HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 23 kol 2019, 7:22. Pogledaj neodgovorene postove
Liturgija i Papa Benedikt
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
magivek

Spol: muško
PostanoPostano: čet 03 kol 2006, 7:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Ja se veƦ dugo vremena bavim laiĆØkim prouĆØavanjem Tridentinske liturgije i znam dosta stvari o njoj i ĆØak da je sveƦenik mogao 26 puta napraviti veliki grijeh kad neÅ”to pogrijeÅ”i.(ovaj podatak mi je rekao magistar liturgike) ovaj je obred koji možemo vidjeti na linku dominikanskog podrijetla i nije isti ali je dosta sliĆØan onom standardnom predkoncilskom obredu. NiÅ”a nije savrÅ”eno osim Boga ni predkoncilska ni poslikoncilska misa sve su one jednako svete jer niti jedna nije napravljena da se Boga spusti nego na ljepÅ”i naĆØin uzvisi. Predkoncilska liturgija je imala mnogo nedostataka ali i ova nova. PogreÅ”no je vraƦati se na proÅ”lo i staro. Ali zar danas nije moguƦe ponovno okretanje prema istoku zajedno naroda i sveƦenika, prema nadolazeƦem Gospodinu ususret te gledati u križ a ne jedan drugoga u lice? Question Question Question

Hm... ...ako ocekujes, da ce liturgija biti ikada savrsena na zemlji, onda se mozes samo prevariti. Jedino u nebu je savrseno slavljenje Boga.
Liturgija je, to kaze sam izraz, "djelo naroda" i bilo bi dobro, da to zajednistvo isticemo i time, da gledamo jedni u druge i koristeci narodni jezik.
Okretanje prema istoku po meni nije bitno. Ako se ja samo okrenem u jednom smjeru, time ne postajem bolji.
Treba shvatiti simboliku iza toga. Okrenuti se prema istoku ustvari znaci okrenuti se prema Gospodinu, prema njegovim zapovjedima, njegovim pravilima i truditi se oko njih. Nas Isus nece na sudu pitat: jesi li gledao prema istoku? Nego: kakav si bio covjek, jeli na tebi bilo prepoznatljivo, da pripadas meni?
Gledati jedan drugog u lice je jako vazno, jer Isus kaze: "Stogod uciniste jednom od ovih mojih najmanjih, meni ste ucinili!" Gledanje u kipove i umjetne tvorevine (a to u biti je kriz ili slika), jer one predstavljaju nekog, do koga nam je stalo, a bjezati od onoga, ukome taj svoj idol trebamo prepoznati, po meni je apsurd.
Nije liturgija samo ono izvansko, sto se vidi. Liturgija ima svoje simbole. Prije nego osudimo nesto izvansko, trebamo vidjeti, sto se time zeli reci, koji je simbol iza toga. Kad to shvatimo, onda mozemo "suditi". A da bismo u tome rasli, molimo Boga, da nas svojim Duhom rasvjetli...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
bodul

PostanoPostano: čet 03 kol 2006, 20:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To da nas Isus neƦe pitati gdje si bio okrenut je istina ali to je jedan obiĆØni univerzalni diplomatski odgovor na koji se ama baÅ” svi izvlaĆØe "nije bitno ono nije bitno ovo nije bitna boja misnice" itd,itd...Krist je zapovjedio da se za vazmenu veĆØeru koju je slavio sa uĆØenicima pripravi takva i takva dvorana sa tim i tim u njoj. i sam Magivek kažeÅ” da okretanje prema istoku uopƦe nije bitno a onda kažeÅ” da okretranje prema istoku znaĆØi okretanje prema Gospodinu njegovim zapovjedima i njegovim pravilima-dakle sam si pao u svoju jamu jer to za tebe nije bitno.Liturgijska je obnova u naÅ”em stoljeƦu razvila zamisao bogoslužnoga oblika:Euharistiju treba slaviti prema narodu i jedino to ostaje vjerno prauzoru posljednje veĆØere. Ti su se zakljuĆØci u konaĆØnici ĆØinili to te mjere uvjerljivi da su nakon koncila gotovo posvuda podignuti novi oltari, dok sam sabor nigdje izriĆØito ne govori o okretanju prema puku. Ideja da je slavlje prema puku izvorni i pravi oblik je plod pogreÅ”ne predodžbe krÅ”Ć¦anske gozbe u antici. Nikada nije predsjedatelj u ranokrÅ”Ć¦anskoj gozbi imao svoje mjesto nasuprot drugima svi su sjedili na izboĆØenoj strani stola koji je imao izgled potkove. Karakter zajedniÅ”tva je naglaÅ”en ĆØinjenicom da su se svi nalazili sa jedne strane stola (kao u staroj liturgiji i sveƦenik i narod su zajedno stali sa iste strane oltara i gledali na istok a time se i naglaÅ”avala pastirska služba sveƦenika koji stoji na ĆØelu i predvodi svoje ovce tj. narod, nisu se zatvarali u krug i gledali jedan drugom u lice nego kao putujuƦi Božji narod prema Orijentu prema nadolazeƦem Gospodinu) Od sada postaje sveƦenik srediÅ”nja toĆØka u cijelome zbivanju sve ovisi o njemu i njega se mora vidjeti(kako vrti misal i kako mjenja naoĆØale ĆØas za ĆØitanje ĆØas za na daleko kako briÅ”e znoj i vadi maramicu iz rukava od albe ) Nije bitna okrenutost prema istoku za vrijeme uvodnih obreda i službe rijeĆØi ali je bitna zajedniĆØa okrenutost prema istoku za vrijeme euharistijske molitve, nije viÅ”e važan pogled prema sveƦeniku nego pogled u Gospodina ne radi se viÅ”e o dijalogu nego o zajedniĆØkom poklonu prema Gospodinu. Okretanje prema istoku nije bježanje od nikoga u kome trebamo prepoznati Boga nego se baÅ” suprotno sveƦenik približuje zajednici s time da je usmjeren kao i zajednica ! Nemože se TAKO LAKO prepoznati Bog u ĆØovijeku,istina u ĆØovjeku se može prepoznati dobrota, poÅ”tenje, ljubav,poniznost to ga sve ĆØini bogolikim ali ĆØovjek iako je slika Božja nije Bog. Magivek napisa"ako se ja samo okrenem u jednom smjeru time ne postajem bolji" znaĆØi sad bi se i narod trebao po crkvi okretati u raznim smjerovima di komu padne napamet onda Ʀemo biti bolji ? a jesam li ja igdi rekao da se okretanjem prema istoku postaje bolji ĆØovjek?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
bodul

PostanoPostano: čet 03 kol 2006, 20:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JoÅ” neÅ”to, okrenuo se sveƦenik prema istoku ili narodu ISTO ƆE UMRITI! Wink
magivek

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 5:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E vidis, bodul, malo si me krivo shvatio... Okretanje prema istoku NIJE istovjetno okretanju prema Gospodinu..., nego je to okretanje prema istoku bilo vanjski znak kojim se pokazivalo (i pokazuje i danas) unutarnja spremnost okretanja prema Gospodinu. Ta unutarnja otvorenost i okrenutost prema Gospodinu je bit a ne toliko vanjski polozaj.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 6:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istok, mlado sunce i sliĆØne sintagme su u nekim vremenima bile priliĆØno jasne. A danas? ƈisto sumnjam. Mi jesmo hodoĆØasniĆØki narod koji putuje prema Gospodinu predvoĆ°en svojim pastirima, ali smo i zajednica, skup, obitelj koja slavi. U euharistiji sveƦenik nije u svoje ime, nego u ime Kristovo.
NekritiĆØko pozivanje na neke obiĆØaje nekih vremena nema smisla. PoĆØnimo s pashalonom veĆØerom. Ona je bila propisana jer je bila obredna, od onoga Å”to do onoga kako. Nju je Isus pretvorio u svoju posljednju veĆØeru i utemeljio Euharistiju. Oni su ležali oko stola, hoƦemo li i mi tako?!
Koliko ima smisla pokazivati da smo putniĆØki narod, toliko ima smisla i pokazivati da smo obitelj. Mislim da je puno važnije raditi da doista budemo i jedno i drugo.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
magivek

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 6:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se, Mara! Na to sam i ja mislio, kad sam rekao, da nije bitno, kako vanjski stvar konkretno izgleda, nego da je bitno, da vanjski izgled odrazava nutarnji stav.
bodul

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 10:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidim da ste me opkolili sa svih strana, nema veze vi imajte svoje stavove i to je pozitivno da imate i da se zanimate za to a ja imam svoje i iza njih i dalje stojim dok je moj istomiÅ”ljenik trenutni poglavar KaoliĆØke Crkve. inaĆØe surfao sam malo po internetu i jedan dan ĆØitao u novinama da u Francuskoj,Americi i Italiji ali najviÅ”e u Francuskoj sve viÅ”e ljudi odlaze na Tridentinske mise a MLADi sveƦenici(ne stari nostalgiĆØari) nego mladi sveƦenici drže predkoncilske mise koje je i Papa Ivan Pavao II. dozvolio sa dokumentom "Ecclesia Dei" zbog traženja istomiÅ”ljenika biskupa Lefevbvre-a biskup koji je zamalo napravio radi toga raskol. Papa je dao dozvolu za misu(jer kaže da misa nije nikakav problem) pod uvjetom da prihvate ostali nauk svetog ekumenskog sabora II. Vatikanskog. TakoĆ°er mi je rekao jedan benediktinac iz Belgije (koji je bio jednom prilikom u Zadru a imao sam se ĆØast sa njim upoznati) koji je biritualac tj. ima dozvolu slaviti Euharitiju po Bizantskom i zapadnom obredu da u njegovom samostanu on svake nedjelje predvodi GrkokatoliĆØku liturgiju. Zanimljivo je to Å”to kaže da nema kod njega ovih Lefevbvreovaca(tridentinaca) ali da narod iz njegovog mjesta i susjednih mjesta sve viÅ”e i viÅ”e dolazi na tu istoĆØnu liturgiju a manje na ovu zapadnu.
klara

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
JoÅ” neÅ”to, okrenuo se sveƦenik prema istoku ili narodu ISTO ƆE UMRITI! Wink

a Ŕto tebe proganja to umiranje? Shocked razmislja Wink
te ovdje te na glazbi ...
(te telefon te internet Laughing Laughing Laughing Laughing )
daj, easy ... Wink

a Lefebvre se odijelio od nauka i hijerarhijskog jedinstva Crkve,
ne samo zbog naĆØina slavljenja Mise ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
bodul

PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a Å”to Ʀu to mi je neka vrst uzreĆØice za svaku priliku nezam zaÅ”to.... A isto Ʀu umriti!
MatejD

PostanoPostano: pon 09 lis 2006, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bodul, jesmo li možda liturgijom II. Vatikanskog koncila izgubili strahopoŔtovanje prema Kristu prisutnom u SvetohraniŔtu?

VjeĆØna je ljubav Njegova!
bodul

PostanoPostano: sri 11 lis 2006, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da nismo svi ali veliki broj jest.

A isto ƦeÅ” umriti!
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 12 lis 2006, 7:32
PostNaslov : Misa na latinskom
Citiraj i odgovori

Evo ovaj ĆØlanak stoji na Net portalu:

RIM - Papa Benedikt Å esnaesti, tvrdi londonski The Times, namjerava "liberalizirati" misu na latinskom jeziku. Da bi se euharistija slavila na latinskome sada treba odobrenje biskupa, a ubuduƦe bi svaki sveƦenik mogao držati misu i na latinskome, osim ako to biskup ne zabrani.

VeƦ se viÅ”e puta nagaĆ°alo da bi Benedikt Å esnaesti mogao ne samo vratiti latinsku misu, nego i ponovo "okrenuti oltar": umjesto da žrtveni stol bude izmeĆ°u sveƦenika i vjernika, on bi se ponovo mogao naƦi izmeĆ°u svetohraniÅ”ta i sveƦenika, koji bi dakle opet misio leĆ°ima prema puku, a ne prema svetohraniÅ”tu, piÅ”e Jutarnji list.

Tako je bilo i po tridentskom obredu, uvedenome na koncilu u Tridentu (1542. - 1563.) Drugi vatikanski koncil (1962. - 1965.) okrenuo je sveƦenika puku, da ne služi ispred ljudi, nego zajedno s vjernicima, stavio je žrtvenik po sredini da svi zajedno slave "gozbu JaganjĆØevu", baÅ” kao i na posljednjoj veĆØeri, kada je Isus utemeljio sakrament euharistije kroz priĆØest beskvasnim kruhom i vinom.

Tada je odluĆØeno i da misa bude na narodnom jeziku, kako bi puk razumio Å”to se govori i sudjelovao u slavlju, a ne da samo pribiva dok sveƦenik neÅ”to mrmlja veƦini nerazumljivim jezikom. Primjer je bila Hrvatska, gdje se i dotad misa slavila na narodnom jeziku, na kojemu je nastavljena tradicija glagoljaÅ”enja koju su uveli slavenski apostoli Ɔiril i Metod.

MeĆ°unarodne mise, koje pape slave o velikim blagdanima uz TV-prijenos i dosad su bile najĆØeÅ”Ć¦e na latinskome. U Hrvatskoj je Ivan Pavao Drugi celebrirao na hrvatskome, da ga puk bolje razumije.

OdluĆØi li se Benedikt XVI. promijeniti postkoncilsku praksu, to neƦe bitno utjecati na srž vjere, ali Ʀe znaĆØiti jaĆØi naglasak na tradiciji, na kojoj on insistira kroz niz signala, poĆØevÅ”i od povratka starinskih papinskih ogrtaĆØa i klobuka, piÅ”e Jutarnji list.

Komentar:Evo kako novinari iskrivljuju i napuhuju. PiÅ”e da je do sada trebalo imati dozvolu od biskupa ako se htjelo slaviti na latinskom. To nije istina. Ja svake godine sa domaƦim pukom imam misu na latinskom - a na sve veƦe blagdan uvijek pjevam predslovlje na latinskom i u naÅ”em tradicionalnom koralu. To se ljudima sviĆ°a. I djeca me pitaju "a kad Ʀe opet bit misa na latinski" Planiramo je ako Bog da na blagdan Krista kralja. U nekim župama se par puta na godinu pjeva i staroslavenska misa, nek se ne zaboravi naÅ”a tradicija i kultura. I to nikome, ama baÅ” nikome od vjernika ne smeta. DapaĆØe!

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: čet 12 lis 2006, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se ful sviĆ°a misa na latinskom. Nekako mi misa dobije posebno sveĆØanu dimenziju, a kako misu znam, mogu ju pratiti, neÅ”to talijanskog i eto, kao da je na mom materinjem jako sretan

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Helena

PostanoPostano: pon 16 lis 2006, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mnogi ne znaju zasto bakice u crkvama mole kruinicu za vrijeme svete mise.... pa evo...ima veze s temom Wink

U vrijeme dok je misa služena na latinskome ljudi koji ga nisu razumijeli molili su ono sto su znali, u vecini slucajeva krunicu kako to danas cine.

iako se i meni dopadaju latinske mise, ne bi mi se dopada ideja da se one vrate. svetu misu treba približiti ĆØovjeku. sta ce ti nesto sto ne razumijeÅ”-grubo reĆØeno. sluÅ”ajte ono Å”to sveƦenik govori a mi odgovaramo. tolika snaga rijeĆØi bila bi 'izgubljena u prijevodu', tj.povratku tom nekakvom iskonu (ovdje moram dodati kako papa nije rekao da bi se misa vratila na latinski-nego tradiciji, a engleski mediji su to doĆØekali na nož)

Helena
bodul

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hrvati (dalmacija) su hvala Bogu imali misu na staroslavenskom jeziku odnosno "Å”Ć¦avetu"(mjeÅ”avina izmeĆ°u staroslavenskoga i Hrvatskoga jezika od 9 st. i narod je veƦinom razumio sve osim euharistijske molitve ali ne zbog nerazumljivog jezika nego zato jer ju je sveƦenik molio tiho te se nije ĆØula za vrijeme euharistijske molitve poÅ”to je dugo trajala jer se uvijek molio rimski kanon odnosno prva euharistijska molitva(koja je tada bila jedina) U mojoj je župi za vrijeme Euh. molitve narod uvijek pjevao zdravo Tilo Isusovo ili neku drugu prikladnu pjesmu a uz to je narod pjevao Ulaznu antifonu,Gospodine,Slavu,POSLANICU(pojedinac iz naroda),na veƦe blagdane i molitvu vjernika, prikaznu antifonu, priĆØesnu antifonu i priĆØesnu pjesmu,i zavrÅ”nu pjesmu i znate da je crkva grmjela od pjevanja pa se nemože reƦi da nije narod sudjelovao odnosno sudjelovao je kako gdje tamo gdje se pjevao gregorijanski koral na latinskom sigurno velika veƦina nije, ali gdje je puk pjevao napjevima koji su nastali iz domaƦih usta na svom jeziku jest. Misu na latinskom bi bilo dobro da svaki vijernik zna npr.radi meĆ°unarodnih susreta gdje je on univerzalni jezik.Ali mislim da misu vraƦati na latinski nije potrebno jer neko kaže da je to sveti crkveni jezik , zaÅ”to bi on bio svet kad ni Isus s njim upoƦe nije govorio.

A isto ƦeÅ” umriti!
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Hrvati (dalmacija) su hvala Bogu imali misu na staroslavenskom jeziku odnosno "Å”Ć¦avetu"(mjeÅ”avina izmeĆ°u staroslavenskoga i Hrvatskoga jezika od 9 st....
.

Da se razumijemo "Å”Ć¦avet" nije jezik kako ti navodiÅ”, nego "Å”Ć¦avet" je naziv za Epistolar ili EvanĆ°elistar - knjigu iz koje su se pjevale poslanice i EvanĆ°elja - a na kraju je imao za dodadatak i neke obrede. U mojoj župi imam cijelu kolekciju onih najstarijih do najn ovijih...

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
ivanxxiiii

PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 23:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

logica napisa:
ZaÅ”to sveƦenik poljubi oltar prije poĆØetka euharistije? Å to on to ljubi ili koga? I meni se ĆØini da smo se izgubili u tome Å”to znaĆØe pojedine stvari. Ako to ne znamo, teÅ”ko Ʀemo razumjeti zaÅ”to se neke stvari mijenjaju, zaÅ”to se rade...

Dakle ljudi, imate li za preporuĆØit kakvu literaturu vezanu uz liturgiju?

nedavno sam u Vepricu sudjelovao na sv. Misi gdje je don Alojzije cijelu propovijed posvetio simbolici u liturgiji. Jednostavno i prekrasno kako meni, koji neÅ”to znam o tome, tako i cijelom 'Å”arenom' puku koji je nazoĆØio.
Ugodno sam se iznenadio u knižari VepriĆØkog svetiÅ”ta pronaÅ”avÅ”i knjigu o ovoj temi od navedenog propovjednika i upravitelja vepriĆØkog svetiÅ”ta:

don Alojzije BavĆØeviƦ
NEKE PRIMJEDBE NA SLUŽENJE SV.MISE KOD NAS
VEPRIC 2006.
Maki

PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno je u Brodu mr. Ivan ƆuriƦ, prof. na Teologiji u Ɛakovu držao ĆØitaĆØima predvanje na temu Liturgija i njihovo sudjelovanje na njoj gdje je jako lijepo opisao cijelu liturgiju i naglasio važne dijelove Mise. Bilo je jako lijepo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: pet 20 tra 2007, 21:08
PostNaslov : Misa po tradicionalnom obredu
Citiraj i odgovori

Ako nekoga zanimaju informacije o tradicionalnoj latinskoj misi (predkoncilski obred), ili se želi prikljuĆØiti inicijativi za njeno omoguƦavanje u Hrvatskoj, neka posjeti stranice http://www.latinska-misa.com/.
Mara

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 11:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SaĆØuvaj me Bože!

Coje

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaÅ”to se vraƦati u predkoncilsko vrijeme? Misu na latinskom možeÅ” imati i sada bilo gdje u Hrvatskoj - i to postkoncilski obred... Ne treba tražiti posebne dozvole. Treba naƦi samo župnika koji se joÅ” snalazi s latinskim i koji ima volje misiti na latinskom. To je sve. Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje, nije Å”tos u latinskom, nego u pretkoncilskom obredu, jer postoje neki kojima danaÅ”nji naĆØin slavljenja mise nije dovoljno... ne znam Å”to.

Coje

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvijek je bilo ljudi koji su plakali za proÅ”loÅ”Ć¦u... Onima kojima nedostaju ceremonije neka idu na grkokatoliĆØke obrede... Meni osobno je neopisivo lijepa jednostavnost slavljenja svete mise u KatoliĆØkoj Crkvi. Bogu hvala za tu milost Å”to nam ju je darovao u ovo vrijeme. Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
SaĆØuvaj me Bože!

Maro, ako ti se ne sviĆ°a, nitko te ne tjera. Ali dopusti da postoje oni koji to žele, dopusti da je njihova želja posve legitimna, i dopusti da imaju na to pravo, prema "indultu" pape Ivana Pavla II.

Napominjem da nisam doÅ”ao polemizirati, nego pozvati zainteresirane. Ipak, neka mi bude dopuÅ”teno reƦi i ovo: kad se govori o obredu koji je kroz 500 godina bio službeni obred Svete KatoliĆØke Crkve, koji u bitnim dijelovima seže joÅ” iz doba sv. Grgura Velikog, te koji je bitan dio katoliĆØkog povijesnog identiteta, mislim da bi trebalo govoriti s malo viÅ”e poÅ”tovanja, neovisno o osobnim preferencijama.
Pink Panther

PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 19:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
ZaÅ”to se vraƦati u predkoncilsko vrijeme?

Zato Ŕto je to vrijeme bilo jedno sasvim dobro vrijeme. Smile I zato Ŕto je taj obred jedan sasvim dobar obred. Smile

Ako smijem sad ja postaviti protupitaje: a zaÅ”to ne? NeƦeÅ” mi valjda reƦi da se tog vremena trebamo sramiti ili da ga trebamo zaboraviti?

Citat:
Misu na latinskom možeŔ imati i sada bilo gdje u Hrvatskoj - i to postkoncilski obred..

Znam, ali nije to to. Ispravno kaže Mara, nije Å”tos u latinskom, Å”tos je u obredu, koji odiÅ”e sakralnoÅ”Ć¦u, dostojanstvenoÅ”Ć¦u, te usmjerenoÅ”Ć¦u na Boga, pa se nekim ljudima zbog toga sviĆ°a. Pa ne trebate ih mrziti zbog toga.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.