HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 4:57. Pogledaj neodgovorene postove
Teorija evolucije
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 8:29
PostNaslov : Teorija evolucije
Citiraj i odgovori

Nekoliko dana pratim na internetu prepucavanja u Americi oko teorije evolucije. Dakle, teorije koja je do nedavno bila opće prihvaćena po cijelom zapadnom svijetu. Posljednjih nekoliko godina u SAD-u su ojačale struje koje su protiv teorije evolucije i žele da se izbaci iz škola. Htjeli mi ili ne ovo pitanje će se kad tad otvoriti i kod nas. Možda je dobro malo i o tome raspraviti i iznijeti svoja mišljenja.

Citat:
Kulturni ratovi koji bjesne u Sjedinjenim Državama ubiru nove žrtve nakon što su IMAX, lanac kina s divovskim ekranima, i niz uglednih muzeja uvučeni u raspravu o porijeklu života.

Pritisak ultrakonzervativnih vjerskih grupa nagnao je neka kina da prestanu prikazivati filmove u kojima se spominje Darwinova teorija evolucije.

Politički utjecajne američke vjerske grupe odbacuju tu teoriju, unatoč njenom općem prihvaćanju širom svijeta. Umjesto toga, oni promiču hipotezu da je svemir tako složen da ga je moralo stvoriti "inteligentno" biće, tj. Bog i da razvoj života nije rezultat prirodne selekcije.

Znanstvenici žestoko kritiziraju tu kreacionističku teoriju, upozoravajući da ona nije ni na čemu utemeljena i da se radi samo o političkoj igri vjerskih konzervativaca.

Citat:
Tijekom susreta sa skupinom novinara teksaških listova George Bush je u osnovi podržao nastojanje konzervativnih američkih kršćana da u školama izjednače nauk o 'inteligentnom dizajnu' s teorijom evolucije.

Nije rekao što on misli o ideji inteligentnog dizajna, ali je rekao da učenici trebaju učiti o obje teorije. "Mislim da je dio obrazovanja predstaviti ljudima različite škole mišljenja. Pitate li me treba li ili ne ljude izložiti različitim idejama, i moj je odgovor 'da'", rekao je Bush.

Ideja inteligentnog dizjana je uvjerenje da je život toliko složen da se njegov nastanak ne može objasniti samo Darwinovom teorijom evolucije koja se oslanja na ideju slučajnih mutacija i odabira već je nastao namjernim stvaranjem, vjerojatno božanskim.

Američki konzervativni kršćani, koji su važan Bushov politički saveznik, nastoje u američke javne škole uvesti nauk o inteligentnom dizjanu.

Znanstvenici priznaju da evolucija ne daje sve odgovore o nastanku života, ali odbacuju teoriju inteligentnog dizajna kao pokušaj da se vjera uvede u znanstveno obrazovanje.

Školske vlasti u Doveru u Pennsylvaniji su krajem prošle godine prve u Sjedinjenim Državama uvele promjene u nastavni plan svoga okruga zahtijevajući da učenici devetog razreda na satovima biologije o evoluciji budu upoznati i s teorijom inteligentnog dizajna.

Citat:
Na svom godišnjem sastanku Američko udruženje za promicanje znanosti okomilo se na 'inteligentni dizajn', riječima da se protive idejama koje prijete znanstvenoj pismenosti mladih.

Prema zagovornicima inteligentnog dizajna, život na Zemlji isuviše je složen da bi mogao biti rezultat samostalne evolucije.

I kao što ime sugerira, inteligentni dizajn je koncept koji se oslanja na ruku nekog tvorca prirode.

Diljem SAD-a bilo je nekoliko pokušaja antievolucionista da se inteligentni dizajn ugura u školske programe, a AAAS je svaki put žestoko protestirao protiv toga.

"Takvi uvijeni pokušaji uguravanja religije, i to samo jedne religije, u predmete iz prirodnih znanosti je medvjeđa usluga učenicima, roditeljima, učiteljima i poreznim obveznicima", rekao je Gilbert Omenn, predsjednik AAAS-a.

"Vrijeme je da se napokon znanost i religija prestanu okretati jedna protiv druge", dodao je. "One mogu koegzistirati u kontekstu života većine ljudi. Ali ne u školskim učionicama, gdje samo zbunjujemo svoju djecu", misli Omenn.

Tko tu koga?
Eugenie Scott, direktor američkog Nacionalnog centra za znanstveno obrazovanje, koji lobira za daljnje poučavanje evolucije u javnim školama, kaže da vodeće religije trebaju istupiti kako bi se spriječilo da taj problem postane bitka između znanosti i religije.

I neke od njih su se već odazvale. "Pokret inteligentnog dizajna umanjuje religiju. On Boga svodi na dizajnera, inženjera", kaže George Coyne, direktor Vatikanskog opservatorija, jedne od najstarijih astronomskih istraživačkih institucija na svijetu, čije se sjedište nalazi u papinskoj ljetnoj rezidenciji u Castel Gandolfu.

"Inteligentni dizajn se koncentrira na dizajnera kojeg oni zapravo ne žele imenovati – koga oni tu zezaju", pita se Coyne.

Prošle je godine američki savezni sud presudio u korist 11 roditelja iz Dovera, u Pennsylvaniji, koji su tražili da se Darwinova teorija evolucije mora poučavati kao činjenica.

U međuvremenu smijenjeni, školski odbor u Doveru ugurao je inteligentni dizajn u školski program. No, sudac je presudio da se tu radi o kršenju američkog ustava, koji jasno odvaja religiju i državu.

No, unatoč toj presudi, teškoće nisu nestale. U čak 14 američkih saveznih država razmatraju mjere koje će znanstvenike ograničiti u poučavanju evolucije.

To ide dotle da nedavno usvojeno slovo zakona u državi Missouri traži da se u školama poučava samo ona znanost koja se može dokazati pokusom.

"Najnovija strategija je poučavati inteligentni dizajn bez da ga se zove inteligentni dizajn", kaže biolog dr. Kenneth Miller, sa Sveučilišta Brown.

Miller, sudski vještak u slučaju Doverske škole, dodaje: "Zagovornici inteligentnog dizajna i kreacionizma pokušali su prepakirati svoj kriticizam, tvrdeći da samo žele poučavati dokaze evolucije, ali i dokaze protiv evolucije."

No, Mark Gihring, učitelj iz Missourija koji simpatizira inteligentni dizajn, kaže: "Mislim da, ako tražimo u smjeru u kojem nas vode znanstveni dokazi, idemo prema inteligentnom dizajnu."

"U krajnjem slučaju, inteligentni dizajn vodi nas natrag na smisao toga zašto smo ovdje i prema vrijednosti života... ako pojedinac nema smisao života, on se može naći na putu koji je na kraju destruktivan za društvo", kaže Gihring.

Osobno sam si uvjek nastojao razumski i u sladu sa svojim vjerskim nazorima pojasniti nastanak čovjeka, ali danas sam sve više uvjeren kako samo oslanjanje na razum može me odvesti u slijepu ulicu. Upravo to mislim da se dogodilo i znanstvenicima koji podupiru teoriju evolucije, jednostavno ne mogu dati objašnjenja za rupe u teoriji i vječito tragaju za "karikom koja nedostaje." Problem je nastao, barem je tak moje mišljenje, u onom trenutku kada je znanost isključila Boga, otvorila su se mnoga pitanja koja se razumski nisu mogla objasniti, a uključiti vjeru u to bilo je jednako herezi. Mislim da se danas situacija uvelike promjenila i da neke stvari izlaz na vidjelo. Kako vi gledate na teoriju evolucije kao kršćani i kako općenito gledate na odnos znanosti i vjere?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sjećam se kako su nas u školi prije učili i svi baratali terminima,kako je "priroda" sve stvorili,ona je majka od koje je sve nastalo..A svi smos e pitali što je to priroda?dakle,nešto apstraktno za nas!Zato mi od malena kršćanskim odgojem nije bilo teško prihvatiti da je Bog sve stvorio i sve vodi..Iako ga ne vidimo,ipak sam od malena vjerovao da postoji neki kreator,neki um,Bog koji je svemu dao život..

Znanost pokušava sve pa i Boga svesti na matematiku i sve se više razočarava kad vidi da se neke stvari jednistavno ne mogu staviti u okvire i razumski protumačiti. Time priznaju Božju stvoriteljsku ulogu a da nisu ni svjesni..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A evo još nečeg na tu temu što pokazuje da se svijet sve bviše približava Bogu i obrnuto

"Prema pisanju britanskog The Guardiana, sve veći broj otočkih studenata ozbiljno preispituje i odbacuje Darwinovu teoriju biološke evolucije i prihvaća kreacionizam – uvjerenje da je svijet Božje sazdanje nastalo u (doslovno ili metaforički) šest dana

Mnogi studenti pali su na ispitima jer su citirali dijelove iz svetih knjiga Biblije i Kurana. Jedan od Guardianovih sugovornika, profesorica biologije na jednom londonskom koledžu, smatra da su većina njenih studenata danas kreacionisti.

Nema znanstvenih dokaza za Darwinovo 'Podrijetlo vrsta'. To je samo teorija. Čovjek je čudo Božjeg stvaralaštva, kazao je također anonimni 21-godišnji student medicine, inače član fakultetskog Islamskog društva. Dodao je da je spreman reći odgovore koje nastavnici žele čuti kako bi završio školovanje, no ne odstupa od svog uvjerenja. Pritom smatra da su šest dana za koliko je Bog stvorio svijet možda metafora za tisuće godina, ali da je posrijedi kreacija, a ne evolucija.

Dr. David Rosevear iz Creation Science Movementa, pokreta koji po mnogim sveučilištima promiče kreacionizam na sve posjećenijim tribinama, bivši je predavač biokemije na politehničkom sveučilištu u Portsmouthu koji kaže:

Isprva su nam studenti dolazili s podsmijehom. No shvatili su da tu imaju mnogo više za čuti no što su mislili. Naš pristup je – predavati evoluciju, ali spomenuti i kreacionizam i prepustiti studentima da sami odluče.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Srki

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja nemam pojma što je na kraju.
Vjerujem da je Bog stvorio svijet,ali tako davno...
Prethistorijske životinje su postojale,to ne možemo zanijekati,ali tad još nije bilo ljudi.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Daniel

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zato se i zove TEORIJA EVOLUCIJE, samo što je prihvačena i predavana kao nepobitan dokaz o nastanku i razvoju ljudske vrste, a puna je rupa i "karika koje nedostaju." Da bi teorija postala prihvačena činjenica mora biti i dokazana. Običan znanstveni postupak.
Ja uvijek polazim od toga da je Bog stvorio sve, naravno i čovjeka kao najsavršenije biće stvoreno na svoju sliku i priliku. Biblijsku priču o postanku svijeta tumačim kao slikoviti prikaz kojim se prikazuje da je sve stvoreno od Boga i da sve dolazi od Boga.
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 10:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji jedna odlična knjiga koju sam pročitala prije nekoliko godina i koja mi je u potpunosti poljuljala sva stajališta o evoluciji koja sam imala i nakon koje izbjegavam razgovore o toj temi.
Autor je jedan respektabilni znanstvenik kršćanskog svjetonazora koji je sa dva zakona termodinamike u knjizi opovrgnuo teoriju evolucije. Knjiga je namjenjena širem čitalaštvu stoga je napisana veoma jednostavnim rječnikom i lako ju je shvatiti o čemu govori.

O kreacionizmu govori sa znanstvene perspektive i to je doista osvježavajuće.

O njoj sam čula komentare ljudi s doktorskim zvanjima koji ne podnose ni krščane ni one koji dovode u piatnje darwinovu teoriju evolucije kamoli kreacioniste, ali kažu da u knjizi naprosto ničem ne mogu prigovoriti s znanstvenog stajališta.

mislim da se knjiga zove "Postanak svijeta i sudbina čovjeka", ali to ću još provjeriti kad dođem doma, ne znam ovako na pamet ni naziv knjig ni autora.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 19:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Darwina se polako masovno odbacuje , baš je bila prije koji mjesec teorija koja pobija Darwina, pogotovo dio o zajedničkom pretku čovjeka i majmuna te o repiću. Darwin je začetnik evolucije ali današnja evolucija ima najmanje Darwina što ljudi najčešće miješaju jel automatski evoluciju povezuju s njegovim glupostima koje su zastarjele.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Dibidus

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 8:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Zato se i zove TEORIJA EVOLUCIJE, samo što je prihvačena i predavana kao nepobitan dokaz o nastanku i razvoju ljudske vrste, a puna je rupa i "karika koje nedostaju." Da bi teorija postala prihvačena činjenica mora biti i dokazana. Običan znanstveni postupak.

1. Kako si doskočio teoriji evolucije ... prepametno.
Ajde molim te, kad si tako upućen i ne govoriš kao što su govorili pismoznanci, nego kao onaj koji ima vlast, navedi nam te rupe u evolucije. Rekao si da ih je evolucija puna, pa ajde onda barem 10 tih rupa, da nas obrazuješ.

2. Kažeš, obično znanstveno dokazivanje ... kako smjelo.
Ne, dragi moj Telefonu981, u pitanju nije "obično" znanstveno dokazivanje jer su u pitanju vremenski periodi koje čovjek ne može niti zamisliti jer su toliko izvan ljudskog iskustva. Jedan ljudski život je ništa u odnosu na vremenske periode s kojima se barata u teoriji evolucije. Kao što kažeš, evolucija je i dalje teorija iako ima mnogo dokaza njoj u prilog, toliko ima dokaza da je to gotovo koncenzusom prihvaćeno od znanstvene elite, u koju očito ti ne spadaš, kao niti ja.

3. Sukob vjere i evolucije datira još od sukoba znanosti i vjere, tj. sukoba vjere sa znanošću. Mene teorija evolucije uopće kao vjernika ne zbunjuje. To kako je Bog stvarao čovjeka mi uopće nije zbunjujuće. Možda je upotrijebio evoluciju, koju je uprao On stvorio.
Ako tako postavimo stvari, tko smo mi da se borimo protiv nečeg što je Bog stvorio?!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znanost je egzaktna te barata dokazima. Božje stvaranje je nedokazivo uglavnom, zato i je vjera. Znanost će se uvijek vrtiti oko dokaza koje nikada neće moći dokazati dovoljno te će uvijek izmišljati nešto novo za što će kasnije ustvrditi da nije tako. A egzaktno je. Rolling Eyes

Naravno da je Bog sve stvorio pa tako i evoluciju. Druga je stvar što mnogi miješaju neke stare brije koje je utemeljio Darwin sa današnjim spoznajama. I naravno da ima rupa u znanosti. Razmimoilaženje vjere i znanosti je u ograničenosti znanosti i neograničenosti vjere te shvaćanju evolucije od znanosti. Jesmo li evoluirali na način da je prosječna visina od 155 došla do 177 i jeli mozak od 200g došao na 248 ili kako neki trube da smo sišli s grane kao rođaci od majmuna, to je polemika. Dakle od kada smo i kako smo se razvijali. Mislim jako bitno na kraju, al mnogo toga je i usmjereno da se negira vjerovanja u Božje stvaranje koje je opisano u Bibliji simbolično. Mislim kako mi možemo objasniti 7 dana stvaranja svijeta. I kako nam je nemoguće da je bilo 7 dana kad je Svemogućemu sve moguće, ta i što je On stvarao nema vremena. Vrijeme je okvir za ograničene, tj. nas, ljude, tako i evolucija.
Igra ograničenih sa neograničenim, i nebitnim jel je Bog sve stvorio kako je htio. Nama, vjernicima je važno vjerovati kako nas vjera uči. Nevjernicima suprotno dokazati. Neutralnima saznati istinu. A papa ne odbacuje evoluciju jel vjeruje kako se Božje stvaranje ne kosi sa znanošću, tj. da znanost može potvrditi sve to makar i ne mora s obzirom na ograničenost.
To što mnogi manipuliraju sa evolucijom i tumače na razne načine, to je druga priča.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Daniel

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vidim u čemu je problem, ja ne odbacujem teoriju evolucije ali smatram da njezino jednoznačno tumačenje više ne može stajati kao takvo. Uostalom mislim da se i uloga Boga, kao stvoritelja svega živoga treba uzeti u obzir. To što neki odbacuju svaku primisao na ikakvo uplitanje vjere u znanost to je onda njihov problem.
Natty

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za mene je Bog stvorio svemir, svijet i sve vidljivo i nevidljivo. I Bog nije pucnuo prstima ili trepnuo okom već je stvorio zakone na temelju kojih se razvijalo i evoluiralo sve stvoreno. Čovjek je stvoren, nije evoluirao od majmuna jer je čovjek više biće koju karakterizirao svjesnost i individualnost. I nemoguće je da je to evoluiralo, jer bi se to ponovilo već i sa još jednom vrstom u povijesti a nije se dogodilo. Ima također jedna odlična knjiga koja govori o stvaranju, na temelju Knjige postanka, a objašnjava to znanstvenim spoznajama. Knjiga se zove Božja znanost. Uostalom, šta mi ljudi uvijek nešto prtljamo da nešto znamo, a na Papui Novoj Gvineji otkrili su potpuno nove, do sada nepoznate vrste biljaka, životinja i kukaca. I to tek sada. Nemamo pojma ni što nam sve u moru pliva ili na zemlji hoda, a trsimo se da znamo postanak svemira, zemlje i čovjeka. Aha, moš mislit.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Srki

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čovjek je više biće,ali majmun je najviši stupanj životinje.
Kako se onda objašnjava ta sličnost? I takav stupanj inteligencije kod majmuna?

Natty

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Majmun nema sposobnost odlučivanja. I ne bih nazvala to inteligencijom, bar ne ljudskom inteligencijom.

Zbog čega je majmun najviši oblik životinje? Zbog toga jer je najčovjekolikiji?

Daniel

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Majmun nema sposobnost odlučivanja. I ne bih nazvala to inteligencijom, bar ne ljudskom inteligencijom

Možda je to prije nagon?
Srki

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam mislio na sposobnost odlučivanja,već na njihovo brzo učenje. Mogu naučiti i brojke i slova itd.

Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Želiš reći da znaju pisati i čitati ??? Shocked

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znaju, nego samo imaju veliku sposobnost učenja, a zbog velike razvijenosti udova mogu se tom sposobnosti služiti na način jako slični ljudima. To svinja ili dupin ne mogu.

A zašto Bog ne bi sve stvorio odjednom?

Zar svejedno je?

Utočište.
Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa to imaju i orke ili dupini. A kako to misliš odjednom?

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim u 6 dana. A ne milijune godina kako govori teorija evolucije postupnim razvijanjem prvo bjelančevina, pa dnk, pa ajednostaničnih organizama pa sve do nas.

Ovdje se na ovoj temi potpuno odbacila ta mogućnost.

Zar svejedno je?

Utočište.
Natty

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Aha, pa to ti je izvrsno objašnjeno baš u knjizi Božja znanost. Doduše nisam ju cijelu pročitala Embarassed , ali hoću. Uglavnom tko kaže da se sve to nije izdogađalo u 6 dana? Šest Božjih dana? Koji su za nas milijuni godina !

heartsong

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, znam, gore sam spomenula baš jednu knjigu koja govori o mogućnosti da je sve stvoreno u naših, ljudskih 6 dana. Ili 6 sekundi, to nije bitno.

Koliko ja znam, Bogu je i to moguće, a teorija evolucije je ipak samo teorija. Mi ne znamo odgovor, bilo kako bilo. Ali zašto ne čak i razmatrati opciju da je možda sve stvoreno odjednom. Zašto ne?

Zar svejedno je?

Utočište.
Srki

PostanoPostano: sri 01 ožu 2006, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
Ne znaju, nego samo imaju veliku sposobnost učenja, a zbog velike razvijenosti udova mogu se tom sposobnosti služiti na način jako slični ljudima. To svinja ili dupin ne mogu.

A zašto Bog ne bi sve stvorio odjednom?

Bravo,Heart,to si super rekla! jako sretan

ivoo

PostanoPostano: sub 04 ožu 2006, 0:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da je Bogu sve moguće, i naravno da ima svakakvih knjiga u kojima moze svasta pisati. Ali ne treba bas ići u neke krajnosti i nametati neki sukob znanosti i vjere kada on zapravo ne postoji, on može postojati samo kod nekoga tko ne pozna ili znanost ili vjeru.
Bogu je jedan dan kao tisuću godina, a tisuću godina kao jedan dan.
Oni koji pricaju o potpuno doslovnom zamisljanju sedam ljudskih dana za stvaranje svijeta odmah moraju vidjeti neku nelogičnost vec kod drugog izvjesca o stvaranju, gdje se spominje da je nakon stvaranja Adama stvorio Bog mnoge životinje da mu pomognu i onda kad je vidio da nema nikoga stvori mu zenu od njegovih kostiju. U prvom izvjescu piše da je stvorio zivotinje pa tek onda covjeka. Ja izvjesca smatram istinitim ali mora se shvatiti mjesto i vrijeme te nacin kad su pisani te koja im je svrha. Opisano je kako je postupno stvarano sve a ne odjednom zato ima sest dana, a covjek je kao vrhunac stvaranja. Znanost nam govori kako je stvarano a vjera nam govori zasto je stvoreno koji je smisao i znanost i vjera ne mogu biti u sukobu jer su i jedno i drugo u potrazi za istinitim. Istina nikad ne moze proturjeciti istini, ne postoje dvije istine. Uostalom ovi nasi ljudski dani su nastali tek kad je stvorena Zemlja a Zemlja je stvorena jako kasno u odnosu na Svemir, recimo ako je Big Bang dogodio se 1.1 Zemlja je nastala tek 31.12 u kasnim popodnevnim satima a prvi pretčovjek u 23 sata. Razlika izmedu čovjeka i životinje je u duši, čovjek ima dušu koja je besmrtna i po tome je napravljen na sliku Božju.Ovo što kreacionisti čine nije baš znanstveno kad inzistiraju na shvacanju od sest dana ili da je Zemlja stara nekoliko tisuca godina. S druge strane teorija evolucije kao sama takva nista ne govori. Druga je sad stvar sto su neki neke znanstvene cinjenice i teorije objasnili na nacin da je to dokaz o nepostojanju Boga ili neke slicne nebuloze. Ako bas hocete napadati tu teoriju stvarno je cinjenica da ne postoje prelazne vrste koje je Darvin rekao da ce se pronaci tj njihovi fosili. Al puno je teze odgovoriti kako je od nezive tvari nastala ziva tvar iz koje se kasnije razvio cijeli zivot, onda kako to covjek ima dusu ( na vecoj je razini od zivotinje), a to nam teorija evolucije ne objasnjava al u biti su postavke evolutivnog razvoja tocne. Ima jedna knjiga koja nam lijepo objasnjava život i smisao zivota te sublimira znanja iz fizike kemije biologije filozofije i teologije, koja još nije izasla iz tiska al kad bude javit cu ovdje na forumu.
Gogi

PostanoPostano: ned 05 ožu 2006, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cini mi se da sam negdje cuo da je dupin Fliper pocinio samoubojstvo, jer je bolovao od depresije zbog zivota u kavezu. Sto namemece još jedno glupo pitanje: Jeli Flipper u paklu?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 08 ožu 2006, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naime, tako sam barem čuo, da je darvinistička teorija evolucije, o nastaknu vrste i preživljavanju samo najjačih i najotpornijih, što u jednom pogledu i ima smisla, gledajući čisto s biološke strane, stoji na "staklenim nogama." Navodno da se fosilni ostaci čovjeka, tj. paljudi, nađeni diljem svijeta, prvenstveno u Africi, Australiji i Europi, ne mogu nikako dovesti u vezu jedni s drugima, tj. teško da se mogu posložiti u jedan evolucijski lanac koji bi se zatim nadopunjavao "karikama koje nedostaju."

Također bi htio spomenuti da je darvinizam poslužio u prošlosti za nešto što se zove rasizam na evolucijskim temeljima. Konkretan primjer je nacistički režim u Njemačkoj koji je na čisto darvinističkim evolucijskim temeljima bazirao svoju rasnu politiku prema židovima, držeći ih nižom vrstom, ispod evolucijske razine tzv. "arijevske rase." Postupci dokazivanja tzv. rasne čistoće bili su različiti a jedan od njih bio je pračenje evolucijskog razvoja tako što se židovima, Romima i svim "nearijevcima" mjerio nos (tražila se veličina i oblik), zatim veličina glave i sl. Ovakvi postupci nisu tipični samo za nacizam to su isto radile i zemlje s starom demokratskom tradicijom, pr. SAD prema američkim indijancima i crncima, Švedska i Norveška sa Laponcima... Odlazilo se tako daleko da je državna poitika bila da se lapnce kastrira kako bi izumrla ta "niža vrsta."

Bog moj i sve moje.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.