HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 18 ruj 2019, 18:22. Pogledaj neodgovorene postove
Karizmatski pokreti, zajednice, osobe...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: uto 20 tra 2004, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ariadnne ako proĆØitaÅ” moj prethodni post vidjeti ƦeÅ” da sam o tome neÅ”to pisao. Ja sam osobno bio na nekoliko LiniƦevih seminara i bili su mi odliĆØni, ali nemam potrebu visiti na svakom seminaru jer to prelazi u ovisnost, a i sam LiniƦ upozorava na negativne posljedice ovisnosti pojedinca o seminarima. Nažalost takvih je puno i ĆØesto se vole gurati u prve redove, valjda misle da Ʀe time dobiti viÅ”e milosti, pa si možda zato stekla takav dojam o LiniƦevom seminaru. Meni seminari duhovne obnove služe da "napunim baterije", ali za to mi je dovoljan jedan eventualno dva seminara godiÅ”nje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
jzekic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 21 tra 2004, 9:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TumaĆØenje je relativno, a vjeĆØne istine su jasne i nepromjenjive, u svakome od nas te su Istine usaĆ°ene, bitno je samo koliko ih mi vidimo u sebi.

Doista iz ljubavi smo stvoreni, i ne stvori nas Bog da budemo dionici tuge žalosti, nego dionici vjeĆØne sreƦe koju nam jedino On kao Stvoritelj neba i zemlje može dati.

Krist je svima ostavio zadatak: Idite po svoj zemlji i navjeŔtajte radosnu vijest i spasenje svim narodima!

Svatko je od nas dobio taj zadatak i tko ga bude vrÅ”io, biti Ʀemu ubrojeno u pravednost!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Sanders

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 10:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je daleko najbolji Tomislav Ivancic sa svojom emisijom na HKR-u utorkom u 8.30. "Gospodine, nauci nas moliti"

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 10:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel naveĆØer u 8:30?

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da naveĆØer! ok je ĆØovjek!

"mala"
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
zole

PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehhe... svidja mi se sto izvlacimo neke (davno zaboravljene) teme iz naftalina...

pogotovo zato sto bi "duhovni akumulator" trebao biti najposjeceniji forum ovdje...

Mislim da sam se o karizmaticima izjasnio i ranije, al evo ukratko:
karizmatski pokret (koliko sam ja upoznat s njime) donosi mnogo dobroga, no isto tako pridonosi i losemu. Ljudi se cesto izgube nakon kojeg posjeta nekom takvom susretu i nakon toga vise ne znaju jesu li ljudi ili sveci!? Pomalo djeluje smjesno, koliko je mala granica da covjek iz jedne zdrave duhovnosti prijedje u nesto sto je sve samo ne zdravo... a sve skupa pod zanimljivom izlikom kako cine dobro!

Karizmatici su cesto skloni "odletjeti u nepoznato" sto u vecini slucajeva zavrsava prilcno lose i po te osobe i po ljude oko njih!

No, opet, mislim da ce osoba koje je izgradjena u vjeri, pa kao takva dosla u karizmatski te nece podleci kusnjama, moci napraviti pozitivan zaokret u svome zivotu!

Za zaokruzim - mislim da je najveci problem karizmatika njihova uvjerenost u vlastitu svetost i izdvajanje iz mnostva "jadnika" koji ne shvacaju da molitva u jezicima ide diretno Bogu, a nase (obicne) molitve idu preko nekog 16.-og (tako sam nesto cuo od nekg pa sam mu se odvalio smijat u facu)... ako izbacimo one ekstreme, nadje se i dobrih karizmatika... hehe

ps. bas sam bio kratak Embarassed

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki dan je na radiu bio pt. Nikic i nije bas s odusevljenjem priao o tome.
Moje skromno misljenje je da ljudima je najlakse otici nekim supersvecima koji ce vam rijeiti probleme u nekoj ekstazi i samo tako.
Ipak je zivot vrlo kompleksan i treba pomalo, umjereno bit u zivotnoj ekstazi u kojoj nam vjera sve vise prozimlje dusu i odvodi k Njemu !

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
jelena

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 22:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da postoji razlika izmeĆ°u pravih karizmatika i tzv. karizmatika. A prepoznju se po plodovima.
ƈovjek se ĆØesto uspava u vjeri ili je ĆØak skroz odbaci. ƈesto vjera prerasta u puki tradicionalizam. Mislim da tada karizmatski pokreti, seminari i sl. mogu pomoƦi. No problem je u tome Å”to se za karizmatike zapravo lijepe ljudi sa preteÅ”kim problemima, kao davljenici za slamku i onda zaglibe u drugu krajnost.
Da skratim, karizmatski pokreti su ok ako im je svrha uĆØvrÅ”Ć¦ivanje vjere, a ne rjeÅ”avanje osobnih problema. A za ovo prvo, dovoljan je jedan seminar, a ne visiti na seminarima.
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 23:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Karizmatski seminari su oĆØito hit tema. Narod hrli, slavi Boga, obraƦa se. A sveƦenstvo pomalo zbunjeno: ili se utapa u tu pobožnu masu, pada u trans (a nemojte sad baÅ” doslovno shvatit) - zaboravljajuƦi svu teologiju i poslanje da razborito luĆØi pojmove. Ili je pak, posve nezaineresirano, apriori odbacujuƦi svaku vrijednost seminara. Ko po nekom pravilu - "zlatna sredina" je vrlo, vrlo rijetka...

O seminarima patera LiniƦa ne mogu govoriti, jer nisam bila ni na jednom.

Ali mogu dati svoje viĆ°enje jednog takvog seminara koje je vodio vlĆØ. James Manjackal (prisustvovah, trajao je 4 ili 5 dana, prije 3 godine, svaki dan od 16 do 23 h) - svrstala bih ga u duhovne spektakle prilagoĆ°ene masama, koji pale srca, probuĆ°uju zanimanje za sveto. No, pitanje je - koliko ta zapaljenost i probuĆ°enost u ljudima traje i nakon zavrÅ”etka jednog takvog seminara?

I upravo stoga jer se žele postiƦi snažni kontrasti, život ocrtati u crno-bijeloj tehnici, suoĆØiti sudionike s dramatiĆØnom borbom svjetla i mraka; želi se ljude preneraziti: prestraÅ”iti pa oduÅ”eviti - na ovakvim seminarima mnoge teme iz duhovnosti se karikiraju. Spretnim odabirom naglasaka na specifiĆØne teme, uz preÅ”uƦivanje tema koje bi mogle otupiti oÅ”tricu argumentacije; puÅ”tanje maha maÅ”ti u temama gdje su stvari u teologiji nedoreĆØene... itd. - postiže se efekt talasanja masa (ko Å”to lijepo jednom reĆØe jedan pater). Å to, u cjelini govoreƦi, može biti korisno. No, uravnotežen i ustrajan rast u duhovnom životu je neÅ”to posve drugo.

Seminari tog tipa (Manjackal) za veƦinu ljudi koji na njih dolaze su neÅ”to kao one reklame: "engleski bez muke"... "nauĆØi njemaĆØki za mjesec dana". Ljudi pohrle, Å”to je dobro - ali uĆØenje jezika, baÅ” kao i duhovni život, druga je stvar. Tu je manje ushita, a viÅ”e dubokog truda i gole vjere. No, bilo ovako ili onako, kaže Pavao, važno je da se "na svaki naĆØin, bilo himbeno, bilo istinito, Krist navjeÅ”Ć¦uje. I tome se radujem, a i radovat Ʀu se. (Fil 1.18 )

SlijedeƦe pitanje koje se meni nameƦe su tzv. seminari za ozdravljenje ili ĆØak ni ne moraju biti zasebni. Å to je sa svim onim seminarima na kojima se izmeĆ°u recimo 10 000 ljudi poimenice proziva ljude i oni odmah, s te molitve, doma idu zdravi? Mislim, normalno je da se vjernik (a to je prisutno kroz cijelu povijest crkve) Bogu obraƦa moleƦi za zdravlje ne samo duÅ”e, nego i tijela. No, ĆØini mi se da je takvim molitvama po dvoranama, stadionima doÅ”ao u pitanje i sam liturgijski oblik takvih molitava. Osim toga, u raznim se sluĆØajevima (a nije ih mali broj) izjavljuje odmah da su se dogodila ozdravljenja, a to pobuĆ°uje oĆØekivanja ljudi da Ʀe se ista ponoviti i na ostalim sliĆØnim okupljanjima. ƈesto se na takvim "masovnim" seminarima u tijeku molitve podliježe teatralnosti, senzacionalizmu, prijetvornosti, nekad ĆØak i na granici histerije.

Osobno, nemam niŔta protiv seminara, ukoliko su organizirani u skladu s "pravilima" Ŕto ih je 2000. g. izdao Zbor za nauk vjere. Ne može ih se gledati crno-bijelo i u startu tvrditi da su loŔi. Ovo Ŕto napisah, samo su neke stvari koje sam primijetila...

A o tome - zaÅ”to neki ljudi hrle od seminara do seminara ... drugom prilikom... i ovo je previÅ”e za ĆØitati u komadu... Wink

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
merkat

PostanoPostano: pet 18 ožu 2005, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zaista nemam nista protiv toga no podsjeca me na express dijetu kad netko zeli ta dva tjedna skinuti 20 kg umjesto da promijene prehrambene navike za cijeli zivot.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Rainy
DANA

PostanoPostano: sub 19 ožu 2005, 21:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja mislim da svaki seminar donosi nekom dobro ,a nekom ne...ovisi zaÅ”to je netko poÅ”ao na seminar...iz potrebe,iz znatiželje ili zbog neĆØeg treƦeg...

I otkud ideja da svatko mora imati dar jezika kako bi bio karizmatik?

Živa je RijeĆØ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 19 sij 2006, 21:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prenosim neŔto vezano uz ovu temu:

na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu
održan je simpozij na temu "Vjera i zdravlje".
Na simpoziju su sudjelovali poznati struĆØnjaci razliĆØitih disciplina s tog podruĆØja.
Simpozij je bio meĆ°unarodnog i meĆ°ureligijskog karaktera.

iz predavanja isusovca Mije NikiƦa na temu Sugestija i snaga vjere:

"Ovdje treba spomenuti i pojedina takozvana ĆØudesna ozdravljenja koja se dogaĆ°aju na karizmatskim seminarima koje vode domaƦi i strani karizmatiĆØari. ....... Poznati su primjeri osoba koje su se javile na tim seminarima da su ozdravile i treba im vjerovati jer su one tada bile stvarno osloboĆ°ene simptoma svoje bolesti, meĆ°utim, vrlo brzo nakon nekoliko dana ili mjeseci isti simptomi stare bolesti kod nekih su se osoba opet vratili. Takva osoba dakle nije ĆØudesno izlijeĆØena, nego samo privremeno zalijeĆØena, odnosno osloboĆ°ena privremeno simptoma neke bolesti.........Na spomenutim karizmatskim seminarima stvori se atmosfera pogodna za vjeru , ali takoĆ°er pogodna i za sugestiju i autosugestiju. U prvi plan dolaze emocije: puno se pjeva, pleÅ”e, daje se oduÅ”ka molitvama u jezicima, kako bi Å”to viÅ”e progovorila ĆØovjekova sputana podsvijest u kojoj se nalaze sputani konflikti, uklijeÅ”teni afekti, zamrznuti strahovi, drugim rijeĆØima bolne psihotraume. U ambijentu u kojem se mogu i smiju spontano izraziti emocije kroz molitvu, pjevanje, plesanje, držanje za ruke i sliĆØno, otvaraju se moguƦnosti trenutaĆØnog rastereƦenja potisnutih bolnih emocija, a samim tim dolazi i do uklanjanja simptoma koji su povezani s potisnutim psihotraumama. MeĆ°utim to nije definitivno rjeÅ”enje. Ako se osoba bitno ne promijeni, te i dalje nastavi rjeÅ”avati svoje probleme tako da ih potiskuje, simptomi psihosomatskih bolesti opet Ʀe se javiti i osoba Ʀe ponovno biti bolesna. "

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
krkica

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje iskustvo u svemu tome je dvojako: Prvo me mama poslala LiniƦu u Tabor na jedno ''obraƦenje'' od mojih izleta u istoĆØnjaĆØke duhovnosti, Å”to je upalilo i ja sam postala karizmatsko-fanatiĆØni vjernik (vjeĆØno sretan, stalno misleƦi o Bogu, vjerujuƦi da Ʀu postati ĆØasna, život se okrenuo naglavaĆØke, itd, itd).U isto vrijeme sam krenula na framu.

Nakon godinu i pol dana takvog života upala sam u prvu krizetinu i na neki naĆØin joÅ” se nisam iskobeljala iz nje, ali neÅ”to sam nauĆØila: da fanatizam nije za mene. Danas ne podnosim ''karizmatike'', karizmatske susrete, i opƦenito sva takva preuveliĆØavanja koja proizlaze iz fanatizma a koji je jako prisutan u karizmatskom pokretu.

Sad viÅ”e cijenim jedan sporiji, temeljitiji, ''normalniji'' put koji sam, Bogu hvala, naÅ”la u frami, jer mislim da bih inaĆØe izgubila svaki kompas...danas kad sluÅ”am majku i njezinu prijateljicu o ĆØemu govore, pa proroĆØanstva, pa oni duhovi, pa ovi duhovi, pa neĆØiji problemi, pa molitve izljeĆØenja, pa grijesi predaka, pa sve to skupa nema veze s vezom. A kad nije na nekom seminaru ili u kontaktu s takvim ljudima je sasvim normalan, stabilan vjernik bez paranoiĆØnih strahova od zloga na svakom koraku.
Da, u tu skupinu spada i teorija o ''loÅ”im proizvodima'' po kojoj nitko ne bi smio kupovati nikakve Å”alove ili majce iz Nepala jer navlaĆØi na sebe zlo...

Samo se srcem dobro vidi. Ono bitno je oĆØima nevidljivo. (Mali princ)
sike

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi!nemojmo zaboraviti da smo svi mi karizmatici,jer svakome od nas je na krŔtenju Duh Sveti dao neke darove koje imamo.
KarizmatiĆØne sveƦenike,duhovne obnove i zajednice gledam kao jedan Božji dar nama,ovom vremenu jer prije samo nekoliko godina za njih se gotovo i nije ĆØulo ni znalo
Ali kao Å”to sve ima svoje krajnosti ima i karizmatiĆØan pokret o kojem je krkica govorila ali moramo biti oprezni s izjavama o nekim stvarima vezanim uz njega jer sve je super dok to ne ode u krajnost, u ovom sluĆØaju fanatizam i to da kao jedna meni poznata osoba zapostavimo svoju obitelj kako bi se posvetili seminarima i sl.

U svemu je potrebna mjera pa tako i u ovome ali ne možemo zanijekati da karizmatiĆØan pokret nije donio plodove.Vidim to samo po svojoj bivÅ”oj župi gdje su prije živjeli samo partizani a danas ima itekako puno vjernika koji zdravo gledaju na vjeru i život

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prije godinu dana prvi put sa doŔla u kontakt sa tim famoznim karizmaticima... i oduŔevili su me! bilo mi je predivno Ŕto netko njeguje i tu vrstu duhovnosti.
ali koliko god pokuÅ”avala, nisam se u potpunosti mogla pronaƦi u tome. Naime, kod karizmatika sve je nekako iskljuĆØivo, uzroĆØno posljediĆØne veze su previÅ”e naglaÅ”ene. A ja volim jednostavnu duhovnost srca.

i shvaƦam jako dobro stajaliÅ”te krkice. Taj intenzitet te jako lako, ako si nespreman, može dovesti u fanatizam, koji je sam po sebi uvijek loÅ”. Sama sam bila u jednoj fanatiĆØnoj fazi i to je razdoblje u koje se ne bih nikada vratila...
stvar je kod fanatizma da se osjeƦaÅ” veoma jak... BoriÅ” se za Božju stvar! I onda najednom doĆ°e mala krizica i ti padaÅ” dublje nego ikada. a neki se nikad ni ne vrate iz te krize.

i dan danas jako poÅ”tujem karizmatski pokret, mislim da je istinsko osvježenje Crkvi danaÅ”njice po Duhu Svetom, osobito respektiram neke karizmatike kao Å”to su Zvjezdan LiniƦ i Zlatko Sudac, ali tome treba jako oprezno pristupati i ne smije se zanositi izvanjskim pokazateljima tih karizmi kao Å”to su razni darovi. Oni su preĆØesto preintenzivni za obiĆØnog vjernika, koji uz te vidljive znakove ĆØesto zaboravlja na ono bitno u srcu- one neke jednostavne istine koje te zapravo uĆØvrÅ”Ć¦uju u vjeri.
potrebno je prvo puzati da bi znao hodati, a vjernici bi ĆØesto odmah htjeli preskakati ili ĆØak pomicati brda. a za to treba biti izuzetno duhovno jak i potkovan...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
krkica

PostanoPostano: sub 21 sij 2006, 8:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OdliĆØno Heartsong, jako si dobro to sve opisala i rekla!
Ja sam se malo previÅ”e (oksimoron Rolling Eyes ) opekla da bih si mogla priznati i ono pozitivno u tom pokretu, ali objektivno pristupajuƦi, pozitivnog ima nedvojbeno.

Samo se srcem dobro vidi. Ono bitno je oĆØima nevidljivo. (Mali princ)
Mara

PostanoPostano: sub 21 sij 2006, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cure, slažem se. Moja iskustva, osobna, s karizmaticima su popriliĆØno negativna - puno senzacije, niÅ”ta iskrene pomoƦi u situaciji kad me život jako teÅ”ko lupio.
Davno, kad sam se s time susrela, bilo mi je vrlo simpatiĆØno, danas viÅ”e ne. Mogu to prihvatiti kao prvi navjeÅ”taj vjere, ali mislim da živjeti vjeru nije ploviti na oblacima, prepriĆØavati intimne doživljaje s Bogom, nego u svakodnevnici, bez senzacija, nositi svoj križ kako ĆØovjek najbolje zna i umije - ĆØiniti dobro.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 21 sij 2006, 9:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Zaista nemam nista protiv toga no podsjeca me na express dijetu kad netko zeli ta dva tjedna skinuti 20 kg umjesto da promijene prehrambene navike za cijeli zivot.

Jedan je sveƦenik to ovako rekao: Ti karizmatski susreti - nije to hrana za svaĆØiji želudac. Netko Ʀe to dobro probaviti, a netko neƦe...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sub 21 sij 2006, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

poÅ”tujem ih jel ih je i papa priznao ali možda i viÅ”e jel su kao neka protuteža pentakostalcima-protestantima koji napreduju jel ljudima je to zanimljivo kao i sve Å”to preko noƦi mijenja stvari, od dobitka na lutriji pa do okretanja života naglavaƦke Å”to je najteže jel se navike najteže mijenjaju.
dobro je to kao neki okidaĆØ no pitanje je jel se odjednom može to pratiti, Å”to najĆØeÅ”Ć¦e rezultira naglim razoĆØaranjem ili padom poÅ”to Bog ne nudi moƦi i nadljudsku snagu, nego milost trpljenja najgorega, tu se oĆØituje snaga u invalidu koji siromaÅ”an hvali Boga svaki dan ne tražeƦ niÅ”ta viÅ”e, njihovo je kraljevstvo veƦ na zemlji oĆØitovano, sam Krist u srcu i duÅ”i !

nekako primjeĆØujem da mnogi kilavi vjernici da ih tako nazovem ili nevjernici odjednom krenu u te vode i za tili ĆØas se naĆ°u uĆØiti sve oko sebe, podsjeƦa me to na '90 kada su novopeƦeni krÅ”tenici poĆØeli bivati najveƦim vjernicima... Rolling Eyes
naravno da vjerujem kako ima i iskrenih vjernika koji tu pronalaze mjesto pod duhovnim suncem no opet držim , a to je samo moje skromno miÅ”ljenje da za ĆØvrstu i pravu vjeru nije potrebno paradiranje nego djelovanje. ne moram ja galamiti nekome stalno neÅ”to, nit u zanosu pjevati i skakati, fantazirati ovo ili ono, uvjeren sam da je Bogu milije kad svu tu potencijalnu silinu usmjerim na ĆØinjenje dobra, potiho i samozatajno, ne praveƦ show od toga i ne tražeƦi hvale.
kako bi klarin sig rekao " uĆØini dobro i odi bez buke "
a to je toliko silna snaga i moƦ da nadmaÅ”uje svu buku onih koji misle da su povlaÅ”teni u darovima Duha Svetoga.

logica

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bila sam na dva karizmatska seminara. Pomogli su mi da shvatim neke stvari. InaĆØe ne volim masovna okupljanja, bilo ona vezana uz Crkvu ili neÅ”to drugo. Kasnije smo u župi imali petkom susrete, molitve za izlijeĆØenje. Dolazila sam, svirala... Kroz to sam vidjela kako postoji ono duhovno (dobro i zlo) i da to nisu stvari s kojima se Å”ali. Bog je snažan, silan, jak, najjaĆØi! Nekad ljudima treba doƦi s takvom hranom jer inaĆØe neƦe ni okusit kako je dobar Gospodin.
Znala sam otiƦ kod fra Smiljana na klanjanje.
Sad mi to izgleda pomalo kiĆØ. Smeta me kad poĆØne molit u jezicima. Prije mi je to bilo simpatiĆØno.
Ok, shvaƦam da i taj dar postoji. Samo ja nisam osjetila plodove toga. Ustvari samo me dekoncetriralo i razmiÅ”ljala sam Å”ta se dogaĆ°a i kako to izgleda, a zaboravila zaÅ”to sam tu.

ƈula sam da neki sveƦenici zamjeraju LiniƦu jer se kod ljudi neÅ”to zapoĆØne. Ljudi krenu, shvate da su krivo hodali ali sad se naĆ°u na vjetrometini i ne znaju kako dalje. Treba im vodstvo, a onda ili krenu za tim sveƦenikom i prate ga svugdje, ili ostanu sami. Rijetko prepoznaju bogatstvo u svojoj župi, župniku, župljanima.

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
merkat

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 19:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S ovim zadnjim se jako slažem.
Ljudi misle da je vjera projekcija svjetovnih dobara gdje se slijedi neŔto veliko ali opipljivo.
Netko karizmatiĆØan, na neki naĆØin kao Isus.
No za pravu vjeru je potrebno izgraĆ°ivanje i rast neprestani gdje se nakon mnogih uspona i padova, suÅ”e i truda dolazi do spoznaje o kojoj nam je Isus govorio. NaƦi Ʀe te me meĆ°u najmanjima od vas.
Znam da nije privlaĆØno ali tako je.

krÅ”Ć¦anin

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
as ne podnosim ''karizmatike'', karizmatske susrete, i opƦenito sva takva preuveliĆØavanja koja proizlaze iz fanatizma

Ma nije to nikakav fanatizam, ako ih vode pravi karizmatici poput LiniƦa. Nije kriv karizmatik nego ljudi koji takve susrete krivo shvaƦaju. Nakon karizmatskih seminara moraÅ” nastavit živjet u Isusovom duhu a ne mislit da si svet zato jer si bio na jednom seminaru.

Pa nisu li apostoli bili karizmatici?

Citat:
ali mislim da živjeti vjeru nije ploviti na oblacima, prepriĆØavati intimne doživljaje s Bogom, nego u svakodnevnici, bez senzacija, nositi svoj križ

Pa nitko nije rekao da karizmatski susreti služe da bi plovio u oblacima. Oni ti upravo daju poticaj za borbu i noÅ”enje križa u svakodnevici. LiniƦ je rekao da je seminar samo impuls da kreneÅ”, a dalje moraÅ” iƦi sam(naravno uz Božju pomoƦ). Ljudi krivo shvaƦaju te susrete, misle da mogu cjelu godinu živjeti u vjeri od jednog seminara. Za takva razmiÅ”ljanja nisu krivi karizmatici nego oni koji tako razmiÅ”ljaju.
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 20:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad kad je logica rekla ovo kako ĆØesto ljudi nakon takvih spoznaja poĆØnu slijediti tog sveƦenika koji je vodio taj susret i sve rade kako on radi, sjetio sam se jednog citata koji Beo stavio na pano nedavno: "Svi se ljudi rode kao originali, ali ih veƦina umre kao kopija." LakÅ”e je ljudima slijediti ono Å”to netko radi nego se pomuĆØiti i napraviti sam neÅ”to, tako da Ʀe uvijek veƦina umijesto da se potrudi naƦi nekakav svoj put i naĆØin na koji neÅ”to rade, pobrat to od nekog i samo dalje imitirat. Kao Å”to mi se ĆØini da se ĆØesto ĆØini u takvim situacijama na tim susretima. I svi ĆØesto zaboravljamo da Isus nije rekao "ƈinite ono Å”to sam ja ĆØinio" nego nam na konkretnim primjerima pokazuje kako bi trebali postupati i Å”to bi nas trebalo voditi. A sad koji naĆØin Ʀe svaki od nas odabrati ostaje na nama...

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

krÅ”Ć¦anin napisa:
Pa nitko nije rekao da karizmatski susreti služe da bi plovio u oblacima. Oni ti upravo daju poticaj za borbu i noÅ”enje križa u svakodnevici. LiniƦ je rekao da je seminar samo impuls da kreneÅ”, a dalje moraÅ” iƦi sam(naravno uz Božju pomoƦ). Ljudi krivo shvaƦaju te susrete, misle da mogu cjelu godinu živjeti u vjeri od jednog seminara. Za takva razmiÅ”ljanja nisu krivi karizmatici nego oni koji tako razmiÅ”ljaju.

E, pa ono Å”to sam vidjela i doživjela na svoje oĆØi i uÅ”i i iskustvo ima mi veze s kojeĆØim. Od toga Å”to si ti napisao do trĆØanja od seminara do seminara, navodno izljeĆØenih koji sam mjesec dana umru i vrlo viĆ°enih osoba iz tog milje-a koji okrenu leĆ°a kad nekome treba kokretno pomoƦi. Sva sreƦa da su postojali rubni krÅ”Ć¦ani, (sveƦenik s doživotnom suspenzijom i osoba u necrkvenom braku) koji su puno ĆØinili, malo govorili.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
merkat

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro sad mara piÅ”eÅ” kao i kad postoje ljudi koji puÅ”e pola stoljeƦa i dožive stotu !
Zar je to onda znak da treba puŔiti ili da je važnije od zdravoga života, recimo genetika ?
U tom sluĆØaju je ali opƦenito ne.
Sam Bog zna zaÅ”to ima ljudi koji su ateisti i dobri su, njegova milost i tajna, kao i kod umrle djece koja se nisu uspjela niĆØime dokazati.
To Å”to ima onih koji nisu u uzornom vjerniĆØkom krugu ne znaĆØi da su nužno loÅ”iji ali svakako imaju loÅ”ije vozilo prema dobru.
Druga je stvar Å”to oni koji imaju i najbolja vozila, nikada ih se ne nauĆØe voziti.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.