HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 17 lis 2019, 15:49. Pogledaj neodgovorene postove
Razvod
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
vasha

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:21
PostNaslov : Razvod
Citiraj i odgovori

E ovako, zbunjuje me neÅ”to Å”to sam proĆØitala u Bibliji - EvanĆ°elje po Mateju, gdje Isus kaže "A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludniÅ”tva - pa se oženi drugom, ĆØini preljub".
OĆØito je da se stav Crkve u ovom sluĆØaju razlikuje od Isusovih rijeĆØi - ĆØak ni u sluĆØaju bludniÅ”tva (preljuba..) ne dopuÅ”ta se razvod.

Jel može netko to objasniti? Question
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mash

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vasho, ajd ovo pitanje prebaci na temu- ImaÅ” pitanje, doĆ°i po odgovor!
(osim ako baŔ ne želiŔ zasebnu temu o tome)

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

sike

Spol: muško
PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali tema neka ostane,bit Ʀe zanimljivo ĆØuti miÅ”ljenja a vjerujem da Ʀe netko imati i svjedoĆØanstvo o toj temi,makar možda ne iz svog primjera,ali iz primjera svojih bližnjih.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
vasha

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa volila bi da ovo ostane kao posebna tema jer bi htjela da i opƦenito iznesemo stavove i razmiÅ”ljanja o razvodu, a mogli bi raspraviti i aktualnu situaciju u vezi otkaza na poslu zbog razvoda...
klara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a joj, tu bi trebao odgovor nekoga dobro potkovanog ...
a tema je i te kako potrebna, jer je u posljednje vrijeme bilo dosta
aktualno proglaŔavanje crkvnih brakova nevaljanim (thompson, npr...) ...

koliko je meni poznato - ne po stoji crkveni razvod braka, veƦ kao Å”to napisah
proglaŔavanje ženidbe nevaljalom ...

"poniŔtenje braka' ili proglaŔenje crkvene ženidbe nevaljanom je,
postupkom crkvenog suda, moguƦe jedino u sluĆØaju da je ta ženidba nevaljano sklopljena,
tj. u sluĆØaju ako su prije sklapanja ženidbe postojale neke zapreke
(a da ih zaruĆØnici ili nisu tada bili svjesni ili su ih namjerno zaobiÅ”li, preÅ”utjeli)
koje su prijeĆØile da ženidba bude valjano i dopuÅ”teno sklopljena.
postupkom crkvenoga suda Ʀe se to sve nastojati prouĆØiti, svjedoĆØanstvom jedne i druge strane te svih moguƦih svjedoka
potvrditi i onda izreƦi presuda.
no, problemi koji nastaju nakon sklapanja ženidbe, ne ulaze u razmatranje o nevaljanosti ženidbe.
npr.: ne može povodom za rastavu i proglaÅ”enje ženidbe nevaljanom biti ĆØinjenica preljuba, ili ĆØinjenica da se, nakon ženidbe, jedan on supružnika propio ili razbolio nekom boleÅ”Ć¦u ili ĆØinjenica da se supružnici viÅ”e ne mogu podnijeti, da se karakterom ne 'slažu' ili ā€¦

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
vasha

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

npr.: ne može povodom za rastavu i proglaÅ”enje ženidbe nevaljanom biti ĆØinjenica preljuba, ili ĆØinjenica da se, nakon ženidbe, jedan on supružnika propio ili razbolio nekom boleÅ”Ć¦u ili ĆØinjenica da se supružnici viÅ”e ne mogu podnijeti, da se karakterom ne 'slažu' ili ā€¦

Ali Isus u Bibliji kaže da može.
To je ono Ŕto mi nije jasno Question
klara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ni meni ... Confused Embarassed
no, tako veli i Zakonik kanonskog prava ...
pretpostavljam po onome: "Å to Bog spoji, neka ĆØovjek ne razdvoji..."

Mare, sneni - help ... Wink

vasha

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ni meni ... Confused Embarassed
no, tako veli i Zakonik kanonskog prava ...

Mare, sneni - help ... Wink

Evo, imam jeruzalemsku Bibliju (to je ona Å”to ima objaÅ”njenja) i tu piÅ”e da ima viÅ”e tumaĆØenja tog teksta - jedno od tih je da rijeĆØ "bludniÅ”tvo" ustvari oznaĆØava prostituciju, drugo da je to umetnuti redak kojim bi neki rabin opravdao židovsko dopuÅ”tanje razvoda, dalje kaže da su pravoslavna i protestantska Crkva prihvatile to Å”to piÅ”e onako kako jest i da stoga dopuÅ”taju razvod u sluĆØaju preljuba..
A i meni se ova dva prva tumaĆØenja ĆØine priliĆØno nategnutim, viÅ”e u svrhu da opravdaju crkveno NEDOPUÅ TANJE razvoda Confused
sike

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam,poznam neke žene koje su se razvele od svojih muževa ali zbog vjere nisu uĆØinile "preljub" i udale se opet..TeÅ”ko je tako živjeti,ali mnoge od njih znaju da nisu krive za taj razvod(bilo je tu maltretiranja od strane muževa,ljubavnica..)

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
vasha

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E da, dok se joÅ” nije povela veƦa rasprava, samo da zamolim da se pojedinci suzdrže komentara "na to treba misliti prije braka, moliti Boga da poÅ”alje pravu osobu, otvoriti ĆØetvere oĆØi" itd., sve mi to znamo i to je jasno, ali sada govorimo o posljedicama i Å”to kad ljudi ipak fulaju...

Dakle, osobno ne bih mogla podnijeti fiziĆØko zlostavljanje - bilo mene bilo moje djece od strane supruga i mislim da je to definitivno neÅ”to Å”to bi me natjeralo da spakiram kufere...
Isto tako mislim da je izuzetno važno za žene kao slabiji i obespravljeniji spol da si osiguraju koliku toliku financijsku neovisnost ili barem da imaju diplomu kojom Ʀe to moƦi si osigurati, vozaĆØku dozvolu i sl. jer u takvim sluĆØajevima to je neizmjerno olakÅ”anje..
klara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, najlakÅ”e je reƦi "na to treba mislit prije" i sliĆØne floskule ...
život nam vrlo ĆØesto donese kojeÅ”to, pa i ono za Å”to smo mislili da je nemoguƦe
i da se nama to ne može dogoditi ...

gle, postoji "solucija" i za to kada suživot iz bilo kojeg razloga postane nemoguƦ ...
tada je ostavljena moguƦnost da dvoje ljudi viÅ”e ne živi zajedno,
ali pod odreĆ°enim uvjetima ...

veli KKC:

2383 Odvajanje supružnika sa zadržavanjem ženidbenog veza može biti zakonito u odreĆ°enim sluĆØajevima koje predviĆ°a Kanonsko pravo.

1649 Ima prilika kada braĆØni suživot postaje praktiĆØki nemoguƦ iz najrazliĆØitijih razloga. U takvim sluĆØajevima Crkva dopuÅ”ta tjelesnu rastavu i prekid zajedniĆØkog stanovanja. Supružnici ne prestaju biti muž i žena pred Bogom i nisu slobodni za sklapanje novih veza.

pogledat Ʀu u Zakoniku kanonskog prava koji su to sluĆØajevi
u kojima je predviŔeno odvajanje supružnika ... Wink

klara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 14:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dakle, Zakonik kanonskog prava veli ovo:

RASTAVA UZ TRAJANJE ŽENIDBENE VEZE

Kan. 1151 - Ženidbeni drugovi imaju dužnost i pravo ĆØuvati zajedniĆØki ženidbeni život, osim ako ih ispriĆØava zakoniti razlog.

Kan. 1152 - Ā§ 1. Iako se usrdno preporuĆØuje da ženidbeni drug, potaknut krÅ”Ć¦anskom ljubavlju i zauzet za dobro obitelji, ne uskrati oproÅ”tenje preljubniĆØkoj stranci i ne prekida ženidbeni život, ipak, ako joj nije izriĆØito ili preÅ”utno oprostio prijestup, ima pravo prekinuti zajedniĆØki ženidbeni život, osim ako je pristao na preljub ili mu dao povoda ili i sam poĆØinio preljub.
Ā§ 2. PreÅ”utno se oproÅ”tenje ima ako je nedužni ženidbeni drug, poÅ”to je doznao za preljub, svojevoljno s braĆØnim osjeƦajem opƦio s drugim ženidbenim drugom; oproÅ”tenje se pretpostavlja ako je tijekom Å”est mjeseci saĆØuvao zajedniĆØki ženidbeni život i nije se utekao crkvenoj ili svjetovnoj vlasti.
Ā§ 3. Ako je nedužni ženidbeni drug svojevoljno prekinuo zajedniĆØki ženidbeni život, neka u roku od Å”est mjeseci pokrene parnicu za rastavu koje mjerodavne crkvene vlasti, koja, poÅ”to razmotri sve okolnosti, neka prosudi može li se nedužni ženidbeni drug navesti da oprosti prijestup i da trajno ne produži rastavu.

Kan. 1153 - Ā§ 1. Ako jedan od ženidbenih drugova dovodi u veliku duÅ”evnu ili tjelesnu pogibelj drugog ženidbenog druga ili djecu ili drukĆØije ĆØini preteÅ”kim zajedniĆØki život, pruža drugom ženidbenom drugu zakoniti razlog da se rastavi prema odluci mjesnog ordinarija i, ako prijeti pogibelj zbog odgode, prema vlastitoj odluci.

Ā§ 2. U svim sluĆØajevima, poÅ”to prestane razlog rastave, treba da se ponovno uspostavi zajedniĆØki ženidbeni život, osim ako crkvena vlast odredi drukĆØije.

eto, ipak postoje zakonski dozvoljeni sluĆØajevi u sluĆØaju kada je suživot nemoguƦ ...
no, koliko je to provedivo u praksi - o tom potom ... Confused
najveƦa prepreka je financijska neovisnost žene i moguƦnost preživljavanja
i nekako mi se ĆØini da se mnoge radije odluĆØuju ostati u "paklu" ...

meĆ°utim, tu postoji joÅ” neÅ”to Å”to meni nije jasno ... Å”to sa djecom?
jer, ukoliko se i majka odseli nekamo sa djecom, za oĆØekivati je da Ʀe
joj se na vrat nakalemiti Centar za socijalnu skrb ...
sve i da se "razrijeŔi" sa crkvenim vlastima, Ŕto sa civilnim?
kako je to zakonski regulirano? ajmo pravnici, "socijalci" ...

Mash

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 15:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prema Obiteljskom zakonu:
(i nemaju taj predmet samo "socijalci" Wink )

ĆØl. 42 ObZ-a

Citat:
Razvod braka može tužbom zahtijevati braĆØni drug, a oba braĆØna druga sporazumnim zahtijevom.

BraĆØni drug nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoƦe žene ili dok njihovo dijete ne navrÅ”i godinu dana života.

Ono Å”to je jako važno za daljnje shvaƦanje- da postoji jako velika razlika izmeĆ°u razvoda i poniÅ”taja braka!
O poniÅ”taju Ʀu neÅ”to kasnije...

Sad prvo da rijeŔimo problem Centara za soc.skrb...

Centar za socijalnu skrb (u sluĆØaju razvoda) dolazi u priĆØu tek naknadno- a za to je važno znati da postoji postupak posredovanja koji je nekadaÅ”nji pokuÅ”aj mirenja ..
Potupak posredovanja se provodi kada se postupak razvoda pokreƦe tužbom ili sporazumnim zahtjevom,a kada braĆØni drugovi imaju zajedniĆØku maloljetnu ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju skrb nakon punoljetnosti.
dakle- laiĆØki- ako nema djece ili nema maloljetne djece ili kako sam gore navela- nema ni posredovanja, a ni centra....

eh,sad, ako pak ima, onda prvi u priĆØu ulazi Sud-
Kada sud primi tužbu ili sporazumni zahtijev , na prvom roĆØiÅ”tu zatražit Ʀe od braĆØnih drugova da odmah izjave kojem se posredovatelju (a to mogu biti: Centar za soc.skrb, savjetovaliÅ”te ili ovlaÅ”tena osoba za pružanje struĆØne pomoƦi..) žele obratiti radi pokuÅ”aja uklanjanja braĆØnih nesuglasica odnosno dogovora o ureĆ°enju posljedica razvoda braka.

ako se pak braĆØni drugovi nisu sporazumjeli pred kim Ʀe se postupak posredovanja provesti, sud Ʀe po službenoj dužnosti donijeti odluku o izboru posredovatelja.

i dalje se nastavlja priĆØa...
ima tu sveg i svaĆØeg Å”to se tiĆØe same djece- sa kojim Ʀe roditeljem živjeti, Å”to je sa posjetima i druženjima sa drugim roditeljem, gdje Ʀe dijete biti za vrijeme postupka i sliĆØno...

a da ne govorim da je takoĆ°er velika razlika izmeĆ°u razvoda i prestanka braĆØne zajednice- ta 2 pojma uopƦe nisu ni sliĆØna, a kamo li ista!

ako se desi sluĆØaj da majka samo spakira stvari i pokupi se sa djecom negdje, njen muž itekako može reagirati na razne naĆØine...
(to Ʀu malo kasnije pojasnit)

Zakon i pravo imaju tisuƦu strana i na žalost ili bolje na sreƦu ne postoji samo jedno objaÅ”njenje ili rjeÅ”enje za neki sluĆØaj...

Å”to se pak poniÅ”taja tiĆØe- tu su pak okolnosti puno drugaĆØije (pa tako i Å”to se priĆØe sa Centrom tiĆØe)

samo moram to sve napisat Å”to jasnije, pa Ʀu onda stavit tu!

"Iskustvo nas uĆØi

ucenik

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:
gdje Isus kaže "A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludniÅ”tva - pa se oženi drugom, ĆØini preljub".

VidiÅ” kad bi se doslovce shvaƦalo ovo Å”to je Isus rekao ispalo bi ne ono Å”to si ti rekla da Crkva ne dopuÅ”ta rastavu zbog bludniÅ”tva, a Isus da, nego da Isus dopuÅ”ta muÅ”karcu ako se žena poda bludniÅ”tvu da ju otpusti. NiÅ”ta konkretno nije rekao za sluĆØaj da je suprug taj koji se poda bludniÅ”tvu.

Toliko o doslovnosti teksta.

Dugo vremena se ĆØitav vjerski nauk temeljio iskljuĆØio na Svetom pismu, a stvari su se poĆØele mjenjati sa pojavom sv. Tome Akvinskog i sv. Augustina koji su prvi proÅ”irili shvaƦanje i izvan ĆØistih citata iz Svetog pisma (koliko mi je poznato - ako sam u krivu nek me netko ispravi).

Tako vjerujem da se i shvaƦanje ove reĆØenice mjenjalo s vremenom.

Naime Isus je Bog i izvan vremena je. Zna sve Å”to je bilo i sve Å”to Ʀe biti. MeĆ°utim nije onda u ono vrijeme Isus mogao govoriti o tome jesu li ili nisu recimo kondomi prihvatljivi jer jednostavno u to vrijeme toga nije bilo. Isto tako i o mnogim drugim stvarima jednostavno zato jer nije bilo nekih stvari.

Nego u 1. poslanici KorinƦanima (1 Kor7, 10) Pavao piÅ”e:

"A oženjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin:žena neka se od muža ne rastavlja - ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s mužem pomiri - i muž neka ne otpuÅ”ta žene. Ostalima pak velim, - ja, ne Gospodin: ima li koji brat ženu nevjernicu i ona privoli stanovati s njime, neka je ne otpuÅ”ta. I žena koja ima muža nevjernika te on privoli stanovati s njome, neka ne otpuÅ”ta muža. Ta muž nevjernik posveƦen je ženom i žena nevjernica posveƦena je bratom...."

Mislim da ovaj Pavlov tekst baca ipak malo viŔe svjetla na nauk po tome pitanju.

Isto tako ako pogledaÅ” Å”to je recimo Marko o tom dogaĆ°aju napisao vidjet ƦeÅ” (Mk 10,2):
"A pristupe farizeji pa, da ga iskuÅ”aju, upitaÅ”e:' Je li mužu dopuÅ”teno otpustiti ženu?' On im odgovori: 'Å to vam zapovijedi Mojsije?' Oni rekoÅ”e:'Mojsije je dopustio napisati otpusno pismo i - otpustiti.' A Isus Ʀe im: ' Zbog okorjelosti srca vaÅ”ega napisa vam on tu zapovijed. Od poĆØetka stvorenja muÅ”ko i žensko stvori ih. Stoga Ʀe ĆØovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit Ʀe jedno tijelo. Tako viÅ”e nisu dvoje, nego jedno tijelo. Å to dakle Bog združi, ĆØovjek neka ne rastavlja!'.
U kuƦi su ga uĆØenici ponovo o tome ispitivali. I reĆØe im:'Tko otpusti svoju ženu pa se oženi drugom, ĆØini prema prvoj preljub. I ako žena napusti svoga muža pa se uda za drugoga ĆØini preljub.'"

Eto tako je Isus rekao prema Marku.

Ustvari sad sam primijetio da je to isto opisano i u Matejevom evanĆ°elju samo dosta kasnije.
Konkretno citat Å”to ga ti navodiÅ” je Mt 5, 31; a ovo Å”to sam ja gore naveo iz Markovog evanĆ°elja imaÅ” isto i u Matejevom samo Mt 19,3..

A Luka to jednostavno svodi na (Lk 16,1Cool:
"Tko god otpusti svoju ženu pa se oženi drugom, ĆØini preljub. I tko se god oženi otpuÅ”tenom, ĆØini preljub"

Uglavnom iz svega ovoga mislim da se jasno vidi ono Å”to Crkva nauĆØava.

Naime u Crkvi ne postoji moguƦnost razvoda nego eventualno rastave od stola i postelje.

A razlika je upravo u tome Ŕto su kroz rastavu supružnici i dalje u braku.

Jer ĆØovjek ne može poniÅ”titi Å”to je Bog preko sakramenta ženidbe uĆØinio - od dva tijela jedno.

A ovo Å”to si ti navela viÅ”e zvuĆØi kao razvod (oprosti ako sam krivo shvatio Å”to si htjela reƦi).

Jer i Crkva dopuÅ”ta tu rastavu. Rastava se kao takva ĆØak ni ne regulira službeno u Crkvi.
Naime svaki je supružnik slobodan (iako se ne preporuĆØa - osim ako su stvarno takve okolnosti) rastaviti se od svoga supružnika. Ali to ne znaĆØi da je time i slobodan zapoĆØeti braĆØni život sa nekim drugim.
BaŔ kao Ŕto je i Isus ovdje rekao.

A ovo sa poniÅ”tavanjem braka je neÅ”to drugo. U tim postupcima se ustvari ustvrĆ°uje da brak ustvari nikad nije ni postojao. Glavni razlozi su zatajena bolest ili neÅ”to sliĆØno.
Ali znam i za jedan sluĆØaj gdje je poniÅ”ten jedan brak zbog nevjere, a ĆØini mi se da se sve svelo na ĆØinjenicu da je psiholoÅ”kim vjeÅ”taĆØenjem ustanovljeno da je suprug nesposoban za vjernost (nemojte me pitati da objasnim Å”to to znaĆØi jer ne znam). Uglavnom brak je poniÅ”ten, žena je dobila moguƦnost da se ponovo crkveno vjenĆØa, ali je tom ĆØovjeku je doživotno otklonjena ta moguƦnost jer nije sposoban za vjernost.

Isto mislim da su bile i neke opcije tipa - vanbraĆØno dijete, ili kad je jedan od supružnika poĆØeo zajedniĆØki život sa nekim drugim (ali detalje stvarno ne znam).

Sorry na poduljem postu.
Wink
pingi

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 16:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali meĆ°u ljudima je i dalje uvriježeno miÅ”ljenje da je moguƦe crkveno se razvesti! Ljudi brkaju lonce, i obiĆØno dodaju ono Å”to njima odgovara, pa je mene uopƦe strah i pomislit koliko Ʀe brakova preživjeti u sljedeƦih 10-15. godina! Rolling Eyes
klara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash napisa:
Prema Obiteljskom zakonu:
(i nemaju taj predmet samo "socijalci" Wink )

pa sam rekla prvo "ajmo pravnici" ... Laughing Laughing Laughing
hvala na trudu i poduljem postu,
no mislim da procedura oko razvoda graĆ°anskog braka
nije ono Ŕto bi nas trebalo zanimati
(no, to je samo moje miŔljenje) ... Wink

Citat:
Sad prvo da rijeŔimo problem Centara za soc.skrb...

situacija slijedeƦa: žena ne želi ni razvod ni poniÅ”tenje braka (graĆ°anskog),
ali iskoristi moguƦnost koju joj daju crkveni zakoni i odseli se s djetetom (djecom) ...
o tome priĆØam ... niÅ”ta drugo ...

Citat:
Kada sud primi tužbu ili sporazumni zahtijev , na prvom roĆØiÅ”tu zatražit Ʀe od braĆØnih drugova da odmah izjave kojem se posredovatelju (a to mogu biti: Centar za soc.skrb, savjetovaliÅ”te ili ovlaÅ”tena osoba za pružanje struĆØne pomoƦi..) žele obratiti radi pokuÅ”aja uklanjanja braĆØnih nesuglasica odnosno dogovora o ureĆ°enju posljedica razvoda braka.

a Ŕto ako je brak sklopljen samo u Crkvi?
Ŕto onda tu sud ima? ... a i Centar za socijalnu skrb?
nemaju li oni ingerenciju samo nad graĆ°anski sklopljenim brakovima?

Citat:
ako se desi sluĆØaj da majka samo spakira stvari i pokupi se sa djecom negdje, njen muž itekako može reagirati na razne naĆØine...
(to Ʀu malo kasnije pojasnit)

mene je jedino to zanimalo u ĆØitavoj priĆØi ... Wink

@ucenik
nije rastava od stola i postelje, veƦ rastava uz trajanje ženidbene veze ... Wink

P.S. @nikome konkretno, tj. svima:
bilo bi poželjno kod ukljuĆØivanja u raspravu ipak malo proĆØitati Å”to su ljudi pisali,
a ne samo eventualno baciti pogled na zadnji post i uletiti ko "Pilat u vjerovanje" ...
ĆØisto da se neke stvari nepotrebno ne ponavljaju unedogled ... Wink
a i skratit Ʀe duljinu postova ... Laughing Laughing Laughing

Mara

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klarice, evo me, bila sam na putu pa se tamo nisam družila s kompom. Uf, ali jedva sam proĆØitala sve Å”to ste napisali. Samo ja zapravo ne znam Å”to treba objasnit, ali poneÅ”to probati s obzirom da navedenu materiju dobro poznajem.
Najprije, doista bludniŔtvo nije preljub nego podavanje bludu kao trajnom stanju, zapravo prostitucija i izgleda da se odnosilo i na otpad od vjere. Naime, postojala je tada i sakralna prostitucija koja je bila vezana uz poganske hramove.
Zatim, redovito se kaže 'rastava od stola i postelje' i koliko mi je poznato to postoji kao pravno verificirano stanje od strane ženidbenog suda.
TreƦe - ženidba sklopljena u Crkvi ima pravne uĆØinke i na graĆ°anskom polju, dakle Centar za socijalnu skrb ima nekad i neke ingerencije.
Postoji i proglaÅ”enje ženidbe nevaljalom, tj. niÅ”tetnom - NIKADA JE NIJE NI BILO. Razloga ima priliĆØno bilo da ulaze u podruĆØje slobodnog odabira ili svjesnosti o naravi ženidbe. Najednostavniji jest zatajenje krupne stvari koja utjeĆØe na narav braka (da sam to znala ne bih se udala!). Jasno postoji i nemoguƦnost izvrÅ”enja ženidbe, trajna impotencija.
A Å”to se tiĆØe onoga Å”to ljudi misle, tu nije moguƦe utjecati. Å to se babi tilo, to joj se i snilo.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Mash

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 21:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da bih mogla bilo Å”to objasniti ā€“kako , zaÅ”to i sliĆØno- moram objasniti i odreĆ°ene pojmove,
zato sam pisala o razvodu u najkraƦe i o nekim stvarima koje se brkaju!
Ok, neƦu onda duljit, ako nekoga zanimaju detalji, pitajteā€¦

Idemo na samo konkretnu situaciju:

situacija slijedeƦa:

Citat:
žena ne želi ni razvod ni poniÅ”tenje braka (graĆ°anskog),
ali iskoristi moguƦnost koju joj daju crkveni zakoni i odseli se s djetetom (djecom) ...
o tome priĆØam ... niÅ”ta drugo ...
a Ŕto ako je brak sklopljen samo u Crkvi?

Ovakoā€¦
Brak u vjerskom obliku s uĆØincima graĆ°anskog braka se sklapa pred službenikom vjerske zajednice koja sa RH o tome ima ureĆ°ene pravne odnose..
Å”to Ʀe reƦi ā€“ da onda brak samo sklopljen u crkvi (bez da se ispune odreĆ°eni zahtjevi) nema uĆØinke graĆ°anskog braka.
Ovu priĆØu neƦu dalje duljit- pitajte Å”to nije jasno!

Ajmo dalje-konaĆØno na sluĆØaj jako sretan :

Dakle, supružnici su u braku koji ima sve uĆØinke graĆ°anskog brakaā€¦ Žena iz nekih razloga odluĆØi spakirat stvari , uzet djecu i otiƦā€¦

Ako niti muž niti susjedi niti bilo tko drugi niÅ”ta ne prijavi nadležnim tijelima ā€“bilo policiji , bilo Centru, tada se o tome
nema nikakvih saznanja i neƦe se desiti niÅ”ta, jer nitko niÅ”ta ni ne znaā€¦

No, stvari ipak najĆØeÅ”Ć¦e nikad nisu takve- uvijek se desi
da netko neÅ”to prijaviā€¦
može-ako je recimo bilo nekakvog zlostavljanja, glasnih svaĆ°i dok su joÅ” bili zajedno- susjed to prijaviti policiji-dakle veƦ tada postoje odreĆ°eni Ā«tragoviĀ», praƦenja, postupciā€¦.

Ako ne doĆ°e do togaā€¦
može se mužu recimo od jednom htjet vidjet djecuā€¦
ako ih nije vidio jako dugo, a želi ih vidjeti, biti sa njima, (možda je u meĆ°uvremenu i popravio svoj naĆØin života) ā€“ dakle , on kao roditelj
na to ima potpuno pravo- i u tom sluĆØaju recimo on može biti taj koji Ʀe se obratiti policiji ili centru i reƦi Ʀe da je žena otiÅ”la sa djecom kad je i sve te okolnosti- ako je zlostavljaĆØ-naravno da to neƦe reƦi,
ali onda je na Centru da ispita sve ostale okolnosti, u tom sluĆØaju-
dakle, Centar je dalje nadležan za donoÅ”enje odluke sa kojim Ʀe roditeljem dijete živjeti.
(npr. može donijeti odluku oduzimanja roditelju prava da živi sa svojim djetetom i da ga odgaja)
To je sve povezano sa pravnim institutom- Roditeljske skrbi ,
te naravno- sa zaÅ”titom dobrobiti i prava djetetaā€¦ a svega je toga jako punoā€¦ pa, opet- ako Å”to nije jasno- pitajte!

Ono, Å”to bih možda joÅ” istaknula jest i ova situacija- a odnosi se na ovaj Ā«naÅ”Ā» sluĆØaj-
Majka nikako ne bi mogla recimo uzeti djecu i poƦi živjeti van granica RH- npr. da odluĆØi otiƦi recimo živjeti sa djecom kod rodbine u Austriju, a evo zaÅ”to:
Radilo bi se tada o tzv. graĆ°anskopravnoj otmici djece ā€“ kad jedan od roditelja (ili srodnika) odvodi dijete bez pristanka drugog roditelja u drugu državu kako bi nasilno ostvario rod.skrb , odnosno životne sadržaje sa svojim djetetom.
Sa obzirom na specifiĆØnost situacije zbog uplitanja razliĆØitih pravnih sustava u moguƦe rjeÅ”avanje problema, posebni pravni propisi reguliraju takvu otmicu djece.
Ostaju joÅ” meni neka pitanja koja su mi se ovdje nametnula , a na koja ne znam odgovor- ali, to Ʀu baÅ” pitati na faksu.

bvb

"Iskustvo nas uĆØi

vasha

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 18:22
PostNaslov : za uĆØenika
Citiraj i odgovori

E uĆØenik - da te sad ne citiram, ispalo bi nepregledno...
Znam za Pavlova pisanja opƦenito o braku, o rastavi i sl., ali meni je jako bitno upravo ono Å”to je ISUS rekao, jer i Pavao je, kao i danaÅ”nji crkveni poglavari, samo nastavak Crkve ĆØiji je Isus zaĆØetnik, zato me prvenstveno zanima Å”to Isus kaže na tu temu.
Ne slažem se s tvojim viĆ°enjem stvari, ono, "onda nije bilo ni kondoma..". U tom svjetlu možeÅ” gledati ĆØinjenicu da je Isus govorio samo o bludniÅ”tvu žene - naime, tada je vladalo patrijarhalno druÅ”tvo (iako, istini za volju, židovsko druÅ”tvo nikad nije bilo patrijarhalno u punom smislu te rijeĆØi). A preljuba je bilo uvijek, od poĆØetka svijeta, i bit Ʀe ga do kraja. Dok matrijarhata ili ravnopravnosti NIJE bilo i zato Isus nije ni govorio o sluĆØaju kada muÅ”karac prevari ženu. Isto zato nije ni govorio o kondomima jer ih nije bilo, ali mi o tome možemo govoriti danas i zakljuĆØivati Å”to s njima na temelju Isusovih zapovijedi.
Ali preljuba je bilo i Isus kaže da u sluĆØaju preljuba muÅ”karac može otpustiti ženu (danas, kad vlada kolika tolika ravnopravnost možemo zakljuĆØiti da to isto može i žena muÅ”karcu uĆØiniti).
I zato me zanima zaÅ”to je stav Crkve opreĆØan Isusovom (zaĆØetnikovom) uĆØenju, a ne Å”to je sa Pavlovim stavovima (jer je i on dio Crkve na isti naĆØin kako su danaÅ”nji crkveni dužnosnici dio Crkve).
Mara

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 18:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vasha, bludniŔtvo nije preljub.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
ucenik

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 19:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej Klara. Ako se meĆ°u ostalim ova tvoja opaska da se ĆØitaju prethodni postovi odnosila na moj i Mashin post stvar je u tome da sam ja otvorio stranicu, kliknuo na odgovor i odspojio se prije nego je Mash napisala svoj odgovor. Kad sam napisao svoj odgovor ponovo sam se spojio i postao odgovor i primijetio da je Mash u meĆ°uvremenu napisala ono Å”to je napisala i jedino Å”to mogu je editirati svoj post, a to nisam imao vremena. Ako misliÅ” da je potrebno mogu...
Wink

OK Vasha Å”to se tiĆØe ovog mog gledanja za Isusa i nauku o tome bi se dalo raspravljati (ako želiÅ” i možemo Wink)
Isto tako i Å”to se tiĆØe Pavlovog nauĆØavanja ne bih tako strogo dijelio Pavla i Isusov nauk jer je Isus sam rekao da kad on doĆ°e da Ʀe poslati Duha koji Ʀe nas upuƦivati u svu istinu, a pogotovo je u Pavlovo vrijeme ta pojava bila itekako izražena, ali to je isto jedna druga rasprava... Wink

MeĆ°utim nauk Crkve nije u sukobu sa Isusovim rijeĆØima.
Naime Å”to to znaĆØi kad Isus kaže da muÅ”karac može otpustiti ženu?
Iz onog drugog citata koji je isto Isus rekao vidi se da ako se muÅ”karac koji je otpustio svoju ženu oženi drugom ĆØini preljub.
A sad da to vidimo u svjetlu nauka Crkve:
Crkva ne kaže da nije dozvoljeno da se muÅ”karac rastavi (ne razvede, nego rastavi (u smislu od stola i postelje, drugim rijeĆØima odseli)) od žene, ali onda ne smije s drugom u brak.

Meni se to posve poklapa sa onime Å”to je Isus rekao, samo Å”to je nazivlje možda malo drugaĆØije.
Ali suŔtinski je to ista stvar. Wink
vasha

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 20:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ja nisam ni rekla da se može drugom oženiti, bit je u tome da Crkva ne dopuÅ”ta ni u kojem sluĆØaju razvod braka, a Isus da...
vasha

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Vasha, bludniŔtvo nije preljub.

A nego Ŕta je preljub Confused
Slažem se da je bludniŔtvo Ŕiri pojam od preljuba, ali i preljub spada u bludniŔtvo..
ucenik

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vasha, ali stvarno ne razumijem koji dio ti od onoga Ŕto sam napisao nije jasan.

Ono Å”to je Isus svojim rijeĆØima dopustio bi u danaÅ”enjem rjeĆØniku koji se koristi u Crkvi bila rastava, a ne razvod. Exclamation
Dakle Isus je rekao da dopuÅ”ta rastavu, a ne razvod. Jer razvod sam po sebi ukljuĆØuje moguƦnost mjenjanja braĆØnog druga dok rastava to ne dopuÅ”ta.

Å to tebi toĆØno znaĆØi rastava, a Å”to razvod. Question

"NeƦete biti dostojni imena otaca vaÅ”ih,
ako budete dopustili da vas tko otrgne
od peƦine na kojoj je Krist sazidao svoju Crkvu"

bl. Alojzije Stepinac
vasha

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ucenik napisa:
Vasha, ali stvarno ne razumijem koji dio ti od onoga Ŕto sam napisao nije jasan.

Ono Å”to je Isus svojim rijeĆØima dopustio bi u danaÅ”enjem rjeĆØniku koji se koristi u Crkvi bila rastava, a ne razvod. Exclamation
Dakle Isus je rekao da dopuÅ”ta rastavu, a ne razvod. Jer razvod sam po sebi ukljuĆØuje moguƦnost mjenjanja braĆØnog druga dok rastava to ne dopuÅ”ta.

Å to tebi toĆØno znaĆØi rastava, a Å”to razvod. Question

Rastava znaĆØi razdvojenost, ali ne i (formalni) prekid braka, a razvod znaĆØi i taj formalni prekid braka.
Isus govori o OTPUÅ TANJU, a to u Bibliji znaĆØi razvod, a ne rastavu, jel tako?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.