HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 18 stu 2017, 17:31. Pogledaj neodgovorene postove
Teorija evolucije
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pet 19 svi 2006, 0:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, ovdje se ne mogu složiti sa nekima. Zapravo, pomalo me i ljuti što mnogi katolici nekritički odbacuju teoriju evolucije.

Naravno da je Bog stvorio svijet, ali on je to mogao učiniti i evolucijom. Znanost nas, što je rekao i papa Ivan Pavao II., nedvosmisleno vodi do zaključka da je Bog to napravio upravo evolucijom. Smile

Moram napomenuti da je istina da teorija evolucije ima mnogo rupa. Ali suštinska ideja, da su živa bića na zemlji kroz dugo vremena nastajala jedna od drugih, je neupitna. Ono što se ne zna su točni načini na koje se te promjene događaju i kako točno izgleda rodoslovno stablo (koja životinja je od koje nastala). Po tom pitanju je Darwin bio po mnogome u krivu, to se sada zna.

Upoznat sam sa nekim kreacionističkim "teorijama" koje nastoje dati alternativu. Bez uljepšavanja, te teorije su znanstveno neutemeljene, što je pred par mjeseci napisao i jedan evolucionista iz Bologne u L'osservatore Romano (Vatikanske novine) kritizirajući ove pokušaje u SAD-u. Ne mogu se sjetiti točno imena, ako koga zanima iskopat ću. Wink

Filozofska "tumačenja" teorije evolucije po kojima nam Bog više nije potreban su druga stvar i protiv toga se treba boriti. Ali tome nije rješenje napadati znanstvenu teoriju, jer ispadamo neozbiljni i nerazumni. Nego vjernici znanstvenici trebaju govoriti kako taj zaključak ne stoji. jako sretan

Tu ima još jedan problem: činjenica da baš među biolozima ima malo vjernika. Zašto? Jesu li se oni uzoholili mišlju da otkrivaju tajnu života? Confused

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Coje

PostanoPostano: pet 19 svi 2006, 4:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Za mene je Bog stvorio svemir, svijet i sve vidljivo i nevidljivo. I Bog nije pucnuo prstima ili trepnuo okom već je stvorio zakone na temelju kojih se razvijalo i evoluiralo sve stvoreno. Čovjek je stvoren, nije evoluirao od majmuna jer je čovjek više biće koju karakterizirao svjesnost i individualnost. I nemoguće je da je to evoluiralo, jer bi se to ponovilo već i sa još jednom vrstom u povijesti a nije se dogodilo. Ima također jedna odlična knjiga koja govori o stvaranju, na temelju Knjige postanka, a objašnjava to znanstvenim spoznajama. Knjiga se zove Božja znanost.

Baš me zanima tko je od vas jasno proučavao teoriju ljudske evolucije i evolucije primata? Kad se te stvari dobro prouče onda ćete vidjeti da se ovdje ne radi o nekim majmunima - to čak nije niti Darwinova teorija - nego se radi o zajedničkom pretku majmuna i ljudi kojeg znanost naziva DRIOPITECUS. Od "driopitecusa" na dalje različito se razvijaju bića koja će postati današnji majmuni i bića koja će postati današnji ljudi. Važno je istaknuti kako su mnoga bića koja su postali majmuni opstali u različitim stupnjevima, dok je čovjek izumro u svim stupnjevima u kojima je postojao do ovoga u kojem danas postoji kao "homo erctus - homo sapiens"... Ako netko misli da ovi stadiji čovjekovog razvoja ne postoje slobodno može poći pregledati kostoru ljudi iz tih vremena i jasno ustanoviti da sve te niže vrste jesu postojale.

Ono što je mene u ovoj teoriji uvijek zanimalo jest trenutak kad je Bog intervenirao u stvaranje čovjeka i darovao mu besmrtnu dušu. Taj moment mi je od svega najzanimljiviji.

Zanimljivo je i pitanje - zašto nisu opstali oblici čovjeka koji su postojali prije homo sapiensa? Zašto nije opstao krapinski pračovjek koji se prilično razlikuje od današnjih ljudi (s izuzetkom nekih)... Cool Cool

Znanost treba ostaviti znanstvenicima da je dokazuju. Znanost ima za cilj otkriti i znanstveno dokazati: kako je nastao svijet.
Vjera nam želi reći TKO je stvorio svijet. Ako imamo jedno i drugo onda ćemo dobiti cijelinu! Cool jako sretan

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 19 svi 2006, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odlična analiza Coje, super si to složio i otvorio si jedno novo pitanje: Znanost i vjera po pitanju nastanka čovjeka?
Sviđa mi se ovo tvoje razmišljanje jer ne isključuje znanost ali ostavlja prostor Bogu. Mislim da tu treba pronači, neću reči zajednički jezik, ali treba vidjeti što kaže znanost i gdje je u svemu tome Bog. Teško da ćemo do toga odgogovora doći dok većina znanstevnika bude isključivala Boga a i dok mi vjernici se budemo držali priče o Adamu i Evi "k'o pjan plota", ja na nju gledam kao dokaz da je sve pa i čovjek nastalo od Boga i došlo od Boga i tu mi nikakav dokaz ne treba, ali volim čuti i znanstveni dokaz o tome kako se razvijao čovjek.
Coje mislim da si otvorio jedno pitanje o kojem se može jako puno promišljati i diskutirati.

Bog moj i sve moje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 0:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Super, Coje. Smile

Coje napisa:
Ono što je mene u ovoj teoriji uvijek zanimalo jest trenutak kad je Bog intervenirao u stvaranje čovjeka i darovao mu besmrtnu dušu. Taj moment mi je od svega najzanimljiviji.

Baš oko ovoga ja imam neku vlastitu znanstvenu ideju. Malo je suluda, al možda nije za bacit. Confused Al ako nekoga zanima mogu mu poslati kratko predavanje koje sam održao na FFDI-u prošle godine. Bio je simpozij na temu "filozofija i prirodne znanosti".

Ukratko za one koji nešto znaju iz kvantne fizike (ostali: sorry na daveži, samo preskočite Wink ): Svijet se od velikog praska do pojave čovjeka nije reducirao nego se ravnao prema Sch. jdžbi. Prema tome cijeli svemir nije bio određen nego je bio u svim mogućim stanjima prema određenim vjerojatnostima. Dalje, ono što vrši redukciju je upravo svijest osobe. U jednom trenutku je Bog odlučio stvoriti svjesne osobe-ljude i reducirao je određeni svijet koji je bio dobar. Tada pušta čovjekovoj svijesti da utječe na svijet i ona reducira svijet dalje. Ali zbog ljudskog pada, ta ljudska redukcija stvara danas vidljivi skoro do kraja određeni svijet koji i nije toliko dobar.
Prema ovome, trenutkom stvaranja čovjeka je zapravo stvoreno i cijelo evolucijsko stablo unatraške (svi fosili itd.). Prvi čovjek percipira nužnost da ga je neka životinja rodila (prema prirodnim zakonima) i zato ta životinja postoji, ali ta životinja nije postojala kao ljudsko biće jer nije određeno postojala u prošlosti.
Ova teorija bi pojasnila sva čuda za koja znamo u našoj vjeri (čudesna ozdravljenja, bilokacija, pa i premještanje brda o kojem Isus govori). Budući da sve to nije nemoguće prema kvantnoj fizici, a čovjek ima moć utjecati na prirodu (očito), potrebno je samo da se oslobodi grijeha i okova prevelike određenosti koja postoji istočnim grijehom i činit će sve to. Smile

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Daniel

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 10:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kažu da prosječan čovjek koristi 9% svoga mozga, tj. kapaciteta, da inteligentan čovjek koristi 10% a da nadprosječno inteligentna osoba koristi 11% do 12%, znači velika večina našeg umnog kapaciteta još nije iskorištena, tko zna što se sve još krije u našim "malim sivim stanicama." Shocked

Bog moj i sve moje.
Smib

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
U jednom trenutku je Bog odlučio stvoriti svjesne osobe-ljude i reducirao je određeni svijet koji je bio dobar. Tada pušta čovjekovoj svijesti da utječe na svijet i ona reducira svijet dalje. Ali zbog ljudskog pada, ta ljudska redukcija stvara danas vidljivi skoro do kraja određeni svijet koji i nije toliko dobar.

Zanimljivo razmišljanje Zivac jako sretan

Jedino bih prigovorio na:
Citat:
Prema ovome, trenutkom stvaranja čovjeka je zapravo stvoreno i cijelo evolucijsko stablo unatraške (svi fosili itd.). Prvi čovjek percipira nužnost da ga je neka životinja rodila (prema prirodnim zakonima) i zato ta životinja postoji, ali ta životinja nije postojala kao ljudsko biće jer nije određeno postojala u prošlosti.

Problem s tim je što ovisi isključivo o čovjeku, kao jednoj od mnogih vrsta, a svemir je prevelik da ne bi postojala i druga bića kojima je Bog također dao dušu. Čiji um onda zapravo "stvara" svemir?
Slažem se da znanost dopušta čuda, zapravo ih i sama svako malo otkriva. Problem je što većina ljudi toga nije svjesna. I obični ručni sat temelji se na bizarnim zakonima koje zapravo nitko ne razumije. A opisati nešto tako složeno kao što je razvoj živih bića i svijesti sigurno je još zanimljivije i ne temelji se samo na do sada poznatoj znanosti.[/quote]
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smib napisa:
Problem s tim je što ovisi isključivo o čovjeku, kao jednoj od mnogih vrsta, a svemir je prevelik da ne bi postojala i druga bića kojima je Bog također dao dušu.

Ne nužno. I Zemlja je pre velika da bi postojao samo jedan Spasitelj, a opet postoji i rođen je tamo negdje u nekoj štali. jako sretan

Citat:
Čiji um onda zapravo "stvara" svemir?

Fizikalne zakone stvara Bog. A onda prema njima On, a i mnogi drugi imaju nekakvu moć utjecaja u tom svemiru.

Smib

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 18:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerovati da se Spasitelj pokazao samo nama jednako je mišljenju Židova da su pred Bogom u prednosti pred svima drugima. Mislim da Bog ima dobrih razloga da i druga bića upozna sa Sinom. Ne postoji on samo zbog nas.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što misliš pod tim bića?

Ljubi i čini što hoćeš
Živac

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 22:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisi me razumio. Ja pobijam tvoju tezu da moraju postojati ta neka bića. Ja nemam razloga vjerovati da ta bića postoje. Wink

Osim toga postojanje tih bića nema veze sa mojom teorijom. Redukcija ovdje i u drugoj galaksiji su prilično različite stvari. Smile

Kad si već povukao temu, kako misliš da se Bog objavio tim eventualnim bićima? Misliš da Sin, osim što je čovjek i Bog, on je i mali zeleni, veliki crveni, dlakavi narančasti...? Laughing

Smib

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je arogantno misliti da smo mi ljudi jedini inteligentni na ovom svijetu.
Veliš da nemaš razloga vjerovati. Pa, mnogi ljudi kažu da nemaju razloga ili potrebe vjerovati u Boga.
Mara

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 6:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Arogantno ili ne, Biblija govori samo o stvaranju čovjeka kao Bogu sličnog bića. A jer je u stvarima vjere vrhovni autoritet ja prihvaćam. Dakle, ...

Ljubi i čini što hoćeš
Coje

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 7:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Biblija govori i o postojanju anđela - koji su još inteligentnija bića nego ljudi... - nije dobro zaboraviti da i oni postoje i da su moćnija i inteligentnija bića od nas... Bog ne polaže čovjeku račune za cjelokupni svoj rad. Zašto bismo mi htjeli znati ama baš sve o svim bićima koja je Bog mogao stvoriti. Biblija nije pisana s tom svrhom. Biblija je pisana s ciljem da nam se Bog objavi kao dobri Otac, kao naš stvoritelj i da nam objasni temeljni smisao našeg života a to je vječno zajedništvo s Bogom. To je bit Biblije - a sve drugo je manje važno! Uvjeren sam da je neizmjerno mnogo stvari nama ostalo nepoznato a dio toga ćemo spoznati nakon što iziđemo iz kategorija vremena i prostora. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smib napisa:
Mislim da je arogantno misliti da smo mi ljudi jedini inteligentni na ovom svijetu.

Zašto? Meni se prema znanstvenim argumentima čini da smo jedini. Smile

Citat:
Veliš da nemaš razloga vjerovati. Pa, mnogi ljudi kažu da nemaju razloga ili potrebe vjerovati u Boga.

Da, ali ipak ima razloga za vjeru u Boga. Smile Ovdje nema nikakvih, ni vjerskih, ni znanstvenih.

Srki

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 20:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivac napisa:
Smib napisa:

Zašto? Meni se prema znanstvenim argumentima čini da smo jedini.

I životinje posjeduju određenu vrstu inteligencije.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Smib

PostanoPostano: pet 26 svi 2006, 15:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Biblija govori i o postojanju anđela - koji su još inteligentnija bića nego ljudi... - nije dobro zaboraviti da i oni postoje i da su moćnija i inteligentnija bića od nas... Bog ne polaže čovjeku račune za cjelokupni svoj rad. Zašto bismo mi htjeli znati ama baš sve o svim bićima koja je Bog mogao stvoriti. Biblija nije pisana s tom svrhom. Biblija je pisana s ciljem da nam se Bog objavi kao dobri Otac, kao naš stvoritelj i da nam objasni temeljni smisao našeg života a to je vječno zajedništvo s Bogom. To je bit Biblije - a sve drugo je manje važno! Uvjeren sam da je neizmjerno mnogo stvari nama ostalo nepoznato a dio toga ćemo spoznati nakon što iziđemo iz kategorija vremena i prostora. Cool

pljesak pljesak pljesak

Zivac napisa:
Zašto? Meni se prema znanstvenim argumentima čini da smo jedini.

Upravo tako, prema znanstvenim argumentima! A kako si u tome, znaš da to ne znači nužno istinu. Znanost se mijenja.
Srki

PostanoPostano: sri 20 pro 2006, 23:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako dovesti u vezu Adama i Evu s pojavom pračovjeka?

To me stalno kopka. Ne mogu nikako to posložit u neki vremenski period.
Možda su oni bili poslije... Confused

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Mara

PostanoPostano: čet 21 pro 2006, 14:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nikako, a nije ni potrebno. Prve stranice Biblije su ispovijest vjere Židova, a ne reportaža.

Ljubi i čini što hoćeš
ivoo

PostanoPostano: pet 12 sij 2007, 20:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još jedna zanimljiva tema na ovom forumu pljesak
U svom zadnjem postu sam obecao dati knjigu koju preporučam da pročitate. To je knjiga od Valtera Krajcara " Znanost i vjera priroda i Bog" u izdanju Otokara Keršovanija Wink
Živac imaš zanimljive postove Razz
Slažemo se kao i u onoj temi o inteligentnim bićima u svemiru, ja bih samo ovdje reagirao na tvoju tezu u jednom trenutku je Bog odlučio stvoriti svjesne osobe ljude i dalje da ne ponavljam. Ja smatram da je On to odlučio puno prije tj, cijeli svemir je stvoren ovakav kakav je i ovoliko velik iz razloga da stvori čovjeka koji je vrhunac evolucije, kao što nam i Biblija govori čovjeka Bog stvori na svoju sliku i priliku on je vrhunac stvaranja i smisao cijeloga stvaranja. Dakle ne u jednom trenutku, kada to kažeš to je vremenski termin, a znamo da je i vrijeme nastalo u Big Bangu. Nastalo je i ono da bi kao vrhunac stvaranja na kraju nastao čovjek.
Drago mi je da coje kao teolog ovdje piše pljesak
Ovaj zadnji post potpisujem ali da samo napomenem kada spominješ andele kao inteligentna bića. Oni su duhovna bića i nema načina da znanstveno se dokaže da oni postoje ili ne ( barem ja ne vidim) i kada kazemo da nema drugih inteligentnih bića u svemiru ne mislimo na andele jer oni su iznad svemira. Nisu ni oni ograničeni prostorom i vremenom kao ni Bog Wink Mi ljudi smo i duhovna i tjelesna bica a oni su samo duhovna a zivotinje samo tjelesna ( ova zadnja recenica se nadam da je ispravna, ja tako shvacam pa ako sam u krivu isporavitze me)

Onaj prvi tvoj post mi se svida evo citirat cu ga
Baš me zanima tko je od vas jasno proučavao teoriju ljudske evolucije i evolucije primata? Kad se te stvari dobro prouče onda ćete vidjeti da se ovdje ne radi o nekim majmunima - to čak nije niti Darwinova teorija - nego se radi o zajedničkom pretku majmuna i ljudi kojeg znanost naziva DRIOPITECUS. Od "driopitecusa" na dalje različito se razvijaju bića koja će postati današnji majmuni i bića koja će postati današnji ljudi. Važno je istaknuti kako su mnoga bića koja su postali majmuni opstali u različitim stupnjevima, dok je čovjek izumro u svim stupnjevima u kojima je postojao do ovoga u kojem danas postoji kao "homo erctus - homo sapiens"... Ako netko misli da ovi stadiji čovjekovog razvoja ne postoje slobodno može poći pregledati kostoru ljudi iz tih vremena i jasno ustanoviti da sve te niže vrste jesu postojale.

Da, radi se o genetskoj strukturi, zanimljivo je da sva živa bica su vrlo slicna npr genom čovjeka i vinske mušice je 75% jednak a čovjeka i čimpanze 98 % čini mi se. Neozbiljno je a i kontraproduktivno negirati evoluciju.

Zanimljivo pitanje i ja bih volio čuti što kažete na ovo pitanje ja ne znam što bih rekao, ja vjerujem u jedan par i istinitost da su od Adama i Eve se razvila cijela ljudska civilizacija. Dakle nije važan trenutak kada, nego je samo stvar da je njima Bog onda ugradio dušu i po tome su postali slični Njemu, dakle nije skupina ljudi odjednom ili postepeno. Vec je to bio kvantni skok, Bog je preko kvantne teorije ugradio covjeku dusu.

Zanimljivo je i pitanje - zašto nisu opstali oblici čovjeka koji su postojali prije homo sapiensa? Zašto nije opstao krapinski pračovjek koji se prilično razlikuje od današnjih ljudi (s izuzetkom nekih)...

E, krapinski covjek je spadao u skupinu neandertalaca a mi smo skupina sapiensa. Neka istrazivanja pokazuju da su ove skupine jedno vrijeme zivjele istodobno. Koliko sam čuo znanstvena istrazivanja kazu da se oni nisu medusobno razmnozavali. A mnoge vrste nisu prezivjele zato jer se nisu mogle prilagoditi novim okolnostima. Vidiš nakon ledenog doba i kataklizme je prezivjelo samo 2 % svih vrsta. Inače gore sam govorio kako je čovjek vrhunac civilizacije ali to tehnički i ne bi bilo točno jer mi smo daleko od toga da smo najizdrzljiviji ili najprilagodljiviji. Vidiš bakterije bi mogle prezivjeti i da se dogodi nuklearna katastrofa a mi nista ( inače nas nikakve kataklizme nisu pogadale)
Ali sad bih ja iznio jednu svoju tezu. A tiče se nefila koji se spominju u Bibliji te se i navodi da su jedan uzrok potopa bili i divovi koji su općili sa kćerima ljudskim. Kako se objasnjavaju nefili u teologiji?
Ja sam tu malo kombinirao, prije sam ostavljao tu mogućnost da su to svemirci ali sada ta opcija otpada, sada sam smatrao mozda su to ove druge vrste ljudi koje su izumrle kao npr neandertalaca ( on je čini mi se bio veci od homosapiensa) pa su se mozda medusobno opcili pa je to bio razlog potopu( uz ostale naravno Wink ) i Noa je onda sagradio ladu. Ove teze nisam provjeravao pa bih volio čuti vaše mišljenje.

Znanost treba ostaviti znanstvenicima da je dokazuju. Znanost ima za cilj otkriti i znanstveno dokazati: kako je nastao svijet.
Vjera nam želi reći TKO je stvorio svijet. Ako imamo jedno i drugo onda ćemo dobiti cijelinu!

Upravo tako Wink
Živac

PostanoPostano: pet 12 sij 2007, 22:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Još jedna zanimljiva tema na ovom forumu pljesak
Slažemo se kao i u onoj temi o inteligentnim bićima u svemiru, ja bih samo ovdje reagirao na tvoju tezu u jednom trenutku je Bog odlučio stvoriti svjesne osobe ljude i dalje da ne ponavljam. Ja smatram da je On to odlučio puno prije...

Ma naravno, šta sam tako napisao? On nije odlučio čak ni prije (vremenski) nego u vječnosti, van vremena. Samo se u jednom trenutku očitovala odluka.

Možda bi te mogla zanimati rasprava o inteligentnom dizajnu na jednom drugom forumu: http://www.katolink.net/forum/index.php?topic=174.0
Wink

ivoo

PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U pravu si živac Wink
Prije je isto vremenski termin, pa ga je pogresno koristiti za opisivanje nečega izvan prostorno/vremenskih ograničenja. To je pogrešno isto kao što je pogrešno pričati o nekom mjestu koje je sjevernije od sjevernog pola Wink To jednostavno ne postoji.
Hvala za link, pročitao sam ovu raspravu i da se tamo ne prijavljujem ovdje cu napisati komentar. Uglavnom podrzavam tvoja razmišljanja i mene isto ono što si napisao o inteligentnom dizajnu razuvjerava od te teorije kao znanstvene. Mislim kao što je napisao angelus da se riječ slučaj previše spominje. kao što si i ti sam rekao ne treba nam Bog da zakrpimo svaku rupicu koju smo naisli ( kao što si napisao pada kiša jer Bog plače), onda to ne možemo smatrati znanstvenom teorijom tako ni kada stalno spominjemo slučaj ( to će raditi oni koji ne vjeruju u Boga). Za vrijeme Newtnove mehanike se vjerovalo da je cijeli svemir deterministički. Točno je odredeno sve. Tako je Laplace smatrao da postoji skup zakona koji bi trebalo da nam omoguće da predvidimo sve što će se dogoditi u Svemiru, pod uvjetom da znamo cjelokupno stanje svemira u datom trenutku. Primjera radi, kada bismo znali položaje i brzine Sunca i planeta u nekom trenutku, tada bismo pomoću Newtnovih zakona mogli da izračunamo stanje Sunčevog sistema u bilo kom drugom vremenu. Determinizam izgleda prilično očigledan u ovom slučaju, ali Laplace je otišao i korak dalje, utvrdivši da postoje slični zakoni koji upravljaju svim ostalim oblastima, uključujući tu i ljudsko ponašanje.
Što je i logičan slijed takvog razmišljanja.
Doktrini znanstvenog determinizma odlučno su se suprostavili mnogi autori koji su bili mišljenja da se ovim sputava sloboda Boga da utiče na svijet, te i naša slobodna volja, ali ona je ipak formalno ostala na snazi u znanosti sve do ranih godina XX stoljeća. Jedan od prvih pokazatelja da će ovo uvjerenje morati da bude napušteno uslijedio je kada je iz proračuna britanskih znanstvenika lorda Rejley i sir James Jeans proizašlo da neki topli objekt, ili tijelo, kakva je zvijezda, mora da zrači energiju u beskonačnom obimu. Suglasno zakonima u čiju se ispravnost vjerovalo u to vrijeme, jedno toplo tijelo trebalo je da odašilje elektromagnetne valove (kao što su radio-valovi, vidljiva svjetlost ili rendgenski valovi) ravnomjerno na svim frekvencijama. Primjera radi, toplo tijelo trebalo bi da zrači istu količinu energije na frekvencijama između jedan i dva milijuna valova u sekundi, kao i na frekvencijama između dva i tri milijuna valova u sekundi. Budući da je frekvencija vala neograničena, to bi značilo da je ukupna energija zračenja beskonačna.
Da bi izbjegao ovaj očigledno besmislen ishod, njemački znanstvenik Max Planck izložio je 14. prosinca 1900. godine zamisao da svjetlost, rendgensko zračenje i ostali valovi ne bivaju emitirani u proizvoljnom obimu, već samo u određenim paketima koje je on nazvao kvantima. Osim toga, svaki kvant ima određenu količinu energije koja je tim veća što je veća frekvencija vala, tako da bi na dovoljno visokoj frekvenciji emitiranje samo jednog kvanta zahtjevalo više energije nego što je uopće raspoloživo. Prema tome, zračenje na visokim frekvencijama bilo bi smanjeno, a i stopa kojom tijelo gubi energiju bila bi konačna.
Kvantna hipoteza sasvim je dobro objasnila izmjerenu količinu emitiranog zračenja toplih tijela, ali njen utjecaj na determinističku doktrinu bio je shvaćen tek 1926, kada je jedan drugi nemački znanstvenik, Werner Heisenberg, formirao svoje znamenito načelo neodređenosti. Da bi točno odredili budući položaj i brzinu neke čestice moramo izračunati sadašnju njezinu brzinu i položaj. Da bi to saznali moramo osvjetliti česticu. No, položaj čestice neće se moći tačnije odrediti nego što iznosi razmak između dva brijega svjetlosnog vala, tako da je potrebno koristiti svjetlost kratkih valnih dužina da bi se precizno odredio položaj čestice. Prema Planckovoj kvantnoj hipotezi, međutim, ne može se upotrebiti proizvoljno mala količina svjetlosti; treba uzeti bar jedan kvant. Ovaj kvant će poremetiti česticu i promjeniti njenu brzinu na način koji ne možemo predvidjeti. Štoviše, što točnije mjerimo položaj, to treba koristiti kraće valne dužine svjetlosti, pa je tako veća i energija jednog kvanta. A time će i brzina čestice biti u većoj mjeri poremećena. Drugim riječima, što točnije pokušavate da izmjerite položaj čestice, to manje precizno možete izmjeriti njenu brzinu i obrnuto. Heisenberg je pokazao da proizvod neodređenosti položaja čestice, neodređenosti brzine čestice i mase čestice ne može biti manji od određene veličine koja je poznata kao Planckova konstanta. Ovo ograničenje ne zavisi od načina na koji pokušavate da izmjerite položaj ili brzinu čestice, kao ni od tipa čestice. Heisenbergovo načelo neodređenosti predstavlja temeljno, neumitno svojstvo svijeta. Načelo neodređenosti izvršilo je veoma važan utjecaj na naš način viđenja svijeta. Načelo neodređenosti označilo je kraj sna o jednom modelu svemira koji bi bio potpuno deterministički: sasvim je izvjesno da se ne mogu točno predviđati budući događaji, ako se ne može precizno izmjeriti čak ni trenutno stanje svemira!
Schrodineger, Heisenberg i Dirac su na temelju načela neodredenosti udarili temelje kvantne teorije. U ovoj teoriji, čestice više nemaju zasebne i sasvim određene položaje i brzine koji se ne mogu promatrati. Umjesto toga, one imaju kvantno stanje koje predstavlja kombinaciju položaja i brzine.
Općenito govoreći, kvantna mehanika ne predviđa jedinstven i određen rezultat nekog promatranja. Naprotiv, ona predviđa veći broj različitih mogućih rezultata i govori nam o tome kakvi su izgledi svakog od njih. Drugim riječima, ukoliko se poduzme isto mjerenje na velikom broju sličnih sistema, koji su svi započeli na isti način, ustanoviće se da će rezultat merenja biti A u izvjesnom broju slučajeva, B u nekom drugom broju i tako dalje. Moguće je predvidjeti približan broj puta kada će rezultat biti A ili B, ali se ne može predvidjeti poseban rezultat nekog pojedinačnog mjerenja. Kvantna mehanika, dakle, uvodi neizbježan element nepredvidljivosti i vjerojatnosti u znanost. Einstein se ovome veoma protivio, uprkos važnoj ulozi koju je sam odigrao u razvoju ove zamisli. On je, naime, dobio Nobelovu nagradu upravo za doprinos postavljanju kvantne teorije. No, Einstein nikada nije prihvatio ideju da svemirom vlada slučajnost; njegovo gledanje na ovu stvar sažeto je iskazano u znamenitoj rečenici: "Bog se ne igra kockicama!" Većina drugih znanstvenika, međutim, bila je spremna da prihvati kvantnu mehaniku zato što se ona savršeno slagala sa nalazima eksperimenata. I stvarno, bila je to izuzetno uspjela teorija, koja stoji u temelju gotovo cjelokupne moderne znanosti i tehnologije. Ona upravlja ponašanjem tranzistora i integriranih čipova, koji predstavljaju ključne djelove elektronskih uređaja kao što su televizori i kompjutori, a u osnovi je i moderne kemije i biologije.
Dakle na temelju ovoga kako sam i nešto napisao u onoj temi o inteligentnom životu u svemiru, treba uzeti račun vjerojatnosti kod izračuna nastanka prve samoreplicirajuće RNA molekule od koje se dalje razvio sav život. Ona nam govori kolika je vjerojatnost da se dogodi taj događaj. Dakle koliko je potrebno pokušaja a ne moze nam odrediti za točno odredeni dogadaj. Dakle kad si ti spominjao loto u onoj temi. postoji točno odreden broj kombinacija i na nama je da odigramo sve kombinacije i uplatimo i mi sigurno dobijamo. To nije varanje a sigurno dobijamo i nije slučajan dobitak, ali mi prije igre ne znamo koja je od tih mnogobrojnih kombinacija prava, jer da znamo tu bi odigrali a ne bi igrali sve Wink
MARIJA

PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajme meni puno teksta

http://www.youtube.com/watch?v=B7kcKczSrDo&feature=related
Daisy Adaire

PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislite da je apsolutno arogantno vjerovati da smo sami na svijetu? ja baš zaista mislim da smo sami na svijetu...

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivo,a odakle si ovo prepisa,moga si dat samo link. Laughing
zoki

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 20:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Za mene je Bog stvorio svemir, svijet i sve vidljivo i nevidljivo. I Bog nije pucnuo prstima ili trepnuo okom već je stvorio zakone na temelju kojih se razvijalo i evoluiralo sve stvoreno. Čovjek je stvoren, nije evoluirao od majmuna jer je čovjek više biće koju karakterizirao svjesnost i individualnost. I nemoguće je da je to evoluiralo, jer bi se to ponovilo već i sa još jednom vrstom u povijesti a nije se dogodilo. Ima također jedna odlična knjiga koja govori o stvaranju, na temelju Knjige postanka, a objašnjava to znanstvenim spoznajama. Knjiga se zove Božja znanost. Uostalom, šta mi ljudi uvijek nešto prtljamo da nešto znamo, a na Papui Novoj Gvineji otkrili su potpuno nove, do sada nepoznate vrste biljaka, životinja i kukaca. I to tek sada. Nemamo pojma ni što nam sve u moru pliva ili na zemlji hoda, a trsimo se da znamo postanak svemira, zemlje i čovjeka. Aha, moš mislit.

kao prvo moram pohvaliti temu jer jako zanimljiva, posebno zbog raznih mišljenja. o svemu tome mozda je lakse govoriti ako e procita sto je darwin starno sve napisao, a i preporucam vam i knjigu Svemir Stephena Hawkinga koja je vrlo zanimljivo napisana i obraduje mnoge takve teme. autor te knjige rekao je kako ono sto znanstvenici ne mogu protumaciti pripisu savrsenom Stvoritelju cije nakane su jos uvijek ljudskom umu nedokucive jer granice ljudskog uma ipak postoje. prije faksa nisam se bas time prevse zamarala, no kako sam arheolog i moram puno znati o primatima to me sve vise počelo zanimati. Natty sam citirala zbog nekoliko stvari.
"Čovjek je stvoren, nije evoluirao od majmuna jer je čovjek više biće koju karakterizirao svjesnost i individualnost."
Kada su arheolozi u Africi pronasli Lucy, najstariji hominid - australopitecus, vidjeli su da njezin kostur odaje slicnost majmunskom, lubanja najvise mozda. znamo kako su prvi primati cak i hodali cetveronoske, bili su jako niski - jedva 1,20m - i zivjeli su gotovo kao majmuni. zasto? jer su morali se prilagoditi ondasnjim uvjetima zivota na zemlji. covjek sigurno nije evoluirao od majmuna jer onda majmuni vise ne bi postojali, svi bi postali ljudi. isto tako danasnji kostur covjeka, njegova struktura kostiju najslicnija je svinji. zar bi onda trebali reci da su prvi homo sapiensi evoluirali iz svinje?!? No ne slazem se s tim da je covjek vise bice koju karakterizira svjesnost i individualnost. prvi primati sigurno nisu bili svjesni samih sebe. ako usporedimo velicinu lubanja lucy, homo erectusa, neandertalca i homo sapiensa mozemo primjetiti kako je lucyina puno manja od one homo sapiensa. to je zbog razvitka mozga, tj. koliko su ga koristili. kada pocinjemo nalaziti prve ukope mrtvih i neka kultna mjesta tada mozemo reci da se pojavljuje svjestnost o sebi i necemu visem, sigurno se kod njih pocelo pojavljivati pitanje sto je poslije smrti. oni su na to imali i odgovor, zivot ne prestaje, to dokazuju mnogi prilozi koje su stavljali u grobove. i jos nesto, cisto mozda arheoloski, paleolitik ili starije kameno doba je vrijeme prvih svjedocanstava o svjesnoj covjekovoj djelatnosti, dakle AKTIVNOJ prisutnosti na licu zemlje, u arheoloskom smislu najprije razdoblje primitivnih kamenih izradevina, a potom i relativno dobro izvedene obrade kamena i kosti. to je vrijeme i pocetne obiteljske, uvjetno receno, okupljenosti ljudskih individua, grupiranja u manje zajednice koje se bave skupljanjem hrane i vrlo primitivnim lovom. to sve vodi do doba oblikovanja organiziranih obiteljskih pa vec i plemenskih zajednica s nesumnjivim dokazima o postojanju duhovnog zivota (pokapanje mrtvih). To se sve dogada u starijem djelu kvartara - pojava covjeka kao svjesnog, stvaralackog bica. Aktivna prisutnost cvjeka na Zemlji pocinje pojavom hominida - homo erectus i dalje - ne od starijih primata kao australopitecusa (lucy). Moje misljenje je, kao i zakljucak, svjesnost cojveka je evoluirala (ako cemo se drzati one da je evolucija razvoj od jednostavnog ka slozenom) i ne bih se slozila da je ono samo tako vise bice. Naravno, iza svge toga, svih tih tajna, stoji Bog, i to je nepobitna cinjenica.

lotr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.