HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:12. Pogledaj neodgovorene postove
Ponos, povrijeđenost, konflikti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 7:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uskranuće će biti po drugom dolasku kristovom.

ipak vjerujem da ima slobode unutar rimokatoličke crkve ,za razgovor o bibliji i vjeri , te pokazivanju ljubavi prema drugim vjerama i slobode mišljenja ,
ili da pitam nekog malo, višeg po tom pitanju Question
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 9:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

riječ, srećo, opet si potpuno off topic ... Wink
da nemamo i tolerancije i ljubavi,
nakon svih hereza i šizmi koje si ovdje napisao
(učestala kršenja pravila ponašanja da ni ne spominjem)
- odavno bi već bio u banani ... Cool

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajmo se, malo za promjenu, vratiti na temu ... Wink

kako se vi nosite s povrijeđnošću
i kako reagirate u konfliktnim situacijama?

riječ
isključen

PostanoPostano: čet 22 lip 2006, 16:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vidiš ja osobno izbjegavam takve situacije ,i nedozvolim da mi to okupira misli, i uvjek reagiram mirno puštajuči osobu da sama shvati , jer ako je tako reagirala njoj je zapravo potrebna ljubav . znam da će na kraju pobjediti istina Wink
Happy

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 9:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok ekipo!
Sorry, ali tek sada sam se mogla uključiti na ovu temu.
Slažem se sa svime što je Klara napisala u jednom od prijašnjih postova, a vezano uz oholost, osim uz ovu njenu rečenicu:
Citat:
ne, nisam ohol(a) - samo držim do sebe i svojih stavova, imam samopoštovanje ...

Ne mislim da je to oholo. Mislim da je jako važno da osoba drži do sebe i svojih stavova te da ima dozu samopoštovanja, ali ne se toga držati kao pijan plota i ne imati previsoko mišljenje o sebi, jer tada to dovodi do oholosti.
Treba biti i fleksibilan na način da možeš prihvatiti tuđe savjete i dobronamjernost kako bi mogao bolje izgrađivati svoje stavove.
Imati svoj stav, barem po meni, znači da znaš što hoćeš u svojem životu, a ne okretati se kako vjetar puše, tj. povoditi se za drugima.
Imati samopoštovanja, znači da sebe voliš i cijeniš, jer koliko sam sebe cijeniš, toliko će te i drugi cijeniti, a to se jako osjeti.
Držati do sebe, po meni znači, biti dostojanstven i ne dozvoliti da te drugi pljuju kako bi te ponižavali. Ne dozvoliti da te drugi gaze i iskorištavaju kako bi sebe uzdizali.
Treba se boriti za sebe kao za OSOBU, tj. pokušati sebe gledati onako kako me gleda Bog i na taj način sebe ljubiti. Mislim da je to onda i put ka poniznosti!

BVB

Bog moj i sve moje... Wink
klara

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Happy napisa:
ali ne se toga držati kao pijan plota i ne imati previsoko mišljenje o sebi, jer tada to dovodi do oholosti.

onom rečenicom upravo sam na to ciljala ...
koliko puta samo tvrdoglavo ustrajavamo na svojem ...
pa kad vidimo da "bitka" ide u našu korist,
osjećamo neku vrstu nadmoći - kako je slatko biti u pravu ...
ali, skloni smo upotrijebiti kao (samo)opravdanje
upravo onu rečenicu koju sam napisala ...
možda jer ne vidimo, možda jer ne želimo vidjeti ...

vidim da ipak moram pojasniti ...
oholost sadrži:
* prekomjerno poštivanje samoga sebe
* uživanje u vlastitoj superiornosti
- intelektualna
- fizička
- u vlasti
- u autoritetu (prema djeci, učenicima itd.)
- materijalna
- duhovna
* nadmoć nad drugima

i nužno je znati razlikovati
ponos - kao samopoštovanje, dostojanstvo
bahatost – prekomjeran ponos, biti iznad svoje stvarne vrijednosti

posebno je skliska oholost duha:
* uvijek imam pravo, jer sam "u vjeri"
* samopravednost - misliti ja sam bolji, jači u vjeri jer činim ono što onaj drugi ne čini – drže slovo Zakona, ali ne i duh Zakona
* radost zbog svojeg duhovnog rasta u "ja" licu, umjesto radosti u Bogu...

Happy

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, fala na pojašnjenju!
To je sada to!
Slažem se.
Pozdrav,
jako sretan

Bog moj i sve moje... Wink
Natty

PostanoPostano: pet 30 lip 2006, 6:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je jako ostala zapečačena u umu ona, iz poslanice Galaćanima, rečenica "Bože sačuvaj da bih se ičim ponosio osim križem Gospodina našega Isusa Krista".

I vodim se time u životu. Rijetko čime se ponosim, ima više stvari kojih se sramim i te sramotne zasjenjuju ove druge. Kada me netko povrijedi ili ostavi uglavnom mislim kako sam si sama kriva za to. Držim do svojih stavova, pogotovo ako izviru iz sv. Pisma, ako ih spoznajem srcem i umom, tada ih i ustima ispovijedam. To ne znači da neću razmilsliti o onome što netko drugi govori. Dajem ljudima pravo na različitost, na individualnost jer mi svi i jesmo lice Božje koje ima nespoznatljivo mnogo osobina. A u nama je naseljena svaka od njih, neka manje, neka više izražena.

Samopoštovanje se manifestira samo onoliko koliko je potrebno da ne dozvoljavamo ljudima da nas gaze, vrijeđaju i pljuvaju.

Ono što nas čuva od bahatosti i oholosti je preispitivanje vlastite savjesti, neki unutarnji osjećaj koji govori jesmo li nešto krivo napravili, pružanje ruke pomirenja čak i kada nismo krivi.

I ovo je tema o kojoj se može vrlo naširoko pisati i biti koristan poticaj drugima...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
banana

PostanoPostano: ned 02 srp 2006, 15:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekako i sama katkad ostanem zbunjena pred onim ''okrenuti drugi obraz''…
Znaći li to, kao što je već negdje napisano, pustiti da ljudi od tebe naprave budalu, iskorištavaju te.… ili to znaći na loše ne odgovoriti lošim već dati odgovor ljubavlju, a to katkad nije ( bar meni ) ni malo lako. Nekako se uvijek rađa ona želja za osvetom, želja da uvijek budem u pravu, da moja bude zadnja, znate ono što ljudi nerijetko citiraju ''oko za oko, zub za zub''…

Nerijetko slušam priče o tzv. dobrim ljudima koji su sa svojom popustljivošću te dopuštanjem da drugi gaze po njima loše završili. Pitam se postoji li ta neka granica do koje možemo ići , a da od sebe ne napravimo budalu tj. žrtvu ''vlastite dobrote'' ?!? Treba li taj ''drugi obraz'' okrenuti baš uvijek ili ( što bi nam katkad odgovaralo i bilo lakše ) raditi neke kompromise, sami prosuđivati koliko smo povrijeđeni te odlučivati o tome hoćemo li okrečući ''drugi obraz'' u određenoj situaciji ispasti budale ?!?

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 03 srp 2006, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je rekao "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe". Mislim da govorivši to nije mislio na oholice koji sebe iznad svega ljube, već je mislio kako mi sami moramo sebe ljubiti. E sad, kako možeš sebe ljubiti ako dozvoljavaš drugima da te gaze i uništavaju. Znači, graniica postoji. Okrenuti drugi obraz znači ne uzvratiti udarac. Bar ja tako mislim.

Znači preduvjet za ljubav prema bližnjemu je ljubav prema samom sebi. A sebe možemo ljubiti kada u samom sebi prepoznamo Krista. Znači, ljubeći Krista u sebi, ljubimo sebe, a samim tim Krist iz nas ljubi druge i mi ljubimo druge.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
little_angel

PostanoPostano: sub 08 srp 2006, 16:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da okrenuti obraz ne znači uzvratiti udarac. Svi mi imamo tu neku granicu tolerancije, samo bi mi vjernici morali tu toleranciju podići na jednu višu razinu.
Ako nas netko dobrano šamara cijelo vrijeme, ne bi trebali stajati i tolerirati to. Ali ne bi trebali učiniti ni ono što bi većina ljudi učinila, uzvratiti udarac i otići. Jer to sigurno nije to okretanje obraza.
Naša vjera i dragi Bog mogu nam pomoći da prosudimo što je najbolje u nekoj situaciji. Moramo pokazati i razumijevanje, toleranciju, ljubav...Nije ponos jedino što se treba čuvati i držati pod staklenim zvonom. Ima stvari koje su puno vrijednije u ovom životu - najviše ljubav prema bližnjemu. Makar srušila naš ponos, nekome može pomoći.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 09 sij 2007, 0:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajme, kak ljudi mogu biti ljubomorni i sebični.. I još kad ti je takav netko susjed koji po cijele dane smišlja kak nahuškati ostale stanare protiv tebe.. Rolling Eyes Ma ja luda kada mi napadne mamu koja i nije baš viješta u razgovoru ili mi bez poziva ulijeće u stan Mad ..
Hehe, sad mi moji kažu da je ta žena i prijetila da će u ime cijele zgrade sastaviti tekst i poslati ga u Novil list (hehe, Sike pazi ona da tvojoj firmi napravi malo prometa Wink )..
Ma tak je u svim prepirkama pa i onim susjedskim teško ostati hladne glave,pravilno razmišljati, ne dopustiti ljutnji da pobjedi.. Rolling Eyes
Al opet, treba katkad pokazati i zube.. Wink Eh, ta glupa ljubomora, zavist na što sve tjera ljudove..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
yochanan

PostanoPostano: uto 09 sij 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da treba uvijek kada dođe do konflikata razmišljati trezveno i pritom se ponjeti kršćanski. Ovo drugo, kršćanski se ponjeti je doista teško jer ponekad čak podrazumjeva i žrtvu. Npr. kao što je već netko rekao može značiti i "pružiti ruku pomirenja drugome, iako nismo krivi". Naša poniznost prema drugim ljudima može kod njih samih pobuditi neke osjećaje. To još uvijek vrijedi kod većine ljudi. Rekao sam još uvijek, jer je ovo nažalost vrijeme kada se promovira seboljublje i egoizam, pa je teško biti ponizan. No, to predstavlja izazov, biti ponizan, skroman, pa čak i kada smo u prednosti pred drugima.

tutio fidei et obsequium pauperum
banana

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 14:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogi konflikti se mogu izbjeći sa toleriranjem, razumijevanjem..
Danas se čuje često "ja toleriram" i zvuči da smo fer i tolerantni.
Neki toleriraju mnogo, a neki imaju manji prag jer su možda na neki naćin okruženi "morskim psima".

Je li ljubav isto sto i tolerancija!?! Kako vi procjenjujete što trebate, a što ne tolerirati Wink !?

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Teško je tolerirati, a ne ljubiti. Zapravo ne procjenjujem, ali pokušavam imati višu razinu tolerancije. Najviše zbog toga što smo svi samo ljudi, griješimo, i neke stvari se moraju tolerirati samo zato da uspiješ živjeti u ovome svijetu. Bez tolerancije je to na neki način i nemoguće.
Ali ne mogu tolerirati npr. kad netko pljuje po mojoj vjeri, Bogu itd. (npr. psovke na Boga...). To ne toleriram. Ne toleriram nepravednost, to je nešto što me najviše može razljutiti, i to bi mi recimo bilo najteže tolerirati.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
MARIJA

PostanoPostano: sub 17 ožu 2007, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:

Ali ne mogu tolerirati npr. kad netko pljuje po mojoj vjeri, Bogu itd. (npr. psovke na Boga...)

slažem se l.a.,to se definitivno ne bi smijelo tolerirati! puno puta nam je nezgodno nekoga opomenuti Embarassed ,ali nam bude žao što to ne učinimo...treba pronaći pravu riječ,vrijeme i način da se osobi kaže kako je u krivu i zašto... ne smijemo se postavljati kao suci ili napadači,najprije svojim životom trebamo biti primjer...
jedino što možemo je ljubiti OSOBE koje čine stvari koje mi ne možemo tolerirati,treba odvojiti djelo/grijeh od same osobe,mislim da je to evanđeoski...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 07 tra 2007, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobih od Little Angel jednu lijepu prezentaciju čiji je naslov "Ništa nije izustio".

I baš si razmišljam o tome. Bičevali su ga, pljuvali, šamarali, vezali, skinuli, natovarili križ..
Nisu li to sinonimi za neke stvari koje se nama svakodnevno događaju. Toliko smo puta od nekoga popljuvani, iznevjereni, povrijeđeni..
I kako mi reagiramo!? Osbno toliko puta po onoj - napad je najbolja obrana. Bez razmišljanja znam reći, napraviti neku glupost, izokrenuti stvari u svoju korist..
A ne bi li - ljubav trebala biti ona glavna?!
Ono što bi olobađalo naše srce od ljutnje, prezira, mržnje i osvajalo ga za mir.. Wink

Bog moj i sve moje!
klara

PostanoPostano: uto 01 svi 2007, 7:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prezireš nekog? Razočarao te je svojim djelima, riječima, ponašanjem...?
Ili još gore - povrijedio te? Nanosi bol ljudima oko sebe, i kao takav ti je omrzao?

Kad si ranjen, nastojiš se zaštiti na način da obezvrijediš osobu koja te povrijedila?
Činiš sve kako bi ga udaljio od sebe... kako te više ne bi mogao raniti...
kako ne bi imao nikakve moći na tobom...
rane su duboke, sporo zacjeljuju i osjetljivije su na bol od ostatka tijela i duše...
a ti nikako ne možeš sebi dozvoliti da se ponovno izlažeš mogućoj povredi...

I kao da je malo taj strah,
onda te još k tome žuljaju riječi tvoga uskrslog učitelja:
Ljubi neprijatelja svoga!

Isus nam nije zabranio da nekog vidimo kao neprijatelja,
da zatvorimo oči pred opasnošću, skršimo ruke pred nadolazećom prijetnjom.

On nas je pozvao u akciju: posvijesti si da imaš neprijatelja, uoči kakav je,
kako napada, vidi gdje te najlakše može raniti, zaštiti se i ljubi ga...
Malo zbunjuje taj krajnji naputak, ali ima smisla ...

Voljeti sunce ne znači izložiti mu se u onoj mjeri u kojoj će nas opeći, niti doći mu tako blizu da te može spržiti...
A opet, iako znaš da te može opeći, sunčaš se i koristiš njegove blagodati...

Ljubiti neprijatelja ne znači da mu moraš blizu biti.
Kao što programe na TV-u možeš mijenjati bez da mu se približiš, tako možeš neprijatelja ljubiti ...
tvoj "daljinski" je Duh sveti, Tješitelj kojeg ti je Isus ostavio...
Tvoj Branitelj, ne samo što te štiti i čuva, On i tvoga neprijatelja ljubi i štiti...

Aktivan stav ljubavi ne mora nužno uključivati bliskost i druženje, jer najvažnije je da smo u Duhu jedno.
Rekao nam je da budemo mudri poput zmija, a bezazleni poput golubova...
Smijemo se ukloniti neprijatelju, kako ne bismo srce okaljali osuđivanjem, gorčinom, prezirom.

Al nikada u srcu se od njega odmaknuti, niti odreći, a kamoli zamrziti.
Ne možeš nikog pa ni sebe ljubiti ukoliko nekog mrziš.
Mržnja razara ljudsko biće, baš kao voda kamen kada se kroz pukotine u njeg zavuče i smrzne.
Zato ljubi ... i pokaži to svojim životom!

robert

Spol: muško
PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ako ste nekog povrijedili, a to vam nije bila namjera...
Niti bi počinjeno dijelo okarakterizirali kao loše...

Ako si postao taj neko omražen iako i ti i drugi oko tebe smatraju da nisi takav i da nema razloga za to...

I ako si bez obzira na sve pružio ruku pomirenja i ispriku, a nije prihvaćena...
I ako moliš za njega i nisi promijenio stav prema njemu...

Question Question Question

I to te tišti jer znaš da i ona nosi težak Križ kroz svoj život...

Teško je kad povrijeđeni podignu zid i ne dozvoljavaju pristup svom tužnom carstvu...kad osiromašeni duhom , samo traže još manju rupu u koju se zavući...kad se u strahu svojih mana, boje pustiti tračak svijetla u svoju tamu...
tuzan

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:

Teško je kad povrijeđeni podignu zid i ne dozvoljavaju pristup svom tužnom carstvu...kad osiromašeni duhom , samo traže još manju rupu u koju se zavući...kad se u strahu svojih mana, boje pustiti tračak svijetla u svoju tamu...
tuzan

A teško je i kad povrijeđeni spuste zid i dozvole pristup,
a onda se razočaraju, i njihovo tužno carstvo postane još tužnije...

Ljudi se boje još razočaranja,
zato podižu zidove... bedeme...
Nekima treba vremena kako bi skupili hrabrosti
ponovno doći tamo gdje su bili povrijeđeni.

Ali treba uvijek ponovno kucati,
jer ako znamo da je netko u tami,
toj tami je potrebno svjetlo,
kao žednom voda, iako to ne priznaje...

A ako netko ne priznaje, ne mora se raditi samo o ponosu,
možda ta rana još uvijek previše peče,
pa se više radi o strahu u neko novo razočaranje.

prvi znaci su pobjedi
robert

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Potpuno razumljivo kad se radi o situacijama...o ljubavi... u odrastanju...

No u životu neke stvari jednostavno nije moguće i nije potrebo razumijeti, nego ih samo prihvatiti kakve jesu... i ne odustati definitivno.

Sve u životu ima svoju svrhu u izvršavanju Volje, pa tako i takve situacije mogu biti korisne kad se nađete s duge strane jednakosti.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: ned 03 lip 2007, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ljudi obično bježe od osoba koje su ih povrijedile, jer se boje da ih ponovno ne povrijede. Ali ljubav prašta, i ljubav prihvaća sve... Ide takvim osobama ponovno ususret, prihvaća rizik da ponovno bude povrijeđena. Ali da li to prečesto ispada samo gaženje vlastitog ponosa? tuzan

prvi znaci su pobjedi
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 11:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna maxima u koju vjeruju ljudi koji se vode kapitalom i politikom...
"Imam svoje mišljenje i ne slažem se s njim"

Very Happy Rolling Eyes

Znači oni gaze preko svoje volje i ponosa samo da bi ostvarili veći profit, vlast...
Znači da imaju jaku vjeru Shocked u ono što rade nažalost tuzan

A pitam se gdje smo mi sa onim što Klara spomenu "treba da se ponosimo samo Križem Gospodina Isusa Krista"
Jel moguće da netko više spreman raditi i odricati se radi novca i vlasti nego mi za Isusa! Shocked . Da je spreman posvetiti život i više vremena uložiti u materijalno nego mi za Isusa?
Čime se mi ponosimo i dičimo?
Ako se ponosimo Križem onda smo na pravom putu!

moram priznati da mi je ovo jako teško primjeniti iako mi je potpuno jasno što treba činiti. Embarassed

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
klara

PostanoPostano: pet 19 pro 2008, 16:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

često puta nam je povrijeđen ponos ukoliko nam netko ukazuje na pogreške,
često puta smo povrijeđeni istinom o sebi koju nam netko
(dobronamjerno ili manje dobronamjerno) "servira",
ljuti smo, shvaćamo to kao napad, nedostatak razumijevanja,
pogotovo ukoliko se to odvija pred "publikom" ...

pročitah maločas i odlučih podijeliti s vama ovo što slijedi...
mene je potaklo na promišljanje ...

Ukazivanje na greške u ponizna čovjeka ne izaziva ljutnju!

Bratska opomena nije samo lijep običaj zrele zajednice, nego i dužnost svakog kršćanina.

Sam Isus traži: "Pogriješi li tvoj brat, idi i pokaraj ga nasamo." (Mt 18,15).
Naša iskustva o ovoj vrlo osjetljivoj temi su različita.
Možeš se tako opeći da jednom zauvijek izgubiš svaku volju da bilo koga upozoravaš na njegove pogreške.
Dužnost duhovne pomoći drugome pak ostaje.

Jesam li spreman prihvatiti upozorenja od drugih, od sviju?
To je ta također stvar vjerodostojne poniznosti, odnosno istinskog traganja za istinom.
Ponizan čovjek u stanju je smireno saslušati upozorenja, pa čak i onda kada su ona očito pretjerana.
Kao što kopač zlata prekopa veliku količinu zemlje da bi pronašao relativno malo blaga,
tako i ponizna osoba smireno sasluša sve što se o njoj govori i za što se je kritizira
kako bi u svemu tome pronašla zlatno zrnce istine.
Zahvalnost za malu količinu istine prevagnut će nad nelagodom pretjerivanja i kritike.

Otkrivši vrijednost opomene, ponizan učenik ne čeka da se netko smiluje, nego počinje od sebe,
premda može moliti druge da mu pomognu u traženju istine.
Što iskrenije traži, to češće pita one koji su spremni (i u stanju) reći istinu
– čak i kad boli.
To je jako važno za odabir duhovnog vođe ili ispovjednika.
Tko iskreno traži i izabire, daje prednost onome tko možda nije ugodan, ali govori i traži istinu.

Tražim li iskreno istinu? Ili volim zavaravati samoga sebe?

Winfried Wermter, CPPS

klara

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedan od najnepodnošljivijih vidova rane
je osjećaj da jedini na svijetu nosiš taj teret...
i da ga nosiš potpuno sam...

stoga je dobro podijeliti svoju patnju s nekim tko zna slušati, a da ne sudi,
da ne moralizira i da ne dijeli savjete...
na taj način čovjek više nije sam,
postoji netko tko dijeli ne samo tvoju tajnu
nego i teret tvoje patnje...
osim toga, čin da se otvoriš nekome učinit će da s više mirnoće
ponovno živiš događaj koji ranjava...
ponovno ćeš živjeti svoju dramu, ali ovaj put u skroz drugačijem ambijentu,
u većoj sigurnosti, zahvaljujući povjerenju u svog pouzdanika...
tvoj pogled na tu uvredu promijenit će se...
ona će izgledati manje prijeteća i podnošljivija...

postoji i još jedna prednost "olakšanja duše"
s osobom koja se s tobom suživljava:
njezino bezuvjetno prihvaćanje počet će malo-pomalo i tebe zahvaćati...
zbog toga što te ta osoba prima sa suosjećanjem,
i ti ćeš biti raspoloživiji sebe prihvatiti sa blagošću...
prihvaćanje samog sebe pak donosi mir i unutarnju smirenost,
toliko potrebne za izlječenje i zacjeljenje...

a imaš li nekoga s kim ćeš proći ovaj put
ili u konačnici opet ostaješ sam sa svojim teretom i boli
- to je neka druga priča ...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Mara, Jopica
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.