HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 26 kol 2019, 5:23. Pogledaj neodgovorene postove
GrkokatoliĆØka liturgija Sv. Ivana Zlatoustog
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
bodul

Spol: muško
PostanoPostano: uto 05 ruj 2006, 19:24
PostNaslov : GrkokatoliĆØka liturgija Sv. Ivana Zlatoustog
Citiraj i odgovori

Dali viÅ”e volite iƦi na grkokatoliĆØku bizantsku liturgiju ili rimokatoliĆØku? Odnosno zanima me kako doživljavate istoĆØno pojanje na staroslavenskom jeziku a "preživljavate" u danaÅ”njem vremenu (kad je malo tko od mladih (skoro nitko) lud za gregorijanskim koralom,ViÅ”eglasnim zborskim i starocrkvenim puĆØkim pjevanjem kao npr. ja Laughing ) bez duhovnih Å”ansona na vaÅ”oj(predivnoj,mistiĆØnoj, slikovitoj, i sve naj naj bolje) svetoj bizantinskoj Misi(Liturgiji)?

A isto ƦeÅ” umriti!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Maki

PostanoPostano: uto 05 ruj 2006, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je gregorijansko jevanje predivno i imam neke strane poznate pjesme koje su gregorijanci prepijevali. Fenomenalne su. A Å”to se tiĆØe samih liturgije, volio bih otiƦi jer sam Ʀuo da je vrl lijepo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 8:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sudjelovao sam prije tjedan dana u SoÅ”icama na Misi u grkokatoliĆØkoj crkvi po liturgiji sv. Ivana Zlatoustog Smile Evo, to mi je prvi susret s takvom liturgijom, i mogu reƦi da mi se na prvi dojam svidjela Smile Ne znam, jako podsjeƦa na (daleki) istok, to pjevanje, kaĆ°enje, odavanje poĆØasti ikonama itd. a opet kad znaÅ” da je centar naÅ” Bog, sve je nekak posebno i mistiĆØno Smile SviĆ°a mi se kad se posebno upozorava na RijeĆØ Božju kad se ĆØita: "Budite pažljivi" ili "Mudrost" Smile pa zatim "pomolimo se opet i opet Gospodinu..." Å”to želi pokazati kako je molitva uvijek i stalno potrebna. SviĆ°a mi se Å”to posebno ĆØaste i Bl. Dj. Mariju Smile Ima puno simbolike u toj liturgiji...
Ali, ako bih iÅ”ao usporeĆ°ivat naÅ”u liturgiju s grkokatoliĆØkom, naÅ”a mi je daleko draža i milija jako sretan I jedna i druga je prava jer je Euharistija - Isus u srediÅ”tu, al ipak, naÅ”u liturgiju ne bih mijenjao Smile

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam viÅ”e puta sudjelovao na toj liturgiji - ĆØak sam jednom i koncelebrirao. Ta liturgija (mislim na sv. Ivana Zlatoustog) obiluje simbolikom, Å”to je iz naÅ”e službene liturgije potpuno izbaĆØeno, i tako je osiromaÅ”ena. Uzmimo samo kaĆ°enje. koliko sveƦenika kadi u sveĆØanim misama, jedan broj sveƦenika upotrebljava tamjan samo na groblju kod sprovoda (kadi se mrtvo tijelo ĆØesto ĆØovjeka koji nikad nije ulazio u crkvu) Å”to postaje apsurd. Kod mene u župi su joÅ” saĆØuvani brojni stari obiĆØaji koji su vrlo sliĆØni istoĆØnjaĆØkim jer su nekada bili isti.
Dakle naÅ”a zapadna liturgija odgovara zapdanom mentalitetu ĆØovjeka (PRAZAN DUH I SRCE - PRAZNA LITURGIJA) jednom rijeĆØju za mene je istoĆØnjaĆØka liturgija obogaƦenje naÅ” zapadnjaka.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 22 lis 2006, 23:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Ja sam viÅ”e puta sudjelovao na toj liturgiji - ĆØak sam jednom i koncelebrirao. Ta liturgija (mislim na sv. Ivana Zlatoustog) obiluje simbolikom, Å”to je iz naÅ”e službene liturgije potpuno izbaĆØeno, i tako je osiromaÅ”ena. Uzmimo samo kaĆ°enje...

Iznimno puno simbolike Smile U vezi kaĆ°enja, posebno mi ostao u glavi prizor crkve ispunjenog kĆ¢dom, i posebno izraĆ°ene zrake sunca koje dopiru iz svetiÅ”ta jako sretan Je, Å”teta Å”to je puno simbolike nestalo iz naÅ”e liturgije...

sneni napisa:
Dakle naÅ”a zapadna liturgija odgovara zapdanom mentalitetu ĆØovjeka (PRAZAN DUH I SRCE - PRAZNA LITURGIJA) jednom rijeĆØju za mene je istoĆØnjaĆØka liturgija obogaƦenje naÅ” zapadnjaka.

ŽeliÅ” reƦi da je naÅ”a liturgija prazna? I da je ona rezultat praznog duha i srca?

(Iv 13, 35)
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 10:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:

sneni napisa:

ŽeliÅ” reƦi da je naÅ”a liturgija prazna? I da je ona rezultat praznog duha i srca?

Da se razumijemo jezik liturgije je pun simoliĆØkog govora kojeg danas nitko ne shvaƦa: stajanje, poklecanje, kleĆØanje, znak križa, ispružene ruke, kaĆ°enje, Å”kropljenje blagoslovljenom vodom, mazanje uljem, i joÅ” bezbroj drugih ĆØina koje soadaju u simboliku, a koja danaÅ”njem ĆØovjeku niÅ”ta ne govori.
Ali obredi su potpuno svedeni u jednostavnost, bez nekih pompoznih ceremonija (neÅ”to je opstalo u liturgiji sv. Trodnevlja) ostralo sve izbaĆØeno, jasno da to ukazuje na veliku prazninu zapadnog duha, nisam ovo isisao iz prsta veƦ citiram uvažene autore.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 18:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je liturgija sv. Trodnevlja nesto prekraŔno!
A moji doma nikako nemogu shvatit zaŔto u 4 dana idem 5 puta u crkvu Shocked
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Rainy

PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jel možete nama koji ne znamo pojasniti kakva je to liturgija Sv. Ivana Zlatoustog, a kakva Sv. Trodnevlja? koja je razlika???? kakve liturgije joŔ postoje?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 24 lis 2006, 11:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni,kad to kritiziraÅ” jel misliÅ” na greÅ”ke sveƦenika u tome,ili vjernika-laika ili oboje?

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 24 lis 2006, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rainy napisa:
jel možete nama koji ne znamo pojasniti kakva je to liturgija Sv. Ivana Zlatoustog, a kakva Sv. Trodnevlja? koja je razlika???? kakve liturgije joŔ postoje?

Liturgija sv. Ivana Zlatoustog je sveĆØana misa koja se vrlo ĆØesto slavi kod grkokatolika. Zapravo ne znam da i koriste joÅ” koju drugu. Naravno, radi se o istoĆØnom obredu slavljenja mise.
Sv. trodnevlje se odnosi na vrijeme od Velikog ĆØetvrtka do Uskrsa kada su i u zapadnoj liturgiji obredi neÅ”to složeniji. Ranije bilo puno viÅ”e obrednih gesta koje su potpomagale i doživljaj odreĆ°enog slavlja jer su bili bogati simbolikom. Danas je samo pitanje da li je simbolika razumljiva i da li stvara ono pravo, istinito raspoloženje u ljudima koji slave.
Kao primjer navodim iskustvo mog prvog sudjelovanja u grkokatoliĆØkoj liturgiji. Tada je nama (studentima) vlĆØ. Živko KustiƦ tumaĆØio znaĆØenje obreda i ja sam ih jako zavoljela. oSOBITO PAK VOLIM STAROSLAVENSKO PJEVANJE - TU VIÅ E MISLIM NA MELODIJE MAKAR MI NI JEZIK NIJE NE DRAG.
PS ispriĆØavam se za velika slova, sluĆØajno sam stisnula.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Rainy

PostanoPostano: uto 24 lis 2006, 17:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ahaaaa.... fino, fino... nikad bio al dobro zvuĆØi....
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 26 lis 2006, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Sneni,kad to kritiziraÅ” jel misliÅ” na greÅ”ke sveƦenika u tome,ili vjernika-laika ili oboje?

Na žalost svi smo mi (i biskupi i sveƦenici i profesori liturgike) djeca naÅ”eg vremena. A naÅ”e vrijeme je sve siromaÅ”nije u duhu, gledajte samo ĆØime se duhovno hrani naÅ”a mladež - cajke, Big Brother. Dekadenca u svakom pogledu pa i pogledu liturgije.
Krivi smo svi svatko prema svom udjelu.

nata

PostanoPostano: ned 05 stu 2006, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam prisustvovala, ali imala sam prilike sluÅ”ati liturgiju sv. Ivana Zlatoustog. ZvuĆØi predivno, vjerujem da je i obred takav.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 05 vel 2007, 17:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
oSOBITO PAK VOLIM STAROSLAVENSKO PJEVANJE - TU VIÅ E MISLIM NA MELODIJE MAKAR MI NI JEZIK NIJE NE DRAG.

Neke molitve su na hrvatskom, a ostalo na tom staroslavenskom.
ZaŔto se i to nije prevelo na hrvatski? razmislja

(Iv 13, 35)
Zvijezda

PostanoPostano: pon 05 vel 2007, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Mara napisa:
oSOBITO PAK VOLIM STAROSLAVENSKO PJEVANJE - TU VIÅ E MISLIM NA MELODIJE MAKAR MI NI JEZIK NIJE NE DRAG.

Možda zato da se doĆØara izvornost, tj. poĆØeci krÅ”Ć¦anstva meĆ°u Slavenima. Mene to redovito podsjeti na svetu braƦu Ɔirila i Metoda.

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
fratar

PostanoPostano: sri 07 vel 2007, 23:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je istoĆØna liturgija predivna, imao sam viÅ”e puta prilike iƦi u GrkokatoliĆØku Crkvu na misu, u poĆØetku mi je bilo mal ĆØudno i pomalo dosadno(zbog ĆØestog ponavljanja nekih rijeĆØi), ali kad sam shvatio ĆØemu sve to, oduÅ”evio sam se jako sretan
Žao mi je Å”to je "naÅ”a" Misa toliko "skraƦena", istoĆØna mi je litrugija nekako mistiĆØnija, ljepÅ”a....

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 08 vel 2007, 8:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jer je Crkva od poĆØetaka živjela u dva krila, veƦ su se vrlo rano razvile dvije liturgije, odnosno 2 naĆØina i slavljenja i pjevanja. Uostalom, ta se razlika vidi veƦ od Otaca, naĆØin pisanja onih s istoka i onih sa zapada je bitno razliĆØit. Zato je istoĆØni naĆØin slavljenja mise takav, a zapadni se mijenjao kroz niz stoljeƦa. Makar liturgija sv. Ivana Zlatoustog je isto tako pretrpila neke, ali ne velike promjene. Meni je vrlo draga, ali ne bih za stalno. Ako ti se sviĆ°a, a u Zagrebu si, uživaj svake nedjelje.

bodul

PostanoPostano: uto 13 ožu 2007, 20:26
PostNaslov : lijepo
Citiraj i odgovori

Pa stvarno mi se sviĆ°a naĆØin na koji razmiÅ”ljate veƦina. Ipak žar tinja

A isto ƦeÅ” umriti!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 21 ožu 2007, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje u Hrvatskoj, Zagrebu itd. postoje grkokatoliĆØke crkve u kojima se održava ta liturgija?

(Iv 13, 35)
Mara

PostanoPostano: sri 21 ožu 2007, 11:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gornji grad, Ɔirilometodska, svake nedjelje - e sat ne znam toĆØno.

bodul

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 19:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Mara napisa:

ĆØujeÅ”, onda možeÅ” i pitati:"zaÅ”to se i oni ne okrenu prema narodu kao na zapadu?" evo, sveƦenik sve molitve s kojima vrsi neki dijalog sa narodom moli na hrvatskom a molitve koje moli on potiho(jer ima i toga dosta samo mi neĆØujemo) moli na staroslavenskom jer ipak nemožeÅ” potpuno izbaciti taj jezik iz te liturgije koji je u biti izvoran takoĆ°er i starogrĆØki. te zbor tj puk odgovara isto neke manje djelove na staroslavenskom (ektenije,trisvjataja pjesan, Heruvimskaja pjesan, tebje pojem, oĆØe naÅ”, mnogoljetstvije itd...) a veƦe djelove npr vjerovanje , tropare ,kondake , bogorodiĆØane puk takoĆ°er moli odnosno pjeva na hrvatskom. poÅ”to je uskrsno vrijeme evo vam uskrsnji tropar na staroslavenskom jeziku: [size=18Hristos voskrese iz mertvih , smertiju smert poprav i suÅ”Ć¦im vo grobijeh, život darovav. U prijevodu: Krist uskrsnu iz mrtvih, smrƦu smrt uniÅ”ti, i mrtvima u grobu život darova[/size][b/]

A isto ƦeÅ” umriti!
bodul

PostanoPostano: sri 11 tra 2007, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Rainy napisa:

Liturgija sv. Ivana Zlatoustog je sveĆØana misa koja se vrlo ĆØesto slavi kod grkokatolika. Zapravo ne znam da i koriste joÅ” koju drugu. Naravno, radi se o istoĆØnom obredu slavljenja mise.
Sv. trodnevlje se odnosi na vrijeme od Velikog ĆØetvrtka do Uskrsa kada su i u zapadnoj liturgiji obredi neÅ”to složeniji. Ranije bilo puno viÅ”e obrednih gesta koje su potpomagale i doživljaj odreĆ°enog slavlja jer su bili bogati simbolikom. Danas je samo pitanje da li je simbolika razumljiva i da li stvara ono pravo, istinito raspoloženje u ljudima koji slave.
Kao primjer navodim iskustvo mog prvog sudjelovanja u grkokatoliĆØkoj liturgiji. Tada je nama (studentima) vlĆØ. Živko KustiƦ tumaĆØio znaĆØenje obreda i ja sam ih jako zavoljela. oSOBITO PAK VOLIM STAROSLAVENSKO PJEVANJE - TU VIÅ E MISLIM NA MELODIJE MAKAR MI NI JEZIK NIJE NE DRAG.
PS ispriĆØavam se za velika slova, sluĆØajno sam stisnula.
Koriste nekoliko puta godiÅ”nje i liturgiju "Vasilija vjelikago" Bazilija velikog sliĆØno je samo ima nekih razlika u kanonu koji je duži i joÅ” sveĆØaniji.

A isto ƦeÅ” umriti!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.