HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 24 lip 2019, 18:00. Pogledaj neodgovorene postove
Povrat crkvene imovine...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
bodul

Spol: muško
PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 11:31
PostNaslov : Povrat crkvene imovine...
Citiraj i odgovori

U zadnje vrjeme sve viÅ”e se ĆØuju rasprave oko povrata crkvene imovine meĆ°utim država ne može vratiti neke zgrade koje sada služe nekoj drugoj svrsi za korist druÅ”tva. Podsjetimo se da je vlada potpisala ugovor sa Svetom Stolicom.
Volio bih da malo prodiskutiramo o tome. Rolling Eyes
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
bodul

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 11:42
PostNaslov : IsusovaĆØki samostan ili fakultet?
Citiraj i odgovori

Zanima me Å”to vi mladi Varaždinci mislite treba li država vratiti onu zgradu nekadaÅ”njeg mislim IsusovaĆØkog samostana Crkvi u kojoj je sada fakultet?
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 11:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nema ti tu nikoga iz varaždinske biskupije,
povremeno navrati heartsong, a uglavnom klara priĆØa sama sa sobom
(premda nije mlada Varaždinka) ... Wink

da, mislim da država treba vratiti ... ne samo tu zgradu (varaždinskog fakulteta),
veƦ i sve ostalo Å”to je bilo u crkvenom vlasniÅ”tvu ...
i osigurati zamjenski smjeŔtaj onima koji su u tim zgradama bili ...
kako? njihov problem ...
za toliku lovu koju beru saborski i ini zastupnici
imamo pravo oĆØekivati da rijeÅ”e problem(e) ...
samo Ʀe se u konaĆØnici svesti da Ʀemo sve to mi platiti ...

a Ŕto je konkretno sadržaj ugovora kojeg je vlada
potpisala sa Svetom Stolicom?
stalno se njime maÅ”e, a veƦina nema pojma Å”to u njemu stoji ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 17:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam uspio u jednoj župi (Splitskoj) nakon 14 godina borbe, doslovno, da mi vrate nacionaliziranu zgradu koja se uruŔava.
U Dolu se borim takoĆ°er za povrat zgrade koja je dijelom uvijek bila u posjedu Župe, kao i maslinika i vrtova koji su uvijek bili u posjedu župe.
Glavna koĆØnica je bila javna pravobraniteljica u Supetru koja je tvrdila da bratovÅ”tine nisu crkvene udruge, nego druÅ”tva graĆ°ana i da prema tome nemam Crkva pravo na ta dobra.
Dokazali smo joj sudski, država je priznala bratovÅ”tine kao crkvene udruge, a sada opet podmeƦu pa traže od mene dokumente za zgrade koje mi ne tražimo povrat i biser na kraju: Zamjenik Ministrice pravosuĆ°Å”a mi piÅ”e: "Ɔim dostavite sve tražene podatke, u najkraƦem roku priƦi Ʀe se rjeÅ”avanju spora po zakonu."
Dva mjeseca kasnije meni piÅ”u iz Supetra " oĆØekujemo miÅ”ljenje ministarstva."
E sad budi pametan! SljedeƦi je moj korak Å”trajk glaĆ°u pred ministarstvom dok se stvar ne rijeÅ”i. Jer neka znaju da baÅ” nisam budala, to sam im i napisao!

Ovo je stavr sa terena.O zakulisnim igrama neƦu govoriti a ima ih jer se ne mogu dokazati pismeno. Ovo gore napisano je pismeno dokazivo.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 18:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Spadam u tu biskupiju, premda nisam ni varaždinka, ni mlada. Mislim da oteto treba vratiti. Istina u ovom sluĆØaju ne znam Å”to Ʀe ta zgrada biskupiji, ali ne može se zadržati tuĆ°e.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
morales

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam skroz upucen(nije mi poznat sadrzaj sporazuma sa vatikanom),ali pratim po medijima i moram priznati da se dosta jednostrano pise i govori o povratu imovine...na stetu crkve i crkvene vlasti...
gledao sam neku vecer kontraplan na hrtu i bila je prava lavina objeda na patera trstenjaka(koji ima i drugih,vecih,problema) i na odvjetnicu koja zastupa crkvene interese.pandorina kutija otvorena je sa slucajem zgrade varazdinskog fakulteta...
uglavnom,da ne duljim--stvara se jako negativna slika o katolickoj crkvi u hrvata,stavlja se kler u isti kos sa politicarima,lopovima,kriminalcima i tajkunima...i to me ljuti!
koliko sam shvatio,povrat imovine se trazi u iznimnim slucajevima,ukoliko su prostori/povrsine prenamjenjeni,crkva pristaje na nagodbu obestecenjem...ne kazem da je crkva u svim slucajevima u pravu,ali stvara se atmosfera linca,miris krvi golica kojekakve novinare-lesinare,a dojma sam da se po crkvi blati sve vise...kao u neka mracnija,komunisticka doba.jesam li u krivu?
fat drummer

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 11:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kaže ĆØaĆØiƦ da su neke zgrade crkvi joÅ” oduzete za vrijeme josipa II (1780-1790) kada je provodio svoju reformu...

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Gogi

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mozda sam u krivu al meni se cini da bi jedna od karizma KatoliĆØke Crkve trebala biti siromaÅ”tvo. Pa ako je Crkva mogla bez te imovine bit 50 godina, nece propast ni ako joj se to ne vrati. Po meni bi vise u duhu EvanĆ°elja bilo da se Crkva sve te imovine odrekla. Tim potezom ostala bi bez djela materijalnog bogatstva, al bi dobila na vjerodostojnosti. A po meni je upravo to ono sto Crkvi danas fali.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
kaže ĆØaĆØiƦ da su neke zgrade crkvi joÅ” oduzete za vrijeme josipa II (1780-1790) kada je provodio svoju reformu...

Da i vraƦene pod ono starom Jugoslavijom nasljednicom države koja je oduzela imovinu.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Mozda sam u krivu al meni se cini da bi jedna od karizma KatoliĆØke Crkve trebala biti siromaÅ”tvo. Pa ako je Crkva mogla bez te imovine bit 50 godina, nece propast ni ako joj se to ne vrati. Po meni bi vise u duhu EvanĆ°elja bilo da se Crkva sve te imovine odrekla. Tim potezom ostala bi bez djela materijalnog bogatstva, al bi dobila na vjerodostojnosti. A po meni je upravo to ono sto Crkvi danas fali.

Konkretan život, konkretna Crkva, zar siromaÅ”tvo znaĆØi da župnik nema ni mjesta gdje bi u župi prenoƦio (koliko su moji predÅ”asnici jada vidjeli - ĆØak je predamnom, na dan Velike Gospe 1962, osamnaestgodiÅ”njakom jedan župnik te župe plakao, nakon uvreda koje sam sluÅ”ao, a sada se postiže povratom imovine da župnik ima svoje normalno prebivaliÅ”te, a vjeronauk da se za djecu drži u normalnijim okolnostima...! i da se u tu zgradu vrati Gospina slika koja je 1947 bila izbaĆØena kroz prozor...

Jer si iz Splita znaÅ” li kako je umro don Ante PilepiƦ, gdje su se Å”kolovali sjemeniÅ”tarci iz Splita u razdoblju od 1955 - 1963 (ili 64 nisam siguran) a bogoslovi i kasnije.. o drugim stvarima te neƦu ni pitati.

I pravednost i pravda su odlike ljudi i Crkve nije baÅ” karizma siromaÅ”tva jedina po kojoj bi Crkva bila autentiĆØna - iako je i ona potrebna) o pravdi ne govori nitko.

heartsong

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u taj fakultet je proŔle godine uložen jako velik novac. Fakultetskog novca, a ne crkvenog.
Kamo Ʀe studenti? najlakÅ”e je reƦi da onom ĆØije je vlasniÅ”tvo bilo da mu se vrati, a na terenu je situacija malo drugaĆØija.
A crkvi ta zgrada uopƦe nije neophodna kako je Mara i rekla.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 14:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam rekla je li ili nije zgrada biskupiji potrebna, rekla sam da ne znam. Ali sam isto tako napomenula da oteto treba vratiti.

klara

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 14:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
u taj fakultet je proŔle godine uložen jako velik novac. Fakultetskog novca, a ne crkvenog.

ĆØuj, to je isto da ja uĆ°em u kuƦu koja mi je dodijeljena na koriÅ”tenje
i nakon niza godina boravka u nju ulupam ogromnu lovu ... ĆØiji problem? moj ...
misliÅ” da Ʀe mi ga netko vratiti danom kad se moram iselit
odnosno kad vlasnik traži da mu se kuƦa vrati? Wink
nema tu sentimentalnosti ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Gogi

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 15:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
... zar siromaÅ”tvo znaĆØi da župnik nema ni mjesta gdje bi u župi prenoƦio ...
Ne, siromaÅ”tvo ne znaĆØi da župnik nema ni mjesta gdje bi u župi prenoƦio!!! Iako se navedena situacija dogodila upravo Isusu na putu u Jeruzalem. A i kad se trebao roditi bilo je neÅ”to sliĆØno...

sneni napisa:
...a vjeronauk da se za djecu drži u normalnijim okolnostima...
Ovo mi je sad palo napamet, pa je mozda glupo: Danas su na Nedjeljom u dva bila dva djeĆØaka koja doslovno nemaju Å”to jesti. Koliko je vjerodostojno priĆØat u ljepo ureĆ°enim prostorima djeci o Kristu dok su njihovi vrÅ”njaci GLADNI?

sneni napisa:
Jer si iz Splita znaÅ” li kako je umro don Ante PilepiƦ...
Neznam kako je umro don Ante, al vi sigurno znate kako je umro Krist.

sneni napisa:
Gdje su se Ŕkolovali sjemeniŔtarci iz Splita u razdoblju od 1955 - 1963 (ili 64 nisam siguran) a bogoslovi i kasnije...
Prije nekoliko godina moja je zupa bila u posjetu sjemeniŔtu. Jedan nam je upravitelj sjemeniŔta pricao kako je prije kad nisu imali niŔta bila velika navala na sjemeniŔte, dok danas kad imaju sve sta se tice infrastrukture nema tolike navale???

sneni napisa:
I pravednost i pravda su odlike ljudi i Crkve nije baÅ” karizma siromaÅ”tva jedina po kojoj bi Crkva bila autentiĆØna - iako je i ona potrebna) o pravdi ne govori nitko...
Naprimjer Zlatko Sudac je rekao da pravde nema na ovom svjetu. Wink
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Gogi" napisa

Citat:
Iako se navedena situacija dogodila upravo Isusu na putu u Jeruzalem. A i kad se trebao roditi bilo je neÅ”to sliĆØno...

ToĆØno ali je i rekao: Tko vas prima mene prima, i ĆØaÅ”a hladne vode pružena u moje ime... I rado je bio gost u kuƦi Marte i Marije i Lazara
Kad bi Crkva prodala sve ama baÅ” sve i dala za gladne u svijetu, misliÅ” li da bi itko viÅ”e vjerovao u Crlvu (Isusu su rekli: SiĆ°i s križa pa Ʀemo ti vjerovati?) MisliÅ” li da bi gladi u svijetu time nestalo, Uvjeren sam da bi se joÅ” viÅ”e poveƦala.

Citat:
Ovo mi je sad palo napamet, pa je mozda glupo: Danas su na Nedjeljom u dva bila dva djeĆØaka koja doslovno nemaju Å”to jesti. Koliko je vjerodostojno priĆØat u ljepo ureĆ°enim prostorima djeci o Kristu dok su njihovi vrÅ”njaci GLADNI?

na ovo ne bi trebalo niÅ”ta reƦi jer bi po tvoju naÅ”a djeca u naÅ”im okolnostima trebala imati vjeronauk na hridini jer svaki dan umire na tisuƦe djece od glada? Ovakvo razmiÅ”ljanje samo pokazuje koliko je nestvarno i koliko pisac ne razmiÅ”lja realno.

Citat:
Neznam kako je umro don Ante, al vi sigurno znate kako je umro Krist.

Ja znam kako je Krist umro i zato piŔem ovako kako piŔem a kad bi ti znao kako je umro don Ante onda ne bi ovako pisao (umro u zatvoru lažno optužen - poznam lažnog svjedoka) kad su komunisti zatvorili splitsko sjemeniŔte i bogosloviju.

Citat:
Gdje su se Ŕkolovali sjemeniŔtarci iz Splita u razdoblju od 1955 - 1963 (ili 64 nisam siguran) a bogoslovi i kasnije...

Citat:
Prije nekoliko godina moja je zupa bila u posjetu sjemeniŔtu. Jedan nam je upravitelj sjemeniŔta pricao kako je prije kad nisu imali niŔta bila velika navala na sjemeniŔte, dok danas kad imaju sve sta se tice infrastrukture nema tolike navale???
[/quote]

Nisi mi odgovorio na pitanje, ali sasvim sigurno korjeni zbog praznih sjemeniŔta nisu u tome Ŕto danas sjemeniŔtarci imaju standard.
ja sam u sjemeniŔtu doslovno bio gladan, da mi je bilo dobiti joŔ jednu fetu kruha...

Citat:
Naprimjer Zlatko Sudac je rekao da pravde nema na ovom svjetu.
Silnu mudrost je izrekao ali sasvim sigurno ima bolji standard nego mnogi sveƦenici u Hrvatskoj po malim župama zabaĆØenim otocima i nerazvijenim pokrajinama gdje ne želi nitko ostati nego samo sveƦenik.

Gogi

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja odustajen od rasprave, nema smisla. Samo san tija rec da je bit EvanĆ°elja da stvaramo bogatstvo za nebo. I malo mi je "ĆØudno" kad se Crkva tako grĆØevito bori za ovozemna bogatstva.

sneni napisa:
Kad bi Crkva prodala sve ama baŔ sve i dala za gladne u svijetu, misliŔ li da bi itko viŔe vjerovao u Crkvu.

Ja mislim da bi Exclamation
bodul

PostanoPostano: ned 26 ožu 2006, 20:57
PostNaslov : ...
Citiraj i odgovori

Caru carevo a Bogu Božje Smile
Mara

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 6:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi, usporedi ovo Å”to govoriÅ” s onim prigovorima koji su Isusu upuƦeni dok je greÅ”nica razbila alabastrenu posudicu i skupocjenu pomast izlila na njegove noge - kako su mu prigovarali da se time moglo pomoƦi siromasima.

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 6:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈitajuƦi ove postove ispada da se Crkva bori za za imanje radi imanja. A uopƦe se ne govori o ĆØinjeniĆØnim stanjima.

Pa poĆ°imo redom: Komunisti su na razne naĆØine oteli Crkvi imanja, koja su bila potrebna za djelovanje (bolnice, zgrade, domove, ubožnice (primjer u Supetru: Milosrdnice gradile dom za siromaÅ”ne djevojke, partizani to pretvorili u bolnicu. Dugo godina je zgrada služila kao bolnica, a na prekrasnom mjestu u Å”umici uz more. To se nekom prohtjelo za turizam, pa su bolnicu uselili u nekakvu novosagraĆ°enu zgradu prije tridesetak godina - a joj kvalitete od zgrade) sada se sa tim otetim imanjem - jer je oteo i zemljiÅ”te - na veliko trguje i obržu se silni novci. ZaÅ”to se to ne bi vratilo vlasnicima? SliĆØan primjer je u Hvaru Hotel Sirena ima svoje poĆØetke u zgradi za odmor sveƦenika koja je pripadala Hvarskoj biskupiji - kaknoniĆØka zgrada i sliĆØno.

Ugovor izmeĆ°u Sv. Stolice i Hrvatske sastavljali su vrsni pravnici s obje strane i ne može se tako olako govoriti o tom ugovoru.

ƈinjenica je da velika veƦina ljudi ima informacije samo od medija, a mediji ne prezentiraju istinu, nego politikanstvo i stoje u službi neke "ideologije".

Pravda zahtijeva da se ono oteto vrati, a Crkva Ʀe sigurno znati iskoristiti. Služila je na dobro Hrvatskom narodu pa Ʀe i služiti (a ovo sasvim sigurno nekome smeta - jer imaju neke sasvim druge planove ili svoj vlastiti Ć°ep.

Daniel

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 7:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da se sva oduzeta imovina nakon Drugog svjetskog rata koja je oduzeta privatnim licima, vjerskim zajednicama i poduzeƦima treba vratiti. Nacionalizacija nije bila niÅ”ta drugo nego obiĆØna otimaĆØina pod ideoloÅ”kim parolama. TeÅ”ko je danas vratiti sve ono Å”to je oduzeto, pogotovo Å”to je veƦina zgrada prenamijenjena i nema smisla da se postojeƦi sadržaji iseljavaju, ali postoji neÅ”to Å”to se zove odÅ”teta u vidu novca, drugih zgrada ili terena.
KatoliĆØka crkva je jedna od institucija u Hrvatskoj koja je nacionalizacijom bila najviÅ”e oÅ”teƦena i zato ima prava i najviÅ”e tražiti. Možda oni koji unutar Crkve vode brigu o povratu nacionalizirane imovine nisu uvijek najtaktiĆØniji ali imaju pravo tražiti ono Å”to im je oteto. S druge strane ne treba uzimati zdravo za gotovo sve Å”to piÅ”u mediji, pogotovo ne oni za koje znamo da su neskloni Crkvi, kao i Å”to izjavljuju politiĆØari ĆØije stranke vode oĆØito anticrkvenu politiku.

Bog moj i sve moje.
urban

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iako mislim da ova tema nema kraja niti zakljuĆØka, ipak sam odluĆØio vam ponuditi jedan drugaĆØiji pogled na ovu temu. Naime, moje je stajaliÅ”te da su crkve gradili i izgraĆ°ivali ljudi, svojim rukama, svojim milodarima i svojim odricanjima a ne sveĆØenici iz svojih džepova. Pritome mislim na daleku proÅ”lost a ne na sadaÅ”njost i sramotno je to da se danas to sve djeli na crkvenu imovinu i nacionaliziranu imovinu. To je vlasniÅ”tvo ljudi, vjernika, pa i države koja ulaže novac svih poreznih obveznika a ne samo vjernika u obnovu i održavanje tih objekata. Zato je vrlo licemjerno od crkve kad želi iseliti ustanove koje su od druÅ”tvenog znaĆØaja iz takvih prostora koji u konaĆØnici nisu graĆ°eni crkvenim novcem, nego novcem naÅ”ih predaka. A u objaÅ”njenjima navode neke buduƦe knjižnice, muzeje, .......

Ali kad veƦ se okreƦemo buduĆØnosti, rujemo po nepravednoj proÅ”losti i stvaramo joÅ” veƦe nepravde. ZaÅ”to ista ta crkva ne postane d.d. ili d.o.o., trgovaĆØko druÅ”tvo, prijavljuje državi sve prihode i na njih plaƦa poreze, kad su ionako veƦ na državnom proraĆØunu i praktiĆØno totalno autonomna državna firma.

Crkvu je gradio narod, a ne sveĆØenstvo. Nemam niÅ”ta protiv da se pokrene spor u vezi onih objekata koji su preureĆ°eni u hotele i iz nacionaliziranog preÅ”li u privatne objekte, ali kad crkva krene u iseljavanje fakulteta, Å”kole, ili neke sliĆØne ustanove koja je na korist i za boljitak svih graĆ°ana, onda mi se stvarno digne kosa na glavi. Zar je potrebno vratiti se u srednji vijek? A za koga, u ĆØije ime, za ĆØiju pravdu? Da bi se netko mogao Å”etati Å”irokim mraĆØnim i pustim hodnicima?
Uvijek možemo otiƦi duboko u povijest, ma možemo otiƦi i samo do proÅ”log tjedna i naƦi da je netko bio nekad oÅ”teƦen za neÅ”to. Nitko nije savrÅ”en. Možda je i netko nekad prije isto tako ostao bez vlasniÅ”tva jer ga je morao prepisati na crkvu......
fat drummer

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 9:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lako je reƦi: vratite! zemljoknjižno pravo i katastarsko pravo su vrlo formalizirane i za divno ĆØudo koncizne stvari koje u potpunosti djeluju na temelju dokaza, a ne praviĆØnosti i uvjeravanja.
za povratom zemljiÅ”ta nitko ne ide pred sud, veƦ se vodi upravni postupak koji je vrlo "hladan", tu nema svjedoka ili iskaza optuženog. postoje dokazi i odluĆØuje se na temelju isprava, originalnih li ovjerenih.
sumnjam da crkva može dokazati veƦi dio svojih potraživanja Å”to zbog toga Å”to nisu ureĆ°eni katastarskih odnosi, nepostojeƦi vlasniĆØki listovi ili dokumenti o prijenosu prava vlasniÅ”tva i drugh imovinskih prava.
na nekim posjedima crkva viÅ”e vjerjatno niti nema vlasniĆØko pravo zbog dosijelosti, pa i o tome treba voditi obzira.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
sike

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 12:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po meni je sramotno da stavimo upitnik nad ovom odlukom Crkve jer tako kao da govorimo kao da su nama uzeli stan i sad tako olako puŔtamo stan nekome. Kad nam paŔe onda smo i mi Crkva a kad nam ne paŔe onda nismo.
Zar mi ne koristimo prostore Crkve nego samo mislimo da ih sveƦenici koriste?Ne smatramo te prostore svojima?
I ako želimo uĆØiniti dobra djela s tom imovinom koja se vraƦa,Å”to ĆØinimo da se onda te zgrade upotrijebe kao domovi za djecu,za mlade,starce..?Gdje je naÅ” glas u svemu tome?Ili Ʀemo veƦ sad unaprijed reƦi kako Ʀe biskupi i sveƦenici ionako uĆØiniti po sveome ma koliko mi ukazivali na te potrebe?
A zar su ona 2 gladna deĆØka s tv-a samo briga sveƦenika,a ne i nas vjernika-laika?jel je zabranjeno da im i mi pomognemo?

I vraƦam se na sluĆØaj u VŽ-u.Biskup nije rekao da Ʀe izbaciti studente na ulicu veƦ da Ʀe Crkva ĆØekati dok se ne naĆ°e zamjenski prostor za njih.A gdje je ta ponuda države da se ponudi zamjenski novac za taj prostor?

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
heartsong

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 16:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
heartsong napisa:

ĆØuj, to je isto da ja uĆ°em u kuƦu koja mi je dodijeljena na koriÅ”tenje
i nakon niza godina boravka u nju ulupam ogromnu lovu ... ĆØiji problem? moj ...
misliÅ” da Ʀe mi ga netko vratiti danom kad se moram iselit
odnosno kad vlasnik traži da mu se kuƦa vrati? Wink
nema tu sentimentalnosti ...

a mislim da crkva ne može samo tako hladno preƦi preko problema tisuƦe studenata. Neka koorporacija bi to mogla, ali Crkva ne. Tu je i jedan moralni problem rjeÅ”en.
Usto to povlaĆØi joÅ” neke stvari... Ne znam toĆØno o ĆØemu se radi pa ne bih htjela krive informacije pisati, ali sad se u Varaždinu neÅ”to Å”uÅ”ka da Ʀe grad "deložirati" biskupa jer sa zgradom gdi on obitava isto neÅ”to ne Å”tima s papirima. I tako sve u krug.

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
heartsong

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 16:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
P mislimo da ih sveƦenici koriste?Ne smatramo te prostore svojima?
I ako želimo uĆØiniti dobra djela s tom imovinom koja se vraƦa,Å”to ĆØinimo da se onda te zgrade upotrijebe kao domovi za djecu,za mlade,starce..

Upravo o tom govorim... Tu zgradu grad ne koristi kao spremiÅ”te nego za obrazovanja mladih generacija. A u Varaždinu je jako velika lista ĆØekanja udruga i zajednica za preseljenjem, to tamo nije mali problem.

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema