HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 17 lis 2019, 3:27. Pogledaj neodgovorene postove
Liturgija i Papa Benedikt
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:
Mara napisa:
SaĆØuvaj me Bože!

Maro, ako ti se ne sviĆ°a, nitko te ne tjera. Ali dopusti da postoje oni koji to žele, dopusti da je njihova želja posve legitimna, i dopusti da imaju na to pravo, prema "indultu" pape Ivana Pavla II.

Napominjem da nisam doÅ”ao polemizirati, nego pozvati zainteresirane. Ipak, neka mi bude dopuÅ”teno reƦi i ovo: kad se govori o obredu koji je kroz 500 godina bio službeni obred Svete KatoliĆØke Crkve, koji u bitnim dijelovima seže joÅ” iz doba sv. Grgura Velikog, te koji je bitan dio katoliĆØkog povijesnog identiteta, mislim da bi trebalo govoriti s malo viÅ”e poÅ”tovanja, neovisno o osobnim preferencijama.

Polako, polako, joÅ” uvijek nema dopuÅ”tenja za takav obred, a valjda UĆØiteljstvo zna zaÅ”to. Bit Ʀe dano za cijelu Crkvu pod odreĆ°enim uvjetima - ovo sigurno znam.
InaĆØe, imam ja poÅ”tovanja za stvari koje pripadaju proÅ”losti samo ne mogu shvatiti kako netko želi živjeti i Boga slaviti u proÅ”losti.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Pink Panther

Spol: muško
PostanoPostano: sub 21 tra 2007, 21:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Polako, polako, joÅ” uvijek nema dopuÅ”tenja za takav obred, a valjda UĆØiteljstvo zna zaÅ”to.

Apostolskim pismom "Ecclesia Dei" pape Ivana Pavla II iz 1988, te dokumentom kongregacije za bogoÅ”tovlje "Quattuor abhinc annos" iz 1984. veƦ je omoguƦeno prakticiranje takvog obreda uz dozvolu lokalnog biskupa. Tu dozvolu nazivamo "indult".

Citiram: "Posvuda se mora pokazivati poÅ”tivanje osjeƦaja onih koji su privrženi latinskoj liturgijskoj tradiciji, Å”irokom i velikoduÅ”nom primjenom odredaba koje je Apostolska stolica izdala veƦ prije nekoga vremena, u pogledu upotrjebe Rimskoga misala prema tipskome izdanju iz 1962. godine." (Ecclesia Dei, 6.c).

Ti govoriÅ” o drugoj stvari, tj. o glasinama da Ʀe sadaÅ”nji papa odobriti opƦe dopuÅ”tenje, tj. neƦe viÅ”e biti potrebno tražiti dozvolu biskupa. No ponavljam, uz dozvolu biskupa veƦ je i sada moguƦe.

Citat:
InaĆØe, imam ja poÅ”tovanja za stvari koje pripadaju proÅ”losti samo ne mogu shvatiti kako netko želi živjeti i Boga slaviti u proÅ”losti.

Ne mogu ni ja shvatiti ŔtoŔta od suvremenih trendova u Crkvi (ne govorim o nauku nego o trendovima), ali bolje mi je da Ŕutim. Mir s tobom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
bodul

PostanoPostano: sri 09 svi 2007, 19:26
PostNaslov : super
Citiraj i odgovori

Jako dobra ideja! Ja podupirem jer i osobno volim tridentinsku misu- ali na staroslavenskom jeziku jer, ipak sam dalmatinac glagoljaÅ”!

A isto ƦeÅ” umriti!
bodul

PostanoPostano: sri 09 svi 2007, 20:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Uvijek je bilo ljudi koji su plakali za proÅ”loÅ”Ć¦u... Onima kojima nedostaju ceremonije neka idu na grkokatoliĆØke obrede... Meni osobno je neopisivo lijepa jednostavnost slavljenja svete mise u KatoliĆØkoj Crkvi. Bogu hvala za tu milost Å”to nam ju je darovao u ovo vrijeme. Cool Cool Cool
Znas kad je bio jedan veliki zapadni crkveni dostojanstvenik u jednom mislim koptskom samostanu(kopti-krÅ”Ć¦anska katoliĆØka i pravoslavna istoĆØna crkva) mislim u egiptu i sad on dolazi prvo obiƦi samostan. Prvo ulazi u crkvu i sablažnjava se raskoÅ”i crkve ĆØak i kvaka od vrata od ikonostasa je bila zlatna. I on poĆØme pametovati gdje je tu jednostavnost itd itd a onda ga monasi odvedu u klauzuru... i tamo ugleda ,Spavaju na dasci, hodaju u izlizanim mantijama, sa sandalama od slame, jedu samo toliko da preživu a organizam održavaju zdravim sa zdravom hranom : biljem, povrƦem,domaƦim mljeĆØnim proizvodima.....a on u skupom autu, dobra hrana, služe ga,skupa odjela živi u vili... a crkva njegova izgleda na skladiÅ”te sa klupama i onda se gosn. zapadnjak zasrami i nauĆØi veliku lekciju: NEMOJMO GLEDATI KAKO POJEDNOSTAVNITI LITURGIJU, OBREDE, IZGLED CRKAVA NEGO AKO VEƆ FORSIRAMO JEDNOSTAVNOST POJEDNOSTAVNIMO SEBE I SVOJ NAƈIN ŽIVOTA!!!

A isto ƦeÅ” umriti!
hvaljen Isus

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 11:50
PostNaslov : Podržavam...
Citiraj i odgovori

Dobra stvar jest da, evo i na ovaj naĆØin, vjernici imaju moguƦnost oĆØitovati se i javno raspravljati o toj temi.

Osobno podržavam inicijative za preispitivanje svrhovitosti trenutaĆØnog položaja oltara. Iako zagovaratelji sadaÅ”njeg položaja oltara u tome vide poboljÅ”anje `komunikativnosti unutar zajednice vjernika`, iz perspektive vjernika laika, koji dolaskom na sv. Misu pokuÅ”ava grabiti vode s Izvora, tvrdim da bih smirenije i dublje uspio zagrabiti s pogledom u sveƦenikov križ na leĆ°ima.

Okretanjem sveƦenika leĆ°ima prema vjernicima, ukidanjem ili ekstremnim reduciranjem propovijedi ili bilo kojim drugim korekcijama obrednih sadržaja neƦe se niÅ”ta spektakularno dogoditi, ali uvjeren sam da Ʀe taj izraz dobre volje, taj pokuÅ”aj pravljenja iskoraka u `sadržajno kvalitetniju pobožnost` (ukoliko se za tu stvarnost mogu koristiti ovi pojmovi),da Ʀe taj trzaj iz duhovne pospanosti zasigurno oblikovati ozraĆØje `akustiĆØnije infrastrukture` za: Aleluju!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 16:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma po ĆØemu je to kvalitetnija pobožnost? Ako se zna da su se prvi krÅ”Ć¦ani okupljali oko, a ne ispred... o ĆØemu svjedoĆØi niz ranokrÅ”Ć¦anskih crkvica ( ineke crkve) koje poznam. Otkuda ideja o križu na poleĆ°ini misnice. Pa imaÅ” križ pored ili na oltaru. Å to se zapravo krije iza takve želje?

Živac

PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 18:55
PostNaslov : Re: Podržavam...
Citiraj i odgovori

hvaljen Isus napisa:
Iako zagovaratelji sadaÅ”njeg položaja oltara u tome vide poboljÅ”anje `komunikativnosti unutar zajednice vjernika`, iz perspektive vjernika laika, koji dolaskom na sv. Misu pokuÅ”ava grabiti vode s Izvora, tvrdim da bih smirenije i dublje uspio zagrabiti s pogledom u sveƦenikov križ na leĆ°ima.

Misa je spomen na posljednju veĆØeru. MisliÅ” da je Isus na posljednjoj veĆØeri okrenuo leĆ°a uĆØenicima?

Citat:
Okretanjem sveƦenika leưima prema vjernicima, ukidanjem ili ekstremnim reduciranjem propovijedi...

Å to imaÅ” protiv propovijedi?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Misu na latinskom možeÅ” imati i sada bilo gdje u Hrvatskoj - i to postkoncilski obred... Ne treba tražiti posebne dozvole. Treba naƦi samo župnika koji se joÅ” snalazi s latinskim i koji ima volje misiti na latinskom. To je sve. Cool Cool Cool

kolko su meni rekli dok sam bila na moru na otoku ižu misa na latinkom se u rh može služiti samo u zadru i na ižu....i u joÅ” nekom mjestaÅ”cu ĆØije sam ime zaboravila(PLAWUSHA) i narafski na bogoslovijama...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Mara

PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SvaŔta! Može se služiti bilo gdje ako za to postoji potreba, jasno u skladu s obrednikom

5rich
mod team

PostanoPostano: uto 15 svi 2007, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kak god bilo da bilo..jedamput sam ju na ižu sluŔala na latinkome i nije da želim opet...

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 5:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma, da? ja sam na Hvaru prije par ljeta na Velu Gospu bila na misi, i odjednom: prikaz na latinskom Shocked Shocked
al, baÅ” mi je bilo super!! jako sretan
iako sam skužila kolko sam latinskog zaboravila ajme meni

a, znam da se u Rijeci kod salezijanaca (ispravite me ako viÅ”e nije tako!) u marijanskim mjesecima krunica moli na latinskom. mislim da su i mise, bar povremeno, i bar djelomiĆØno, na latinskom... ok, priznajem postojanje moguƦnosti da je to samo za sjemeniÅ”tarce (jer znam da za njih je), pa da vanjski ne znaju...

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
hvaljen Isus

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 7:30
PostNaslov : za Mara teologa i Živac
Citiraj i odgovori

Mara, buduƦi da se predstavljaÅ” kao teolog, razumljivo mi je Å”to te zbunjuje pokuÅ”aj rasprave o kvaliteti pobožnosti. Naime, da je u pitanju kvantiteta ili forma tu bi vjerojatno tvoj `teoloÅ”ki` razum trebao briljirati.
InaĆØe ovaj simptom isfriziranog pozivanja na prve krÅ”Ć¦ane - iritira. To je neÅ”to poput naÅ”ih politiĆØara koji se pozivaju na dragovoljce domovinskog rata iskljuĆØivo radi manipulacija.

A za nick Živac bih se naÅ”alio onim klasiĆØnim fazonom: PitaÅ” me Å”to imam protiv propovijedi - niÅ”ta efikasno.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 11:27
PostNaslov : Re: za Mara teologa i Živac
Citiraj i odgovori

hvaljen Isus napisa:
Mara, buduƦi da se predstavljaÅ” kao teolog, razumljivo mi je Å”to te zbunjuje pokuÅ”aj rasprave o kvaliteti pobožnosti. Naime, da je u pitanju kvantiteta ili forma tu bi vjerojatno tvoj `teoloÅ”ki` razum trebao briljirati.
InaĆØe ovaj simptom isfriziranog pozivanja na prve krÅ”Ć¦ane - iritira. To je neÅ”to poput naÅ”ih politiĆØara koji se pozivaju na dragovoljce domovinskog rata iskljuĆØivo radi manipulacija.

A za nick Živac bih se naÅ”alio onim klasiĆØnim fazonom: PitaÅ” me Å”to imam protiv propovijedi - niÅ”ta efikasno.

Ajde ĆØovjeĆØe ne filozofiraj. Reci Å”to imaÅ”. Ja jesam diplomirani kateheta, imala sam izvrsne profesore i neÅ”to n auĆØila i sigurno neƦu baljezgati gluposti. A to Å”to tebe neÅ”to iritira - uzmi dimidril pa ti oplahne alergija, pa pa!

davorseljan

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne sjeĆØam se da sam ikada bio na misi na latinskom.
Å to se mene tiƦe ja sam za da se to uvede.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 19:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja nemam apsolutno niÅ”t protiv latinskoga, ali mislim da bi jakooooo žalaila bogoslove koji bi s moraliu uĆØiti sluižiti misu na latinskome...i ovak im je teÅ”ko...

Mara

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 19:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Å”to im je to tako teÅ”ko? Zar nije svaki studij težak? Uostalom puno nas je uĆØilo latinski i ostali smo živi.
NB otiÅ”li smo s teme. govoreƦi o misi na latinskom, ne govorimo nužno o misi po ptridenskom obredu kojega neki nazivaju tradcionalnim.

5rich
mod team

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ja uĆØim latinski..pa sam živa.zapravo ne uĆØim...samo ga imam..i svaki studij je težak..ali njima se nadodaje joÅ” podota toga, ali neƦemo o ome jer je to off topic...

PItanje o ptridenskom obredu -kaj je to???

bodul

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
kak god bilo da bilo..jedamput sam ju na ižu sluŔala na latinkome i nije da želim opet...
ma ja bi da glavu da nisi na ižu sluŔala misu na latinskom!!! možda jedino na staroslavenskom jer znam da se tamo održava- ja sam ipak zadarski bodul pa znam!

A isto ƦeÅ” umriti!
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jesam...na latinskome...100%...doduÅ”e pred 5 godina...ali jesam....toĆØno se seƦam...joÅ” je bila ona iÅ”ka procesija dan posle...ili nekaj takvoga..

bodul

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ma po ĆØemu je to kvalitetnija pobožnost? Ako se zna da su se prvi krÅ”Ć¦ani okupljali oko, a ne ispred... o ĆØemu svjedoĆØi niz ranokrÅ”Ć¦anskih crkvica ( ineke crkve) koje poznam. Otkuda ideja o križu na poleĆ°ini misnice. Pa imaÅ” križ pored ili na oltaru. Å to se zapravo krije iza takve želje?
Ako si diplomirani kateheta ne znaĆØi da si popila pamet ciloga svita! U tridentinskome obredu SVEƆENIK NE OKREƆE NARODU LEƐA I TOƈKA!!!!!!!!! SVEƆENIK I NAROD SAMO ZAJEDNO GLEDAJU U JEDNOM PRAVCU PREMA ISTOKU! Isus nije okrenuo uĆØenicima leĆ°a praktiĆØki nego su oni stajali sa jedne strane stola Å”to je bio naĆØin objedovanja u to doba(o ĆØemu prikazuje i Milanska freska) a sa druge strane je u dolazila posluga i posluživala. Upravo to Å”to su bili svi sa jedne stane stola simbolizira tradicionalni Rimski(tridentinski) obred, Bizantski obred, Koptski obred, Armenski obred, Sirijski obred, Etiopijski obred, Kaldejski obred, obred Anglikanske crkve, i obred(ako se to tako uopƦe može nazvati) nekih protestantskih crkava- Jer u svim tim obredima i sveƦenik i narod gledaju prema Orijentu. Samo Å”to se mi katolici previÅ”e petljamo i mijenjamo svako malo liturgiju i upravo to Ʀe nas uniÅ”titi.ZaÅ”to je obred sv Ivana zlatoustog(bizantski) stoljeƦima ostao nepromijenjen?!?!? Rolling Eyes

A isto ƦeÅ” umriti!
bodul

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jeli župnik bio don Stanislav ili don Andrej ?

A isto ƦeÅ” umriti!
Mara

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zaŔto ti vriŔtiŔ?

Živac

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
U tridentinskome obredu SVEƆENIK NE OKREƆE NARODU LEƐA I TOƈKA!!!!!!!!!

Kak ne? Evo ti slike: http://www.latinska-misa.com/fotke1.php
belji se

Citat:
Isus nije okrenuo uĆØenicima leĆ°a praktiĆØki nego su oni stajali sa jedne strane stola Å”to je bio naĆØin objedovanja u to doba(o ĆØemu prikazuje i Milanska freska) a sa druge strane je u dolazila posluga i posluživala.

E pa danas su se obiĆØaji objedovanja malo promijenili i ljudi su sa svih strana stola. jako sretan

Citat:
Samo Å”to se mi katolici previÅ”e petljamo i mijenjamo svako malo liturgiju i upravo to Ʀe nas uniÅ”titi.

A je li?!? Sad ƦeÅ” reƦi da su Kopti, Armenci, Etiopljani, Anglikanci i protestanti pravovjerniji od katolika, pa nam se zato sprema uniÅ”tenje? Pa prijeĆ°i onda na neku od tih vjera kad ti tako paÅ”e. Rolling Eyes

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Živac

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na ovoj stranici o tradicionalnoj misi naĆ°oh ovaj tekst:

Citat:
... Nadamo se od sveg srca da Ʀe ta hrabra odluka jednog katoliĆØkog biskupa biti prva zraka toliko oĆØekivane zore, znak ponovnog oživljenja Vjere u ĆØitavoj Crkvi, sada zaguÅ”enoj dimom sotone.

I vi ove smatrate vjernicima? Confused

Živac

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 11:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedno pitanje za one koji znaju:

U misalima za ovu tradicionalnu misu se izmjenjuju govori sveƦenika (S) i ministranata (M). ZnaĆØi li to da svi ostali samo gledaju, ili i oni mogu odgovarati zajedno sa ministrantima?

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.