HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 21 ruj 2019, 17:59. Pogledaj neodgovorene postove
Nositi svoj križ
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: ned 04 tra 2004, 16:40
PostNaslov : Nositi svoj križ
Citiraj i odgovori

Otvorio bih jednu temu o kojoj ĆØesto razmiÅ”ljam u zadnje vrijeme, kao Å”to vidite iz samoga naslova posvetio sam je Križu, siguran sam da svatko od nas ima svoj križ, i možda ne jedan nego viÅ”e njih, pa bi možda bilo dobro da ovdje na forumu malo popriƦamo i o križevima, naravno nitko ne treba ako ne želi iznositi svoje probleme, ali svakako možemo govoriti o svome doživljaju križa, prihvaĆØanju svoga osobnog križa, svojim iskustvima, molitvama, pomoƦi jedni druge savjetima i sl. Mislim da je i ovo korizmeno vrijeme koje je za nama mnoge od nas barem potaknulo da razmiÅ”ljamo o križu i prihvaĆØanju križa.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
jzekic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 04 tra 2004, 18:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniele, moje je miÅ”ljenje da smo mi pozvani nositi križ svoje sreƦe, naÅ” nam je nebeski Otac udijelio svima sve Å”to nam treba, a mi smo tu da ispunimo njegove savrÅ”ene naume.Pozvani smo nositi križ ljubavi, koji ako ga znamo gledati u istini ne predstavlja bol nego neopisivu sreƦu, pozvani smo nositi križ istine po kojemu Ʀemo veƦ ovdje na zemlji vidjeti sreƦu Istine.Moramo biti svjesni i duboko vjerovati da nam Bog želi sve najbolje, tek tako Ʀemo se moƦi veseliti svakom trenutku svog života, svakoj sekundi koja nam je udjeljenja.Moramo znati da smo ovdje samo putnici, prolaznici, i da je naÅ” zadatak da proĆ°emo ovom životnom stazom ĆØineƦi dobro kao Å”to je to radio naÅ” UĆØitelj, ako ovako gledamo na život o nije križ nego blagoslov, milost Gospodnja, prilika da drugima uĆØinimo dobro i tako u svom trudu nadvisimo svoju palu narav i dignemo se s križem Gospodnje ljubavi.NaÅ”a realnost treba biti podreĆ°ena vjeĆØnosti, jer Å”to su godine koje Ʀemo ovdje živjeti naspram vjeĆØnosti.Ovo neznaĆØi tiho iÅ”ĆØekivanje, nego aktivan rad na vlastitom spasenju, ovo isto tako neznaĆØi muku, nego sreƦu, jer je Gospod vjeĆØno s nama i nije nam dao viÅ”e nego možemo nositi.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 04 tra 2004, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, razmisljam cesto o tome i pitam se - zasto ovo, zasto ovako..?
Ali isto tako se sjetim da ima ljudi s puno 'tezim' krizem u zivotu, pa se moje brige pretvaraju u zahvalnost. Jednom davno sam obecala Bogu da cu prihvatiti sve sto mi zivot donese i toga se cesto sjetim.
No ipak smo samo ljudi, pa sve ovo u praksi malo drukcije izgleda.
Tu je i padanje i posrtanje...

S druge strane, jzekiceve rijeci su vrlo poticajne.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Super mi je bila scena iz Pasije kad Simuna Cirenca prisiljavaju nositi isusov kriz,sto on tako i prihvaca kao prisilu,i blago recno - nije mu bilo drago,ali na Golgoti,to se mijenja kad se istinski susretne s Isusom, pogleda ga u oci,jednostavno taj kriz vise ne simbolizira teret, patnju, nego ljubav, spasenje. Poanta je da i nasi krizevi od tereta mogu postati smboli ljubavi,ali samo ukoliko istinski upoznamo Isusa, koji je ponio na sbebe sve nase krizeve i grijehe.
A koliko nam Bog u zivotu daje Simuna Cirenaca. ja ih osobno imam jako puno,pa im se zahvaljujem(jela,sanders,daniel,srky,m.kozala...)sto mi pomazu na putu do moje Golgote.
Problem kod nas katolĆØika danas je sto sve vise iz vjere i poimanja zivota izbacujemo kriz(zato je mnogima tesko gledati krv,patnju,smrt..),a bez njega,svi znamo,nema spasenja
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 15:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s natom da su jezikiĆØeve misli jako poticajne i u potpunosti se slažem s njime. Ja osobno kada sam poĆØeo križ doživljavati kao milost koju mi je Bog dao da bi ga mogao nasljedovati, tj. da bi mogao iƦi Kristovim stazama, a ne kako sam ga nekada doživljavao kao teret onda sam i sve poĆØeo gledati drugaĆØije s puno vjere, ljubavi, nade i Å”to je važno optimizma. A da bi ga lakÅ”e nosili, kako kaže Sike, možemo zahvaliti Bogu Å”to imamo nekog Å imuna Cirenca ili neke Å imune Cirence, koji Ʀe nam taj križ pomoƦi nositi. Znam koliko je teÅ”ko nositi križ kada si sam, zato kažem hvala Bogu na Frami i prijateljima s Frame.
jzekic

PostanoPostano: pon 05 tra 2004, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da vam bude lakŔe možete napisati Josipove.

U jedno možete uvijek biti sigurni;Gospodin vam nije dao viŔe nego Ŕto možete nositi, a dao vam je to jer vas ljubi i nije htio da vam bude dosadno, gledajte na to tako.On je naŔ prijatelj, jedini iskreni koji nam želi samo dobro, da nije tako, zar bi svoga sina radi nas u smrt predao!?

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
cvjetkus

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bas sam nedavno citalo jednu knjigu u kojoj pise da nam je Bog dao križeve-svakome po mjeri; niti gram težeg, niti milimetar veceg...
no, prije nego nam ga je predao na leĆ°a joÅ” jednom nas je pogledao i odvagnuo naÅ” križ i položio ruke na nas...
Daniel

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da nam Bog nije dao teži križ nego Å”to ga možemo nositi, ali problem nastane onda kada postanemo svijesni svoga križa a ne znamo kako ga nositi, tada nam se nameƦe pitanje koliko je jaka i duboka naÅ”a vjera, koliko vjerujemo Gospodinu. ƈesto ĆØujem mnoge vjernike, pa i one koji se takvima deklariraju da vjeruju u Boga, ali pitanje je koliko vjerujemo Bogu. Prihvatiti križ koji nam je Gospodin dao u svojoj beskrajnoj milosti za mene znaƦi i propitati svoju vjeru, preciznije koliko vjerujem Gospodinu.
vasha

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 17:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danijele potpuno se slažem s tobom... Možda je naÅ” najveƦi križ u životu baÅ” to Å”to nikada ne možemo potpuno se predati Bogu i do kraja mu vjerovati! I možda baÅ” iz tog križa proizlaze naÅ”i drugi križevi! U svakom sluĆØaju teÅ”ko je to, nekad imaÅ” dojam da ti je život prelijep i prelagan, a nekad bi volio da se nisi rodio. Ali valjda to tako mora biti u svaĆØijem životu!

Valentina
jzekic

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 18:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po meni nije toliki problem potpuno se predati Bogu, problem je jedan drugi ali neopisivo usko vezan s ovim.Problem je se oduprijeti zlu, onome Å”to nas trenutaĆØno privlaĆØi, oduprijeti se svojim nagonima i strastima, znamo da to nije lako i da ĆØesto padnemo pod teretom, ali tu postoji jedna preljepa istina, da nam Bog sve opraÅ”ta, ON NIJE ZLOPAMTILO ON JE NAÅ  OTAC DOBAR I MILOSRDAN , MNOGO BOLJI I OD NAÅ IH RODITELJA.Zapamtite SVI ƆE VAS OSTAVITI, VAÅ I ƆE VAS ZANJEKATI, AL ON NEƆI NIKADA, UVIJEK SI NJEGOVO LJUBLJENO DIJETE!!!On te uvijek voli bez obzira kakav si, koliko je onih koji kada su oboljeli od side, bili su odbaĆØeni od svih i od druÅ”tva koje se naĆØelno izražava da to nije problem jer je ono liberalno, jedino je Bog preko ĆØasnih sestara i Crkve ostao s njima i nije ih nikada napustio bez obzira na grijehe koje su poĆØinili.Neopisivo je ljepa spoznaja da uvijek imamo onoga tko Ʀe nam pomoƦi.Nijedan prijatelj ni ĆØovijek nemože uĆØiniti koliko on može, i da nikog na zemlji nemaÅ”, da budeÅ” ostavljen i zamržen od svih, s tobom je tvoj prijatelj koji je moƦniji od cijelog kruga zemaljskog i svoda nebeskog jer ih svojim glasom uĆØini i sazda na radost svakom stvorenju.Svijest da za prijatelja imaÅ” stvoritelja svega vidljivoga i nevidljivoga, jedinoga i pravoga Boga briÅ”e svaku tugu i bol i donosi svjetlo vjeĆØne radosti, nadu u sjedinjenje s njegovom OĆØinskom ljubavlju!!!

Mir s vama!

Da su vam haljine crvene poput grimiza ja Ʀu vam ih oprati!

jzekic

PostanoPostano: uto 06 tra 2004, 19:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svjetlo on je svijetla svakoga Krist Bog Ŕto nas spaŔava!

heartsong

PostanoPostano: sri 07 tra 2004, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nikakva kuÅ”nja veƦa od ljudske snage nije vas zadesila. Bog je vjeran i neƦe dopustiti da budete kuÅ”ani preko vaÅ”ih snaga, nego Ʀe vam zajedno s kuÅ”njom dati sretan ishod, da je možete podnijeti...
1Kor 10, 13

Ovo mi je jedan od najdražih biljskih stihova. Tu nam je Bog dao jedno veliko obeƦanje, a znamo da On svoja obeƦanja nikada ne zanemaruje i uvijek ispunjava. To mi je tako divno kod njega!

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da nas je ovo korizmeno vrijeme i vrijeme velikog tjedna potaknulo da razmislimo o svojim križevima. Meni je Gospodin na dan velikog ĆØetvrtka dao joÅ” jedan križ, iako sam znao da Ʀu ga dobiti i dalje sam se nadao da Ʀe me zaobiƦi, i kada sam ga dobio moram priznati da ga nisam baÅ” s oduÅ”evljenjem prihvatio, ali zahvaljujuƦi mojim prijateljima, ili kako bi Sike rekao Å imunima Cirencima, uspio sam ga potpuno prihvatiti i danas viÅ”e ne gledam na taj križ kao na teret nego kao na posebnu milost koju mi je Gospodin u svojoj neizmjernoj ljubavi darovao. Moram priznati bilo mi je teÅ”ko takvo Å”to prihvatiti.
jzekic

PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel ako nije neÅ”to posebno osobno ispriĆØaj nam da ĆØujemo tvoja konkretna iskustva...
TakoĆ°er se slažem s tobom, trebamo križeve prihvaƦati s radoÅ”Ć¦u i gledat u njih s ljubavlju i onda Ʀe nam doista takovi i postati laki i lijepe...
Bog nam daje samo sreƦu koju moramo znati prihvatiti. On nas silno voli!!!
Svetoj Žrtvi uskrsnici
dajte slavu krŔtenici!
Janje ovce oslobodi,
Krist nas greŔne preporodi.
Sa životom smrt se sasta
i ĆØudesna borba nasta:
VoĆ°a živih pade tada
i živ živcat opet vlada.
Marijo, o reci Ŕto je?
Å to ti oko vidjelo je?
"Grob ja vidjeh Krista Boga,
svijetlu slavu uskrsloga,
AnĆ°ele i platno bijelo
u kom bjeŔe sveto tijelo.
Ufanje mi uskrslo je,
Krist, moj Gospod i sve moje;
Pred vama Ʀe tamo gdje je
cvjetna strana Galileje."
Znamo da si doistine
uskrsnuo, Božji Sine;
PobjedniĆØe, Kralju divan,
budi nama milostivan!
Amen, aleluja!

Ovo je noƦ koja svjetloÅ”Ć¦u stupa
rasprŔi tmine grijeha.
Ovo je noƦ koja danas po svem svijetu one,
Ŕto u Krista vjeruju,
od tmina grijeha i od opaĆØina otima,
vraƦa milosti i pridružuje svetosti.
Ovo je noƦ, u kojoj je Krist
raskinuo okove smrti
i kao pobjednik od mrtvih ustao."

heartsong

PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uzmite jaram moj na se i uĆØite od mene, jer sam krotka i ponizna srca. Tako Ʀete naƦi pokoj svojim duÅ”ama, jer jaram je moj sladak, a breme moje lako.
Mt 11,29-30

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Daniel

PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 23:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ne bih baÅ” želio govoriti o križu koji mi je darovan, jer svoj križ volim nositi u tiÅ”ini, ali ponekad doĆ°u trenuci kada pod razliĆØitim životnim pritiscima taj križ oteža, pogotovo ako vjera oslabi, ali tada nam Bog Å”alje Å imune Cirence da nam ga pomognu nositi. Mogu vam kazati da mi je u prihvaĆØanju križa jako pomogao savjet jedne moje dobre prijateljice, koja ima veliko životno iskustvo, ona mi je rekla "kada doĆ°u takvi trenuci kada ti križ postane pretežak ili ti ga je teÅ”ko prihvatiti ti samo zamoli Isusa i Mariju da te uhvate pod ruku i da te vode". Taj njezin savjet mi je jako pomogao. Zato držim da su nam takvi ljudi, naÅ”i prijatelji dar Božji. Sjetimo se samo da niti naÅ” Gospodin na svome križnom putu nije mogao sam nositi križ nego mu ga je pomogao nositi Å imun Cirenac, zato i mi imamo prijatelje koji Ʀe nam u tome pomoƦi. Na neki naĆØin i naÅ” križ je njima milost jer pomažuƦi nam ga nositi i oni rastu i jaĆØaju u svojoj vjeri i lakÅ”e nose svoje životne križeve.
jzekic

PostanoPostano: pon 12 tra 2004, 14:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je sve Ŕto trebamo znati:::

Napokon, budite svi jednoduÅ”ni, puni suosjeƦanja i bratske ljubavi, milosrdni, ponizni! Ne vraƦajte zlo za zlo ni uvredu za uvredu! Naprotiv, blagoslivljajte jer ste na to i pozvani da baÅ”tinite blagoslov! tko želi ljubiti život i naužit se dana sretnih, nek suspregne jezik oda zla i usne od rijeĆØi prijevarnih; nek se kloni, a ĆØini dobro, mir neka traži i za njim ide: oĆØi Gospodnje gledaju pravedne, uÅ”i mu sluÅ”aju vapaje njihove, a lice se Gospodnje okreƦe protiv zloĆØinaca. Pa tko da vam naudi ako revnujete za dobro? Nego, morali i trpjeti zbog svoje pravednosti, blago vama! No ne bojte se njihova zastraÅ”ivanja i ne plaÅ”ite se! Naprotiv, Gospodin - Krist neka vam bude svet, u srcima vaÅ”im, te budite uvijek spremni na odgovor svakomu koji od vas zatraži obrazloženje nade koja je u vama, ali blago i s poÅ”tovanjem, dobre savjesti da oni koji ozloglaÅ”uju vaÅ” dobar život u Kristu, upravo onim budu postiĆ°eni za Å”to vas potvaraju. Ta uspjeÅ”nije je trpjeti, ako je to Božja volja, ĆØineƦi dobro, nego ĆØineƦi zlo. Kristov primjer Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduÅ”e u tijelu, ali oživljen u duhu. U njemu otiĆ°e i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoƦ nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iÅ”ĆØekivaÅ”e, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duÅ”a, bi spaÅ”ena vodom. Njezin protulik, krÅ”tenje - ne odlaganje tjelesne neĆØistoƦe, nego molitva za dobru savjest upravljena Bogu - i vas sada spasava po uskrsnuƦu Isusa Krista i, uzaÅ”avÅ”i na nebo, jest zdesna Bogu, poÅ”to mu bijahu pokoreni anĆ°eli, vlasti i sile.

vasha

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic, kad god vidim tvoj nick i proĆØitam post, na pamet mi padne prorok Izaija

Valentina
jzekic

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Biblija i ove rijeĆØi su jedino Å”to me spasi u kuÅ”njama...
Puno je zvanih malo odabranih, teÅ”ko se održati na sudu Gospodnjemu, straÅ”na je rijeĆØ njegova, glas njegov brda valja; MILOSRƐE njegovo nema kraja.

OĆØuvao nas Gospodin u ĆØvrstoj vjeri po snazi Uskrsloga Krista, po kojemu Ʀemo svi biti privedeni iz tuge ovoga svijeta u radost nebeskog kraljevstva!Amen.Aleluja!

Pomogao nam Gospodin u noŔenju križa i priveo nas slavi svojega imena.

majĆØika

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kroz moj život doÅ”li su i proÅ”li mnooogi križevi. Ponekad u trenucima kada mi je teÅ”ko mislim kako se moj život sastoji od samih križeva, a onda se pomolim i shvatim kako je Bog dobar i daje mi teÅ”koƦe da bi produbio moju vjeru u Njega.
Eto, kako ja shvaƦam to jasno stoji i u mom potpisu!
ZakljuĆØila sam da sam oĆØito "jaka" kad nosim tolike križeve.

Bog ne daje križ onome koji ga ne može nositi!
jzekic

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan jako zanimljiv tekst iz biblije; mislim da ga je dobro procitati:

Doista, ako Bog anĆ°ela koji sagrijeÅ”iÅ”e nije poÅ”tedio nego ih je sunovratio u Tartar i predao mraĆØnom bezdanu da budu ĆØuvani za sud; ako staroga svijeta ne poÅ”tedje, nego saĆØuva - osmoga - Nou, glasnika pravednosti, sruĆØivÅ”i potop na svijet bezbožni; ako gradove Sodomu i Gomoru u pepeo pretvori, osudi i za primjer buduƦim bezbožnicima postavi; ako pravednog Lota, premorena razvratnim življenjem onih razularenika, oslobodi - pravedniku se doista dan za danom duÅ”a razdirala dok je gledao i sluÅ”ao bezakoniĆØka djela onih meĆ°u kojima je boravio - umije Gospod i pobožnike iz napasti izbaviti, a nepravednike za kaznu na Dan sudnji saĆØuvati, ponajpaĆØe one koji u prljavoj požudi idu za puti i preziru VeliĆØanstvo. BuduƦa kazna Preuzetnici, drznici i ne trepnu pogrĆ°ujuƦi Slave, dok anĆ°eli, iako jakoÅ”Ć¦u i snagom od njih veƦi, ne izriĆØu protiv njih pred Gospodinom pogrdna suda. Oni pak kao nerazumne životinje, po naravi roĆ°ene za lov i istrebljenje, pogrĆ°uju Å”to ne poznaju. Istim Ʀe istrebljenjem i oni biti istrebljeni; zadesit Ʀe ih nepravda, plaƦa nepravednosti. Užitkom smatraju razvratnost u pol bijela dana. Ljage i sramote! NaslaĆ°uju se prijevarama svojim dok se s vama goste. OĆØi su im pune preljubnice, nikako da se nasite grijeha; mame duÅ”e nepostojane, srce im je uvježbano u lakomstvu, prokleti sinovi! ZabludiÅ”e, napustivÅ”i ravan pute poĆ°oÅ”e putom Bosorova sina Bileama, koji prigrli plaƦu nepravednosti, ali primi i ukor za svoje nedjelo: nijemo živinĆØe ljudskim glasom prozbori i sprijeĆØi prorokovo bezumlje. Oni su izvori bezvodni, oblaci vjetrom gonjeni; za njih se ĆØuva mrkla tmina. NaklapajuƦi naduvene ispraznosti, požudama putenim, razvratnostima mame one Å”to netom odbjegoÅ”e od onih koji žive u zabludi. ObeƦavaju im slobodu, a sami su robovi pokvarenosti. Jer svatko robuje onomu tko ga svlada. Doista, poÅ”to su po spoznaji Gospodina naÅ”ega i Spasitelja Isusa Krista odbjegli od prljavÅ”tina svijeta, ako se opet u njih upleƦu i daju se svladati, ovo im je potonje gore od onoga prvoga. Bilo bi im doista bolje da nisu spoznali puta pravednosti, negoli, poÅ”to ga spoznaÅ”e, okrenuti leĆ°a svetoj zapovijedi koja im je predana. Dogdilo im se Å”to veli istinita izreka: "Pas se vraƦa svojoj bljuvotini i okupana svinja valjanju u blatu." Dan Gospodnji: Proroci i apostoli

heartsong

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je divan osjeƦaj kad shvatim da nosim neki križ, i kad mi postane jasna njegova puna težina...
To ima viÅ”e relativnih znaĆØenja za mene i moj duhovni život. Kao prvo, znam da Bog misli na mene, postanem toga svijesna, znam da ima put samo za mene koji se Sotoni ne sviĆ°a i da postoji razlog zbog kojeg Bog dopuÅ”ta taj križ i te kuÅ”nje u mom životu. Jer da njih nema, bila bih mlak krÅ”Ć¦anin, a On nema dobro miÅ”ljenje o mlakim krÅ”Ć¦anima.
A kad postoji kuÅ”nja, znam da je Bog moja snaga, znam da je ispred mene ispit na kojem moj prolaz ne ovisi o rezultatu nego o naĆØinu rjeÅ”avanja. To mi je divno, jer tada nauĆØim da ako sama rjeÅ”im neki problem u mojem životu to bi koristilo mom egoizmu, ali ako padnem i tada dopustim Ocu da me ponovno uzdigne, znam da sam na pravom putu, jer postanem svjesna Boga i Njegove veliĆØine na novoj razini.
Kad dobim križ, shvatim da sm preslaba sama se nositi s tim križom... I tada ga nakon milijuntnog pada pod njim, napokon predam Isusu... Da ponese taj Križ i mene skupa s njim. I da ga posluÅ”am kako mi nježno Å”apƦe na uho "Ne boj se, samo vjeruj..." Mk 5,36

Ima jedna divna priĆØa. Jedan je ĆØovjeka poslije smrti s Isusom pregledavao svoj životni put. Bili su to otisci stopala u pijesku. Otisci dvoje ljudi, tog ĆØovjeka i Isusa koji je cijelo vrijeme iÅ”ao kraj njega po ĆØovjekovom životnom putu. I u jednom trenutku kako je iÅ”ao taj put i ti otisci po njemu, u jednom trenutku kad je ĆØovjeku bilo najteže, bili su otisci samo jedne osobe. I tada reƦe ĆØovjek Isusu: Isuse, evo tu sam te najviÅ”e trebao i tu si me ostavio samoga.
A Isus mu odgovori: Ne, u krivu si. Tu sam te ja nosio.

Koliko puta se mi muĆØimo s naÅ”im križom. Padamo pod njim. Žrtvujemo se i muĆØimo se. I Isus cijelo vrijeme hoda pored nas i ĆØeka da taj teret predamo njemu. Jer upravo je to najteže uĆØiniti. Prihvatiti njegovu pomoƦ, koja je potpuna.
I mi mislimo da je On zadovoljan ako mi to nosimo i nedamo Njemu. A na viÅ”e mjesta govori Gospodin: Draža mi je ljubav (milosrĆ°e) od žrtve.
A ta se ljubav ne sastoji samo u davanju, veƦ i u primanju ljubavi. I to one najveƦe ljubavi - agape ljubavi! Božje ljubavi!

A nema veƦeg primanja njegove ljubavi od dopuÅ”tanja Isusu da ponese naÅ”e križeve, naÅ”e prijestupe, naÅ” teret, naÅ”e kuÅ”nje i na kraju naÅ”e grijehe...

Isus govori o svom križu kojeg smo pozvani nositi. Za taj teret kaže da je lagan, za to breme kaže da je slatko. Kad mu dopustimo da ponese one teÅ”ke križeve s kojim se muĆØimo, on nas ipak ne ostavlja praznih ruku. Daje nam drugi križ da ga nosimo. No on je lagan, i on je sladak. On je predivan u svakom pogledu i on nam daje krila!

I joÅ” jedna stvar koju volim kod križeva... nikad nisam sama... Ne samo da je On neprestano uz mene, nego mi Å”alje pomoƦ preko drugih ljudi, preko braƦe i sestara kroz koje mi govori spontano, prek kojih me voli i prek kojih mi daje snagu da izdržim joÅ” malo... Jer i prije nego sam ja to i svjesna Bog je veƦ zacrtao rutu i trajanje mog križnog puta, kao i Å”to nam je obeƦao preko apostola Pavla: "Nikakva kuÅ”nja veƦa od ljudske snage nije vas zadesila. Bog je vjeran i neƦe dopustiti da budete kuÅ”ani preko vaÅ”ih snaga, nego Ʀe vam zajedno s kuÅ”njom dati sretan ishod, da je možete podnijeti." 1.Kor 10,13

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
jzekic

PostanoPostano: sri 14 tra 2004, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod svega ovoga mislim da nikada nesmijemo zaboraviti ono :"Pomozite si sami i ja Ʀu vam pomoƦi", tek kada se sami angažiramo možemo zatražiti pomoƦ.

TeÅ”ko je priznati svoje pogreÅ”ke, jer to usaĆ°eno u svakom od nas od prvoga grijeha do kraja vremena...ali imamo zagovrnika na nebu...

"Bog je svjetlost i tame u njemu nema nikakve! Reknemo li da imamo zajedniÅ”tvo s njim, a u tami hodimo, lažemo i ne ĆØinimo istine. Ako u svjetlosti hodimo, kao Å”to je on u svjetlosti, imamo zajedniÅ”tvo jedni s drugima i krv Isusa, Sina njegova, ĆØisti nas od svakoga grijeha. Reknemo li da grijeha nemamo, sami sebe varamo i istine nema u nama. Ako priznamo grijehe svoje, vjeran je on i pravedan: otpustit Ʀe nam grijehe i oĆØistiti nas od svake nepravde. nemo li da nismo zgrijeÅ”ili, pravimo ga laÅ”cem i rijeĆØi njegove nema u nama. "

I ove je naÅ” križ, kao Å”to sami znate ĆØesto je teÅ”ko priznati vlastite prijestupe...

"Gledajte koliku nam je ljubav darovao Otac: djeca se Božja zovemo, i jesmo. A svijet nas ne poznaje zato Å”to ne poznaje njega. Ljubljeni, sad smo djeca Božja i joÅ” se ne oĆØitova Å”to Ʀemo biti. Znamo: kad se oĆØituje, bit Ʀemo njemu sliĆØni, jer vidjet Ʀemo ga kao Å”to jest"

Koliku nam je ljubav ostavio, kao teret radost, križ spasenja da ga nosimo, ne samo za sebe nego i braƦu svoju!

Srki

PostanoPostano: sri 14 tra 2004, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moram priznati da se ĆØesto zapitam zaÅ”to dobri ljudi imaju viÅ”e križeva nego oni,recimo,loÅ”iji. Kad sebe malo pogledam,vidim da ja nemam tako teÅ”ke križeve kao ostali ili imam,a ne znam.Mislim da ih Bog svakome od nas daje da nas iskuÅ”a,da vidi koliko je jaka naÅ”a vjera. ƈesto padam u depresije,a možda ne bih smio,jer je toliko ljudi kojima je joÅ” gore nego meni pa se zapitam ima li smisla misliti na to svaki dan nego jednostavno sve prepustiti Božjoj volji.
Neka mi ne svane...
jzekic

PostanoPostano: sri 14 tra 2004, 14:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne se prepustiti Božijoj volji jer da je on htio nebi nas stvorio, nego odgovoriti na Božiji poziv i sigurnim glasom reƦi "Gospodine u ruke tvoje predajem sebe i sva djela svoja, da mogu hoditi tvojim putevima i po tvojoj volji, neka ne bude volja moja nego volja tvoja Gospodine"

Nije istina da dobri imaju viÅ”e križeva nego zli, samo je razlika Å”to dobri svoje križeve prihvaƦaju i hrabro ih nose na svom životnom putu dok ih zli odbacuju.A Å”to li može biti veƦi križ nego zloƦa i mržnja prema drugima, jer ona izjeda ĆØovjeka nedajuƦi ploda, poput svijeƦe koja ne osvjetljava puta a plamen joj izjeda grudi.

Mir s vama!

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.