HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:27. Pogledaj neodgovorene postove
Ekumenizam i dijalog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
teta Jeja
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 07 pro 2006, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svi vjeruju u istog Boga, koji nije "samo malo drugačiji", nego ga oni ne shvaćaju kao istog, kao jednog i jedinog. to je razlika između nas i pripadnika drugih religija: u shvaćanju Boga. i upravo tu počinje problem.
prinijet ću riječi jednog fratra koje su najbolji mogući pokazatelj razlike shvaćanja:

Razgovaraju musliman i kršćanin o bogu. Obojica se slažu da je bog jedan, no argument o jednosti Boga koji iznosi musliman glasi: "Bog je jedan; kako bi mogao imati sina?!".
Kršćanin odgovara: "Bog je ljubav! Kako bi mogao biti sam!?!".

nata napisa:
Da, svi vjeruju u istog boga, samo 'malo' drukčijeg.

ako je isti onda nije drugačiji kosa mi se dize na glavi ni 'malo' drugačiji.

ako je jedan, onda je svima koji ga priznaju jedan (isti taj jedan), ali čovjekov mozak nije ga u stanju shvatiti, pa ga shvaća nekako i razjašnjava drugima isto tako nekako. shvaća ga kao 'jednog Boga* koji je svima isti'. a, naravno, netko ga drugi shvaća nekako drugačije - shvaća ga 'kao jednog boga* (koji ima neko ime) i koji je pravi bog, a drugi, koji ne štuju njegovog boga, su u krivu i njihov bog nije pravi bog'.

kršćanin mora biti ovaj prvi!

nata napisa:
Vjeruju li pripadnici drugih religija, dakle ti koji vjeruju u 'istog' boga, da taj isti Bog ima sina Isusa Krista? Da ga je poslao da se utjelovi, ode na križ i otkupi naše grijehe, da uskrsne? Ne bih rekla. Muslimani ga priznaju i poštuju samo kao proroka.

oni vjeruju u istog boga - Boga, ali shvaćaju ga kao Alaha. kršćani su tu u prednosti (posredstvom židova) jer su oni izabrani od Boga i primili od Boga objavu da će doći Mesija Božji. a oni još 'izabraniji' (ali to nije bilo od Boga, nego od otvorenosti čovjeka) shvatili su i, hmm (kako da kažem), nastavak objave: da je Isus Mesija, da je Sin, a ne prorok.

kao što rekoh, mi smo u prednosti pred drugim religijama jer smo dobili objavu, pa (malo) više razumijemo Boga (koji ne može biti potpuno shvaćen, ali objavom koju nam je dao je djelomično shvaćen) i zato trebamo biti otvoreniji prema drugima.

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
nata

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 15:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hhmm
priznajem da mi je u zadnje vrijeme mozak malo spržen
ja bi ipak da sneni kaže koju

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Čokolada
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 17:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema Boga di nema Isusa jako sretan
Natty

PostanoPostano: pon 11 pro 2006, 8:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Leli napisa:

kao što rekoh, mi smo u prednosti pred drugim religijama jer smo dobili objavu, pa (malo) više razumijemo Boga (koji ne može biti potpuno shvaćen, ali objavom koju nam je dao je djelomično shvaćen) i zato trebamo biti otvoreniji prema drugima.

Bravo Leli, baš to. Ali nikako ne da se oni mole nekom drugom Bogu. Nema mnogo Bogova, nego samo jedan, a nas naša ograničenost sputava.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
nata

PostanoPostano: čet 14 pro 2006, 16:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:

Koliko Bogova postoji? Sori, ali ne razumijem što mi govoriš. Ja vjerujem da postoji samo jedan Bog. Pa ako se oni, tko god bili mole Jednome Bogu, mole se samo Jednome jer ih više nema ili ako nije tako, onda se oni ne mole nikome Shocked

Da, postoji jedan bog, Jahve. Ja mislim da oni koji se mole drugom imenu (nekršćani) kao što kažeš, zapravo se ne mole nikome, jer očito su u zabludi. Rolling Eyes

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 14 pro 2006, 16:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
...
onda se oni ne mole nikome Shocked

nata napisa:
...
zapravo se ne mole nikome, jer očito su u zabludi. Rolling Eyes

ja mislim, bez obzira što oni mole nekršćanskom bogu (ili tako misle), da se ne mole nikome.

oni mole.
Bog je jedan jedini - onaj u kojega vjeruju kršćani.
jednostavnom logikom zaključak je da mole kršćanskom Bogu.

ako mole nekome (ali nekom krivom jer su u zabludi) ipak mole. i to nekome!
a ako postoji samo jedan bog (i to Bog), onda se, logično, mole njemu.

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 14 pro 2006, 16:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Da, postoji jedan bog, Jahve. Ja mislim da oni koji se mole drugom imenu (nekršćani) kao što kažeš, zapravo se ne mole nikome, jer očito su u zabludi. Rolling Eyes

Evo što kaže jedan Phil Bosmans o tome:

"U svim religijama svijeta ima mnoštvo jednostavnih ljudi koji svoju vjeru u nadljudsko Biće, u višu Silu, u Boga izražavaju na posve jednostavan način. Preko mnogih obreda i običaja oni traže vezu s Bićem većim od njih. Pale svijeće. Ljube ruke i noge kipovima, dodiruju slike, čine razne kretnje, prigibaju koljena i klanjaju se.

Nemoj prebrzo reći: to je puko praznovjerje, to su glupi i primitivni ljudi,
oni ne znaju bolje. Budi oprezan u svome sudu.

To je njihov način izražavanja, njihov način traženja Boga. Možda oni osjećaju dublje i uzdaju se jače u nevidljivu stvarnost, koju žele dohvatiti preko vidljivih znakova.
Oni su na putu. Bog dopušta da dođu. Bog ih prihvaća. Kod njega će oni biti prvi, jer su na ovome svijetu uvijek bili posljednji."

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 14 pro 2006, 18:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao kršćani, koliko znam, za Boga ne rabimo ime Jahve. Naime to ime znači Ja sam koji jesam i kao takav se otkriva Izraelu. No, nas je Isus naučio da Boga zovemo svojim ocem i to postaje vlastito Božje ime koje ga najbolje opisuje. Isus nigdje ne spominje Jahve, odnosno Adonai kako su sveti tetragram čitali Židovi nego uvijek govori o Ocu.

Ljubi i čini što hoćeš
sike

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kako su kod vas prošle molitvene osmine za jedinstvo kršćana?

U Rijeci se odazvalo dosta ljudi, vesele brojni mladi..

Srbi se nisu odazvali zbog sudjelovanja Makedonaca,koji su osvježenje ekumenizma u Rijeci.Uskoro se spremaju priključiti i Crnogorci pa će na žalost Srba biti još manje u tim ekumenskim okupljanjima..

Raduje i inicijativa da se unutar Ekumenskog odbora Rijeke osnuje i ekumenski i međureligijski odbor mladih u kojem bi participirali srednjoškolci i studenti različitih religija i crkava s ciljem da među mladima počnu rušiti barijere koje priječe širenju ekumenskog duha i isticanju vrednota koje nas povezuju

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 15:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bila sam na onoj molitvi u kripti Kapucinske crkve..
I uvijek mi je fora na takvim susretićima..
Više ljudova, predstavnika evangeličke, baptističke, makedonske pravoslavne, katoličke crkve, a opet na različite nacine govore o istome..
Tek tada vidiš koliko je sve to u biti slično..

Danas je u PSHG predstavljanje baptističke crkve ( bar sam tak pročitala u Novom Listu ) i baš mi je žao što neću moći ići..
Ali fora mi je bilo i nekak mi se najsimpatičnijom učinila jedna teta koja je za vrijeme jedne takve molitve u istoj toj gimnaziji predstavljala židove..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 17:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Samo malo.
Vjeruju li pripadnici drugih religija, dakle ti koji vjeruju u 'istog' boga, da taj isti Bog ima sina Isusa Krista? Da ga je poslao da se utjelovi, ode na križ i otkupi naše grijehe, da uskrsne? Ne bih rekla. Muslimani ga priznaju i poštuju samo kao proroka.
Da, svi vjeruju u istog boga, samo 'malo' drukčijeg.

Teško da bi to bilo tako.
Indijski bog Krišna ima ne znam koliko djece.
Astečkim bogovima prinosili su ljudske žrtve.
Pogledajte koncepciju raja u islamu: hurije, vječne djevice, tamo su radi "osvježenja" pravednika. I Bog stoji iza toga, barem prema islamu. Naša koncepcija je sasvim drukčija. Ne možemo istodobno jedni i drugi biti u pravu.
Pa onda u raznim religijama ima neskrivenih vjerovanja u duhove, dobre i zle.
Sve bi to trebalo jako i jako pročistiti da bi se dobila slika vrhovnog Boga koja bi nalikovala našoj.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Bernard

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 17:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Bila sam na onoj molitvi u kripti Kapucinske crkve..
I uvijek mi je fora na takvim susretićima..
Više ljudova, predstavnika evangeličke, baptističke, makedonske pravoslavne, katoličke crkve, a opet na različite nacine govore o istome..
Tek tada vidiš koliko je sve to u biti slično..

To je u biti slično samo ako kršćanski život shvatimo kao "nasljedovanje Krista", usvajanje kristolikog života. To je nekakav teološki minimum u kojem bi se svi složili. Ali, teološki minimum nije dovoljan temelj za nosivo jedinstvo kršćana. On dotiče samo razinu osobnog posvećenja čovjeka kršćanina, u kojoj god Crkvi bio. Međutim, ne rješava bitno pitanje što je Crkva, pitanje zajednice.
Nijedan oblik protestantizma u cjelini ne vjeruje da bi Krist zaista bio osobno nazočan u euharistiji, kako vjerujemo mi i pravoslavci (ima pojedinih protestanata koji to možda vjeruju, ali su iznimke).
Tek kad budemo imali jedinstvo u euharistiji, tad možemo govoriti o pravome jedinstvu.

sike

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernard napisa:
Tek kad budemo imali jedinstvo u euharistiji, tad možemo govoriti o pravome jedinstvu.

Tko nam može garantirati da će se to doista i dogoditi? Po tome bi netko od kršćanskih crkava trebalo odstupiti od svog korjenitog vjerovanja

Daj Bože da se to dogodi i da se svi prilagode našoj katoličkoj nauci da nam po rukama svećenika u svakoj misi dolazi ŽIVI Krist kojeg onda primamo

A što do tada? isticati razlike - po meni nepotrebno i to ide samo u kontra smjeru od napretka ekumenizma

recept jednog mog prijatelja(ovdje poznatijeg kao MM): U istome zajedništvo a u različitome LJUBAV

babano,bio sma ja i bilo je vrlo poučljivo. Važno je da toleriramo jedni druge i učimo više jedni o drugima..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 13 srp 2007, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

novosti vezane uz ekumenizam i dijalog, ako nekoga zanima ... Wink

Odgovori na pitanja o nekim vidicima nauka Crkve

Kardinal Kasper o reakcijama na dokument Zbora za nauk vjere

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
andeli apokalipse

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 08 ruj 2007, 14:50
PostNaslov : Možda muslimani nauče putem ekumenizma da se žene ne tuku
Citiraj i odgovori

Muhamed je u nekim aspektima poboljšao život žena u Arabiji.[23] Međutim, Muslimani ponekad iskorištavaju ovu činjenicu kao dokaz Muhamedovog proroštva. Takav argument je besmislen. Sve što se podrazumjeva tim poboljšanjem života žena je da Islam u tom pogledu nije bio tako loš kao kultura prije njega, što govori više o poganima nego o Muslimanima. Jer, koliko smo imali prilike vidjeti, Muhamed je dozvoljavao bračno zlostavljanje, opetovano je tvrdio da žene imaju manjkave umove, tvrdio da su većina ljudi u paklu žene, i da je muškrarcima dovoljeno silovati zarobljene žene. Ova situacija je vjerojatno još uvijek bolja od one prije podizanja Islama; ipak, Muhamed je daleko od “najvećeg branitelja ženskih prava kojeg je svijet ikada vidio.”

Na Zapadu, u zadnjih nekoliko stoljeća položaj žena se jako poboljšao. Možemo biti zahvalni što ljudi u nekim djelovima muslimanskog svijeta primjećuju promjenu i pokušavaju usvojiti slične stavove, unatoč Muhamedovom lošem mišljenju o ženama. Ali, mnoga su područja, budući usmjerena na slijeđenje Muhamedovih smjernica, još uvijek u mraku. Možemo se samo nadati da će oni, koji se žele obazirati na Kuran, jednog dana u ruke uzeti Bibliju i pročitati riječi Apostola Pavla:

Muževi, ljubite svoje žene i ne budite osorni prema njima!

Muževi, ljubite svoje žene kao što je Krist ljubio crkvu te sebe predao za nju

Uistinu, svi ste vi sinovi Božji, po vjeri, u Kristu Isusu. Doista, koji ste god u Krista kršteni, Kristom se zaodjenuste. Nema više: Židov - Grk! Nema više rob - slobodnjak! Nema više: muško - žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu! Ako li ste Kristovi, onda ste Abrahamovo potomstvo, baštinici po obećanju.
Natty

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

otkuda ti ti navodi? molim te daj izvor tih svojih tvrdnji.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://islamu.wordpress.com/2006/05/02/polozaj-zena-u-islamu-muhamedovo-lose-misljenje-o-zenama/

ovo mu je izvor Wink

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čini mi se da odavde vadi dosta tema..

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Pepe

PostanoPostano: ned 16 ruj 2007, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
novosti vezane uz ekumenizam i dijalog, ako nekoga zanima ... Wink

Odgovori na pitanja o nekim vidicima nauka Crkve

Kardinal Kasper o reakcijama na dokument Zbora za nauk vjere

Hvala super su linkovi.

Tak si ja to mislim
andeli apokalipse

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 01 lis 2007, 20:08
PostNaslov : Patrijarh Aleksej II ide kod Pape Benedikta
Citiraj i odgovori

http://www.net.hr/vijesti/page/2007/10/01/0452006.html Ujedinjenje kršćana je temelj za opstanak europskih nacija,kulture i vjere.Podržavamo Alekseja 2 i nadamo se pomirenju dviju velikih konfesija u interesu sveopćeg dobra u Europi.
Bernard

PostanoPostano: sri 31 lis 2007, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Tko nam može garantirati da će se to doista i dogoditi? Po tome bi netko od kršćanskih crkava trebalo odstupiti od svog korjenitog vjerovanja

Daj Bože da se to dogodi i da se svi prilagode našoj katoličkoj nauci da nam po rukama svećenika u svakoj misi dolazi ŽIVI Krist kojeg onda primamo

A što do tada? isticati razlike - po meni nepotrebno i to ide samo u kontra smjeru od napretka ekumenizma

recept jednog mog prijatelja(ovdje poznatijeg kao MM): U istome zajedništvo a u različitome LJUBAV

babano,bio sma ja i bilo je vrlo poučljivo. Važno je da toleriramo jedni druge i učimo više jedni o drugima..

Yeah. Samo, kažem ti iz osobnog iskustva, takvo zajedništvo moguće je samo s umjerenim pripadnicima drugih crkava koji u nama ne vide antikristovu sinagogu.
Prvi je Luther nazvao papu antikristom i to stajalište nije nikad iščezlo iz radikalnih oblika protestantizama (ima više tipova protestantizma, zato pišem u množini).
Bio sam i ja na ekumenskim osminama. Poznajem pojedine predstavnike protestantskih zajednica koji su na njima nastupali vrlo pomirljivo i govorili kako svi slijedimo Krista...a znam da katolicizam privatno ne mogu smisliti. Ipak vjerujem da to sve ima smisla.Veliko je čudo Božje da je ekumenizam doveo ipak do povećanja ozračja dobre volje, što je ojačalo umjerene snage u protestantizmu koje shvaćaju da bez katoličanstva ne možeš uopće objasniti kršćanstvo na zemlji. Slično vrijedi i za pravoslavlje. I to je već nekakvo postignuće.

DANA

PostanoPostano: pet 07 pro 2007, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkva se ujedinjuje ...

Citat:
Rim i Carigrad su veoma odlučni proslijediti dijalog. Nadamo se da ćemo, s Božjom pomoću, konačno postići jedinstvo – rekao je kardinal Walter Kasper predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana, na povratku iz Istambula.

Živa je Riječ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
sike

PostanoPostano: čet 03 sij 2008, 23:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Taize susret mi je pokazao da je jedinstvo Crkve moguće i da ono živi u mnogim zemljama,kod mnogih mladih..ali tu ne mislim da formalno jedinstvo Crkve, već o susretu katolika,pravoslavca i protestanta koji zajedno mole, zajedno razgovaraju, zajedno pomažu potrebitima.. Ako počnemo vjerovati a onda i graditi takvo zajedništvo oko nas, onda je sve moguće!

pahuljica

PostanoPostano: ned 06 sij 2008, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Taize susret mi je pokazao da je jedinstvo Crkve moguće i da ono živi u mnogim zemljama,kod mnogih mladih..ali tu ne mislim da formalno jedinstvo Crkve, već o susretu katolika,pravoslavca i protestanta koji zajedno mole, zajedno razgovaraju, zajedno pomažu potrebitima.. Ako počnemo vjerovati a onda i graditi takvo zajedništvo oko nas, onda je sve moguće!

Da, to mi je najdivnija dimenzija Taizea u cjelini. Kad takvo nešto čovjek vidi i doživi, više mu se ona mogućnost o jedinstvu Crkve ne čini tako nemogućom.
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 6:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni taj Teze nije jasan čini se da mješa Međureligijski dijalog i Ekumenizam.
Ipak radi se o različitim stvarima.

Tak si ja to mislim
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.