HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 15:12. Pogledaj neodgovorene postove
Zadarska nadbiskupija-metropolija???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
bodul

Spol: muško
PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 11:53
PostNaslov : Zadarska nadbiskupija-metropolija???
Citiraj i odgovori

Trenutno izuzetno stanje Zadarske nadbiskupije koja ima titulu nadbiskupije a nije metropolija i nema sufraganih biskupija te je izravno podvrgnuta Svetoj Stolici traži rješenje. Podsjetimo se Zadar je izgubio metropoliju za vrijeme Talijanske okupacije u prošlom stoljeću.Zanima me što vi mislite treba li Zadarska nadbiskupija ponovno biti sjedište metropolije sa sufraganim biskupijama tako da ne čini izuzetak???
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zadarska nadbiskupija je povijesna nadbiskupija, ja sam položio u grob prvog nadbiskupa nakon II. svjetskog rata dragu osobu Msgr Matu Garkovića.
A moj negdašnji biskup (koji me je krizmao imao je titulu nadbiskup-biskup Miho Pušić - koji je nakon rata uz hvarsku upravljao i zadarskom nadbiskupijom.

Svjedokom sam žalosnih posljedica u zadarskoj nadbiskupiji nakon gubitka trke sa Splitom za metropoliju. Split je dobio metropoliju a svećeništvo je napustilo odjednom 18 svećenika (neki su mi bili i profesori mnogo mi je stvari poznato - čak kad sam nešto bio povjerio msgr. Franiću nije mi htio vjerovati...
Zadar nije htio (s titule nadbiskupije ući u metropoliju - nego je izabrao direktnu jurizdikciju Vatikana i time strahovito potpomogao nikad umrlu iridentu.
I današnji pokušaji vraćanja metropolije puše u jedra iridente iako to nadbiskup Prenđa ni u snu ne želi. Ali želje su jedno povjesna stvarnost drugo, a situacija Crkve u Hrvata danas treće.

Moje mišljenje je da bi se Zadar trebao priključiti metropoliji Splitskoj - koja bi se mogla nazvati Južnohrvatska metropolija pa da metroppolita naizmjenično bude splitski i zadarski nadbiskup. I ovo bi bilo najlogičnije rješenje i Crkvi u Hrvata najkorisnije.

P. s. Hvarska biskupija je prije 850 godina nastala iz borbe za matropoliju pa su se stvarali biskupi sufragani...danas treba ozbiljno postaviti pitanje potrebe opstojnost Hvarske biskupije!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Coje

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 23:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rivalitet Splita i Zadra je opće poznata stvar i traje već tisućljećima. Samim time je jasno da će svaki od njih nastojati biti equal onom drugom, a nipošto ispod onog drugog.
Rješenje po kojem bi dvije nadbiskupije bile u jednoj metropoliji mi se ne čini izvedivim - prema "CIC"-u.

Meni bi osobno bilo najdraže da Zadar postane nadbiskupija i da joj sufraganske biskupije budu Gospić i Šibenik. U Zadru nema opasnosti od iredente, jer Zadrani više i ne znaju talijanski jezik (za razliku od jednog dijela Istre) - a, usudio bih se reći da je taj grad nacionalno prilično osviješten. Stoga, navoditi stari iredentizam kao razlog pokoravanja Zadra Splitu - je potpuni promašaj. Nakon što u Italiji umru svi ezuli iz tih područja neće se niti znati da su Venecijanci bili u Zadru (osim po umjetnosti). To će se uskoro dogoditi.

Zadar je zaslužio dobiti veću važnost. Zato se ja nadam da će mu stvaranje metropolije dati na snazi i važnosti u našoj domovini. Osim toga, logika prostora smješta Zadar na izvrsnu lokaciju za metropoliju: Gospić i Šibenik su blizu Zadru i mogu dijeliti zajedničku sudbinu. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 28 ožu 2006, 13:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Rivalitet Splita i Zadra je opće poznata stvar i traje već tisućljećima. Samim time je jasno da će svaki od njih nastojati biti equal onom drugom, a nipošto ispod onog drugog.
Rješenje po kojem bi dvije nadbiskupije bile u jednoj metropoliji mi se ne čini izvedivim - prema "CIC"-u.

Meni bi osobno bilo najdraže da Zadar postane nadbiskupija i da joj sufraganske biskupije budu Gospić i Šibenik. U Zadru nema opasnosti od iredente, jer Zadrani više i ne znaju talijanski jezik (za razliku od jednog dijela Istre) - a, usudio bih se reći da je taj grad nacionalno prilično osviješten. Stoga, navoditi stari iredentizam kao razlog pokoravanja Zadra Splitu - je potpuni promašaj. Nakon što u Italiji umru svi ezuli iz tih područja neće se niti znati da su Venecijanci bili u Zadru (osim po umjetnosti). To će se uskoro dogoditi.

Zadar je zaslužio dobiti veću važnost. Zato se ja nadam da će mu stvaranje metropolije dati na snazi i važnosti u našoj domovini. Osim toga, logika prostora smješta Zadar na izvrsnu lokaciju za metropoliju: Gospić i Šibenik su blizu Zadru i mogu dijeliti zajedničku sudbinu. Cool

Neke stvari bi danas mogle i biti (istina je što se tiče talijanašenja u zadru sa hrvatske strane ali sa talijanske strane? Hm?
Ne bih baš rekao da je Šibenik okrenutiji Zadru nego Splitu.
Ne zanm što metropolija znači danas na nekom ekonomsko političkom planu?
Ja bih glasao za dvije metropolije u Hrvatskoj sjevernu i južnu hrvatsku metropoliju. To bi više doprinosilo ujedinjavanju razjedinjenog i rascjepkanog političkog narodnog bića, a i mnoge druge okolnosti govore u prilog ovakvoj teoriji.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
bodul

PostanoPostano: uto 28 ožu 2006, 17:59
PostNaslov : Bez splita ništa naravno!
Citiraj i odgovori

Da naravno, uvijek Split mora biti prepreka a što nije Splićanima dovoljna
i Hvarska biskupija i Dubrovačka biskupija i Kotorska biskupija?! Zašto Rijeka ne čini tolike prepreke jer ako bi Zadar dobio metropoliju Rijeci bi ostale "samo" Porečko-Pulska i najveće kulturno bogatstvo Krčka biskupija? Confused
Coje

PostanoPostano: sri 29 ožu 2006, 10:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razumijem ideju Snenoga - o ujedinjavanju nacionalnog bića. Ipak, rekao bih da su krajevi oko Zadra sada jako dobro nacionalno osviješteni. Stoga, nema bojazni da bi stvaranje Zadarske metropolije dovelo do razjedinjavanja narodnog bića. Dapače, samo bi se bolje povezali krajevi koji su povijesno imali zanimljive veze.

Ideja o stvaranju dviju metropolija mi je totalno antipatična - jer ne mogu zamisliti Istru niti pod Zagrebom, niti pod Splitom. Jednostavno nema smisla. Istra, Rijeka, Krk, i Zadar imali su sličnu povijst - različitu od ostatka domovine. Zato ovi krajevi zaslužuju poseban tretman. Cool

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mat

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nažalost, zadarska nadbiskupija će se radije razlomiti na dvije biskupije, tako da jedna bude sufragan zadarskoj nadbiskupiji, nego će otići pod krilo splitske. Šibenska odbija apsolutno postati sufragan zadarskoj.

Da svi budu jedno!
magivek

PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 19:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, da o konkretnom slučaju ne znam previše, ali se, kada vidim crkveni ustroj u Hrvatskoj stvarno pitam, jel tu sve stvarno na mjestu.
Dok u kontinentalnom djelu Hrvatske jedva da imamo pet biskupija (ako uzmemo i križevačku, koja je ustvari ritualna biskupija za katolike istočnog obreda, ako se ja ne varam), na primorju i otocima ih ima čitavih devet (iako većina stanovnika živi u kontinentalnom djelu Hrvatske).
Sjećam se, kad je objavljen osnutak gospićke biskupije, da je naš župnik rekao, da je "još jedan kapelan postao biskup".
A pitam se, zašto se, kad se već trese po promjeni strukture ne napravi ovako: otočke biskupije (hvarsko-bračko-viška i krčka) bi se mogle pripojiti Zadru. To ne bi smetalo ostalima, a Zadar bi dobio metropoliju.
Nadalje valja stvarno razmišljati o ideji osječke nadbiskupije i o osnutku nekakve biskupije u srijemu (dio, koji pripada Republici Srbiji). Ta nova biskupija bi mogla, s đakovačkom i požeškom ući u sastav Slavonske ili istočnohrvatske metropolije (sjedište metropolije, kako rekoh, Osijek).
A pitam se i to, dali su biskupi biskupi katoličke Crkve, kada im je važnije nekakvo političko ustrojenje od pastorala i potreba povjerenog im puka???
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mat

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Premda je nekad davno u 12. st. kad je hvarska biskupija osnovana, ona bila sufragan zadarskoj, to se danas ne može dogoditi jer je previše geografski udaljena i previše različita da bi se tako nešto dogodilo.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 14:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi moji, a što je vama?
Najprije valja malo i povijesno razmišljati. Zaboravljate da je u 7. st. nastala splitska biskupija, zaboravljate da je nasljednik Dmitra Zvonimira otrgnuo dio splitske nadbiskupije, osnovao zagrebačku biskupiju 1094.g. i podredio je mađarskoj Crkvenoj pokrajini i da je tek Haulik uspio da Zagreb postane nadbiskupija i metropolija.
Ako je gospička biskupija kapelanija, a što se onda s drevnim ranokršćanskim biskupijama?
Brač i Hvar prirodno su orijentirani Splitu, kakav odlazak u Zadarsku nadbiskupiju (uz put ona jest nadbiskupija, ne treba to tek postati). Problem je što se ona ne želi podvrgnuti splitskoj metropoliji, valjalo bi pitati zašto. Po čemu bi to Zadar treba postati metropolija, a da bi se to postiglo treba cijeli niz radnji kojima mnogi nisu skloni?
Ne izmišljaju li se nepotrebni problemi?

Ljubi i čini što hoćeš
magivek

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh.. ono s gospićkom biskupijom nisam izjavio sam od sebe, to je rekao moj župnik i ja sam ga samo citirao.
Razmišljanja su dopuštena, a mi ionako ne možemo ništa odlučiti niti će nas itko pitati, tko se kome treba zašto kad podvrgnuti. To će odlučiti drugi i ja ih ne želim ni na što nagovoriti...
mrvica85

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 18:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nadan se da neće bit rivalstva između mene i Snenog zbog toga pošto sam ja iz Splita Laughing

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
Coje

PostanoPostano: pet 06 tra 2007, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto bi Zadar trebao biti metropolija?

Zato što je stoljećima bio centar tog dijela Dalmacije, zato što ima vrlo vrijednu i dugu kulturnu i spomeničku baštinu i zato što mu prirodno gravitiraju gospićka i dobar dio šibesnke biskupije, te dio krčke biskupije.

Ako pogledamo samo brzinu razvoja Zadra i Splita u zadnjih pet godina čini mi se da Zadar opet ulazi u trku oko preuzimanja samog čela Dalmacije.

Jasno je da je vječni rivalitet Zadra i Splita nepremostiv. Zato i jest dobro rješenje osnivanje Zadrske metropolije. To neće promjeniti ništa bitno u odnosu granica crkvenih pokrajina (biskupija) - a može nam pomoći u razvoju snažnije decentralizacije. Cool

Felicita

PostanoPostano: uto 23 vel 2010, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel itko što čuo ovih dana što bi moglo bit sa Zadrom sad kad ćemo kroz ove mjesece dobit novog nadbiskupa? Oće Zadar ostat podvrgnut Svetoj Stolici ili pod Splitsku metropoliju (protiv čega je bio pok. nadb. Ivan) ili što? Oće se nešto prominit?

Znam da bi ja to kao trebala znat, jel, ipak sam u Zadru...Ali baš i nisam naišla na te informacije, svi raspravljaju a nitko ne zna... Pa ako netko od vas zna nešto o tome, bila bih zahvalna za podjelu tog znanja Wink

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Živac

PostanoPostano: pon 10 svi 2010, 1:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, mislim da premalo gledate na povijest, koja je ovdje ipak jako bitna.

Dakle, ovako ja gledam na stvar. Splitska-makarska nadbiskupija je najstarija biskupija u Hrvatskoj (možda je starija Porečko-pulska, no ona većim dijelom povijesti, točnije do '45., nije bila u Hrvatskoj) i nekada sjedište hrvatskog primasa (izgubljeno u 19. stoljeću pod političkim pritiskom Mađara). Prema tome nema dileme prvenstva između nje i Zadarske nadbiskupije. Drugo, Dalmacija povijesno i prirodno gravitira da bude jedna metropolija. Prema tome, najprirodnijim rješenjem mi se čini pripajanje Zadarske nadbiskupije Splitskoj metropoliji, uz ostajanje na razini nadbiskupije iz povijesnih razloga. Druga mogućnost je osnivanje nove Zadarske metropolije uz eventualno sufraganske biskupije Šibensku i/ili Gospićko-senjsku. Ali Šibenska ipak više gravitira Splitu, a Gospićko-senjska nije u Dalmaciji, pa je to malo nategnuto.

Nadbiskup Puljić je bivši sufragan Splitu, pa bi se možda to pripajanje moglo sada izvesti.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.