HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 23 ruj 2019, 9:39. Pogledaj neodgovorene postove
Rad nedjeljom
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Traba li RH zakonski regulirati rad nedjeljom?

a) da 
51%
 51%  [ 21 ]
b) da, ali samo nekima 
21%
 21%  [ 9 ]
c) ne 
21%
 21%  [ 9 ]
d) to je privatna stvar pojedinca 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 41

Autor Poruka
zole

Spol: muško
PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma to je isto bilo ok regulirano. svaka je dobila dezurstvo odredjenog datuma. Tako da bi se to ponovilo svakih par tjedana!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
majuska

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Zole, ti me kuzis! Igore, neznam tko je to regulirao (mozda Gradska uprava, neznam..), al je to skroz super funkcioniralo! Bar kod mene u kvartu... Znam da su svi vlasnici ducana morali tom nekome (npr. Gradskoj upravi) dostaviti kvadraturu i ostale podatke o svom ducanu i onda je napravljen raspored. Na svakoj prodavaonici je bio izvjesen popis svih ducana u tom kvartu i uz imena ducana, datumi kad je koji ducan dezuran. I svaki ducan je dobio jednaki broj radnih nedjelja i svi su bili zadovoljni- i potrosaci i radnici!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa iskreno reĆØeno ja Rijeku nisam nikada doživljavao kao turistiĆØki grad iako ona ima sve predispozicije da to bude, meni je ona viÅ”e tranzitni turistiĆØki grad, gdje turisti doĆ°u pogledaju i odu, malo tko se zadrži. Å to se tiĆØe rada nedjeljom u turistiĆØkoj sezoni, koja kod nas traje tri do ĆØetiri mjeseca, mislim da se zakonski to vrlo lako i bez problema može regulirati. Uostalom sada dokinuti zakon o zabrani rada nedjeljom posebno je regulirao rad nedjeljom za turistiĆØke krajeve, samo Å”to je to bilo zloupotrebljevano od strane lokalnih moĆØnika.A Å”to se tiĆØe rada muzeja nedjeljom, on radi nedjeljom ali nema vodstva, a i to Å”to je otvoren je uzaludno jer je u cijeloj zemlji posjeĆØenost muzeja ispod svake razine. Uostalom nije problem nikome od zaposlenih doƦi i u nedjelju na sat ili dva i provesti grupu kroz muzej.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
igor

PostanoPostano: uto 04 svi 2004, 10:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

majuska napisa:
Bravo Zole, ti me kuzis! Igore, neznam tko je to regulirao (mozda Gradska uprava, neznam..), al je to skroz super funkcioniralo! Bar kod mene u kvartu... Znam da su svi vlasnici ducana morali tom nekome (npr. Gradskoj upravi) dostaviti kvadraturu i ostale podatke o svom ducanu i onda je napravljen raspored. Na svakoj prodavaonici je bio izvjesen popis svih ducana u tom kvartu i uz imena ducana, datumi kad je koji ducan dezuran. I svaki ducan je dobio jednaki broj radnih nedjelja i svi su bili zadovoljni- i potrosaci i radnici!

ok, to nisam znao.. onda sam ja bio informiran o mozda nekom prijedlogu zakona, dok jos isti nije bio donesen... samo znam da je bilo price oko toga da je bilo i podmicivanja i da su radili neke prodavnice jer su to mogle preko veze...

nisam bas jako upucen toliko u sve to...

no ono sto je bitno... zakon moze biti perfektan i to se sve moze lijepo napraviti, al ako se zabrlja u izvodjenju zakona, onda se mogu dogoditi razne stvari... dakle, nije bitan toliko zakon, vec kako se on sprovodi...\
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pet 07 svi 2004, 22:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slazem se s tim da se nedjeljom ne radi... ali ima jedna stvar koja je opreka tome... cuo sam s nekoliko strana da je puno ljudi ostalo bez posla zbog toga. necu ulazit u tocnost te informacije, ali ako je tako... onda to bas i nije najbolje...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
igor

PostanoPostano: sub 08 svi 2004, 7:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma to je sve zastrasivanje.... moguce je i da su ostali neki bez posla, ali to se radi kako bi se zastrasila vlada...
Daniel

PostanoPostano: ned 09 svi 2004, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je to prvi glas da su ljudi u velikom broju otpuÅ”tani s posla radi zabrane rada trgovina nedjeljom. Mislim da je to tako da bi mediji to veƦ naveliko rastrubili po novinama i uzeli kao jedan argument za povlaĆØenje zakona o zabrani rada nedjeljom.
davorseljan

PostanoPostano: ned 09 svi 2004, 20:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da. Bilo je otpuŔtanja radi ne rada nedjeljom. Mnoge su obitelji ostale bez prihoda radi toga.
Naravno naÅ”e Biskupe i sve koji su bili protiv rada nedjeljom to se ne tiƦe. Koliko su oni zbrinuli otpuÅ”tenih radnika. Odgovor je niÅ”ta. To se njih ne tiƦe.
Razgovarao sam sa jednom trgovkinjom. Oni su sada dobili pravo na slobodan dan u tjednu ako rade nedjelju. To su mi mnoge potvrdile.
Mislim da je ovo stanje koje je sada dobro.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: ned 09 svi 2004, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja i dalje mislim da to nije dobro, nego da je to obiĆØna ucjena. Oni koji su inicirali ukidanje zakona znali su da su ljudi nedjeljom kuƦi da Ʀe prije doƦi u trgovinu u nedjelju nego preko tjedna. Ako su im željeli dati slobodan dan onda su im mogli dati nedjelju. Nažalost interes kapitala je pobjedio ĆØovjeƦnost.
davorseljan

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 12:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da li je kapitalizam naÅ”i kafiƦi koji rade nedjeljom.
Do kada Ʀemo gledati samo jednu stranu. Ako niste znali nedjeljom se odvija javni prijevoz, kazaliÅ”ta, koncerti, kina, cvjeĆØarnice, slastiĆØarnice, ... U tim službama radi puno viÅ”e osoba nego u trgovini. Zar oni nemaju pravo na slobodnu nedjelju.
Tražimo pravo za jedne a za druge nas boli briga.
ƈesto imam priliku ĆØitati i listove firmi koje rade nedjeljom. U jednom od njih pisalo je meĆ°u ostalima da na njih nitko ne brine i boli briga druÅ”tvo za njih. Ta firma bavi se javnim gradskim prijevozom. Oni rade i nedjeljom. Isto tako kao i svi od sada u trgovini dobivaju slobode dane u tjedanu ako rade nedjeljom.
Danijele. Malo se zamisli i na gore spomenute osobe. ƈesto u nedjeljno jutro vidim žene koje voze tramvaje po gradu. Å to ta žena je manje važna od one u trgovini. Žalosno je ako je.
Hajmo tražiti prava za sve a ne samo za neke.
davorseljan

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Meni je to prvi glas da su ljudi u velikom broju otpuÅ”tani s posla radi zabrane rada trgovina nedjeljom. Mislim da je to tako da bi mediji to veƦ naveliko rastrubili po novinama i uzeli kao jedan argument za povlaĆØenje zakona o zabrani rada nedjeljom.

Žao mi je Ŕto ovdje ne mogu priložiti dokaze o opuŔtanju.
Daniel

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 14:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa s neĆØime se trebalo poĆØeti, a trgovine su bile najbolji naĆØin. A Å”to se tiƦe nekih službi koje rade nedjeljom, kao Å”to je javni prijevoz, pa oni moraju raditi nedjeljom jer neke javne službe moraju funkcionirati. Prema onome Å”to ti kažeÅ” nedjeljom onda ne bi trebala raditi niti prva pomoƦ i sliĆØne službe. Uostalom zaÅ”to se u medijima konstantno napadala Crkva kao pokretaĆØ te akcije, koliko ja znam nju je podržao i sindikat koji je cijelo to vrijeme Å”utio i javio se tek na kraju kada je zakon povuĆØen? I meni je žao Å”to ne možeÅ” predoĆØiti neke dokaze o otpuÅ”tanju, ali ako barem znaÅ” broj otpuÅ”tenih onda bi ga mogao navesti. Meni je ovo i dalje prvi glas.
gostic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 16:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Javni prijevoz je javna firma.
A to znaĆØi da se prijevoz vikendom znatno smanjuje, valjda i deset puta te se oni koji rade nedjeljom reguliraju na bazi dežurstva.
Pod broj dva, mnogi se javljaju da rade u to vrijeme jer to drzava posebno honorira.
Kada bi jednako bilo u trgovinama tada bi to bilo sjajno, ali nije, tamo je nedjelja jednaka obiĆØnom radnom danu. Osim toga, postoje djelatnosti koje su izuzetne jer bi njihovim potpunim prestankom rada u velikoj mjeri bilo obustavljen normalan život. Mnogi su bez moguƦnosti vlastitog prijevoza te bi im time bilo onemoguƦeno da posjete groblja, poznanike itd za koje je nedjelja ĆØesto jedini dan. Odlazak u trgovinu pak nije jedna takva djelatnost.
I ima mnogo drugih razlika izmeĆ°u raznih djelatnosti koje se ovdje spominju neke od njih imaju doista malen broj zaposlenih, a i njihova je narav posve drugaĆØija. Ne možemo sve trpati u isti koÅ”, nego s mjerom i razumijevanjem pokuÅ”ati donijeti najbolje zakljuĆØke.

*** NAPOMENA ZA MODERATORE: sve izreĆØeno u ovom postu je iskljuĆØivo osobno razmiÅ”ljnje. Nije mi bila namjera nikoga pljuvati ni prozivati veƦ samo izraziti neka svoja miÅ”ljenja.
Daniel

PostanoPostano: uto 11 svi 2004, 14:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gosticu sslažem se s tobom, to sam upravo i ja htio kazati ali sam se malo nespretno izrazio.
davorseljan

PostanoPostano: sri 12 svi 2004, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve trgovine uvele su da svaki djelatnik ima pravo na jedan dan u tjednu slobodno. Isto tako kao i u javnim službama.
To pravo nemaju samo oni u ugostiteljstvu. Kako znam oni nemaju svoj sindikat.
Isto tako masovno javni prijevoz ne funkcionira nedjeljom mada po zakonu on treba.
gorilko

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da bi najpametnije bilo natjerat poslodavce da placaju rad nedjeljom onak kak pise u zakonu. a to izlazi i do 75% vece dnevnice. pa cete vidjet tko ce zadrzat radne nedjelje. skoro nitko jer ce im bit preskupo. ak sam dobro shvatio, to je glavni razlog nerada u europi. a ne razvijena "krscanska svijest".
majuska

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

gorilko napisa:
mislim da bi najpametnije bilo natjerat poslodavce da placaju rad nedjeljom onak kak pise u zakonu. ak sam dobro shvatio, to je glavni razlog nerada u europi. a ne razvijena "krscanska svijest".

hm, neznam bas... Confused
igor

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 7:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

poslodavci ne moraju dati slobodnu nedjelju zbog njihove razvijene krscanske svijesti. dovoljan je jedna osoba kojoj je nedjelja kao slobodan dan bitna (a da je ona radnik) i onda bi vec to bilo uspjesno. dakle, samo jedna osoba da joj znaci to sto bi imala nedjelju slobodnu da bude sa svojoj obitelji, i da taj dan posveti vise bogu od ostalih dana u tjednu...
Cool
sike

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 10:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo je fra Dragec u novim Zvonima napisao:"Najgore je sto krscani uopce raspravljaju da li je potreban rad nedjeljom".Kako bi neki ovdje rekli,tko ima usi neka cuje!
zoki

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, Sike je spomenuo fra Drageca pa sam se sjetila kako Fra Dragec ĆØak ne jede ni friÅ”ki kruh nedjeljom!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIM [Vrh]
gorilko

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najucinkovitije sredstvo uvjeravanja je da nekog lupis po Ć°epu. država nije nis napravila ni u kom pogledu.
ja radim nedjeljom i meni se vidi na placi da sam radio vikendom (a tek praznikom...). neki ljudi rade samo vikendom...
isto tako, dežurne službe... kaj s njima?
a sto se tice medija, znaj tko je vlasnik i znat ces sto ce napisati!
ostajem pri onom: uciniti rad nedjeljom preskupom zabavom.
ne poznam nikog tko ima slobodan dan u tjednu jer je radio nedjeljom
igor

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 16:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nek radi nedjeljom tko hoce.. ako su nekome bitni novci i zeli raditi nedjeljom kako bi jos vise zaradio, nek izvoli. al treba pustiti ljude koji ne bi zeljeli raditi nedjeljom vec se odmoriti, da mogu imati slobodan dan, da budu sa svojom obitelji.. jako sretan Shocked
zoki

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 16:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u pravu si, svatko ima slobodu izbora. no ĆØesto se dogaĆ°a da oni koji i rade nedjeljom to ne dobiju plaƦeno.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIM [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 22:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NeÅ”to sam danas ĆØitao u novinama da vlada misli regulirati rad nedjeljom a de ne zadire u odluku Vrhovnog suda, znali tko Å”to o tome,nisam se dublje udubio u ĆØlanak?
majuska

PostanoPostano: čet 20 svi 2004, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ja sam jucer nest malo citkarala... I netko je izkritizirao kak ovo kaj ce sad ponovo pokretat postupak uopce ne rade vezano uz crkvu i neradnu nedjelju, nego kao to je po standardima EU, a posto bi mi trebali postat sluzbeni kandidat za EU... Ma neznam... Proucit cu to sve jos malo bolje... Confused
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.