HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 12 stu 2019, 19:44. Pogledaj neodgovorene postove
Teorija evolucije
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 8:29
PostNaslov : Teorija evolucije
Citiraj i odgovori

Nekoliko dana pratim na internetu prepucavanja u Americi oko teorije evolucije. Dakle, teorije koja je do nedavno bila opƦe prihvaƦena po cijelom zapadnom svijetu. Posljednjih nekoliko godina u SAD-u su ojaĆØale struje koje su protiv teorije evolucije i žele da se izbaci iz Å”kola. Htjeli mi ili ne ovo pitanje Ʀe se kad tad otvoriti i kod nas. Možda je dobro malo i o tome raspraviti i iznijeti svoja miÅ”ljenja.

Citat:
Kulturni ratovi koji bjesne u Sjedinjenim Državama ubiru nove žrtve nakon Å”to su IMAX, lanac kina s divovskim ekranima, i niz uglednih muzeja uvuĆØeni u raspravu o porijeklu života.

Pritisak ultrakonzervativnih vjerskih grupa nagnao je neka kina da prestanu prikazivati filmove u kojima se spominje Darwinova teorija evolucije.

PolitiĆØki utjecajne ameriĆØke vjerske grupe odbacuju tu teoriju, unatoĆØ njenom opƦem prihvaƦanju Å”irom svijeta. Umjesto toga, oni promiĆØu hipotezu da je svemir tako složen da ga je moralo stvoriti "inteligentno" biƦe, tj. Bog i da razvoj života nije rezultat prirodne selekcije.

Znanstvenici žestoko kritiziraju tu kreacionistiĆØku teoriju, upozoravajuƦi da ona nije ni na ĆØemu utemeljena i da se radi samo o politiĆØkoj igri vjerskih konzervativaca.

Citat:
Tijekom susreta sa skupinom novinara teksaÅ”kih listova George Bush je u osnovi podržao nastojanje konzervativnih ameriĆØkih krÅ”Ć¦ana da u Å”kolama izjednaĆØe nauk o 'inteligentnom dizajnu' s teorijom evolucije.

Nije rekao Å”to on misli o ideji inteligentnog dizajna, ali je rekao da uĆØenici trebaju uĆØiti o obje teorije. "Mislim da je dio obrazovanja predstaviti ljudima razliĆØite Å”kole miÅ”ljenja. Pitate li me treba li ili ne ljude izložiti razliĆØitim idejama, i moj je odgovor 'da'", rekao je Bush.

Ideja inteligentnog dizjana je uvjerenje da je život toliko složen da se njegov nastanak ne može objasniti samo Darwinovom teorijom evolucije koja se oslanja na ideju sluĆØajnih mutacija i odabira veƦ je nastao namjernim stvaranjem, vjerojatno božanskim.

AmeriĆØki konzervativni krÅ”Ć¦ani, koji su važan Bushov politiĆØki saveznik, nastoje u ameriĆØke javne Å”kole uvesti nauk o inteligentnom dizjanu.

Znanstvenici priznaju da evolucija ne daje sve odgovore o nastanku života, ali odbacuju teoriju inteligentnog dizajna kao pokuŔaj da se vjera uvede u znanstveno obrazovanje.

Å kolske vlasti u Doveru u Pennsylvaniji su krajem proÅ”le godine prve u Sjedinjenim Državama uvele promjene u nastavni plan svoga okruga zahtijevajuƦi da uĆØenici devetog razreda na satovima biologije o evoluciji budu upoznati i s teorijom inteligentnog dizajna.

Citat:
Na svom godiÅ”njem sastanku AmeriĆØko udruženje za promicanje znanosti okomilo se na 'inteligentni dizajn', rijeĆØima da se protive idejama koje prijete znanstvenoj pismenosti mladih.

Prema zagovornicima inteligentnog dizajna, život na Zemlji isuviŔe je složen da bi mogao biti rezultat samostalne evolucije.

I kao Ŕto ime sugerira, inteligentni dizajn je koncept koji se oslanja na ruku nekog tvorca prirode.

Diljem SAD-a bilo je nekoliko pokuŔaja antievolucionista da se inteligentni dizajn ugura u Ŕkolske programe, a AAAS je svaki put žestoko protestirao protiv toga.

"Takvi uvijeni pokuÅ”aji uguravanja religije, i to samo jedne religije, u predmete iz prirodnih znanosti je medvjeĆ°a usluga uĆØenicima, roditeljima, uĆØiteljima i poreznim obveznicima", rekao je Gilbert Omenn, predsjednik AAAS-a.

"Vrijeme je da se napokon znanost i religija prestanu okretati jedna protiv druge", dodao je. "One mogu koegzistirati u kontekstu života veƦine ljudi. Ali ne u Å”kolskim uĆØionicama, gdje samo zbunjujemo svoju djecu", misli Omenn.

Tko tu koga?
Eugenie Scott, direktor ameriĆØkog Nacionalnog centra za znanstveno obrazovanje, koji lobira za daljnje pouĆØavanje evolucije u javnim Å”kolama, kaže da vodeƦe religije trebaju istupiti kako bi se sprijeĆØilo da taj problem postane bitka izmeĆ°u znanosti i religije.

I neke od njih su se veƦ odazvale. "Pokret inteligentnog dizajna umanjuje religiju. On Boga svodi na dizajnera, inženjera", kaže George Coyne, direktor Vatikanskog opservatorija, jedne od najstarijih astronomskih istraživaĆØkih institucija na svijetu, ĆØije se sjediÅ”te nalazi u papinskoj ljetnoj rezidenciji u Castel Gandolfu.

"Inteligentni dizajn se koncentrira na dizajnera kojeg oni zapravo ne žele imenovati ā€“ koga oni tu zezaju", pita se Coyne.

ProÅ”le je godine ameriĆØki savezni sud presudio u korist 11 roditelja iz Dovera, u Pennsylvaniji, koji su tražili da se Darwinova teorija evolucije mora pouĆØavati kao ĆØinjenica.

U meĆ°uvremenu smijenjeni, Å”kolski odbor u Doveru ugurao je inteligentni dizajn u Å”kolski program. No, sudac je presudio da se tu radi o krÅ”enju ameriĆØkog ustava, koji jasno odvaja religiju i državu.

No, unatoĆØ toj presudi, teÅ”koƦe nisu nestale. U ĆØak 14 ameriĆØkih saveznih država razmatraju mjere koje Ʀe znanstvenike ograniĆØiti u pouĆØavanju evolucije.

To ide dotle da nedavno usvojeno slovo zakona u državi Missouri traži da se u Å”kolama pouĆØava samo ona znanost koja se može dokazati pokusom.

"Najnovija strategija je pouĆØavati inteligentni dizajn bez da ga se zove inteligentni dizajn", kaže biolog dr. Kenneth Miller, sa SveuĆØiliÅ”ta Brown.

Miller, sudski vjeÅ”tak u sluĆØaju Doverske Å”kole, dodaje: "Zagovornici inteligentnog dizajna i kreacionizma pokuÅ”ali su prepakirati svoj kriticizam, tvrdeƦi da samo žele pouĆØavati dokaze evolucije, ali i dokaze protiv evolucije."

No, Mark Gihring, uĆØitelj iz Missourija koji simpatizira inteligentni dizajn, kaže: "Mislim da, ako tražimo u smjeru u kojem nas vode znanstveni dokazi, idemo prema inteligentnom dizajnu."

"U krajnjem sluĆØaju, inteligentni dizajn vodi nas natrag na smisao toga zaÅ”to smo ovdje i prema vrijednosti života... ako pojedinac nema smisao života, on se može naƦi na putu koji je na kraju destruktivan za druÅ”tvo", kaže Gihring.

Osobno sam si uvjek nastojao razumski i u sladu sa svojim vjerskim nazorima pojasniti nastanak ĆØovjeka, ali danas sam sve viÅ”e uvjeren kako samo oslanjanje na razum može me odvesti u slijepu ulicu. Upravo to mislim da se dogodilo i znanstvenicima koji podupiru teoriju evolucije, jednostavno ne mogu dati objaÅ”njenja za rupe u teoriji i vjeĆØito tragaju za "karikom koja nedostaje." Problem je nastao, barem je tak moje miÅ”ljenje, u onom trenutku kada je znanost iskljuĆØila Boga, otvorila su se mnoga pitanja koja se razumski nisu mogla objasniti, a ukljuĆØiti vjeru u to bilo je jednako herezi. Mislim da se danas situacija uvelike promjenila i da neke stvari izlaz na vidjelo. Kako vi gledate na teoriju evolucije kao krÅ”Ć¦ani i kako opƦenito gledate na odnos znanosti i vjere?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sjeƦam se kako su nas u Å”koli prije uĆØili i svi baratali terminima,kako je "priroda" sve stvorili,ona je majka od koje je sve nastalo..A svi smos e pitali Å”to je to priroda?dakle,neÅ”to apstraktno za nas!Zato mi od malena krÅ”Ć¦anskim odgojem nije bilo teÅ”ko prihvatiti da je Bog sve stvorio i sve vodi..Iako ga ne vidimo,ipak sam od malena vjerovao da postoji neki kreator,neki um,Bog koji je svemu dao život..

Znanost pokuÅ”ava sve pa i Boga svesti na matematiku i sve se viÅ”e razoĆØarava kad vidi da se neke stvari jednistavno ne mogu staviti u okvire i razumski protumaĆØiti. Time priznaju Božju stvoriteljsku ulogu a da nisu ni svjesni..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A evo joÅ” neĆØeg na tu temu Å”to pokazuje da se svijet sve bviÅ”e približava Bogu i obrnuto

"Prema pisanju britanskog The Guardiana, sve veƦi broj otoĆØkih studenata ozbiljno preispituje i odbacuje Darwinovu teoriju bioloÅ”ke evolucije i prihvaƦa kreacionizam ā€“ uvjerenje da je svijet Božje sazdanje nastalo u (doslovno ili metaforiĆØki) Å”est dana

Mnogi studenti pali su na ispitima jer su citirali dijelove iz svetih knjiga Biblije i Kurana. Jedan od Guardianovih sugovornika, profesorica biologije na jednom londonskom koledžu, smatra da su veƦina njenih studenata danas kreacionisti.

Nema znanstvenih dokaza za Darwinovo 'Podrijetlo vrsta'. To je samo teorija. ƈovjek je ĆØudo Božjeg stvaralaÅ”tva, kazao je takoĆ°er anonimni 21-godiÅ”nji student medicine, inaĆØe ĆØlan fakultetskog Islamskog druÅ”tva. Dodao je da je spreman reƦi odgovore koje nastavnici žele ĆØuti kako bi zavrÅ”io Å”kolovanje, no ne odstupa od svog uvjerenja. Pritom smatra da su Å”est dana za koliko je Bog stvorio svijet možda metafora za tisuƦe godina, ali da je posrijedi kreacija, a ne evolucija.

Dr. David Rosevear iz Creation Science Movementa, pokreta koji po mnogim sveuĆØiliÅ”tima promiĆØe kreacionizam na sve posjeƦenijim tribinama, bivÅ”i je predavaĆØ biokemije na politehniĆØkom sveuĆØiliÅ”tu u Portsmouthu koji kaže:

Isprva su nam studenti dolazili s podsmijehom. No shvatili su da tu imaju mnogo viÅ”e za ĆØuti no Å”to su mislili. NaÅ” pristup je ā€“ predavati evoluciju, ali spomenuti i kreacionizam i prepustiti studentima da sami odluĆØe.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Srki

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja nemam pojma Ŕto je na kraju.
Vjerujem da je Bog stvorio svijet,ali tako davno...
Prethistorijske životinje su postojale,to ne možemo zanijekati,ali tad joŔ nije bilo ljudi.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Daniel

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zato se i zove TEORIJA EVOLUCIJE, samo Å”to je prihvaĆØena i predavana kao nepobitan dokaz o nastanku i razvoju ljudske vrste, a puna je rupa i "karika koje nedostaju." Da bi teorija postala prihvaĆØena ĆØinjenica mora biti i dokazana. ObiĆØan znanstveni postupak.
Ja uvijek polazim od toga da je Bog stvorio sve, naravno i ĆØovjeka kao najsavrÅ”enije biƦe stvoreno na svoju sliku i priliku. Biblijsku priĆØu o postanku svijeta tumaĆØim kao slikoviti prikaz kojim se prikazuje da je sve stvoreno od Boga i da sve dolazi od Boga.
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 10:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji jedna odliĆØna knjiga koju sam proĆØitala prije nekoliko godina i koja mi je u potpunosti poljuljala sva stajaliÅ”ta o evoluciji koja sam imala i nakon koje izbjegavam razgovore o toj temi.
Autor je jedan respektabilni znanstvenik krÅ”Ć¦anskog svjetonazora koji je sa dva zakona termodinamike u knjizi opovrgnuo teoriju evolucije. Knjiga je namjenjena Å”irem ĆØitalaÅ”tvu stoga je napisana veoma jednostavnim rjeĆØnikom i lako ju je shvatiti o ĆØemu govori.

O kreacionizmu govori sa znanstvene perspektive i to je doista osvježavajuƦe.

O njoj sam ĆØula komentare ljudi s doktorskim zvanjima koji ne podnose ni krÅ”ĆØane ni one koji dovode u piatnje darwinovu teoriju evolucije kamoli kreacioniste, ali kažu da u knjizi naprosto niĆØem ne mogu prigovoriti s znanstvenog stajaliÅ”ta.

mislim da se knjiga zove "Postanak svijeta i sudbina ĆØovjeka", ali to Ʀu joÅ” provjeriti kad doĆ°em doma, ne znam ovako na pamet ni naziv knjig ni autora.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 19:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Darwina se polako masovno odbacuje , baÅ” je bila prije koji mjesec teorija koja pobija Darwina, pogotovo dio o zajedniĆØkom pretku ĆØovjeka i majmuna te o repiƦu. Darwin je zaĆØetnik evolucije ali danaÅ”nja evolucija ima najmanje Darwina Å”to ljudi najĆØeÅ”Ć¦e mijeÅ”aju jel automatski evoluciju povezuju s njegovim glupostima koje su zastarjele.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Dibidus

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 8:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Zato se i zove TEORIJA EVOLUCIJE, samo Å”to je prihvaĆØena i predavana kao nepobitan dokaz o nastanku i razvoju ljudske vrste, a puna je rupa i "karika koje nedostaju." Da bi teorija postala prihvaĆØena ĆØinjenica mora biti i dokazana. ObiĆØan znanstveni postupak.

1. Kako si doskoĆØio teoriji evolucije ... prepametno.
Ajde molim te, kad si tako upuƦen i ne govoriÅ” kao Å”to su govorili pismoznanci, nego kao onaj koji ima vlast, navedi nam te rupe u evolucije. Rekao si da ih je evolucija puna, pa ajde onda barem 10 tih rupa, da nas obrazujeÅ”.

2. KažeÅ”, obiĆØno znanstveno dokazivanje ... kako smjelo.
Ne, dragi moj Telefonu981, u pitanju nije "obiĆØno" znanstveno dokazivanje jer su u pitanju vremenski periodi koje ĆØovjek ne može niti zamisliti jer su toliko izvan ljudskog iskustva. Jedan ljudski život je niÅ”ta u odnosu na vremenske periode s kojima se barata u teoriji evolucije. Kao Å”to kažeÅ”, evolucija je i dalje teorija iako ima mnogo dokaza njoj u prilog, toliko ima dokaza da je to gotovo koncenzusom prihvaƦeno od znanstvene elite, u koju oĆØito ti ne spadaÅ”, kao niti ja.

3. Sukob vjere i evolucije datira joÅ” od sukoba znanosti i vjere, tj. sukoba vjere sa znanoÅ”Ć¦u. Mene teorija evolucije uopƦe kao vjernika ne zbunjuje. To kako je Bog stvarao ĆØovjeka mi uopƦe nije zbunjujuƦe. Možda je upotrijebio evoluciju, koju je uprao On stvorio.
Ako tako postavimo stvari, tko smo mi da se borimo protiv neĆØeg Å”to je Bog stvorio?!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znanost je egzaktna te barata dokazima. Božje stvaranje je nedokazivo uglavnom, zato i je vjera. Znanost Ʀe se uvijek vrtiti oko dokaza koje nikada neƦe moƦi dokazati dovoljno te Ʀe uvijek izmiÅ”ljati neÅ”to novo za Å”to Ʀe kasnije ustvrditi da nije tako. A egzaktno je. Rolling Eyes

Naravno da je Bog sve stvorio pa tako i evoluciju. Druga je stvar Å”to mnogi mijeÅ”aju neke stare brije koje je utemeljio Darwin sa danaÅ”njim spoznajama. I naravno da ima rupa u znanosti. Razmimoilaženje vjere i znanosti je u ograniĆØenosti znanosti i neograniĆØenosti vjere te shvaƦanju evolucije od znanosti. Jesmo li evoluirali na naĆØin da je prosjeĆØna visina od 155 doÅ”la do 177 i jeli mozak od 200g doÅ”ao na 248 ili kako neki trube da smo siÅ”li s grane kao roĆ°aci od majmuna, to je polemika. Dakle od kada smo i kako smo se razvijali. Mislim jako bitno na kraju, al mnogo toga je i usmjereno da se negira vjerovanja u Božje stvaranje koje je opisano u Bibliji simboliĆØno. Mislim kako mi možemo objasniti 7 dana stvaranja svijeta. I kako nam je nemoguƦe da je bilo 7 dana kad je SvemoguƦemu sve moguƦe, ta i Å”to je On stvarao nema vremena. Vrijeme je okvir za ograniĆØene, tj. nas, ljude, tako i evolucija.
Igra ograniĆØenih sa neograniĆØenim, i nebitnim jel je Bog sve stvorio kako je htio. Nama, vjernicima je važno vjerovati kako nas vjera uĆØi. Nevjernicima suprotno dokazati. Neutralnima saznati istinu. A papa ne odbacuje evoluciju jel vjeruje kako se Božje stvaranje ne kosi sa znanoÅ”Ć¦u, tj. da znanost može potvrditi sve to makar i ne mora s obzirom na ograniĆØenost.
To Å”to mnogi manipuliraju sa evolucijom i tumaĆØe na razne naĆØine, to je druga priĆØa.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Daniel

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vidim u ĆØemu je problem, ja ne odbacujem teoriju evolucije ali smatram da njezino jednoznaĆØno tumaĆØenje viÅ”e ne može stajati kao takvo. Uostalom mislim da se i uloga Boga, kao stvoritelja svega živoga treba uzeti u obzir. To Å”to neki odbacuju svaku primisao na ikakvo uplitanje vjere u znanost to je onda njihov problem.
Natty

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za mene je Bog stvorio svemir, svijet i sve vidljivo i nevidljivo. I Bog nije pucnuo prstima ili trepnuo okom veƦ je stvorio zakone na temelju kojih se razvijalo i evoluiralo sve stvoreno. ƈovjek je stvoren, nije evoluirao od majmuna jer je ĆØovjek viÅ”e biƦe koju karakterizirao svjesnost i individualnost. I nemoguƦe je da je to evoluiralo, jer bi se to ponovilo veƦ i sa joÅ” jednom vrstom u povijesti a nije se dogodilo. Ima takoĆ°er jedna odliĆØna knjiga koja govori o stvaranju, na temelju Knjige postanka, a objaÅ”njava to znanstvenim spoznajama. Knjiga se zove Božja znanost. Uostalom, Å”ta mi ljudi uvijek neÅ”to prtljamo da neÅ”to znamo, a na Papui Novoj Gvineji otkrili su potpuno nove, do sada nepoznate vrste biljaka, životinja i kukaca. I to tek sada. Nemamo pojma ni Å”to nam sve u moru pliva ili na zemlji hoda, a trsimo se da znamo postanak svemira, zemlje i ĆØovjeka. Aha, moÅ” mislit.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Srki

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈovjek je viÅ”e biƦe,ali majmun je najviÅ”i stupanj životinje.
Kako se onda objaÅ”njava ta sliĆØnost? I takav stupanj inteligencije kod majmuna?

Natty

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Majmun nema sposobnost odluĆØivanja. I ne bih nazvala to inteligencijom, bar ne ljudskom inteligencijom.

Zbog ĆØega je majmun najviÅ”i oblik životinje? Zbog toga jer je najĆØovjekolikiji?

Daniel

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Majmun nema sposobnost odluĆØivanja. I ne bih nazvala to inteligencijom, bar ne ljudskom inteligencijom

Možda je to prije nagon?
Srki

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam mislio na sposobnost odluĆØivanja,veƦ na njihovo brzo uĆØenje. Mogu nauĆØiti i brojke i slova itd.

Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ŽeliÅ” reƦi da znaju pisati i ĆØitati ??? Shocked

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znaju, nego samo imaju veliku sposobnost uĆØenja, a zbog velike razvijenosti udova mogu se tom sposobnosti služiti na naĆØin jako sliĆØni ljudima. To svinja ili dupin ne mogu.

A zaŔto Bog ne bi sve stvorio odjednom?

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa to imaju i orke ili dupini. A kako to misliÅ” odjednom?

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim u 6 dana. A ne milijune godina kako govori teorija evolucije postupnim razvijanjem prvo bjelanĆØevina, pa dnk, pa ajednostaniĆØnih organizama pa sve do nas.

Ovdje se na ovoj temi potpuno odbacila ta moguƦnost.

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Aha, pa to ti je izvrsno objaÅ”njeno baÅ” u knjizi Božja znanost. DoduÅ”e nisam ju cijelu proĆØitala Embarassed , ali hoƦu. Uglavnom tko kaže da se sve to nije izdogaĆ°alo u 6 dana? Å est Božjih dana? Koji su za nas milijuni godina !

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, znam, gore sam spomenula baÅ” jednu knjigu koja govori o moguƦnosti da je sve stvoreno u naÅ”ih, ljudskih 6 dana. Ili 6 sekundi, to nije bitno.

Koliko ja znam, Bogu je i to moguƦe, a teorija evolucije je ipak samo teorija. Mi ne znamo odgovor, bilo kako bilo. Ali zaÅ”to ne ĆØak i razmatrati opciju da je možda sve stvoreno odjednom. ZaÅ”to ne?

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Srki

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
Ne znaju, nego samo imaju veliku sposobnost uĆØenja, a zbog velike razvijenosti udova mogu se tom sposobnosti služiti na naĆØin jako sliĆØni ljudima. To svinja ili dupin ne mogu.

A zaŔto Bog ne bi sve stvorio odjednom?

Bravo,Heart,to si super rekla! jako sretan

ivoo

PostanoPostano: sub 04 ožu 2006, 0:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da je Bogu sve moguƦe, i naravno da ima svakakvih knjiga u kojima moze svasta pisati. Ali ne treba bas iƦi u neke krajnosti i nametati neki sukob znanosti i vjere kada on zapravo ne postoji, on može postojati samo kod nekoga tko ne pozna ili znanost ili vjeru.
Bogu je jedan dan kao tisuƦu godina, a tisuƦu godina kao jedan dan.
Oni koji pricaju o potpuno doslovnom zamisljanju sedam ljudskih dana za stvaranje svijeta odmah moraju vidjeti neku nelogiĆØnost vec kod drugog izvjesca o stvaranju, gdje se spominje da je nakon stvaranja Adama stvorio Bog mnoge životinje da mu pomognu i onda kad je vidio da nema nikoga stvori mu zenu od njegovih kostiju. U prvom izvjescu piÅ”e da je stvorio zivotinje pa tek onda covjeka. Ja izvjesca smatram istinitim ali mora se shvatiti mjesto i vrijeme te nacin kad su pisani te koja im je svrha. Opisano je kako je postupno stvarano sve a ne odjednom zato ima sest dana, a covjek je kao vrhunac stvaranja. Znanost nam govori kako je stvarano a vjera nam govori zasto je stvoreno koji je smisao i znanost i vjera ne mogu biti u sukobu jer su i jedno i drugo u potrazi za istinitim. Istina nikad ne moze proturjeciti istini, ne postoje dvije istine. Uostalom ovi nasi ljudski dani su nastali tek kad je stvorena Zemlja a Zemlja je stvorena jako kasno u odnosu na Svemir, recimo ako je Big Bang dogodio se 1.1 Zemlja je nastala tek 31.12 u kasnim popodnevnim satima a prvi pretĆØovjek u 23 sata. Razlika izmedu ĆØovjeka i životinje je u duÅ”i, ĆØovjek ima duÅ”u koja je besmrtna i po tome je napravljen na sliku Božju.Ovo Å”to kreacionisti ĆØine nije baÅ” znanstveno kad inzistiraju na shvacanju od sest dana ili da je Zemlja stara nekoliko tisuca godina. S druge strane teorija evolucije kao sama takva nista ne govori. Druga je sad stvar sto su neki neke znanstvene cinjenice i teorije objasnili na nacin da je to dokaz o nepostojanju Boga ili neke slicne nebuloze. Ako bas hocete napadati tu teoriju stvarno je cinjenica da ne postoje prelazne vrste koje je Darvin rekao da ce se pronaci tj njihovi fosili. Al puno je teze odgovoriti kako je od nezive tvari nastala ziva tvar iz koje se kasnije razvio cijeli zivot, onda kako to covjek ima dusu ( na vecoj je razini od zivotinje), a to nam teorija evolucije ne objasnjava al u biti su postavke evolutivnog razvoja tocne. Ima jedna knjiga koja nam lijepo objasnjava život i smisao zivota te sublimira znanja iz fizike kemije biologije filozofije i teologije, koja joÅ” nije izasla iz tiska al kad bude javit cu ovdje na forumu.
Gogi

PostanoPostano: ned 05 ožu 2006, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cini mi se da sam negdje cuo da je dupin Fliper pocinio samoubojstvo, jer je bolovao od depresije zbog zivota u kavezu. Sto namemece joÅ” jedno glupo pitanje: Jeli Flipper u paklu?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 08 ožu 2006, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naime, tako sam barem ĆØuo, da je darvinistiĆØka teorija evolucije, o nastaknu vrste i preživljavanju samo najjaĆØih i najotpornijih, Å”to u jednom pogledu i ima smisla, gledajuƦi ĆØisto s bioloÅ”ke strane, stoji na "staklenim nogama." Navodno da se fosilni ostaci ĆØovjeka, tj. paljudi, naĆ°eni diljem svijeta, prvenstveno u Africi, Australiji i Europi, ne mogu nikako dovesti u vezu jedni s drugima, tj. teÅ”ko da se mogu posložiti u jedan evolucijski lanac koji bi se zatim nadopunjavao "karikama koje nedostaju."

TakoĆ°er bi htio spomenuti da je darvinizam poslužio u proÅ”losti za neÅ”to Å”to se zove rasizam na evolucijskim temeljima. Konkretan primjer je nacistiĆØki režim u NjemaĆØkoj koji je na ĆØisto darvinistiĆØkim evolucijskim temeljima bazirao svoju rasnu politiku prema židovima, držeƦi ih nižom vrstom, ispod evolucijske razine tzv. "arijevske rase." Postupci dokazivanja tzv. rasne ĆØistoƦe bili su razliĆØiti a jedan od njih bio je praĆØenje evolucijskog razvoja tako Å”to se židovima, Romima i svim "nearijevcima" mjerio nos (tražila se veliĆØina i oblik), zatim veliĆØina glave i sl. Ovakvi postupci nisu tipiĆØni samo za nacizam to su isto radile i zemlje s starom demokratskom tradicijom, pr. SAD prema ameriĆØkim indijancima i crncima, Å vedska i NorveÅ”ka sa Laponcima... Odlazilo se tako daleko da je državna poitika bila da se lapnce kastrira kako bi izumrla ta "niža vrsta."

Bog moj i sve moje.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.