HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:10. Pogledaj neodgovorene postove
Nositi svoj križ
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 14 sij 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima jedna predivna priča. pokušat ću je prepričat, jer sam je jako davno čula...

Bog je rekao ljudima da kako bi stigli do Njega moraju proći dug put kamenitom pustinjom... ali svaki je to trebao učiniti sa velikim križem na leđima. jedan se čovjek dosjetio da može putem dok nitko ne gleda otpiliti dio po dio tog križa kako bi mu bilo lakše nositi, i to je učinio. smatrao se jako mudrim i pametnim što si je na ovakav način olakšao teret!
I došli su oni do kraja puta i od Boga ih je djelio još samo jedan ponor... Nije ga se dalo preskočit i nije bilo mosta preko njega... No ljudi su prebacili svoje velike križeve preko njega i njima si napravili mostove te prešli preko kod Boga.

I svi su prešli osim jednog... Križ o jednog čovjeka koji ga je putem kratio da bi si olakšao put bio je prekratak.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: ned 15 sij 2006, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nositi svoj križ, znači prihvatiti ono što je u jednome trenutku izvor problema i nemira, ono što nas vodi u malodušnost i udaljava nas od ljudi i od Boga, i učiniti od toga križa, tih rana i problema izvor milosti. predati Isusu svoje križeve znači prihvatiti ga kao onoga kji će nam ga pomoći nositi. Onda ćemo od križa, izvora naših patnji, boli i trpljenja, učiniti od njega, zajedno s Isusom, izvor milosti za sebe i za druge. Teško je, uostalom koji križ je lagan, nije bio ni Isusov ali može postati izvorom lubavi, milosti i otkupljenja samo ako se u tome nošenju otvorimo Bogu.
Svi imamo svoje križeve, nitko tko je prihvatio Isusa ne može ne biti svjestan svojih križeva, jer križevi su dio našeg rasta u vjeri i neizostavni dio spasenja po Isusu kristu. Neki su teži, neki lakši ali svi mogu pritisnuti i mi možemo pasti pod njihovom težinom ali nemajmo straha ako ih nosimo s Isusom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pon 16 sij 2006, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križ shvatiti kao djelo posvećenja. Kao nešto što nas odvlači od lošega što sami nebi bili kadri.
Iskoristiti križ za dobro jel je to i njegova svrha.
Da Bog smatra da bismo bez takvoga križa bili negdje korisniji, nebi nam ga dao.
Ali najčeće mislimo kako bismo bez njega bili korisniji, no varamo se.
Pa ako i ne, Bog od nas to ne traži jel ono što je veće u našim očima nije u Njegovim.
Nit je najbolje od nas u onom što nam se čini veliko i lako.

" Trpljenjem se postiže više nego velikim djelima, govorima i člancima "
Bl. Ivan Merz

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi Bog mi je ovih dana darovao još jedan križ, dosta težak, ali sam ga prihvatio. Moram priznati sa određenim strahom ali s vjerom, pouzdajem se u Isusa i vjerujem da će me on voditi za ruku u ovoj neizvjesnosti koja slijedi. Ujedno mi je to bio i test propitivanja moje vlastite vjere i napretka u duhovnom životu, prihvatio sam križ sa određenom dozom straha ali bez prigovaranja, sada ga samo treba nositi. Korizma mi je počela u punom smislu i značenju te riječi, ali ne gubim vedar duh, nije mi lako, ali u tome je bit savršenog veselja. Mislim da sam i u ovom segmentu počeo razumjevati Sv. Franju.

Bog moj i sve moje.
sike

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križ te vraća natrag k istini o tebi,
k pravoj mjeri ograničena,
slaba, ranjiva,
malena ljudskog djeteta.

Križ te može osloboditi stvari
koje te hoće zgnječiti.
On te može osloboditi
tvoje osrednjosti.

On je kao antena
preko koje možeš primiti
od Boga vijest.
Ona te neće osloboditi tvoga trpljenja,
ali te može osloboditi
od neizdržive besmislenosti trpljenja
i njegove neplodnosti.
Ti možeš opet biti čovjek.

Ti sve vidiš drukčije i mnogo bolje
očima koje su plakale.

( Phil Bosmans )

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus nam je dao primjer kako nositi križ: čvrsto ga zagrliti!!!
Svaki put kad se sjetim toga kako ga je On čvrsto držao za svakoga od nas, kako onda ja ne bih mogao podnijeti za Njega... Ne smijemo zaboraviti na onu rečenicu: Kad sam slab, onda sam jak! Kad je najteže, On nam pomaže da taj križ donesemo do naše kalvarije. A poslije kalvarije Isus nam je obećao život Smile Imat vjeru i biti hrabar - to od nas traži. A imat vjeru znači potpuno dat svoj život Gospodinu. Budimo čvrsti u toj vjeri. ne moram ništa objašnjavati

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
klara

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije ili kasnije udarit ćeš glavom u odvratnu poprečnu gredu koja će tvoj život učiniti križem.
Razboliš se. Stradaš. Drag čovjek umire. Tvoje napredovanje u zvanju bude prekriženo.Prevaren si, ostavljen na cjedilu od vlastitoga muža, od vlastite žene.Drugi rade protiv tebe. Iscrpljen si. Ne možeš dalje.

Ova poprečna greda može zauzeti sve oblike i razmjere.Ne gleda na titulu i položaj, na ime i stalež, ne gleda na debljinu tvoga novčanika ni na tvoje odnose ni na tvoj ugled kod ljudi.Sretan si, sve se odvija divno.A onda je odjednom tu, ta poprečna greda.Može ti postati toliko neizdrživa da očajan poželiš jedino smrt. Križ je realnost u svakome ljudskom životu.Ali sve manje ljudi mu je doraslo. Više ga ne prihvaćaju i ne podnose njegov teret.

Ali ti nemaš drugoga izbora. Ili ćeš nositi svoj križ ili će te tvoj križ zgnječiti. Ali, moći ćeš ga nositi jedino ako naučiš shvaćati skriven smisao križa.Križ te vraća natrag k istini o tebi, k pravoj mjeri ograničena,slaba, ranjiva, malena ljudskog djeteta. Križ te može osloboditi stvari koje te hoće zgnječiti. On te može osloboditi tvoje osrednjosti. On te neće osloboditi tvoga trpljenja,ali te može osloboditiod neizdržive besmislenosti trpljenja i njegove neplodnosti.
Kao što i sike napisa: Ti sve vidiš drukčije i mnogo bolje očima koje su plakale.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Daniel

PostanoPostano: pon 27 ožu 2006, 7:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Ti sve vidiš drukčije i mnogo bolje očima koje su plakale.

Sam osjećam koliko se čovjek može podignuti u duhovnom i moralnom pogledu kada patnju svoga križa prikaže Bogu na njegovu slavu, kada mu prikaže svoj križ i pozove ga da se On proslavi preko njegovoga križa.

Bog moj i sve moje.
sike

PostanoPostano: pet 07 tra 2006, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledam svoju tetu koja 7 godina boluje od multiple skleroze,koja sad kod nje uzima sve više maha pa se jedva kreće..Ali gledam je kao osobu koja ne prihvaća svoj križ koji je zato jako pritišće,ne dopušta Isusu da ga nosi s njom..Teško je to gledati ali svatko ima tu slobodu opredjeliti se za Isusa i čvrsto zagrliti križ te ga nositi s Njim pa križ postane perce ili odbaciti Isusa ali križ se ne može odbaciti pa ga drobi,gura k dnu..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 20:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad smo na frami baš imali križni put. Zapamtila sam jednu rečenicu, baš odlično opisuje što znači nositi svoj križ. To znači križati svoje planove i prepustiti se Božjim. Kad to shvatimo, mislim da će nam nošenje našeg križa biti pravi Njegov blagoslov. Staviti se Isusu u naručje i ići naprijed u životu. Kako je to lijepa spoznaja... jako sretan

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Često me u posljednje vrijeme pritisnu neki moji križevi, kako sam malo živac onda i odreagiram, ponekad baš i ne primjereno, ali Bog uvijek ublaži tu ranu, a najsretniji sam kada osjetim da mi pošalje nekoga tko me razumije i tko će mi pomoći da taj križ lakše nosim dok ga potpuno ne predam Isusu. Nikada me nije ostavio samoga, ali sam mu ja uvijek taj križ predao iskreno.

Bog moj i sve moje.
angelous

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 18:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad sam ugledao ovu temu obradovao sam se jer se napokon netko sjetio i naših križeva.
Ja evo već 13 godina nosim svoj križ. Nosim ga sa smješkom što više mogu, ali ima i padova. U tim trenucima najviše mi pomognu moji roditelji, svećenici, i framaši. Oni su moji Šimuni Cirenci. Na tome sam im zahvalan. Zahvalan sam i Bogu. On mi je najveći Šimun. Hvala mu na svim mojim bližnjima jer su mi oni pomogli da nosim križ sa smješkom. Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Laughing Laughing pozdrav
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 20 svi 2006, 18:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, ja iako sam još jaaako malja ''milijun puta sam se ljutila'' na Njega zbog nekih stvari koje su me snašle Embarassed Rolling Eyes . Heh, a On bi mi uvijek na neki svoj naćin ''pokazao'' kako je ta moja ljutnja bezvezna te da imam ''pametnijeg posla'' od durenja...
Ima trenutkova kada mi je moj život poput križića, znate onog zlatnog kojeg mnogi ljudi nose oko vrata... Lagan je, neprimjetan, skakuće na sve strane,događa mi se mnoštvo lijepoga, željenoga....
Ali ima trenutkova kada mi se ćini da taj mali zlatni križić prerasta u nešto veliko, teško...prestaje biti zlatno,postaje mogla bih reći kameno, teško,ćinimi se da postaje okov koji sprijećava da od sreće onog malog zlatng križića poljetim...u mojem životu tada prevladavaju problemčići...to je ćesto razdoblje u kojem postavljam milijun onih ''zašto''!?! Heh, vjerovali ili ne, dosta puta i dobim odgovor koji mi cijelo vrijeme stoji pred nosom, a ja ga naravno uoćim tek nakon duugog vremena traženja Njegove pomoči, eh!! Tada se taj moj kameni križ polako poćinje raspadati, dio po dio sa njega počinje otpadati i on postaje lakši...
Pa, onda opet od početka ali sa novim iskustvima, novim ljudima Rolling Eyes ...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 0:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Mnogi nastoje ugoditi Bogu raznim odricanjima i dobrim djelima. Nastoje stvoriti vlastitu pravednost i ugoditi Mu na svoj nacin. Ali Bog poziva na kriz. Kriz koji ce nas slomiti i iscrpsti od svakog ljudskog nastojanja. Jer On ne moze ponijeti nas kriz dok mu ga ne predamo! Dok mu ne priznamo koliko smo slomljeni, iscrpljeni, obeshrabreni. Tek kad ne mozemo vise, mi odlazemo kriz na kojem i nas ponos biva razapet. A Spasitelj ga preuzima, i nosi za nas".

Ovo je samo dio teksta kojeg sam dobio od jedne drage osobe (boldao sma ja,ne ona) da vam svima ovdje mogu priznati kako sam se uhvatio da upravo krivo činim; ugađam Bogu prvenstveno s odricanjima i nastojeći činit djela ljubavi, a da nisam toliko uzljubio Boga da sam se POTPUNO suočio sa svojim križem..Kad pogledam svoj život,ne vidim neke velike križeve,pa mislim da me pamet i sjećanje vara te da tako podsvjesno izmičem pogled s križa..

A bez križa ne mogu ni ne želim dalje!

I molim sve one drage ljude čije križeve nisam znao nositi da mi oproste!!!

Želim biti više kristolikiji,nalik Isusu s Kalvarije!

Mara

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 14:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svaka čast, ali ne bih ja to baš potpisala. Nisam se jučer rodila, a moje je iskustvo da i te kako treba nositi svoj križ. Križ ne treba tražiti, samo prihvatiti kad dođe. Gospodin uskače onda kad damo sve od sebe. I đšto fali dobrim djelimo kad ih radimo zbog Gospodina, makar nam je teško?

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 22:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
I đšto fali dobrim djelimo kad ih radimo zbog Gospodina, makar nam je teško?

Tu prvenstveno mislim na primjere osoba koji doma imaju užasno velike probleme,obitelj im se raspada,zapustili su svoju djecu,starce a redovito posjećuju staračke ili dječje domove.
Dakle,tu mislim na dobra djela kao bijeg od križa

sike

PostanoPostano: sub 16 ruj 2006, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bolest je samo jači dio križa kojeg nosimo a Bog nam nije dao križ koji će nas zgaziti..Uvijek mi po pitanju bolesti na pamet padne lik bivšeg ovisnika Nikole iz Italije koji je preko Cenacola upoznao Boga i Njegovu ljubav te kad je od AIDS-a umirao u bolnici prišla mu je sestra Elvira i rekla da će moliti za njega da ozdravi a on njoj sa smiješkom kojeg je stalno držao na licu, kaže: Kod Boga ću vam biti više korisniji! Primjer osobe koja je strpljivo nosila križ do smrti, uz muke i bolove ali sa osmjehom na licu..do kraja..

Natty

PostanoPostano: pon 18 ruj 2006, 7:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nositi svoj križ znači nositi ono što ne možemo mijenjati.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
banana

PostanoPostano: čet 21 ruj 2006, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije ili kasnije Gospodin će nam u ruke staviti križ, a na nama je prihvatiti ga. Svi smo mi nekad radosni, nekad žalosni.
Ali kako je lijepo sve to barem pokušati gledati očima vjere tj. sa pouzdanjem u Božju Providnost koja može i iz onih najgorih situacija izvući nešto dobro...

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: sri 27 ruj 2006, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Prije ili kasnije Gospodin će nam u ruke staviti križ, a na nama je prihvatiti ga.

Da..postoje samo dvije mogućnosti. Ili ga spremno prihvatiti i nositi se s njim, ili pasti pod njegovom težinom. Naravno, čovjek je slab, često u životu pada pod težinom svoga križa. Ali tu opet dolazi do izražaja neizmjerna Božja ljubav. Dao nam je svog Sina kako bi nam bio uzor i u tome. Isus se uvijek ponovno uzdizao. Iako ga je križ znao baciti, iako je znao pasti pod njegovom težinom, uvijek je imao snage ponovno ga staviti na leđa, ustati se i ponovno ga nositi.
I kad pomislimo kako više ništa ne ide, kad osjetimo kako nas pritišće vlastiti križ, kad pomislimo kako više ni našem Ocu nije stalo do nas, kako nas je zaboravio... Sjetimo se da je to isto prolazio i Njegov vlastiti sin. Ni on toga nije bio pošteđen kako bi nama bilo bolje u vječnosti. Isus je to činio za druge. A nama je katkad teško činiti to kako bi nama samima vječnost bila uz Gospodina.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 05 lis 2006, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tijekom molitve u crkvi Quo vadis,na mjestu s kojeg se sv.Petar vratio u Rim da bi umro za Krista,oduševio sam se njime!

Ono,temelj apostolskog zbora i Crkve a toliko puta kiksao u nasljedovanju Krista.Htio se smjestiti kraj Krista jer mu je bilo lijepo,pa odbaciti mogućnost da će Krist umrijeti jer onda ostaje s apostolima bez zaštite,pa famozno zatajenje i taj bijeg iz Rima..

No,nakon svakog od tog pada uslijedilo je ustajanje i ponovno prihvaćanje Krista i puta koji mu je On namijenio.Eto,nek nam sv.Petar bude putokaz da imamo pravo biti slabi ali ne i ostati ležati u glibu već smo uvijek pozvani ponovno uzeti svoj križ i krenuti dalje..za Njim..

Jole

PostanoPostano: pet 06 lis 2006, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svi mi imamo svoj kriz koji nam je Gospodin dao, a dao nam ga je jer zna da ga mozemo nosit, ja znam koji je moj kriz, shvatio sam to (bar mislim tako) i nosit cu ga koliko bude trebalo...
bilo je situacija kada sam se ljutio na Njega jer Ga nisam shvacao, jer sam ja zelio neto drugo, ali rekao sam: Boze, budi volja Tvoja, vodi me i ucini ono sto je najbolje, pa makar se to meni u pocetku i ne svidjelo...
Ima puno stvari za koje mislimo da ne trebaju biti takve kakve jesu, ali kasnije shvatimo da nam je Bog zelio dobro i da je to tako moralo biti zbog nas, jer, Bog nas iz dana u dan uci novim stvarima iako to nekad za nas zna miti mucno...

"Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pet 06 lis 2006, 22:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Katkad svatko pomisli da je njegov križ najveći,ali kad pogledamo druge sa težim križevima,postidimo se što smo bili sebični.
To je valjda tako u ljudskoj naravi. Zato svi koji vjeruju u Boga lakše nose taj križ jer znaju da je On s njima.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 17 pro 2006, 23:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Predivno je kada ti iskustvo nekog teškog križa iz vlastitog života pomogne drugome nositi taj križ... I ne vidjeti smisao bilo kojeg križa? Bog nas neprestano poziva da budemo Šimuni Cirenci jako sretan Sve da se ispuni Sveta Božja volja u našim životima! Ono što tišti naša ramena, našu dušu, sutra može već nekog drugog, a nema li bolje utjehe od te kad se Bog približi žalosnome preko naših zarezanih ramena? Bogu hvala jako sretan

(Iv 13, 35)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 11:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da je bilo boljega puta od križa, i Krist bi ga odabrao.
p. Luka Rađa

(Iv 13, 35)
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.