HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 12:05. Pogledaj neodgovorene postove
Moderne opasnosti za vjeru
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: čet 27 tra 2006, 12:00
PostNaslov : Moderne opasnosti za vjeru
Citiraj i odgovori

jest da je iszvor star, za njih je tada to bila stvarnost za nas je danas. Što mislite?
U posljednje vrijeme raste broj krivih proroka. Oni donose stara praznovjerja u novom ruhu. Začuđujuće je da se mnogi kršćani okreću tim grupama koje se bave spiritizmom i okultizmom. Dugo ismijavana vjera u horoskope i čitanje budućnosti iz karata ide, u organiziranim grupama, u vrlo opasno ujedinjavanje od «new-age-pokreta» do «Thelemasekte» (kult sotone) i baca spiritističku i okultnu mrežu preko naše poslijekršćanske zemlje.
Opasnosti su takve da ih ne bismo smjeli podcjenjivati. Neke su grupe vrlo zahtjevne i imaju veliki priliv novih članova, jer oni svoju ponudu miješaju s događajima, očekivanjima, trendovima i čežnjama kao i napuštanjem narodne Crkve (Crkva kakva je bila i jest kod nas utemeljena na običajima, paradama i sl.) Tako oni nude npr. «Univerzalni život», čudnu mješavinu propovijedi na gori, dalekoistočne nauke o seljenju duša, kao i spritističke i okultne elemente.
U najboljim kršćanskim zajednicama imamo ljude koji svim srcem prihvaćaju takva naučavanja.
Što je okultizam? To je praznovjerje, vjera u naravne i nadnaravne sile koje čovjek može koristiti poznavanjem tajnih znanja. Tu se razlikuje bijela magija (na dobrobit čovjeka) i crna magija (na štetu čovjeka) U bijelu magiju spadaju nešto kao «molitve za zdravlje» (zapisi), otklinjanja, liječenje (ozdravljenje) obiteljskog korjena.
Spiritizam je praznovjerje, vjera u djelotvornost onostranih dobrih i loših duhova i želja da se njihovo znanje i moć stave pod utjecaj čovjeka: predskazivanje budućnosti, tumačenje prošlosti, otkrivanje nepoznatog uz razna pomoćna sredstva kao visak, okretanje (pomicanje) čaša, stolova ili direktno propitivanje pokojnika.
U sotonističkom kultu i sličnim magijskim pokretima spiritizam i okultizam su dobili međunarodne organizacijske oblike koji su na poseban način opasni za mlade, isto kao što su opasne razne mladenačke sekte ili droge.

«Gottes Volk»
Bibel und Liturgie im Leben der Gemeinde 1987.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 27 tra 2006, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ima toga ko u priči. Ali ima toga i u kršćanskom ruhu, dapače i katoličkom.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: sub 29 tra 2006, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvjeren sam da je religijski sinkretizam najpogubnija stvar koja danas postoji. Jedna od njegovih osobina jest da ljudi misle da sve mimonaravno potječe iz istoga izvora. Kao da svako čudo mora biti od Boga. Takvi su uvjereni da od istoga Boga dolazi krunica, ali i gatanje iz tarota. Izjednačuju primjerice Isusa sa Sai Babom. I slično.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: uto 10 tra 2007, 15:03
PostNaslov : Tabu teme - new age, sotonizam, masonstvo, seks...
Citiraj i odgovori

Dakle, nedavno je u jednoj većoj i utjecajnijoj zajednici mladih pao prijedlog da se obrade teme new agea, sotonizma i sve bliske teme kao i teme o seksualnosti kako bi se mladi katolici koji ne znaju ništa o tome informirali.

Prijedlog je dočekan na nož sa objašenjenjem da maldi ne bi trebali slušati o tome... Da je to beskorisno, a čak i opasno.

Meni je osobno taj podatak zabrinjavajuć, jer toliko se danas crkva mora boriti protiv takvih stvari, a mladež se odbija naoružati informacijama...

Šta vi mislite?

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Tonka

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 10 tra 2007, 15:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pravi i pravilni stavovi nastaju samo informiranjem i poznavanjem...
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 10 tra 2007, 16:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda se boje nedovoljne stručnosti i nedostatka kontraargumenata kod podučavanja, a to bi samo još više zbunilo mlade, čak i odvuklo s pravog puta... Rolling Eyes

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
majče

PostanoPostano: uto 10 tra 2007, 19:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...zanimljivo... a mi baš te sve teme obrađivali na veronauku... Cool ...
...mislim da bi se trebali o tome tebali informisati... upoznavajući druge stavove, uvidiš vrednost i istinitost nekih drugih ...

Voliš li me?
Iv 21,17
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIMMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 12:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ja mislim da bi OK bilo proci kroz te teme.. Wink
Osobno sam katkad i preznatiželjna pa posegnem za knjigama neprovjerenh autora, a i na netu se da svašta naci.. Rolling Eyes
I mislim da bi mi dosta lakše bilo kada bi nekoga mogla pitati bilo što vezano za to i dobiti točan odgovor Wink !!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

upravo se radilo o prijedlogu da se teme obrade svećenici ili osobe stručne u tim područjima...

A koliko duboko bi se po vašem mišljenju u te teme moglo ulaziti?

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
magivek

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 20:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O tim temama svakako treba progovoriti, ali se tu valja posavjetovati s ljudima, koji se time bave (za sotonizam i new age, te općenito sekte: u Hrvatskoj npr. p. Mijo Nikić SJ, isusovac, koji djeluje u Palmotićevoj u ZG). Oni mogu savjetovati i koliko daleko treba ići s konkretnom grupom odnosno trebaju nadzirati rad o tome.
Ljudi često nemaju pojma, u što se upuštaju i ne bismo trebali stoga šutjeti.
Ali naša rasprava treba ići ne samo do toga, da je new age fuj, nego treba i teološki i praktično jasno objasniti, zašto je to tako.
angelous

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 20:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jako duboko...pogotovo u new age....
danas ljudi misle da je sve i svašta ok prakticirat i da se to ne kosi sa njihovom vjerom, a ustvari ni neznaju puno o new ageu... Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
.bubamara.

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo jedne neznalice koja nema ni pojma kaj je to zapravo new age ili reiki... čula sam puno puta za to, al nikad mi nije bilo jasno kaj se misli pod tim pa bih zamolila pojašnjenje u nekoliko osnovnih crta... HVALA!

... s Tobom želim poć ... srce
... i ostati s Tobom zauvijek... in love

zaljubljeni
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 12 tra 2007, 17:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

.bubamara. napisa:
evo jedne neznalice koja nema ni pojma kaj je to zapravo new age ili reiki... čula sam puno puta za to, al nikad mi nije bilo jasno kaj se misli pod tim pa bih zamolila pojašnjenje u nekoliko osnovnih crta... HVALA!

Našao sam na palotincima tekst o temeljnim razlikama između kršćanstva i new agea pa prouči Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
ja

PostanoPostano: sri 18 tra 2007, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno smatram da i šutnja o tim temama može imati nedostataka. Prije nekoliko godina čitala sam knjigu "Proroci novoga doba" od Josipa Blaževića. Među te glasnike, u čijim se djelima mogu naći elementi new agea, ubraja i J. K. Rowling i njezine poznate knjige o Harryju Potteru. I kad samo pomislim koliko katolika poznajem koji "gutaju" knjige i filmove o tom čarobnjaku! No, najviše me izneneadilo što elemente new agea nalazi i u knjizi "Galeb Jonathan Livingston" Richarda Bacha , npr. javljanje "čudnog, nepoznatog glasa koji aludira na duhovne vodiče, te reinkarnacija". A koliko se sjećam, tu sam knjigu imala za lektiru u osnovnoj školi. Stoga smatram da bi bilo kakvi susreti, kružoci na tu temu bili dobro došli. Trebalo bi razvijati kritički duh prema takvim stvarima, a mislim da se to može postići i javim govorom o tim temama. Nadam se da sam bila jasna.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Happy

PostanoPostano: pet 20 tra 2007, 15:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok svima!
Osobno mislim da je najopasnije UOPĆE NE RAZGOVARATI o tim temama na vjeronauku, jer cilj Zloga i jest negirati njegovo djelovanje ili pak o tome šutjeti, jer upravo tako najlakše djeluje u ovome svijetu i zavodi duše!!!

BVB,
Wink

Po meni stručni ljudi za takve teme su već prije spomenuti p. Mijo Nikić i svakako fra Zvjezdan Linić zatim don Milivoj Bolobanić u Zadru i fra Josip Blažević.
A mislim da je o ovoj temi bilo već riječi na nekom drugom mjestu na ovom forumu ili se možda varam Question Question Question

Bog moj i sve moje... Wink
Mara

PostanoPostano: pet 20 tra 2007, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zašto Linić i ovaj Balobanić? Koliko znam ozbiljno se time bave: Blažević najviše, a onda i Nikić.

Ljubi i čini što hoćeš
ja

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 8:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Linić i Balobanić bi kao (bivši?) egzorcisti vjerojatno znali nešto reći na temu sotonizma.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Mara

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molim??? Za Balobanića ne znam, ali Linić sigurno nije bio nikakav egzorcist. U Hrvatskoj nitko nema trajnu dozvolu egzorcizma, već se ukoliko se pokaže potreba, daje dozvola za pojedini slučaj.

Ljubi i čini što hoćeš
ja

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprosti ako je došlo do nesporazuma. Znam da u Hrvatskoj nitko nije dobio trajnu dozvolu za egzorcitam. Na internetu sam našla itervju sa fra Zvjezdanom Liniće koji je napravila novinarka Glasnika Samobora i Svete nedjelje. Između ostalih, postavila mu je dva pitanja koja ću skupa s njegovim ogovorima ovdje citirati:

"Jeste li vi egzorcist po službi?

Ne, nisam, prije bih rekao da sam egzorcist po okolnostima, onda kad treba. Po crkvenom običaju i pravu, svaka bi biskupija trebala osigurati da ima svećenika koji bi bio po službi egzorcista. Tada bi se ljude koji imaju takav problem moglo upućivati na njega. To kod nas još nije uigrano, tako da neki svećenici koji su se malo istakli u tom jednom intenzivnijem duhovnom pomaganju ljudima, u takvim slučajevima, koji su nekako granični, traže od biskupa upute i savjet. Točnije, traže punomoć za određeni slučaj ili za neke slične slučajeve koji su dodirni sa službom egzorcista. Zato se i ja ograđujem od naslova egzorciste, ja nisam egzorcista, ali služim se tim molitvama, molitvama oslobođenja, koje se mole u kritičnim slučajevima kad se nešto takvo kod nekoga prepozna.

Kada ste prvi puta radili egzorcizam?

Bilo je to davno, prije sigurno 25 godina. Tada sam bio zatečen time, ali kontaktirao sam i tražio pomoć od biskupa. Tada to nije bilo tako često. Otkad sam u Taboru, takvi su slučajevi češći, jer držim seminare duhovne obnove na kojima se znam susretati s ovakvim slučajevima. Ljudi na tim seminarima različito reagiraju, otvaraju se u molitvi, i, jer su umorni od svakodnevnog života, kod ovakve intenzivne duhovne terapije i poniranja u sebe reagiraju plačem, radošću i smijehom, mirom, ali i čišćenjem koje može imati čudne fizičke reakcije i druge simptome koji zabrinjavaju. Kod nekih ljudi osjetim da im treba posebna pomoć, oslobođenje. No, svaki je slučaj poseban, različit."

Evo i stranice, pa tko hoće nek čita cijeli inetrvju:
http://www.samoborskiglasnik.net/razgovor.asp?datum=20050305

ja

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 15:46
PostNaslov : Parapsihologija, spiritizam, vračanje, vidovnjaštvo...
Citiraj i odgovori

Ova tema vjerojatno djeluje pomalo "mračnjačkom", mada u prvu ruku možda i interesantnom. Prelistavajući knjigu Stjepana Bakšića "Bog Stvoritelj. Stvaranje tvarnog i duhovnog svijeta" dođoh i na teme spiritizma i vračanja (naravno, u kontekstu palih anđela). I uočih koliko je toga zapravo prisutno u današnjem svijetu, od raznoraznih vrsta gatanja (čitaj tarot) i čaranja do zazivanja duhova. Puno filmova govori na tu temu poput "Carrie" (o djevojci koja ima sposobnost micanja stvari umom), "Progonjeni" i "Rose Red" (o ukletim kućama), a to je vjerojatno tek mali broj. Stoga smatram korisnim da se malo progovori i o ovoj temi.
Prije nekoliko mjeseci sjedim u kafiću s frendovima i jedna ciganka ide od stola do stola i nudi gatanje. A vidim i na teletextu ponude za gledanje u budućnost na tarot.
Kako se postaviti prema takvim ljudima? Što im reći? Pišite svoje komentare...

P.S. Nadam se da sam temu stavila na dobro mjesto.

ivoo

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, o čaranju gatanju i ostalim "vražbinama" piše u Bibliji kao nečemu negativnome da sad ne vadim, o samom pojmu praznovjerja ima tema ovdje na forumu pod ostale teme, preporučam i temu bionergija a o kontaktu sa dušama spirizmu8 i ostalom evo ti link na ovom forumu
http://forummladi.hbk.hr/viewtopic.php?t=1719
ja

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala na preporukama! Smile

Što se tiče kontakta s dušama, za razliku od Lele, namjera mi je bila da se proogovori upravo o tim seansama, dozivanju duša pokojnika preko nekoga koji kakti ima za to posebnu sposobnost. Na forumu nisam našla da se igdje govori o telekineziji, telepatiji. U već navedenoj knjizi spominje se i hipnotizam.

Tema je dosta široka. Nikad mi nije bilo jasno zašto se o svemu tome tako malo govori. A hipnoza se npr. koristi u medicini i zbunilo me zašto je Bakšić spominje u toj knjizi u takvom kontekstu.

ivoo

PostanoPostano: ned 06 svi 2007, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ne znam nisam pročitao knjigu Embarassed
Ali što se tiče tih pozivanja duša i slično u onoj temi je mislim dosta jasno napisano, da je to vrlo opasno za našu dušu. Gledaj đavao zaista postoji i ponekad zaista moze opsjednuti nekoga koji možda može nešto. Ali bitan je u svemu naš pristanak. Pročitaj onu temu o bioneregiji tamo su slična pitanja pri kraju postavljena.
Ali nije uvijek đavao u pitanju, za mnoge ljude se moze pretpostaviti da su opsjednuti a zapravo nisu, oni su samo psihički bolesnici i oni se trebaju liječiti.
Što se telepatije, telekineze hipnoze itd, tiče trebas pogledati što nam znanost govori. Znanost i vjera se nikad ne sukobljuju. Naravno da netko može svoje znanje iskoristiti i za negativne stvari, zato treba paziti sa tim stvarima Wink
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Okej,volio bi da ne miješaš bioenergiju u ovu temu.I prestanite ti više sa tim da je bioenergija nešto negativno. Confused Skroz mi je primitivno kad netko želi ocrnit bioenergiju ili slične stvari a nikad ih nije upoznao niti se s njima bavio.Meni je glupo kad se netko ide ravnat o nekoj temi prema onome što je neki čovjek napisao ili doživio a sam nema nikakva iskustva.Lako je reći ja znam što je joga,bioenergija jer je primjerice to napisao Josip Blažević,što on kaže to mora biti točno a pri tom se ne želi upoznat i pročitat djela recimo Drage Plečke znači osobe kome su to skroz pozitivne stvari.Jedino praktično iskustvo može čovjeka dovesti do istine bilo čega da se tiče.Knjige čovjeka mogu približit ali onda se trebaju upoznat dvije strane medalje.Da se bolje upozna dan mora se vidit noć,da se upozna noć mora se vidit dan.Pjesnički rečeno ako me kužite.Moja iskustva sa bioenergijom,jogom i sličnim "okultnim" stvarima su uglavnom pozitivna.Imam i nekih negativnih iskustava ali ništa strašno i za to sam si sam kriv jer se sa takvim vježbama nesmije pretjerivat (što sam znao činit) već se treba držat preporučene "doze" i mjere opreza (npr. ako imate visoki krvi tlak nećete radit stoj na glavi ili stav svijeće,nećete radit vježbe disanja ako je temperatura zraka -10 i sl.).
Mara

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pazi da ne dođeš na ideju da bi trebalo probat drogu da čovjek zna o čemu govori!

Ljubi i čini što hoćeš
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.