HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 20 srp 2019, 14:36. Pogledaj neodgovorene postove
Razvod
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
ucenik

Spol: muško
PostanoPostano: pet 24 ožu 2006, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:

Rastava znaĆØi razdvojenost, ali ne i (formalni) prekid braka, a razvod znaĆØi i taj formalni prekid braka.
Isus govori o OTPUÅ TANJU, a to u Bibliji znaĆØi razvod, a ne rastavu, jel tako?

OK Vasha, ali koja ti je razlika izmeĆ°u toga da li netko odvojeno živi ili je i formalno pravno prekinut taj brak, ako i u jednom i u drugom sluĆØaju to znaĆØi da svejedno nesmijeÅ” uĆØi u braĆØne vode sa nekim drugim?

Na temelju kasnije Isusovog citata (naveo sam ga u nekom od prijajÅ”njih postova) ja shvaƦam otpuÅ”tanje kao rastavu, a ne kao razvod. Jer razvod bi po sebi (kako ja to shvaƦam) znaĆØio moguƦnost da se nakod ostavljanja tog nekog stvori nova braĆØna zajednica sa nekim drugim, a Isus nije kod otpuÅ”tanja dao tu moguƦnost, prema tome on opisuje sluĆØaj koji je po meni najbliži rastavi - dakle ne žive viÅ”e zajedno, ali niti ne smiju biti sa nekim drugim.

"NeƦete biti dostojni imena otaca vaÅ”ih,
ako budete dopustili da vas tko otrgne
od peƦine na kojoj je Krist sazidao svoju Crkvu"

bl. Alojzije Stepinac
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 19 tra 2006, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da i po tom pitanju Isus nadilazi i obuhvaƦa sve zakone - tako da sam sigurna da postoje ljudi u novim braĆØnim zajednicama koji Ʀe direktno u Njegov zagrljaj jako sretan

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 15:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VeƦ se dugo niÅ”ta nije postalo ovdje..Wink

Å to vi mislite o razvodu?
Ako se dvoje supružnika ne mogu podnijeti, jedino svaĆ°ama zavrÅ”avaju svaki razgovor,
a u tom sluĆØaju najviÅ”e trpe njihova djeca,
da li mislite da je najbolje rjeŔenje razvod?

Da li bi razvod, nekim sluĆØajem mogao biti volja Njegova?
Kako bi se olakŔalo svima...
Ili bi se taj križ morao jednostavno prihvatiti i iƦi dalje u životu? Ja osobno mislim da je križ taj koji bi se morao prihvatiti kao volja Njegova...

Mislite li da je bilo koje rjeÅ”enje drugaĆØije od razvoda baÅ” uvijek bolje i ispravnije?

A uvijek ostaje ono: Å to Bog sastavi, ĆØovjek neka ne rastavlja...
Daje li nam to odgovor na sva ova pitanja..?

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 15:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PriliĆØno je toga tu za razmisliti. Najprije oboje moraju uložiti sav svoj trud da život ide naprijed i u tome imati volju prihvaƦati i trpljenje. Sigurno je mnogo situacija u kojima i jedna strana sama, svojim strpljenjem i ljubavlju, može Å”toÅ”ta. Ipak, moje iskustvo rada s djecom me uĆØi da je rat u obitelji najgora solucija. On ne mora biti otvoren, dapaĆØe joÅ” je gore ako je rat pritajen, na vani je sve fino. Djeca su tada zbunjena i postaju silno nesigurna. To je samo malo bolje od otvorenje tuĆØnjave i vrijeĆ°anja. U svakom sluĆØaju je prvi moralni postulat zaÅ”titi nevine.
Da li je svaki brak u ime Božje? ƈisto sumnjam, jer toliko ljudi ulazi u brak bez stvarne i ozbiljne odluke i želje da istinski živi braĆØno i obiteljsko zajedniÅ”tvo.
Stoga mislim da je potrebno svakako se boriti za brak, ali osobito za život u istini i ljubavi, ali katkada je razvod manje zlo od zajedniĆØkog pakla.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bolje razvod nego rat u kuƦi.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
bolje razvod nego rat u kuƦi.

Zlo je i razvod i rat u kuƦi, samo Å”to rat može zavrÅ”it, a razvod je konaĆØni poraz Confused Jako me žalosti Å”to ljudi izbacuju Boga iz svog života i misle da Ʀe sami rjeÅ”it sve svoje probleme... Obitelj je zajednica ljubavi i molitve. Treba puno molit... Uz vjeru i pouzdanje u Boga, rat Ʀe zavrÅ”it i Mir Ʀe zavladat jer je On mir... JoÅ” kad bi to mnogi supružnici na rubu braka shvatili... molitva ƈesto je i razvod kao neko "rjeÅ”enje" zbog toga jer se misli da Ʀe stvari krenuti na bolje... Ma kako Ʀe krenuti na bolje ako tim ĆØinom izbacuju i Boga iz svog srca... Confused Razvod je prvo ĆØin protiv samog sebe, ali i protiv Boga... Oni koji se razvedu ne mogu i ne smiju pristupat Sakramentima... I to je mir? tuzan

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 23:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A jeste vi ĆØuli za rastavu braka?
Crkveni brak se ne može razvest, uopƦe je bespredmetno o tome raspravljat. Ono za ĆØime se treba posezati kad u kuƦi nastane rat je rastava braka. BuduƦi da svjetovno pravo ne percipira tu razliku, prihvatljiv je i svjetovni razvod u sluĆØaju rastave, ako to povlaĆØi željene pravne uĆØinke. Ali nakon toga svega brak i dalje postoji.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 23:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Ono za ĆØime se treba posezati kad u kuƦi nastane rat je rastava braka.

Ono za ĆØime se treba posezati kad u kuƦi nastane rat je razgovor sa sveƦenikom...

(Iv 13, 35)
Zvijezda

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 6:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
A jeste vi ĆØuli za rastavu braka?
Crkveni brak se ne može razvest, uopƦe je bespredmetno o tome raspravljat. Ono za ĆØime se treba posezati kad u kuƦi nastane rat je rastava braka. BuduƦi da svjetovno pravo ne percipira tu razliku, prihvatljiv je i svjetovni razvod u sluĆØaju rastave, ako to povlaĆØi željene pravne uĆØinke. Ali nakon toga svega brak i dalje postoji.

Živac, slažem se s tobom, no možda ne bi bilo loÅ”e kad bi napisao razliku izmeĆ°u rastave i razvoda jer je oĆØito da se ta dva pojma mijeÅ”aju, a nipoÅ”to nisu isti.

Dakle, potrebno bi bilo objasniti stavove Crkve o razvodu, rastavi i poniÅ”tenju braka sa strane Crkve, ali i o primanju i ne primanju sakramenata. Bilo je o tome rijeĆØi u jednome Glasu koncila, a ako ga pronaĆ°em napisat Ʀu ovdje stav koji je tamo izreĆØen.

BVB!

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lira napisa:
Živac, slažem se s tobom, no možda ne bi bilo loÅ”e kad bi napisao razliku izmeĆ°u rastave i razvoda jer je oĆØito da se ta dva pojma mijeÅ”aju, a nipoÅ”to nisu isti.

Bilo je napisano gore:
Citat:
Rastava znaĆØi razdvojenost, ali ne i (formalni) prekid braka, a razvod znaĆØi i taj formalni prekid braka.

Po meni je to jedna te ista stvar - i u jednoj i u drugoj definiciji kaže se da je to prekid braka. Zlo jedno i drugo i treba bježat od toga...

Da nadovežem na svoju reĆØenicu, kad je rat u tijeku, to nije gotova stvar i tražit rjeÅ”enje u prekidu braka. Tu je potrebno puno molitve da se probudi želja za spasom braka, a ta mala želja možda bi trebala nagnati supružnike da o tome popriĆØaju sa sveƦenikom, službenim predstavnikom Crkve i Isusovog oltara. Nikad se ne smije odustat. Supružnici se znaju posvaĆ°at i postavit na ratne fronte ĆØesto zbog gluposti i razgovor sa sveƦenikom tu može itekako pomoƦi. A tad treba molit i za te sveƦenike da ih prosvijetli Duh Sveti... JoÅ” jednom, Živac, rat nije gotova stvar, u ratu se može izvuƦ pobjeda, a rastava ili razvod, whatever, poraz je za jednog krÅ”Ć¦ana.

(Iv 13, 35)
Mara

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 11:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako vi živite na marsu, a kako su konkretne stvari gorke. Voljela bih da susretnete dijete koje živi tu vrstu "sloge" svojih roditelja pa da vidite kako je rastava bolje rjeÅ”enje. Doista, dobro je da je spomenuta ova razlika. Ta rastava možda omoguƦi mužu i ženi da protresu glavom. No, znamo da ljudi u brak ulaze kojekako, da su uvjeti braĆØnog života ĆØesto nemoguƦi pa onda mnogo toga je veƦ unaprijed bilo osuĆ°eno na propast.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 12:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Marom. Ne postoji život radi vjere, veƦ vjera radi života...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Živac

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:

Razvod je pojam iz svjetovonoga prava. Time se prekida braĆØno stanje definirano obiteljskim zakonom. Nakon razvoda dvije osobe su, gledano po svjetovnom pravu, van braka i niĆØim nisu vezane.

Crkvu svjetovno pravo u ovom sluĆØaju ne zanima. Brak kao takav se ne može razvesti i svaki razvod je fiktivan. Crkva brak može proglasiti nevažeƦim (nikada ga nije bilo). U tom sluĆØaju se radi o utvrĆ°ivanju istine pred Crkvenim sudom i, ako se zaista radi o nevažeƦem braku, treba se to utvrditi Å”to prije to bolje i pustiti dvoje ljudi da izaĆ°u iz te fikcije.

Ženidbeni drugovi (u važeƦem braku) se mogu rastaviti (živjeti odvojeno) u sluĆØaju preljuba i velike pogibelji za supružnike ili djecu (toĆØno definira Zakonik kanonskog prava kan. 1151.-1155.). To nije prekid braka i potrebno se vratiti u ženidbeni život ĆØim to postane moguƦe.

Žan napisa:
JoÅ” jednom, Živac, rat nije gotova stvar, u ratu se može izvuƦ pobjeda, a rastava ili razvod, whatever, poraz je za jednog krÅ”Ć¦ana.

Ja sam rat malo drukĆØije pojmio. Wink

Glede sveƦenika, sve je to lijepo u idealnoj situaciji. Ali Å”to ako nema prikladnog sveƦenika u kojeg imaÅ” povjerenja?

Zadnja promjena: Živac; pon 23 lis 2006, 17:47; ukupno mijenjano 1 put.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Živac

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 17:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Ne postoji život radi vjere, veƦ vjera radi života...

Jako dobro reĆØeno, Natty! pljesak

Bojim se da se to lako zaboravi...

Zvijezda

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 17:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iako je Živac veƦ odgovorio, stavit Ʀu joÅ” i ja jedan tekst koji sam pronaÅ”la u sljedeƦoj knjizi.
Lijepo je to, Žan, Å”to ti kažeÅ”, ali nažalost život i brak nekad i nisu idealni i teÅ”ko je to "na terenu" sve izvrÅ”iti zbog raznih zamrÅ”enih životnih situacija. Nisam u braku, ali sam ĆØula mnoge tužne i potresne priĆØe kad osobe uistinu nisu imale drugog izbora, a uopƦe nisu niÅ”ta skrivile.

Iz knjige p. Ivana FuĆØeka: ā€žBog, život, ljubavā€œ

PriĆØest rastavljene osobe

PiÅ”em vam prvi put u nadi da Ʀete mi pomoƦi. Molim vas, odgovorite mi na sljedeƦa pitanja:
ZaŔto se ne smijem ispovijedati ako sam rastavljena?
Zar Bog ne opraŔta svima koji ga mole za oproŔtenje?
Nismo li svi djeca Božja?
Ako se muž i žena u braku ne slažu, nije li bolje da se rastave, nego da žive u svaĆ°i, tj. u grijehu?

Zahvalna ĆØitateljica

Dodirnuta su ponajprije dva veoma osjetljiva pitanja:
- moralnost rastave braka crkveno vjenĆØanih osoba;
- njihov sakramentalni život nakon rastave.
Å to se tiĆØe moralnosti rastave ženidbenih drugova, valja razlikovati teoloÅ”ki dva bitno razliĆØita naĆØina raĀ¬stave:
-razrjeŔenje ženidbene veze;
-rastavu uz trajanje ženidbene veze.

RazrjeŔenje ženidbene veze
ā€¦
ā€¦ Prema tome, meĆ°u krÅ”tenim katolicima, ĆØitamo u Zakoniku kanonskog prava od 1983. godine: Ā»Tvrda i izvrÅ”ena ženidba ne može se razrijeÅ”iti nijednom ljudskom vlaÅ”Ć¦u, ni iz kakva razloga, osim smrƦuĀ« (kan. 1141).
Takvo je razrjeÅ”enje ženidbene veze, sklopljene u CrĀ¬kvi, teÅ”ka povreda naravnog zakona, povreda meĆ°usobĀ¬ne ljubavi, povreda pravde, povreda ugovora koji su braĆØni drugovi slobodno sklopili u namjeri da do smrti žive jedno s drugim, kao i povreda spasenjskog Saveza, kojega je znak sakrament ženidbe, a taj je nerazrjeÅ”iv. Zato Crkva s pravom postavlja ozbiljno pitanje o samom vjeĆØnom spasenju takvih prekrÅ”itelja. Danas se, na žalost, te osnovne vrijednosti krÅ”Ć¦anstva olako shvaƦaju i olako se upada u drugi brak, koji bi se htjelo onda joÅ” i opravdati, ĆØak spojiti s primanjem sakramenata (ispoviĀ¬jedi i priĆØesti) kao da se niÅ”ta straÅ”na nije dogodilo, a stvarno se živi u grijehu preljuba. Jasno je da takav postupak unosi težak nered i na druÅ”tvenom planu: Å”tete za same braĆØne drugove koji su raskinuli svoj savez, za djecu koja su traumatizirana rastavom roditelja, za druÅ”tvenu zajednicu koja time dobiva novu ranu. Dogodi se da jedno od dvoje kod toga bude nevina žrtva vjerna sakramentu ženidbe, pa je stanje takve osobe pred Bogom drukĆØije od stanja onoga koji je vlastitim grijehom sruÅ”io zakonski valjanu ženidbu.

Rastava uz trajanje ženidbene veze

Prije se to nazivalo Ā»rastavom od stola i posteljeĀ«, a to je neÅ”to sasvim drugo. Takva rastava može biti zakonita u odreĆ°enim sluĆØajevima predviĆ°enim kanonskim pravom. ƈitamo u crkvenom Zakoniku: Ā»Å½enidbeni drugovi imaju dužnost i pravo ĆØuvati zajedniĆØki Ženidbeni život, osim ako ih ispriĆØava zakoniti razlogĀ« (kan. 1151). Kakav bi to imao biti Ā»zakoniti razlogĀ« zbog kojeg bi se smio prekinuti zajedniĆØki život supružnika? Navode se dva.
Prvi je razlog preljub. U tom sluĆØaju isto kanonsko pravo preporuĆØuje da Ā»Å½enidbeni drug, potaknut krÅ”Ć¦anskom ljubavlju i zauzet za dobro obitelji, ne uskrati oproÅ”tenje preljubniĆØkoj stranci i ne prekida Ženidbeni životĀ«, pa nastavlja, Ā»ipak, ako joj nije izriĆØito ili preÅ”utno oprostio prijestup, ima pravo prekinuti zajedniĆØki Ženidbeni život, osim ako je pristao na preljub ili mu dao povoda ili i sam poĆØinio preljubĀ« (kan. 1152 Ā§ 1).
Drugi razlog da se prekine zajedniĆØki život isti Zakonik kanonskog prava ovako opisuje: Ā»Ako jedan od ženidbenih drugova dovodi u veliku duÅ”evnu ili tjelesnu pogibelj drugog ženidbenog druga ili djecu ili drukĆØije ĆØini preteÅ”kim zajedniĆØki život, pruža drugom ženidbenom drugu zakoniti razlog da se rastavi prema odluci mjesnog ordinarija i, ako prijeti pogibelj zbog odgode, prema vlastitoj odluciĀ« (kan. 1153 Ā§ 1). Treba joÅ” ĆØuti i sljedeƦi paragraf: Ā»U svim sluĆØajevima, poÅ”to prestane razlog rastave, treba da se ponovno uspostavi zajedniĆØki Ženidbeni život, osim ako crkvena vlast odredi drukĆØijeĀ« (kan. 1153 Ā§ 2).
S tim u svezi treba reƦi da su danaÅ”nji krÅ”Ć¦ani upali u Ā»tvrdoƦu srcaĀ« koju žigoÅ”e Gospodin, pa veoma olako ulaze u rastavu, jer nisu kadri ni oprostiti, niti se ozbiljno svladati, niti zazivati Božju pomoƦ da im braĆØna veza bude ĆØvrsta, niti nadvisiti teÅ”koƦe kad nadoĆ°u, niti se pomiriti, niti u strpljivosti nositi svoj životni križ; a bez križa, trpljenja, molitve - nema vjeĆØnog spasenja. U temeljima je pitanje slabe ili nikakve vjere u Boga. Ako nema vjere, nema ni moralnog života. Svojim postupcima daju loÅ” primjer i nekrÅ”Ć¦anima, a sami se stavljaju na put novih iskuÅ”enja, napasti i nevjera svojoj braĆØnoj vezi koja ostaje Ā»do njegove ili njezine smrtiĀ«.
Å to je u tom sluĆØaju s rastavom pred civilnim vlastima? Jasno je da takva rastava ne daje razrjeÅ”enje ženidbene sveze sklopljene pred Crkvom, koja je sakrament i ostaje zauvijek. Stoga se, nakon civilne rastave, ne može sklopiti drugi crkveni brak. Civilnu rastavu Crkva ipak podnosi u sluĆØaju ako je to jedini zakonski naĆØin da se osiguraju neka važna prava kao briga o djeci i zaÅ”tita imovine. Gledamo li s moralnog stanoviÅ”ta, pod tim uvjetima civilna rastava neƦe biti grijeh.
Iz reĆØenog je veƦ odgovoreno i na drugo pitanje, tj. moguƦnost ispovijedanja i priĆØeÅ”Ć¦ivanja rastavljene osobe. Ukoliko takva osoba nije uÅ”la u drugu nezakonitu svezu, niti je sklopila novi civilni brak, smije poƦi na sakramente dok traje ista rastava, uz uvjet da živi ĆØestiĀ¬to, da nikome svojim životom ne pruža sablazan, da u srcu nastoji, koliko je to moguƦe, da se opet sastane sa svojim braĆØnim drugom i da dalje žive u slozi.
Važan je propis kanonskog prava koji smo veƦ naveli: Ā»U svim sluĆØajevima, poÅ”to prestane razlog rastave, treba da se ponovno uspostavi zajedniĆØki ženidbeni život, osim ako crkvena vlast odredi drukĆØije (kan. 1153 Ā§ 2). Crkva kao majka ide joÅ” dalje pa savjetuje: Ā»Nedužni ženidbeni drug može, i to je pohvalno, drugog ženidbenog druga primiti natrag u ženidbeni život; u tom se sluĆØaju odriĆØe prava na rastavuĀ« (kan. 1151).

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Gogi

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:
Drugi razlog da se prekine zajedniĆØki život isti Zakonik kanonskog prava ovako opisuje: Ā»Ako jedan od ženidbenih drugova dovodi u veliku duÅ”evnu ili tjelesnu pogibelj drugog ženidbenog druga ili djecu ili drukĆØije ĆØini preteÅ”kim zajedniĆØki život, pruža drugom ženidbenom drugu zakoniti razlog da se rastavi prema odluci mjesnog ordinarija i, ako prijeti pogibelj zbog odgode, prema vlastitoj odluciĀ« (kan. 1153 Ā§ 1). Treba joÅ” ĆØuti i sljedeƦi paragraf: Ā»U svim sluĆØajevima, poÅ”to prestane razlog rastave, treba da se ponovno uspostavi zajedniĆØki Ženidbeni život, osim ako crkvena vlast odredi drukĆØijeĀ« (kan. 1153 Ā§ 2).

Ja mislim da ovaj paragraf Crkva premalo koristi, a monogo je sluĆØajeva maltretiranja, obiteljskog nasilja i konstantnog ugrozavanja psihickog i fizickog zdravlja obitelji.
Zalosno je sto naprimjer u Dalmatinskoj zagori kad se djevojka uda i muz ju maltretira te joj je zivot ugrozen, nesmje se vratiti kuci jer nema Ŕanse da je prime. A svi sigurno znate za prestrasan zlocin kada je izbezumljeni muž upao u sudnicu i upucao ženu, odvjetnicu i sutkinju.

Cinjenica da sigurne kuce (za zlostavljane zene) osnivaju uglavnom feministicke udruge, ukazuje na cinjenicu da na tom podrucju djelovanja Crkva ne pruza adekvatna rjesenja.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 21:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Glede sveƦenika, sve je to lijepo u idealnoj situaciji. Ali Å”to ako nema prikladnog sveƦenika u kojeg imaÅ” povjerenja?

Da, tu ĆØesto zna biti problem. Iako se ĆØeÅ”Ć¦e pojavljuje onaj da ljudi ne žele nikakvu pomoƦ. Ne žele uopƦe priznati da im treba pomoƦ, jednostavno to ne vide. Ne žele posluÅ”ati ni neku blisku osobu, a kamoli nekog drugog. Da si ljudi uopƦe priznaju da im je pomoƦ potrebna, situacija bi bila drugaĆØija.

I najgore Å”to najĆØeÅ”Ć¦e supružnici vode rat, a ne uviĆ°aju koliko to djeluje na njihovu djecu. Kako je toj djeci sluÅ”ati njihove teÅ”ke rijeĆØi i svaĆ°e, to kao da zaboravljaju. Misle da je taj rat samo izmeĆ°u njih dvoje. Da se tiĆØe jedino njih dvoje. Mislim da bi razmislili o pomoƦi samo kad bi mogli vidjeti i znati koliko je njihovoj djeci zbog toga teÅ”ko.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
logica

PostanoPostano: uto 24 lis 2006, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne idem leƦ'
Da ne osjetim led
S tvoje strane postelje
Di muĆØis Di svako drzi svoju stranu
I ponosa i gluposti
Moglo bi bit da je lakse umrit
Nego ljudima reƦ': "Oprosti"

...

Oh Boze, da mi te prominit
Ili tebe ili sebe; isto je
Moglo bi bit da je lakse umrit
Nego ljudima reƦ' : "Oprosti"

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
ivanxxiiii

PostanoPostano: ned 12 stu 2006, 20:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

preksinoƦ sam nazoĆØio tribini sudca kanonskog suda Splitske metropolije i bilo je jako zanimljivo:

Jeste li znali:
-ukoliko momak 'ukrade' djevojku i oženi je , ženidba je nevaljala. Ukoliko to isto ona uĆØini njemu (ukrade ga) ženidba je valjana jako sretan jako sretan jako sretan
deĆØki Attenzione

Pitanja publike su u par navrata spominjala nasilje muža nad ženom ali sudac reĆØe : Znate mi imamo i suprotnih primjedbi. Jedan se tužio da nesmije kuƦi dolaziti jer ga ona kod kuƦe saĆØekuje i uredno 'obraĆ°uje'. jako sretan jako sretan jako sretan

bilo je toga joÅ”.......

a zavrÅ”ilo sa : "A Å”ta ƦeÅ” ?!"

Zadnja promjena: ivanxxiiii; sri 15 stu 2006, 19:39; ukupno mijenjano 1 put.
logica

PostanoPostano: pon 13 stu 2006, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivanxxiiii napisa:

-ukoliko momak 'ukrade' djevojku i oženi je , ženidba je nevaljala. Ukoliko to isto ona uĆØini njemu (ukrade ga) ženidba je valjana jako sretan jako sretan jako sretan

Kako to?

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
ivanxxiiii

PostanoPostano: pon 13 stu 2006, 18:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...a tako je ĆØovjek rekao, jedna od zanimljivosti kanonskog prava vjerojatno utemeljena na tradiciji kad je muÅ”ko bilo muÅ”ko a žensko žensko.

Danas kad je sve to upitno, tko je Ŕto, ova norma izgleda smijeŔna.

Di su lipa vrimena otme te odvede, prid oltar i nemoraÅ” se lipo niÅ”ta mislit, a svejedno Ʀe ti posli biti kao i drugima.... jako sretan jako sretan tako mi je rekao i jedan moj susid , star ĆØovik-proÅ”a život.

PredavaĆØ je naveo jedan primjer s ovog podruĆØja: momak je 'oteo' divojku, u južnohrvatskim krajevima to se kaže umaka, vinĆØali se i tako doÅ”lo prid kanonski sud a govori ona: ma neƦu se je ni razvodit , baÅ” mi je dobar oni moj Ć°ava.

A ŔtaŔ !
little_angel

PostanoPostano: pon 13 stu 2006, 23:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to ako samo jedna strana u braku potpaljuje rat? ƈeste su situacije da npr. žena pokuÅ”ava smiriti situaciju, želi dati tom braku novu Å”ansu, ima viÅ”e strpljenja, ali ona druga strana jednostavno to ne može, nego uvijek ispoĆØetka plane i ruÅ”i sve Å”to možda ovaj drugi pokuÅ”ava graditi.
Da li je tada sve izgubljeno..? Treba li se tada pomiriti sa situacijom i pristati na razvod?

prvi znaci su pobjedi
ivanxxiiii

PostanoPostano: sri 15 stu 2006, 19:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

....a neznam , teÅ”ko je odluĆØiti koliko tko može nositi i dokle to ima smisla, u svakom sluĆØaju razbor je bitan . Bez Boga ne ide daleko, ako je Bog u temelju odnosa onda se ima na ĆØemu graditi ma kako teÅ”ka situacija bila.
studentica

PostanoPostano: sri 16 tra 2008, 21:17
PostNaslov : razvod
Citiraj i odgovori

Shocked Upravo sam proĆØitala na jednom blogu da razvedeni ljudi ne smiju na priĆØest! Shocked :shock:Smiju se ispovijedat al ne smiju na priĆØest jer je to ''smrtni grijeh''...jel to istina? Question Onda nema smisla iƦ na ispovijed jer ionako se taj grijeh ne opraÅ”ta (mislim opraÅ”ta, ali kakva je to ispovijed bez priĆØesti?) A onda kad jedan od bivÅ”ih supružnika umre dal osoba mora na ispovijedi opet sve ponovno ispovijedat i dalje se normalno priĆØeÅ”Ć¦ivat?? (p.s. to uopƦe nije...lijepo)

Sve mogu u onome koji me jaĆØa! (Fil 4:13)
coldplayer

PostanoPostano: sri 16 tra 2008, 23:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam o ĆØijem se blogu na kojem si to proĆØitala radi, ali taj tko je to napisao - nema pojma.

Crkva poznaje termin "rastava od stola i postelje" pa bi bila kontradiktorna sama sebi da brani takvim ljudima sakramente. Druga je stvar ako je rastavljena osoba pronaÅ”la drugog partnera i s njim živi kao da su u braku. Za tu osobu se smatra da je poĆØinila preljub (naravno, pod uvjetom da nije dobila crkveno poniÅ”tenje braka) i logiĆØno je da neƦe moƦi pristupiti sakramentu Euharistije sve dok ne prekine s takvim naĆØinom života, tj. dok ne izaĆ°e iz stanja teÅ”koga grijeha.

Upaliti Ŕibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.