HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 18 ruj 2019, 20:24. Pogledaj neodgovorene postove
Karizmatski pokreti, zajednice, osobe...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

SjeƦam se jedne zgode bili smo na jednoj Mladoj misi, dva kolege malo popili pa im se razvezali jezici. Jedna žena iduƦi ulicom zamjeri: kako vi sveƦenici pa pijani. Jedan krene prema njoj izbeĆØi oĆØi i poĆØne neÅ”to muljati blablalbalala. Ova se križa. Drugi kolega se uozbilji i kaže: Å jora (gospoĆ°o) Ivanka (tako se svala) moj kolega sada ima nadahnuƦe i on vam želi reƦi: da Bog vas voli (onaj blalalalalabla) ovaj: I da ste vi dobra žena kakve nema u okilici i tako ...mi smo se valjali doslovno od smijeha po ulici žena nas u ĆØudu gleda i kaže: pa jeste li vi normalni, ako njemu to Bog govori onda ja to vjerujem. ProÅ”lo je trideset godina od tada žena je davno proÅ”la devedesetu ali i danas je uvjerena kako moj kolega nije bio "veseo" nego mu je Bog govorio....

hahaha, e a na ovo se zbilja moram nasmijat Laughing Laughing Laughing

Sneni, dobro nam doŔli jako sretan andjelcic andjelcic

no, da se vratim na temu...
Euharistija zaista i jest najveƦe ĆØudo i najveƦi
karizmatski susret,najveƦi egzorcizam i najveƦi seminar... jer nam Živi Krist dolazi i daje nam se u Svom Kaležu...
kako smo i premalo svjesni Pretvorbe, onog trena kada kleknemo, onog trena da je On zaista Živ!
pa zatim da Ga primamo u svoju duŔu i srce, da tim svetim trenom postajemo Njegov Tabernakul -kako je to lijepo znao opisati župnik ArŔki- i to ne primamo kruh, ne radi simbolike neke ili tradicije, nego Ga primamo Živog- Njegovo Tijelo i Njegovu Krv...
I zaista nema veƦeg na ovom svijetu Å”to nam je darovano od toga!
Doslovno se na Euharistiji stapaju VjeĆØnost i ovaj svijet...
ma samo kada bi živo vjerovali da je tome tako, da On stoji pred nama i stavlja svoje Ruke na nas, ma veƦ tada bi se dogaĆ°ala brojna ozdravljenja...
Malovjernost je tako neki puta baÅ” velika u vjernika...

Å to se karizmatskog tiĆØe.. svima nama je Duh Sveti jednako darovan...
karizmatski Darovi Duha Svetog se možda nazivaju izvanrednim darovima , ali po nekoj svojoj biti slobodno mogu reƦi da je svaki Dar Duha Svetog izvanredan, samo smo mi možda slijepi da ga uopƦe kod sebe primijetimo...
i zato ne vidim zaŔto bi recimo jedna poniznost bila manje izvanredan dar od recimo dara egzorcizma ili govora "u jezicima"...
to je Å”to se samo ajmo reƦ "vrednovanja" darova tiĆØe...
jer, nije bitno kakav je Dar, bitno je kako se mi prema njemu odnosimo!
i zato nikada ne treba tražiti neÅ”to Å”to nama samima možda ne bi bilo na izgradnju- jer Å”to Ʀe mi Dar jezika ako od mene ĆØini oholicu i to da ne vidim dalje od svog nosa?!
osim toga, tko kaže da mi svi nemamo dar jezika?! Imamo ga...
kod nekoga se on možda oĆØituje na jedan takav posebniji naĆØin, ali
koji opet nije niÅ”ta manje poseban od jednog potpuno otvorenog srca koje se predaje i priĆØa sa svojim Gospodinom... ma samo kad Mu
u najveƦoj svojoj ljubavi koja je opet tako jadna i nesavrÅ”ena kažemo: "OĆØe moj..."- ma zar ima veƦeg dara od toga, i izvanrednijeg od toga?! nema! pa to je ĆØudesno!

mislim, lijepo je meni bilo ĆØuti na seminarima kada sveƦenici i puk mole u jezicima, to mi je bilo kao neki dah Duha Svetog.. kao neka pjesma..
ne znam ni sama...
prvo mi je bilo malo žao Å”to Mu i ja ne mogu tako lijepo priĆØati,
ali onda sam si nekako pomislila- ma nema veze... Ti priĆØaj i moli u meni kako želiÅ”..
i onda nekako shvatim- ma neka sam uvijek nesavrŔena u jeziku, ali otvorena u srcu za Tebe, to je moj jezik...

meni je inaĆØe ajmo reƦi- taj karizmatski dio vjere dao mnoge odgovore..
postao je izgradnja i nadogradnja mojoj dotadaŔnjoj vjeri..
ne gledam ga kao ogranak vjere, kao neÅ”to posebnije , nego baÅ” kako i je-kao DIO vjere i besmisleno je (po meni) da se neki crkveni redovi spore po nekim pitanjima, jer to je kao da jedinstvenog Boga i Nebo raÅ”ĆØlanjuju! Bog "puÅ”e" i djeluje gdje On hoƦe i kako On hoƦe!
a ne gdje se meni i tebi sviĆ°a!

ĆØinjenica je da je to osjetljivo podruĆØje i da možda zaista ima puno neopreznosti , rekla bih- sveƦenika u prvom redu- a zatim iz toga izlaze neke stvari koje zaista nisu u redu...- od toga da se neki vjernici poĆØinju smatrati posebnijima od drugih (veƦ sam razne priĆØe ĆØula), do toga da ljudi koji jednostavno ni sami ne shvate da im je neÅ”to "previÅ”e" -zalutaju!
istini za volju- nisam u svemu tome aktivna- mislim- ovisi sad i kako se gleda na to Å”to znaĆØi biti aktivan (htjela sam reƦ da nisam ni u kakvoj karizmatskoj zajednici) ,pa ne znam Å”to se toĆØno dogaĆ°a, samo znam neke stvari okvirno...
volim otiƦi tu i tamo na neki takav seminar- jer mi je to punjenje baterija-kao duhovna obnova-iza koje kao i iza svake duhovne obnove nastojim zaživjeti to Å”to sam nauĆØila i ĆØula, za Å”to sam osjetila poticaj i sliĆØno...
jednostavno to gledam kao joÅ” jedno sredstvo koje nam Gospodin Å”alje da uĆØvrstimo svoju vjeru!

Svjesna sam da ima puno zalutalih duÅ”a u svemu tome... Å”to iz neznanja,Å”to iz toga da nemaju adekvatno duhovno vodstvo..neki su pak željni nekakvih senzacija , pa iz potpuno krivih razloga kreƦu na takve seminare...
sve u svemu dolazim uvijek do istog zakljuĆØka, a taj je- svaki vjernik ima svoj put rasta u vjeri i nikada ne možemo slijediti neĆØiji tuĆ°i put , ĆØak niti kada bi to htjeli, jer to nismo mi!
netko je pozvan rasti upravo u nekoj karizmatskoj zajednici-za sebe znam da to nije moj put, netko je pak pozvan možda kod Isusovaca, netko kod Franjevaca, netko na neku ajmo to reƦ-pobožnost... ali, tu nema priĆØe o tome da je jedno bolje od drugog-to je kao da kažemo da je neki svetac bolji od drugog i sliĆØno...

netko je ranije lijepo napisao o služenju u vlastitoj župi!
evo i ja konaĆØno nakon mnogo toga djelujem u svojoj župi-ima nekih godinu dana i viÅ”e...
trebalo mi je dugo da shvatim Å”to mi je ĆØiniti, kao me Bog poziva...
ProŔla sam prekrasne župe ,zejdnice, framu, ali sve to nije bilo "moje"...
tu sam uĆØila, da bih konaĆØno doÅ”la "doma" -u svoju župu!

Ono Å”to hoƦu reƦi ovim i predugim postom jest da je važno služenje, važno je da djelujemo u ljubavi i poniznosti, ne da priĆØamo, nego da djelujemo , da se odazivamo Njegovu pozivu!
niti jedno usporeĆ°ivanje nikada ne donosi ploda!
onoliko koliko nam je dano-trebamo biti sposobni vratiti jednog dana Njemu neoskrvnjeno, da bi to mogli- trebamo najprije biti sposobni prepoznati svoje darove- dakle, ne gledati tuĆ°e, nego svoje, a zatim ih koristiti na dobro i djelovati!

i toĆØno (isto je netko ranije rekao)- svi smo mi karizmatici- svatko na svom životnom putu i sa svojom zadaƦom koja je jednistvena i samo nama povjerena, a da li Ʀemo je ostvariti ili Ʀe nam život proƦi u "ostvarivanju" tuĆ°ih zadaƦa- to samo ovisi o nama!
Na kraju neƦemo biti pitani za tuĆ°e, možda niti za svoje- no, ono Å”to sam sigurna da Ʀemo biti pitani jest: "LjubiÅ” li me?!"
dao nam Gospodin tu Milost da Ʀemo moƦi odgovoriti: "Svime Å”to si mi dao Te ljubim"

ah, jesam sad roman napisala Embarassed Embarassed , sorry ljudi!

ispravite Ŕto sam krivo nazvala ...

BVB andjelcic

Zadnja promjena: Mash; sri 25 sij 2006, 22:42; ukupno mijenjano 3 put/a.

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Dibidus

Spol: muško
PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvo, nisam siguran o ĆØemu se radi.
Bit "glosolalije" je da se toliko prepuÅ”taÅ” djelovanju Duhu Svetom da progovaraÅ” jezikom hvale Bogu ... zato i apostol Pavao (mislim) kaže da neki imaju dar jezika (ovdje glosolalije), a neki dar prevoĆ°enja.
I dok mi nije jasno o ĆØemu je rijeĆØ, iako sam i sam ima "napadaje" glosolalije ne usuĆ°ujem se davati strogo odreĆ°ene zakljuĆØke. Jer uvijek stoji: "Å to ako je od Boga".
S druge strane, oĆØito je da je u pitanju odricanje od razuma. Neki su tome skloniji, nekima je muĆØno tražiti Boga pa se onda rado pripuÅ”taju fantazijama. LakÅ”e im je pristupiti nekim tamo karizmaticima, sluÅ”ati slatke govore i poĆØeti "blebetati". Nas "iskusnije" u vjeru to upuƦuje na nezrelost. Tim viÅ”e Å”to nitko ovlaÅ”ten ne prevodi takve "istupe" pa prema tome tko zna Å”to se tamo priĆØa i tko to tamo priĆØa. Od jednog karizmatika sam saznao da je cca 50% takvih glosololija od Ɛavla zapravo. ZnaĆØi, treba biti oprezan, ali ne zauzimati preoÅ”tre stavove, jer Å”to ako je od Boga ... Tu je sklisko podruĆØje, a kad se oklizneÅ” jednak si onima koji su se prije tebe okliznuli: farizejima, protestantima, papama, kardinalima, sljedbama rane Crkve i sl.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 22:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisan struĆØnjak, prije 5-6 godina na HKRu je iÅ”ao serijal emisija o Karizmatskim zajednicama i pa san neÅ”to zapantija.
    Kolko sam ja skužio dar govora u jezicima i dar razumjevanja jezika su dva razliĆØita dara Duha svetog.
    Jedan i drugi dar se mogu dobit ali ih se može i izmolit.
    I ĆØuo sam da kad netko u karizmatskoj zajednici izmoli neÅ”to u jezicima, onda se zajednica moli za dar razumjevanja i tek tad se nekom od nijh objavi Å”to je ovaj prije molio.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Mash

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, Gogi i ja sam istih saznanja.. jedno je Dar govora, a drugo Dar tumaĆØenja i kada se dobiju ti darovi-treba na njima raditi, tj. razvijati se u tome... kao i u svemu!
i koliko je meni poznato- niÅ”ta se to ne dogaĆ°a mimo razuma, u nekim nesvjesnim stanjima i ne znam Å”to...
sve to prolazi najprije kroz naÅ” um!

slažem se Å”to Dibidus kaže... sve je to jako "sklisko" podruĆØje!

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

fratar

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima dvije knjige koje jako lijepo objaÅ”njavaju glosolalaiju, te maĆØenje jezika i joÅ” neke daraove, jedna mislim da se zove Kraizmatska obnova, a druga je sliĆØnog naziva no sad se trenutno nemogu sjetit autora ni jedne ni druge knjige, potražit Ʀu pa Ʀu vam reĆØi,....

NAkon Å”to sam proĆØitao tu knjigu, puno sam viÅ”e nauĆØio o svemu tome, mislim daje najzanimljivije ovo:
Glosolalija iliti Dar govorenja u jezicima je najmanji dar, jer ne služi na izgradnju zajednice nego viÅ”e osobnoj izgradnji, mnogi ljudi smatraju da je da je taj dar pokretaĆØ drugih tj. da treba dobiti prvo taj dar da bi se mogli dobiti ostali Å”to zapravo nije toĆØno jer zapravo sve darove dobijamo od Duha svetoga
u knjizi je joŔ opisano o tome daru sa znanstevenog stajaliŔta, ali poŔto nemam tu knjigu kod sebe nemogu sad o tome pisati
Drugi spomenuti dar je dar tumaĆØenja jezika koji služi za doslovno reĆØeno tumaĆØenje govora u jezicima jer je nemoguƦe prevesti neÅ”to Å”to zapravo nije jezik tj. nema strukturu jezika,...
TumaƦenjem se zapravo osoba koja koriisti taj dar dovodi us stanje spremnosti sluÅ”ati Boga kroz govorenje u jezicima Å”to taj dar poistovjeƦuje s darom proroÅ”tva koji se smatar najveƦim darom jer je najkorisniji zajednici
a sad joÅ” da pojasnim i dar proroÅ”tva,... neradi se tu o proricanju buduĆØnosti i sliĆØnim stvarima(iako vjerojtno mogu postojati i takvi darovi)
ProÅ”tvo ujedinjuje tri stvar, a to su poticaj, utjeha i ukor(u pozitivnom smislu) tj. osoba s tim darom mora imati sposbnost nekoga utjeÅ”iti, potaƦi na vjeru i/ili ukoriti ako je osoba "skrenula s pravoga puta"

i joŔ neŔto Ŕto mislim da je bitno, a isto mi je zapalo za oko u toj knjizi jest Ŕto karizme:
dakle ovako razlikujemo dvije vrste darova
1. karizma - tj. milosni dar(nezasluženi) ili dar milosti, najĆØeÅ”Ć¦e jedan dar koji osoba dobiva na koriÅ”tenje za rast zajednice, svatko ima raziĆØiti dar za razliĆØitu svrhu(i o ovome piÅ”e sveti Pavao u 1. poslanici korinĆØanima 12 i 14)
2. Pneumata tj. pneumatski darovi tj. darovi duha ili duhovni darovi, dar koji netko dobije jednom ili viÅ”e puta u trenutku nadahnnuƦa(dakle nije stalni dar) u tu skupinu darova spada i proroÅ”tvo

moram joÅ” samo naglasiti da je ovo moje shvaĆØanje te knjige i da nije napisan niti jedan toĆØan citat jer knjigu nemam kod sebe, nadam se da ste shvatili Å”to sam htio reĆØi i da je pomoglo koliko toliko u shvaĆØanju tih darova
BVB pusa

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 7:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

[quote="Mash"]

Sneni, dobro nam doŔli jako sretan andjelcic andjelcic

Shocked ma ja vidim kod sebe jednog ne znam koliko nas je doŔlo Embarassed

Citat:
no, da se vratim na temu...
Euharistija zaista i jest najveƦe ĆØudo i najveƦi
karizmatski susret,najveƦi egzorcizam i najveƦi seminar... jer nam Živi Krist dolazi i daje nam se u Svom Kaležu...
kako smo i premalo svjesni Pretvorbe, onog trena kada kleknemo, onog trena da je On zaista Živ!
pa zatim da Ga primamo u svoju duŔu i srce, da tim svetim trenom postajemo Njegov Tabernakul -kako je to lijepo znao opisati župnik ArŔki- i to ne primamo kruh, ne radi simbolike neke ili tradicije, nego Ga primamo Živog- Njegovo Tijelo i Njegovu Krv...
I zaista nema veƦeg na ovom svijetu Å”to nam je darovano od toga!
Doslovno se na Euharistiji stapaju VjeĆØnost i ovaj svijet...
ma samo kada bi živo vjerovali da je tome tako, da On stoji pred nama i stavlja svoje Ruke na nas, ma veƦ tada bi se dogaĆ°ala brojna ozdravljenja...
Malovjernost je tako neki puta baÅ” velika u vjernika...

potpisujem: Kad bi mi bili svijesni tog ĆØuda

Citat:
Å to se karizmatskog tiĆØe.. svima nama je Duh Sveti jednako darovan...
karizmatski Darovi Duha Svetog se možda nazivaju izvanrednim darovima , ali po nekoj svojoj biti slobodno mogu reƦi da je svaki Dar Duha Svetog izvanredan, samo smo mi možda slijepi da ga uopƦe kod sebe primijetimo...

Sve napisano potpisujem i ovo Ŕto sam izbrisao - ne da je nevažno nego radi duljine posta.

JoÅ” bi nadodao ono Å”to me smeta kod svih karizmatika aa naroĆØito sveƦenika - ĆØini mi se da zanemaruju principe nauke o duhovnom životu, a to Ʀe onda kad tad uroditi "vinjagom"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bila sam na 2 puta kod p. LiniƦa kad je bio u Rijeci. Najvažniji dio tog seminara je za mene bila sv.misa. I drugo Å”to me ispunjavalo su pjesme. Molitve su takoĆ°er lijepe, blagoslovi itd. no nisam tamo niÅ”ta specijalno doživjela Å”to ne bih doživjela i da sam svaki dan iÅ”la na misu u svoju župu ili na Trsat. Plod koji su meni donijeli seminari je da sam nakon svakoga (bila sam posluÅ”ati i Manjackala) i za vrijeme svakoga puno viÅ”e razmatrala, puno viÅ”e živjela s Bogom. Dakle, niÅ”ta senzacionalno osim da me taj seminar istrgnuo iz koloteĆØine i dala sam Isusu mjesta u svom životu joÅ” neÅ”to viÅ”e nego prije.

S druge strane, voljela bih i nekog nevjernika, a imam ih i oko sebe i u obitelji pozvati da i njima uĆØini taj seminar isto, no kad se stavim u njihovu kožu i pogledam sa strane vidjevÅ”i hrpu ljudi koji se klanjaju i križaju na svaku rijeĆØ. Koji Å”ire ruke, okreƦu oĆØima, ruÅ”e se na pod, govore u jezicima i Å”to ja znam Å”to sve ne, prestraÅ”im se i ja sama da Ʀe ta osoba ponekad i s opravdanjem reƦi kako je to sve lakrdija i hrpa marioneta. I to mi se ne sviĆ°a. Ja to ne doživljavam tako i ne ocjenjujem Å”to je usiljeno, a Å”to je od Boga, ali ponekad i meni u svemu tome fali dostojanstva.

I nisam ljubomorna na nikoga, saĆØuvaj Bože, netko je veƦa posuda, netko manja, i Bog ulijeva i dijeli najbolje

ƈitala sam kod Amortha da dar govora vrlo ĆØesto dolazi od Twisted Evil . Jednom prilikom su snimili punu crkvu koja je govorila u jezicima. Kada je to posluÅ”ao ĆØovjek koji razumije taj jezik ĆØuo je sam hule na Boga! I zato treba biti oprezan. Kažu da ako netko progovori u jezicima i ako postoji netko tko ga razumije u njegovoj okolini (bilo kroz dar razumijevanja, bilo zato jer taj jezik zna) tada je to od Boga i na slavu Božju, a ako ne, tada to gotovo uvijek dolazi od Ć°avla koji koristi priliku da izrekne hulu.

I slažem se sa Snenim, bar iz vlastitog iskustva i iskustva nekolicine, nema skokova u duhovnom, mukotrpan je to put u kojem nas Bog obdaruje mirom i ljubavlju i u kojem nas uĆØi na nama razumljiv naĆØin kako k Njemu koraĆØati.

Klara, preseli dio Mashinog posta na temu o Euharistiji. Å teta je da se takvo blago zagubi Smile

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ja bih molila da mi netko konkretno pojasni taj dar govora u jezicima ...
Ŕto to ustvari je?

sv. Luka prikazuje silazak Duha Svetoga nad apostole u Jeruzalemu tako da
podsjeƦa na starozavjetni izvjeÅ”taj o kuli babilonskoj.
u vremenu kad su ljudi bili udaljeni od Boga, jezik ih je razdvajao jedne od drugih.
željeli su sagraditi kulu do neba kao spomen ljudskog napretka i povezanosti,
a nisu se mogli sporazumjeti.
na Duhove ljudi iz razliĆØitih naroda sluÅ”aju Petra i apostole
kako "razglaÅ”uju veliĆØanstvena djela Božja".
meĆ°u sluÅ”ateljima bili su predstavnici 15 naroda i svi su razumjeli neuke Galilejce
kao da govore ne samo njima poznatim jezikom nego
i na njima razumljiv naĆØin ... da ne prepriĆØavam dalje, jer ionak znate ...

meni sada tu nije jasno:
1. u ĆØemu je na izgradnju "mrmljanje u jezicima" kakvo se susreƦe na seminarima,
kad ni onaj koji govori ne razumije sam sebe, a kamoli da ga razumije netko drugi?

nemojte samo krenut sa spikama o direktnoj komunikaciji sa Duhom Svetim,
jer sam se takvih priĆØa do sada nasluÅ”ala bezbroj ... a nitko mi nije
nikada konkretno odgovorio na ovo prvo pitanje ...
... ili sam ja možda u ovom odlomku iz EvanĆ°elja pobrkala lonĆØiƦe ...

2. po ĆØemu netko tko nema dar govora u jezicima ima manje vrijednu
"komunikaciju" sa Duhom Svetim od onoga koji taj dar ima?

1. Pavao kaže da treba Å”utjeti u zajednici onaj tko govori u jezicima ako nema tumaĆØa. To je dar za osobnu uporabu osim ako netko tumaĆØi zajednici

2. To je najmanji meĆ°u darovima samo je vrlo senzacionalan, onako djeluje na okolinu koja ostaje bez daha. I sigurno ni jedan dar ne ukazuje na veƦu povezanost s Duhom Svetim. Uostalom, Crkva to dobro znade. Kod beatifikacije (postupka za) takvi darovi viÅ”e stvaraju probleme nego koriste. Jedini dar koji je doista vrijedan i po kojemu se sve mjeri jest djelatna ljubav.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Mara

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to se Euharistije tiĆØe, Mash, slažem se. JoÅ” samo mali dodatak. Živi i pravi Bog postaje dio mojeg mesa i krvi, ulazi u moj želudac i postaje integralni dio mene. Ja tako postajem živo i pravo svetohraniÅ”te.
Sva ostala ĆØuda daleko su manja.

heartsong

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 13:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å ta mi vrijedi Bogu u tijelu, ako ga nema u srcu... Ljudi to preĆØesto zaboravljaju...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 26 sij 2006, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zanimljivo ovo o jezicima, možda i odgovor na to da su ljudi željni ĆØuda, moƦi makar i tako banalnih...a najveƦe ĆØudo je u ljudima poput majke tereze kada je kako sam negdje ĆØitao krenula u posjet papi ali je srela siromaha pa odustala. kad su je pitali zaÅ”to nije doÅ”la papi rekla je da je bila sprijeĆØena jel je srela Isusa !
to je ĆØudo !
poniznost i prepoznavanje ĆØuda u onemo Å”to drugi preziru, nikakve kerefeke...makar ja imam dar jezika, priĆØam toliko nerazumljivo da me majka vlastita ne razumije... Laughing

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Dibidus

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara je predposlijednim postom dobro locirala osnovne probleme glosolalije (ovdje uglavnom ne govorimo daru jezika).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 29 ožu 2006, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ja bih molila da mi netko konkretno pojasni taj dar govora u jezicima ...
Ŕto to ustvari je?

sv. Luka prikazuje silazak Duha Svetoga nad apostole u Jeruzalemu tako da
podsjeƦa na starozavjetni izvjeÅ”taj o kuli babilonskoj.
u vremenu kad su ljudi bili udaljeni od Boga, jezik ih je razdvajao jedne od drugih.
željeli su sagraditi kulu do neba kao spomen ljudskog napretka i povezanosti,
a nisu se mogli sporazumjeti.
na Duhove ljudi iz razliĆØitih naroda sluÅ”aju Petra i apostole
kako "razglaÅ”uju veliĆØanstvena djela Božja".
meĆ°u sluÅ”ateljima bili su predstavnici 15 naroda i svi su razumjeli neuke Galilejce
kao da govore ne samo njima poznatim jezikom nego
i na njima razumljiv naĆØin ... da ne prepriĆØavam dalje, jer ionak znate ...

meni sada tu nije jasno:
1. u ĆØemu je na izgradnju "mrmljanje u jezicima" kakvo se susreƦe na seminarima,
kad ni onaj koji govori ne razumije sam sebe, a kamoli da ga razumije netko drugi
... ili sam ja možda u ovom odlomku iz EvanĆ°elja pobrkala lonĆØiƦe ...

biblija govori o 3 vrste jezika ,božanski , anĆ°eoski ,i jezik nekog naroda na zemlji kojim se govori ili ne govori ,odnosno izumrlog jezika.
molitva u jezicima je snažna i zaÅ”tiĆØena nerazumljiva za neka duhovna biĆØa i ljude ako nema tumaĆØa .
dar molitve u jezicima se dobiva od samoga boga na naĆØin priznavanje njegova sina . AKO USTIMA PRIZNAÅ  ISUSA SVOJIM GOSPODINOM I SRCEM VIJERUJEÅ  DA GA JE BOG USKRISIO OD METVIH BIT ƈEÅ  SPAÅ EN , VIJERA SRCA POSTIŽE PRAVEDNOST A PRIZNANJE SPASENJE
kad osoba moli njen um nema od toga niÅ”ta jer ne moli umom nego duhom ,zato pavle kaže molit ĆØu duhom i molit ĆØu umom jer molitvom u jezicima osoba moli duhom ili duh u toj osobi.
rijeĆØ
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 29 ožu 2006, 8:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

osoba koja nema dar govora u jezicima nije manje vrijedna nego nije snažna i trebala bi težiti za darom govora ,
molitva u jezicima je snažna. npr ako je neka osoba u odreĆ°enoj potrebi
bog te potiĆØe da moliÅ” za nju ijako neznaÅ” Å”to da mooliÅ” bog zna i zzato je dao molitvu u jezicima , ili ako je neka osoba bolesna ,moliÅ” za nju u duhu i razumjevanju tako da ne sablazniÅ” nekoga ko prvi puta to ĆØuje
Mara

PostanoPostano: sri 29 ožu 2006, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajmeee, kakva teologija, da ti pamet stane?!

klara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

rijeĆØ napisa:
biblija govori o 3 vrste jezika ,božanski , anĆ°eoski ,i jezik nekog naroda na zemlji kojim se govori ili ne govori ,odnosno izumrlog jezika.
molitva u jezicima je snažna i zaÅ”tiĆØena nerazumljiva za neka duhovna biĆØa i ljude ako nema tumaĆØa .
dar molitve u jezicima se dobiva od samoga boga na naĆØin priznavanje njegova sina . AKO USTIMA PRIZNAÅ  ISUSA SVOJIM GOSPODINOM I SRCEM VIJERUJEÅ  DA GA JE BOG USKRISIO OD METVIH BIT ƈEÅ  SPAÅ EN , VIJERA SRCA POSTIŽE PRAVEDNOST A PRIZNANJE SPASENJE
kad osoba moli njen um nema od toga niÅ”ta jer ne moli umom nego duhom ,zato pavle kaže molit ĆØu duhom i molit ĆØu umom jer molitvom u jezicima osoba moli duhom ili duh u toj osobi.

sve ja to znam ...
no opet ne dobih konkretan odgovor ... Wink

hm .... samo ostaje otvoreno pitanje koji duh moli toj u osobi ... Wink

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
rijeĆØ
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 8:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
rijeĆØ napisa:

sve ja to znam ...
no opet ne dobih konkretan odgovor ... Wink

1 korinƦanima 14:12-19 biblija je puna primjera Wink

hm .... samo ostaje otvoreno pitanje koji duh moli toj u osobi ... Wink

dijela 19:5.6 ĆØuvÅ”i to krstiÅ”e se u ime Gospodina isusa i kad pavao položi ruke na njihdoĆ°e duh sveti na njih i govorili su jezicima i proricali.
klara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

rijeĆØ, nemoj "mahati" citatima iz Biblije jer to nisam niti tražila ...
tražila sam samo jednostavan odgovor na pitanje:

klara napisa:
kad ni onaj koji govori ne razumije sam sebe, a kamoli da ga razumije netko drugi

obrati pažnju na podebljani dio reĆØenice ... Wink
a tu dolazimo do onoga Å”to sam isto napisla, a Å”to si preskoĆØio/la:
samo ostaje otvoreno pitanje koji duh moli toj u osobi ... Wink

i pliz, malo viŔe pažnje kod citiranja i postanja, jer se ne zna tko je
Ŕto napisao, kome ustvari odgovaraŔ i na koji dio ... Wink
ili je možda to posljedica glosolalije? Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing

Happy

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 8:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo da se i ja ukljuĆØim... jako sretan
Bila sam na mnogim karizmatskim Misama, molitvama i seminarima i moram priznati da me sve to oduÅ”evljava. Snaži mi vjeru i pouzdanje u Isusa. Ali bit tih seminara nije u tome da izazovu senzaciju na dva-tri dana, veƦ da nas potaknu na stalno obraƦenje i svakodnevnu komunikaciju s najboljim prijateljem Isusom!
Dovoljno sam ĆØitala knjiga da znam da su dar jezika i dar tumaĆØenja prekrasni darovi, kao i dar proroÅ”tva i dar spoznaje, dar razlikovanja duhova...itd. Prije svega, dar jezika je nekome dan za vlastitu duhovnu izgradnju. Ako se, zatim, taj dar koristi u nekoj zajednici, javno, potrebno ga je tumaĆØiti, jer inaĆØe ne razumijemo Å”to se glosolalijom govori. Ako se u jezicima moli u crkvi i u prisutnosti sveƦenika i Isusa u Presvetom oltarskom sakramentu, sigurna sam da to Bog govori. Zaista vjerujem da duÅ”a klikƦe Bogu u jeziku i da je to Božje djelo.
Ako netko u jeziku moli sam, onda Ʀe veƦ Bog dati da prepozna jel to u redu. Darovi se najbolje mogu prepoznati po svojim plodovima. Prije svega to su Mir, Radost i Ljubav!!! Ako su neki od tih plodova prisutni ili neki od ostalih plodova, sigurni možemo biti da je to Bog na djelu. Jednako je tako i osobna vjera bitna. Ako vjerujem da je to Božje djelo, onda to i je Božje djelo!!!
Koliko vjerujeÅ”, tako Ʀe ti i biti.
Ovo vam govorim iz vlastitog iskustva. I ja sam si postavljala hrpetinu pitanja: Å to znaĆØe svi ti ĆØudni glasovi? Jel to Bog govori ili je to netko drugi?,...itd.
Pa ipak na koncu, Bogu je zaista sve moguƦe!!!
Svi Darovi Duha svetoga su potpuno beskorisni, ako ne donose prave Plodove u naŔim životima.
Darove, mogu ĆØak reƦi TALENTE nismo niĆØim zaslužili, ali nam ih je Bog dao iz ĆØiste Ljubavi da bi mogli lakÅ”e hoditi kroz ovaj život. NeƦe nas On jednog dana pitati koje smo darove imali, nego kako smo se darovima koje nam je dao koristili, koliko smo ih umnožili na Slavu Božju...Koliko smo pomoƦu tih talenata LJUBILI!!! To je JEDINO bitno!!! Sve ostalo proizlazi iz toga.
Postoji bezbroj darova Duha svetoga (talenata): dar jezika, dar proroÅ”tva, dar spoznanja, dar služenja, dar vjere, dar mudrosti, znanja, dar slikanja, dar pjevanja, dar poniznosti i posluÅ”nosti, darovi koji nam svakodnevno koriste u poslu...naÅ”a obrazovanost, zanimanje, radinost, majĆØinstvo i oĆØinstvo...sve su to neprocijenjivi darovi, tj. talenti!!!
Vjerujem da svi mi imamo te sve darove, dobili smo ih Sv. Potvrdom kao veliki poklon u kutiji s maŔnom, samo je pitanje jesmo li dovoljno zavirili u tu kutiju i izvadili te darove. Ako nismo, onda trebamo Boga zamoliti da nam pomogne da vidimo Ŕto smo sve dobili u tom prekrasnom poklonu i da nam pomogne u upotrebi pojedinog dara.
Ono Å”to mi smeta je to da mnogi gledaju na ove "neobiĆØne" darove kao Å”to su govorenje u jezicima, prorokovanje, spoznaja...itd. kao na neke vrhunske i najbitnije darove i mnogi bi rado baÅ” njih htjeli i tako se ĆØesto oni koji ih imaju uzohole, jer misle da su bolji i vredniji od drugih ljudi i okreƦu se sami sebi, a ne shvaƦaju da su to možda najmanji od svih darova. NajveƦi od njih je, po meni, Dar služenja (bližnjima) ujedno i dar poniznosti, jer tako umiremo sebi i uistinu (ajmo reƦi neprimjetno, bez senzacija) rastemo u Ljubavi. Tu smo najbliži Isusu i Mariji. To ne znaĆØi da su ovi prvi darovi manje vrijedni. Nisu, ali mislim da se ipak manje oholosti i senzacija javlja služenjem. PoniznoÅ”Ć¦u i služenjem se najbrže otvaramo Bogu, a onda i svim ostalim darovima Duha svetoga.

Eto, tako ja to sve vidim.

BVB, jako sretan jako sretan jako sretan

Bog moj i sve moje... Wink
Mara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 8:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uz poÅ”tovanje sviju - nekih su postovi tako dugi da ih je teÅ”ko ĆØitati, a zapravo su propovijedi. Ne vidim svrhe toga, osobito ako se postavi kakvo konkretno pitanje.
Å to se darova tiĆØe, Pavao je to i te kako objasnio. NajveƦi je dar ljubav i to ona vrlo konkretna - ĆØiniti dobro bližnjima.
A Å”to se tiĆØe raznih karizmatskih seminara, koliko ih iima i koliko ljudi oduÅ”evljeno pljeÅ”Ć¦e skaĆØe, nerazumljivo mrljmlja, drži se za ruke ijoÅ” ne znam Å”to, valjalo bi da nam je bar pola zemlje katoliĆØko i karizmatsko. A ono niÅ”ta od toga. Zato mi se ĆØini da je i to u skladu s modernim trendom- mnoigo vike ni za Å”to!

rijeĆØ
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 8:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klaro pavle kaže da osoba koja se moli u jezicima izgraĆ°uje sama sebe na naĆØin da sama nezna Å”to joj je potrebno ali duh sveti zna to je crveni telefon izmeĆ°u tebe i boge ,u odreĆ°enim trenucima bog te potekne da moliÅ” u jezicima za nekog ili sebe samoga.
biblija govori o tome da izgovaraŔ tajanstvene stvari, i da je to savrŔena molitva.
Wink Wink
klara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 9:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a joj, razgovaramo ko lud i zbunjen ... Wink

pusti pavla, sve ja to znam, no želim tvoj odgovor na ovo:
samo ostaje otvoreno pitanje koji duh moli u osobi ... Wink

a Å”to? ako ja na zdravom domaƦem hrvatskom jeziku,
skruŔeno, iz dubine srca zavapim Gospodinu
- ta molitva je manje savrŔena? Rolling Eyes Wink

rijeĆØ
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klaro duh sveti moli u osobi

i nemislim da je manje vrijedno ako se osoba moli naravnim jezikom Wink
klara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe, a Ŕto ako ne moli Duh Sveti,
veƦ je samo naÅ”a brija da On moli u nama ... Wink

a dar razlikovanja duhova nemaju svi koji su dobili dar jezika ... Wink

klara

PostanoPostano: čet 30 ožu 2006, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joÅ” samo ovo pa konaĆØno idem radit ...
razmisli malo o onome Ŕto ti napiŔem ...
ovako razgovor postaje bezpredmetan i
podosta veƦ nalikuje na prelijevanje iz Å”upljeg u prazno ...
poanta je bila da je jadna neĆØija vjera ako njemu
trebaju ĆØudesa da bi ona opstala ili rasla ...

i opet mi nisi odgovorio na ovo:
klara napisa:
a ovo za briju ĆØini mi se da nisi shvatio ...
a Ŕto ako iz tebe progovara neki drugi duh, a ne Duh,
pa umjesto žarke molitve i hvale Bogu
istreseÅ” niz hula i uvreda? ...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.