HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 23:14. Pogledaj neodgovorene postove
Ekumenizam i dijalog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 11:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, različite stvari. Ekumenizam podrazumijeva kršćanske denominacije a međureligijski dijalog sve monoteističke religije a možda i one druge.
U Zagrebu je bilo i dosta ateista i mislim da su svi dobrodošli jer taj duh jedinstva mladih je jedina nada za ovaj svijet koliko god zvučalo patetično.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 12:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima tu propusta, dok se vjernici pri vršenju ekumenizma pozivaju na zajedničku molitvu u pitanju dialoga, se zajednička molitva ne traži jer se ne mora raditi o istom Bogu.
Mislim da Teze to brka pa uz to neinformiranost mladi pa ispadne svašta.

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe,na Taizeu se ističe prvenstveno ekumenizam,dakle jedinstvo među kršćanima pa bit će da si neupućen...

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
El Pepe,na Taizeu se ističe prvenstveno ekumenizam,dakle jedinstvo među kršćanima pa bit će da si neupućen...

Pa neće biti.
Ak se sećaš v Agramu je bila TEZE molitva i v džamiji je to ekumenizem? Ni.

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
sike napisa:

Pa neće biti.

Riječ je o radionicama unutar Taize susreta i susreta s predstavnicima drugih religija ali kad je riječ o molitvi onda je isključivo - kršćanska

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
sike napisa:

Pa neće biti.

Evo, u Ženevi je brat Alois jasno rekao što je u središtu poslanja njihove zajednice iz Taizéa: pomirenje među kršćanima kako bismo bili kvasac mira u čovječanstvu Wink Tih dana u Ženevi ta zajednica je, iako privremeno, ostvarila svoje poslanje Smile Rekao je Alois i ovo: "U prošlosti su kršćani, u ime evanđeoske istine, krenuli odvojenim putovima. Danas, u ime evanđeoske istine, želimo biti pomireni. Kako možemo vjerodostojno govoriti o Bogu ljubavi ako ostanemo razjedinjeni? Nemojmo više gubiti energiju na prepreke među kršćanima, ponekad čak i unutar naših vjeroispovijesti." Posebno je pozvao mlade da organiziraju u svojim zemljama, u svojim župama, "bdijenja pomirenja" Smile
Ako poruka i poslanje zajednice iz Taizéa nije ekumensko, ne znam onda čije jest... Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 14:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa jesu naravno ekumenske su. Ipak ima tu dosta lutanja. Nije to ništa loše ali razlika između dijaloga i ekumenizma je velika. Uostalom niti na sve kršćanske crkve se ne primjenjuje ekumenizam, zar ne?

Tak si ja to mislim
sike

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Uostalom niti na sve kršćanske crkve se ne primjenjuje ekumenizam, zar ne?

Prije bi bilo obrnuto: da kršćanske crkve sve ne podržavaju ekumenizam jer nisu prvenstvenoovome o čemu je žan napisao - pomirenju među kršćanskom braćom, što po meni onda od crkve u sebi nemaju ni "c" ma koliko svoju crkvenost drugima nabijali na nos!

Ekumenizam je ponuda svim crkvama, a što je najvažnije shvatiti, svakom kršćaninu! Ekumenizam polazi od mene-tebe-nas, jer svi smo mi Kristova Crkva, pa ako krenem više ljubiti=prihvaćati brata kršćanina, ekumenizam ima smisla i budućnost!

sike

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 0:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nadam se da ste čuli da sutra (18.1.) započinje svjetska molitvena osmina za jedinstvo kršćana u sklopu će se u svim (nad)biskupijama okupljati kršćani na zajedničku molitvu na ovu nakanu.
Nekada je u Rijeci stvoren snažan temelj za razvoj ekumenskog pokreta, organiziran je i ekumenski odbor grada Rijeke u koji su ušli predstavnici nekih kršćanskih crkava,ne svih koje djeluju,već onih koje podržavaju ekumenizam.

Jučer sam pozvan na sastanak kod predsjednika Ekumenskog odbora. Došli su sami katolici. Baptistički pastor navodno nije upitan da će se odazvat ekumenskoj molitvi 18.1. i završnoj 24.1. (iako službeno traje osmina do 25.1.), ali niti će doći predstavnici srpske i makedonske pravoslavne crkve (politički razlozi), niti evangelička pastorica čija se zajednica raspala, a ona rodila i otišla za novim poslom u Zagreb.
Dakle,spala knjiga na 2 slova - katolici i baptisti. Onda to i nije ekumenski pokret kad nema predstavnika istočne pravoslave crkve.

Što nam je činiti? Odazvati se sada svakoj inicijativi, pa makar nas bilo malo, a on da počet tijekom cijele godine gradit mostove prema drugim kršćanima. Iako sami već vidimo razlike i netrpeljivosti u našoj Crkvi, pa kako da onda idemo ususret pravoslavcima, protestantima?

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je, Sike; trebamo se odazvati pozivima na molitvu. Čini mi se da je nama lako pričati o ujedinjenju a kada treba moliti onda nam ne ide. Tu se vidi dali smo spremni na ujedninjenje. Mislim da prije svega rtebamo biti spremni na ujedninjenu molitvu. Ako to ne ide onda ne vidim ni smisao formalnog ujedinjenja.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Bernard

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda je najveći problem s kojim se ekumenizam suočava pitanje prijelaza vjernika iz jedne Crkve u drugu.
Teško je katoliku gledati kako drugi katolik, primjerice, ode u kakvu protestantsku zajednicu. Za protestante je to pak "dokaz" da Bog blagoslivlja njihova nastojanja i potvrđuje njihova uvjerenja.
Koliko vidim, tu kiselu jabuku još nitko nije zagrizao. Jer, ako bi ekumenizam dao zeleno svjetlo prijelazima iz crkve u crkvu u smislu "svi smo mi jednako virjedni", tad bi moglo biti svačega.
Što vi ostali mislite o tom?

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je ne bih usporedio protestante sa pravoslavnima. Nije to isto. Meni nimalo ne smeta i ne boli ako katolik pređe na pravoslavnu... Ali ako ode u protestante da.

Pink Panther

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 14:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Taize susret mi je pokazao da je jedinstvo Crkve moguće i da ono živi u mnogim zemljama,kod mnogih mladih..ali tu ne mislim da formalno jedinstvo Crkve, već o susretu katolika,pravoslavca i protestanta koji zajedno mole, zajedno razgovaraju, zajedno pomažu potrebitima.. Ako počnemo vjerovati a onda i graditi takvo zajedništvo oko nas, onda je sve moguće!

Sad me razapnite, ali osobno sam skeptičan prema Taizeu, kao uostalom i prema većini onoga što se danas prodaje pod "ekumenizmom" (i "međureligijskim dijalogom").

Taize funkcionira na principu zataškavanja razlika. Ja razumijem da naivnom promatraču efekti takvog postupanja mogu izgledati divno i krasno, ali problem je što su razlike koje se zataškavaju - bitne! Na ovaj način, sve ako se u teoriji i ne odričemo poklada vjere - u praksi činimo upravo to. A to je gradnja "zajedništva" na nezdravim i trulim temeljima.

Jedini način gradnje zajedništva na zdravim temeljima bio bi inzistirati na povratku zabludjelih ovaca u krilo svete Crkve. Jedne i jedine - Katoličke.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bi ovo rekao za Taize. Bar se meni tako čini...
On nije zamjena za ono što imamo već samo služi jačanju povjerenja i razbijanja predrasuda.
Dakle, Taize nije ponudio ništa novo već je samo digao ovaj dijalog i druženje na višu razinu. To je po meni velika stvar.

sike

PostanoPostano: sri 23 sij 2008, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na inicijativu vjeroučitelja Marina Miletića u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji osnovan je Ekumenski klub gimnazijalaca koji bi, kako je rečeno, trebao biti vježbalište kršćanstva mladih ljudi prvenstveno kroz zajedničke aktivnosti poput mjesečnih susreta, molitava i projekata poput izdavanja časopisa.
Najveći dobitak ovog skupa jest okupljanje predstavnika gotovo svih kršćanskih crkava koje djeluju na riječkom području osim izaslanstva Srpske pravoslavne crkve. Tako su podršku ovoj inicijativi dali Evangelička, Evanđeosko-pentekostna, Baptistička, Makedonska pravoslavna i Katolička crkva.
- Ako su kršćani u svađi onda ni grad, domovina i svijet ne mogu napredovati. Kako možemo nekršćane pozivati na mir i zajedništvo, dok mi kršćani imamo međusobne razmirice. Stoga, dok u školi pokazujete osobni rad, zajedničkim ekumenski djelujte na boljitak svih nas, istaknuo je predsjednik Ekumenskog odbora grada Rijeke i povjerenik za ekumenizam Riječke nadbiskupije fra Stanko Dodig.
Osim Bogu upućenih molitava za jedinstvo kršćana od strane predstavnika svih crkava, od kojih je najdojmljivije bilo povezivanje rukama okupljenih na molitvu "Oče naš", mladim ekumenistima posvješteno je kako su oni budućnost, ali i sadašnjost ekumenskog pokreta u međusobnom prihvaćanju i stvaranju zajedništva među kršćanima.
Da su mladi doista ekumenska pokretačaka snaga, potvrdili su članovi molitvene skupine "Agape" Prve riječke hrvatske gimnazije predvodivši u svojoj školi multimedijalnu molitvu za jedinstvo kršćana, kao zahvalu za nedavno održani susret mladih kršćana u Ženevi.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 tra 2008, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitao sam članak jednog svećenika (poznavatelja islama) u Katoličkom Tjedniku BK BiH.
Rekao je da je dijalog moguć samo ako prihvatimo razlike u vjerama...
Znači svatko tko priča o dijalogu a pokušava te uvjerit u svoje mišljenje... nije otvoren za dijalog.

El Pepe

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Je ne bih usporedio protestante sa pravoslavnima. Nije to isto. Meni nimalo ne smeta i ne boli ako katolik pređe na pravoslavnu... Ali ako ode u protestante da.

Je kak pak to? Buš te malo objasnil kak te ne boli kad ojde v pravoslavne?
Ak ode tam moral bu promeniti i naciju jer njihova Cirkva smatra se kaj su v njoj srbima, kaj ne? Pak se tak i zove. Srbska Pravoslavna Crkva.

Tak si ja to mislim
vjernik

PostanoPostano: sri 25 vel 2009, 17:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas sam gledao Ekumenu i međureligijski dijalog i jednostavno moram reći da me raduje međureligijsko slaganje i napredovanje u razumjevanju.
Sjetio sam se nečeg iz srednje škole... od svih djevojaka u razredu najviše sam se slagao s jednom curom muslimankom.
Bila je stvarno korektna osoba a vjerujem da je i dan danas.
Govorili smo rijetko o vjeri a i kad jesmo, poštivali smo svoje.

Danas , nekoliko godina poslije kad god čujem ili vidim muslimane, zna mi se dogodit da automatski reagiram negativno i nekako se borim s tom činjenicom.
Nemam mira unutar sebe dok prema čovjeku osjećam neku vrst barijere. Mislim da status quo nije uvijek najpametnije riješenje.
S druge strane, kad god pristupim s ljubavlju i razumjevanjem, sve postane bolje i ljepše.
Trebamo ih ljubiti na pravi kršćanski način moli

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
vasha

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 11:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo malo mog iskustva... Kako sada živim u Irskoj, dala sam se u potragu, crkvi doista ima na svakom koraku, ali... Ima raznih protestantskih ogranaka - anglikanci, prezbiterijanci, ovi, oni... Uspjela sam naći katoličku crkvu i malo se razočarala. Čini mi se da su pokupili taj neki protestantski štih, nekako mi je sve, ne znam kako da se izrazim, premalo tradicionalno, previše osjećaj kao da smo na nekom predavanju tipa Oprah (volim Oprah, ali ne njezin stil na misi Very Happy)...
Ono, svećenik uđe, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa započinje... I dvaput kupe lemuzinu - što mene osobno ne dira, ali znam da ljudi uvijek to mogu svakako tumačiti, a meni dobro dođe da zafrkavam svoju tetku časnu Mr. Green
Jednostavno, kada sam u doticaju s ljudima, nije mi bitno doslovno koje su vjere nego mi je bitno da o samoj vjeri možemo mirno i lijepo raspravljati svatko sa svojeg stajališta, ali jednostavno mi se ne sviđa taj protestantski duh, premoderno, preljudski je za mene, ne mogu to objasniti. Potpuno drukčije mišljenje imam o pravoslavcima, pravoslavna crkva mi je nekako bliža, ako zanemarimo njihove radikalne ispolitizirane kukolje - ali kukolja ima kod nas, pa...
Uglavnom, da se vratim na početak, od te crkve sam odustala, sad sam preselila u gradić pored i tu ima katolička crkva, oni su dosta ok, ali opet mi nekako fali neki duh, ili sam ja jednostavno navikla na svoje Međugorje... Nadam se da mu se brzo vraćam, ulijenila sam se duhovno Rolling Eyes
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej vasha, nije svugdje ko u hercegovini jako sretan , I meni jako odgovara ovaj naš tradicionalni (pozitivno) pristup vjeri i misi.
protestanti su se doista udaljili od nas po tome pristupu misi i samoj formi. Uostalom to i nije teško shvatiti jer se u misi mi sjećamo velikog četvrtka i žrtve dok toga nema kod njih.

Čovjek tek kada ode negdje dalje primjeti koliko je kod nas još dobro!

vasha

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da ne govorim o tome da u ovoj crkvi uopće nije istaknuto kada je misa, tako da sam hodala danima i tražila da ulovim nekoga da pitam, dobila odgovor samo za radne dane, a kako ću za velike dane, tj. obrede i Uskrs - ne znam, ili lovit svećenika poslije mise ili ganjati muža da me vozi u glavni grad da tražimo crkvu gdje piše Mr. Green

sv.Franjo legenda napisa:
hej vasha, nije svugdje ko u hercegovini jako sretan , I meni jako odgovara ovaj naš tradicionalni (pozitivno) pristup vjeri i misi.
protestanti su se doista udaljili od nas po tome pristupu misi i samoj formi. Uostalom to i nije teško shvatiti jer se u misi mi sjećamo velikog četvrtka i žrtve dok toga nema kod njih.

Čovjek tek kada ode negdje dalje primjeti koliko je kod nas još dobro!
vjernik

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:
Ono, svećenik uđe, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa započinje...

Da, to mi je poznato iz Taizea u Briselu ove godine.
Osim što tamo katoličke crkve fizički drugačije izgledaju, svećenik je imao samo reverendu(ono bijelo oko vrata) tj. nije nosio haljinu.
Tako je i tamo započela sv. Misa.
Osim što nije bilo oltara ili je bio uza zid nemam blage veći dio mise je bio drugačiji od našeg.
Valjda je to bila katolička crkva, tako su rekli Laughing

što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti

Mihej 6, 8
Mara

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
vasha napisa:
Ono, svećenik uđe, uzme mikrofon, ne stoji za oltarom nego ispred i "dobro jutro, kako ste mi danas" i sl., tako misa započinje...

Osim što tamo katoličke crkve fizički drugačije izgledaju, svećenik je imao samo reverendu(ono bijelo oko vrata) tj. nije nosio haljinu.
Osim što nije bilo oltara ili je bio uza zid nemam blage veći dio mise je bio drugačiji od našeg.

Oprosti, ali po ovome što si napisao puno toga mi je nejasno:
1. reverenda je crna - o čemu se radi?
2. ono bijelo oko vrata bi valjda trebala bit štola preko albe?! Dozvoljeno, ali posebnog kroja umjesto misnice.
3. nije bilo oltara - bez oltara nije crkva

Ljubi i čini što hoćeš
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 20:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
2. ono bijelo oko vrata bi valjda trebala bit štola preko albe?! Dozvoljeno, ali posebnog kroja umjesto misnice.

Vjerojatno misli na kolar oko vrata Wink Možda je to bila neka protestantska "misa", jer mi se čini da i neki protestantski pastori nose kolar...

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
vjernik napisa:
vasha napisa:

Da, vidim da sam dosta toga pobrkao...
Sad sam pogledao slike i vidim da imam problema s pamćenjem... Embarassed

Svećenik je imao štolu ali ne i misnicu.
I sad sam na slikama vidio oltar. Malen je i drugačijeg izgleda.
Svećenik je stajao dosta ispred njega pa me valjda to zbunilo.
Ispričavam se na dezinformacijama.

Možda je stvarno riječ o protestanskoj crkvi, ne znam.

što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti

Mihej 6, 8
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.