HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 22 lis 2018, 14:36. Pogledaj neodgovorene postove
Nositi svoj križ
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 22:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
... kapljice čine ocean... jako sretan

Onda ste vas troje rijeka koja se slijeva u njega... Wink

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: uto 22 ožu 2005, 10:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike imas pravo ako ne mozemo biti drugome Simun budimo mu Veronika. Ali mislim da trebamo teziti tome da postanemo Simun. Ako cemo jedni drugima pomagati nositi kriz bit ce nam lakse. Kao prvo zaboravit cemo na breme nasega kriza i bit cemo sretni sto drugome pomazemo. Oni ljudi koji samo kukaju nad svojim krizem nikada se ne dignu, oni su pali s krizem i nisu se pokusali ni podici. Jos su gori oni koji su pali pod krizem i ne zele tudu pomoc. Ljudi koji ne kukaju nad svojim krizem nego ga uspravno nose i jos k tome pomazu drugima su puno sretniji nego oni sto kukaju. Istina koji put je jako tesko nositi svoj kriz, a kamo li pomoci jos nekome drugome nositi njegov.

Iznio bi jedan svoj zakljucak: prva stepenica je biti Veronika, druga je biti Simun ali opet naglasavam vazno je sve to gledati kroz postaju Isus tjesi Jeruzalemske zene. Ta postaja ima u sebi dublji smisao. Bez obzira koliko tezak bio nas kriz trebali bi drugima pomagati i tjesiti ih kad njihov kriz postane tezak. Znam nije to lako ali je olaksavajuce iz razloga koje sam gore naveo.

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 22 ožu 2005, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U mnogim interpretacijama Veronika je učinila djelo ljubavi prema Isusu, slobodno i simbolivši mu ponijevši križ pruživši rubac dok je Šimun na doslovno nošenje Isusovog križa bio na to natjeran.
No,ne volim to razdvajati,i za mene je Šimun učinio puno,čim je spomenut imenom u Evanđelju. Njegova uloga dobiva još više na veličini u Pasiji kad na kraju jednostavno ne želi otići od Isusa dok ga vojnici tjeraju,a još prije napada one koji Isusa tuku i vrijeđaju.
I jeruzalemske žene su prevažne,kako je Arkić rekao,iskazavši sućut Isusu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: uto 22 ožu 2005, 12:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali ne gledam ja to iz prespektive zena nego iz Isusove perspektive dakle Isus je njima pomoga kad su bile tuzne, zar ne? Time nam je pokazao da trebamo biti na pomoc jedni drugima. Simun je bio natjeran ali ja ne gledam na njega tako ipak je on fizicki nosio kriz a to nije mala stvar.

Tko je kao Bog?
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 05 tra 2005, 12:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prijeći prag nade

Prihvatiti ono što Evanđelje traži, znači potvrditi svu svoju ljudskost, vidjeti njezinu ljepotu što ju je Bog htio, ali priznajući, u svjetlu moći samoga Boga, i njezine slabosti: "Što je nemoguće ljudima, moguće je Bogu" (Lk 18, 27)

Ove dvije dimenzije ne mogu se odijeliti: s jedne strane, zahtjevi morala što ih je Bog postavio čovjeku; s druge strane, zahtjevi spasenjske ljubavi, to jest, dar milosti na koji se Bog, na neki način, sam obvezao. Što je drugo Kristovo otkupljenje nego upravo to? Bog želi spasenje čovjeka, želi ispunjenje čovječanstva po mjeri koju je sam odredio i Krist ima pravo reći da je jaram što ga je On stavio sladak teret i breme, na kraju krajeva, lako.

Vrlo je važno prijeći prag nade, ne zastati pred njim, nego prepustiti se vodstvu. Mislim da se na to odnose riječi velikog poljskog pjesnika Cypriana Norwida koje je tako definirao najdublje načelo kršćanske egzistencije: "Ne za sobom s križem Spasitelja, nego za Spasiteljem s vlastitim križem."

Ivan Pavao II.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
klara

PostanoPostano: sub 09 tra 2005, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TI ZNAŠ

Ti znaš da je moj križ težak,
Ti znaš da ne mogu dalje...
Ti znaš da mi nitko ne može pomoći,
Ti znaš da ni od koga, osim Tebe,
snagu ne mogu dobiti...
Ti znaš...

I zato Te molim...
NE da skineš križ s mojih leđa,
NE da me oslobodiš i digneš na let neba,
NE...

Neka bude, neka traje,
samo...
Nek moje lice bude iznad praha,
nek u mojim zjenama blista
Tvoja prisutnost.
Nek umor mojeg osmjeha
Tvojom čvrstinom zrači.
Nek moj križ bude
TVOJ BLAGOSLOV!

sike

PostanoPostano: pet 03 lip 2005, 22:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O Jubavi raspeta..
Sakri me od mene, Bože moj, izliči me..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sub 04 lip 2005, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad ovih dana moj križ se uglavnom sastoji od škole. Umirem, al ne tolko od posla kolko od nestrpljivosti i neizvjesnosti...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 06 lip 2005, 10:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako sam pročitala u Spjevu o Bogo-Čovjeku :

Prihvatiti svoj križ je Bogu ugodno, nositi ga s radošću može samo svetac!

Tako nekako ide. Priznajem da sam dugo smatrala kako moramo uzimati sve križeve na sebe, no sada smatram da nas Bog neizmjerno ljubi i prvenstveno želi da budemo sretni, tako da je na nama da se borimo, da prihvaćamo strpljivo križ na kojega ne možemo utjecati i to je onda to. Hoću reći, pozvani smo da se borimo za dobro. Isus je rekao "Idite i najvešćujte". IDITE, znači borite se za dobro!

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
merkat

PostanoPostano: pon 06 lip 2005, 12:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To sto mi je ta borba teska znaci da mi je i kriz tezak , tj. da ga ne volim ?
Samo se nadam da ce mi Bog oprostiti jednoga dana za kukanje. Rekao sam mu mnogo puta, samo ti daj sto me ide, nije bitno, ako je za spasenje potrebno neka je, no posto sam grintavac, razumi me, i ne zamjeri kukanje, cak i ako cvilim za bolje nemoj mi dati ali razumi da cvilim jel sam covjek a ne Bog !

Thlaspi

PostanoPostano: pon 06 lip 2005, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je naš Otac, koji nas neizmjerno ljubi... i oprostit će nam naše neznanje i naše grintanje... Rolling Eyes
I ja grintam ponekad, ali, kasnije mi dođe da je On velik i da zna što sa mnom čini....

Seigneur, tu gardes mon âme;
Ô Dieu, tu connais mon coeur.
Conduismoi sur le chemin d'éternité,
conduismoi sur le chemin d'éternité.

"Sve mogu u onome koji mi daje snagu."
Fil 4,13
Natty

PostanoPostano: uto 07 lip 2005, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Umjesto kratke izreke ispričati ću jednu pričicu jako sretan (I love this forum!)

Čovjek je došao Ocu i žalio se kako mu je križ pretežak kako ga ne može nositi. Otac ga je blago pogledao i rekao "Dobro sine moj, ovdje su ti svi križevi svijeta pa si sam izaberi onoga kojeg misliš da možeš nositi". I tako čovjek krene isprobavati. Jedan mu je pretežak, drugi prelagan, stavlja ih na leđa, ruši se ili hoda preuspravno pa misli da može više podnijeti iz ljubavi prema Ocu. Nakon ponešto vremena izbere sebi čovjek križ i zadovoljan ode ne znajući kako je izabrao baš onoga kojeg mu je Otac njegov namjenio. jako sretan

Sad bih rekla: "Tko ima uši neka čuje!!!" Wink

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 16:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Malo sam opet razmišljao o otajstvu križa, nevjerojatno je koliko čovjek kroz molitvu i razmišljanja može sebi stvari posvjestiti. razmišljao sam o Isusu i njegovom križu koji je za nas nosio, krunica me potaknula na to. Shvatio sam da je upravo križ taj koji je Boga proslavio na nebu i na zemlji, bez patnje i smrti na križu ne bi bilo niti uskrsnuća. križevi koje nam Gospodin daje težak su teret koji moramo prihvatiti ako bi smo ga mogli slijediti ali kada ga prihvatimo s vjerom on postaje slatki teret, put prema Gospodinu. kada sa svakim svojim križem dođemo do jedne od Kalvarija u našem životu onda tu umiremo za Boga i uskrsavamo ponovno rođeni. Breme križa nestaje a mi smo ponovno oživljeni jer smo prihvatili ići kristovim putem. I u ovom trenutku padaju minapamet mnoge takve životne situacije. Život je pun križeva ali ako ih prihvatimo s vjerom u krista onda taj život postaje milina i jasan nam je svršetak toga puta.
klara

PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 18:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isusa na križu nisu držali čavli, već LJUBAV !

merkat

PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...da nisu ipak nasi grijesi koje pak On od propasti drzi ljubavlju ?!

klara

PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 22:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

čemu ta tvoja potreba da me svaki put poklopiš bez obzira što napisala... Confused ... barem pročitaj pažljivije i razmisli malo što sam htjela reć... Wink

Ne, nisu Isusa na križu držali naši grijesi - oni su ga prikovali za križ ! A na križu ga je držala LJUBAV!

Stvar je opet u LJUBAVI! A ona mora boljeti. Ona se mora pokazati i koštati onog tko voli. Bog je toliko ljubio svijet da je učinio to što je učinio - premda je mogao i drugačije. Za naše spasenje nije presudna množina Isusovih muka - već njegova ljubav da sve to propati. Nije veličanstven križ, već raspeta ljubav na križu. Jer je ljubav - On naprosto nije htio drugačije. Htio je, jer nas ljubi, ući u svaku našu noć i smrt, da bi nam u svakoj situaciji poručio: volim te. Jer samo ono što je voljeno nikad ne umire. I samo je to otkupljeno. Povjerovati u takvu ljubav znači biti spašen. A vjeruje joj se na način da joj uzvraćamo ljubav. Opet po istom principu: da nas košta i boli.

Križ je simbol najrazboritije žrtve najradikalnije ljubavi. I gledajući tu nevjerojatnost Njegove ljubavi, u čovjeku se rađa želja da mu zahvali i uzvrati ljubavlju. Ali, tako da to bude konkretno, da ga košta. I onda iz takve pobude prihvaćamo ono što inače ne bi morali prihvaćati: prihvaćamo biti ponižavani preko granice pravednosti, prihvaćamo trpjeti i preko granice umjerenosti, itd. Kužiš? Davati više no što Bog od nas traži ima smisla samo ako doživljavamo da nas On ljubi više no što očekujemo....

merkat

PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 22:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u pravu si.

Daniel

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Super Klara, u par riječ si sažela veći dio mojih razmišljanja.
Naši grijesi su ga prikovali za križ ali se on iz ljubavi prema nama dao pribiti na križ. A sve to je mogao odbiti, sjetimo se Getsemanija. Divan je taj misterij križa, nevjerovatno je koliko je nepresušan.
arkandeo

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rečenicom koju je izrekao u Getsemanskom vrtu je pokazao da je čovjek. Postavio je pitanje kao čovijek ali nam je i ujedno pokazao kojim putem trebamo ići. Tj. trebamo slijediti Očevu volju bez obzira na to kakvi nas križevi pritiskali i kakvi križevi bili pred nama.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 12:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Čini mi se da je najveća i najdublja vrijednost Isusove žrtve - ne tek prinošenje Ocu boli koji su mu drugi zadali, već prinošenje boli koju je sam sebi zadao zbog nemoći da snažnije u NJ kao čovjek vjeruje. Koliko smo li samo puta i mi uputili isti krik: "Bože moj, zašto si me ostavio?". A zaboravljamo ili ne želimo spoznati da su nam nevolje dane kako bismo nešto naučili, dobri ishodi su samo nagrada... da su strah i bol dobre pouke. Onaj tko ih iskuša, otkriva svijet, a ponajprije sebe sama...

ovo napisah tamo negdje na prvim stranicama, al taman mi opet sad dolazi u misli...

a dolazi mi i još jedna rečenica koju nosim duboko u srcu i nastojim je ne zaboraviti kad me pritisne teret križa i kad padam pod njim (imam ja svojeg Šimuna, no imam i svoje sedme i devete postaje...) : ako već ne znaš letjeti, onda moraš barem smireno padati. Ne čekaj da te Bog učini vedrom - On ti je dao sposobnost za to... (šuti i s osmijehom plivaj dalje...)

arkandeo

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad padnemo moramo sami biti toga svjesni. Ništa nam neće vrijediti pomoć naših Šimuna i Veronika ako nismo svjesni svoga pada. Ako nismo svjesni odbijat ćemo tuđu pomoć i time njima otežavati križ, a sebe još dublje gurati u tjeskobu.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 12:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pao je samo onaj koji više ne vjeruje da ponovno može ustati...

klara

PostanoPostano: pon 20 lip 2005, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog nam ne stavlja teret da bi nam slomio leđa, već da bi nam savio koljena.

klara

PostanoPostano: sub 27 kol 2005, 0:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo da malo oživimo i ovu temu...

Križ je prije svega, vrlo često čovjek sam sebi. Kao da nas je Bog tek napola stvorio. Svakome je od nas poklonio nešto obrađene zemlje u nama samima, a drugo je ostavio našoj marljivosti da osvojimo i da se obradimo.

Križ su nam, nadalje, drugi ljudi. Imao je donekle pravo Sartre kada je kazao: ''Pakao – to su drugi.'' No ne zaboravimo, i mi smo, vrlo često i ne znajući, križ drugima. Stoga se u postajama križnoga puta nalazi i četvrta postaja: ''Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ.'' Ponijeti drugome njegov križ, ili barem nastojati da nikome mi ne budemo križem, znak je velike čovječnosti.

Križ – to su prilike u svijetu koje mi nismo skrivili, a ne možemo im pobjeći te ih najčešće moramo naprosto otrpjeti.

Križ – to je vrlo često sve ono što treba prevladati da bismo ostvarili neko dobro koje sami sebi želimo ili smo dužni drugima.

Bonaventura Duda

Srki

PostanoPostano: čet 15 ruj 2005, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dosta je teško truditi se ne biti križ drugome ili bar ponijeti njegov križ. Mislim da ljudi premalo misle o križevima.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.