HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 19 stu 2017, 8:27. Pogledaj neodgovorene postove
Predrasude na temelju glazbenog ukusa
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Lara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 29 lip 2006, 20:45
PostNaslov : Predrasude na temelju glazbenog ukusa
Citiraj i odgovori

vidiš čovika, odma scaniraš i stvoriš predodzbu o cilom njegovom zivotu- na temelju cega- odjeće. i glazbe koju sluša.

1. vidis da je neka cura obucena u rozo, zakljucis:
a) da je divna djevojcica, slusa mamu, i sve bake u crkvi je vole
b) da slusa mineu, da je zrtva masmedija, nema svoj stav o nicem

2. vidis momka cilog obucenog u crno, zakljucis:
a) da je šporak, da smrdi, da nema prijatelje, da je cudni metalac, sotonist, bojis ga se
b) da ima svoj film i pustis ga na miru

3. vidis nekog sa dredovima i cilog u duginim bojama, zakljucis:
a) da slusa reggae
b) da je stalno napusen

ne znam koliko jos stereotipova ima, ovo su iskarikirani prvi koji su mi pali na pamet, ali jeste li primjetili kako ljudi vole "sortirat" ljude, svakog u svoj škafet. i cim vidis kako je neko odjeven, zakljucis prvo sta slusa pa onda cili njegov zivot i profil formiras, bez da si sa covikom dvi rici izmjenia.

primjetila sam da je to omiljeni hobi mnogih ljudi koji idu u crkvu i diče se kako su njima svi ljudi divni, jedinstvani i kako nije bitno kako osoba izgleda vec kakva je u duši.. a prvom prilikom nece pustit nekom prostora da pokaze sta je i kakav je, i na sve sto se pokaze da odudara od onog sta su zamislili, primjetit cete blagi shock- izraz na licu

mali uvod da se zapitamo kako tretiramo ljude u njihovoj razlicitosti i koliko glazba odista formira ličnost i svjetonazore, koliko je valjan kriterij za stvoriti misljenje o nekom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: pet 07 srp 2006, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svaka čast, konačno realna tema.

stvarno si u pravu, i stvarno " je to omiljeni hobi mnogih ljudi koji idu u crkvu i diče se kako su njima svi ljudi divni, jedinstvani i kako nije bitno kako osoba izgleda vec kakva je u duši.. "... tj nas.

Previše puta sam se iznenadio onime što je izniknulo ispod nečije vanjštine, ma kakva ona bila...

Znas sta...
little_angel

PostanoPostano: pet 07 srp 2006, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina je da među nama ljudima (nebitno jesu li vjernici ili nisu) postoje određene predrasude kada vidimo osobe drugačije od nas...po načinu života, stilu odijevanja, ili frizuri. Također nije lijepo vidjeti kada dođeš u crkvu, i neki ljudi se jednostavno miču od vas kada vide da ste odjeveni od glave do pete u crno, ili možda imate irokezicu ( Laughing ).
Naravno da to ne bi trebalo biti tako, ali ljudi su ljudi, i reagiraju - ljudski. Drugačije od sebe gledaju u najmanju ruku - čudnima. Trebali bi se svi potruditi manje obazirati na nečiji izgled, nečiju vanjštinu. Jer stvarno sam se i ja milijun puta uvjerila kako vanjština ne govori gotovo ništa o čovjeku. Možda govori kakvu glazbu sluša, kakav stil mu se sviđa...Ali ne govori da li je taj čovjek katolik (osim ako na majci ima 10 kostura i provokativnih Laughing natpisa), da li je pristojan, dobar, ne govori apsolutno ništa takvo o njemu.
A često baš mi katolici znamo reagirati ružno. Vidimo nekoga odjevenog u crno, sa dugačkom kosom, i odmah se mičemo od takvog. To sigurno nije pravi način. Jer mislim da smo se svi u životu uvjerili kako se ispod nečije vanjštine može skrivati - nešto što ta vanjština nikad neće i ne može pokazati.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Lara

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 12:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kao sto little_angel zna,
na temu me ponukao događaj iz zivota moje male sestre koja od djetinjstva slusa rock, ali eto, oblaci se ko sve djevojcice..
i neki decki su je poklopili, rekli da ona nema pojma jer u toj rozoj majici doma garant slusa britney..!
i gledam, zasto se ona mora oblacit cila u crno da bi slusala rock?!

a u drugu ruku, ja i srednja sestra se oblacimo "rockerski" i zbog tog smo upale u mali miljun neugodnih situacija, pripisivana su nam razno-razna ponasanja koja bi bila "u stilu s nasim stilom"; u svemu polazile sa malo nize startne pozicije od vecine..
Smib

PostanoPostano: ned 16 srp 2006, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina da prebrzo zaključujemo. Koliko sam se puta uhvatio kako odmjeravam ljude samo po vanjštini. I to onda koči upoznavanje. Tako možemo propustiti upoznati stvarno divne ljude.
Mala Truba

PostanoPostano: uto 18 srp 2006, 6:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel se tko od vas pokušao prošeti navečer kroz Pešćenicu, Svetice,... ili vikendom kroz Ribnjak?

Mala Truba svira dalje...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
ToNkIć

PostanoPostano: sri 19 srp 2006, 8:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mala Truba napisa:
Jel se tko od vas pokušao prošeti navečer kroz Pešćenicu, Svetice,... ili vikendom kroz Ribnjak?

Na Pešćenici živim (! i još sam živa bez ikakvih problema !) , Svetice - 0 bodova, Ribnjak - tu znam (u zadnje vrijeme sve češće) izlazit van i dalje sam živa..... Wink

Ćemu to kveščn? Confused Confused

"...ON je moj Bog, moj Bog
moja nada moje sve..."

"...ponekad neizgovorene rijechi kazu vishe nego izgovorene...."

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pon 04 pro 2006, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smib napisa:
Istina da prebrzo zaključujemo.
I to onda koči upoznavanje. Tako možemo propustiti upoznati stvarno divne ljude.

ja sam u zadnje vrijeme primjetila da imam predrasuda, a prije sam bila uvjerena da ih nemam! i baš sam neki dan razgovarala sa svojim sestrom (razlog ragovora: Violeta iz BB koja sluša narodnjake) kako su mi ljudi koji slušaju narodnjake manji u očima. odma krenem s tim: sluša narodnjake --> minus. iako mi mogu u svem drugom bit super, ali zbog toga imam niže (ali ne nisko) mišljenje o njima.
to ne znači da dižem ruke od onih koji, po mom mišljenju, nemaju (glazbenog) ukusa. al mogu skupit 100 pluseva, uvijek mi je tu taj jedan minus. sram me bilo!

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Daisy Adaire

PostanoPostano: pon 04 pro 2006, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a vidiš, stvarno istina... moja najbolja frendica sluša samo narodnjake i stalno je zezam radi toga, dok ja slušam rock ( i bsb i spice girls i imam originalke od britney, hahahahahah belji se belji se Laughing Laughing Laughing ) i tako, jedan dečko mi se baš svidio, odlučili se mi kao naći na cugi.. a ono, teški metalac... hm, kad sam to čula nije mi bilo svejedno... čak sam mislila i otkazat... i onda sam naletila na ovu temu... i Embarassed ... baš sam neka...

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Chico

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ToNkIć napisa:
Mala Truba napisa:

Na Pešćenici živim (! i još sam živa bez ikakvih problema !) , Svetice - 0 bodova, Ribnjak - tu znam (u zadnje vrijeme sve češće) izlazit van i dalje sam živa..... Wink

pa možda da malo bolje pogledaš ribnjak kad prolaziš kroz njega(vikendom uglavnom) bi vidjela o čemu je riječ,a vjerojatno i zašto se neki stereotip postavlja za određene vrste ljudi

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Srki

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam predrasuda prema osobama koje ne poznam na temelju odijevanja,odabira glazbe,frizure.
Možda to nije dobro,a možda... Embarassed

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: ned 17 pro 2006, 21:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da predrasude u vezi bilo čega nisu dobre. Nije u redu stvarati sliku o nekome na temelju izgleda. Ovi rockeri idu u jedan koš, reperi u jedan, oni koji vole narodnjake u treći. Mi jednostavno ljude ne bismo smjeli trpati ko koševima na temelju glazbenog ukusa i izgleda.
Vidim da se tu počelo pričati o zagrebačkom Ribnjaku navečer. Teško je kad ugledate rockera s majcom Doorsa, Gunsa ili Azre ne svrstati ga u rockere koji dolaze na Ribnjak opijati se do mile volje, drogirati se do mile volje i maltretirati ljude oko sebe do mile volje.
Ali ne možemo znati da su svi takvi. Jer nisu. Poznajem dosta ljudi sa već spomenutim glazbenim ukusom i stilom odijevanja, frizurom. I da im nisam pružila priliku i upoznala ih bolje, svrstala bi ih u koš s tima na Ribnjaku i ne bi imala priliku upoznati divne ljude.
Unatoč svemu tome, uvijek treba biti oprezan. Često i s ljudima koji izgledaju sasvim normalno po našim kriterijima, ali nisu takvi kakvima se čine.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Daisy Adaire

PostanoPostano: sub 13 sij 2007, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam se našla s onim metalcem... sad sam grozna jel? Rolling Eyes a štaš.. ne mogu protiv sebe...

Live. Love. Laugh.
Gandalf

PostanoPostano: pon 19 vel 2007, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ha, eto... ima nas... najčudniji smo mi sami... sebi se treba čudit... al svako kreće od drugih...

ma kad sve zbrojim, dođe mi da i ja odem u one neose...

Znas sta...
Metalac

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 23:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja po sebi znam da i ja dosta često znam s poprilično puno predrasuda gledati sebi slične (metalce) samo zbog toga kako se oblače. A imam u razredu metalca koji se neko vrijeme TOTALNO zapustio, imao je GIGANTIČNU bradu i te forice... a čovjek TOTALNO OK!

Tako da si ponekad s čuđenjam malo gledam na sve to. Možda je to sve stvar ljudske psihe razmislja iliti ga "strah od nepoznatog". Razz

No naravno, smatram da su mi predrasude STRAŠNO VELIK problem jer stvarno NITKO nema pravo stvarati neko mišljenje o nekome ako ga nikada ni ne upozna. Zar ne? Wink

metal^n!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: pon 26 ožu 2007, 19:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odjeća zaista ne mora ništa značiti - ne mora biti pokazatelj ukusa ili neukusa - može biti samo uvjetovana materijalnim stanjem.
Dok, slušanje Magazina govori puno više od samog glazbenog neukusa....Može značiti da taj nije imao sreću da ga netko pouči, da ga uvede u svijet glazbe, da čuje najprije originale a tek onda plagijate i obrade...da odrasta uz prave, rijetke stvari a ne uz komercijalne popijevke. svirucka

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Daisy Adaire

PostanoPostano: pon 26 ožu 2007, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja volim slušati stari magazin. šta bi to onda trebalo značit da nemam dobar ukus? Mad

Live. Love. Laugh.
nata

PostanoPostano: pon 26 ožu 2007, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daisy Adaire napisa:
ja volim slušati stari magazin. šta bi to onda trebalo značit da nemam dobar ukus? Mad

ne, stari magazin je o.k. to je bila prava 'zabavna glazba' (ono čega više skoro nema). mislila sam na noviji magazin, ili svo ovo vrijeme iza ljiljane nikolovske. naravno, da ne bi ispalo da imam samo magazin na 'piku', ima toga još što se u nas smatra (zabavnom) glazbom a ona to nije.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Daisy Adaire

PostanoPostano: pon 26 ožu 2007, 21:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

onda je sve ok... Smile novi magazin ne želim komentirat ali onaj stari rula... Smile)

Live. Love. Laugh.
Kristijan

PostanoPostano: pet 11 svi 2007, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imate svi vi potpuno pravo... Postoje predrasude i stereotipovi, protiv toga ne možemo. Ali žalosno je kako su takve predrasude većinom opravdane... Ali opet, i nisu... Primjer: najbolji mi je frend metalac, neću reći teški ali "zadrti", što će reći "ne diraj mi u metal". A čovjek bio u sjemeništu, ne pije, ne puši, ne drogira se, ne voli izlaske... Svaku nedjelju je na misi, pjeva u zboru... Ne oblači se (tako često:) sav u crno... I sluša uz metal i blues, rock, klasiku...

I sve to kažem zato što me nervira kad se toliko krvnički poistovjećujemo (ovdje konkretno) s glazbom koju slušamo! Zašto ti je toliko stalo da cijeeeeeli svijet vidi tvoj glazbeni ukus? Mom frendu nije. Svojim ponašanjem i odjećom skoro pa uopće ne odaje da je metalac. Čini li ga to manje "metalskijim"? Ne razumijem. Kako bi se onda ja "trebao" oblačiti kad slušam sve žanrove osim narodnjaka? I zašto bi te u društvu trebalo obilježiti nešto tako prolazno kao glazba?

Ne želim nikoga napadati ovime ali fakat ne razumijem. Čini li te crna odjeća većim metalcem, pomaže ti da se uživiš u glazbu? Ili roze majice (čisto eto taj primjer jer je tu spominjan) pomažu da bolje shvatiš Britneyine tekstove?

Bolje da prestanem filozofirati, sam sebi idem na živce već....

Rolling Eyes

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mala Truba

PostanoPostano: sub 03 stu 2007, 16:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ToNkIć napisa:
Mala Truba napisa:

SINOĆ oko 23 sata, u zagrebačkom parku Ribnjak, više je nepoznatih napadača nasrnulo na 18-godišnjaka, izvijestila je PU zagrebačka.

Napadnuti mladić je policiji rekao kako mu je, za vrijeme dok je stajao ispred ulaza u park Ribnjak, prišao najprije jedan njemu nepoznati mladić koji ga je udario nekoliko puta, nakon čega je pao na tlo.Tada se napadaču pridružilo još nekoliko mladića te su ga nastavili tući rukama i nogama, dok je ležao na tlu. Potom su se napadači udaljili u nepoznatom smjeru.

Liječnička pomoć pretučenom 18-godišnjaku pružena je u KB Merkur, gdje je utvrđeno da je teško ozlijeđen.

Mala Truba svira dalje...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Anny

PostanoPostano: sri 26 pro 2007, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

o ovoj temi često razgovaramo Smile

žalosne su te predrasude. place
čovjek sluša ono što voli i u čemu se pronalazi.
npr. ja slušam samo našu glazbu i to nekima nije jasno. No ne osvrćem se na to jer se držim one ako ja poštivam tvoj izbor poštivaj i ti moj.

Ne znam zašto netko misli da su rokeri ili metalci loši. Poznajem jednog dečka koji je metalac a animator je, čita i pjeva u crkvi.
Čini li ga to drugačijim od ostalih "normalnih" lmetalaca.

Istina, postoje ono kojih se bolje kloniti ali nisu svi.

Općenito govoreći, predrasude treba izbjegavati. Ja to pokušavam, ne uspjevam uvijek pa mi kao kazna dolazi to da s nekim ljudima ne dolazim u kontakt ili ih ne želim uključit u neke aktivnosti.
A onda dolazi veličina Gospodnja- On mi pokaže da mi baš ti ljudi mogu nabolje pomoći i da su sasvim drugačiji nego sam ih ja sebi predočila
little_angel

PostanoPostano: sri 09 tra 2008, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ToNkIć napisa:
Ribnjak - tu znam (u zadnje vrijeme sve češće) izlazit van i dalje sam živa..... Wink

eto, Mala Truba je bio u pravu...
mislim da mjesta poput tog parka moramo izbjegavat,
jer navečer se vikendom pretvore u ispijanje litre i litre alkohola,
konzumiranje koječega, a po novom i mjesta nasilnog ponašanja itd.

možda ne spada toliko u temu,
ali među određenim skupinama nasilje, alkohol i droge,
postaju češće nego kod nekih drugih...
predrasuda bi bila da ja sad kažem svi metalci, rockeri su takvi,
ali kad kažem da je među njima češće takvo ponašanje,
onda je to već nešto drugo

prvi znaci su pobjedi
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 09 tra 2008, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:

eto, Mala Truba je bio u pravu...
mislim da mjesta poput tog parka moramo izbjegavat,
jer navečer se vikendom pretvore u ispijanje litre i litre alkohola,
konzumiranje koječega, a po novom i mjesta nasilnog ponašanja itd.

prema tome,svi koji će spavat u mojoj župi će ići do mjesta za spavanje okolo naokolo jer nam je Crkva u parku(glavnom gradskom) u kojem petkom i subotom navečer ima više alkohola nego u bilo kojem kafiću...
Wink

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
M-o-S

PostanoPostano: čet 10 tra 2008, 7:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bih samo rekao, za sebe, da na temelju toga tko što sluša, uopće ne prosuđujem osobu.. to mi nekak neigra ulogu..

a i kad bih tako gledao, mislim da bi pogriješio.. jer neki od mojih prijatelja, pravih prijatleja, slušaju glazbu koja je po meni velika nula.. al ko voli nek izvoli.. neam niš protiv.

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.