HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:36. Pogledaj neodgovorene postove
Starozavjetni i Novozavjetni Bog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Chico

Spol: muško
PostanoPostano: sub 08 tra 2006, 22:03
PostNaslov : Starozavjetni i Novozavjetni Bog
Citiraj i odgovori

Nadam se da nema ovakvog topika, nisam ga našao.

Namjera mi je bila da u ovom topiku raspravljamo o naslovu.
Kršćanstvu je središnji lik Isus Krist, i sa njim smo mi kao religija i nastali.
Mene zanima vaše mišljenje o promjeni Boga od onog u Starom zavjetu (Noa, Jerihon, Egipćani ne moram o tome ništa više) do Boga ljubavi i oprosta u Novom zavjetu.
Trebamo li više slijediti Isusove zapovjedi ljubavi ili 10 zapovjedi Božjih ili bi nam one trebale više biti kao smjernice u ponašanju??

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 6:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema drugoga Boga. Jedan je Bog koji je Izraelu objavio svoje ime, nama svoju Očinsku ljubav, spasio Nou i darovao Sina. Ne znam o čemu ti zapravo pričaš?!

Ljubi i čini što hoćeš
fat drummer

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa o onom bogu koji je nabacio potop, spalio sodomu i gomoru, pobio provorođeno u egiptu, židove kaznio obilaznicom u pustinji vs. onog boga koji je žrtvovao svog sina za naš spas...

jel tako chico, jel tako??? wink wink, nudge, nudge

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 7:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moram priznat da je i meni ovo malo zbunjujuće, Bog je jedan bio, ostao i uvijek će biti. I kao što je isus rekao kako nije došao ukinuti stari zakon već ga dopuniti, baš to kaj je fat sad napisal, ovak kad se gleda, između starog i novog je velika razlika, od "Oko za oko, zub za zub" u "Tko tebe kamenom, ti njega kruhom". To je meni uvijek bilo malo zbunjujuće kak to da se sad to tolko promijenilo...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 8:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ycteris napisa:
Moram priznat da je i meni ovo malo zbunjujuće

što ti je zbunjujuće - naslov teme ili ? ... Wink

Mara napisa:
Ne znam o čemu ti zapravo pričaš?!

aj' mare, ko da ne znaš o čemu priča ... Wink
nemoj odmah tako, poput kakve mrzovoljne starice ... Laughing Laughing Laughing

nisu li slike koje imamo o starozavjetnom Bogu podosta drugačije
od slika Boga kakvog nam prikazuje Novi zavjet?
ok, možda ih ti nemaš, ali ostavi mogućnost da ih drugi imaju ...
i meni isto tako često izgleda i podosta me zbunjuje ...
pa naravno da je Bog isti, jedan jedini ...
ali, znaš i sama da su u Starom zavjetu neprestani ratovi i volja Boga Jahve
da se neki narodi unište - satru do korijena - sva djeca, žene starci, dojenčad i stoka - herem.
U Knjizi kraljeva puno je takvih slučajeva ...
Bog je vodio Davida u bitku i on je sve narode pobio i potlačio...
radi se o velikim brojkama mrtvih i naravno da se postavlja pitanje
kako to da Bog koji je sama ljubav dopušta istrebljenje ...
jasno mi je da Bibliju treba znati čitati i da ne znači da su doista i bili zapovijed Božja ...
Bog o kom Stari zavjet govori svoje je pravo lice pokazao u Isusu Kristu ...
znam da Bog sam sebe naziva "Bog milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću" (Izlazak 34,6) ...
no Stari zavjet često nudi sliku jednog osvetoljubivog Boga ...
jedini pravi Bog još uvijek ostaje potpuno transcendentalan,
ostaje 'Ja sam onaj koji jesam', Bog koji neizmjerno nadilazi nemoćnog čovjeka
i kojemu je čovjek neizmjerno podložan, o kojem ovisi
i zato mora bezuvjetno slušati i pokoravati se svom Bogu,
a svaka pogreška, svaki grijeh vraća se čovjeku po pravdi ...
i to ne na drugom, nego na ovom svijetu ...
ostavlja sliku kao da jedva čeka da kazni za svaku pogrešku ...

i na temelju svega chicova tema mi izgleda sasvim logična ...
nismo svi studirali teologiju ...
i nije nam svima sve jasno ... Wink

eventualno bi možda bolji naslov bio Bog u Starom i Novom zavjetu,
ne znam ... no ne kužim u čemu je problem i s ovim naslovom ...
napisano je Bog, a ne Bogovi, dakle - jedan te isti ... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga Klarice, zgodno je pročitati i uvode u Bibliji. Bog se prilagođava nama ma koliko to trajala. I odgaja postupno, polako. Židovi su uvijek bili malčice humaniji od ostalih. Tako oko za oko, zub za zub je značilo da se ne smije šteta namiriti više nego što je napravljena - a to je kod ostalih bilo normalno. Kao u dijalogu Biblija polako otkriva tko je Bog. Svi koji se dadu na iskreno trženje otkrivaju njegovo poravo lice - Mojsije, Ilija. Ali Bog pokazuje i da se ne da zezati i da ozbiljno uzima ljudsku slobodu. Kad mu čovjek kaže ne, on to prihvaća. Stalno se zaboravlja da je Sveto pismo BOGODUHO, ali ga Bog nije diktirao piscu kao što muslimani vjeruju za Kur'an. Zato se i Pismo treba tumačiti u duhu tradicije, onako kako to učiteljstvo tumači inače se popikavamo oko svakog ubojstva, rata ili ne znam čega.
Npr. pomor prvorođenaca u Egiptu - Izrael razumije u tome ruku Božju koja njih izbavlja iz ropstva. Biblija ne želi tumačiti što je i kako točno bilo, je li možda riječ o nekoj bolesti ili tko zna čemu kada je Jahve zaštitio Izraelce, a Egipćane prepustio onome što su SAMI IZABRALI. Ne bih dalje, Cvjetnica je i umor me hvata.

Ljubi i čini što hoćeš
klara

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog odgaja postupno i polako,
a nama su ponekad potrebni oni koji će nam postupno i polako
objasniti ono što sami ne razumijemo ... Wink

ostalo ću ti na pp, da ne zašprehavam temu ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Mara

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 14:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, posipam se pepelom i ispričavam. Ah, smotale su me godine i činjenica da sam ja te stvari učila u vrijeme dok sam išla u gimnaziju. Ma sam zaboravila da je od tada prošlo sto godina i da je to bilo vrijeme kada smo u Crkvi puno učili o sadržajima vjere, osobito smo se trudili upoznati Bibliju sa svih strana.
Dakle, najkraće što znam. Biblija je Bogom nadahnuta tako da je Bog inspirirao pisaca koji je to izrekao vremenom i načinom kako je to znao. Dobar dio tekstova nema jednog autora nego je to predaja koja je tek puno kasnije zapisana. Premda se iz nekih dijelova Starog zavjeta dade iščitati puno povijesnih podataka, dio je spisa nemoguće povijesno utemeljiti. Osobito se to odnosi na Knjigu postanka koja sv anosi određene poruke, ali ne pretendira na povijesnost premda arheologija dokazuje da i ona sadrži puno povijesnih podataka. Cijeli SZ je povijest ljubavi između Boga i njegova naroda. Taj narod prihvaća Božju ljubav, ali je sam često nevjeran, luta, vraća se. Pisci zato izvještavaju o Bogu koji tako ljubi da je brižniji od majke, ali istovremeno hoće Izraela ne kao robota, nego kao partnera koji se svojevoljno odlučuje za Boga. Čitajući sve događaje zapisane u SZ-u ovo treba imati na umu. Mi se susrećemo sa semitskim načinom pisanja, a tu je mnogo važnije zašto nego što. Sveti će pisac nešto napisati tako da se prije svega istakne poruka, a da li je baš svaki događaj točno zapisan, nije posve važno.
Npr. zna se da je na mjestu gdje su Židovi prešli Crveno more velika oscilacija plime i oseke. Mi čitamo o bedemima valova, a je li se možda more povuklo zbog oseke? No, to nije važno, pisac želi naglasiti da je oslobođenje djelo Božje ljubavi. Ako je iznoseći tu istinu, radnju malo i dramatizirao to je posve u skladu s mentalitetom i načinom izražavanja Semita.
Toga ima puno i zato bi valjalo doista pročitati uvode koji postoje u svakoj Bibliji. Ima toga i u Novom zavjet, ali manje. Ipak je tu veliki utjecaj grčkog mentaliteta, uostalom na grčkom je inapisan.
Uff, valjda nisam previše zadavila. Ako što treba pitajte da ne moram pisati romane koje je teško čitati.

Ljubi i čini što hoćeš
Chico

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
pa o onom bogu koji je nabacio potop, spalio sodomu i gomoru, pobio provorođeno u egiptu, židove kaznio obilaznicom u pustinji vs. onog boga koji je žrtvovao svog sina za naš spas...

jel tako chico, jel tako??? wink wink, nudge, nudge

jako sretan jako sretan Cool Cool jako sretan jako sretan
tako je debeli bubnjaru jako sretan

Citat:
Bog odgaja postupno i polako,
a nama su ponekad potrebni oni koji će nam postupno i polako
objasniti ono što sami ne razumijemo ...

hvala!!
nisam ja teološki obrazovan pa otud takva tema
bog je jedan i to nitko nije ni osporavao,al vidim da je nesporazum riješen

Natty

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 6:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene je Bog u Starom zavjetu često plašio, bježala sam od toga jer nisam razumjela. Sve dok mi pod ruku nije pao sv. Ivan od Križa i njegov Uspon na brdo Karmel.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
ucenik

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa sad...
Isus je pokazao Boga kao dobrog i milosrdnog Oca, ali nije baš bio pretjerano milosrdan prema pismoznancima i farizejima.
Mislim da treba raditi razliku u Isusovom nauku o milosrdnom Ocu vezano za konkretne slučajeve.
Naime ako netko u svojoj slabosti otpadne sa pravog puta milosrdni Otac će ga čekati i pomoći mu da se vrati, ali ako netko u svojoj oholosti svjesno ide protiv Boga (pa ona vrhuška u Izraelu je dala razapeti Isusa nakon svih čuda koja su vidjeli, nakon što im je priznao da je Sin Božji, a sve zato da zadrže svoj položaj).
Samo što je Isusov nauk nov u tome da kaznu ostavlja za konačni Sud, a ne za kaznu u ovome životu.
Makar se i u SZ mogu naći tragovi tog razmišljanja - onaj citat (ne mogu se sad sjetiti točno odkud) gdje kaže da se uzalud uzdaju u svoje bogatstvo jer ga neće moći ponijeti sa sobom kad umru.

Ali da se vratim pitanju koje je Chico postavio:
Citat:
Trebamo li više slijediti Isusove zapovjedi ljubavi ili 10 zapovjedi Božjih ili bi nam one trebale više biti kao smjernice u ponašanju??

Pa Isusove zapovijedi ljubavi ne iskuljučuju 10 zapovijedi. Nego bi možda bolje bilo reći da ih sažimaju u samo 2 zapovijedi.

Konkretno prve tri su sažete u prvu zapovijed ljubavi, a ostalih sedam u drugu.

I inače čuo sam jedno tumačenje da se zapovijed može prevesti i kao savjet.
Uostalom i zapovijed o poštivanju oca i majke je baš uobličena u tom obliku savjeta - ako želiš dobro živjeti poštuj oca i majku.

Općenito se može gledati na Božje zapovijedi kao na savjete za sretan i miran život.

Jer sigurno ćemo mirnije živjeti ako ne lažemo, ako ne škodimo drugima...

"Nećete biti dostojni imena otaca vaših,
ako budete dopustili da vas tko otrgne
od pećine na kojoj je Krist sazidao svoju Crkvu"

bl. Alojzije Stepinac
Anđelina

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je u SZ započeo pripremu za velik događaj koji započinje NZ-om. Dakle, u SZ Bog je prikazan kao neki koji kažnjava, pomalo djeluje diktatorski, ali u NZ, kroz osobu Isusa Krista Bog čini sve ono što su proroci navještali i tako uspostavlja novi svijet. Mnogi židovi velik dio situacija u SZ uzimali su zdravo za gotovo, dok Isus upozorava. Također, Dekalog je ono suštinsko iz SZ

Mir svima !
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Chico

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 13:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Pa Isusove zapovijedi ljubavi ne iskuljučuju 10 zapovijedi. Nego bi možda bolje bilo reći da ih sažimaju u samo 2 zapovijedi.

Konkretno prve tri su sažete u prvu zapovijed ljubavi, a ostalih sedam u drugu
Općenito se može gledati na Božje zapovijedi kao na savjete za sretan i miran život

vidiš,nisam na to nikad tako gledao.mislim da ove dvije zapovijedi sažimaju ovih 10,ali ima smisla u tome Cool jako sretan Cool jako sretan jako sretan
pridržavanje zapovijedi ustvari čini tvoju savjest čistom i zato ako ih se pridržavaš možeš imati sretn i miran život,barem mislim Rolling Eyes Rolling Eyes
fat drummer

PostanoPostano: sub 22 tra 2006, 20:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nego... chico, okreni na 2 Kraljeva 2:23-24.
medvjedi u službi boga.... jako sretan

evo i još nešto...

pa komentirajte ako vam se da

Citat:
Popis 'božanskih' ubojstava Jahvea, u usporedbi sa Sotonom. Tj. Crkveno pravo....a što stoji stvarno iza toga svega, ne zna se....

Što mislite, tko je veći ubojica (prema Bibliji); Bog ili Sotona?

Prema kršćanskoj predaji, Bog je Apsolutno Dobro, dok je Sotona apsolutno zlo. Stoga biste mogli pomisliti da se njihovi postupci također odražavaju u Bibliji. Međutim, pogledajmo na popis umorstava i genocida koja je počinio Bog u odnosu na Đavla. Rezultati su sablažnjivi i u cijelosti proturječni tradicionalnim stereotipima!
Ubojstva gdje je broj ubijenih spomenut u Bibliji, navedena su u brojkama, a ubojstva gdje je broj ubijenih nepoznat, navedena su sa znakom pitanja "?".

Ubio ih Bog

? ---------- Podavljeni svi na svijetu osim Noe i njegove obitelji (Postanak 7)
1 ---------- U stup soli pretvorena Lotova supruga (Postanak 19, 26)
? ---------- Spaljeni svi stanovnici Sodome i Gomore (osim "dobroga" Lota koji je dao svoje kćeri-djevice muškoj rulji, a poslije je spavao s obje i on)
1 ---------- Ubio Era, Judinog sina prvorođenca (Postanak 38, 7)
1 ---------- Ubio Erova brata Onana, jer je prolio sjeme na tlo tako da ne začne potomka ženi svoga brata, koju je bio prisiljen oženiti (Postanak 38, 9-10)
? ---------- Prvorođence svih Egipćana (Izlazak 12, 29)
? ---------- Potopio faraona i svu njegovu vojsku u Crvenom moru (Izlazak 14, 26-2Cool
2 ---------- Nadaba i Abihu jer su "prinosili neposvećenu vatru"
? ---------- Spalio neke Židove radi jadikovanja
? ---------- Bacao na Amorejce s neba tuču kamenja te su ginuli
? ---------- Poslao pošast na Židove jer su bili proždrljivi
11 --------- Poslao pošast na Židove koji su donijeli loše vijesti o Obećanoj zemlji
? ---------- Koraha oganj proždro + dvjesto i pedeset ljudi, jer se nisu slagali s Mojsijem
? ---------- Gospodin prouzroči da se Zemlja otvori i proguta ljude i njihove obitelji, jer su se bunili (Brojevi 16, 27-33)
250 ------- Vatra od Gospodina guta 250 ljudi (Brojevi 16, 35)
14.700 ---- Poslana pošast na Židove tek tako (Brojevi 16, 49)
"mnogi" ---- Poslane otrovnice na Židove (Brojevi 21, 6)
24.000 ---- Kuga ubila Židove koji su poštivali Baala (Brojevi 25, 9)
? ---------- Filistejci
50.070 ---- Židova koji su pogledali u Zavjetni kovčeg (1 Samuel 6, 19)
1 ---------- Nabala, jer se izrugivao Davidu
1 ---------- Uziju za dodirivanje Kovčega saveza, jer se trudio da ga zadrži da ne padne na pod
1 ---------- Davidovo i Betšebino novorođenče
70.000 ---- Poslao pošast jer je David griješio (2 Samuel 24, 15)
51 --------- Vatra s neba proždrje proroke od božanstva Baala (2 Kraljeva 1, 10-12)
102 ------- Poslao vatru dolje na Ahazijine ljude
42 --------- Poslao medvjede da pobije 42 djece koja se izrugivahu ćelavom Eliji (2 Kraljeva 2, 23-24)
? ---------- Poslao lavove da pobiju osvajače
185.000 -- Asiraca (2 Kraljeva 19, 35)
80.000 ---- Puno zlih Izraelićana

Ubijeno na Božju naredbu od Njegovih odanih sljedbenika

? ---------- Jakobovi sinovi ubili sve ljude u Šekemu
3.000 ------ Židova koji su obožavali zlatno tele (Izlazak 32, 27-29)
1 ---------- Čovjeka koji je skupljao drva na Šabat (Brojevi 15, 32-36)
? ---------- Kanaanci (Brojevi 21, 3)
? ---------- Gospodin naredi Mojsiju ubiti ljude i izložiti ih usred bijela dana tako da Božiji bijes može biti skrenut podalje od Izraela (Brojevi 25, 4)
? ---------- Zauzeo grad Hesbon od Amorita
? ---------- Sve ljude Bašana
? ---------- Sve Midjance osim djevojki-djevica koje su zadržali zase (Brojevi 31, 17-1Cool
? ---------- Izraelićani uništavaju muškarce, žene i djecu grada Sihona, ne ostavljajući preživjele, nakon što ih je Gospodin njima izručio (Ponovljeni zakon 2, 33-34)
? ---------- Izraelićani uništavaju muškarce, žene i djecu grada Oga, ne ostavljajući preživjele, nakon što ih je Gospodin njima izručio (Ponovljeni zakon 3:6)
? ---------- Svi u Jerihonu osim Rahabe, prostitutke koja je izdala svoj vlastiti grad (Jošua 6, 21-27)
? ---------- Akana i njegovu obitelj (koji nisu imali ništa s njegovom krađom) (Jošua 7, 19-26)
12.000 ---- Jošua totalno uništava ljude grada Aja, prema Božjem odobrenju (Jošua 8, 22-25)
? ---------- Svi u gradovima Amalek, Makeda, Libnah, Lakiš, Egnolit, Jarmut, Geder, Hebronite, Debirit, Horma, Arad, Adelam, Betel, Tapua, Hefer, Afeh, Lašeron, Madon, Tasnah, Megido, Kedeš, Jokneam, Balegar, Goim, Terza, Gibeonite i sve Amorite.
10.000 ---- Kanaanance od Bezeka (Suci 1, 4)
10.000 ---- Izraelićani ubijaju Moabite sa pomoći Gospodinovom (Suci 3, 29)
? ---------- Ljudi Jeruzalema, Šesana, Ahimaja i Talmana
? ---------- Ljudi Sefata, Gaze, Aškelona, Ekrona i kralj Moaba, Eglon.
? ---------- Armija Sisere i muškarci Karkora
? ---------- Jeftah razara 20 gradova
30 -------- Duh Gospodnji dolazi Samsonu i uzrokuje da ubije tridesetak muškaraca (Suci 14, 19)
1000 ----- Pod Duhom Gospodnjim, Samson ubija 1000 ljudi s magarećom čeljusti (Suci 15, 15)
3000 ----- Samson, s pomoću Gospodinovom, ruši stupove Filistejske kuće i uzrokuje svoju vlastitu smrt, kao i drugih muškaraca i žena (Suci 16: 27-30)
50.100 --- Muškarci roda Benđamina (Suci 20, 35, 43-4Cool
? ---------- Pleme Jabesh-gilead
? ---------- Amoniti, Filistejci i Amelekiti
331.269 --- David ubija masu ljudi
3 ---------- Salomon ubija nekoliko ljudi
? ---------- Sve od Jeroboamove šire obitelji
? ---------- Sve od Baašine šire obitelji
450 ------- Proroke Baala
793.000 -- Sve židovske sljedbenike Baala
127.000 -- Aramejci pobijeni od Izraelićana uz pomoć Gospodina (1 Kraljeva 20,28-30)
1 ---------- Čovjeka koji nije htio udariti proroka
? ---------- Moabite
172 ------- Izabelu, Ahabove sinove, Jorama, njihove svećenike i njihove prijatelje
142 ------- Ahazijine rođake
? ---------- Žrtva prvorođenaca Izraela, tako budu u strahu Gospodinovom.
? ---------- Sve Baalove sljedbenike
1 ---------- Atalija za ubijanje sinova
1 ---------- Matan Baalski svećenik
10.002 --- Edomiti i dva sluge
? ---------- Sve trudnice u Tirzu
20.000 ---- Ezekija ubija masu ljudi
500.000 -- Izraelićani ubijaju jedni druge
50.000 --- Etiopljana
23.000 --- Seerita
510 ------- Hamanove vojske
75.300 ---- Još vojske
+ 2.017.956 Ubili ih Božji sljedbenici
= 2.417.889 + ? ljudi ubio Bog i njegovi sljedbenici pod Njegovim Nalogom PLUS nepoznati iznos koji po svoj prilici premašuje milijune, uključujući cijeli svijet u vrijeme Noe, i preko 60 cijelih gradova!

O da, ne smijemo zaboraviti niti Sotonine grijehe...

? -- Sotona je ubio Jobovu djecu, nakon što mu je Bog dao Svoju suglasnost da to učini (radi oklade).

* U popis nisu uključena "unaprijed planirana" Božja klanja i razaranja iz Novog Zavjeta, tj. Otkrivenja (milijarde !).
** Za smrt koja je došla u svijet, kriv je, naravno bog Jahve, jer je tako kaznio Adama i Evu što su dirali voćku koju nisu smjeli.

Zrtve KC (katoličke crkve):

- 1,000,000 perished during the early Arian schism.
- 1,000,000 during the Carthaginian struggle.
- 7,000,000 during the Saracen slaughters in Spain.
- 5,000,000 perished during the eight Crusades.
- 2,000,000 of Saxons and Scandinavians lost their lives in opposing the introduction of the blessings of Christianity.
- 1,000,000 were destroyed in the Holy Wars against the Netherlands, Albigenses, Waldenses, and Huguenots.
- 30,000,000 Mexicans and Peruvians were slaughtered ere they could be convinced of the beauties of the Christian creed.
- 9,000,000 were burned for witchcraft.
* Total, 56,000,000.

Ima cak i ovo:

Biblical Atrocities
- Exodus 32: 3,000 Israelites killed by Moses for worshipping the golden calf.
- Numbers 31: After killing all men, boys and married women among the Midianites, 32,000 virgins remain as booty for the Israelites. (If unmarried girls are a quarter of the population, then 96,000 people were killed.)
- Joshua 8: 12,000 men and women, all the people of Ai, killed.
- Joshua 10: Joshua completely destroys Gibeon ("larger than Ai"), Makeddah, Libnah, Lachish, Eglon, Hebron, Debir. "He left no survivors."
- Joshua 11: Hazor destroyed. [Paul Johnson, A History of the Jews (1987), estimates the population of Hazor at ?> 50,000]
* TOTAL: if Ai is average, 12,000 x 9 = 108,000 killed.
- Judges 1: 10,000 Canaanites k. at Battle of Bezek. Jerusalem and Zephath destroyed.
- Judges 3: ca. 10,000 Moabites k. at Jordan River.
- Judges 8: 120,000 Midianite soldiers k. by Gideon
- Judges 20: Benjamin attacked by other tribes. 25,000 killed.
-1 Samuel 4: 4,000 Isrealites killed at 1st Battle of Ebenezer/Aphek. 30,000 Isr. k. at 2nd battle.
- 2 Samuel 8: 22,000 Arameans of Damascus and 18,000 Edomites killed in 2 battles.
- 2 Samuel 10: 40,000 Aramean footsoldiers and 7,000 charioteers killed at Helam.
- 2 Samuel 18: 20,000 Israelites under Absalom killed at Ephraim.
- 1 Kings 20: 100,000 Arameans killed by Israelites at Battle of Aphek. Another 27,000 killed by collapsing wall.
- 2 Chron 13: Judah beat Israel and inflicted 500,000 casualties.
- 2 Chron 25: Amaziah, king of Judah, k. 10,000 from Seir in battle and executed 10,000 POWs. Discharged Judean soldiers pillaged and killed 3,000.
- 2 Chron 28: Pekah, king of Israel, slew 120,000 Judeans
* TOTAL: That comes to about 1,283,000 mass killings specifically enumerated in the Bible. The battle of 2_Chron_13 is so much larger than all the others that we probably should doubt it.
Sephirot, 16.2.2006 15:18 | link | (1) komentara
pogledajmo još neke suprotnosti i nelogičnosti...
-Mnogi kršćanski fanatici i kršćanski sektaši vrlo često masakriraju znanje iz Biblije vadeći citate kako njima paše da bi ostvarili svoj cilj. Primjerice, jedan od takvih poznatih citata je "Ta tko nije protiv vas, za vas je!" masakrirajući tekst i cijelu priću vadeći ono što im treba iz konteksta. Pogledajmo zaista kako zvući taj dio teksta....
Isus kaže svojim učenicima da ne sprječavaju nekoga koji "izgoni demone iz opsjednutih, koristeći pri tome Isusovo ime". On mu to lukavo "dozvoljava", jer ionako voda ide na njegov mlin i uvećava mu slavu. Zašto? U to vrijeme, kao i danas, mnogo je bilo ljudi koji su se bavili misticizmom (sjetimo se samo grupa poput Esena, ili grupa baziranih na egipatskom misticizmu...) a samim time povečavali svoju slavu, a tko ima više pristaša, većinom pobjeđuje.

(49) Prihvati Ivan i reče: "Učitelju, vidjesmo jednoga koji u tvoje ime izgoni zloduhe. Mi smo mu branili, jer ne ide za nama." (50) Reče mu Isus: "Ne branite! Ta tko nije protiv vas, za vas je!"

kako kad se uzme cijeli tekst dobivamo potpuno drugo značenje...

Nekrštene bebe idu ravno u Pakao u vječnu vatru ?
Sv. Augustin je snažno podupirao ovu “protjerivanje” iz raja nekrštene bebe, pa čak I one koje su umrle u majčinoj utrobi. Svi crkveni oci su je prihvaćali bez izuzetka. Doktrina vjerojatno potječe od biskupa Sv. Fulgentijusa (CE. vi, 317) koji ovako formulira odvratnu doktrinu:
“Budite sigurni, i ne sumnjajte, da ne samo ljudi koji su stekli mogućnost razumnog zaključivanja nego i malene bebe koje su započele svoj život u majčinim utrobama i tamo su umrle, ili koje su, upravo rođene, otišle s ovoga svijeta bez Sakramenta Svetoga Krštenja, primljena u ime Oca, Sina i Duha Svetoga, moraju biti kažnjene vječnom patnjom neumrle vatre; jer premda nisu počinile nikakova grijeha po vlastitoj volji, ipak su nasljedovale prvotni grijeh, po svome putenom začeću i rođenju.” (sec. 70.)
Današnji teolozi su malo oprezniji. Kada bi otvoreno tvrdili ovakvu grozotu, ubrzo bi izgubili svu svoju pastvu. Stoga pribjegavaju oprobanom triku: oni NE ZNAJU što će se desiti s nekrštenom dječicom.
1261 Što se tiče djece umrle bez krštenja, Crkva ne može drugo nego ih povjeriti Božjem milosrđu, što i čini u obredu njihova ukopa. Veliko Božje milosrđe, naime, koje želi da se svi ljudi spase, i Isusova nježnost prema djeci kada govori: "Pustite dječicu neka dolaze k meni; ne priječite im!" (Mk 10,14), dopuštaju da se nadamo da postoji put spasenja i za djecu umrlu bez krštenja. To zahtjevniji je stoga poziv Crkve da se maloj djeci ne priječi da po daru svetoga krštenja dođu Kristu.
1283 Glede djece umrle bez krštenja, liturgija Crkve nas poziva da imamo pouzdanje u Božje milosrđe te se molimo za njihovo spasenje.

-Po čemu su ta nerođena djeca kriva? Zar je važnije biti kršćanin nego “dobar”, moralan…?

-Uzevši to u obzir....kako bi onda mogli gledati i protumačiti Isusove riječi "pustite djećicu meni, oni su jedini bez grjeha..." zar to nije u suprotnosti s crkvenim učenjem? Meni se čini da je.

CNN je izvijestio (II.2004.), pozivajući se na izvješće, da su djeca u SAD prijavila više od 11.000 slučajeva seksualnog zlostavljanja od strane svećenika između 1950. i 2002. godine (6.700 od ukupnog broja optužbi istraženo je i potkrijepljeno).

izvor: http://sephirot.mojblog.hr

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
sneni
isključen

PostanoPostano: sub 22 tra 2006, 20:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitam ovo gore i mislim koliki su ti ljudi stručnjaci. Bože me osolobodi. Za neku duboku teološku raspravu ipak treba poznavati biblijske i teološke znanosti. Pa za promjenu bih predložio da malo raspravljamo o Operaciji slijepog crijeva pomoću ultrazvučnih bombardera.
Pa molim specijalisti možda otkrijete nešto.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Chico

PostanoPostano: ned 23 tra 2006, 5:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam,ako treba stari zavjet gledati tako da je bitna poruka,da li to znaći da se to sve možda niti nije tako dogodilo?????????

Natty

PostanoPostano: ned 23 tra 2006, 11:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma meni je to sve što sam gore pročitala - smiješno. Dobro je Sneni rekao, danas je svatko kompetentan da priča o kršćanstvu.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: ned 23 tra 2006, 19:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

no da se vratimo na temu Bog u starom savezu je Bog pravednosti ,istine , čistoće i ništa nečisto radi grjeha ga nemože dotaknuti, imamo primjer kovčega zavjeta kad su ga izralci nosili pa je skorom pao , jedan čovjek ga je želio zadržati ali je umro radi doticaja ,
bog ga nije želio ubiti , već ga je ubila vlastita nečistoća
izrajelci su se 3 dana prali i čistili i prinašati žrtve i neznam šta sve ne , dabi se približili Bogu i kad jesun ,rekoše Mojsiju pričaj ti s njim da ne pomremo, no Bog je prvi pristupio čovjeku i prineso žrtvu za njegov grijeh da ga obuće i sakrije njegovu golotinju , jer kazna za grjeh je smrt i zato izraelci prinašaju žrtve Bogu za svoje grjeh kako bi se prikrijo njihov grjeh ali ne i oprostio, zato nešto nedužno kao janje je moralo umrjeti i proliti krv po žrtveniku itd ,i to je vrijeme zakona Wink

Ali Bog posla svoga sina , prvenca savršeno janje bez mane da spasi sve koji vjeruju u njegovo ime , i to je prekrasno doba milosti, i u tom trenu kad Isusumre na križu hramska se zavjesa respori po pola i svako može uči u svetinju nad svetinjama, i nema više osude onima koji su u Kristu Isusu Wink Wink
Bernard

PostanoPostano: sub 29 tra 2006, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimljiva tema.
Ne umišljajući si da ću sve iscrpsti, eto tek jedne natuknice. Gledamo li Bibliju u cjelini, vidimo da započinje rajskim skladom između Boga i Čovjeka, a završava obnovom toga sklada u Novom Jeruzalemu. Sve između toga je vrijeme borbe sa zlom. Vrijeme milosti u kojem Bog strpljivo čeka da se otpalo čovječanstvo vrati k njemu, i vrijeme sotonskih pokušaja ometanja djelovanja milosti.
Bog jest Bog ljubavi, ali ne može dopustiti da zlo beskončano proždire dobro. Na čovjeku je velika-i strašna-odgovornost da se konačno opredijeli za ili protiv Boga.
Kažnjavanje Egipćana u Izlasku, kolikogod surovo djelovalo, bilo je jedini način da Božji narod uopće uzmogne izići iz te države i ispuniti Božje nakane. Egipćani ih dobrovoljno nikad ne bi pustili. Isto je s Filistejcima. Sve su to civilizacije koje su se na nekoj razini bitno, odlučno i neopozivo usprotivile Božjim planovima, poput antikristove civilizacije u Otkrivenju.
To je tek natuknica nekakvog približnog okvira u kojem možemo naslutiti nešto od misterija Božje ljubavi i Božje strogosti istodobno. Naravno da je novozavjetni Bog prije svega milostiv Otac, spreman strpljivo čekati obraćenje griješnika, ali na više mjesta ga vidimo i kao neumoljivog suca koji ništa nečisto neće pustiti u Nebeski Jeruzalem.
Zato, kad govorimo o strogoj slici starozavjetnog Boga i blagoj slici Novozavjetnog Boga, mislim da nećemo promašiti ako Boga promatramo dualno-blagog i strogog istodobno. O ovomu bi vrijedilo još mnogo govoriti.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Chico

PostanoPostano: pon 08 svi 2006, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Naravno da je novozavjetni Bog prije svega milostiv Otac, spreman strpljivo čekati obraćenje griješnika, ali na više mjesta ga vidimo i kao neumoljivog suca koji ništa nečisto neće pustiti u Nebeski Jeruzalem.

ne znam ,to je vidljivo jedino na razbojniku na golgoti jel ima još koji primjer u novom zavjetu,tu sam slab priznam Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Bernard

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 4:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Chico napisa:

ne znam ,to je vidljivo jedino na razbojniku na golgoti jel ima još koji primjer u novom zavjetu,tu sam slab priznam Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Misliš li na blagi ili na strogi aspekt Boga? Upravo sv. Pavao u poslanici Rimljanima spominje Božju dobrotu i strogost (istodobno).
Strogi se, primjerice, vidi na Ananiji i Safiri u Djelima apostolskim. Blagi na više mjesta, osobito u Isusovoj prispodobi o zabludjelom sinu u Lukinu evanđelju. Ponajviše pak u samome Isusu koji na križu nikomu ne prijeti, niti traži osvetu. Njegove najave uništenja Jeruzalema nisu najave Božje odmazde za njegovu smrt, nego ozbiljno upozorenje Židovima što se može dogoditi ne obrate li se.
Spasenje nije jeftina stvar kao što nije jeftina niti prolivena krv Božjeg sina. "Strogo lice Božje" služi nam da stvar shvatimo ozbiljno. Blago pak-da nikad nije kasno za povratak.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
riječ
isključen

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 7:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog prvenstveno voli čovjeka ,ali nevoli grijeh koji vlada tim čovjekom ,
zato u starom zavjetu Bog daje zakone kako bi se čovjek približijo Bogu,
i to nisu samo deset božjih zapovjedi več jako puno drugih zapovjedi
i u to doba nije bilo previše milosti za ljude ,npr kamenovanje , ubijenje ,jednom riječju oko za oko i zub za zub, I to nije čovjeku lagano,
no bog je pripremio savršenu žrtvu ,samog sebe za čovjeka ,svog jedinog sina , no morao je biti siguran da bi i čovjek to napravio zanjega i tako Bog sklopi savez s Abramom, te Abram postade Abraham i bog kuša njegovu vjeru i traži njegovog sina Izaka , i tako Bog providi žrtvu umjesto izaka .
Bog je istina , a istina oslobađa ,Bog je milost , a milost briše grijehe,
čovjek se treba suočiti s istinom u svom zivotu ,kako bi primio milost Smile
Mara

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znaš što, ajde malo nešto nauči! Možeš se malo potrudit i oko pravopisa, čovječe teško je čitat.
A sad ono drugo:
Oko za oko i zub za zub je bio silan napredak u pravednosti i milosrđu. Jer tada se moglo nadoknadu tražiti neravnomjerno. A SZ određuje da nitko nema pravo tražiti veću nadoknadu od učinjene štete.
Koju ti imaš argumentaciju za Abrahama, to je ludo. Bog po ljubavi izabire - zašto Židovi a ne Sumerani? Tko to zna - to je sloboda odabira Božje ljubavi. Samo, zato što po Židovima dolazi spasenje, nitko nije isključen.

Ljubi i čini što hoćeš
riječ
isključen

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 10:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maro očito nikad nisi čula za krvni savez u onom vremenu između ljudi Wink
dali je savez između Boga i abrahama bio ravnomjeran Question
Bog ne bira po ljubavi već po vjeri Wink
i neznam o kojem ti milosrđu pišeš u SZ jer nevidim milost u kamenovanju griješnika, ili izbijanju oka , ali pravednost već vidim:wink:
Mara

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogo toga ti niti vidiš, niti razumiješ niti želiš misliti. A što ću ti ja.

Ljubi i čini što hoćeš
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.