HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 18 kol 2019, 16:14. Pogledaj neodgovorene postove
Mislite li da kršæani premalo poznaju svoju vjeru?
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Mislite li da kršæani u vašoj okolini premalo poznaju svoju vjeru?

Da 
98%
 98%  [ 51 ]
Ne 
1%
 1%  [ 1 ]

Ukupno glasova : 52

Autor Poruka
Živac

Spol: muko
PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 21:59
PostNaslov : Mislite li da kršæani premalo poznaju svoju vjeru?
Citiraj i odgovori

Mislim tu na kršæansku teologiju, filozofiju i potpuni pogled na svijet. Jesmo li sposobni argumentirano braniti svoju vjeru? Ja sam mišljenja da smo mi tradiocionalni kršæani i da o kršæantvu znamo mizerno. Tako bismo mogli biti i hinduisti.

Neæu precizirati, ali i na ovom forumu sam proèitao tekstove kod kojih se vidi da u pozadini stoji filozofija, odnosno pogled na svijet, koji nije baš kršæanski, iako iz vana sve djeluje jako pobožno. Rolling Eyes

Radi toga predlažem da se otvori podforum za nauk vjere. Sada te teme pobacane po potforumuma ankete, duhovnost i svaštara... Tamo bi neki teolog mogao pisati nešto da drugi nauèe, moglo bi se postavljati pitanja i raspravljati. Smile

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
klara

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 22:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na forumu je nekolicina sveæenika
koji pozorno prate ono što se piše,
pogotovo u sklopu duhovnog akumulatora ...

bilo bi mi drago da si precizirao
gdje smo to na forumu pisali postove koji nisu kršæanskog pogleda
i koji odudaraju od katolièke vjere ...

ali, nadam se da ti je poznato da su rijeè i frantik pentekostalci ...

a to da premalo poznajemo svoju vjeru - to stoji ...
što se najbolje pokazalo kada su njih dvojica krenuli širiti
pentekostalnu "teologiju" i "ideologiju" forumom ...
malo baci pogled koliko se ljudi ukljuèilo u raspravu s njima ...
a primjeæujem i da se i tebi baš nije dalo argumentirano braniti svoju vjeru ... Wink

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Maki

PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa pogledajte samo sada kada je izašao ovaj film Da Vincijev kod koliko nismo imali pojma o svojoj vjeri, barem mene je taj film potakao na dublje prouèavanje svoje vjere jer kada su me nešto priupitali o raznim stajalištima crkve nisam im imao argumentirano za odgovoriti, tj. nisam znao im odgovoriti.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 23:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
bilo bi mi drago da si precizirao
gdje smo to na forumu pisali postove koji nisu kršæanskog pogleda
i koji odudaraju od katolièke vjere ...

Radije ne bih. Možda je moj dojam kriv, a i ne mogu ga baš isptavno postaviti na temelju jednog posta. A ako i nije kriv teško æu nešto postiæi ulazeæi u sukob s osobom koja je zapravo ok. Nitko od nas nije savršen vjernik.

Citat:
ali, nadam se da ti je poznato da su rijeè i frantik pentekostalci ...

a to da premalo poznajemo svoju vjeru - to stoji ...
što se najbolje pokazalo kada su njih dvojica krenuli širiti
pentekostalnu "teologiju" i "ideologiju" forumom ...
malo baci pogled koliko se ljudi ukljuèilo u raspravu s njima ...
a primjeæujem i da se i tebi baš nije dalo argumentirano braniti svoju vjeru ... Wink

Nisam se ukljuèio u raspravu jer nisam od poèetka pa mi je sad malo glupo. Budem ako vidim da mogu nešto pametno reæi. Barem bi ti trebala znati kako ja na katolinku raspravljam sa pentakostelcima i sliènima kad poènu. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
klara

PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 23:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

možeš na pp ... Wink

sneni
iskljuèen

PostanoPostano: et 22 lip 2006, 4:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne samo da ne poznaju vjeru, da ne poznaju tumaèenje vjere. nego èak ne znaju ni zašto nedjeljom idu u crkvu.
Prije nekog vremena sam u jednoj župi ispovijedao mlade..Pitam ih zašto nedjeljom idu u crkvu i davali su mi odgovore koji su me zadivili, ali onda sam rekao: ma pusti ti meni te nauèene odgovore. Reci ti meni što to znaèi tebi osobno... Muk, promatrali me onako bijelo, slijegali ramenima... a novinama je neki dan bila anketa meðu maturantima i studentima zašto nedjeljom idu u crkvu ogroman broj nije znao dati odgovor...a 35% njih idu redovno nedjeljom na misu..a tek kakve gluposti se valjaju po nekim nazovi katolièkim forumima...

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je uèinio?
Èašu spasenja uzet æu i Ime Gospodnje prizvat æu.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: et 22 lip 2006, 9:59
PostNaslov : Re: Mislite li da kršæani premalo poznaju svoju vjeru?
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Radi toga predlažem da se otvori podforum za nauk vjere. Sada te teme pobacane po potforumuma ankete, duhovnost i svaštara... Tamo bi neki teolog mogao pisati nešto da drugi nauèe, moglo bi se postavljati pitanja i raspravljati. Smile

moram priznati da ovaj dio baš i nisam shvatila ...
Nauk vjere nije nešto o èemu se raspravlja i raspreda,
on je takav kakav je - nepromjenjiv ...
a drugi par postola je kad netko ne želi prihvatiti da je to tako
pa bi onda cijedio komarca unedogled raspravljajuæi o tome ...

na KNI postoji podforum Nauk ...
po sistemu - postaviš pitanje, dobiješ odgovor ...
isto je zatvoren za rasprave ...
valjda postoji tome neki valjan razlog ... Wink

ovdje je to u okviru jedne teme,
Imaš pitanje - doði po odgovor ...

možda bi onda imalo više smisla otvoriti podforum Teologija? Wink

p.s. na katolinku nikad nije bilo pentekostalaca ... Cool

Živac

PostanoPostano: et 22 lip 2006, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde da malo i obranim tu ekipu koja ne zna zašto ide na misu. Toènije, probam ih shvatiti. Smile I ja nekoæ nisam imao pojma zašto idem na misu, ali sam iašo i mislim da je to dobro. Sad kad sam (i dalje nesavršeno) shvatio smisao toga vidim koliko su te spoznaje bitne.

Živac

PostanoPostano: et 22 lip 2006, 12:28
PostNaslov : Re: Mislite li da kršæani premalo poznaju svoju vjeru?
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Živac napisa:

moram priznati da ovaj dio baš i nisam shvatila ...
Nauk vjere nije nešto o èemu se raspravlja i raspreda,
on je takav kakav je - nepromjenjiv ...

(...)

možda bi onda imalo više smisla otvoriti podforum Teologija? Wink

p.s. na katolinku nikad nije bilo pentekostalaca ... Cool

Dobro, može teologija. Premda možda to zvuèi malo pre uèeno. Confused

Naravno da je nauk vjere takav kakav jest, ali ljudi ga opet ne znaju i ne razumiju. A i to ponekad treba znati tumaèiti, kao i samu Bibliju, pa može doæi do rasprave. S druge strane može se raspravljati sa nekatolicima i njima argumentirati taj nauk.

Drugo, iako bi svaki katolik trebao vjerovati da je taj nauk istinit, ne smatram dobrim prihvaæati ga apriori bez analize, nego treba u vjeri spoznati (razumjeti) da je to tako. Smile

Na katolinku postoji podforum Nauk Crkve i baš lijepo funkcionira. Wink

p.s. Znam. Izraz "pentakostelci i slièni" sam samo upotrijebio za skupinu kršæana nekatolika koji se tako pojavljuju na forumuma. Wink

Zadnja promjena: Živac; uto 27 lip 2006, 14:11; ukupno mijenjano 1 put.

Natty

PostanoPostano: uto 27 lip 2006, 6:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da, ok je ideja. Samo tema Postavi pitanje kao što je i Klara rekla veæ nosi tu zadaæu. E sad, ako bi forum trebao biti mjesto gdje æemo i uèiti vjeru onda bi trebalo podijeliti u oblik nekakvog katekizma. I nije loše da se pitanja postavljaju kao i na KNI jer tako sprijeèavaš da na pitanja odgovara bilo tko, a mogu se i tematski složiti.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
banana

PostanoPostano: et 06 srp 2006, 17:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Mislite li da kršæani premalo poznaju svoju vjeru?

Heh, a da... Rolling Eyes
Proèitavši pitanje sjetila sam se npr. svoje tete koja ide svake nedjelje na misu, moli se i to...
Ali i kako sama kaže na vjeronauk se u njeno vrijeme išlo samo do 2. razr OŠ pa sve što je došlo došlo je od doma ...
Bibliju vjerojatno nije proèitala ali opet je upoznata sa veæinom djelova NZ i ponekim prièicama iz SZ ...
Nije ona ni KKC prouèila, a o nekim teološkim pitanjima vjerojatno nije ni razmšljala ...
A, onda opet možda je ''veæi'' ( stavljam pod navodnike jer to veæi i manji su tako relativni pojmovi ) vjernik od nekoga tko je proštudirao sve one teološke knjige, zna mnoštvo citata...
Nekak, važno je ono iskustvo te vjere Wink ...
Može netko prièati o svim ''pravilima'' ali Rolling Eyes ...
A, onda opet treba biti i dosta upoznat, bez toga je teško, možda i nemoguæe Confused ...
Meni bi nekak bilo normalno da postoji to zanimanje, odvagivanje, prouèavanje Wink ...
...negdje sam èula da muslimani imaju ''obvezu'' proèitati Kuran... a veæina kršæana Bibliju ima samo da ukrasi policu Embarassed Wink ...
Uff...spetljah se Rolling Eyes ...

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: et 06 srp 2006, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa postoji rubrika u kojoj se može pitati koga što zanima i moderatorica je predvidjela da odgovaraju teolozi, bilo sveæenik, bilo laik.
Ali jedna zanimljiva stvar: eto od jeseni i u moju školu ulazi vjeronauk s 2 sata tjedno kao što piše u planu i programu i to u više razrede. Najavila to danas ravnateljica, a jedna kolegica koja inaèe propagira sve vrste pobožnosti, raznih zagovora, hodoèašæa, molitava za razne namjene, se jasno i glasno pobunila - što æe toliki vjeronauk. Dok su kolege èija djeca nikada nisu išla na vjeronauk šutjeli, ona je protestirala u sav glas. Dakle i ovako može reagirati netko tko sebe smatra velikim katolikom.

Ljubi i èini što hoæeš
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: ned 09 srp 2006, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, i što ce toliki vjeronauk?
Kad ce se 97% tih koji ce 2 sata tjedno uciti svoju vjeru dobro oblokat i rec: doviðenja! (Barem do nekog ubrzanog bracnog tecaja, po mogucnosti u nekog "modernog" svecenika.)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 8:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa i zbog tih 3% vjeronauk ima smisla,jer ionako æe ostat malo stado oko Isusa..No,to je druga tema!

Htjedoh reæi kako doista premalo poznajemo svoju vjeru!Tijekom faksa(primjer ovaj zadnji ispit Proroci)èovjek malo po malo otkriva koliko je naša vjera bogatstvo,za nas nedovoljno istaženo..

Èini mi se da mnogi èitajuæi Evanðelje(da ne govorim o cijloj Bibliji)stavljaju to u rang nekih stripova koje su jednom proèitali i sad više ne trebaju jer sve znaju..Možda i znamo teoretski neke stvari ali kako smo samo tanki kad tu teoriju treba provest u djelo..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
tanja

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 10:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tièe poznavanja vjere èesto sam od starijih èula kako dok pripremaju svoju djecu za Prièest ili Krizmu kažu da su se i oni ponovno krizmali ili prièestili! Question
Pola toga što smo mi mlaði uèili i uèimo još uvijek oni nikada nisu èuli,ali opet nikad nije kasno da nauèe!
Svatko tko je pravi vjernik njega zanima sve o njegovoj vjeri i on æe se potruditi da što više nauèi!

ÈOVIJEK UÈI DOK JE ŽIV!
sike

PostanoPostano: pon 11 ruj 2006, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjera bez djela ne ide kao ni obratno, što znaèi da isto možemo reæi da o tome kako biti kršæanin uèimo iz teorije ali i prakse.

Ðaba nam sve znanje o Bogu ako ga ne znamo primjeniti na èovjeka u potrebi!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Natty

PostanoPostano: pon 18 ruj 2006, 7:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

je Sike, ali kako nam raste znanje prema Bogu tako se raðaju i potrebe za djelima. Mislim da su to proporcionalne stvari. Jedno bez drugoga ne ide. Ako ne rasteš u znanju, ne rasteš ni u vjeri, a bez vjere æeš ostati bez ljubavi, a jednog dana æeš se onda sadvim sigurno zapitati zašto živiš kako živiš ako ti ovo prvo presahne.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 10 stu 2006, 9:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Katolici u mojoj okolini definitivno premalo poznaju svoju vjeru... tuzan
Premalo poznaju, ali, pošto se i ja osjeæam takvim, da još puno toga ne znam (a ne znam Rolling Eyes), mislim da kod njih (nas) postoji želja za boljim poznavanjem teologije itd. da u svakom trenutku možemo biti èvrsti u svojim pogledima i stavovima... Kako realizirati tu želju? razmislja Uzet Katekizam Katolièke Crkve, ili još bolje Kompendij Katekizma Katolièke Crkve, i prouèavat, dio po dio... Nitko nam neæe servirati odjednom svo znanje da ga trenutno usvojimo i znamo, nego treba polako i konstantno upijati iz KKC-a Wink Ako katolik neæe znat što piše u Katekizmu, tko æe... Krenut od toèke 1, 2... pa doæ polako do 100, 200... i polaaako do toèke 2865 Shocked Wink Ali kao što rekoh, Kompendij je sažetak KKC-a, pa možda najbolje s njim krenut Wink Kad se to proðe, siguran sam da æe se samo tražiti dodatna literatura i sadržaji za upijanje Laughing Wink

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Chiara

PostanoPostano: pet 10 stu 2006, 12:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, mislim jako sretan

Sve mogu u Onome koji me jaèa!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 10 stu 2006, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Papa Benedikt XVI. kaže: "Potrebno je ponovno otkriti vjeru u Boga kroz katehezu koja treba ponovno nauèiti prenositi središnje sadržaje vjerovanja u dobu u kojem je vjersko neznanje dostiglo zastrašujuæe razmjere"... "Granica evangelizacije na poèetku ovoga stoljeæa ista je kao i ona za koju se potrošiše apostoli u poèecima Crkve: širenje vjere."...

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Moapka

Spol: neodreen
PostanoPostano: sub 11 stu 2006, 17:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da kršæani premalo poznaju svoju vjeru Cool

Pusa, Moapka jako sretan
pocahontas

PostanoPostano: ned 12 stu 2006, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ja se slažem da kršæani definitivno premalo poznaju svoju vjeru!
èesto se i iznenadim koliko temeljnih stvari zna promaknuti. Confused
Jole

PostanoPostano: pet 17 stu 2006, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, to je nazalost istina, krscani premalo poznaju svoju vjeru...takva je vecina...ali zasto to neke ljude u toj vecini ne zanima? kao da nitko ne zeli nista vise saznat...ponasaju se kao "ja znam to i to, vise mi ne treba" pa to je stvarno zalosno... evo, gledam sebe nije da znam bas nesto puno, ali svako malo saznam po jos netso i trudim se sto vise toga saznat, naucit...i puno je takvih poput mene koji zele naucit, ali zalosno je to sto ima vise onih ljudi koji se nazivaju krscanima a ne znaju nista niti nista ne zele nauciti o krscanstvu...

"Gdje ti je blago, ondje æe ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 17 stu 2006, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim i da se pojavljuje jedan trend individualizma u vjerskim stvarima. Ono: ja to tako vidim, mislim, osjeæam i to je za mene ispravno. Osobito se to zna dogoditi s noim "osjeæam" kao da bi upeèatljiv emocionalni doživljaj bio legitimacija ispravnosti.

Ljubi i èini što hoæeš
ivanxxiiii

PostanoPostano: uto 21 stu 2006, 18:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Krasno !!!

100% za neznanje , ajde neka smo bar u neèemu jedinstveni !!

kad smo to lijepo konstatirali, valjalo bi prijeæi i na koji mali prijedlogiæ kako se mrdnuti sa te porazne mrtve toèke. buduæi uvijek treba poæi od sebe, od nas koji ovdje èitamo, ima li prijedloga kako produbljivati spoznaju o svojoj vjeri,

upisivanje studija iskljuèeno
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.