HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 13:32. Pogledaj neodgovorene postove
Pasija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne može čovjek ostati imun što je je, stvarno je jak film. Nisam stigao pogledati cijeli film ali ono što sam vidio bilo je dovoljno da me prožme.

Bog moj i sve moje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dvije godine nakon premijere, kod mene su dojmovi još jači. Ovo mi je 3. put da sam je gledala, za svaku korizmu jednom Wink i mislim da sam nekako najjači dojam stekla. Meni osobno najupečatljiviji je onaj dio pred kraj, zadnjih par postaja križnog puta, te samo pribijanje na križ. Tako mi je teško gledati ljudsku zlobu i ruganje, a Isusovo istovremeno prisjećanje na one trenutke kada nas je učio da ljubimo jedni druge kao što je On nas ljubio, da nema veće ljubavi od davanja života za svoje prijatelje, onda prisjećanje na Posljednju večeru koja u tim trenucima biva utjelovljena...
U tim dijelovima filma ne uspjevam baš zadržati suze, jer tu se ipak najviše vidi koliko smo grešni, koliko smo daleko spremni ići u zloći, u ruganju...
Ipak posljednja scena liječi svo beznađe, svu sramotu, svu tugu i žalost. Isusova haljina leži sama, a pokraj nje sjedi uskrsnuli Isus. Za taj trenutak vrijedi pogledati svu muku, bičevanje, nošenje križa, jer upravo nam taj posljednji trenutak filma pokazuje smisao svega, a to su oproštenje, nada i Njegova bezgranična ljubav.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

važan je trenutak u kojem se gleda pasija, Veliki petak je idealan dan za to, tada su upravo emocije koje pobuđuje najjače.
Slažem se s tobom angel, i meni su posljednje scene najjače, sva ljudska tuga i bjeda, najniža niskost koju ljudi mogu pokazati, a zati i prikaz Boga koji ponižrn trpi u tijelu čovjeka, ali Uskrsnuće, pobjeda nad smrti i nada u novi život... sve kazuje samo za sebe.

Bog moj i sve moje.
Mash

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, i ja sam isto odgledala večeras...
ovaj puta mi se i tata pridružio, inače ga gledam uvijek sama...

i svaki puta ostavi toliko jak dojam... hvala Bogu!

uz sve što je LA navela, još bih nadodala rečenicu:
"Evo, činim sve novo"

želim nam svima potpuni doživljaj svega što čini i što jest Uskrs!

BVB

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Chico

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni je jako teško pao dio gdje Ga bičuju,ali koja je to ljubav kad nakon onoliko udaraca on ustaje,sve zbog nas i naših grijeha

Citat:
"Evo, činim sve novo"

susret s majkom,dirljivo,nov izvor snage za dalje,mislim da bi to trebalo pokazati nama kolko su naše majke pune ljubavi i neiscrpni izvor podrške.priznajem ponekad to zaboravim Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 22:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash napisa:
"Evo, činim sve novo"

Ta scena susreta Majke i Sina... Uhhhh... I te Njegove riječi: Evo, činim sve novo... Isuse, kako si nas silno ljubio, da daješ sebe kako bi se preko Tvojih ramena, preko Tvog presvetog čela, ruku i nogu, preko Tebe samoga, naši grijesi, stari čovjek grijeha uništio... Da bi konačno mogao stvoriti NOVOG ČOVJEKA - otkupljenog i spašenog... Kad bi svi bili toga svjesni, kako bi to bilo na ovome svijetu... Embarassed Embarassed
Prisjećanje na Muku Isusovu, ovdje Pasija, me uvijek spusti na zemlju, vrati u mene spoznaju moje neznatnosti, moje bijede, mojih slabosti, ali vrati u mene i spoznaju prevelike Ljubavi Božje da razapne i dâ ono najvrjednije... Preuzeo je svo prokletstvo čovječanstva na sebe i uništio to smrću na križu... Veće ljubavi od Te nisam vidio...

Hvala Bogu na Pasiji koja me uvijek iznova na to podsjeća.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 15:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Teško je zadržati suze i uopće gledati te scene bičevanja,muke..Ali Isus kao i jeruzalemskim ženama govori i nama: Ne plačite nada mnom! To ne znači da ne treba zaplakati makar i 999 puta gledali Pasiju jer toliko se isplati gledati,svaki put čovjek u filmu doživi nešto novo za sebe,već nas time Isus želi potaknuti na preispitivanje svojih grijeha jer mi smo isto ona masa koja viče:Raspni ga!A on opet na nas računa kao i na Petra koji ga je zatajio..
Neka nas Pasija uvijek potakne da ljubimo Boga više,neka nas potakne da djelotvorno ljubimo svoje bližnje,osobito naše neprijatelje-oni koji nam ne šmekaju,ali i da prihvatimo sebe jer Isus nas baš takve voli

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 16:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je najkvalitetniji film snimljen o isusovoj muci...

mislim da je puno doprinijelo kvaliteti filma preskakanje vremena radnje. u smislu: u jednom trenutku gledamo kako ga pribijaju na kriz, a iduca scena, prisjecamo se Posljednje vecere...
mislim da film i u tom dijelu dobiva puno na vrijednosti...

gledao sam ga jucer po 3. put i namjeravam ga i iduce korizme pogledat, i one iza,i one iza...
film je predobar...
kvaliteta filma lezi u prikazu sirovosti rimskim vojnika... jer, to je pravo stanje kakvo je prije bilo...dosad su svi filmovi cijelu muku prikazivali nekako blagu, a pasija ju je prikazala bas onakvom kakva je i bila...gledajuci ovaj film, pocnes preispitivat sebe iz dna...
nadam se da ce se snimiti i nastavak-od Uskrsnuca do uzasasca...

zadnja scena u filmu je bas tocka na i,kak bi se reklo...
da nema toga, film bi bio bezveze...
onako, sunce obasja pecinu, On ustaje, izlazi iz pecine i vidimo samo dlan sa rupom od cavla...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

osjećam se grozno.. čitam vaše komentare i shvaćam da uopće nisam tako doživio film kao vi. ne znam, gledao sam ga jučer prvi put i mislim da je to i posljednji. shvaćam da je trebana biti prikazana kristova patnja i kako je podnosio sve poruge i muku ali meni je film loš zbog nekoliko stvari.
nema zamjerki na tehničku izvedbu i glumu, ali prenaglašena je tjelesna patnja. puno prenaglašena. da, svrha filma je prikaz kristove patnje, ali buraz, ej! s druge strane pshičko mučenje je napravljeno baš kako sam zamišljao, baš onako podlo i svirepo ponašanje mučitelja. tu je mel pogodio, ali ne mogu prijeć preko onog mlaćenja krista.
i preko činjenice da svi zli likovi (osim kaife) imaju žute zube. čim vidim nekog sa žutim zubima 95% su šanse da će zveknut krista toljagom. ne znam zašto mi to smeta (lud sam), ali fakat me iritiralo.
a scena s gavranom i lijevim razbojnikom. ovo mi je bilo iznad glave Question Question Question ... potpuno bespotrebno, baš prvoloptaški pokušaj da se nekako zadovolji apetit neke mentalne osvete. ruga se umirućem kristu i opa, dođe gavran i tako mu grafički iskopa oči.
također scena nakon što vojnik probije kristu srce kopljem. ono, fontana buraz!

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Natty

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemoj tako. Mislim da su neke stvari naglašene posebnim (dodanim) detaljima kako bi naglasili snagu tog događaja. Meni je baš ta scena rimskog vojnika koji probada Isusa kopljem posebno upečatljiva. I kako je kleknuo kad ga je pošpricala Krv i voda.

To s gavranom ne mogu baš ni ja skužit priznajem. A ni ljudsku zloću. Jer da je bio i najveći kriminalac to mu nisu smjeli činiti.

Još jedan način da se naglasi kolika je to žrtva. I ne samo fizička, samo je aspekt duhovne koja je bila i neizmjerno veća i teža teško filmski prikazati.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: ned 16 tra 2006, 8:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo s gavranom je potpuno bespotrebna scena, to se slazem... iako mozda se moze nac' nekakva simbolika u tome sto se taj razbojnik rugao Isusu...pa ga je gavran kljucao po glavi,al mislim da je stvarno bespotrebno...

a sto se tice mucenja, rimski vojnici su bili takvi... nisu oni bili takvi samo spram Isusa, vec i protiv drugih zlocinaca(ne kazem da je Isus bio zlocinac)...
to je bilo takvo vrijeme...tako da mi je s te strane film jaki utisak ostavio...
film je bas jak...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
pingi

PostanoPostano: ned 16 tra 2006, 15:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledala sam Pasiju, doduše, ne do kraja, jer kad je započela ona scena bičevanja u kojemu mu čavle zabijaju u meso, jednostavno više nisam mogla gledati! Film jeste osjećajan, ima vrlo snažnu poruku, no dobro je što su ga uvrstili u program baš u Velikom tjednu...
Mara

PostanoPostano: ned 16 tra 2006, 18:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene je film silno dojmio. Scene nasilja su vrlo brutalne, ali je li itko razmišljao kako se na križu umire. Zašto je Pilat odredio da se razbojnicima prebiju goljeni? To se radilo da se ubrza smrt. Tako su se pluća brže punila vodom i čovjek je brže umro. I bičevanje je ubrzavalo smrt. Zato mislim da je moglo biti i gore od onoga što nam je Gibson pokazao.

Ljubi i čini što hoćeš
fat drummer

PostanoPostano: ned 16 tra 2006, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Zato mislim da je moglo biti i gore od onoga što nam je Gibson pokazao.

daj... što, mogli su mu odrubit glavu u 15 minuti filma?!? iščašili su mu rame i možda lakat, probili dlanove i stopala, oderali kožu sa svakog centimetra tijela, nabili trnovu krunu na glavu, pretukli ga ga interventni policajaci torcidaša.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
pingi

PostanoPostano: pon 17 tra 2006, 8:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je i tih nekoliko scena bičevanja bilo dovoljno nasilo...
little_angel

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U ovo Korizmeno vrijeme nekako uvijek postane aktualna i ova tema. Jeste li pogledali film? Ja ga uvijek u ovo vrijeme najradije pogledam svake godine. Ono što me uvijek iznova dotakne je to što ga svaku Korizmu drugačije doživim.
Koji djelovi filma su vam ostali najjače urezani u sjećanje?
Ima li nešto što vam se nikako ne sviđa, što biste možda izbacili iz filma?

prvi znaci su pobjedi
Korny

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 20:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam gledala film u kinu...išlo nas je 10 iz razreda, zauzeli smo cijeli red... Laughing

i mogu vam reći da sam bila sva išokirana..... Shocked nisam sebi mogla doći par dana....film mi je jednostavno prebrutalan...
i kada je lani bio na televiziji, krenula sam ga gledati i jednostavno nisam mogla...nakon pola sata sam ustala i izašla iz dnevnog...jednostavno ne mogu, pregrozno mi je to...

film je dobar, stvarno, ali...prebrutalan...
banana

PostanoPostano: pon 26 vel 2007, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korny napisa:
ja sam gledala film u kinu...išlo nas je 10 iz razreda, zauzeli smo cijeli red... Laughing

I ja sam kao Korny prvi puta film gledala sa društvom ( hehe, i zauzeli smo cijeli red Laughing )
Prije filma su me već dosta zaplašili natpisi koji su se tada vrtili po novinama ; ona doživjela infarkt, ona imala moždani, ovaj kada se vratio doma umro..
Pa sam išla sa mišlju da ću pogledati horor nad hororima, nešto doista strašno. I onda kada sam došla u kino vidjela da tu nema nikakvih prespecijalnih scena iz hororaca koje sam do tada pogledala, zgražala se kada su se svi zgražali, smijala kada su se smijali..
Nekak, samo sam gledala film, onak da i ja mogu drugima prepričati te scene bičevanja, iskljucavanja oka, izvlačenja ramena ( a bila sam sedmi razred )...
Drugi put sam ga gledala kada se prikazivao na Tv-u. Bila je drugačija atmosfera jer smo seka, mama i ja bile same. Mislim da ni riječi nismo progovorile tjekom filma. Taj put sam ipak skroz drugačije gledala isti film. Razmišljala o istinitosti, patnji, boli..
Ali nikada dovoljno svjesna da je sve to pretrpio za nas!

Kažeš Korny - prebrutalan ?! A ne znam.. Ne mislim da su ondašnji ljudi imali milosti prema Isusu tj. onima koje su smatrali izdajicama, bogohulnicima, lopovima.. Istina ono bičevanje je dosta duugačko al' možda i treba biti takovo da nam pobudi svijest o boli koju je pretrpio. Grozno mi je i zabijanje čavala, onaj dio kada se križ prevrne pa tresne o zemlju..
Meni je fora ono vracanje scena na posljednju večeru, pa Isusovo djetinjstvo...
( Hehe, ako tko od Riječana ima film na dvd-u moja pržilica ga čeka.. Wink )

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: uto 27 vel 2007, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mogli bi orgarnizat da svi zajedno opet pogledamo negdje.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: uto 27 vel 2007, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korny napisa:

i mogu vam reći da sam bila sva išokirana..... Shocked nisam sebi mogla doći par dana....film mi je jednostavno prebrutalan...
i kada je lani bio na televiziji, krenula sam ga gledati i jednostavno nisam mogla...nakon pola sata sam ustala i izašla iz dnevnog...jednostavno ne mogu, pregrozno mi je to...

potpuno te razumijem. Makar ja nisam imala problema s gledanjem filma. Naprosto, u filmu mi jako fali Isusov život. Koliko god se redatelj vraća u prošlost nekim scenama, nije mi bilo vremena povezati se s tim Isusom.
Naime, prije nekoliko godina gledala sam mini seriju o Isusu iz ciklusa Biblija, (sad će izaći uskoro sa Večernjim) i ona me oduševila. Kroz zbilja originalan opis njegova života, čak i nevjernik se toliko povezao s njim da smo svi izuzetno patili kroz križni put i smrt na križu. U Pasiji mi to fali. Isusa u svom srcu sasvim drugačije zamišljam. To su sitnice, ali ipak... Npr. meni je jako falilo što Isus nije ni glasa izustio kad su mu zabijali čavle u ruke. Makar je to imalo velike simbolike, ja ga u tom trenutku zamišljam kako viče od bolove. Mislim, zašto ne bi? Sigurno ga je strahovito boljelo...

Hoću reći, koliko god film vrvi naturalističkim opisima Isusovog izmučenog tijela, falilo mi je još ljudskosti u njemu u tim zadnjim trenucima. Jer nije bio čovjek samo po tijelu, već i po patnji.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 06 tra 2007, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Korny napisa:
film mi je jednostavno prebrutalan...

Prebrutalan? Vjerujem da je ovo light verzija onoga što je Isus za nas prošao... Zamislite samo kad je tmini dana vlast da ubije Isusa, kakva su to brutalna mučenja bila, naslađivanja i luđačka iživljavanja... place A onda si zamislite da to isto čine i naši grijesi... Svaki naš grijeh ostavio je ožiljak na Njegovom svetom tijelu, On je sve primio, sve je ponio, sve je uništio!!! I opet mi dolazi onaj trenutak susreta s Majkom... "Evo, činim sve novo!" Koja sigurnost i predanje... uff...

heartsong napisa:
Npr. meni je jako falilo što Isus nije ni glasa izustio kad su mu zabijali čavle u ruke. Makar je to imalo velike simbolike, ja ga u tom trenutku zamišljam kako viče od bolove.

Bol koju je proživljavao mogu pročitati na njegovom licu, u očima... I nije stalno šutio, na nekoliko mjesta je izdahnuo pun boli... Zašto nije prikazano da viče, vjerojatno zbog te ogromne simbolike blagosti i ljubavi koju je nosio predavši se potpuno Očevoj volji, a možda u stvarnosti i nije mogao... Zamisli kakva je to tortura bila nad njim, kakvo crpljenje snage iz njega, jedva da je disao, možda nije ni mogao vikati... tuzan

Na kraju, kad Isus preda duh, događa se potres... U hramu krš i lom, i Kajfa napravi očajnu facu... Jel to bilo nešto kao: "Što smo to učinili?" ili? Tako bi onda priznao da je Isus Mesija, i Židovi ne bi danas i dalje čekali da On dođe... razmislja

(Iv 13, 35)
vjernik

PostanoPostano: uto 13 stu 2007, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Definitivno moj naj film!
Oni prizori,ona glazba,...ostajem bez riječi...
Svaki put nakon tog filma kad ga pogledam, razmišljam nekoliko sati o toj istini.
Zamislimo samo kako je nama griješnicima teško kad nam jedna osoba napravi nepravdu, koja zna bit u više navrata više smiješna nego bolna.
Isusa su svi osudili a on je šutio i trpio nepravdu i onako bezgriješan, nije se opirao.
Razmišljao sam i o fizičkoj boli.Ja mislim da bi čovjek umro već na bićevanju, a Isus se diže na kraju bićevanja...
Svi su se začudili odkuda mu snaga...
Mislim da pravog vjernika "Pasija" ne ostavlja ravnodušnim place

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 13 stu 2007, 21:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledao sam ju u Bijakovićima, kao pretpremijeru. Kada je jim cavizel bio ovamo. Nisam nikada nijedan film tako emotivno proživio. Prije filma smo molili žalosna otajstva. A u filmu nije bilo glazbe i titla tako da sam to još realnije doživio.
Nabavio sam filma (orginal Smile ) al nekako nemam hrabrosti da ga opet pogledam.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
little_angel

PostanoPostano: pet 21 ožu 2008, 16:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš sam popodne pogledala još jednom Pasiju... I kolko god je puta gledala, uvijek kad je gledam nekako je drugačije doživim. Dao je život za svoje prijatelje. I rekao je da nema veće ljubavi od te. I mislim da nije dao život samo kad je umro na križu, nego i davajući se čitavog života ljudima koje je toliko ljubio...

prvi znaci su pobjedi
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 21 ožu 2008, 16:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odmah od početka Svoje muke se je za tebe predao vlasti tame, bjesnoći đavola, nenavisti visokog vijeća, nevjeri Judinoj, nepravdi sudaca, okrutnosti krvnika, obruživanju svjetine, strogosti Božje pravednosti. I predao je sve ne pridržavši si ništa: predao je ruke užetima, lice udarcima, pljuvački, raščupavanju, oči vezima, leđa bičevima, sljepoočnice trnju, čast svoju preziru, najogavnijem klevetanju. Zar to nije dosta? Ne! Ljubavi Njegovoj nije dosta!
Eto sad na Kalvariji dopustivši da mu svuku haljine, daje ruke i noge Svoje čavlima, usne octu i žući, sve tijelo križu; i što je još mučnije, blagoslovljenu dušu Svoju je predao tjeskobama smrtne borbe, tami zapuštenosti od strane Oca, koji se ovdje ne pokazuje više Ocem, nego neumoljivim sucem. – Eto vidiš, komu se je mjesto mene predao, budući ova zla nije zaslužio On nevini, nego sam ih zaslužio ja grješnik. – Eto vidiš, komu se je predao za mene, jer je svakom mukom Svojom za mene toliko skupocjenih darova zaslužio! O, kako je istinito „da me je ljubio i za mene se predao“!
(Iz "Razmatranja...", A. Boissieu, 4. svezak, 1897.god.)

prilog: Kratki isječci iz Pasije u muziku (Godtube)...

(Iv 13, 35)
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.