HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:47. Pogledaj neodgovorene postove
Moderne opasnosti za vjeru
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
ivoo

Spol: muško
PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E moja čokolada Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Ti si se odmah diskreditirao kad si stavio Draga Plečka kao neki primjer. Ja sam već napisao da vjera i znanost nikad nisu u sukobu niti imamo razloga da ih suprostavljamo jer oni se nadopunjuju, znanost je neutralna i govori nam objektivne činjenice. Ono što pričaš i fantaziraš o yogi bioenergiji i ostalim nebulozama je znanstveno potpuno deplasirano i smiješno, a ljudi poput Plečka, Danikena i sličnih su poput šarlatana koji vole uzimati riječ znanost u svoja usta, zanemarujući osnovne znanstvene činjenice i znanstvene metode prilikom eksperimenta itd. On tako npr tvrdi da voda ima memoriju izvodeći eksperiment tako da je puštao muziku vodi i onda je zaledio, pa onda ponovio sa lošom muzikom. Pazi ovo,pustao je muziku-zvucne valove koji su utjecali na molekule vode,pa onda promijenio frekvenciju (bad music)..i zaledio.Boze sacuvaj.Za Plečkove eksperimente možemo reći da detalji konačnoga stanja vode ovise o početnim uvjetima prije faznoga prijelaza. U stanovitu smislu ta tvrdnja je trivijalna, ali ako tko poput Plečka želi eksperimentirati s faznim prijelazima vode, onda ima vrlo široko polje primjene neka samo ode u alpske krajeve proučavati snijeg i led, koji se povrjemeno obruše i sravne koje mjestašce sa majčicom zemljom, neka ode na određenu planinu s kazetofonom, i tamo pusti bilo koju vrstu glazbe, Rezultat će mu uvijek biti "bad", very, very bad.
Znamo da je fazni prijelaz vode stohastican dogadjaj.To stohastican znaci *SLUCAJAN*.Znači ne moze biti veze izmedju muzike i kristala (?);osim muzike nebrojeno mnogo utjecaja djeluje na molekule kada dolazi do faznog pomaka,na nacin da se NE MOZE predvidjeti ishod,a situacija se moze opisati samo statisticki.
Da Pleckove teorije vrijede,covjek bi dobio Nobelovu nagradu-za narusenje pravila faznih prijelaza cime bi pokopao kvantnu mehaniku,termodinamiku i cijelu modernu fiziku i znanost i otpocela bi
nova,svijetla,Pleckova era Smile)
Vjerujes u takav scenarij?Ili mislis da je vjerojatnije da nitko ne zeli objaviti njegov rad jer uopce nije znanstveni?(objavljuju se doista
svakakve teorije,ma kako bizarne bile,ali moraju biti zasnovane na
znanstvenim principima..)
Ima ona emisija na rubu znanosti, tako je jedno bila tema o putovanju kroz vrijeme i umjesto da oni dovedu prave fizičare za ozbiljnu raspravu dovedu oni Draga Plečka. Sad on tumači kako ona sekta iz Italije putuje kroz vrijeme?.I kaze-ne moze bas svatko putovati tako nego samo Gorila (?)-Sad ja ocekujem gorilu na TV-kad ono covjek!S brkovima-i zove se Gorilla Eucalipto..i kaze taj gorila kako je putovao 100-tinjak puta-bio na asteroidima koji sluze za obuku pilota svemirskih brodova,a ima ih iz cijele galaksije..i gorila je vozio,znate? To je najveca suma gluposti u jedinici vremena koje sam ikad čuo. Wink
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
elninjo7

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 18:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
I prestanite ti više sa tim da je bioenergija nešto negativno

Ima samo dva izvora moći!Božje djelovanje ili Twisted Evil djelovanje.
Ta bioenrgija sigurno nije Božje djelovanje.

dođeš kod bioenergičara boli me ovo ono super "izliječi" te i stvarno ti se tako čini na početku a kad ono za nekoliko mjeseci imaš simtome opsjednutosti.

"Ne boj se, Jakove, crviću, Izraele, ličinko ja sam pomoć tvoja-riječ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 19:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Malo lakše narode. Sigurno ima u fizici puno toga što još ne znamo.

Ljubi i čini što hoćeš
Živac

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 21:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

elninjo7 napisa:
Ima samo dva izvora moći!Božje djelovanje ili Twisted Evil djelovanje.
Ta bioenrgija sigurno nije Božje djelovanje.

A je li elektromagnetsko polje Božje ili Twisted Evil djelovanje?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pet 18 svi 2007, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E sad živac ne hvataj ga za svaku riječ Wink
Jel Internet Božje ili Evil or Very Mad djelovanje
elninjo7

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 16:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislio sam na određenu duhovnu i nadnaravnu moć

"Ne boj se, Jakove, crviću, Izraele, ličinko ja sam pomoć tvoja-riječ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Živac

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 18:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

elninjo7 napisa:
mislio sam na određenu duhovnu i nadnaravnu moć

A možda bioenergija nije nadnaravna nego naravna moć? Samo što mi još ne znamo zakone te naravi?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
ivoo

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A možda je hm.....
pa ne bi trebali mi pričati možda je ovo, možda je ono, pogledajmo što kažu o bioenergiji na njihovim stranicama, možda nam bude jasnije

http://www.sipan.hr/bioenergija_bioterapija.htm

Evo što piše

Naše tijelo ima sedam energetskih centara ( čakri ), koje su raspoređene odozdo prema gore, tj. od spolnih organa, kao prve čakre - pa sve do tjemena glave, kao sedme čakre. Svaka čakra ima svoju boju, a idući od prve prema sedmoj čakri su zastupljene ovim redom: crvena, narančasta, žuta, zelena, plava, indigo plava i ljubičasta

itd a na temelju čega ovo govori. Gdje su znanstvene potvrde ovih činjenica, jel ovo samo priča kao i ona o Crvenkapici. Kakva čakra? Što je to?

Evo još nešto

Poslije tretiranja sa pranom ili bioenergijom terapeut se treba i prazniti. Nije dovoljno pražnjenje tijela sa tekućom vodom, jer prljava, bolesna energija koja je primljena od bolesnih ljudi, duboko se ukorjenjuje u sve pore organizma. Moraju se obavezno raditi i meditacijske vježbe, relax, jer tek tada naše tijelo napušta i ta umorna, siva, bolesna energija.

Ovo su takve nebuloze i izmišljotine da stvarno ne znam što komentirati dovoljno je samo ovake bisere citirati.

evo za kraj neke izjave

Na ovaj način, možete osjetiti vašu osobnu energiju u cijelom tijelu. Putem vježbe vizualizacije ( imaginacije ) bit ćete u stanju izbacivati negativnu, prljavu, bolesnu energiju iz vašeg tijela ( aure ), ali i upijati ili primati jednu novu zdravu, svježu bio energiju.

A što je to bioenergija? eVO ŠTO KASŽU

BIOENERGIJA, bioenergija – kao što sama riječ kaže, bioenergija je životna snaga, energija koju mi ljudi primamo u svoje materijalno tijelo da bismo bili živi. Bioenergija je univerzalna energija - vrlo je nježna, tanana, golim okom nevidljiva, koja ima snagu i moć da pokrene cijeli organizam tj. naše tijelo.

Ove izjave nemaju nikakvog znanstvenog pokrića tj, nemaju objašnjenja osnovnih stvari.
Jer priča o nekim stvarima na temelju poluinformnacija i činjenica pa onda slaže priču. A što se religije i filozofije koja izlazi iz ovoga tiče više pročitajte na temi o bioenergiji
Živac

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok. Misliš li da si dokazao da je bioenergija (što god to bilo) od đavla?

ivoo

PostanoPostano: pon 21 svi 2007, 12:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ne, ja nisam ništa dokazao, ja samo postavljam pitanja. Ti si stavio bioenergiju u poredbu sa elektromagnetskim poljem Wink Ja sam ovdje pisao o njezinu naravnom dijelu, o nadnaravnom duhovnom i tako uputio sam na temu http://forummladi.hbk.hr/viewtopic.php?t=981

Ljudi na temelju poluinformacija i poluistina pričaju nebuloze koje možeš vidjeti na tim predstavljanjima o bioenergiji. Ja još jednom postavljam pitanje što je to kako se to može testirati, mjeriti, kakva su to energetsdka polja koja utječu na čovjeka, ili koje su to konkretno interakcije kojima podzemne vode utječu na ljude? Mislim da se to ne može izmjeriti nečim što sliči na voltmetar ili Geigerov brojač.
Što su to čakre itd, mnoštvo je pitanja a nema suvislog odgovora. To izgleda mogu samo pojedini ljudi isto kao što samo pojedini ljudi mogu gledati u kuglu i vidjeti budućnost, profesionalni astrolozi koji mogu sve vidjeti, to ne može svatko to samo posebni nadareni ljudi kojima usput nešto sitno platite ali naravno što je to u usporedbi sa onim što dobijete za to što im platite Wink Koje su to sile koje djeluju u svemiru, mi zasada znamo za 4, kada bi netko otkrio nešto drugo i dokazao dobio bi Nobelovu nagradu u trenutku odmah Wink
little_angel

PostanoPostano: sri 20 lip 2007, 15:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

.bubamara. napisa:
evo jedne neznalice koja nema ni pojma kaj je to zapravo new age ili reiki... čula sam puno puta za to, al nikad mi nije bilo jasno kaj se misli pod tim pa bih zamolila pojašnjenje u nekoliko osnovnih crta... HVALA!

Tek sam sad ovo primjetila... I koliko ja znam, pa nije new age ili reiki... Shocked New age je čitav jedan pokret, a reiki japanska tehnika (o njoj se već raspravljalo na forumu, pa neću opet). Kažem, koliko ja znam Wink

I doista su tabu teme, jer mnogi vjernici ne znaju apsolutno ništa o new age-u, sotonizmu... A mislim da ne bi trebali biti ravnodušni prema tome, trebamo imati neko svoje mišljenje i stav, jer biti ravnodušan prema new age-u i sotonizmu je nešto što je zapravo i u suprotnosti sa našom vjerom.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
MARIJA

PostanoPostano: sri 20 lip 2007, 16:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

New age, novi način prakticiranja duhovnog stava koji u ime dubokog poznavanja Boga na kraju preokreće Njegovu riječ i zamjenjuje riječima koje su samo ljudske.
New Age ima i pozitivnih pojava -neke je preuzeo i iz kršćanstva - ali je u suprotnosti s onim što je bitno kršćansko...

http://www.youtube.com/watch?v=B7kcKczSrDo&feature=related
Kristijan

PostanoPostano: sub 07 lip 2008, 17:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
To je najveca suma gluposti u jedinici vremena koje sam ikad čuo. Wink

Ništa vezano za topic neću napisati, samo to da se valjam po podu od smijeha zbog ove rečenice!! Ne znam kako mi je to promaklo do sada!!

Uljepšala mi je dan! Smile Smile

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
spocky

PostanoPostano: čet 10 srp 2008, 16:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sma bila na tribini koju je držao Josip Blažević na temu new agea i alternativnih oblika lječenja.
začudila sam se kolko malo stvari o tome znam, ali ne samo ja. i u tome je problem jer su ljudi premalo informirani o tome i zato vide izlaz u takvim stvarima.
znam sama po sebi. na vjeronauku nikad nismo govorili o takvim stvarima i nisam bila dovoljno informirana.
u jednom razdoblju bila sam u velikom iskušenju da i sama pokuđam naći izlaz u tome. no hvala Bogu šta sam na vrijeme shvatila kakvo je to zlo i pronašla pravi put. veseo

live long and prosper!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: pet 11 srp 2008, 9:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kada se govori o alternativnim metodama liječenja, najveći je problem što je teško reći kome vjerovati. neke metode liječenja poput apkupunkture dosta se istražuju i na neki način možda ih je lakše prihvatiti kao djelotvorne nego recimo liječenje bioenergijom ili viskom. naravno, kada bi se odlučili za takvo liječenje, želite nekog tko je obrazovan i zna što radi, a često se dogodi da nabasate na ljude koji su samouki, ili prošli neki kvazi tečaj, i naravno, nemaju pojma o medicini, bilo kakvoj. s druge strane, gdje uopće naučiti nešto o tome kad medicirani (koji pak nisu nikad ni pokušali informirati se o alternativnim metodama) obično samo pljuju po svemu tome, a oglasi su puni stvari za koje već na prvi pogled vidite da su glupost. a ono, kod nas se ne može vjerovati ni doktorima s diplomom. mislim, odete na operaciju slijepog crijeva, odrežu vam nogu. odete kod fizioterapeuta na vježbe za nogu nakon operacije, i za skupe novce vam on napravi još veću štetu i nikad više ne možete normalno hodati. možda je manja šteta pokušati liječenje bioenergijom nego da doktori s vama eksperimentiraju s raznim tabletama. a da moderna medicina zna sve, ne zna.

svemu treba pristupiti s dozom kritike. znam nekoliko slučajeva ljudi koji su izliječeni bioenergijom (prvo kod doktora, nalazi loši, pa vam zakažu operaciju, pa vi odete na seansu bioenergije kao zadnji pokušaj, pa kontrola kod doktora i gle, bolesti više nema. i nema je ni nakon nekoliko godina). puno se priča o placebo efektu i kako je to ono što liječi. no opet, da sam izliječena od raka, ne bi me bilo briga jel to bioenergija ili placebo efekt.

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Gita

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 16:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam protiv svih alternativnih metoda liječenja. nema te bolesti kod koje ti ne može pomoći Bog. i zašto onda alternativna medicina?
kad sam bila na SHKM u Vž bila sam smještena god jedne gospođe koja nam je pričala o svojoj unuci. cura je bila boležljiva cijeli život. jednog dana se srušila na stepenicama i pala u komu. baka se molila za nju i molila je druge ljude da mole za nju i cura je danas živa i potpuno zdrava. to vam je malo skračena verzija priče al mislim sa shvaćate. ako vjeruješ u Boga onda ti ne treba alternativna medicina.

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Pink Panther

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 17:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moj je dojam da new age u posljednje vrijeme gubi na značaju i sve više postaje stvar prošlosti. (Izgleda da je "doba vodenjaka" kratko trajalo, haaahahaha!)

Na žalost, umjesto njega, sve više svoju ružnu glavu ponovno diže agresivni, militantni ateizam. Takav oblik ateizma bio je na neko vrijeme potisnut nakon pada komunizma, no u posljednje vrijeme primjećujem da se sve više vraća.

Ako odete na bilo koji nekatolički forum ili news grupu, vidjet ćete o čemu govorim. Nećete naći baš puno ljudi koji ozbiljno zastupaju horoskope, astrologiju, visak, i slično. Ako ih i ima, malobrojni su i beznačajni. Ali zato ćete vidjeti veliki broj postova u kojima se sve vjernike naziva "zatucanima", "ovcama bez mozga", "nesposobnima za samostalno razmišljanje", religiju se proglašava odgovornom za sve ratove i sukobe u povijesti, i slično. Gotovo da se opet otvoreno zastupa stara Marxova maksima prema kojoj je vjera "opijum za mase".
Drosera

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gita napisa:
ja sam protiv svih alternativnih metoda liječenja. nema te bolesti kod koje ti ne može pomoći Bog. i zašto onda alternativna medicina?
kad sam bila na SHKM u Vž bila sam smještena god jedne gospođe koja nam je pričala o svojoj unuci. cura je bila boležljiva cijeli život. jednog dana se srušila na stepenicama i pala u komu. baka se molila za nju i molila je druge ljude da mole za nju i cura je danas živa i potpuno zdrava. to vam je malo skračena verzija priče al mislim sa shvaćate. ako vjeruješ u Boga onda ti ne treba alternativna medicina.

sudeći prema ovome, ne treba ti nikakva medicina. kakvi doktori i bolnice, svi u crkvu i samo molit.

ja se ipak držim one stare "ako si sam ne pomogneš, neće ti ni bog pomoći"

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
spocky

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 14:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

javljam vam da će se održati kod nas u Gornjem Knegicu (kraj varaždina) tribina na temu Vjera i zdravlje a držat će je Mijo Nikić, pa svakako tko može neka dođe jer vjerujem da će biti jako zanimljivo

21.07.2008. u poslije svete mise u 19.00h
pastoralni centar kraj crkve

live long and prosper!
Gita

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 18:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
Gita napisa:

sudeći prema ovome, ne treba ti nikakva medicina. kakvi doktori i bolnice, svi u crkvu i samo molit.

ne kažem da ti ne treba medicina, ali ako ona ne može pomoći onda je bolje obratit se Bogu nego nekoj babi s viskom

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Drosera

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 22:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gita napisa:
Drosera napisa:
Gita napisa:

ne kažem da ti ne treba medicina, ali ako ona ne može pomoći onda je bolje obratit se Bogu nego nekoj babi s viskom

najbolje se obratit onome kome vjeruješ. za neke je to bog, za neke baba s viskom. ako pomogne, svi sretni. glavno da se čovjek izlječi. ne možeš svakog natjerati da vjeruje u boga i molitvu. neki imaju druga uvjerenja. zašto bi to bilo pogrešno? zašto ne vjerovati da je bog nekima dao snagu da liječe druge, ako baš hoćeš? na koji god način. nisu svi ljudi vjernici niti su religiozni. samo hoću reći da ne treba nešto proglašavati pogrešnim, zlim, lošim i kakvim već samo zato jer ti imaš drugačija uvjerenja. nije sve za svakoga, ali ako nešto tebi ne pomogne, ne znači da neće pomoći nekom drugom, i obrnuto.

Mara

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 8:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo što neke stvari pomažu naizgled, a zapravo vode u zlo. Što nije od Boga, od Zloga je, nema indiferentnih stvari u duhovnom svijetu.

Ljubi i čini što hoćeš
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: coldplayer, ivoo, Gita
Drosera

PostanoPostano: sri 16 srp 2008, 14:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Samo što neke stvari pomažu naizgled, a zapravo vode u zlo. Što nije od Boga, od Zloga je, nema indiferentnih stvari u duhovnom svijetu.

na koji način prosuditi odakle je što?

coldplayer

PostanoPostano: sri 16 srp 2008, 15:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
na koji način prosuditi odakle je što?

"Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. Po njihovim plodovima ćete ih prepoznati. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve? Tako svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim. Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima njihovim ćete ih prepoznati."
(Mt 7, 15-20)

Dr. Rufus Pereira, jedan od najpoznatijih svjetskih egzorcista kaže sljedeće: "...u posljednja vremena mnogi će doći i reći: ja sam taj. A kriterij po kojemu možete provjeriti svakoga tko se ovako pojavljuje jesu njegovi plodovi. Ja često tvrdim ovako kategorički: Ako postoji osoba koja je otišla svakome drugom, a ne Isusu, i doživjela doista potpuno ozdravljenje, ja ću prestati propovijedati! Ne bojte se, ne postoji takva osoba. Može čovjek reći: »O, nestala je moja glavobolja!« Postavit ću mu jednostavno pitanje: Možete li sada dobro spavati? »Ne mogu više spavati« — odgovorit će. Kakav vam je obiteljski život? »U njemu su mnogi nemiri« — reći će. Kako se osjećate u mislima? »Potpuno sam zbunjen.« Što osjećate u srcu? »Nemir je u mome srcu...«"

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ivoo
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 08 sij 2009, 11:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PASTORALNI INSTITUT ZAGREBAČKE NADBISKUPIJE I
HRVATSKA PROVINCIJA SV. JERONIMA FRANJEVACA KONVENTUALCA

organiziraju stručni seminar:

KRŠĆANSTO I NEW AGE

Petak (13. veljače 2009.):
16.00 Okupljanje sudionika, prijava i smještaj
17.00 Uvodna riječ i pozdrav - dr. sc. Tomislav Markić (ravnatelj Pastoralnog instituta) i dr. sc. Josip Blažević, voditelj seminara
17.30 Temelj i izvori kršćanske objave (DV, eklezijalnost objave, odnos opće i privatne objave, što objava nije...? Odnos institucije i karizme u Crkvi) – prof. dr. sc. Ivan Karlić
18.15 Diskusija
18.30 Pauza (osvježenje)
18.45 Odnos kršćanstva prema religiji, magiji i mistici – prof. dr. sc. Tomislav Ivančić
19.30. Diskusija
19.45 Pauza
20.00 Večera
21.00 Predstavljanje i upoznavanje sudionika i večernja molitva

Subota (14. veljače 2009.):
7.00 Sveta misa
7.45 Doručak
9.00 Psihologija, parapsihologija, mistični fenomeni i magija (psihološki aspekt) – prof. dr. sc. Mijo Nikić
9.45. Diskusija
10.00 Pauza (kava i osvježenje)
10.30 Spiritističko-gnostički korijeni New agea: teozofija i antropozofija (teozofska interpretacija reinkarnacije). Upoznavanje s osnovnim pojmovima: Nova paradigma, Novo doba ili Neo-gnoza?, Doba Akvarijusa/Vodenjaka, astrologija, «duhovni nomadizam», milenarizam, alkemija, ezoterija, okultizam… (rad u skupinama) - dr. sc. Josip Blažević
12.00 Pauza
12.30 Ručak
15.00 «Objave» New agea i literatura: (od spiritizma i kulta NLO-a/sekularizirana soteriologija/ do channellinga) – dr. sc. Josip Blažević
15.45 Diskusija
16.00 Pauza (kava i osvježenje)
16.15 Smisao i značenje Hermesove objave nekad i danas – prof. dr. sc. Erna Banić-Pajnić
17.00 Diskusija
17.15 Pauza
17.30 Izazov gnoze/gnosticizma kroz povijest i danas. Gnoza i New age - dr. sc. Vjekoslav Huzjak
18.15 Diskusija
18.30 Pauza
18.45 Suvremeni centri (network) New agea: Ascona, Damanhur, Monte Verità, Esalen, Findhorn. Suvremeni panteoni: Baha'i… (rad po skupinama) – dr. sc. Josip Blažević
20.00 Večera
21.00 Osobno istraživanje i konzultacije

Nedjelja (15. veljače 2009.):
7.30 Jutarnja molitva
8.00 Doručak
9.00 Izabrane teme New agea: literatura New agea, glazba New agea, medicina new agea, antropologija/teologija/kristologija/soteriologija i kozmologija new agea, psihologija New agea, kronologija New agea. Odnos New agea i poganstva-novo poganstvo («ekološka religija», Majka Geja), narcisoidna duhovnost, promotori New agea: M. Ferguson, F. Capra… (rad u skupinama) – dr. sc. Josip Blažević
10.30 Pauza (kava i osvježenje)
10.45. Teološko-pastoralne smjernice i naputci Crkvenog učiteljstva: U Isusu Kristu je punina objave (Dominus Iesus); Prioritet Crkve: «služenje istini» (Veritatis splendor); «Novo doba» započelo je s Isusom Kristom (Isus Krist donositelj vode žive); «Novi areopagovi» koje treba evangelizirati u trećem tisućljeću (Tertio millennio adveniente i Redemptoris missio); Zadaća Crkve je «nova evangelizacija» (Ecclesia in Europa)… - dr. sc. Tomislav Markić/dr. sc. Josip Blažević
Neki kršćanski i građanski centri informiranja javnosti o djelovanju sekti: ISAR (Institute for the Study of American Religion), ICSA (International Cultic Studies Association), CISK (Centar za informiranje o sektama i kultovima), CENSUR (Centro Studi sulle Nuove religioni), GRIS (Gruppo di Ricerca e di Informazione sulle Sette), DCI (Dialog Center International), AGPF (Aktion für Geistige und Psychische Freiheit), CIGS (Contacts et informations groupes sectaires), UNADFI (Union Nationale des Assotiations de Défense des Familles et de l'Individu Victimes de Sectes), CIAOSN (Centre d'Information et d'avis sur les organizations sectaries nusibiles), MIVILUDES (Mission Interministérielle de Vigilance et de Lutte contre les Dérives Sectaries)
12.00 Sveta misa
13.00 Ručak
14.00 Plenum i najava slijedećeg seminara
15.00 Upoznavanje s projektom «Hrvatski Areopag» i knjižnicom (na Svetom Duhu)
17.00 Završetak susreta
---
Predstojnik Pastoralnog instituta: dr. sc. Tomislav Markić
Voditelj seminara: dr. sc. Josip Blažević
Mjesto održavanja seminara: Pastoralni institut Zagrebačke nadbiskupije, Kaptol 29, 10000 Zagreb.
Kotizacija za seminar: 200 kn. Kotizaciju je potrebno uplatiti do 31. siječnja 2009. poštanskom uplatnicom na adresu: Josip Blažević, Sveti Duh 31, 10000 Zagreb, s napomenom: «kotizacija za I. seminar».
Cijena prehrane i noćenja u Institutu za cijeli seminar:
Za dnevne goste (od petka do nedjelje, uračunata su 2 ručka + 2 večere s kavom u pauzama): 200 kn;
Dva puna pansiona s noćenjima:
- u jednokrevetnoj sobi 490 kn;
- u dvokrevetnoj sobi 440 kn;
Prijave za seminar: hrvatski-areopag@ofmconv.hr
01/3909-211; 091/158-2006
Preporuča se ponijeti laptop s mogućnošću spajanja na Internet (u Institutu postoji bežična mreža);
Rok prijave je do konca siječnja ili do popunjenja mjesta.
Sudjelovati mogu katolici zreli u vjeri (što jamči preporuka župnika koju sudionici trebaju priložiti) s višom ili visokom stručnom spremom (mogu sudjelovati i studenti svih fakulteta).
Sudionici će na kraju seminara dobiti potvrdu o sudjelovanju.
Diplomu o sudjelovanju na seminaru mogu dobiti sudionici koji, nakon svakog od četiri seminara, uspješno napišu pismeni uradak od 10 do 15 stranica na odabranu temu u dogovoru sa voditeljem seminara.

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.