HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 23:14. Pogledaj neodgovorene postove
Starozavjetni i Novozavjetni Bog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Chico

Spol: muško
PostanoPostano: sri 10 svi 2006, 22:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislio sam na strogi aspekt u nz

uvijek dobro dojdu nova saznanja

iz iskustva mogu reči da ova razlika izmegju staro i novozavjetnog boga najviše buni neke ljude(možemo reći da su ateisti iako su kršteni),imam ih na poslu par takvih.

imate li kakav prijedlog kak da im to najlakše objasnim,dobri ljudi a zaglibili u ateizmu

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 6:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus sam kaže da nije došao ukinuti nego dopuniti Zakon. Punina zakona jest ljubav, ali do nje postoji put. Od prvog poziva Abrahamu do Isusove zapovijedi ljubavi Bog vodi ljude prema sve većoj punini. Da bi se razumjelo treba poznavati taj hod. Ne znam kako objasniti čovjeku da je recimo knjiga postanka pisana kao pjesničko djelo i nosi poruku a ne injenice, a on inzistira na tome da svijet nije stvoren u 7 dana. Takvih stvari ima more.

Ljubi i čini što hoćeš
Chico

PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 11:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Isus sam kaže da nije došao ukinuti nego dopuniti Zakon. Punina zakona jest ljubav, ali do nje postoji put. Od prvog poziva Abrahamu do Isusove zapovijedi ljubavi Bog vodi ljude prema sve većoj punini. Da bi se razumjelo treba poznavati taj hod. Ne znam kako objasniti čovjeku da je recimo knjiga postanka pisana kao pjesničko djelo i nosi poruku a ne injenice, a on inzistira na tome da svijet nije stvoren u 7 dana. Takvih stvari ima more.

upravo tako,to je jako teško a ja bih baš volio,kad god pričamo o tak nečem on me poklopi nekim novim primjerom di ja ne znam objesniti zašto

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
klara

PostanoPostano: sub 17 lip 2006, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

već sam negdje napisala da Oca ne doživljavam kao nekog strogog,
tko jedva čeka da me kazni i opali mi packu ...
a takim ga doživljavam u Starom Zavjetu,
no vjerojatno zbog nedovoljnog poznavanja materije SZ ...

nekako je u ovom tekstu najbolje izrečeno
moje poimanje "novozavjetnog Boga" :

Moj Bog je bliz. On živi uz čovjeka i svu njegovu ljudskost dijeli s njime.
Ne nameće se i ne uskraćuje nikada. Jer njega se sve tiče.
Njegova prisutnost u svemu se zrcali, iz svega diše.

Moj Bog je skroman, ali se ne zadovoljava bilo čime.
On od svakoga čovjeka iščekuje njegov jasan životni odgovor -njegov "da" ili "ne".
I ne požuruje ga u tome.
Čitav život je vrijeme koje mu je darovao da se odluči.
Čitav život otkriva mu pravi odgovor.

Moj Bog pati. Pati dok čovjek čovjeku, dok njegovo ljubljeno dijete
njegovom ljubljenom djetetu zadaje silne boli.
I nema nijedne rane koju njegovo biće nije iskusilo.

Moj Bog nije sitničav i ne spominje se svakog čovjekovog posrtanja,
premda nijedno ne izmiče njegovoj pozornosti.
Ali uočava svaki i najneznatniji znak dobrote, i najblijeđu dobru misao,
najtišu dobru riječ i najskriveniji čin dobrote.

Moj Bog voli raznolikost i nikada se ne ponavlja.
U njegovim očima svatko je jedinstven. U svaki čin utisnut je biljeg osobnosti.
On svakoga osobno i s ljubavlju susreće.
Razlikuje i kap od kapi, i svakoj se raduje,
i raduje se što sve zajedno umiju biti more
i prelijevati se preko njegova srca.

Moj Bog često ostane zapanjen dok promatra kako čovjek,
nerijetko i ne znajući, nanosi patnju drugom biću,
i ostane zadivljen dok gleda koliko čovjek može podnijeti,
koliko plemenitosti iskazati.

Moj Bog je vedar.
Njegovo je lice vazda ozareno i obasjava sav čovjekov život.
Ni u tmurnim danima ni u natmurenim srcima njegova vedrina ne blijedi
već svakome strpljivo pripravlja novi dan,
u svakome neumorno budi novoga čovjeka.

Moj Bog je pun sućuti i trudi se da čovjeka ne optereti preko mjere njegovih snaga.
A kada život čovjeka lomi, on potresen korača uz njega
i ništa ga od njega ne može odijeliti.
Ni po čemu se od njega ne umije razlikovati.

Moj Bog vjeruje da čovjek može iskusiti sreću i u zahtjevnostima života,
i unatoč silnim nepravdama, i u najbremenitijim odgovornostima,
i da može radostan i s mirom i u smrt poći.

Premda ga naizgled ne dotičem, živim, koračam, o njega oslonjena.

I ma kojim putovima išla, uvijek koračam njegovim dlanom. Slutim:
njegovo srce neće se smiriti sve dok i sama ne postanem dio njegova dlana.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 17 lip 2006, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam kako to, ali nikada nisam u Jahvi (tako mu je ime u SZ-u) vidjela nekog strogog, okrutnog suca, dapače... čitam Izaiju i uživam. Taj je dio posvećen Izraelu i sve je usmjereno upravo ostvarivanju saveza između Boga i Izraela. Pa koliko nježnosti ima Bog za svoj narod, ali jasno da narod mora nositi posljedice svog izbora. Tko pije iz životinjskog pojila umjesto s izvora ne može očekivati bistru vodu. Bog je beskrajno nježan, ali neće čovjeku oduzeti pravo da odabire i čini zlo, poštuje sve njegove izbore.

Ljubi i čini što hoćeš
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ne znam kako to, ali nikada nisam u Jahvi (tako mu je ime u SZ-u) vidjela nekog strogog, okrutnog suca, dapače... čitam Izaiju i uživam. Taj je dio posvećen Izraelu i sve je usmjereno upravo ostvarivanju saveza između Boga i Izraela. Pa koliko nježnosti ima Bog za svoj narod, ali jasno da narod mora nositi posljedice svog izbora. Tko pije iz životinjskog pojila umjesto s izvora ne može očekivati bistru vodu. Bog je beskrajno nježan, ali neće čovjeku oduzeti pravo da odabire i čini zlo, poštuje sve njegove izbore.

Vjerojatno imaš posebnu milost ali, kako vidiš, postoje mnogi ljudi koji su prilično zbunjeni slikom Boga u SZ, neznam meni je taj prikaz oduvijek težak i problematičan, teško da mogu stvorenje koje uništava cijele narode (Potop, Sodoma, Gomora, Kananci,...) doživljavati očinski u obliku milosrdna topla i nježna oca koji nas neizmjerno voli.

Neznam, ovo će zvučati paradoksalno al', čini mi se da se moja duhovnost počela rasipati negdje od vremena kada sam na vjeronauku učio o događajima iz SZ, izgleda da je razlog za to moje duhovno osiromašenje upravo ležao u neskladu između te dvije posve različite slike Boga, zbog koje više nisam osjećao veliku bliskost sa Bogom kakvu osjeća malo dijete prije nego li krene na vjeronauk.

Meni se čini posve logičnom činjenica da teško možemo svim srcem ljubiti osobu, stvorenje koje je toliko nasilno, strogo, osvetoljubivo, koje i najmanji prijestup kažnjava smrću i sl.

Čini mi se da bi se na sate vjeronauka obavezno moralo uvesti i tumačenje Biblije, pogotovo Starog zavjeta, jer djeca (a kako vidimo ni odrasli) nisu u stanju razumjeti neke zaista neshvatljive događaje Biblije, jer u suprotnom ispada da vjeronauk može biti čak i štetan.
Recimo, slični problemi postoje i po pitanju ''Postanka'' koji ljudi različito tumače, od kreacionističkog pa sve do evolucijskog pristupa i tu dolazi do velikih razmimoilaženja, dilema ali, i štetnih utjecaja na duhovnost.

Možda će zvučati pretenciozno, al' čovjek 21. st. jednostavno ne može napamet učiti Bibliju bez razumijevanja, umjesto učenja napamet, morao bi biti naglasak na razumijevanju.
angelous

PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Evo, posipam se pepelom i ispričavam. Ah, smotale su me godine i činjenica da sam ja te stvari učila u vrijeme dok sam išla u gimnaziju. Ma sam zaboravila da je od tada prošlo sto godina i da je to bilo vrijeme kada smo u Crkvi puno učili o sadržajima vjere, osobito smo se trudili upoznati Bibliju sa svih strana.
Dakle, najkraće što znam. Biblija je Bogom nadahnuta tako da je Bog inspirirao pisaca koji je to izrekao vremenom i načinom kako je to znao. Dobar dio tekstova nema jednog autora nego je to predaja koja je tek puno kasnije zapisana. Premda se iz nekih dijelova Starog zavjeta dade iščitati puno povijesnih podataka, dio je spisa nemoguće povijesno utemeljiti. Osobito se to odnosi na Knjigu postanka koja sv anosi određene poruke, ali ne pretendira na povijesnost premda arheologija dokazuje da i ona sadrži puno povijesnih podataka. Cijeli SZ je povijest ljubavi između Boga i njegova naroda. Taj narod prihvaća Božju ljubav, ali je sam često nevjeran, luta, vraća se. Pisci zato izvještavaju o Bogu koji tako ljubi da je brižniji od majke, ali istovremeno hoće Izraela ne kao robota, nego kao partnera koji se svojevoljno odlučuje za Boga. Čitajući sve događaje zapisane u SZ-u ovo treba imati na umu. Mi se susrećemo sa semitskim načinom pisanja, a tu je mnogo važnije zašto nego što. Sveti će pisac nešto napisati tako da se prije svega istakne poruka, a da li je baš svaki događaj točno zapisan, nije posve važno.
Npr. zna se da je na mjestu gdje su Židovi prešli Crveno more velika oscilacija plime i oseke. Mi čitamo o bedemima valova, a je li se možda more povuklo zbog oseke? No, to nije važno, pisac želi naglasiti da je oslobođenje djelo Božje ljubavi. Ako je iznoseći tu istinu, radnju malo i dramatizirao to je posve u skladu s mentalitetom i načinom izražavanja Semita.
Toga ima puno i zato bi valjalo doista pročitati uvode koji postoje u svakoj Bibliji. Ima toga i u Novom zavjet, ali manje. Ipak je tu veliki utjecaj grčkog mentaliteta, uostalom na grčkom je inapisan.
Uff, valjda nisam previše zadavila. Ako što treba pitajte da ne moram pisati romane koje je teško čitati.

ovaj dio teme meni je pomogao da shvatim zašto je Otac u SZ prikazan na takav način Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.