HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 2:01. Pogledaj neodgovorene postove
Pasija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
dodododoprecjednik

Spol: muško
PostanoPostano: čet 08 tra 2004, 3:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam Pasiju gledao baš na Cvjetnicu i to mi je jedna stvar zakaj mi je film bio toliko dobar... Upravo ta simbolika;Muka je počela Isusovim ulaskom u Jeruzalem. Slazem se sa svima koji tvrde i misle(a to je većina, ako ne svi) da te film promijeni. Ja ga planiram jos koji put pogledat jer je film predobar. Ima puno krvi;to je istina, al ovako se dobije prava slika onoga što je On za nas pretrpio! A zašto je trpio?! Upravo zbog nas i naših grijeha i malo-malo se sjetim da sam ja uzrok svake one kapljice krvi... Kao što je Jelena rekla;prije sam govorio da je Isus umro zbog nas, sad kažem da je umro zbog MENE!!!
Film je zaista nešto posebno i predlažem svima koji ga još nisu pogledali da ga pogledaju jer film te promijeni. Bar je mene promijenio. Jedina zamjerka na film mi je Getsemani... Nekak mi se ta scena ne sviđa kak je napravljena.

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
jedna od ludih

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 08 tra 2004, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Braćo, vraćam se nakon dužeg izbivanja (problemi s virusima, kompjuterskim).

I ja sam gledala film. Oduševljena sam kao i ostali.
No, kako se već dugo pisalo o krvavim scenama na njih sam bila nekako spremna. Uz, to malo sam počela pratiti standardne filmove i moram vam reći da je mnoštvo filmova zaista bolesno po količini nasilja, a svima je to normalno. Npr. Musa (Ratnici), Amistad (bio je nekidan na televiziji) i još mnoštvo drugih (ove sam nedavno gledala).
Tako da su me u stvari iznenadile sasvim druge situacije u filmu. Sve vezano uz Mariju me potpuno oduševilo.
Neću sad nabrajati scene, ustvari samo hoću reći da sam cijelo vrijeme gledajući razmišljala gdje sam ja u cijeloj toj priči.
1. Da li sam među ruljom koja viče "raspni Ga" (i mene se par puta dogodilo da sam u nekakvom kolektivu prihvatila ponašanje većine, sad jako pazim na to)
2.Da li sam među onima koji Ga planski osuđuju kako bi ostvarili neke svoje ciljeve
3. Da li sam kao Juda koji radi po svom, ne prihvaća kajanje i oprost (prema onoj teoriji o Judinom političkom djelovanju, da li bih i ja prihvatila neke loše političke igre misleći o dobrom cilju)
4. Da li sam kao Petar?
5. Da li sam kao vojnici koji muče?
6. Da li bih bila vjerna kao Marija Magdalena?
......
Čini mi se da sam kao i mnogi drugi jednostavno sve to. Kao da nema grijeha počinjenog prema Isusu u kojem nisam sudjelovala. No, upravo posvjestivši si sve to mogu postati kao Petar, prava stijena.
Oprostite na ovom dužem izlaganju, više vlastitoj meditaciji, nerazgovjetnoj i zbunjenoj. Želim vam da ovaj (i svi drugi) Uskrs po ovakvom prikazu muke bude zaista plodonosan i blagoslovljen. Bog s vama.

Lude svijeta izabra Bog..
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
petrica

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 08 tra 2004, 10:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kako je zanimljivo da svatko na posebno dubok nacin dozivi neku drugu scenu... i sto onda imamo ovaj forum na kojemu to mozemo podijeliti...

meni je apsolutno najemotivnija scena u filmu, na koju sam plakala ko malo dijete, kad Marija dolazi pod kriz i ljubi Isusovo krvavo stopalo...uff, sva se najezim kad se sjetim...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
putnik

PostanoPostano: čet 08 tra 2004, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se opet vracam na pitanje krvi. Vjerujem da je u stvarnosti bilo jos gore i da je dobro da je u filmu mucenje prikazano toliko stvarno jer nas je sve to jako potreslo. No, mislim da, koliko god ta fizicka bol bila teska ona nije nista prema onoj nutarnjoj boli koju je Isus nosio preuzevsi sve nase grijehe. A opet s druge strane ljubav koju je osjecao prema nama dok je visio na krizu pobjedjuje sve te grijehe i daje snage za svu tu bol... Framasi si ovo mogu pribliziti i putem Franjinog iskustva stigmatizacije na La Verni gdje su te rane bile vidljivi znak boli i ljubavi koje su bile u Franji, a koje je dobio kao dar zbog svoje istinske zelje da sto snaznije slijedi svoga Spasitelja...
Natty

PostanoPostano: pet 09 tra 2004, 8:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pogledala sam, eto, i ja film... Ostavio je tragove, često razmišljam o njemu i preporučujem ga svima da ga pogledaju. I meni je srce, kao mnogima, puklo kada je Majka dotrčala k Isusu i onaj flashback u njegovo djetinjstvo me rastrgnuo. Ne slažem se da Marijina muka nije dovoljno dobro prikazana. Najdublji trag je upravo Njezina muka na mene ostavila. I sama sama majka, pa je moje srce ridalo s Njom. Pogledajte ga još koji puta (i ja ću), obratite pažnju svaki put na drugi lik i ostat ćete iznenađeni. Puno me se toga dojmilo, ali eto, zadnjih dana najčešće razmišljam o rimskom vojniku koji je Isusu razderao bok kopljem i scena u kojoj je kleknuo pred Njim nakon što ga je dotakla Sveta krv Njegova. Fantastično. Obraćenje koje mi možemo samo poželjeti...

BTW: (tiha molba)Dragi ste mi jako, voljela bih se nekako družiti s vama, ali mi je to teško zbog obaveza. Imate moj mail,pa ako netko želi, neka mi se javi... Embarassed

Natty

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 09 tra 2004, 13:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jucer sam gledao intervju s Gibsonom.Bas je dobro neke stvari rekao i istaknuo scenu koja mi je oba puta promakla dok sam gledao film: to je kad Simun Cirenac nosi kriz s Isusom i svoju ruku prebacuje preko njegove,pa zajedno,prekrizenih ruku nose kriz.
Bas je jaka i ta scena!
Nadovezao bih se na Sandersa.Ispred svake kino-predstave ispred kina neke sekte djele letke i pozivaju ljude kao na neke tecajeve.Laki plijen,nema sto!Mislim da bi Crkva tu trebala brzo reagirati,a ne kao uvijek sa zakasnjenjem i pustiti tim sektasima da odvedu ljude u krivom smjeru!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sub 10 tra 2004, 11:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da je Mel u intervjuu bio isuviše kompromisan. Uopce me se nije dojmio i mislim da se malo previše odao "glumačkom". Nisam preoštra, već mislim da je treabo malo više naglasiti neke stvari i time on voditi razgovor...
Jo

PostanoPostano: sub 10 tra 2004, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je taj inetrvju s njim bio bas dobar! Pogotovo kad je napomenu da je gledao Schindlerovu listu, al da zato ne mrzi Njemce i tako usporedio stvar sa Zidovima, tj. da bi nakon filma mogli ljudi masovno mrziti Zidove!
Bio mi je ok!
A sto se tice one scene u kojoj su prekrizene ruke Simuna i Isusa, dojmila me se jos kad sam prvi put pogledala! I zaista je jaka!

Jos mi je super to kad su Meluprigovorili za toliko krvi i nasilja on je to argumentiraotako sto je zelio staviti naglasak na to da je Isus prosao toliku muku, patnju, bol a ipak je i dalje ljubio i davao poruke ljubavi! Tako realno prikazana muka od koje se najezis, pokrijes oci, a Isus je i tada govorio: "Oce oprosti im jer ne znaju sto cine!... Ženo evo ti sina, Sine evo ti majke!..."

Lav je u zraku
sike

PostanoPostano: sub 10 tra 2004, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni se svidjelo ono kad ga je voditeljica provocirala za njegovog oca da je antisemitist,a on je na to samo rekao da on oca voli i da drugacije ne moze biti.To ne znaci da podrzava oceve stavove,ako su oni takvi.
Ali najjace mi je bilo kad je rekao da mu se u jednom trenutku nije vise dalo zivjeti,ali ni umrijeti,pa da nije znao sto ce.Kaze,kad si sam ne mozes dati odgovor,onda tu Bog ulazi u tvoj zivot.I kad je rekao da mu je uvijek tesko kad cuje da se netko ubio i da je barem izdrzao jos malo,sve bi se promjenilo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
MM

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 15:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike,

primjetih da nisu sve ni sektaši nego i pripadnici nekih kršćanskih zajednica... mislim da su bili neki protestanti... a sekte, pa da... ljudi pričaju da su im i Jehovini svjedoci dijelili letke i svoje materijale... ma malo djetinjasto... film, ima isuviše snažnu poruku i težinu da ga može nadmašiti tisuće grla, urlika ili nekih letaka...
NIŠ'KORISTI... Gospodin je pokazao kako i u današnje vrijem čini čuda. Iz glavne američke tvornice iluzija i lažnog morala izlazi ovakav film za kojeg samo slijepci ne vide da ga je napravio čovjek uz pomoć Duha Svetog. pa u filmu se jasno očituje ruka Gospodnja...
A Mel, Mel me fascinirao...briljatnog uma, oštrog katoličkog jezika, bez straha od ikoga... sa profinjenim, malo satiričnim humorom iz kojeg izlazi njegovo uporište u Kristu - odlično... još malo, pa bi rekli i savršeno. Vidi se da čovjek priznaje svoju grešnost (ruka koja drži čavao), ali se ne srami svjedočiti...to je fascinantno...kao i što je Pavlu bilo teško svjedočiti kad su ga znali kao Savla...kao što je i Gospodinu teško bilo u svom selu (sam je rekao da je najteže biti prorok u svome kraju...)
Uistinu veličanstveni i milosni film, kojeg sam gospodin šalje u ova današnja vremena!
Tko ima uši neka čuje!
MM
cvjetkus

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MM napisa:

Iz glavne američke tvornice iluzija i lažnog morala izlazi ovakav film za kojeg samo slijepci ne vide da ga je napravio čovjek uz pomoć Duha Svetog. pa u filmu se jasno očituje ruka Gospodnja...

MM

samo bi se na ovo nadovezala na MM. neki dan mi je frend odlicno "opisao" kako taj film djeluje na ljude; rekao je da on nema vrijednosti (utjecaja) za one koji ga gledaju kao filmsku traku projiciranu na platno (MM-ovi slijepci), al da ne mozes ostati ravnodusan ako "udes" u njega i nades samog sebe kako ga pratis na kriznom putu...
sunčica

PostanoPostano: čet 15 tra 2004, 15:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Film sam gledala čim je stigao u kina točnije bila sam na predpremijeri i zbilja me oduševio. Izvrsna gluma ( od uloge Isusa , Marije , Marije Magdalene ) , glazba i ostali zvučni efekti naprosto - FANTASTIČNO!!!također svaka pohvala zbog odabira aramejskog , a ne engleskog jezika...što se tiče krvi , brutalnosti itd...pitam se čemu takva buka oko filma...pa ako mi ka vjernici nemožemo dva sat gledati muku Gospodina našega ???Jesmo li se ikada zapitali koliko je ta muka bila strašna samome Isusu prije 2000 . godina i što je on sve pretrpio za naše grijehe?

pozdrav od Sunčy
igor

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

necu se sada osvrtati na sve elemente filma, jer se u globalu slazem s vec navedenim postovima.

vec cu navesti neke stvari koje mi se ne svidjaju..

primjerice, ona scena kada marija proba kako je to sjedeti za "visokim" stolom.. kako ce kao oni sjedeti kad budu imali stolice.. ta "komicna" scena je po meni dosta neumjesno ubacena i ne svidja mi se... nimalo.. ispada kao da ismjevaju mariju, kao da ona nista ne zna... sad bas je isus izumeo stolicu!!!?!?!?!?

a vec na posljednjoj veceri uvijek su prikazani kako sjede za stolom... Smile hmmm

dalje, veronika kada uspije proci kroz cijelu masu i ima vremena doci do isusa, pruziti mu rubac i sve to... a oko nje vojnici cijelu masu udaljavaju od isusa.. da, sigurno, samo veroniku nitko ne moze skloniti od isusa u tom trenutku... to je malo bez neke veze... malo mi je ,moram priznati, to cudno izgledalo..

aramejski, sasvim pozitivno...

monica belluci, da se ja pitam, ne bih je stavio u ovaj film...

james caviezel, perfektan izbor...

za mariju, nemam nekih komentara... nije me posebno odusevila...

u globalu, film je dobro napravljen... pokusava dosta realno prikazati muku isusovu, pa onda cak i oni koji nisu prakticni vjernici izlaze iz kina uplakani.. to jos nikad u zivotu nisam vidio...
Chiara

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna digresija, nije Isus izumio stolicu, ali je njegov Otac. jako sretan

al to je druga tema Wink

Sve mogu u Onome koji me jača!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
igor

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 20:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

whatever.. scena je bez veze
tratinčica

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mir vama, krscani! Pitanje za Igora: "Zasto mislis da ta scena sa stolom i visokim stolicama ismijava Mariju? Kako bi ona znala kako izgledaju visoki stol i stolice, a nikad ih prije nije vidjela? I zasto mislis da to izgleda kao da je Isus izumio stolice?" Kazes da su On i apostoli sjedili za stolom na Posljednjoj Veceri. Jesu, ali na podu, odnosno nekoj vrsti tepiha. dakle, nije bilo stolica! i, kronoloski gledano, Posljednja vecera bila je nakon sto je Isus tom nekom bogatasu radio visoki stol i stolice. No, SVE TO NIJE UOPCE VAZNO ZA SMISAO FILMA! Sretno! Wink

tratinčica
igor

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 19:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ok, scena je ipak suvisna, i to je sve u duhu americkog humora, koji mi se ne svidja bas previse... taj americki humor je ponekad jako cudan...

suvisna scena je i dalje
Mash

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 23:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok! Kako se mi svi razlikujemo, ali i to je ljepota Wink !
Evo čitam ove zadnje postove u vezi filma i one scene sa Marijom i Isusom i famoznim stolom i vidim kako drugačije sve vidim od vas, hmmm..... ali, ipak ću hrabro reći svoje mišljenje jako sretan !

Film mi je inače bio sjajan i zapravo ga uopće nisam doživjela kao film, već kao molitvu, križni put... I koliko god sam htjela promatrati glumce u njihovoj ulozi glumaca, toliko je to sve sa filmom nestalo, jer na kraju mi uopće više nije bilo važno tko koga glumi, jer sam svaku scenu tako stvarno doživljavala i proživljavala da su mi umjesto glumaca tamo bili stvarni Isus, Marija i ostali... Već nam je svima jasno da film ne bi bio takav da "Odozgora" nije blagoslovljen i od njega je već jako puno plodova, a upravo se po plodovima sve prepoznaje! Osim toga, čak mi ga je i čudno zvati filmom, jer je sve to stvarnost... no, dobro, a sada o onoj sceni Cool !

Meni je ta scena bila super... super, jer prikazuje Mariju kao brižnu majku,jednostavnu, duhovitu u jednoj "običnoj" situaciji svakodnevnog života, osim što je i Ona Svetica nad sveticama, Majka Gospodina našega, Pobjednica zla.... Tu je naša Majčica bliska svakoj današnjoj majci... Osim što nam je bliska u boli! sve mi je neka milina prošla srcem kada Majka i Sin razgovaraju, u tako jednostavnom razgovoru, možda na izgled suvišnom i nepotrebnom za film je tako puno rečeno i to u svakom njihovom pokretu, u njihovim pogledima, a vrhunac scena dostiže kada je čvrsto zagrli i poljubi... Sve je prožeto osjećajima, jer je Marija znala u svakom trenu svog života da će joj Sin umrijeti u najgorim mukama za naš spas i svaki dan je njoj bio dan manje sa Sinom, a svaki trenutak proveden sa Njim- neizmjerna radost, utjeha , blagoslov i sve ono što nama ljudima nikada neće biti jasno niti opisivo riječima! Taj stol i stolci su skroz nebitni za samu bit scene... Osim toga pokazuju i da je naš Isus u svoj svojoj veličini tako blizak čovjeku, duhovitosti, jednostavnosti, Ljubavi, ako i Marija... Neki ljudi imaju neku čudnu viziju Boga-Isusa, misle da je neki šef, gospodar, samo čeka da te kazni, imaju iskrivljenu sliku Ljubavi Gospodnje, a ovo im upravo pokazuje suprotno, pa možda pomogne onima koji nisu spoznali tu silnu Ljubav da se ,ako ništa drugo, zapitaju...naravno da im cijeli film svjedoči tu ljubav, ali ove neke scene svjedoče i Njegovu bliskost nama malima! Baš i ne znam najbolje izraziti sve što bih htjela i kako bih htjela, jer teško je neki puta ispričati ono što si osjetio u srcu, jednako kako je teško samo riječima opisati kada doživiš prisutnost Duha Svetog!

Eto, opet sam se raspisala jako sretan ! Budite blagoslovljeni!

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

igor

PostanoPostano: uto 04 svi 2004, 10:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slazem se da je tesko uopce i kritizirati takav film, jer jednostavno cjelokupni dojam tog filma je bitan... a meni je cjelokupni dojam bio nesto posebno... dakle, svidja mi se u nacelu... i stvarno sam ga dozivio i u sebi, taj krizni put i sve ostalo..

jos uvijek ostajem kod svojeg, da mi se taj humor nije svidio u filmu...

mozda je monica belluci cak i prava za tu ulogu, jer i ona nekako ima zivot poput marie magdalene... osim sto se ona niti poslije filma nije bas promijenila... naime, u jednom intervjuu je rekla da nije pocela sad odjednom vjerovati Bogu poslije snimanja filma...

no, mozda se nesto i dogodi u njoj.. tko zna..
Jo

PostanoPostano: uto 04 svi 2004, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash u potpunosti se slazem s tobom! A ponajvise da je Pasiju tesko nazvati filmom! Istina! I zato je to meni, svaki put kad gledam duhovna obnova, uvijek me nesto potakne da vidim sto bi moglo biti bolje!

Čak mislim da je to u filmu najbitnije! Glumci su uspjeli to tako napraviti da uopce ne izgleda kao gluma nego kao stvaran zivot, a jeli to njih promijenilo trebamo ostavit njima i Bogu kao njihovu privatnu stvar!

Ako je tebe, mene nekog treceg promijenilo tada je to vec uspjeh! Zar ne?

Lav je u zraku
igor

PostanoPostano: uto 04 svi 2004, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tako je... bitno je da taj film promijeni onog tko ga gleda... a mene definitivno na neki nacin jeste..

no, meni se primjerice jako svidja JESUS CHRIST SUPERSTAR>.. ta rock opera mi je nesto posebno.. neke medjusobne odnose mnogo bolje shvatis u toj rock operi... morate to pogledati ak imate vremena i mogucnosti
tratinčica

PostanoPostano: sri 05 svi 2004, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mir vama! Draga/i Mash, tko god bila/o! Tako si prekrasno objasnila/o cijeli film koji zapravo i nije film, vec, kako Jo rece Duhovna obnova! Potpuno se slazem sa svime sto si rekla/o i ponavljam ono sto sam vec napisala velikim slovima: SVE TE STOLICE NISU UOPCE BITNE ZA SMISAO FILMA! Dragi Igore! Zasto mislis da je scena suvisna? Nije li prekrasno u svoj muci i boli vidjeti te divne scene Isusova djetinjstva(sjeti se one kada Isus kao djecak u igri padne, a Majka brizno trci i podize Ga sa zemlje, grli Ga i tjesi!) Ako Isusu prisjecanje na djetinjstvo i svi intimni trenuci s Majkom pomazu smanjiti bol i tugu zbog svih nasih grijeha koje je, zapravo, nosio (a "skupljeni" su u jedan Kriz), zasto bi onda nama trebalo to biti suvisno? Ne zaigra li ti srce od radosti kada vidis Nju, Zenu nad Zenama u "obicnoj svakodnevici", punu ljubavi cak i kada se "ljuti" na Isusove nestasluke?! ... Zelim ti obilje Duha Bozjega, kao i svim forumasima, osobito mojoj dragoj prijateljici Jo. Mir vama! anđeo

tratinčica
sike

PostanoPostano: sri 21 srp 2004, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf

Postano: uto tra 06, 2004 8:28 Naslov: Pasija?!

--------------------------------------------------------------------------------

Ja sam je sinoc gledao, sta kazete?

Cinjenica je da one scene bicevanja niko ne bi prezivio, a kamoli jos onoiku tucu, i poslije svega nositi kriz. No, mislim da su pogodili pokazavsi da to nije bilo obicno razapinjanje, kakvo su tada "redovno" radili zlocincima, nego da je bilo puno teze i napornije.
A da i ne spominjem da je Isus bio nevin, i da je cijelo vrijeme imao mogucnost izbora. To su bas dobro prikazali, vidi se dok su ga ispitivali, da je bilo sta rekao, oslobodili bi ga. Rekli bi mu: "budala si, al te zato necemo ubiti". Dakle nije morao zvati svu svoju silu s nebesa.

Eto, zanimaju me vasi komentari.

Ps
Ja ne bih preporucivao ovaj film starijima, srcanim bolesnicima, i djeci.

[Vrh]

Gandalf

Postano: uto tra 06, 2004 8:34 Naslov:

--------------------------------------------------------------------------------

A i onog Sotonu su dobro oslikali. Sav se najezim....
I sta je predstavljalo ono opako dijete kojeg je nosio???

I, jos jedna stvar, stvarno me je iznenadila reakcija publike poslije filma. Idu slova, a niko ne ustaje, ne prica, ne sprema se, a znamo da inace u kinu ne mozes pogledati zadnju scenu a da se skvadra ne pocne dizat...

[Vrh]

heartsong

Postano: uto tra 06, 2004 9:37 Naslov:

Iza 52,14
Kao što se mnogi užasnuše vidjevši ga – tako mu je lice bilo neljudski unakaženo te obličjem više nije ličilo na čovjeka.
Iza 53,8
Silom ga se i sudom rješiše; tko se brine za njegovu sudbinu? Da, iz zemlje živih ukloniše njega, za grijehe naroda njegova na smrt ga izbiše.

Tu Izaija proriče Isusovu muku i smrt. Te i razlog njegove smrti u redovima između. Govori o njegovom mučenju koje nije bio ugodan prizor… Dvije kapi krvi i to je to. To tako baš i nije išlo… Na smrt ga izbiše. Takvo bičevanje ne bi baš bilo tko proživio. Ali Isus jest. On je to morao preživjeti, jer je trebao proživjeti još muka, do križa i na samome križu. Kakav bi to bio Bog je da mu se Sin kojega je poslao da bude Spasitelj skljokao mrtav već tu? Kao da On to nije mogao kontrolirati. I kontrolirao je.
Kod filma mi se sviđa baš to što se dalo naglasak na tu muku. Jer dali smo svi mi svjesni kakvu je zapravo muku Isus za nas preživio? Koliko smo svjesni štete na njegovom presvetom tijelu i licu koju je činio taj bič i ti udarci? Koliko smo svjesni da je rimski bič u ono vrijeme imao kuglicu s kukicama na vrhu koji je parao kožu za prst debelo? Dali smo bili svjesni koliko je Isus zapravo iskrvario u tom momentu? Još k tome kažnjenici na križu su znali visjeti na tom križu veoma dugo, čak danima. Jer su umirali od gušenja zbog pritiska cijelog tijela na pluća. Tako da su im na kraju većini slamali noge kako bi se već jedanput ugušili. Kristu to nisu morali učiniti, jer on je izdahnuo relativno brzo… Nije više mogao (ni morao) izdržati. Toliko je bila teška ta sva muka prije samo razapinjanja, ali toliko je bilo teško i ono što se ne vidi izvana, što je bilo unutar njega samoga, što mu je razapinjalo dušu, i ono što mu je razapinjalo duh, a to su bili naši grijesi.
Mislim da je to u filmu pokazano gotovo najbolje što se može prikazati, to te potrese… I baš to i ta muka i razapinjanje treba učiniti. Potresti do kraja, kako bi napokon shvatili da to nije proživljavala božanstvena strana Isusa, već ljudska.

Ono opako dijete je predstavljalo Antikrista koji se spominje u otkrivenju, to će biti dijete koje će biti Sotonino dijete isto kao što je i Isus bio Božje dijete.

[Vrh]

i.v.a.n.a.

Postano: uto tra 06, 2004 11:17 Naslov:

ljudi moji dragi

gledala sam film i u kinu i na videu i na kompujeteru i na DVD-u...

ali gledam ga i sada, dok citam ove vase postove...

stvarno sam prebogata sto mogu sudjelovati na ovakvom forumu... Blagoslovljen Krist naš koji nas je ovdje spojio!

obogacenje ste ljudi!!!!!!!!!!!!!!!

Gandalf, Heartsong, hvala vam!
dotakli ste dubinu moje duše.

[Vrh]

i.v.a.n.a.

Postano: uto tra 06, 2004 11:20 Naslov:

sto se filma tice: eh. duboki uzdah na pocetku. kad sam ga gledala prvi put mene je, kad gledam iz danasnej perspektive, duboko dokirao. Toliko da nisam ni suzu pustila. Ni rijec izgovorila. Nista. Apsolutno nijema sam ostala. Danas, kad sam ga sinoc gledala ponovno, mogu reci da sam puno toga tek sinoc (4 put kad sam ga gledala) spoznala. Tek sinoc, sam shvatila tezinu mojih grijeha u odnosu na bicevanje... no da ne duzim...
Daniel

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam je na HRT 1 prikzanas Pasija, kakvi su vaši dojmovi dvije godine nakon premijere?

Bog moj i sve moje.
Chico

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma plakao sam ko beba,ovim filmom se tek vidi veličina naših grijeha Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.