HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 06 pro 2019, 1:43. Pogledaj neodgovorene postove
Meditacije
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 26 tra 2006, 7:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, Bog je tako ljubio svijet
da je dao svoga jedinoroĆ°enoga Sinaā€¦
(Iv 3, 16-21)

Usudimo se razmiÅ”ljati nad evanĆ°eoskim rijeĆØima: "Bog je tako ljubio svijet da je Sina svoga dao!" ƈovjek je ranjeno biƦe upravo zbog pomanjkanja ljubavi. Zato je nama danas, kao Å”to je bila i ljudima prije nas, teÅ”ko shvatiti dubinu ove Isusove rijeĆØi. Pitamo se: zar je zaista ovaj svijet u svim svojim izdanjima vrijedan Božje ljubavi? Zar su zaista ljudi ovoga naraÅ”taja, ljudi s kojima živimo, vrijedni da ih Bog zagrli? Zar sam ja, a sebe tako dobro poznam, vrijedan da me Bog privine na svoje srce?

Nosimo u sebi slike i sjeƦanja: ranjeno je naÅ”e srce, tolika oĆØekivanja nisu ispunjena, tako smo ĆØesto razoĆØarani, bilo u velikim, bilo u malim stvarima. Ima li u takvom svijetu mjesta za jedinstvenu Božju ljubav?

A ipak, Bog nam je iz ljubavi i Sina svoga dao. Sjetimo se da bi istinski otac radije i sebe žrtvovao negoli dopustio da mu dijete umre. A Bog je to uĆØinio. Ljubio je dokraja mene, tebe, ljubio je sve, svakog ĆØovjeka. U svjetlu Kristove prisutnosti, tj. po snazi njegova uskrsnuƦa, ta ljubav nije proÅ”lost i zato smijemo reƦi: Bog tako ljubi... da neprestano daje svoga Sina. To je sadaÅ”nje vrijeme, to vrijedi za ovaj ĆØas, a osobito za trenutak svete mise kad se krÅ”Ć¦anska zajednica sabire oko oltara. Bog nas sada, u blagoslovljenom ĆØasu presvete euharistije, ljubi Isusovom prisutnoÅ”Ć¦u. To je istina Božje ljubavi koja nije ovisna o ljudskoj vjernosti ili ljubavi i zato je tako ĆØvrsta i nepromjenjiva.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 27 tra 2006, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KuŔajte i vidite kako je dobar Gospodin.
(Ps 34,9)

Divim se cvijeƦu -
i rado bih imao njegovu ljepotu.
SluŔam žubor vode -
i rado bih imao njezinu pokretljivost.
Sanjam o pticama -
i rado bih imao njihovu slobodu.
Boravim na kamenu -
i rado bih imao njegov mir.
Prelazim preko cvjetne livade -
i rado bih imao mnoŔtvo njezinih boja.
Promatram sebe u ogledalu -
i zahvaljujem Bogu Å”to sam ĆØovjek
od Njega toliko voljen -
takav kakav jesam.

klara

PostanoPostano: pet 28 tra 2006, 4:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kruh naÅ” svagdanji daj nam danas.
(Lk 11, 1-4)

Danas. BaÅ” hoƦeÅ” da živimo poput Tebe, Gospodine!

Ali tko u svijetu živi taj danas i samo za danas
prepuÅ”ten u buduƦnost kao slobodna ptiĆØica
za ĆØiju se ti hranu i odijelo brineÅ”?

ŽiveƦi za danas, naÅ”e ljudsko biƦe postaje jednostavnije,
ali ga to i zastraŔuje.
Ono bi se htjelo prepustiti nekom sigurnom sutra.
Ipak, to sutra moglo bi i ne doƦi.
A Ti, Gospodine, hoƦeÅ” da budemo budni,
jer ƦeÅ” nas jednoga trenutka i u dan koji mi ne znamo
pozvati k sebi,
a Ti si dosljedan.

Daj nam milost da živimo dobro svaki dan
-onako kako si Ti to odredio.

klara

PostanoPostano: pet 28 tra 2006, 23:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nebesa slavu Božju kazuju
navijeŔta svod nebeski djelo ruku njegovih.
(Ps 19, 2-5)

Priroda ne Ŕtedi boje, miris i oblike.
Ona se ne osigurava protiv tuĆØe, protiv Å”tete
od nevremena i divljaĆØi.
Ne žali se na promjene vremena,
ne pripravlja sebi hranu,
ne bori se za bolji položaj.
CvijeƦe ne zna za depresije,
neuroze ili psihoze.
Odakle mu samo zdravlje,
mudrost i snaga
da raste tako svjesno cilja,
da se tako raskoŔno ukrasuje
i cvate tako divnim bojama?
Tko je uopƦe doÅ”ao na ideju
da ĆØitavu zemaljsku kuglu tako
divno ukrasi?
I za koga je sve to uĆØinjeno?

klara

PostanoPostano: ned 30 tra 2006, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospodine Isuse, otkrij nam Pisma;
ražari nam srce dok nam govoriŔ!
(Lk 24, 35-48)

UĆØenici, ĆØuvÅ”i glas uskrsloga Gospodina
i vidjevŔi njegove probodene ruke,
Ā»od radosti joÅ” ne vjerovahu,
nego se ĆØudom ĆØuĆ°ahuĀ«.
Eto, i sami priznahu da gledanje i ĆØudo
mogu biti zapreka vjeri
i zasljepljenje vjere.
Ali Uskrsli baÅ” htjede pokazati
svoje raspete ruke i probodene noge ā€“
ne da bi se ĆØudili njegovoj moƦi
nego da bi rasvijetlio njihovu vjeru:
Ā»Pogledajte ruke moje i noge. Ja sam!Ā«
Evo nas pred otajstvom Božje ljubavi:
Boga ne spoznajemo po ljepoti njegova lica
nego po ljubavi
koja je za nas raspeta i probodena,
na stvaran naĆØin - u tijelu koje je od nas uzeo.
Evo nas i pred pitanjem:
HoƦemo li pred Gospodinom
i mi biti prepoznati po rukama
u koje je urezan živi trag ljubavi?

klara

PostanoPostano: pon 01 svi 2006, 10:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo djelo Bog hoƦe - odgovori im Isus- da vjerujete
u onoga koga je on poslao.
(Iv 6, 22-29)

Gospodine, nismo li i mi ĆØesto zbunjeni i preplaÅ”eni? Zovemo te, ĆØekamo te, molimo te, primamo te u priĆØesti, a ipak nam sumnje obuzimaju srce. ƈesto i sami pomiÅ”ljamo da vidimo duha, a ne stvarnost. Nikako da te ozbiljno shvatimo. DolaziÅ” nam, a nama se ĆØini da je to samo naÅ”a želja, pobožan osjeƦaj i vapaj srca. ƈak i jedni drugima tumaĆØimo da si ti sigurno tu nazoĆØan, a vladamo se kao da te nema. Kada netko snažnije pokaže da vjeruje u tvoju živu prisutnost te poĆØne u tom smislu govoriti, klicali i djelovati, smatramo da je malo zastranio, gotovo da nije normalan. Jer, joÅ” i danas bismo te htjeli, Isuse, svesti na razinu duha, ili duhova; kao da, zazivajuƦi tebe, zazivamo duha.

UĆØenicima pokazujeÅ”, Isuse, da nisi duh, da nisi nestvaran, da si zbilja. Nisi duh, utvara, nego osoba, Isus, isti onaj koji je bio povijen u pelene u Betlehemu, koji je rastao u Nazaretu, propovijedao po Galileji, visio na križu u Jeruzalemu. DajeÅ” da te prepoznaju. PokazujeÅ” uĆØenicima svoje ruke i svoje noge. To si ti, Isuse!

Možda smo premalo otvoreni tajni tvoga novoga, uskrsnula života. Možda i mi danas ĆØinjenicu tvoga uskrsnuƦa kuÅ”amo prenijeti na neku drugu razinu, daleko od onoga Å”to u naÅ”em naĆØinu miÅ”ljenja zovemo jedinim zbiljskim životom.

Isuse, umnoži nam vjeru,

otkloni sve naŔe sumnje,

otkloni sve naÅ”e krive pojmove o tajni svog uskrsnuƦa.

Daruj nam ĆØvrstu vjeru i spremnost da svjedoĆØimo za te kao za živog Gospodina Isusa, za koga je vrijedno i život svoj položiti.

Apostole si, Gospodine, pouĆØio: Kao Å”to je stvarna tvoja smrt na križu, tvoje trpljenje, tvoje poniženje, tako je stvarno i tvoje uskrsnuƦe iz groba. Tako je i pisano. Pažljivo ĆØitanje Svetoga pisma dovest Ʀe do istih zakljuĆØaka svakoga koji je otvoren u srcu. PouĆØeni tvojim rijeĆØima i obogaƦeni Silom odozgor, tj. darom Duha Svetoga, to Ʀe shvatiti i apostoli. Zato ih i pozivaÅ” da ostanu skupa sve dok ne dobiju ObeƦanje, dar Duha Å”to si im ga ti pripravio za ĆØas roĆ°enja vidljive zajednice svojih svjedoka.

Otvorio si svojim uĆØenicima pamet da razumiju Pisma. Otvori tako danas i naÅ”e pameti, naÅ”a srca da razumijemo poruku tvoje muke i smrti sve do uskrsnuƦa, ali jednako tako da razumijemo svoj život i umiranje te nadu novog i istinitog života. Otvori nas za istinu svoga uskrsnuƦa i daj da u tebi prepoznamo stvarnog Boga i ĆØovjeka, Gospodina i Spasitelja, Isusa Krista!

klara

PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 4:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad se skupe tjeskobe u srcu mome,
tvoje mi utjehe duŔu vesele.
( Ps 94, 19)

Kad me sa svih strana pritisnu težine, iznutra i izvana, kad bih rado pobjegla od sebe i od drugih ā€“ da zaklon pronaĆ°em od biĆØeva rijeĆØi, tada me evo k Tebi. Ako Ti ne doĆ°em, gorĆØina me preplavi, pitanja "zaÅ”to?" me preplave i potonem u more jada iz kog izlaza kao da nema.

I zato k Tebi dolazim, Tebi donosim umornu duÅ”u, Tebi podastirem ranjeno srce i ovu nabujalu rijeku rijeĆØi koje ogoljuju i nanose novu težinu u svakodnevno življenje.

ZaÅ”to je život tako ĆØudan, kad jedna jedina rijeĆØ - oprosti - može uĆØiniti ĆØudo ljubavi? ZaÅ”to se ponekad tako ludo zakaĆØim o tuĆ°u rijeĆØ i onda bujice nesuvislosti poteku, satiruƦi sve pred sobom? ZaÅ”to na vrijeme ne staviÅ” branu na usne moje, da nemoƦna navala biva?

Kad se skupe tjeskobe u mom uzburkanom srcu, dolazim ti u poniznosti, svjesna da mi samo Tvoja blizina može podariti Mir. Mir koji od rana oslobaĆ°a, srce sposobno za nova praÅ”tanja stvara i postaje mironosac.

Bujice se smiruju, moj bližnji dolazi mi blizu, jer: "Tvoje mi utjehe duŔu vesele."

Magali
mod team

PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 21:01
PostNaslov : U srcu mome...
Citiraj i odgovori

"Malo, i viÅ”e me neƦete vidjeti;
i opet malo, pa Ʀete me vidjeti."
(Iv 16, 16-17)

U srcu mome dogodi se ĆØesto jedna velika vatra... zvana ljubav...
ljubav koju su ogoljele Njegove rijeĆØi od kojih se topi i najveƦa santa leda...
Ljubav koja ne pita za uzvrat... Ljubav duboka...daleka kao horizont...
I kako da se borim protiv nje... Ne želim to... Ali ponekad padnem...
Ponekad moja duÅ”a pati zbog pogreÅ”aka koju ĆØine moji koraci...
I ljubav tada ne nestane, nego se pritaji, pritaji poput sjene...
Ljubav prestane biti svjetla, sjajna, jer ju ugasi grijeh...
Tada ga možda ne vidim, ali ne prestajem gledati...
No opet nedugo zatim... uoĆØim trunak topline, uoĆØim dobrotu,
i oĆØi otvorim Njemu...
Shvatim da on je Trag kojeg želim slijediti...
i tada se prepustim... Ljubavi...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 3:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pjevajte mu, svirajte mu,
pripovijedajte sva njegova ĆØudesa!
(Ps 105)

Zatvoreni cvjetovi treÅ”nje bit Ʀe isto tako lijepi kao i otvoreni. Svi su oni isti, svi služe istomu cilju, svi Ʀe otpasti nakon Å”to ispune svoju zadaƦu i napraviti mjesta plodu. Ali važno je da su procvjetali u pravo vrijeme. Jasno zacrtan cilj slijedi ne drvo, nego UĆØitelj koji ga je planirao i izveo i koji mu od davnina daje da uvijek iznova živi.

SliĆØno je i s nama ljudima. NaÅ” se život ne odvija samo u velikome ciklusu izmeĆ°u roĆ°enja i smrti, nego u ritmu godina, mjeseĆØevih mijena, tjedana i dana. To je uspon i pad u intenzitetu ciklusa, naprezanje i uspjeh, rad i poĆØinak, ljubljenje i ljubljenost.

Opet se postavlja pitanje: Tko je sve baŔ tako uredio, i za Ŕto je to dobro?

Divim se Bogu. Pazim na ono Å”to ga veseli, raduje. PrihvaƦam ono Å”to je namijenio i daje meni i uzvraƦam mu za uzdarje dogaĆ°aje vrijednosno poboljÅ”ane i uz zahvalu.

klara

PostanoPostano: čet 04 svi 2006, 4:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam kruh života.
(Iv 6, 22-29)

Vjerujem, Gospodine!

Vjerujem da si prisutan u sakramentu euharistije. Vjerujem u tebe, Isuse, u tajni posveƦena kruha i vina. Vjerujem da je to tvoje predano tijelo i prolivena krv, tj. tvoj život koji si potpuno predao za nas.

Taj kruh i to vino: to je istinski život. Vidljivi je znak tako neznatan i slab, a stvarnost dara je neizrecivo velika i snažna. PozivaÅ” me, Isuse, da vjerujem jer o tom sakramentu ljubavi ovisi život svakoga ĆØovjeka, život svih ljudi, spasenje ĆØitavoga svijeta.

Ti nam govoriÅ”, Isuse: "Tko vjeruje, ima život vjeĆØn! Nekada su oĆØevi vaÅ”i vapili za hranom u pustinji. Bili su gladni tjelesne hrane". Otac im je dao takvu hranu, manu u pustinji, ali u njima se nije dogodila promjena života. Nisu zbog toga iskrenije povjerovali Bogu, njegovim planovima. Ostali su u pustinji i nisu doĆØekali ulazak u obeƦanu zemlju. Tjelesna hrana i pun želudac nisu bili jamstvo trajnog, sretnog i boljeg života.

Ti nas, Isuse, želiÅ” poÅ”tedjeti sliĆØnog iskustva. ObeƦajeÅ” nam viÅ”e. DajeÅ” nam samoga sebe, svoje tijelo i krv. DajeÅ” nam svoj život i hraniÅ” nas sobom na naÅ”em životnom putu. Nismo viÅ”e sami. Nema te situacije, nema tog trpljenja, umiranja i smrti u ovozemaljskom iskustvu, nema niĆØega Å”to bi moglo ugroziti smisao Å”to ga ti, Isuse, dajeÅ” naÅ”em životu u svjetlu svoga uskrsnuƦa.

Tvoje nam uskrsnuƦe govori o trajnosti i neuniÅ”tivosti života koji se hrani tvojim darom euharistije. To je život Å”to ga ne može uniÅ”titi ljudska mržnja, ni moderno oružje, ni ubitaĆØna neprijateljstva, ni sotonistiĆØko iživljavanje nad ljudskim biƦem.

Ono Å”to nam ti, Isuse, darujeÅ” jaĆØe je od svega. Tim životom, tom ljubavlju, snagom svoga uskrsnuƦa hraniÅ” nas u svakoj misi, u svakoj priĆØesti. Vjerujem, Isuse, u tvoju ljubav. Ona je nužna za život svijeta.
Hvala ti Å”to nas tom ljubavlju hraniÅ” u svakoj svetoj priĆØesti.

klara

PostanoPostano: sub 06 svi 2006, 8:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Recite preplaŔenim srcima:
ā€žBudite jaki, ne bojte se!ā€œ
(Iz 35,4)

Kako ĆØesto nailazim na odbijanje, doživljavam prijetnju, osjeƦam se sam i neshvaƦen. Tada mi je potrebna zaÅ”tiƦenost, razumijevanje, naklonost. Bog mi ju dariva. On oslobaĆ°a svake tjeskobe i svakoga straha. Žurba me neki put optereti i dotuĆØe. Tada bojažljivo i zabrinuto mislim na buduƦnost. ZamiÅ”ljam situacije koje bi se mogle dogoditi. Obuzima me strah, stvara u meni nemir, prožima me svega. Strah spada u život, ali ja ga mogu nadvladati. Bog me vodi kroz moj strah. Kad molim, povezan sam s Njim koji mi može i hoƦe pomoƦi, jer me ljubi. Razborito je potražiti pomoƦ kod Boga.

Kako je dobro moƦi moliti i tako se približiti Bogu. Kako je dobro da me On prihvaƦa takva kakav jesam i da u svako vrijeme mogu doƦi k Njemu.

klara

PostanoPostano: ned 07 svi 2006, 8:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam pastir dobri, govori Gospodin;
ja poznajem svoje ovce, i mene poznaju moje!
(Iv 10, 11-18 )

Ti nam se, Gospodine, prispodobljujeÅ”
u liku pastira
jer pastir poznaje svoje stado.
l nas prispodobljujeÅ” stadu
jer stado poznaje svoga pastira,
ĆØuje pastirov glas - i slijedi ga.
Tom slikom poznavanja preispitujeÅ”,
Gospodine,
naŔe sluŔanje i naŔe nasljedovanje.
Opiremo se svakome stadu
jer želimo sami živjeti život,
sami tražiti vrelo okrepe
odbijajuƦi svakoga pastira.
Život nam tako postaje lutanje,
traganje za snagom života.
A stadu je zajamĆØen život
jer pastir ima život
i spreman je položiti ga za svoje stado.
Doista, življenje ima smisao
kad spoznam da postoji Netko
tko je spreman dati svoj život za moj život.
Ne dopusti, Gospodine, Pastiru,
da mi život bude traganje za životom
nego življenje iz života tvoga, darovanoga.

klara

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje ovce sluŔaju glas moj.
(Iv 10, 22-30)

Isus je dobri pastir. Slika je stara i lijepa. Možda danas nekima daleka, ali je duboko biblijski ukorijenjena. Isus kao dobri pastir ide ispred svoga stada. Njegovi razaznaju njegov glas i slijede ga. Isus prvi prolazi kroza sve neprilike puta. On se izlaže pogibelji i svojim biƦem Å”titi svoje. Polaže svoj život da bi ga njegovi imali u izobilju. ƈini sve da naĆ°e zalutalu ovcu. Pastir je sav u službi ovaca. Njegovo je ime oznaka službe: on služi, život svoj izlaže, život svoj daje. To nije pastir koji tjera svoje stado, nego ga vodi. Za njim idu samo oni koji to žele iz slobode svoga srca. Oni prepoznaju njegov glas i otkrivaju da je vrijedno iƦi upravo za njim. KonaĆØna potvrda Isusove pastirske ljubavi i snaga njegova spasenja proizlazi iz križa: "A ja, kad budem uzdignut sa zemlje, sve Ʀu privuƦi k sebi." Isus na križu, raspelo, i danas privlaĆØi: ljudi osjeƦaju blagoslovnu snagu života Å”to ga je on, dobri pastir, darovao za svoje.

Chico

Spol: muško
PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 23:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRED SVETOHRANIÅ TEM

Tijek meditacije

Pođi u crkvu ili kapelicu gdje je svetohraniÅ”te sa Presvetim Sakramentom. Sjedni ili klekni u klupu ili sjedni na stolicu. Zagledaj se u "vječno svjetlo". Neka ti ono pomogne da si posvijestiÅ” da je Isus tu i da te čeka. Mirno, lagano diÅ”ući, gledaj u pravcu svetohraniÅ”ta. Dopusti neka te preplavi tiÅ”ina i tajnovita prisutnost. Ostani tako neko vrijeme bez riječi.
Nakon toga prijateljski pozdravi Isusa. On razumije tvoj jezik. Nakloni mu se. Pitaj ga; reci mu da si tu i zaŔto si doŔao. Budi potpuno jednostavan, bez nekog pobožnog "bontona", budi Isusu prisutan, neposredan.
Daruj Isusu najprije svoje grijehe. Onda i svoje rane, strahove, boli, želje. MožeÅ” li mu čitav život dati na raspolaganje?
Najvažnije je da se ne zaustaviÅ” na svjetlu, oltaru i hostiji, nego da se probijeÅ” do živog Isusa. Zaista je to on osobno. Gledaj ga očima duÅ”e. Neka te drži samo vjera u njegove riječi da je tu. Uskoro ćeÅ” to i iskusiti, Å”to će ti omogućiti njegov Duh. SluÅ”aj Isusa kako ti govori. Ostani dokle god to Isus želi...

Euharistijska prisutnost Isusa Krista osobito je privilegirano mjesto meditacije. Isus je Bog, ali i čovjek. Radi se, dakle, ne samo o njegovoj božanskoj nego i ljudskoj prisutnosti i to na osobit, nekako zgusnut način. Onaj isti Isus, čovjek iz Nazareta, sa svojim ljudskim tijelom - iako uskrslim - prisutan je tu. Čitavo njegovo djelo spasavanja čovječanstva tu je u akciji. SvetohraniÅ”te je produžetak sv. Mise. Čitava je Crkva vidljivo ili nevidljivo tu prisutna. Euharistija je srediÅ”te Crkve i njezin izvor. Tu Isus čeka, čezne za čovjekom da ga otkupi, oslobodi i vjernika osposobi da ga svjedoči i navijeÅ”ta. Tu je Isus, koji razumije naÅ” jezik, zna naÅ”e prilike, poznaje tebe po imenu. Isus, koji želi da se njime hranimo i postajemo njegovo Tijelo. Otajstvo u kojem se njegova Krv prelijeva u naÅ”u, njegovo Tijelo postaje naÅ”im. Euharistija je bogatstvo pred koje treba stati i upijati ga. Tko se odluči za meditacije pred euharistijskim Isusom Kristom, svaki će se dan vraćati

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Chico

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 23:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Svaki od nas okrenuo se svojim vlastitim putem." (izajija 53:6)

Svaki čovjek slijedi svoj vlastiti put. Kamo on vodi? Mnogobrojni su putevi koji vode u smrt. Jedan jedini put vodi u život, vječni život: Isus Krist.
"Ja sam put, istina i život; nitko ne dolazi k Ocu osim po meni". (Ivan 14:6).
"Nema drugog imena, koje je dano ljudima, po kojem se možemo spasiti" (Djela apostolska 4:12).
"Postoji jedan posrednik između Boga i ljudi, čovjek Isus Krist, koji se sam dao u otkup za sve." (I. Timoteju 2. 5-6).

Svaki drugi put koji tvrdi da vodi Bogu, zavodi one koji njime idu. Put dobrih djela nije put spasenja. Tu će se možda naći uvaženje svojih bližnjih, ali nikada mir s Bogom.

Put religije i predanosti isto tako nije put spasenja: održavati religiozne navike, izgovarati molitve, činiti dobro oko sebe, kolikogod to bilo cijenjeno, niÅ”ta od toga ne spasava.

Djeco vjernika (krÅ”ćana), vi se nećete spasiti vjerom vaÅ”ih najmilijih. Bit ćete tim viÅ”e odgovornim ako, nakon Å”to ste čuli istinu, niste je htjeli primiti.

"TKO SLUÅ A MOJU RIJEČ I VJERUJE ONOMU KOJI ME POSLA, IMA VJEČNI ŽIVOT. ON NE DOLAZI NA SUD, VEĆ JE PREÅ AO IZ SMRTI U ŽIVOT." (Ivan 5:24)

Chico

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 23:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tko sam ja??

Ja sam dijete Božje. Ivan 1:12
Ja sam izabran i usvojen od njega. Efežanima 1:4
Ja sam otkupljen. I. Korinćanima 6:19
Ja imam novo ime. Otkrivenje 2:17
Ja pripadam Isusovoj obitelji. I. korinćanima 12:27
Ja imam domovinu na nebesima. Filipljanima 3:20
Ja sam ljubljen od Boga. I. Solunjanima 1:4
Ja imama sigurnost u Njemu.Rimljanima 8:31
Ja znam On se brine za mene. Filipljanima 4:19
Ja imam izravan pristup Njemu. Efežanima 2:18
Ja sam zjenica Njegovog oka. Psalam 17:8
Ja imam oproŔtenje grijeha. KoloŔanima 1:14
Ja sam oslobođen svake osude. Rimljanima 8:1
Ja sam novo stvorenje u Kristu. II. Korinćanima 5:17
Ja sam obučen u Njegovu pravednost. II. korinćanima 5:21
Ja sam ispunjen u Njemu. KoloŔanima 2:10
Ja sam Božje djelo. Efežanima 2:10
Ja sam djelo koje će Bog dovrÅ”iti. Filipljanima 1:6
Ja sam slika Njegovog Sina. Rimljanima 8:29
Ja imam misao Kristovu. I. Korinćanima 2:16
Ja sam odraz Njegovog života. KoloŔanima 3:4
Ja sam Njegov miomiris. II. Korinćanima 2:15
Ja donosim rod za Njega. Ivan 15:16
Ja mogu sve u Njemu. Filipljanima 4:13
Ja živim u ovisnosti o Njemu. Galaćanima 2:20
Ja sam Njegov prijatelj. Ivan 15:15
Ja sam Njegova zaručnica. Otkrivenje 21:9
Ja sam subaŔtinik Kristov. Rimljanima 8:17
Ja imam bogatstvo Njegove milosti. Efežanima 1:7
Ja sam onaj koji pobjeđuje svijet.I. Ivanova 5:4
Ja znam da imam vječni život. I. Ivanova 5:13
Ja sam sačuvan od Zloga. II. Solunjanima 3:3
Ja mogu naći milost u trenutku potrebe. Hebrejima 4:16
Ja sam siguran da sve ide na dobro. Rimljanima 8:28

klara

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 9:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda.
(Iv 15, 1-8 )

"Bez mene ne možete uĆØiniti niÅ”ta!"
- posvjeÅ”Ć¦ujeÅ” nam danas, Gospodine.
A mi smo uvjereni kako toliko dobra ĆØinimo
ne gubeƦi ni djeliƦ vremena.
UsuĆ°ujemo se reƦi da "puno ĆØinimo".
Tom naŔem "puno"
ti suprotstavljaŔ svoj pravorijek - "niŔta".
Sve Å”to ĆØinimo,
pa taman i nadvisivalo snage naŔe,
ako je bez tebe - niŔta je.
Da, puno toga možemo bez tebe,
ali sve Ŕto je bez tebe- niŔta je.
Doista najumornije ruke nisu žuljevite ruke,
nego prazne ruke - one koje ĆØineƦi puno
ne donose niŔta. Ko suha su grana
koja trsu snagu odnosi ne donoseƦ' ploda.
Blagoslovi, Gospodine, žuljeve naŔe
i daj nam snagu života svog
da djela naŔa plodom tvojim urode.
Amen.

klara

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 17:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svatko tko sluÅ”a ove moje rijeĆØi i izvrÅ”ava ih
može se usporediti mudrim ĆØovjekom
koji svoju kuƦu sagradi na litici.
( Mt 7, 21. 24-27)

Život prolazi i sve Å”to imam jednog dana Ʀu napustiti.
Smrt je neumoljiva.
Dobro koje sam uĆØinio i suza koju sam bilo kome otro ostat Ʀe sa mnom
jer mi ih smrt ne može istrgnuti iz ruku.
Dobra djela i humani ĆØin ostat Ʀe moji zauvijek.
Bit Ʀe tragovi koje Ʀe pokuÅ”ati slijediti mnogi.
Mislim da znam kojim putem trebam iƦi.

ƈujem kako u dubini mene odjekuju Augustinove rijeĆØi:
"Za sebe si nas stvorio, Bože.
I nemirno je srce naŔe dok se ne smiri u tebi."

Stvoren sam da i ja ugradim svoj kamen u izgradnji boljega svijeta.

klara

PostanoPostano: uto 16 svi 2006, 3:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ostavljam vam mir; mir, i to svoj, dajem vam.
(Iv 14, 27-31a)

Mir je jednostavnost duha, vedrina savjesti, spokoj duŔe, veza ljubavi. Mir je red, sklad unutar osobe, neprestana radost koja je posljedica mirne savjesti, sveta radost srca u kojem vlada Bog. Mir je put savrŔenstva ili, joŔ bolje: savrŔenstvo se nalazi u miru.

Demon, koji zna sve te stvari, ĆØini sve napore da nam oduzme mir. DuÅ”a se ne smije žalostiti ni zbog ĆØega, osim toga da uvrijedi Boga. No i u tome moramo biti vrlo razumni: valja nam žaliti zbog naÅ”ih slabosti, no neka to bude mirna žalost, uvijek puna povjerenja u Božje milosrĆ°e. ƈuvajmo se onih predbacivanja i grižnje savjesti koji dolaze najĆØeÅ”Ć¦e od neprijatelja koji nam želi oduzeti mir.

Ako nas grižnja savjesti vodi poniznosti i marljivosti u dobru, ne oduzimajuƦi nam povjerenje u Boga, znajmo sa sigurnoÅ”Ć¦u da dolazi od Boga. Ako nas, naprotiv, ĆØini bojažljivima, nepovjerljivima, lijenima, sporima u dobru, znajmo sa sigurnoÅ”Ć¦u da dolazi od demona, odbacimo je i tražimo utoĆØiÅ”te u povjerenju u Boga.

klara

PostanoPostano: uto 16 svi 2006, 16:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žedan sam.
(Iv 19,28 )

ON JE ŽEDAN... za svakim od nas

Istina je. Stojim na vratima tvoga srca, dan i noƦ.
I onda kad ne sluÅ”aÅ” i kada sumnjaÅ” da bi to mogao biti ja ā€“ Ja sam tamo.
IÅ”ĆØekujem i najmanji znak tvog odgovora,...dolazim kad god me pozoveÅ”...
Dolazim tiho i neprimjetno, ... Dolazim sa svojim milosrĆ°em, sa svojom željom da oprostim i izlijeĆØim,
i s ljubavlju veƦom od tvoga shvaƦanja ā€“ ljubavlju koja je velika kao ljubav koju sam primio od Oca
(Kao Å”to je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vasā€¦ Iv 15,9)...
Dolazim sa svojom snagom da mogu nositi tebe i svo tvoje breme;
sa svojom milosti, da dodirnem tvoje srce i promijenim tvoj život,
i mir ti svoj darujem da umirim tvoju duŔu.
Poznajem te u cijelosti. Znam sve o tebi. Svaku vlas na tvojoj glavi sam izbrojio.
NiÅ”ta u tvome životu nije nevažno za Mene. Slijedio sam te godinama i uvijek sam te volio ... ĆØak i u tvojim lutanjima.
Znam sve tvoje probleme. Znam tvoje potrebe i tvoje brige. Da, znam sve tvoje grijehe.

Ali ponovno ti kažem da te volim.
Ne zbog onoga Å”to jesi ili nisi uĆØinio ā€“ volim te zbog tebe samoga,
zbog ljepote i dostojantva koje ti je moj Otac dao stvorivŔi te na Svoju sliku.
To je dostojanstvo koje si ĆØesto zaboravio, ljepota koju si okaljao grijehom.
Ali ja te volim onakva kakav jesi i prolio sam svoju krv da bih te pridobio nazad.
Ako me samo zamoliÅ” s vjerom, Moja Ʀe milost dotaƦi sve ono Å”to treba promijeniti u tvome životu,
i ja Ʀu ti dati snage da se oslobodiÅ” grijeha i njegove razarajuƦe snage.
Znam Å”to je u tvom srcu ā€“ znam tvoju usamljenost i tvoje rane ā€“ odbaĆØenost, osude, poniženja.
Sve sam to ponio prije tebe, tako da možeŔ podijeliti sa mnom moju snagu i pobjedu.
Znam posebno ā€“ tvoju potrebu za ljubavlju ā€“ kako žudiÅ” za ljubavlju i pažnjom.
Ali kako si ĆØesto uzalud žudio, tražeƦi tu ljubav sebiĆØno,
pokuÅ”avajuƦi ispuniti prazninu u sebi prolaznim zadovoljstvima ā€“ s joÅ” veƦom prazninom grijeha.
ŽudiÅ” li za ljubavlju? "DoĆ°ite k meni svi vi koji ste žedniā€¦" (Iv 7,37).
Ja Ʀu te zadovoljiti i ispuniti.
ŽudiÅ” li za pažnjom? Brinem o tebi viÅ”e nego Å”to možeÅ” zamisliti ā€“ do toga da sam umro na križu za tebe.
ŽEƐAM ZA TOBOM.
Da, to je jedini naĆØin kojim mogu opisati svoju ljubav prema tebi.
ŽeĆ°am za tobom. ŽeĆ°am da te volim i da me voliÅ” ā€“ toliko si mi dragocjen.
ŽeĆ°am za tobom. DoĆ°i k meni i ja Ʀu ispuniti tvoje srce i izlijeĆØiti tvoje rane.
UĆØinit Ʀu te novim stvorenjem i dati ti mir, ĆØak i u svim tvojim kuÅ”njama.
ŽEƐAM ZA TOBOM.
Nikada ne smijeÅ” sumnjati u moje milosrĆ°e, moje prihvaƦanje tebe, moju želju da ti oprostim,
moju ĆØežnju da te blagoslovim i da živim svoj život u tebi. ŽeĆ°am za tobom.
Ako se osjeƦaÅ” nevažnim u oĆØima svijeta to uopƦe nije važno.
Za mene na cijelom svijetu ne postoji nitko tko mi je važniji od tebe.
ŽeĆ°am za tobom. Otvori mi srce. DoĆ°i k meni, žudi za mnom,
daruj mi svoj život i dokazat Ʀu ti koliko si važan mom srcu.
Zar ne shvaƦaÅ” da moj Otac veƦ ima savrÅ”en plan kako promijeniti tvoj život, poĆØevÅ”i od ovog trenutka?
Vjeruj mi, moli me svaki dan da doĆ°em i preuzmem nadzor nad tvojim životom i ja Ʀu to uĆØiniti.
ObeƦavam ti pred svojim nebeskim Ocem da Ʀu ĆØiniti ĆØudesa u tvome životu.
ZaÅ”to bih to uĆØinio? Zato Å”to žeĆ°am za tobom.
Sve Å”to tražim od tebe je da mi se potpuno predaÅ”. Ja Ʀu uĆØiniti sve ostalo.
VeƦ sada vidim mjesto koje je moj Otac pripremio za tebe u Mom kraljevstvu.
Zapamti da si u ovom životu hodoĆØasnik, na putu kuƦi.
Grijeh te ne može nikada zadovoljiti niti ti dati mir koji tražiŔ.
Sve ono Å”to si tražio izvan mene ostavilo je samo joÅ” veƦu prazninu u tebi.
Zato se nemoj navezivati na prolazne stvari ovoga života.
Ali prije svega ne bježi od mene kada padneÅ”. DoĆ°i k meni bez odlaganja.
Kad mi predaÅ” svoje grijehe - dajeÅ” mi radost da budem tvoj Spasitelj...
Ne postoji niÅ”ta Å”to ne mogu oprostiti i izlijeĆØiti, stoga doĆ°i i olakÅ”aj svoju duÅ”u.

Bez obzira koliko daleko odlutao, bez obzira koliko me ĆØesto zaboraviÅ”,
bez obzira koliko križeva moraŔ nositi u svome životu, postoji neŔto Ŕto želim da zapamtiŔ,
neÅ”to Å”to se neƦe nikada promijeniti: ŽeĆ°am za tobom. Ovakvim kao Å”to jesi.
Ne moraÅ” se promijeniti da bi vjerovao u moju ljubav, jer Ʀe te upravo tvoja vjera u moju ljubav promijeniti.
Ti me zaboravljaÅ” ali ja te tražim svakog trenutka ā€“ stojim na vratima tvoga srca i kucam.
Je li ti teŔko u to povjerovati? Zato pogledaj na križ.
Pogledaj moje srce koje je bilo probodeno za tebe. Zar nisi razumio moj križ?
Tada posluÅ”aj ponovo rijeĆØi koje sam s njega izgovorio ā€“
zato Å”to one jasno govore zaÅ”to sam sve ovo pretrpio za tebe: "ŽEDAN SAM ā€¦" (Iv 19,28 ).
Da, žeĆ°am za tobom, kao Å”to psalam koji sam molio kaže o meni:
"Tražio sam nekog da me voli i nisam naÅ”ao nikogā€¦"(Ps 69,25).
Cijeli tvoj život tražio sam tvoju ljubav ā€“ i nikada te nisam prestao voljeti i ĆØeznuti za tvojom ljubavlju.
PokuÅ”ao si puno toga u svojem traganju za sreƦom;
zaÅ”to mi ne pokuÅ”aÅ” otvoriti svoje srce upravo sadaā€¦ viÅ”e nego ikada prije?
Svaki put kada otvoriÅ” vrata svoga srca, svaki puta kad mi se približiÅ”, ĆØut ƦeÅ” moj glas,
iznova i iznova, ne ljudskim rijeĆØima nego u duhu:
"Bez obzira Å”to si uĆØinio, volim te zbog onog Å”to jesi. DoĆ°i k meni sa svim svojim jadima i grijesima,
sa svojim teÅ”koƦama i potrebama i sa svojom ĆØežnjom za ljubavlju.
Stojim na vratima tvoga srca i kucamā€¦ Otvori mi, jer ŽEƐAM ZA TOBOMā€¦"

klara

PostanoPostano: sri 17 svi 2006, 4:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne, ja sam se smirio,
i upokojio duŔu svoju;
kao dojenĆØe na grudima majke,
kao dojenĆØe duÅ”a je moja u meni...
(Ps 131)

Prihvatimo danas sebe, svoju ograniĆØenost, uspjehe i neuspjehe,
ljude i situacije, i ostanimo smireno u Božjoj ruci,
u Božjem srcu
baÅ” kao dojenĆØe na grudima majke.
Upokojimo, umirimo svoje dubine u Bogu blizom i dobrom.
Tada se nemamo ĆØega bojati.
Ma Å”to se dogodilo, korijenje naÅ”eg biƦa je u Bogu.
Dobro je ĆØesto u srcu ponavljati:
"... ja sam se smirio i upokojio duŔu svoju..."
kako bi mir u nama postajao stvarnost.

Živjeti je radost!

Dobro je to ĆØuti i u to ĆØitavim biƦem povjerovati.
Bog nas ne vara.

klara

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doưite k meni svi koji ste umorni i optereƦeni,
i ja Ʀu vas okrijepiti.

(Mt 11,28 )

Gospodin neƦe silom uzeti breme tvojih briga, tvoje oruĆ°e i oružje da se sam njime služi, tvoje djelo da ga sam dovrÅ”i.

On je tu, prisutan u ĆØitavom tvom životu, ali diskretno ĆØeka da mu ti sam predaÅ” neku neugodnost, da mu povjeriÅ” neki zadatak. ZaÅ”to ĆØuvaÅ” toliko posla za samoga sebe? ƈemu se boriÅ” tražeƦi da ti On "pomogne"? ZaÅ”to mu ne predaÅ” sve, da On nosi sve, da On ĆØini sve, zaÅ”to mu ne predaÅ” svoje srce i svoje ruke da se On sa njima posluži?

Prije nego je usnuo na križu, Krist je na Golgoti rekao svome Ocu: "U Tvoje ruke duh svoj predajem", duh optereƦen svim grijesima, svim patnjama, svim "brigama" svijeta; nakon tri dana Otac mu je vratio život, potpuno nov, slavan i sjajan - to je Uskrs!

Svake veĆØeri, pristani da umreÅ” svim svojim nemirima, svim svojim opravdanim i neopravdanim brigama. Ponizno predaj sve u ruke Oca da te probudi svakoga jutra osloboĆ°ena svakoga nemira, nova, ĆØista, za život koji te oĆØekuje."

klara

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 7:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto, ozdravio si!
ViÅ”e ne grijeÅ”i da te Å”to gore ne snaĆ°e!
(Iv 5, 1-9.14)

Ā½Gospodine, nikoga nemamĀ½. Prepoznajem se u tim rijeĆØima. I sama se ĆØesto tako osjeƦam.
Možda imam obitelj, prijatelje, znanceā€¦, ali ĆØesto sam tako usamljena i nitko od njih ne može dotaknuti moju samoƦu.
Kad uĆ°em u svoju nutrinu, u svoje srce, ondje sam posve sama.
Ni jedan odnos s ljudima, ni jedan posao, ni jedna razbibriga ne može ispuniti taj osjeƦaj usamljenosti, praznine,
osjeƦaj da nemam nikoga i da niÅ”ta od onoga Å”to imam ne vrijediā€¦

Isuse, ti si me opazio i shvatio da sam veƦ dugo u tome stanju.
PitaÅ” me: Ā½Å½eliÅ” li ozdraviti?Ā½ Kakvo ĆØudno pitanje. Tko ne bi želio ozdraviti?
A ipakā€¦ Možda sam se veƦ naviknula na ovo stanje? Možda mi je draže sažaljevati samu sebe
i optuživati druge za svoje stanje nego neÅ”to promijeniti? Možda nemam snage ni hrabrosti uĆØiniti prvi korak?
Možda viŔe volim životariti sama nego ustati i hodati s Tobom?

Isuse, joÅ” me viÅ”e potresaju tvoje rijeĆØi Ā½ViÅ”e ne grijeÅ”i da te Å”to gore ne snaĆ°e!Ā½.
Dosad nisam razmiÅ”ljala o sebi kao o grjeÅ”niku. Mislila sam, ako nisam nikoga ubila ni opljaĆØkala, nemam grijeha.
Nisam pravo ni razumjela Å”to je grijeh, da je to zapravo moja sebiĆØnost i nedostatak ljubavi.
Nisam znala da grijeÅ”im svaki put kad svoju slobodu, koju si mi dao kao najveƦi dar
i po kojoj se mogu nazvati ĆØovjekom, zlorabim opredjeljujuƦi se protiv Tebe i Tvojih zapovijedi.
I o zapovijedima sam imala krivu predodžbu, smatrajuƦi ih nekom nepotrebnom stegom
i tiranijom, ili neĆØim zastarjelim.
Sad pomalo uviĆ°am da su to tvoji oĆØinski savjeti po kojima mogu oĆØistiti svoje srce
da bih uŔla u zajedniŔtvo s tobom, koji si Presvet i bez ljage.
PoĆØinjem razumijevati da moja bolest nije kazna, ali može biti posljedica
mojih grijeha i odijeljenosti od Tebe, Izvora života.

Isuse, oprosti mi Ŕto sam bila tako budalasta i nepromiŔljena.
Oprosti mi Å”to sam se utopila u svojoj sebiĆØnosti i živjela kao da te nema.
Sad razumijem da ono Ā½nemam nikogaĀ½ zapravo znaĆØi Ā½nemam TebeĀ½.
I sva moja samoƦa i praznina i napuÅ”tenost proizlazi iz odijeljenosti od Tebe.
A odijeljenost od Tebe ranjava i moje odnose s ljudima, koji mi se ĆØesto ĆØine ispraznima i manjkavima.
UviĆ°am, Isuse, da sam za to uvelike sama kriva: moja sebiĆØnost, moje pogreÅ”ke i krive odluke.
Isuse, kajem se od svega srca. Želim promijeniti sebe i svoj život. Pomozi mi.

Ali gle ĆØuda! Ti i ne ĆØekaÅ” da se promijenim, da postanem sveta.
Ti mi sam prilaziÅ”, otkrivaÅ” mi istinu o mojoj egzistenciji i govoriÅ” mi: Ā½Ustani i hodi!Ā½
Dovoljno je da stanem pred tobom ovakva kakva jesam, u iskrenosti srca, i veƦ sam zdrava.
Isuse, kako si velik, i rijeĆØ je Tvoja oÅ”trija od dvosjekla maĆØa!
Isuse, kako da te ne posluÅ”am kad mi govoriÅ” svoj spasonosni savjet: Ā½ViÅ”e ne grijeÅ”i!Ā½
I neƦu se kloniti grijeha samo iz straha da me ne snaĆ°e vjeĆØna smrt duÅ”e ā€“ imam i jaĆØi razlog.
Upoznala sam Tebe, Tvoju ljubav i milosrĆ°e, Tvoje prihvaƦanje i praÅ”tanje.
Ona praznina u dubini moga srca ispunjena je i viÅ”e nikada neƦu biti sama.
ViÅ”e nikada neƦu morati reƦi: Ā½Nemam nikogaĀ½ jer od sada Ʀu imati Tebe, svoga prijatelja i brata.
S psalmistom govorim: Ā½Ako me otac i mati ostave, Gospodin Ʀe me primiti.Ā½
A Ti ƦeÅ” uƦi i u moje odnose s ljudima i blagosloviti nas, povezati nas
novim vezovima ljubavi u Duhu i Istini. Tako neka bude!
Amen.

klara

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 9:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

UzaÅ”aÅ”Ć¦e (Spasovo)

UzaÅ”aÅ”Ć¦e je blagdan svih naroda:
"Narodi svi, pljeÅ”Ć¦ite rukama, kliĆØite Bogu glasom radosnimā€œ,
jer je u vama Bog po Duhu Svetom stvorio novu zemlju
- da u njoj bude nazoĆØan Isus Krist.

Danas ā€žuzlazi Bog uz klicanjeā€œ ā€“ na Nebo!
Ali i ostaje- krotak i ponizan ā€“ meĆ°u nama.
ā€žBog kraljuje nad narodima, stoluje Bog na svetom prijestolju.ā€œ

UzviÅ”eni PobjedniĆØe grijeha,smrti i pakla,
danas te gledam u duhu kako se slavodobitno uzdižeŔ na Nebo,
koje si opet greÅ”nom ĆØovjeku otvorio zaslugom svoje muke i smrti.
Na Maslinskoj gori si uzaŔao na Nebesa
i uniÅ”ao u prebivaliÅ”te vjeĆØnoga veselja
- na onoj istoj gori, na kojoj si se hrvao sa smrƦu i krvlju znojio.
Time Ti, Isuse moj, uĆØiÅ” da samo
put trpljenja, nevolje i križa vodi u Nebo.
Ti si mi pokazao put,a ja Ʀu te slijediti
i neƦu ni truda Å”tedjeti ni nevolje se bojati
da dostignem slavu nebesku.
Amen.

klara

PostanoPostano: pon 29 svi 2006, 11:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako ne vidite, ne vjerujete
(Iv 4, 46-53)

Isuse, koliko je istine u tvojim rijeĆØima: Ā½Ako ne vidite znamenja i ĆØudesa, ne vjerujete!Ā½ U svojoj ljudskog ograniĆØenosti uvijek želimo vidjeti, ĆØuti, opipati. Tražimo dokaze ili pak trĆØimo za znakovima, ĆØudima, ukazanjima, neobiĆØnostima, senzacijamaā€¦ Za vrijeme svoga zemaljskog života nisi želio da se govori o ozdravljenjima i drugim tvojim ĆØudesnim djelima, nisi želio senzacije. Nisi želio da te ljudi slave kao iscjelitelja i ĆØudotvorca. Htio si da, poput onog kraljevskog službenika, jednostavno povjeruju tvojoj rijeĆØi i da prepoznaju u tebi svoga Gospodina i Spasitelja, Sina Božjega.

Ljudima koji su te vidjeli za tvoga zemaljskog života nije bilo niÅ”ta lakÅ”e povjerovati nego nama danas: Ā½Nije li ovo drvodjelja, sin Marijin?Ā½. I onda se tražila vjera, i nisu te svi prepoznali u obliĆØju sluge. DoÅ”ao si svojima, i tvoji te ne primiÅ”e. Nisi se uklapao u njihove predodžbe, kvario si im planove. I mi bismo danas željeli neki znak, ĆØudo, dokaz da postojiÅ” i da si doista Sin Božji. I danas si, Kriste, jednima ludost, drugima sablazan. I danas povjerovati znaĆØi odreƦi se svoje ljudske Ā½mudrostiĀ½ i prihvatiti tvoju, božansku Mudrost.

Isuse, tako je teÅ”ko odreƦi se svoje ljudske oholosti i priznati da postoji viÅ”e biƦe,Bog, koji me stvorio, koji u svojoj ruci drži moj život. Kako je teÅ”ko pokloniti mu se i priznati ga svojim Gospodarom. A joÅ” je teže prihvatiti da me taj SvemoguƦi, SveviÅ”nji Bog, Gospodar svega Å”to postoji, toliko ljubi da je poslao na svijet tebe, svoga Sina, pravoga Boga i pravoga ĆØovjeka, radi mene i mojega spasenja. Kako je teÅ”ko povjerovati da si za mene umro na križu, da si moj Spasitelj, brat i prijatelj. Kako je teÅ”ko povjerovati da si Emanuel, Ā½s nama BogĀ½, Bog koji želi biti s ĆØovjekom.

Kriste, znam da je vjera dar. Ali ona je i ljudski ĆØin, odluka. Danas želim uĆØiniti taj korak, odgovoriti ljubavlju na tvoju ljubav. Danas se priznajem malenom pred tobom. Moj je um ĆØudesan, može toliko toga. Hvala ti na tome daru. Ali on je samo to Å”to jest: ljudski um. Ima svoje granice preko kojih ne može prijeƦi. Da bih upoznala tebe i rasla u toj spoznaji, potrebna mi je uz razum i vjera. Razum me može dovesti samo do vrata, ali proƦi kroz ta vrata i uƦi u tvoju stvarnost, u pravu stvarnost stvarniju od svega Å”to registriram svojim osjetilima, u zbilju nad svim zbiljama ā€“ to mogu samo snagom vjere.

Danas se želim prikloniti tebi i povjerovati tvojoj rijeĆØi. Danas se, Bože, svjesno, u svoj slobodi, želim opredijeliti za tebe. Želim se pokloniti pred tobom i priznati te svojim Gospodinom i Gospodarom, svojim Stvoriteljem i Spasiteljem, svojim UĆØiteljem i Otkupiteljem, svojim Ocem, i Prijateljem i Bratom. Želim se ubrojiti meĆ°u tvoje uĆØenike i prijatelje. Ne tražim znakove ni dokaze ni ĆØudesa. Pomozi mi da te nauĆØim prepoznavati u svome životu, u svakodnevnim stvarima, u sebi i oko sebe. Pomozi mi da svakim danom sve dublje upoznajem tvoju bezgraniĆØnu ljubav. Pomozi mi da rastem u zajedniÅ”tvu s tobom, te u svjetlu vjere napredujem u spoznaji i mudrosti.
Amen!

OĆØe naÅ”ā€¦

Zdravo, Marijoā€¦

Slava Ocuā€¦

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.