ekumenizam RijeĆØke nadbiskupije fra Stanko Dodig.
Osim Bogu upuƦenih molitava za jedinstvo krÅ”Ć¦ana od strane predstavnika svih crkava, od kojih je najdojmljivije bilo povezivanje rukama okupljenih na molitvu "OĆØe naÅ”", mladim ekumenistima posvjeÅ”teno je kako su oni buduƦnost, ali i sadaÅ”njost ekumenskog pokreta u meĆ°usobnom prihvaƦanju i stvaranju zajedniÅ”tva meĆ°u krÅ”Ć¦anima.
Da su mladi doista ekumenska pokretaĆØaka snaga, potvrdili su ĆØlanovi molitvene skupine "Agape" Prve rijeĆØke hrvatske gimnazije predvodivÅ”i u svojoj Å”koli multimedijalnu molitvu za jedinstvo krÅ”Ć¦ana, kao zahvalu za nedavno održani susret mladih krÅ”Ć¦ana u Ženevi.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 tra 2008, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈitao sam ĆØlanak jednog sveƦenika (poznavatelja islama) u KatoliĆØkom Tjedniku BK BiH.
Rekao je da je dijalog moguƦ samo ako prihvatimo razlike u vjerama...
ZnaĆØi svatko tko priĆØa o dijalogu a pokuÅ”ava te uvjerit u svoje miÅ”ljenje... nije otvoren za dijalog.

El Pepe

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Je ne bih usporedio protestante sa pravoslavnima. Nije to isto. Meni nimalo ne smeta i ne boli ako katolik preĆ°e na pravoslavnu... Ali ako ode u protestante da.

Je kak pak to? BuÅ” te malo objasnil kak te ne boli kad ojde v pravoslavne?
Ak ode tam moral bu promeniti i naciju jer njihova Cirkva smatra se kaj su v njoj srbima, kaj ne? Pak se tak i zove. Srbska Pravoslavna Crkva.

Tak si ja to mislim
vjernik

PostanoPostano: sri 25 vel 2009, 17:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas sam gledao Ekumenu i meưureligijski dijalog i jednostavno moram reƦi da me raduje meưureligijsko slaganje i napredovanje u razumjevanju.
Sjetio sam se neĆØeg iz srednje Å”kole... od svih djevojaka u razredu najviÅ”e sam se slagao s jednom curom muslimankom.
Bila je stvarno korektna osoba a vjerujem da je i dan danas.
Govorili smo rijetko o vjeri a i kad jesmo, poŔtivali smo svoje.

Danas , nekoliko godina poslije kad god ĆØujem ili vidim muslimane, zna mi se dogodit da automatski reagiram negativno i nekako se borim s tom ĆØinjenicom.
Nemam mira unutar sebe dok prema ĆØovjeku osjeƦam neku vrst barijere. Mislim da status quo nije uvijek najpametnije rijeÅ”enje.
S druge strane, kad god pristupim s ljubavlju i razumjevanjem, sve postane bolje i ljepŔe.
Trebamo ih ljubiti na pravi krÅ”Ć¦anski naĆØin moli

"Objavljeno ti je, ĆØovjeĆØe, Å”to je dobro,
Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
vasha

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 11:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo malo mog iskustva... Kako sada živim u Irskoj, dala sam se u potragu, crkvi doista ima na svakom koraku, ali... Ima raznih protestantskih ogranaka - anglikanci, prezbiterijanci, ovi, oni... Uspjela sam naƦi katoliĆØku crkvu i malo se razoĆØarala. ƈini mi se da su pokupili taj neki protestantski Å”tih, nekako mi je sve, ne znam kako da se izrazim, premalo tradicionalno, previÅ”e osjeƦaj kao da smo na nekom predavanju tipa Oprah (volim Oprah, ali ne njezin stil na misi Very Happy)...
Ono, sveƦenik uĆ°e, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa zapoĆØinje... I dvaput kupe lemuzinu - Å”to mene osobno ne dira, ali znam da ljudi uvijek to mogu svakako tumaĆØiti, a meni dobro doĆ°e da zafrkavam svoju tetku ĆØasnu Mr. Green
Jednostavno, kada sam u doticaju s ljudima, nije mi bitno doslovno koje su vjere nego mi je bitno da o samoj vjeri možemo mirno i lijepo raspravljati svatko sa svojeg stajaliÅ”ta, ali jednostavno mi se ne sviĆ°a taj protestantski duh, premoderno, preljudski je za mene, ne mogu to objasniti. Potpuno drukĆØije miÅ”ljenje imam o pravoslavcima, pravoslavna crkva mi je nekako bliža, ako zanemarimo njihove radikalne ispolitizirane kukolje - ali kukolja ima kod nas, pa...
Uglavnom, da se vratim na poĆØetak, od te crkve sam odustala, sad sam preselila u gradiƦ pored i tu ima katoliĆØka crkva, oni su dosta ok, ali opet mi nekako fali neki duh, ili sam ja jednostavno navikla na svoje MeĆ°ugorje... Nadam se da mu se brzo vraƦam, ulijenila sam se duhovno Rolling Eyes
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej vasha, nije svugdje ko u hercegovini jako sretan , I meni jako odgovara ovaj naÅ” tradicionalni (pozitivno) pristup vjeri i misi.
protestanti su se doista udaljili od nas po tome pristupu misi i samoj formi. Uostalom to i nije teÅ”ko shvatiti jer se u misi mi sjeƦamo velikog ĆØetvrtka i žrtve dok toga nema kod njih.

ƈovjek tek kada ode negdje dalje primjeti koliko je kod nas joÅ” dobro!

vasha

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da ne govorim o tome da u ovoj crkvi uopƦe nije istaknuto kada je misa, tako da sam hodala danima i tražila da ulovim nekoga da pitam, dobila odgovor samo za radne dane, a kako Ʀu za velike dane, tj. obrede i Uskrs - ne znam, ili lovit sveƦenika poslije mise ili ganjati muža da me vozi u glavni grad da tražimo crkvu gdje piÅ”e Mr. Green

sv.Franjo legenda napisa:
hej vasha, nije svugdje ko u hercegovini jako sretan , I meni jako odgovara ovaj naÅ” tradicionalni (pozitivno) pristup vjeri i misi.
protestanti su se doista udaljili od nas po tome pristupu misi i samoj formi. Uostalom to i nije teÅ”ko shvatiti jer se u misi mi sjeƦamo velikog ĆØetvrtka i žrtve dok toga nema kod njih.

ƈovjek tek kada ode negdje dalje primjeti koliko je kod nas joÅ” dobro!
vjernik

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:
Ono, sveƦenik uĆ°e, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa zapoĆØinje...

Da, to mi je poznato iz Taizea u Briselu ove godine.
Osim Å”to tamo katoliĆØke crkve fiziĆØki drugaĆØije izgledaju, sveƦenik je imao samo reverendu(ono bijelo oko vrata) tj. nije nosio haljinu.
Tako je i tamo zapoĆØela sv. Misa.
Osim Å”to nije bilo oltara ili je bio uza zid nemam blage veƦi dio mise je bio drugaĆØiji od naÅ”eg.
Valjda je to bila katoliĆØka crkva, tako su rekli Laughing

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Mara

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
vasha napisa:
Ono, sveƦenik uĆ°e, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa zapoĆØinje...

Osim Å”to tamo katoliĆØke crkve fiziĆØki drugaĆØije izgledaju, sveƦenik je imao samo reverendu(ono bijelo oko vrata) tj. nije nosio haljinu.
Osim Å”to nije bilo oltara ili je bio uza zid nemam blage veƦi dio mise je bio drugaĆØiji od naÅ”eg.

Oprosti, ali po ovome Ŕto si napisao puno toga mi je nejasno:
1. reverenda je crna - o ĆØemu se radi?
2. ono bijelo oko vrata bi valjda trebala bit Ŕtola preko albe?! Dozvoljeno, ali posebnog kroja umjesto misnice.
3. nije bilo oltara - bez oltara nije crkva

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 20:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
2. ono bijelo oko vrata bi valjda trebala bit Ŕtola preko albe?! Dozvoljeno, ali posebnog kroja umjesto misnice.

Vjerojatno misli na kolar oko vrata Wink Možda je to bila neka protestantska "misa", jer mi se ĆØini da i neki protestantski pastori nose kolar...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
vjernik napisa:
vasha napisa:

Da, vidim da sam dosta toga pobrkao...
Sad sam pogledao slike i vidim da imam problema s pamƦenjem... Embarassed

SveƦenik je imao Å”tolu ali ne i misnicu.
I sad sam na slikama vidio oltar. Malen je i drugaĆØijeg izgleda.
SveƦenik je stajao dosta ispred njega pa me valjda to zbunilo.
IspriĆØavam se na dezinformacijama.

Možda je stvarno rijeĆØ o protestanskoj crkvi, ne znam.

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.