HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 18 ruj 2019, 20:31. Pogledaj neodgovorene postove
Karizmatski pokreti, zajednice, osobe...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Druga je stvar Å”to oni koji imaju i najbolja vozila, nikada ih se ne nauĆØe voziti.

Bravo Merkat, ovo je fantastiĆØna usporedba. I to joÅ” vozila pogonjena Duhom Svetim jako sretan

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi merkate, vidiÅ” doživjela sam propitivanje jesam li obraƦena, ĆØudne poglede Å”to ne molim u jezicima, savjete kako da i ja poĆØnem drugovati s Duhom, ali ne i ljudsku pomoƦ od istih ljudi - ne jednoga. Okruženje, stavovi i priĆØa o velikoj pobožnosti ista. Dozvoli da mi se naĆØin kojim pokazuju kako treba biti krÅ”Ć¦anin ne sviĆ°a, može?!
NB dovoljno sam se opekla da bih trebala dokaze za to da je karizmatski naĆØin življenja krÅ”Ć¦anstva neÅ”to drugo osim napuhanih emocija, velikih senzacija, dramatike.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se Mara.

Natty, hvala, danas sam dobio jedan super mail ( poslat Ʀu ti ga ) gdje se kaže kako Bog neƦe pitati kakav auto smo vozili nego koliko smo njime povezli ljudi koji nisu imali prijevoz ! Smile

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
krÅ”Ć¦anin

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
ƈula sam da neki sveƦenici zamjeraju LiniƦu jer se kod ljudi neÅ”to zapoĆØne. Ljudi krenu, shvate da su krivo hodali ali sad se naĆ°u na vjetrometini i ne znaju kako dalje. Treba im vodstvo

Ne može ih LiniƦ cijeli život voditi za ruku. LiniƦ je tu da im pokaže Isusa, a dalje oni sami moraju iƦi za Isusom. Oni moraju sami radit na svom duhovnom životu. Nakon seminara LiniƦ je podjelio papire na kojima je pisalo kako živjeti nakon seminara. Kad bi se ljudi držali tih njegovih uputa sumnjam da bi zapadali u krize.
Ljudi misle da Ʀe karizmatik poput LiniƦa uĆØinit sve za njih, a da oni moraju samo pjevat i pljeskat rukama.
Citat:
Isus nije rekao "ƈinite ono Å”to sam ja ĆØinio"

A Å”to je s onim kad im je oprao noge i rekao da im je dao primjer da i oni ĆØine drugima onako kako je on uĆØinio njima.
heartsong

PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

krÅ”Ć¦anin napisa:
Citat:
ƈula sam da neki sveƦenici zamjeraju LiniƦu jer se kod ljudi neÅ”to zapoĆØne. Ljudi krenu, shvate da su krivo hodali ali sad se naĆ°u na vjetrometini i ne znaju kako dalje. Treba im vodstvo

Ne može ih LiniƦ cijeli život voditi za ruku. LiniƦ je tu da im pokaže Isusa, a dalje oni sami moraju iƦi za Isusom. Oni moraju sami radit na svom duhovnom životu. Nakon seminara LiniƦ je podjelio papire na kojima je pisalo kako živjeti nakon seminara. Kad bi se ljudi držali tih njegovih uputa sumnjam da bi zapadali u krize.
Ljudi misle da Ʀe karizmatik poput LiniƦa uĆØinit sve za njih, a da oni moraju samo pjevat i pljeskat rukama.
Citat:
Isus nije rekao "ƈinite ono Å”to sam ja ĆØinio"

A Å”to je s onim kad im je oprao noge i rekao da im je dao primjer da i oni ĆØine drugima onako kako je on uĆØinio njima.

Bravo!!! Karizmatici vjeruju, a to je i moje osobno miÅ”ljenje, da obraƦenjem dobivamo novi život od Boga. I to je velik dar!
Dakle, mi doista dobivamo taj novi život kao dar (Å”to se najintenzivnije osti upravo na karizmatskim obraƦenjima), samo ga moramo primiti.
ali na nama je da ga dalje održavamo i živimo uz Božje vodstvo i ljubav.

Å ta vrijedi leptiru koji se razvio iz gusjenice ako se i nakon preobrazbe vraƦa na smeƦe, a ne obitava meĆ°u cvijeƦem gdje mu je mjesto...?

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
Å ta vrijedi leptiru koji se razvio iz gusjenice ako se i nakon preobrazbe vraƦa na smeƦe, a ne obitava meĆ°u cvijeƦem gdje mu je mjesto...?

To je poanta cijele priĆØe ! jako sretan
I baÅ” zato je teÅ”ko jel nije lako nakon kopanja po smeƦu miriÅ”ati na ljubiĆØice.
Nije da nije moguƦe jel je uz Isusa sve moguƦe ali je jako teÅ”ko iz dna skoĆØiti na sam vrh.
Veseli me svatko tko uspije u tome !
Ipak pitanje je Å”to je taj vrh, isticanje i na taj naĆØin pomaganje glasno ili pak skromnost i djelovanje koje se možda i ne vidi isprva ali pomiĆØe planine.

Mash

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

Ipak pitanje je Å”to je taj vrh, isticanje i na taj naĆØin pomaganje glasno ili pak skromnost i djelovanje koje se možda i ne vidi isprva ali pomiĆØe planine.

dobro pitanje...

Uvijek stavi Ljubav Gospodinovu u srce da sve Å”to ĆØiniÅ” ne bude ni bacanje biserja pred svinje, ni slavljenje samoga sebe, ali niti zatajenje...
nego upravo Å”to Merkat kaže- skrovito djelovanje koje pomiĆØe planine, a koje se otkriva po potrebi- ne onako i kada ja to želim, veƦ na naĆØin i kada Gospodin želi...

Å”to se samog karizmatskog tiĆØe, mislim da sam to negdje veƦ pisala,
pa Ʀu se vjeroj. ponovit...
no, kako sad ne stignem, napisat Ʀu veĆØeras...
(hehe na svu sreƦu nekih Laughing Cool )

BVB

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

klara

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo bih u prolazu htjela neŔto napomenuti ...
napisala sam veƦ na temi Å”to mislim o karizmatskim susretima,
da ne ponavljam sad veƦ izreĆØeno,
no željela bih podsjetiti na ovo:

valja razmiŔljati i progovoriti i o onom dijelu kada zanesenost karizmaticima
izlazi iz sfera jedne zdrave duhovnosti ...
traži se neka senzacija, osjeƦajnost i drugo ... pa to postane prioritet ...
pa se traganje za Putem i Istinom pretvara u besciljno lutanje ...
postoje etape kada treba imati nekog tko Ʀe primiti
i povesti dalje kroz tvoj hod u vjeri ....
postoje etape duhovnog života u kojima ĆØovjek jednostavno ne može
biti prepuŔten sam sebi ...
a to se ĆØesto zna dogoditi nakon seminara ...
postoje ljudi koji ne žive bit i cjelinu nego samo djeliƦe,
pa jedino Å”to rade je da trĆØe po seminarima ...
a zaboravljaju svoje poslanje, koje je na prvom redu služenje ...

da se razumijemo - nije mi namjera sve karizmatike trpati u isti koÅ”
i gledati crno-bijelo ...
ima i dobrih grupa, rada i djelovanja (o takvima se redovito u medijima
niŔta ne raspravlja)...
ali, ima onih drugih koji dižu silnu praŔinu, ozdravljaju,
govore jezike i ne znam Ŕto sve ne ...
Isus nikada nije oko sebe dizao praÅ”inu, ĆØinio buku...
(barem ne u takvim situacijama)

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
merkat

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash napisa:
ni slavljenje samoga sebe

"odreknite se sebe i poĆ°ite za mnom"

klara napisa:

Tako je ali su Njegove rijeĆØi žive joÅ” i danas i živjet Ʀe uvijeke ! jako sretan
Kada je jednom ozdravio slijepca, rekao mu je da ne priĆØa o tome nego da mirno poĆ°e.

sike

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi,na vaÅ”oj sam liniji razmiÅ”ljanja o svemu tome,ĆØak sam i do nedavno bio jako protiv svega toga jer mi se ĆØinilo da ljudi koji su se navezali na karizmatike kao da gledaju nas koji drugaĆØije mislimo s visoka,kao da lebde jer im je u visinama lijepo a ne žele se spustiti na zemlju gdje je križ,muka,grijeh..

Ali želim baÅ” reƦi koliko su neka mjesta,a tu mislim prvenstveno na svoju bivÅ”u župu dobila jedan novi sjaj,jedan žar vjere nakon jednog karizmatiĆØnog seminara.I upravo zato jer se proĆØulo o tom seminaru a da se nigdje nije spomenulo da Ʀe on bit mnoge bi duÅ”e bile uskraƦene s Isusom.Zato nemojmo generalizirati i trpati,kao Å”to Klara kaže,sve vjernike koji vole takve seminare,u isti koÅ”.Jer neki Ʀe odletjeti u visine a neki Ʀe nakon seminara spremno uzeti svoj križ i poĆØeti ga nositi..možda prvi put u životu

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 14:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a Å”to s nama koji nosimo "teret žege" od poĆØetka, ne govorimo jezike, nemamo dar proroÅ”tva, ne padamo u ekstaze, ne Å”mrĆØemo, ne pleÅ”emo u ritmu....jesmo li mi joÅ” uvijek krÅ”Ć¦ani..."
Ovdje se na veliko govori o nekim darovima, karizmama a sv. Pavao reĆØe: sve je dar Božji i sve si od Boga primio i Å”to se hvaliÅ” kao da nisi primio.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
krÅ”Ć¦anin

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

ToĆØno ,ali su apostoli javno propvijedali ne samo u sinagogama veƦ svugdje gdje su mogli steƦi nove krÅ”tenike.
Citat:
a Å”to s nama koji nosimo "teret žege" od poĆØetka

Mislim da oni koji ne poznaju Boga i koji žive u grijehu imaju mnogo teži teret od "tereta žege" koji nose oni koji ga poznaju. Zato kad doĆ°u u dodir s Bogom budu tako sretni, ali nažalost veƦina se ipak vrati svom starom putu.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 20:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"krÅ”Ć¦anin" napisa
Citat:
ToĆØno ,ali su apostoli javno propvijedali ne samo u sinagogama veƦ svugdje gdje su mogli steƦi nove krÅ”tenike.

ƈini mi se da ova tvrtnja nije toĆØna veƦ kod roĆ°enja njegova stoji zapisano : Uzbuni se Herod i sav Jeruzalem s njime
POSLJEDICA: pokolj nevine djece

Kod prvog nastupa u Nazaretu toliko su se uzbudili da su ga htjeli baciti niz klisuru.

Pa sukob sa farizejima i književnicima

Pa tjeranje iz hrama

Pa sveĆØani ulazak u Jeruzalem,

A tek smrti uskrsnuƦe

ako ovo nije buka i praŔina a Ŕto je onda?

Citat:
a Å”to s nama koji nosimo "teret žege" od poĆØetka
Mislim da oni koji ne poznaju Boga i koji žive u grijehu imaju mnogo teži teret od "tereta žege" koji nose oni koji ga poznaju. Zato kad doĆ°u u dodir s Bogom budu tako sretni, ali nažalost veƦina se ipak vrati svom starom putu

MisliŔ po sistemu nas "zdravih" da se hendikepireni ne znaju veseliti životu. Imaju puno viŔe radosti životu nego mi normalni. "teret žege" je ovdje oŔao u sasvim drugom pravcu, kao da su vjernici koji ne doživljavaju Ŕto doživljavaju karizmatici, manje vjernici!
klara

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

ali, ima onih drugih koji dižu silnu praŔinu, ozdravljaju,
govore jezike i ne znam Ŕto sve ne ...
- barem ne u takvim situacijama ...

e, moj krÅ”Ć¦anin, kad se veƦ vade citati,
onda nek se vade u kontekstu ... Wink

ovako izvaĆ°ena reĆØenica daje sasvim drugi smisao ...
onako kako si ju ti izvadio ... hm ... dovodi do pogreÅ”nih zakljuĆØaka ...
ni u peti mi nije bilo tvrditi da je Isus na sve dobrohotno klimao glavom ...
ta i stolove u hramu je ruŔio ... Wink

merkat napisa:
Kada je jednom ozdravio slijepca, rekao mu je da ne priĆØa o tome nego da mirno poĆ°e.

na ovakve stvari sam ciljala reĆØenicom po kojoj se pila ... Wink

Natty

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponajprije dobrodoŔao Sneni, baŔ mi je drago da si nam se pridružio i ovdje ! jako sretan
I opet - pristojno je na forumima govoriti svima na "ti" !
jako sretan
sneni napisa:
a Å”to s nama koji nosimo "teret žege" od poĆØetka, ne govorimo jezike, nemamo dar proroÅ”tva, ne padamo u ekstaze, ne Å”mrĆØemo, ne pleÅ”emo u ritmu....jesmo li mi joÅ” uvijek krÅ”Ć¦ani..."

E to je i meni palo napamet. I moram priznati kako sam gledajuƦi par seminara, sluÅ”ajuƦu svjedoĆØanstva - ovaj pao u duhu, onaj priĆØa u jezicima, treƦi ne znam Å”to - nebitno, padne mi napamet da li sam ja uopƦe vjernik. A nisam doživjela takvo neÅ”to, nikakvo ĆØudo takvog tipa...

Ma mislim da me donekle kužite Å”to priĆØam. Kad se naĆ°eÅ” danima meĆ°u takvima poĆØinjeÅ” se gubiti...

Uh, Å”to sam se spetljala. Htjela sam samo reƦi da su ĆØesto iako ne uvijek ljudi koji su redoviti na seminarima kontraproduktivni za okolinu. Kužite me? Pliz recite da da ! Shocked

Eh i moram joÅ” dodati da spadam u kategoriju vjernika kojima je euharistija najveƦe ĆØudo !

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 5:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Natty"napisa:
Citat:
dobrodoŔao Sneni, baŔ mi je drago da si nam se pridružio i ovdje ! jako sretan
I opet - pristojno je na forumima govoriti svima na "ti" !

Hvala na pozdravu, a veĆØ sam na drugom mjesti rekao da mi je najdraže kad mi ministranti (15-16 god) priĆ°u pa reknu "Ej di si stori"!

Citat:
Uh, Å”to sam se spetljala. Htjela sam samo reƦi da su ĆØesto iako ne uvijek ljudi koji su redoviti na seminarima kontraproduktivni za okolinu. Kužite me? Pliz recite da da !

Svakako da da da ! Twisted Evil andjelcic a tek kad poĆØnu sebe proglaÅ”avati boljim krÅ”Ć¦anima od drugih...

"Natty" napisa

Citat:
Eh i moram joÅ” dodati da spadam u kategoriju vjernika kojima je euharistija najveƦe ĆØudo

Ma hvala Bogu da joÅ” ima onih koji Ʀe javnop priznati da im je Euharistija najveƦe ĆØudo....
I meni je pokatkad veoma teŔko vjerovati da je ona hostija koju držim tijelo Isusovo, onaj kalež krv Isusova...
No ima dosta sluĆØajeva kad mi tijelom prelaze "trnci" a duÅ”a se ispuni takvim mirom da se to ne može opisati ..(oni koji me dobro poznaju) kažu mi da se to i na vani primjeti.
Euharistija je je najveƦe ĆØudo koje se pred nama dogaĆ°a a neki krÅ”Ć¦ani traže neka ĆØudesa ...
I na kraju poznam jednog karizmatika, ma drag mi je kao ĆØovjek i nije loÅ”, ali kad mu njegovi karizmatici polažu ruke onda se on sljoska na zemlju (uf jesam bezobrazan, "poĆØinuo je u Duhu") ali kad se prioĆØesti pa niti na dan prve priĆØesti njegovog djeteta nije se sljoskao na zemlju (uvjeren da je primio živoga Krista). ƈuo sam od subraƦe sveƦenika koji imaju u župi takve da ĆØesto neƦe doƦi ni na misu jer da to nije "njihova misa".
brrrrrr ma jesam li se jutros dohvatio pisanja , nije ni ĆØudo kad se nisam ni umio nemam vode - smrzla se cijev!
Mara

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
"ƈini mi se da ova tvrtnja nije toĆØna veƦ kod roĆ°enja njegova stoji zapisano : Uzbuni se Herod i sav Jeruzalem s njime
POSLJEDICA: pokolj nevine djece

Kod prvog nastupa u Nazaretu toliko su se uzbudili da su ga htjeli baciti niz klisuru.

Pa sukob sa farizejima i književnicima

Pa tjeranje iz hrama

Pa sveĆØani ulazak u Jeruzalem,

A tek smrti uskrsnuƦe

ako ovo nije buka i praŔina a Ŕto je onda?

Sneni, Sneni, bit Ʀe da ti se spavalo kad si ovo ĆØitao. Izvadio si Klarinu reĆØenicu iz cijelog konteksta. A ona govorila o onoj vrsti dizanja praÅ”ine koja je sama sebi svrhom, lijepo je stavila u zagradu:
bar ne u takvim situacijama.

Ah, muÅ”karci, shvaƦaju doslovno, bez finesa...

Natty

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I onda kao da svaka glavobolja i bol u malom prstu dolazi iz sfera duhovnog. Ili dolazi od Boga pa nas ĆØisti od zla, ili dolazi od zloga da nas muĆØi. Meni to jako smeta.

NajviÅ”e mi se sviĆ°a molitva koju održavamo petkom, svega nas par. Tiho i uz pjesmu predajemo Bogu sebe u želji da sve Å”to ĆØinimo bude po Njegovoj volji i Njegova volja. ObiĆØno nakon toga nemam nikakvih senzacija, samo mir...

sneni napisa:
brrrrrr ma jesam li se jutros dohvatio pisanja , nije ni ĆØudo kad se nisam ni umio nemam vode - smrzla se cijev!

Uh, nadam se da imaÅ” grijanje Shocked I hvala na razumijevanju jako sretan

merkat

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 8:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus nije pravio galamu ali su ponekad ljudi reagirali tako.
Kud sreƦe kad bi ljudi po " najobiĆØnijoj misi " doživljavali ju tako.

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Mara" napisa

Citat:
Sneni, Sneni, bit Ʀe da ti se spavalo kad si ovo ĆØitao. Izvadio si Klarinu reĆØenicu iz cijelog konteksta. A ona govorila o onoj vrsti dizanja praÅ”ine koja je sama sebi svrhom, lijepo je stavila u zagradu:
bar ne u takvim situacijama.

Ah, muÅ”karci, shvaƦaju doslovno, bez finesa...

Ja citirao krÅ”Ć¦anina ti maÅ”eÅ” Klarom!

Opet ja u kupe ti u Ŕpade
krÅ”Ć¦anin

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 19:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Citat:
Uh, Å”to sam se spetljala. Htjela sam samo reƦi da su ĆØesto iako ne uvijek ljudi koji su redoviti na seminarima kontraproduktivni za okolinu. Kužite me? Pliz recite da da !

Svakako da da da ! a tek kad poĆØnu sebe proglaÅ”avati boljim krÅ”Ć¦anima od drugih...

Ma ne znam baÅ” da se proglaÅ”uju boljim krÅ”Ć¦anima od drugih, bar ne veƦina njih.
ZaÅ”to vam smeta to Å”to se njima "dogaĆ°aju" neke stvari koje se vama ne dogaĆ°aju. U ĆØemu je problem ako oni priĆØaju u jezicima i tome sliĆØno. Ti bi se trebao veselit kad vidiÅ” da netko ima neke nadnaravne sposobnosti od Boga dane.
Da li se to možda osjeƦa neki zadah ljubomore od vas?
Mara

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde krÅ”Ć¦anine, proĆØitaj Å”to sam malo ranije napisala o svom životnom iskustvu. Kad netko govori u jezicima, a udovici uskrati plaƦu za pokojnog muža, fuƦka mi se za njegove jezike!

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 20:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i kad netko govori jezike a dovede tuĆ°i brak do raspada onda to govorenje jezika sigurno ne djeluje na izgradnju Crkve, kako to govori sv. Pavao.
klara

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 20:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bih molila da mi netko konkretno pojasni taj dar govora u jezicima ...
Ŕto to ustvari je?

sv. Luka prikazuje silazak Duha Svetoga nad apostole u Jeruzalemu tako da
podsjeƦa na starozavjetni izvjeÅ”taj o kuli babilonskoj.
u vremenu kad su ljudi bili udaljeni od Boga, jezik ih je razdvajao jedne od drugih.
željeli su sagraditi kulu do neba kao spomen ljudskog napretka i povezanosti,
a nisu se mogli sporazumjeti.
na Duhove ljudi iz razliĆØitih naroda sluÅ”aju Petra i apostole
kako "razglaÅ”uju veliĆØanstvena djela Božja".
meĆ°u sluÅ”ateljima bili su predstavnici 15 naroda i svi su razumjeli neuke Galilejce
kao da govore ne samo njima poznatim jezikom nego
i na njima razumljiv naĆØin ... da ne prepriĆØavam dalje, jer ionak znate ...

meni sada tu nije jasno:
1. u ĆØemu je na izgradnju "mrmljanje u jezicima" kakvo se susreƦe na seminarima,
kad ni onaj koji govori ne razumije sam sebe, a kamoli da ga razumije netko drugi?

nemojte samo krenut sa spikama o direktnoj komunikaciji sa Duhom Svetim,
jer sam se takvih priĆØa do sada nasluÅ”ala bezbroj ... a nitko mi nije
nikada konkretno odgovorio na ovo prvo pitanje ...
... ili sam ja možda u ovom odlomku iz EvanĆ°elja pobrkala lonĆØiƦe ...

2. po ĆØemu netko tko nema dar govora u jezicima ima manje vrijednu
"komunikaciju" sa Duhom Svetim od onoga koji taj dar ima?

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

krÅ”Ć¦anin napisa:
Citat:
Citat:

Svakako da da da ! a tek kad poĆØnu sebe proglaÅ”avati boljim krÅ”Ć¦anima od drugih...

Ma ne znam baÅ” da se proglaÅ”uju boljim krÅ”Ć¦anima od drugih, bar ne veƦina njih.
ZaÅ”to vam smeta to Å”to se njima "dogaĆ°aju" neke stvari koje se vama ne dogaĆ°aju. U ĆØemu je problem ako oni priĆØaju u jezicima i tome sliĆØno. Ti bi se trebao veselit kad vidiÅ” da netko ima neke nadnaravne sposobnosti od Boga dane.
Da li se to možda osjeƦa neki zadah ljubomore od vas?

Me tko govori da smetaju. Ovdje se sigurno radi o brojnim nesporazumima i neznanjima.
Pa dozvoli neke stvari.

Postoji nauka o duhovnom životu koja se studira (barem ja sam je studirao) nekoliko godina na teologiji. Pa u njoj smo uĆØili da postoje odreĆ°ena pravila u duhovnom životu.
jedno od tih pravila glasi da u duhov nom životu nema skokova.
Karizmatici skaĆØu odmah u nekakve ekstaze.
Jedno od pravila glasi da Crkva ocjenjuje jesu li neki darovi doista darovi, karizmatici sami ocjenjuju darove.

Svi darovi Duha Svetoga daju se na korist zajednice, muljanje koje nitko ne razumije ( a viÅ”e sliĆØi na psihijatrijski sluĆØaj) nazivati Darom Duha Svetoga ako nije blasfemiĆØno onda je nakaradno.
Poznati su neki sveci koji su imali dar jezika: Petar na Duhove govorio svojim narjeĆØjem a ĆØuli ga razni narodi govoriti njihovim jezikom.
Pa sv. Antun paduanski govorio portugalski a razumjeli ga mnogi,
kažu za Ivana Vianeya u ispovjedi isto tako i za Leopolda MandiƦa. To je neÅ”to sasvim drugo.
SjeƦam se jedne zgode bili smo na jednoj Mladoj misi, dva kolege malo popili pa im se razvezali jezici. Jedna žena iduƦi ulicom zamjeri: kako vi sveƦenici pa pijani. Jedan krene prema njoj izbeĆØi oĆØi i poĆØne neÅ”to muljati blablalbalala. Ova se križa. Drugi kolega se uozbilji i kaže: Å jora (gospoĆ°o) Ivanka (tako se svala) moj kolega sada ima nadahnuƦe i on vam želi reƦi: da Bog vas voli (onaj blalalalalabla) ovaj: I da ste vi dobra žena kakve nema u okilici i tako ...mi smo se valjali doslovno od smijeha po ulici žena nas u ĆØudu gleda i kaže: pa jeste li vi normalni, ako njemu to Bog govori onda ja to vjerujem. ProÅ”lo je trideset godina od tada žena je davno proÅ”la devedesetu ali i danas je uvjerena kako moj kolega nije bio "veseo" nego mu je Bog govorio....
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.