HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 23:16. Pogledaj neodgovorene postove
Rad nedjeljom
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Traba li RH zakonski regulirati rad nedjeljom?

a) da 
51%
 51%  [ 21 ]
b) da, ali samo nekima 
21%
 21%  [ 9 ]
c) ne 
21%
 21%  [ 9 ]
d) to je privatna stvar pojedinca 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 41

Autor Poruka
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 12 lis 2006, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joxer napisa:
A gdje je kršćanima ustrajnost, želja za borbom? Shocked Confused To mi je najmoćnije kad mislimo da će se sve na tacni dat... "hoćemo bit doma nedjeljom" - "ok, evo vam"... kako da ne Rolling Eyes Kad će se u kršćanima javit taj osjećaj da se bore za dobro, da budu ustrajni u onome što je dobro? tuzan Mlaki smo, katastrofa... Bože, u pomoć nam priteci molitva

To je nešto o čemu najviše razmišljam u zadnje vrijeme. Potrebno je VIKATI !

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 19:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš sam sad malo gledala neku emisiju na HRT-u. I ono po čemu sam shvatila da su zagovornici rada nedjeljom stvarno malo.. (ma ne znam koju bi riječ upotrijebila) je jedna od njihovih tvrdnji. A to je da Crkva najviše profitira upravo nedjeljom Shocked Nemam komentara.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ono što ja mislim o radu nedjeljom je potpuno u suprotnosti s onim što je u medijima. Nisam ni na jednoj strani. Mislim da bi se crkva trebala boriti za prava radnika u svakom pogledu. Ključan problem nije rad nedjeljom već neplaćenost za taj rad, izrabljivanje ljudi. Voljela bih da se stvar riješi kako je riješena u Sloveniji. 100% više plaćen sat za rad nedjeljom, 200% više plaćen sat za rad blagdanom i to je to. Pa ko voli nek izvoli. Ovako gledajući sa strane doista ispada da crkva iz sebičnih razloga zagovara rad nedjeljom što je opet glupo jer onaj tko ide u crkvu ići će radio ili ne radio.

Ne volim što se u ovoj zemlji nikako ne može ukazati na stvarni problem već svi šeću kao mačka oko vruće kaše Confused

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sike

Spol: muško
PostanoPostano: ned 12 stu 2006, 16:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prema novostima,ovako bi trebalo izgledati to:

"Trgovine će nedjeljom u cijeloj zemlji raditi samo tijekom turističke sezone, što znači u lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu, te u prosincu i to od 8 do 13 sati, što će biti velik udarac megatrgovačkim centrima Mercatoru, Konzumu, Getrou i ostalima.

Među iznimkama koje će zbog nužne opskrbe stanovništva raditi cijele godine, nalaze se specijalizirane prodavaonice za prodaju kruha i peciva u kojima će se smjeti prodavati isključivo kruh i pecivo, ali ne sokovi, mlijeko i slično.

U sklopu tržnica nedjeljom će raditi isključivo prodavaonice s prehranom, poput mesnica i ribarnica, ali ne i one, primjerice, s kozmetikom."

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
yochanan

Spol: neodređen
PostanoPostano: pet 05 sij 2007, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zalaganje Crkve za neradnu nedjelju je vrlo važno pitanje.
U potrošačkom društvu vrijeme nema zapravo nikakvu vrijednost, jer takvo društvo ne dopušta predah u kojem bi čovjek imao vremena da ponizno klekne i da zahvali na ljubavi Božjoj ili da preispita svoje osjećaje i postupke, već se u svakom trenu nastoji stvoriti nova potreba. Na taj
način je ujedno i lakše manipulirati čovjekom. A i što se može očekivati od društva u kojemu je zgrtanje novca i njegovo trošenje glavna vrednota?

tutio fidei et obsequium pauperum
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ILE

PostanoPostano: sub 06 sij 2007, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam osobno jako bio sretan što sam pronašao na badnjak trgovinu koja je radila jako sretan . naime baš i nisam bio pri novcima Confused , a onda sam na badnjak dobio neke novce jako sretan , pa sam tako kupio poklone najmilijima. Wink

Tako da se ponekad baš zapitam trba li rad nedjeljom i blagdanima ili ne Confused .
Mislim da bih bio jako tužan da nisam pronašao trgovinu i kupio nešto tek toliko da pokažem pažnju svojima. Shocked Wink
Ali mi je naravno isto tako i jako žao što djelatnici tih trgovina ne mogu badnjak provesti sa svojima najmilijima. tuzan place

Wink
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Jole

PostanoPostano: sub 06 sij 2007, 18:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

problem je u tome sto mi nedjeljom i na blagdane zelimo biti sa svojima, a kad nam nesto zatreba, drugi moraju biti tu za nas kako bi mi to ostvarili odnosno trgovine moraju raditi...a ljudi koji rade u trgovinama nedjeljom i blagdanom, oni isto to vrijeme zele provest sa svojom obitelji, ali ne mogu jer im je poslodavac odredio takvo radno vrijeme..

mi smo se svi vec navikli na to da su ducani otvoreni nedjeljom i da si uvijek mozemo nesto kupit kad nam zatreba i sad bi to svima bio sok kad bi to nestalo...
al ajmo gledat realno na to, nama nebi bio problem kupiti u subotu kruh i najpotrebnije stvari koje ce nam trebat za nedjelju, zar ne? ne moramo nedjeljom ic svi zajedno u soping i ostavljat lovu u trgovinama...nedjelja nije za to!
trebalo bi vremena da se ljudi naviknu na promjenu (ukoliko se ona dogodi), ali navikli bi se...i to je najmanji problem...a trgovine nece propast ako ce imat manje prometa sto nisu radile u nedjelju...
zakonom to treba odrediti lijepo, pa nek se ljudi tako privikavaju na to! zelimo biti kao druge drzave, evo, i to nam je primjer...u njemackoj ducani ne rade nedjeljom i svi su se navikli na to...ako se njih 80 milijuna moglo naviknut, mozemo i mi...

"Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 20:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nešto sam čuo da će bit nekih pomaka što se tiče rada nedjeljom... Zna netko više?

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Neokatekumen

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 22:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može nek se radi Nedjeljom, ali nek se ne radi Sridom!!! Evil or Very Mad

Ne briga te bolesnike ni za Boga ni za Uskrs ni za Nedilju,
nego kako će jadan narod i onoga radnika na baušteli što bolje ocidit,
da bi svoje bolesti liječili na tuđoj muci i patnji!!!

Stoka!!!!

Mojsije se protiv takvih borio ima tri tisuće godina i pobjedio ispruženom mišicom gospodnjom, a izgleda da i nama nema druge nego u ljutu borbu!!!

jase jase jase jase
davorseljan

PostanoPostano: pet 22 vel 2008, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čuo sam nešto da će radit samo male trgovine i to do 5 zaposlenika.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Luka7

PostanoPostano: pet 22 vel 2008, 19:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedjelja će izvan sezone bit neradna, osim za bolnice, benz.pumpe, bolnice i slične stvari za koje država smatra da su nužne.
El Pepe

PostanoPostano: sri 05 ožu 2008, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekima sezona traje 365 dana u godini, nije ovo dobro jer ništa nije rješeno.

Tak si ja to mislim
davorseljan

PostanoPostano: čet 06 ožu 2008, 6:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Nekima sezona traje 365 dana u godini, nije ovo dobro jer ništa nije rješeno.

Slažem se sa ovim.
Riješenje bi bilo da i bolnice uvedu vikendom smjenski rad, a ne da liječnici vikendom kada su dežurni u nekim bolnicama rade i po 24 sata do čak 48 sati, dok medicinsko osoblje radi u nekim bolnicama po 12 do 14 sati.
Svako od nas ima pravo na odmor nedjeljom i praznikom.
Ne znam kako je u prometu, ali kako znam ni oni ne zaostaju sa ostalima. Treba se donjet zakon po kojem bi svi pa čak i vikendom rade po 8 sati.

U radu je spas.
Neokatekumen

PostanoPostano: pet 07 ožu 2008, 11:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam nekoliko misli od svetog župnika Arškog pa bi ih podijelio s vama:

"Braćo moja, vi radite, vi radite, ali sve što zaradite, uništava vašu dušu i vaše tijelo. Kad bi se zapitalo one, koji rade nedjeljom: "Što to činite?", oni bi mogli odgovoriti: "Prodajemo svoju dušu sotoni. Razapinjemo Isusa i odričemo se svoga krštenja. Na putu smo za pakao." Takvi će plakati i trpjeti kroz svu vječnost, a nizašto."

"Kad gledam nedjeljom kako se voze u poje, mislim da svoju dušu voze u pakao."

"Poznam dva načina, da osiromašite, a to su: Nedjeljom raditi i krasti."
robert

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 18:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za mene je ovo vrlo diskutabilno pitanje.
Ako gledam na njega kao vjernik i katolik onda je jednostavno. Nema rada nedjeljom i to se odnosi na naslov teme.
No ako gledamo na državni aparat, a to se odnosi na anketno pitanje
Citat:
Traba li RH zakonski regulirati rad nedjeljom?
u državi koja: em što mora funkcionirati i nedjeljom (mislim na službe koje rade 24h, 365 dana godišnje) em što je ne čine samo vjernici i katolici, mislim da se po tko zna koji put ide linijom manjeg otpora.
Odnosno, ne kontrolira se stanje zakonom , nego se zakon prilagođava stanju.
Ako je netko odlučio svoju dušu prodati vragu, to je njegov slobodan izbor... mi ga možemo savjetovati protiv, nagovoriti da ne radi, da će mu Bog nadoknaditi, ali ga ne možemo na to prisiliti.
Oni koji rade za druge, ne uzima im se za grijeh, jer rade mimo svoje slobodne volje.

A država donosi zakon jer ne može rad nedjeljom kontrolirati, odnosno naplatiti. Dakle motiv države i zakonodavca nije ni blizu motiva s naše točke gledišta. Državni aparat nije u stanju kontrolirati prekovremeni rad,rad nedjeljom i praznikom, noćni rad itd. To bi značilo da bi inspekcije službe koje plačamo od naših plaća nešto morale i raditi LaughingLaughingLaughing
No, lakše je njih i dalje plaćati za nerad, a uvesti zabranu rada nedjeljom, jer tako neće imati nekontrolirani prekovremeni rad tj, rad praznicima, a u narodu će pokupiti simpatije izrabljivanih najčešće radnica i kršćana, kojima vjera to svakako propisuje.
Slijedeći potez će biti zabrana prekovremenog i noćnog rada Laughing Laughing Laughing
Oprostite mi na relativno poltičkom objašnjenju, ali ja jednostavno na to gledam baš tako.
To je kao da država donese zakon da se u nedjelju mora prisustvovati Sv. Misi.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 02 pro 2008, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čula sam da će opet ukinuti rad nedjeljom.
Moja sestra se tome veseli od 1.1.
Imate li vi kakvih iskustva i novosti vezano za ovo?

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pet 05 pro 2008, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Navelio se o tome priča.
Ništa neće radit iza 14 sati nedjeljom.
To počinje 1.1.

U radu je spas.
ja

PostanoPostano: pet 05 pro 2008, 14:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Navelio se o tome priča.
Ništa neće radit iza 14 sati nedjeljom.
To počinje 1.1.

A tko sada, osim kafića, nedjeljom radi poslije 14? Pretpostavljam da se na televiziju, hitnu, policiju i vatrogasce ta odredba ne bi odnosila.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: sri 10 pro 2008, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najveća zabluda je na našu zemlju gledati ko na katoličku. Pustimo deklariranih 80-90%. Da smo zaista katolička država, nedjeljom bi bile pune crkve a ne šoping centri. Mi smo ti koji nedjeljom pravimo promet trgovačkim centrima, a čiji bismo rad zakonom htjeli regulirati. Osim toga, postoje ljudi koji radom nedjeljom poboljšavaju svoje prihode i na taj način osiguravaju egzistenciju obiteljima...stoga sam protiv zabrana, ali za strogu kontrolu plaćanja rada nedjeljom.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vicky, Amistad
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 vel 2009, 20:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nedjeljom se ne radi... al se može u zatvorenim marketima preslagati police i čistiti... tako da radnici opet rade.... SRAMOTA!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
robert

PostanoPostano: sri 11 vel 2009, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo to je ono o čemu sam već pisao. Ovakav način zabrane rada neće i ne može pomoći nikome. Površne odluke naših zakonodavaca ne predviđaju izbjegavanja zakonskih odredbi koristeći tzv "rupe" u zakonu.
Institucije za nadzor odnosno inspekcije ne rade svoj posao, pa tako iako na vratima piše "Zatvoreno" radnici rade i opet za istu plaću, bez uredno plaćenih naknada za rad nedjeljom i blagadanom, prekovremeni rad i td. Znam da su te naknade preikazane kroz plaću na platnim listama, ali su ukalkulirane tako da se neto iznos plaća ne mijenja.
Također ne vjerujem da se to ne može riješiti i mislim da je to jedini način da se problem rada nedjeljom riješi. Tada bi poslodavcima trošak plaća nedjeljom i blagdanima bio prilično veći, pa ako bi se i odlučili na takav rad, radnici bi barem bili pravedno plaćeni, a ne izrabljivani.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 12 vel 2009, 8:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Trebala bi postojati dobra inspekcijska kontrola i dobre kazne za sve one koji krše zakon.

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: čet 12 vel 2009, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rupu u zakonu koriste neke trgovačke tvrtke.
Tako npr Konzum na prvom peronu glavnog kolodvora u Zagrebu radi nedjeljom do 20 sati.
Dione na tržnicama rade do 14 sati.
Isto tako radnici u trgovačkim centrima rade nedjeljom i preslaguju police.

U radu je spas.
Jopica

PostanoPostano: čet 12 vel 2009, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a postoje sad neke trgovine koje imaju dozvole za rad nedjeljom, pa ih je i lakše kontrolirati, tj. inspektori se mogu baviti sa tih nekolicinu trgovinica i benzinskih.
mi možemo prijaviti ako primjetimo da se police preslaguju u mraku, stvarno, ja znam odvjetnika koji ponekad prijavljuje nepropisno parkirane aute policiji i kaže da vrlo brzo interveniraju.
mene takve stvari ljute i ja imam potrebu to zaustaviti nekako, da ne kažem guštam se.
mislim kombi parkiran na zebri, malo dijete koje trči iz kombija i auto koje se kreće po cesti-nije baš lijepo. i zbog čega on tu uopće stoji-da bi kupio žvake u kiosku. e sori braco, jesi mislio na druge?

isto tak i ovi kaj ucjenjuju radnike da im peru dućane neradnim danima a za to nisu ili su upitno plaćeni.
ma prijavit ću to svakako valjda savezu sindikata, ne znam.

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Dubravko

PostanoPostano: sub 23 svi 2009, 8:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Borba oko neradne nedjelje još traje, ali treba razmišljati kako se Crkva odnosi prema svojim zaposlenicima. Jesu li sva prava radnika zajamčena zaposlenima u, primjerice, crkvenim medijima, u uredima nadbiskupija, župama, ima li i tamo ljudi koji su plaćeni "na crno", ili plaćeni ispod cijene rada? Siguran sam da bi se dalo razmisliti o tome, pa bi zalaganje za neradnu nedjelju bilo puno snažnije i vjerodostojnije.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda, ja, davorseljan, Amistad
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.